OSP Kamienna Łąka

Autor Wątek: OSP Kamienna Łąka  (Przeczytany 438 razy)

Offline SUCHY

• Zasłużony
  • Młodszy Brygadier
  • *
  • Reputacja: 65
  • Jednostka OSP: [klik]
OSP Kamienna Łąka
« dnia: 01 Styczeń 2019, 09:28:56 »
OSP Kamienna Łąka
Zdjęcie włąsne.

Kamienna Łąka (nazwa fikcyjna, prawdziwa nazwa miejscowości Kozy) duża wieś w województwie śląskim, w powiecie bielskim, stanowiąca gminę o tej samej nazwie. Kamienna Łąka jest największą pod względem liczby ludności wsią Polski, liczącą 12 744 mieszkańców, co przy powierzchni 26,9 km² daje gęstość zaludnienia równą 469 osób na kilometr kwadratowy. Jednostka jest jedyną OSP na terenie gminy, dysponowana jest do wszystkich zdarzeń na terenie gminy i wsi o tej samej nazwie tj. Kamienna Łąka. Ponadto dysponowana jest do zdarzeń na terenie okolicznych gmin tj. gmina Bielsko-Biała, Gmina Porąbka, okolicznych miejscowości w powiatach Żywieckim oraz Oświęcimskim.

Wozy i sprzęt:

337[S]63 GBM 2,5/8 Star 200

Firerescue.pl - zgoda dla całego forum.
Dane techniczne:
Rok produkcji:1985
Podwozie: Star A200
Liczba osi: 2
Układ jezdny: 4x2
Zabudowa: Osiny
Typ: GBM 2,5/8
Pojemność zbiornika wody: 2500 litrów
Pojemność zbiornika środka pianotwórczego: BRAK
Wydajność motopompy 800 l/min
Ilość miejsc: 6
Układ miejsc w kabinie: 1+1+4

Sprzęt:
(podglad)

337[S]64 SLRt Tarpan Honker 4WD/Schmitz

Firerescue.pl - zgoda dla całego forum.
Dane techniczne:
Rok produkcji:1990
Podwozie: Tarpan Honker 4WD
Liczba osi: 2
Układ jezdny: 4x4
Zabudowa: Schmitz
Typ: SLRt
Pojemność zbiornika wody: Brak
Pojemność zbiornika środka pianotwórczego: BRAK
Wydajność autopompy/motopompy: BRAK
Ilość miejsc: 2
Układ miejsc w kabinie: 1+1

Sprzęt:
(podglad)

Garaż i szatnia:
- Rosenbauer Heros Titan Ral 1026 [szt. 6]
- Ubranie Rosenbauer Fire Max 3 złote [szt. 6]
- Rękawice strażackie Rosenbauer Safe Grip III [szt. 6]
- Rękawice techniczne Hexarmor Ext 4012 [szt. 6]
- Buty Rosenbauer Twister [szt. 6]
- Kominiarka Eagle Fr Pro PBI [szt. 6]
- Ubranie koszarowe [szt. 6]
- Ubranie bojowe SX-2 [szt. 6]
- Rękawice strażackie GSP [szt. 6]
- Buty gumowe STRAŻAK [szt. 6]
- Hełm strażacki ZS-09 [szt. 6]

« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń 2019, 17:20:42 wysłana przez SUCHY »

Offline SUCHY

• Zasłużony
  • Młodszy Brygadier
  • *
Odp: OSP Kamienna Łąka
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Styczeń 2019, 09:30:06 »
Cele na 2019:
- Włączenie jednostki w struktury KSRG.
- Zakup pojazdów: GBARt 2,5/24 Renault Midlum 4x4 (leśnik), GBA 3,5/XX Iveco Eurocargo 4x4 (leśnik), GCBA 8/60 Scania 6x6 (pojedyńcze koła na 2,3 osi).
« Ostatnia zmiana: 29 Styczeń 2019, 08:10:18 wysłana przez SUCHY »

Offline SUCHY

• Zasłużony
  • Młodszy Brygadier
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Styczeń 2019, 09:31:40 »
Witam, proszę o akceptację jednostki :)

Offline michalm20

• Starszy Moderator
  • Kapitan
  • *
  • Reputacja: 92
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Styczeń 2019, 12:02:11 »
Witam. Twoim moderatorem zostaje michalm20

Moderator: kpt. michalm20

Wozy:
337[S]673 GBM   2,5/8 Star 200   --> 230 tys - start, 06.01.2019 r.
337[S]]64 SLRt Tarpan Honker 4WD/Schmitz - 36 tyś - 17.01.2019 r.

Dotacje:
Brak

Ostrzeżenia
Brak

Inne:

Budżet: 170 tys.

Akcje na początek:

[07.01.2019] 14:47 Plama oleju na odcinku 4 km, JRG w drodze
[09.01.2019] 23:55 Pożar stodoły, problem z wodą na miejscu!
« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń 2019, 09:50:51 wysłana przez michalm20 »
3 Sygnały Ostre Bicie OSP To Moje Życie

Moderator OSP

Dział zakupu pojazdów

Offline michalm20

• Starszy Moderator
  • Kapitan
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Styczeń 2019, 12:03:11 »
Witam ;)

Będę Twoim moderatorem. Jeśli chodzi o mnie to akcję rozdaję zazwyczaj w weekend'y choć może to uleć zmianie - wiadomo, każdy nas ma swoje życie i nikt nie siedzi cały czas na grze. Jeśli miałbyś jakieś pytania czy sprawy to śmiało pisz na PW. Chciałbym aby nasza współpraca przebiegała w miłej i spokojnej atmosferze. Dodatkowo jeśli opisy będą na wysokim poziomie to będzie to obfite dla Twojego budżetu ;)

Powodzenia!

Moderator OSP

Dział zakupu pojazdów

Offline SUCHY

• Zasłużony
  • Młodszy Brygadier
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Styczeń 2019, 16:43:43 »
14:47 Plama oleju na odcinku 4 km, JRG w drodze.

14:47 Na jednostce rozlega się dźwięk syreny, który tym samym daje sygnał do pilnego przybycia do jednostki. Do remizy wyruszają pierwsi druhowie.

14:49 Do jednostki przybywa pierwszy strażak, otwiera strażnicę, odpala Stara oraz i po włączeniu radiotelefonu przewoźnego zgłasza się do SKKM w Bielsku-Białej. W tym samym czasie przybywają kolejni strażacy, którzy przebierają się w nomexy:
- Bielsko 998 zgłoś się dla 337-63, odbiór.
- Bielsko na odbiorze.
- Mam alarm, co masz dla mnie ?
- Udaj się alarmowo w kierunku Bielska, na ulicy Bielskiej od Lipnika jest spora plama oleju, wspomożesz nasze działania.
- Zrozumiałem, za chwile zgłoszę wyjazd.
- Przyjąłem.

14:53 Wyjazd zastępu w obsadzie 5-osobowej, d-ca zgłasza wyjazd:
- Bielsko 998, 337-63 zgłaszam wyjazd w obsadzie 5-cio osobowej.
- Przyjąłem.

15:01 Dojazd zastępu na miejsce d-ca zgłasza do SKKM dojazd , kierowca zaparkował wóz na poboczu i włączył światła awaryjne, obsada wysiadła od strony pobocza.
- Bielsko 998 37-63 na miejscu.
- Bielsko zrozumiałem.
W momencie dojazdu na miejsce naszego zastępu na miejscu działania prowadziły już 2 zastępy z JRG-1 w Bielsku-Białej oraz jeden zastęp OSP Lipnik. KDR polecił druhom z naszej jednostki rozsypywać oraz rozmiatać po plamie sorbent (sorbent otrzymaliśmy od strażaków zawodowych). Plama ciągła się wzdłuż ulicy Bielskiej, następnie Krakowskiej w kierunku centrum Bielska. W działaniach brały udział 4 zastępy straży pożarnej, 2 z PSP oraz 2 z OSP.

15:27 Na miejsce dojechał SLKw z Bielskiej JRG-1 z dodatkową ilością sorbentu, nasi strażacy otrzymali kilka dodatkowych worków i kontynuowali sorbcję plamy. Plama powstała na skutek uszkodzenia zaworu spustowego w cysternie, która przewoziła olej roślinny w wyniku czego powstała gruba warstwa oleju szeroka od 1 do 3 metrów na odcinku kilku km. Ze względu na ilość oleju nie można było użyć neutralizatora np. sintanu. W trakcie prowadzonych działań ruchem drogowym kierowali policjanci z wydziału ruchu drogowego, którzy na czas prowadzonych działań wprowadzili ruch wahadłowy.

16:56 Plama została zneutralizowana, na miejsce przyjechała zamiatarka ze służby oczyszczania miasta, która zmiecie z jezdni nadmiar sorbentu. Nasi strażacy schowali do wozu użyty  w akcji sprzęt.

17:11 Działania został zakończone kierowca na rozkaz dowódcy jedzie w kierunku naszej remizy, natomiast dowódca zgłasza do SKKM:
- Bielsko 998, 37-63 zakończyłem działania, wracam do jednostki, odbiór.
- Bielsko zrozumiałem.

17:17 Podczas powrotu do jednostki zastęp "najechał" na pożar samochodu osobowego. Kierowca na polecenie dowódcy zatrzymał wóz w poprzek pasa ruchu którym się poruszał w celu zabezpieczenia miejsca, włączył światła awaryjne oraz koguty i po wyjściu z kabiny, otworciu tylnej skrytki uchomił motopompę. Wóz został zaparkowany ok. 25-30 metrów od płonącego pojazdu. Rota I ubrała AOUO i wysiadła z wozu po czym przystąpiła do budowania linii głównej z jednego odcinka W-75 i rozdzielacza oraz gaśniczej z jednego odcinka W-52 i prądownicy turbo. Dowódca zgłosił zaistniałą sytuację do SKKM po czym udał się na rozpoznanie:
- Bielsko 998, 37-63 najechałem na pożar komory silnika samochodu osobowego, udaje się na rozpoznanie, za chwile sytuacja.
- Zrozumiałem, podeślę Ci tam GBA ode mnie do pomocy, jaki adres ?
- Przyjąłem, ulica Bielska w kierunku centrum Kamiennej, około kilometra za granicą w Lipniku.
- Zrozumiałem.

17:19 Rota I po zbudowaniu linii głównej oraz gaśniczej przystąpiła do działań gaśniczych, otwarto maskę przy pomocy hooligana, podparto ją tym samym narzędziem po czym podano lekko rozproszony prąd wody na płonące elementy komory silnika (brak możliwości podania piany - brak środka pianotwórczego). Pożar ze względu na małe rozmiary został zlokalizowany w kilka sekund, następnie przystąpiono do dogaszania. Akumulator uległ stopieniu więc nie było możliwości aby go odłączyć, pojazd nie posiadał instalacji LPG lub innej podobnej, kierowca nie odniósł obrażeń. Dowódca podał sytuację do SKKM:
- Bielsko dla 37-63, odbiór.
- Na odbiorze Bielsko.
- Mam opanowany pożar samochodu marki Citroen, brak instalacji gazowej, brak osób poszkodowanych, Sis mam wystarczające, czekam na zastęp od Ciebie.
- Zrozumiałem, dojadą do was za 2-3 minuty.
- Przyjąłem.

17:22 Na miejsce dojechał zastęp 331[S]22 GBA 2,5/24 dowodzenie nad akcją przejął 31-14, pojazd sprawdzono przy pomocy kamery termowizyjnej i przelano tlące się jeszcze elementy, w miejscu działań wprowadzono ruch wahadłowy którym kierowali strażacy z przybyłego zastępu.

17:35 Pojazd został całkowicie dogaszony i sprawdzony, zaczęto zwijać sprzęt użyty do akcji gaśniczej schowano go do wozu bojowego.

17:44 Nasz zastęp został odesłany do jednostki, w drodze powrotnej do remizy uzupełniono wodę w zbiorniku z hydrantu nadziemnwgo przy placu targowym w Kamiennej Łące, dowódca zgłosił do SKKM:
- Bielsko 998 37-63 zakończyłem działania udaje się na tankowanie i do jednostki.
- Przyjąłem, proszę o sprawdzenie i podanie numeru hydrantu.
- Zrozumiałem.

18:06 Wóz w jednostce, kierowca parkuje wóz, dowódca spisuje meldunek z wyjazdu, a strażacy przebierają się i wracają do swoich domów.
- Bielsko 998 37-63 jestem w bazie, kończę pracę.
- Bielsko zrozumiałem.

Statystyka: 
1/2019, 07.01.2019, 14:47-17:27, Miejscowe zagrożenie, Bielsko-Biała ul. Krakowska, GBM 2,5/8 - 5 osób.
2/2019, 07.01.2019, 17:17-18:06, Pożar, Kamienna Łąka ul. Bielska, GBM 2,5/8 - 5 osób.
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2019, 08:37:00 wysłana przez SUCHY »

Offline SUCHY

• Zasłużony
  • Młodszy Brygadier
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Styczeń 2019, 16:44:04 »
23:55 Pożar stodoły, problem z wodą na miejscu!

23:55 Rozlega się dźwięk syreny na dachu remizy, tym samym daje znak druhom aby stawili się do jednostki na alarm.

23:56 W remizie pojawia się pierwszy strażak, otwiera bramę garażową, włącza oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz, odpala Stara i zgłasza się do SKKM z radiotelefonu przewoźnego. W tym samym czasie do remizy przybywają kolejni strażacy.
- Bielsko na odbiorze, udaj się alarmowo ! Wielka Puszcza ulica Podhalańska pożar stodoły.
- Zrozumiałem, za moment zgłaszam wyjazd.

23:58 Wyjazd GBM 2,5/8  w pełnej 6-cio osobowej obsadzie, dowódca do SKKM:
- Bielsko 998 37-63, zgłaszam wyjazd Wielka Puszcza, pożar stodoły.
- Zrozumiałem, jaka obsada ?
- Komplet, 6 osób.
- Przyjąłem.

00:24 Dojazd zastępu na miejsce pożaru, kierowca zaparkował wóz na głównej drodze za kolumną kilku średnich i cieżkich wozów ratowniczo gaśniczych. Wozy stały w "kolejce" do zasilania zastępów, którym udało podjechać się w pobliże stodoły (budynek znajdował się w trudno dostępnym górzystym terenie, do którego prowadziła wązka leśna droga) i przystąpić do działań gaśniczych. Dowódca zgłosił się do SKKM:
- Bielsko 998 37-63 na miejscu.
- Przyjąłem, skontaktuj się z KDR-em, wywołaj sobie 31-13.
- Przyjąłem.

00:25 Dowódca wywołał KDR-a:
- 31-13 zgłoś się dla 37-63, odbiór.
- Na odbiorze 13-nasty dla 63.
- Co mamy robić ?
- Jakie masz na wozie pompy ?
- Niagarę i PO-5.
- zrozumiałem, zawróć i udaj się w dół ulicy Podhalańskiej, przy remizie OSP Wielka Puszcza na potoku utwurzcie punkt czerpania wody.
- Zrozumiałem.
- Jak będziecie gotowi dajcie mi znać, będę wysyłał do was zastępy po wodę w celu jej doworzenia.
- Przyjąłem.

00:28 Wóz dojechał we wskazane miejsce ok. 800 metrów od miejsca pożaru. Kierowca wjechał wozem i zaparkował go na placu przed remizą lokalnej OSP.  Dowódca udał się na rozpoznanie wodne, natomiast rota I i II przystąpiły do wyciągania z wozu motopomp.

00:30 Dowódca wrócił z rozpoznania wodnego polecił rocie I rozkuć na potoku warstwę lodu (temperatura odczuwalna to ok. - 20 °C). Natomiast rocie II nakazał przenieść w pobliże potoku motopompę PO-5 i armaturę następnie polecił im zbudować linię ssawną, natomiast dowódca i kierowca przenieśli pod potok Niagarę. Po zbudowaniu punktu czerpania wody rozwinięto dwie linie zasilające, każda po trzy odcinki W-75.

00:39 Dowódca zgłosił do KDR gotowość do zasilania wozów bojowych:
- 31-13 zgłoś się dla 37-63, odbiór.
- Na odbiorze 13.
- Punkt czerpania wody jest gotowy przy remizie, wozy mogą się już zaopatrywać w wodę na placu manewrowym przed remizą.
- Zrozumiałem, jadą już do Ciebie pierwsze wozy.
- Zrozumiałem, czekamy.

00:42 Do utworzonego punktu czerpania wody dojechał pierwsze zastępy GBA i GCBA. Przystąpiono do tankowania zbiorników wodą z potoku. W czasie prowadzonych działań co kilka minut do punktu czerpania wody przyjeżdzały zadtępy, które dowoził wodę do akcji gaśniczej, w późniejszej fazie pożaru do dogaszania pogorzeliska i przelewania słomy. W trakcie działań dowiziono paliwo do motopomp oraz gorącą herbatę dla strażaków obsługujących punkt czerpania wody.

01:41 Pożar został zlokalizowany, natomiast w dalszym ciągu pobierano wodę z PCW, ale tylko i wyłącznie w celu przelewania siana, które było  zgromadzone w znacznej ilości. Stodoła miała wymiary ok. 30x10m. Podczas pracy pomp dwu krotnie dowieziono paliwo.

02:14 Na miejscu pojawił KDR, który poinformował o zmiamie systemu dostarczania wody, zmianie z dowożenia na przepompowywanie. Na miejsce przyjechał zastęp GCBA 5/32 i ustawił się około 80 metrów od PCW. Do przybyłego zastępu rozwinięto dwie linie zasilające z motopomy PO-5  oraz Niagary, do tego celu uźyto kilku odcinków z przybyłego zastępu GCBA. Za wozem cięźkim średnio co 100 metrów stały wozy typu GBA/GCBA, które tłoczyły wodę bezpośrednio do miejsca poźaru. W czasie prowadzonych działań doworzono paliwo  do naszych pomp.

02:31 Dowodzący akcją poprosił o podesłanie na pierwszy odcinek bojowy 2 rot w celu podmiany strażaków pracujących od kilku godzin:
- 37-63 zgłoś się dla 31-13, odbiór.
- Zgłasza się 37-63.
- Podeślij mi na podmianę dwie roty.
- Zrozumiałem już wysyłam.

02:32 Strażacy na polecenie dowódcy zabrali z wozu widły, bosaki, dwa aparaty powietrzne i udali się pieszo w kierunku stodoły.

02:46 Strażacy przyszli na miejsce pożaru i natychmiast przystąpili do pracy na pogorzelisku. Ich zadaniem było przerzucanie i przelewanie zgromadzonego w stodole siana, rozbieranie konstrukcji przy pomocy pilarek i podręcznego sprzętu burzącego. W trakcie prowadzonych działań punkt czerpania wody obsługiwał kierowca wraz z dowódcą.

04:12 Nasi ratownicy zostali podmienieni przez innych ratownikow. Strażacy udali się w kierunku punktu czerpania wody, gdzie zaparkowany był ich wóz bojowy.

05:37 Na miejsce przyjechał KDR i przekazał informację o zakończeniu działań, strażacy przystąpili do zwijania i chowania do wozu użytego w działaniach sprzętu i armatury.

06:02 Sprzęt został schowany, strażacy wsiedli do wozu i po chwili na rozkaz d-cy odjechali w kierunku swojej remizy, dowódca zgłosił do SKKM:
- Bielsko 998, 37-63 zakończyłem działania, wracam do jednostki.
- Bielsko zrozumiałem.

06:39 Wóz w jednostce, kierowca przed zaparkowaniem opłukał wóz i uzupełnił paliwo w plmpach, dowódca spisuje meldunek z wyjazdu, a strażacy przebierają się i wracają do swoich domów.
- Zrozumiałem.

Statystyka:   
3/2019, 09.01.2019, 23:55-06:39, Pożar, Wielka Puszcza, ul. Podhalańska, GBM 2,5/8 - 6 osób.
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2019, 10:22:41 wysłana przez SUCHY »

Offline R2-D2

• Starszy Moderator
  • Brygadier
  • *
  • Reputacja: 72
  • Jednostka JRG: [klik]
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Styczeń 2019, 23:34:39 »

DOSTAWA:

- Miernik gazów DRAGER X-am 2500 (CH4/O2/H2S/CO) szt. 1
- Kamera termowizyjna FLIR K2 szt. 1
- Torba PSP R1 szt. 1
- Zestaw Szyn Kramera szt. 1
- Deska ortopedyczna szt. 1
- Zestaw opatrunków hydrożelowysz szt. 1
- AED Lifeline VIEW szt. 1
- Zestaw kominiarski szt. 1
- Sito kominowe szt. 1
- Sorbent Damolin 20 KG szt. 3
- Piasek w wiaderku 20 kg szt. 1
- Stożki ostrzegawcze 10 szt.
- Dyski sygnalizacyjne w walizce szt. 1
- Gaśnica GP-6X ABC szt. 2
- Gaśnica śniegowa 5 kg szt. 1

- Pompa hydrauliczna SR 40 PC2 szt. 1
- Nożyce hydrauliczne CU5050 szt. 1
- Rozpieracz ramieniowy SP 5240 szt. 1
- Adaptory ciągnące i zestaw łańcuchów ciągnących szt. 1
- Rozpieracz kolumnowy RA 4331C szt. 1
- Wąż hydrauliczny typu CORE 10 metrów szt. 2
- Urządzenie do przecinania szyb GLASS MASTER szt. 1
- Pokrowiec zabezpieczający poduszkę kierowcy SECUNET III szt. 1
- Podpora stabilizacyjna V-STRUT szt. 2
- Wybijak do szyb i nóż do pasów bezpieczeństwa szt. 1
- Mata sprzętowa 2x2m szt. 1
- Komplet klinów i klocków do stabilizacji Holmatro kpl. 1

Koszt: 105 tys.
Udzielony rabat: 20% (start)
Do zapłaty: 84 tys.
Stan konta: 86 tys.

Dziękujemy i zapraszamy ponownie.

Offline R2-D2

• Starszy Moderator
  • Brygadier
  • *
  • Reputacja: 72
  • Jednostka JRG: [klik]
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Styczeń 2019, 22:56:55 »

DOSTAWA:

- Rosenbauer Heros Titan Ral 1026 szt. 6
- Ubranie Rosenbauer Fire Max 3 złote szt. 6
- Rękawice strażackie Rosenbauer Safe Grip III szt. 6
- Rękawice techniczne Hexarmor Ext 4012 szt. 6
- Buty Rosenbauer Twister szt. 6
- Kominiarka Eagle Fr Pro PBI szt. 6

- AODO AUER AirGO PRO MaXX, butla stalowa + sygnalizator bezruchu[szt. 2]

Koszt: 58 tys.
Udzielony rabat: --
Do zapłaty: 58 tys.
Stan konta: 28 tys.

Dziękujemy i zapraszamy ponownie.

Offline michalm20

• Starszy Moderator
  • Kapitan
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Styczeń 2019, 10:40:50 »
Akcja I:

Ok. + 7 tyś

Akcja II:

Same działania okej, choć brakło mi troszkę informacji z odcinka pożarowego, wymiary podałeś, ale choć krótką wzmiankę jak prowadzono działania gaśnicze chętnie bym przeczytał. + 6 tyś

Za akcję: + 13 tyś
Budżet: 41 tyś

Do opisu:

[14.01.2019] 18:47 Potrącenie pieszej, ZRM za około 25 minut!
[17.01.2019] 03:52 Pożar samochodu ciężarowego, według zgłoszenia płonie kabina! Kierowca próbując ugasić pożar doznał poparzeń!
[18.01.2019] 14:11 Poszukiwania zaginionego dziecka, choruję na serce! 

Moderator OSP

Dział zakupu pojazdów

Offline SUCHY

• Zasłużony
  • Młodszy Brygadier
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Styczeń 2019, 11:27:31 »
[14.01.2019] 18:47 Potrącenie pieszej, ZRM za około 25 minut!

18:47 Na dachu jednostki rozlega się dźwięk syreny alarmowej, tym samym daje znak dla strażaków, aby jak najszybciej stawili się w remizie na alarm.

18:48 W remizie zjawia się pierwszy strażak, otwiera bramę garażową, włącza oświetlenie na zewnątrz i wewnątrz, odpala Stara włącza radiotelefon przrwoźny i zgłasza się do SKKM po dyspozycje, w tym czasie do remizy przybywają kolejni strażacy i przebierają się.:
- Bielsko 998 dla 37-63, mam alarm co masz dla mnie ?
- Tutaj Bielsko, udaj się Kamienna Łąka, ulica Przecznia potrącenie pieszego.
- Zrozumiałem, za chwile zgłoszę wyjazd.

18:50 Wyjazd alarmowy zastępu w pełnej 6-cio osobowej obsadzie, dowódca zgłasza dk SKKM:
- Bielsko 998, dla 37-63.
- Na odbiorze Bielsko.
- 37-63 Zgłaszam wyjazd.
- Przyjąłem.

18:53 Dojazd zastępu na miejsce, kierowca zaparkował wóz bojowy na pasie ruchu na którym doszło do potrącenia, włączył światła awaryjne, a po wyjściu z kabiny zabezpieczył miejsce zdarzenia przy pomocy stożków ostrzegawczych. Rota I zabrała z wozu zestaw PSP R-1 i natychmiast pobiegła w kierunku poszkodowanego. Rota II zajęła się zabezpieczeniem miejsca zdarzenia przed gapiami, natomiast dowódca zgłosił dojazd i udał się na rozpoznanie.:
- Bielsko 998, 37-63 na miejscu, za chwile sytuacja.
- Bielsko zrozumiałem, czekam na informację.
- Przyjąłem.

Po dojściu do osoby poszkodowanej rota I przystąpiła do udzielania pierwszej pomocy. Okazało się, że potrącona to kobieta w wieku ok. 60 lat bez czynności życiowych, złamania otwarte kończyny dolnej oraz uraz głowy, brak silnych/obfitych krwawień, podjęta została resuscytacja krążeniowo oddechowa przez świadków zdarzenia. Rota I natychmiast przejęła prowadzenie RKO oraz wdrożyła do działań sprzęt z torby. Po wykonaniu pierwszego cyklu sprawdzono funkcje życiowe zgodnie z badaniem ABC, nie stwierdzono obecności oddechow ani krążenia w związku z czym kontynuowano RKO. Jeden ze strażaków prowadził masaż serca w sekwencji  30:2, natomiast drugi przy pomocy worka ambu prowadził oddechy zastępcze z dołączonym rezerwuarem tlenowym w przepływie 15 l/min. Głowa poszkodowanej była póki co stabilizowana ręcznie pomiędzy kolanami strażaka, wykonującego oddechy zastępcze. Przed wykoaniem pierwszego oddechu workiem ambu zabezpieczono drogi oddechowe poszkodowanej przy pomocy rurki ustno-gardłowej. Wszyscy ratownicy, którzy udzielali poszkodowanej pomocy mieli ubrane rękawiczki.

18:54 Rota II po odsunięciu gapiów pomogła rocie I przy medycznych czynnościach ratunkowych. Strażacy najpierw umieścili poszkodowaną na desce ortopedycznej aby zapobiec wychladzaniu organizmu (podczas przekładania stabilizowano głowe ręcznie i wykonywano oddechy zastępcze przy pomocy worka ambu). Następnie wdrożyli do działań defibrylator. Przy pomocy nożyczek usunięto ubrania i bieliznę z klatki piersiowej poszkodowanej, następnie przyklejono elektrody do gołej klatki piersiowej zgodnie z instrukcją i włączono AED po czym postępowano zgodnie z jego instrukcjami. Defibrylator po przeanalizowaniu stanu poszkodowanej zalecił wykonanie wstrząsu, na czas defibrylacji odsunięto worek ambu z tlenem i odsunięto się od poszkodowanej. Po wykonaniu wstrząsu sprawdzono funkcje życiowe zgodnie z badaniem ABC, niestety nie zostały one przywrócone i kontynuowano RKO, natomiast rota II zaopatrzyła poszkodowaną. Założono poszkodowanej kołnierz ortopedyczny w celu ustabilizowania kręgosłupa na odcinku szyjnym (głowę nadal stabilizowano ręcznie). Opatrzono ranę na głowie przy pomocy gazy jałowej i codofixu, oraz zaopatrzono złamanie kończyny lewej dolnej poprzez opatrzenie złamania otwartego przy pomocy bandaży, którymi ustabilizowano wystającą kość, a następnie zabezpieczono gazą i bandażem. Następnie nogę ustabilizowano przy pomocy szyny kremera i bandaża elastycznego. Cały czas prowadzono RKO z użyciem AED.

18:55 Dowódca dokonał rozpoznania, przekazał jego treść do SKKM:
- Bielsko 998 dla 37-63 odbiór.
- Zgłaszam się, jak sytuacja na miejscu ?
- Mam tu potrącenie kobiety w wieku około sześćdziesięciu lat, brak funkcji życiowych prowadzimy RKO, pilnie potrzebuje karetkę na miejsce !
- Karertka dojedzie za około dwadzieścia minut, w drodze masz zastępy z mojej JRG.
- Zrozumiałem.
- A co z kierującym, który potrącił kobietę ?
- Z relacji świadków odjechał z miejsca wypadku.
- Przyjąłem.

19:00 W dalszym ciągu kontynuowane jest RKO, strażacy zmieniają się pomiędzy sobą co kilka cykli, podpięty do poszkodowanej jest AED, który co jakiś czas prowadzi analizę rytmu serca i zaleca wykonanie wstrząsu po jego wykonaniu dalej prowadzone jest RKO zgodnie z procedurami KPP. Ruchem drogowym w miejscu zdarzenia kieruje wahadłowo kierowca z naszego wozu. Dowódca pomaga rocie I i II przy resuscytacji.

19:02 Na miejsce dojechał patrol Policji z WRD. Przybyli na miejsce policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz przejęli kierowanie ruchem drogowym. Nadal kontynuowano RKO.

19:06 Na miejsce przybyła sekcja ratownictwa technicznego z JRG-1 w sile 331[S]21 GBA 2.6/26 oraz 331[S]43 SCRt. Strażacy pomogli przy działaniach medycznych przy poszkodowanej oraz zasłonili miejsce działań medycznych przy pomocy parawanu. Nadal kontynuowano RKO zgodnie z zaleceniami AED.

19:11 Zostały przywrócone czynności życiowe osoby poszkodowanej, wykonano badanie ABC oraz badanie urazowe, nie stwierdzono innych urazów do zaopatrzenia. Poszkodowana została okryta folią NRC i zaopatrzona na desce do transportu. Co minutę sprawdzano funkcje życiowe poszkodowanej.

19:23 Na miejsce przyjechał specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego. Poszkodowana została zaniesiona do karetki, gdzie zajął się nią lekarz i ratownicy medyczni. Nasi strażacy zebrali z drogi odpady medyczne do worka na takowe odpady i przekazali go załodze karetki wraz z rzeczami osobistymi osoby poszkodowanej. Nasze dalsze działania polegały na zabezpieczaniu miejsca zdarzenia przed dostępem osób postronnych.

19:24 Na miejsce dojechał kolejny patrol policji, chwilę po nim przyjechały dwa kolejne. Policjanci prowadzili swoje działania oraz wszczęli penetrację za kierującym, który oddalił się z miejsca wypadku.

19:30 Z miejsca zdarzenia odjechała alarmowo sekcja techniczna w związku ze zgłoszeniem wypadku na drodze S-1 w Bielsku-Białej, na miejscu pozostał nasz zastęp.

19:49 Do szpitala wojewódzkiego w Bielsku-Białej dojechała karetka z poszkodowaną kobietą. Na miejscu pozostał nasz zastęp, który zabezpieczał miejsce działań w czasie pracy policjantów. Do wozu schowano sprzęt, który nie był już potrzebny.

20:26 Działania zostały zakończone, do wozu schowano pozostał sprzęt, dowódca zgłosił do SKKM:
- Na odbiorze Bielsko.
- Zakończyłem działania, zgłaszam powrót do jednostki.
- Zrozumiałem.

20:31 Wóz w jednostce, kierowca przed zaparkowaniem opłukał wóz, dowódca spisuje meldunek z wyjazdu, a strażacy przebierają się i wracają do swoich domów.
- Bielsko 998 37-63 jestem w remizie, kończę pracę.
- Zrozumiałem.

Statystyka:   
4/2019, 14.01.2019, 18:47-20:31, Miejscowe zagrożenie, Kamienna Łąka, ul. Przecznia, GBM 2,5/8 - 6 osób.
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2019, 12:44:38 wysłana przez SUCHY »

Offline SUCHY

• Zasłużony
  • Młodszy Brygadier
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Styczeń 2019, 12:53:27 »
[17.01.2019] 03:52 Pożar samochodu ciężarowego, według zgłoszenia płonie kabina! Kierowca próbując ugasić pożar doznał poparzeń!

03:52 Na jednostce rozlega się dźwięk syreny alarmowej, tym samym daje znać druhom aby jak najszybciej stawili się w jednostce na alarm.

03:52 W remizie zjawia się pierwszy strażak, otwiera bramę garażową, włącza oświetlenie na zewnątrz oraz wewnątrz, odpala Stara i po włączeniu radiotelefonu przewoźnego zgłasza się do SKKM, w tym czasie do remizy przybywają kolejni strażacy i przebierają się w ubrania specjalne.:
- Bielsko 998 zgłoś się dla 37-63, odbiór.
- Na odbiorze Bielsko.
- Co masz dla mnie ?
- Udaj się do pożaru samochodu ciężarowego na ulicy Kęckiej przy granicy z Kętami.
- Przyjąłem.

03:55 Wyjazd zastępu w pełnej obsadzie, dowódca zgłasza do SKKM:
- Bielsko, 37-63 zgłaszam wyjazd, ulica Kęcka pożar ciężarówki.
- Zrozumiałem, w ilu wyjeżdżasz ?
- Mam pełną obsadę.
- Przyjąłem.

03:59 Dojazd zastępu na miejsce, w momencie dojazdu zastano rozwinięty pożar samochodu ciężarowego typu wywrotka na przystanku autobusowym, oraz siedzącego kilka metrów od niego poparzonego mężczyznę (kierowcę). Kierowca zaparkował wóz bojowy około 35-40 metrów przed wywrotką, wysiadł z wozu zabezpieczył miejsce postoju przy pomocy pachołków i po otwarciu tylnej skrytki uruchomił motopompę. Rota I w aparatach OUO (ubranych w czasie dojazdu) przystąpiła do budowania linii głównej z jednego odcinka W-75, rozdzielacza i linii gaśniczej z dwóch odcinków W-52 i prądownicy turbo. Rota II zabrała torbę PSP R-1 i pobiegła w kierunku kierowcy. Dowódca zglosił dojazd na miejsce i udał się na rozpoznanie.:
- Na odbiorze Bielsko.
- Mam w pełni rozwinięty pożar wywrotki, płonie kabina oraz cały przód pojazdu. Siły i środki mam niewystarczające. Więcej informacji za chwilę.
- Zrozumiałem, w drodze masz zastępy ode mnie oraz OSP Bujaków i Pisarzowice.
- Zrozumiałem.

04:00 Rota I po zbudowaniu linii gaśniczej podała zwarty prąd wody w natarciu na płonący pojazd z odległości około dziesięciu metrów (brak środka pianotwórczego - brak możliwości podania piany gaśniczej). Rota II natomiast przystąpiła do udzielania pomocy poszkodowanemu kierowcy. Mężczyzna w wieku 39 lat doznał poparzeń rąk oraz twarzy i podtruł się lotnymi produktami spalania. Strażacy posadzili poszkodowanego na ławce nieopodal przystanku i przeprowadzili badanie ABC oraz SAMPLE, podali poszkodowanemu tlen w przepływie 15 l/min opatrzyli oparzenia głowy i rąk przy pomocy opatrunków hydrożelowych (oparzenia 2 stopnia), okryli poszkodowanego folią NRC i udzielili mu wsparcia psychicznego. Kierowca rozwinął jeden odcinek W-75 i podlączył jeden łącznik do nasady zasilającej natomiast drugi czekał na dojazd kolejnych zastępów i zasilanie wodne. Dowódca zbierał potrzebne informacje do przekazania szczegółowego rozpoznania do SKKM.

04:01 Dowódca zgłosił do SKKM:
- Na odbiorze Bielsko.
- Na miejscu tak jak mówiłem wcześniej mam pożar wywrotki, obecnie podaje jeden prąd wody w natarciu. Mam osobę poszkodowaną - kierowcę z oparzeniami 2 stopnia rąk i glowy. Potrzebuję pogotowie oraz dodatkowe zastępy.
- Zrozumiałem, informuję pogotowie a dodatkowe siły i środki masz w drodze.
- Zrozumiałem.

04:02 Na miejsce dojechał zastęp 339[S]82 GBA 3,5/27 z OSP w Pisarzowicach. Rozwinięty wcześniej odcinek podłączono bezpośrednio do motopomy przy pomocy zbieracza i zaczęto podawać roztwór wody i środka pianotwórczego w stężeniu 3% Po chwili rota I zaczęła podawać nie napowietrzony prąd piany gaśniczej na ciężarówkę. Pożar został wstępnie zlokalizowany, przy pomocy piany dogaszano kabinę, opony, kokorę silnika. Dowódca przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdził cieżarówkę i wskazał rocie I miejsca wymagające dogaszenia/przelania.

04:05 Na miejsce dojechał zastęp 338[S]59 GBA 2,5/16 z OSP w Bujakowie. Strażacy z przybyłego zastępu przystąpili do zasilania zastępu GBA 3,5/27 jednostki z Pisarzowic.

04:09 Dojazd karetki podstawowej z podstacji w Pisarzowicach. Ratownicy medyczni przejęli poszkodowanego i zabrali go do karetki. Rota wypisała kartę udzielania pierwszej pomocy i przekazała jedną kopie dowódcy z PSP, a drugą kopie ratownikom medycznym. Następnie rota schowała do wozu torbę PSP R-1 i zebrała do worka na odpady medyczne zużyte środki opatrunkowe.

04:11 Na miejsce dojechała sekcja gaśnicza z JRG-1 w Bielsku-Białej w sile 331[S]22 GBA 2,5/24 I 331[S]25 GCBA 9/48. Dowodzenie nad akcją przejął 31-14, rozwinięto drugą linie gaśniczą w celu dogaszania.

04:16 Pożar został całkowicie ugaszony, odłączono akumulatory oraz zaczęto spłukiwać pianę gaśniczą z jezdni. Pod pojazd podsypano trochę sorbentu ze wzgledu na kapiące płyny eksploatacyjne. Z miejsca zdarzenia odjechała karetka z poszkodowanym kierowcą, a chwilę po niej na miejsce przybył patrol policji.

04:27 Zaczęto zwijać użyty w akcji sprzęt, w naszym GBM uzupełniomo wodę w beczcez zastępu GBA z Pisarzowic. Z miejsca działań odesłano jednostkę OSP Pisarzowice i Bujaków oraz zastęp 331[S]25. Na miejscu pozostał patrol policji, nasz zastęp oraz zastęp 331[S]22.

04:38 Nasz zastęp został odesłany z miejsca akcji, do wozu schowano pozostały sprzęt, dowódca zgłosił do SKKM:
- Bielsko 998 37-63 zakończyłem działania udaje się do jednostki.
- Przyjąłem.

04:49 Wóz w jednostce, kierowca parkuje wóz, dowódca spisuje meldunek z wyjazdu, a strażacy przebierają się i wracają do swoich domów.
- Bielsko zrozumiałem.

Statystyka: 
5/2019, 17.01.2019, 03:52-04:49, Pożar, Kamienna Łąka, ul. Kęcka, GBM 2,5/8 - 6 osób.
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2019, 14:02:18 wysłana przez SUCHY »

Offline SUCHY

• Zasłużony
  • Młodszy Brygadier
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Styczeń 2019, 14:03:01 »
[18.01.2019] 14:11 Poszukiwania zaginionego dziecka, choruję na serce!

14:11 Na dachu jednostki rozlega się głośny dźwięk syreny alarmowej, tym samym daje znak druhom aby jak najszybciej stawili się do jednostki na alarm.

14:13 W jednostce pojawia się pierwszy druh, otwiera garaż, włącz oświetlenie wewnątrz, odpala Stara i po włączeniu radiotelefonu przewoźnego zgłasza się do SKKM w celu przyjęcia dyspozycji. W tym samym czasie do jednostki przybywają kolejni strażacy i przebierają się w ubrania bojowe.:
- Zgłasza się Bielsko.
- Co masz dla mnie ? mam alarm.
- Udaj się pod remizę OSP w Kobiernicach, mamy poszukiwania osoby zaginionej.
- Wyjazd alarmowy ?
- Tak, wyjazd alarmowy.
- Przyjąłem.

14:16 Wyjazd alarmowy zastępu w obsadzie 5-cio osobowej, dowódca zgłasza do SKKM:
- Bielsko 998 dla 37-63, odbiór.
- Na odbiorze 998.
- Zgłaszam wyjazd alarmowy do Kobiernic na poszukiwania, obsada 5 osób.
- Zrozumiałem.

14:25 Wóz dojechał do punktu koncentracji sił i środków przy remizie OSP w Kobiernicach, kierowca zaparkował wóz na placu za jednostką i pozostał wozie razem z obsadą. Natomiast dowódca zgłosił do SKKM dojazd na miejsce i udał się do remizy po więcej informacji.:
- Bielsko 998 37-63 na miejscu w punkcie koncentracji.
- Przyjąłem.

14:36 Dowódca wrócił do wozu z informacjami na temat poszukiwanego. Poszukiwany to dziecko w wieku 11 lat, wyszedł z domu po godzinie 07:30 i do obecnej chwili nie wrócił, ze względu na chorobę serca wszczęto poszukiwania. Dla naszego zastępu przydzielono za zadanie sprawdzenie prawego brzegu rzeki Soły od mostu w kobiernicach w górę rzeki czyli w kierunku zapory na jeziorze Czanieckim. Razem z naszym zastępem na ten sam odcinek został skierowany zastęp 339[S]73 GBA 2,5/25+łódź motorowa z silnikiem zaburtowym.

14:39 Zastępy wyjechały z punktu koncentracji na brzeg rzeki w pobliżu mostu na rzece Sole.

14:43 Zastępy dojechały na miejsc skąd rozpoczną się poszukiwana. Strażacy z Porąbki przystąpili do wodowania łodzi. Natomiast nasi strażacy zabrali ze sobą radiotelefony nasobne, dwie linki ratowniczem bosak, zestaw PSP R-1 i udali się w górę rzeki w celu sprawdzenia brzegów. Woda przy brzegu miała głębokość do ok 70 centymetrów (ze względu na brak sprzętu strażacy pracujący przy brzegu byli zabezpieczeni tylko i wyłącznie linkami ratowniczymi). Przy wozie pozostał sam kierowca, który obserwował rzekę, natomiast dowódca i 3 strazaków ruszyło w górę rzeki. Strażacy z Porąbki po zwodowaniu motorówki zaczęli przeszukiwać koryto tam, gdzie rzeka miała większą głębokość dochodzacą nawet do kilku metrów.

15:01 Sprawdzono ok 600-650 metrów linii brzegowej, natomiast w miejsce gdzie stał nasz wóz dojechał zastęp 331[S]71 SLRr+331-Ł1 z łodzią płaskodenną. Po zwodowaniu łodzi włączono ją do działań poszukiwawczych na rzece.

15:51 Sprawdzono rzekę na odcinku od mostu do zapory na jeziorze Czanieckim - odcinek ok 2,5 Kilometra poza śmieciami w korycie nic nie znaleziono. Strażacy przeszli po zaporze na drugi brzeg i zaczęli sprawdzać brzeg w kierunku mostu. Łodzie nadal sprawdzały koryto, rzeka w niektórych miejscach ma kilkanaście metrów szerokości.

16:37 Zaczęło się ściemniać, nasi strażacy od strażaków zawodowych otrzymali latarki i kontynuowali sprawdzanie brzegu, drugi brzeg jest mocniej zarośnięty i sprawdzanie trwa dłużej niż na przeciwnym brzegu.

17:35 Sprawdzono całą rzekę na odcinku pomiędzy mostem a zaporą. Nic ani nikogo nienodnaleziono. Strażacy dostali polecenie aby sprawdzić rzekę pomiędzy keziorem Czanieckim a zapora w Porąbce. W związku z tym 3 zastępy po zebraniu sprzętu i wyciągnięciu lodzi wyjechały w kierunku zapory Czanieckiej.

17:40 Zastępy dojechały na brzeg jeziora Czanieckiego, zwodowano obie łodzie, do łodzi płaskodennej po wyposażeniu w kamizelki wsiadło 3 strażaków z naszego zastępu i razem z 2 strażakami zawodowymi wypłynęli sprawdzać rzekę. Na brzegu pozostał kierowca i dowódca, którzy czekali przy wozie.

18:00 Nadal trwały poszukiwania na jeziorze, sprawdzano brzegi oraz jezioro. W trakcie poszukiwać kierowano się w górę rzeki, a dokładniej w kierunku zapory w Porąbce. Z racji na wczesne godziny wieczorne używano latarek i reflektorów akumulatorowych.

19:23 Sprawdzono teren do zapory (w akcji brało udział kilka lodzi motorowych). Na jeziorze i rzece niczego nie odnaleziono. Zastępy otrzymały polecenie zebrania sprzętu i wrócenia do punktu koncentracji sił i środków. Nasi strażacy pomogli w wyciągnięciu łodzi z jeziora, następnie udali się do punktu koncentracji Sis.

19:57 Nasz zastęp dojechał do remizy w Kobiernicach, dowódca udał się na odprawę dowódców w celu o
otrzymania nowych wytycznych.

20:11 Do wozu wrócił dowódca, otrzymał nowe rozkazy co do poszukiwań. Do przeszukania został nam przydzielony teren wodociągów i stacji uzdatniania wody. Na miejsce razem z nami uda się zastęp 339[S]71 SLRt oraz patrol policji z psem tropiącym.

20:15 Oba zastępy oraz patrol policji wyjechały spod remizy w kierunku stacji wodociągów.

20:21 Dojazd zastępów na miejsce, od razu po dojeździe przystąpiono do przeszukiwania terenu. Strażacy z naszego zastępu zabrali ze sobą zestaw PSP R-1 na wypadek odnalezienia chłopca i konieczności udzielenia mu pierwszej pomocy.

21:11 Podczas poszukiwań padł komunikat o zakończeniu działań z uwagi na odnalezienie chłopca, wszystkie zastępy zaangażowane w akcję zostały odesłane do swoich jednostek. Nasi strażacy udali się w kierunku wozu, po powrocie schowali zabrany ze sobą sprzęt a dowódca zglosił do SKKM.:
- Na odbiorze Bielsko.
- Zakończyłem działania, zastęp wraca do jednostki.
- Bielsko zrozumiałem.

21:39 Wóz w jednostce, kierowca parkuje wóz, dowódca spisuje meldunek z wyjazdu, a strażacy przebierają się i wracają do swoich domów.
- Bielsko zrozumiałem.

Statystyka: 
6/2019, 18.01.2019, 14:11-21:39, Miejscowe zagrożenie, teren gminy Porąbka, GBM 2,5/8 - 5 osób.
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2019, 20:56:33 wysłana przez SUCHY »

Offline michalm20

• Starszy Moderator
  • Kapitan
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Styczeń 2019, 18:46:07 »
Dział zakup pojazdów dostarcza do jednostki:

SLRt Tarpan Honker 4WD/Schmitz

Koszt dostawy: 36 tyś
Łączny koszt: 41 tyś
Budżet: 0 tyś

Pojazd posiada wyposażenie zgodne z regulaminem działu.

Dziękujemy i zapraszamy ponownie

Zgodnie z promocją do jednostki trafia: Zestaw poduszek wysokociśnieniowych SAVA

Moderator OSP

Dział zakupu pojazdów

Offline SUCHY

• Zasłużony
  • Młodszy Brygadier
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Styczeń 2019, 19:39:32 »
Proszę o wprowadzenie do podziału bojowego:
- SLRt Tarpan Honker 4WD/Schmitz z numerem operacyjnym 337[S]64. Pojazd przystosowany jest do prowadzenia działań przy zdarzeniach drogowych (zestaw średni Holmatro, osprzęt do zestawu RT, poduszki wysokociśnieniowe, drobny sprzęt).