OSP Jabłonków

Autor Wątek: OSP Jabłonków  (Przeczytany 2386 razy)

Offline Ochotnik998

• Starszy Ogniomistrz
  • *
  • Reputacja: 4
Odp: OSP Sprzęcice
« Odpowiedź #45 dnia: 03 Październik 2019, 09:56:17 »
Proszę o włączenie do podziału bojowego:

707[S]14 SLRr Tarpan Honker

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
  • Reputacja: 38
  • Jednostka JRG: [klik]
  • Jednostka OSP: [klik]
« Odpowiedź #46 dnia: 06 Październik 2019, 01:05:15 »
Witam

Ocena Akcji

Opisy prawidłowe +20 tys

Budżet

37 tys

Akcje

Poniedziałek

10:35 Zgłoszenie o powalonym drzewie
17:50 Powalone drzewo
18:47 Nadłamane konary drzew wiszą nad dojazdem do posesji

Środa

12:00 Podczas prac budowalnych, koparka zerwała gazociąg
17:25 Pożar budynku mieszkalno-gospodarczego, w sąsiedniej miejscowości

Wóz w podziale można dysponować

Offline Ochotnik998

• Starszy Ogniomistrz
  • *
« Odpowiedź #47 dnia: 06 Październik 2019, 20:33:24 »
! OSP Sprzęcice - Alarm ! - Interwencja nr. 21/2019 (MZ)

Mamy poniedziałek, w ubiegły weekend odbyło się 105-lecie naszej jednostki i jednocześnie poświęcenie Tarpana. Niestety jak przewidzieli meteorolodzy od wczorajszego wieczora bardzo mocno wieje, kilkanaście jednostek w powiecie miały jakieś wyjazdy. Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o powalonym drzewie na poboczną ulicę w miejscowości Wapiennik i selektywnie alarmuje naszą jednostkę.

10:35-Na remizie załącza się syrena alarmowa, terminal wysyła sms-y do naszych strażaków.
10:36-Do remizy przybywa pierwszy z druhów. Otwiera drzwi pierwszego garażu i odbiera zgłoszenie.

- Żywiec998 zgłoś się dla OSP Sprzęcice
- Zgłaszam się
- Co masz dla mnie ?
- Wapiennik, ul. Diamentowa, powalone drzewo na uliczkę
- Zrozumiałem, czekam na obsadę

10:37-Na alarm przybywają kolejni druhowie, jeden ze strażaków otwiera II garaż i odpala Tarpana.
10:39-Chłopaki szybko przerzucili ze Stara na Tarpana, piłę, miotły, siekierę i zbiornik z paliwem i zamykają garaże.
10:40-SLRr alarmowo udaje się do interwencji w obsadzie czterech druhów. Dowódca zgłasza wyjazd.

- Żywiec998 zgłoś się dla Sprzęcic
- Zgłasza się Żywiec
- Zgłaszam ci wyjazd 707-14 SLRr do interwencji
- Żywiec przyjął

10:43-Zastęp dojechał do Wapiennika, kierowca zjeżdża z głównej drogi we wskazaną uliczkę.
10:44-Wóz na miejscu, dowódca zgłasza dojazd i rozpoznanie. Chłopaki od razu wyciągają z wozu piłę.

- Zgłaszam się
- Sprzęcice na miejscu, mamy tu powalonego modrzewia z prywatnej posesji które zniszczyło ogrodzenie i tarasuje uliczkę, siły i środki wystarczające
- Przyjąłem

10:45-Jeden z chłopaków przystępuje do obcinania gałęzi od pnia drzewa. Reszta przenosi je na ogródek właściciela drzewa.
10:51-Gałęzie poobcinane, chłopaki przystępują do przecinania pnia drzewa na mniejsze kawałki, te również są przerzucane na ogródek właściciela drzewa.
11:02-Drzewo zostało usunięte, jeden z chłopaków miotłą oczyszcza asfalt z trocin i resztek drzewa.
11:06-Asfalt wyczyszczony, chłopaki pakują sprzęt na auto. Właściciel przyszedł jeszcze podziękować chłopakom.
11:09-Wóz odjeżdża miejsca zdarzenia. Dowódca zgłasza zakończenie działań.

- Zgłaszam się
- Zakończyliśmy działania i wracamy do bazy
- Zrozumiałem, po powrocie przedzwoń do mnie
- Przyjąłem

11:14-Zastęp przy remizie. Chłopaki otwierają drzwi garażu drugiego, a kierowca ustawia się tyłem do wjazdu.
11:16-Wóz zaparkowany w garażu. Chłopaki rozbierają się z nomexów i przenoszą sprzęt z powrotem na Stara.

Następnie dowódca przedzwania na SKKP i podaje dyżurnemu potrzebne dane i jednocześnie zgłasza powrót do bazy. Kilka minut później chłopaki zamykają strażnicę i rozchodzą się.

====================================================================================

Typ zdarzenia: Miejscowe Zagrożenie
Opis działania ratowniczego: Powalone drzewo
Adres/Miejsce zdarzenia: Sprzęcice
Data zdarzenia: 07/11/2019
Godzina zaalarmowania jednostki: 10:35
Godzina powrotu do remizy: 11:16
Łączny czas działań: 41 minut
Zadysponowane służby/zastępy:

707[S]14 SLRr Tarpan Honker- (4 strażaków) - OSP Sprzęcice
« Ostatnia zmiana: 09 Listopad 2019, 14:43:54 wysłana przez Ochotnik998 »

Offline Ochotnik998

• Starszy Ogniomistrz
  • *
« Odpowiedź #48 dnia: 07 Listopad 2019, 11:56:49 »
Interwencja 22/2019

Minęło kilka godzin od powrotu z poprzedniego wyjazdu, niestety na polu nadal bardzo wieje, a i wiele jednostek z terenu powiatu jest w działaniach. Jeden z mieszkańców zauważa powalone drzewo na polnej uliczce idącej wzdłuż rzeki i telefonuje na 998. Dyżurny Stanowiska Kierowania po odebraniu zgłoszenia selektywnie alarmuje naszą jednostkę.

17:50-W Sprzęciach rozlega się dźwięk syreny alarmowej, a terminal wysyła chłopakom SMS-y z wiadomością o alarmie.
Ci którzy są w domach i mogą udają się w pośpiechu na alarm.
17:52-Do remizy dociera pierwszy z druhów, ma klucze więc otwiera pierwszy garaż i odbiera zgłoszenie.
W międzyczasie na remizie docierają kolejni druhowie, jeden z nich odpala GBA.

- Zgłasza się Żywiec, Sprzęcice proszę się udać na ul. Topolową, powalone drzewo na drogę
- Zrozumiałem, czekam na obsadę i wyjeżdżamy

17:54-Kierowca wyprowadza Stara przed garaż, ci którzy są już ubrani wsiadają do wozu, niektórzy się jeszcze ubierają.
17:56-GBA alarmowo udaje się do interwencji w obsadzie sześciu strażaków. Dowódca zgłasza wyjazd.

- Żywiec998 707-13 Sprzęcie zgłasza wyjazd
- Tu Żywiec, przyjąłem

17:59-Zastęp na miejscu, dowódca od razu zgłasza dojazd i rozpoznanie. Kierowca parkuje Stara przed powalonym drzewem.

- Zgłaszam się
- 707-13 na miejscu, mam tu powaloną brzozę, która stała na łące koło drogi, cała jezdnia zatarasowana, przystępujemy do działań
- Zrozumiałem

18:01-Chłopaki przyszykowali i odpalili piłę, jeden z chłopaków piłą zaczyna odcinać gałęzie od głównego pnia drzewa, reszta chłopaków tarmosi gałęzie na pobliską łąkę aby nie zawadzały.
18:07-Gałęzie usunięte, teraz operator pilarki zaczyna przecinać główny pień drzewa na krótsze kawałki.
18:11-Drzewo usunięte, jeden z chłopaków ściąga z dachu Stara miotłę.
18:15-Resztki drzewa i trociny zostały zmiecione z asfaltu. Chłopaki chowają sprzęt do wozu.
18:17-GBA odjeżdża z miejsca zdarzenia. Dowódca zgłasza zakończenie działań.

- Żywiec998 Sprzęcice GBA zakończyłem działania i wracam do bazy
- Zrozumiałem

18:21-Zastęp dojeżdża pod strażnicę, kierowca ustawia Stara tyłem do wjazdu. Chłopaki zdejmują nomexy.
18:23-Wóz zaparkowany w garażu, kierowca gasi wóz i wyłącza prąd i podłącza przewód kompresora. Dowódca zgłasza przyjazd.

- Zgłaszam się
- Jestem w bazie
- Zrozumiałem, przedzwoń do mnie

Dowódca dzwoni na SKKP i podaje dyżurnemu potrzebne informacje o interwencji, następnie chłopaki udają się do socjalnego na kawkę.

====================================================================================

Adres/Miejsce zdarzenia: Sprzęcice, ul. Topolowa
Data zdarzenia: 04/11/2019
Godzina zaalarmowania jednostki: 17:50
Godzina powrotu do remizy: 18:23
Łączny czas działań: 33 minuty

707[S]13 GBA Star 266/Osiny (6 strażaków) - OSP Sprzęcice

Offline Ochotnik998

• Starszy Ogniomistrz
  • *
« Odpowiedź #49 dnia: 09 Listopad 2019, 14:55:40 »
Interwencja 23/2019

Zaledwie ponad dwadzieścia minut temu nasza jednostka powróciła z poprzedniej interwencji. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP odbiera zgłoszenie o niebezpiecznie zwisających gałęziach na ul. Zimowej w naszej miejscowości i po raz trzeci w dniu dzisiejszym alarmuje naszą jednostkę.

18:47-Gdy chłopaki siedzą w socjalnym słychać z garażu idealnie czystą selektywną i załącza się syrena. Chłopaki zbiegają z socjalnego do garażu i przebierają się w nomexy.
18:48-Kierowca uruchamia silnik w Starze, dowódca wsiada do przodu i radiostacji samochodowej odbiera zgłoszenie.

- Żywiec998 tu Sprzęcie, co masz dla mnie ?
- Sprzęcice, ul. Zimowa, niebezpiecznie zwisające gałęzie
- Zrozumiałem, zgłaszam ci wyjazd GBA
- Przyjąłem

18:49-Po dwóch minutach od załączenia syreny GBA alarmowo wyjeżdża do interwencji w obsadzie sześciu strażaków.
18:54-Po przejechaniu dość dalekiego odcinka zastęp dociera na miejsce zdarzenia. Dowódca zgłasza dojazd.

- Żywiec998 tu OSP Sprzęcice, jestem na miejscu, udaje się na rozpoznanie
- Zrozumiałem

18:56-Dowódca po wykonaniu rozpoznania zgłasza je drogą radiową do SKKP. Na polecenie dowódcy chłopaki zabezpieczają pachołkami miejsce zdarzenia.

- Zgłaszam się
- Słuchaj, tu na podjeździe pomiędzy drogą, a wjazdem na posesję mamy dwa duże zwisające konary i kilka gałęzi, przez podjazd przebiega chodnik więc my go zamykamy dla ludzi i potrzebowalibyśmy tu jakąś zwyżkę bo to jest dość wysoko
- Wiesz co, 53 mam w terenie ale podeślę ci tam Gilowice
- Przyjąłem, czekamy

18:58-Z racji że dysponowana do pomocy jednostka ma do nas około 16 kilometrów, druhowie zabezpieczyli miejsce zdarzenia i czekając na przybycie podnośnika dozorują aby nikt nie zbliżył się do strefy niebezpiecznej.
19:31-Dojazd Starem z Gilowic zajął dość sporo czasu ale podnośnik dociera na miejsce.
19:35-Obsługa podnośnika przygotowała go do działań, do kosza wchodzi dwóch naszych druhów z piłą.
19:37-Operator podjeżdża koszem nad zwisające konary i gałęzie tak aby chłopaki mieli do nich dobry dostęp.
19:39-Konary i gałęzie są sukcesywnie odcinane i spadają na chodnik. Chłopaki pilnują aby żaden przechodzień tam nie podszedł.
19:47-Zagrożenie usunięte. Operator odstawia chłopaków w koszu na ziemię.
19:50-Druhowie chowają sprzęt do wozu. Dowódca jeszcze ogląda sąsiednie drzewa czy coś gdzieś nie wisi.
19:55-Zastęp odjeżdża z miejsca zdarzenia. Dowódca zgłasza zakończenie działań.

- Zgłaszam się
- Zakończyliśmy działania i wracamy do remizy
- Zrozumiałem, po powrocie proszę o telefon
- Przyjąłem

20:01-Wóz dociera pod remizę, chłopaki wysiadają z wozu i otwierają drzwi garażowe. Kierowca nawraca Starem.
20:04-Star zaparkowany w boksie garażowym. Chłopaki rozbierają się z nomexów.

Chwilę później dowódca telefonuje na SKKP i podaje dyżurnemu potrzebne dane. Chłopaki czyszczą piłę i uporządkowują sprzęt na Starze. Kilkanaście minut później strażnica zostaje zamknięta i druhowie rozchodzą się do domów.

Opis działania ratowniczego: Niebezpiecznie zwisające konary i gałęzie nad dojazdem do posesji
Adres/Miejsce zdarzenia: Sprzęcice, ul. Zimowa
Data zdarzenia: 04/11/2019
Godzina zaalarmowania jednostki: 18:47
Godzina powrotu do remizy: 20:04
Łączny czas działań: 1 godzina 17 minut

707[S]13 GBA Star 266/Osiny (6 strażaków) - OSP Sprzęcice
« Ostatnia zmiana: 09 Listopad 2019, 14:57:46 wysłana przez Ochotnik998 »

Offline Ochotnik998

• Starszy Ogniomistrz
  • *
« Odpowiedź #50 dnia: 12 Listopad 2019, 16:21:40 »
Interwencja 24/2019

Mamy środowe południe, pogoda jak na połowę listopada bardzo ładna. Wieś powoli żyje swoim życiem lecz w pewnym momencie dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o przerwanym gazociągu w naszej miejscowości na ul. Jagodowej. Dyspozytor dysponuje na miejsce zastęp z JRG Żywiec oraz rozpoczyna procedurę alarmowania naszej jednostki.

12:00-We wsi rozlega się dźwięk załączającej się na remizie syreny. Chłopaki, którzy akurat są w domach oderwani od zajęć udają się na alarm.
12:02-Do remizy dociera pierwszy z chłopaków, otwiera on garaż i zaczyna ubierać się w nomexa.
12:03-Na alarm przybywają kolejni druhowie. Jeden z nich odbiera zgłoszenie.

- Zgłaszam się
- Co się dzieje ?
- Przerwany gazociąg, Sprzęcice, ul. Jagodowa
- Zrozumiałem

12:04-Kierowca odpala Stara i przygotowuje go do wyjazdu, do remizy dolatuje jeszcze jeden strażak.
12:06-GBA alarmowo udaje się do interwencji w obsadzie pięciu strażaków. Dowódca zgłasza wyjazd.

- Żywiec998 tu Sprzęcice, zgłaszam wyjazd GBA
- Żywiec przyjął

12:10-Zastęp dociera na miejsce zdarzenia, dowódca zgłasza dojazd. Słyszymy lecący z dołu zastęp z JRG więc to oni podadzą dyżurnemu rozpoznanie. Dowódca udaje się ku pracownikom

- Zgłaszam się
- Sprzęcice GBA na miejscu, słyszę już twój zastęp więc oni ci podadzą sytuację, my przystępujemy do działań
- Zrozumiałem

Sytuacja: Podczas prac budowlanych koparka przerwała nitkę gazową idącą od głównej linii na uliczce do prywatnej posesji, robotnicy zaciskiem zacisnęli rurę i gaz już nie ulatnia się, nie ma potrzeby ewakuacji pobliskiej ludności. W drodze pogotowie gazowe.

12:11-Zastęp z JRG dojeżdża na miejsce zdarzenia. W międzyczasie nasi druhowie zabezpieczyli wykop taśmą ostrzegawczą.
12:15-Chłopaki razem z zastępem z JRG Żywiec dozorują miejsce do czasu przyjazdu pogotowia gazowego. Na miejsce przyjeżdża patrol policji.
12:19-Pogotowie gazowe z Bielska-Białej dociera na miejsce zdarzenia. Gazowniki przystępują do oględzin i odpowiedniego zabezpieczenia uszkodzonej nitki.
12:32-Z naszej strony działania zostają zakończone gdyż już nie ma potrzeby zabezpieczania miejsca, na miejscu pozostaje patrol policji, który ma ustalić dokładny przebieg i przyczyny awarii.
12:34-Zastęp JRG wycofuje z uliczki na główną drogę, od razu za nimi bierze się nasz kierowca. Dowódca zgłasza zakończenie.

- Zgłaszam się
- Sprzęcice zakończyły działania, wracamy do bazy
- Przyjąłem

12:39-GBA podjeżdża pod strażnicę, kierowca od razu ustawia się tyłem do wjazdu do garażu.
12:41-Star zaparkowany w garażu, kierowca wyłącza prąd w aucie i podłącza wąż kompresora. Dowódca zgłasza przyjazd.

- Żywiec998 tu OSP Sprzęcice, GBA w bazie
- Zrozumiałem, dziękuję

Chłopaki po rozebraniu się z nomexów i uporządkowaniu ich na wieszakach zostają jeszcze na szybkiego papieroska. Następnie strażnica zostaje zamknięta i druhowie rozchodzą się.

Opis działania ratowniczego: Przerwana nitka rurociągu gazowego
Adres/Miejsce zdarzenia: Sprzęcice, ul. Jagodowa
Data zdarzenia: 06/11/2019
Godzina zaalarmowania jednostki: 12:00
Godzina powrotu do remizy: 12:41
Łączny czas działań: 41 minut

701[S]21 GBA Renault Midlum/WISS (6 strażaków) - JRG Żywiec
707[S]13 GBA Star 266/Osiny (5 strażaków) - OSP Sprzęcice

Toyota Hilux - Pogotowie Gazowe Bielsko-Biała

Opel Corsa - Komisariat Policji w Hałuszowej

« Ostatnia zmiana: 14 Listopad 2019, 11:33:29 wysłana przez Ochotnik998 »

Offline Ochotnik998

• Starszy Ogniomistrz
  • *
« Odpowiedź #51 dnia: 14 Listopad 2019, 12:33:37 »
Interwencja 25/2019 - Pożar

Jak to od pewnego czasu bywa, jak się nic nie dzieje to się nie dzieje ale jak już zacznie to wyjeżdżamy parę razy za dnia. Tak i dziś nie skończyło się tylko na interwencji przy przerwanym gazociągu - kilkanaście minut po godzinie siedemnastej dyżurny SKKP Żywiec odbiera zgłoszenie o pożarze budynku w miejscowości Hałuszowa. Na miejsce dysponuje zastępz JRG Żywiec oraz rozpoczyna procedurę alarmowania jednostek OSP z terenu gminy.

17:25-Dziś już po raz drugi spokój na wsi przerywa dźwięk naszej syreny oraz sąsiednich jednostek. Terminal wysyła sms-y.
17:26-Naczelnik dociera dość szybko do remizy. Otwiera drzwi garażowe, włącza prąd w Starze i uruchamia silnik.
17:28-Na alarm przybyli kolejni druhowie. Naczelnik wyjeżdża Starem przed garaż, na radiu słychać już że pali się budynek w Hałuszowej ale naczelnik woła przez radio do Żywca.

- Zgłaszam się
- Co masz dla mnie ?
- Hałuszowa przy drodze głównej na Bystrą Górecką, pożar budynku
- Zrozumiałem, zaraz wyjeżdżamy

17:30-Mamy pełną obsadę na auto, chłopaki zamykają drzwi garażowe i wsiadają do Stara. GBA alarmowo udaje się do interwencji w obsadzie sześciu osób. Dowódca zgłasza wyjazd.

- Żywiec998 Sprzęcie GBA zgłasza wyjazd
- Przyjąłem

17:35-Na miejsce zdarzenia mamy lekko ponad osiem kilometrów więc zastęp w miarę warunków na drodze leci do interwencji. Na radiu słychać rozpoznanie i dojazdy najbliższych jednostek. Z tego co wiemy płonie budynek mieszkalno-gospodarczy, jedna osoba poszkodowana.
17:41-Docieramy na miejsce zdarzenia, dowódca zgłasza dojazd i momentalnie udaje się do KDR-a po dalsze dyspozycje.

- Żywiec998 tu Sprzęcie, jestem na miejscu
- Zrozumiałem

Zastana sytuacja: Doszło do pożaru dwóch boksów garażowych oraz pomieszczenia kuchennego na parterze budynku, jeden z mieszkańców próbował sam ugasić pożar i został poparzony w ręce oraz twarz i klatkę piersiową. Na miejscu zdarzenia przed nami dotarły zastępy GBA i GCBA z OSP Hałuszowa, GBA z OSP Toporzyska Duże, GBA z OSP Bystra Górecka oraz GBA z JRG Żywiec i ZRM. Do środka wprowadzono dwie roty w AODO z liniami gaśniczymi oraz podano jeden prąd wodny z zewnątrz. Prąd został odłączony. W drodze zastęp GBA z OSP Żabienice. W boksach garażowych nie znajdowały się żadne pojazdy. Pożar został opanowany, trwa jego dogaszanie.

17:43-Na polecenie KDR-a nasz zastęp ma za zadanie stworzyć na sucho zasilanie wodne do zastępu GBA z OSP Bystra Górecka i gdy będzie potrzeba to podać wodę oraz wprowadzić dwóch ratowników w AODO do środka, pomogą oni przy zrywaniu boazeri oraz drewnianej podłogi z ordeki gdzie znajdują się trociny i siano. Na chwilę obecną nie ma możliwości działania bez AODO. Przy wejściach do boksów ustawione zostały dwa turbowentylatory. Na miejsce dociera zastęp GBA z OSP Żabienice.
17:45-I rota po założeniu AODO wchodzi do środka, na chwilę obecną w środku działa dziesięciu ratowników w aparatach w tym dwie roty mają linie gaśnicze do dogaszania zarzewi ognia spod ordeki i boazerii. Pożar w pomieszczeniu kuchennym nie zdążył się mocno rozwinąć więc tam straty są dość małe, skończyło się na nadpalonych drzwiach i małej powierzchni podłogi i jeden ze ścian. Poparzony mężczyzna po opatrzeniu przez załogę ZRM zostaje zabrany do szpitala.
17:58-W boksach garażowych dostatecznie przewietrzyło się więc chłopaki zakręcają butle i zdejmują maski i kontynuują rozbieranie i dogaszanie. Zużycie wody nie jest duże ponieważ przelewane są tylko miejsca w których się dymi lub jest widoczny żar. Ponad to chłopaki wynieśli na zewnątrz kilka zniszczonych półek z boksów i kilka innych drobiazgów. Chłopaki którzy są na zewnątrz powoli zaczynają podmieniać druhów działających w środku.
18:03-Całe podłogi i boazerie zostały zerwane, teraz chłopaków czeka wyrzucanie na zewnątrz dużej ilości trocin i słomy z ordeki.
Dopiero teraz zostaje podana woda z naszego auta, zasilamy Iveco z Hałuszowej bo z niego rozwinięta jest linia gaśnicza z której chłopaki przelewają. Jelcz z Hałuszowej udaje się do najbliższego hydrantu po wodę.
18:37-Faza całkowitej rozbiórki ordeki i dogaszania pożaru powoli dobiega końca. KDR zezwala na powrót zastępów do baz, na miejscu pozostają tylko zastępy z OSP KSRG Hałuszowa, ich zadaniem będzie jeszcze dozorowanie przez jakiś czas i kontrola kamerą termowizyjną.
18:40-Chłopaki po krótkiej przerwie zaczynają zwijać sprzęt i chować go do wozu, w zbiorniku pozostało około 500 l wody.
18:44-Zastęp odjeżdża z miejsca zdarzenia. Dowódca zgłasza zakończenie działań.

- Zgłaszam się
- Sprzęcice GBA zakończył działania, jedziemy po wodę i do bazy
- Zrozumiałem

18:47-Zatrzymujemy się przy jednym z hydrantów w Hałuszowej aby nabić wody do zbiornika.
18:56-Woda na aucie nalana, zastęp udaje się do bazy.
19:06-Wóz pod strażnicą, kierowca parkuje Stara na podjeździe przed garażami. Dowódca zgłasza powrót.

- Zgłaszam się
- GBA Star w bazie
- Zrozumiałem, dziękuje

Chłopaki uporządkowują i czyszczą sprzęt oraz wóz, po około godzinie roboty wóz zostaje zaparkowany w garażu. Po szybkiej kawce chłopaki zamykają strażnicę i rozchodzą się do domów.

Typ zdarzenia: Pożar
Opis działania ratowniczego: Pożar boksów garażowych i pomieszczenia kuchennego w budynku mieszkalno-gospodarczym, jedna osoba poszkodowana
Adres/Miejsce zdarzenia: Hałuszowa, ul. Beskidzka
Data zdarzenia: 06/11/2019
Godzina zaalarmowania jednostki: 17:25
Godzina powrotu do remizy: 19:06
Łączny czas działań: 1 godzina 41 minut

709[S]60 GCBA Jelcz 442/JZS (4 osoby) - OSP KSRG Hałuszowa
709[S]61 GBA-Rt Iveco Eurocargo 150-280/Szczęśniak (6 osób) - OSP KSRG Hałuszowa
707[S]08 GBA Star 266/Bocar (5 osób) - OSP Bystra Górecka
701[S]21 GBA Renault Midlum/WISS (6 osób) - JRG Żywiec
707[S]10 GBA Star 244/Moto-Truck (6 osób) - OSP Toporzysko Duże
707[S]13 GBA Star 266/Osiny (6 osób) - OSP Sprzęcice
707[S]38 GBA Magirus-Deutz 170D11 (8 osób) - OSP Żabienice

Ambulans (P) Renault Master - Stacja Pogotowia Ratunkowego Żywiec

Fiat Ducato - Komisariat Policji w Hałuszowej

« Ostatnia zmiana: 14 Listopad 2019, 22:31:36 wysłana przez Ochotnik998 »

Offline Ochotnik998

• Starszy Ogniomistrz
  • *
« Odpowiedź #52 dnia: 16 Listopad 2019, 10:47:15 »
Interwencja 26/2019 - MZ

Zgodnie z prognozą nad nasze górskie tereny nadszedł halny, na wieczór halny bardzo nasilił się i coraz więcej jednostek z terenu powiatu wyjeżdża do interwencji. Tak i nas nie mogło ominąć, kilka minut przed godziną dziewiętnastą odbiera zgłoszenie o powalonym drzewie w dolinie Skrudziny. Dyżurny selektywnie alarmuje naszą jednostkę.

18:52-We wsi rozlega się dźwięk wchodzącej na obroty syreny. Ci którzy mogą oderwać się od zajęć udają się na alarm.
18:53-Do strażnicy dociera pierwszy z druhów, otwiera on garaż i uruchamia silnik w Starze. W międzyczasie dolatuje drugi, ubiera nomex.
18:55-W strażnicy jest już kilku chłopaków, jeden z nich odbiera zgłoszenie. Jeszcze kilku druhów pędzi do strażnicy.

- Zgłaszam się
- Co masz dla nas ?
- Mam zgłoszenie o powalonym drzewie na drogę w kilkaset metrów za wjazdem do Doliny Skrudziny
- Zrozumiałem

18:56-Kierowca wyjeżdża Starem z garażu, mamy komplet na Stara, w remizie pozostaje jeszcze trzech druhów.
18:57-GBA alarmowo udaje się do interwencji w obsadzie sześciu osób. Dowódca zgłasza wyjazd.

- Żywiec998 tu Sprzęcie, zgłaszam wyjazd GBA
- Żywiec przyjął

Na miejsce zdarzenia mamy około siedmiu kilometrów, w naszej miejscowości musimy odbić do Skrudziny, następnie przejechać całą główną drogą w Skrudzinie do górnego końca wsi gdzie znajduje się wjazd do lasu. Po około siedmiuset metrów jazdy lasem zastęp najeżdża na powalone drzewo.

19:11-Zastęp dociera na miejsce. Kierowca zatrzymuje Stara kawałek przed powalonym drzewem i włącza oświetlenie robocze. Dowódca zgłasza dojazd na miejsce zdarzenia i od razu rozpoznanie. Chłopaki wysiadają z wozu.

- Zgłaszam się
- Jestem na miejscu, mam tu powalonego świerka, tarasuje on drogę i jego dość spora część leży na łące, my tylko udrożnimy przejazd
- Przyjąłem

19:12-Jeden z chłopaków zabiera ze Stara piłę i odpala ją, następnie zaczyna obcinać gałęzie świerka. A chłopaki będą je odciągać na bok.
19:19-Gałęzie usunięte. Strażak, który operuje piłą przystępują do przecinania konara drzewa na mniejsze gnotki.
19:25-Fragment drzewa, który tarasował drogę został całkowicie usunięty. Druh gasi piłę i przed włożeniem do wozu zostawia ją na chwilę aby ostygła.
19:28-Piła schowana do wozu, druhowie wsiadają do Stara. Dowódca zgłasza zakończenie działań, zastęp odjeżdża z miejsca zdarzenia.

- Zgłaszam się
- Zakończyłem działania i wracam do bazy
- Zrozumiałem

19:43-Zastęp dociera pod remizę, kierowca parkuje Stara na podjeździe przed garażami. Następnie druhowie otwierają garaż.
19:45-Star zaparkowany w garażu, kierowca gasi silnik. Dowódca zgłasza przyjazd do strażnicy.

- Zgłasza się Żywiec
- Sprzęcice GBA w bazie
- Zrozumiałem

Chłopaki zostają na remizie bo halny jeszcze bardziej przybrał na sile więc na pewno dziś nie będzie spokojnie. Czekając na ewentualny wyjazd chłopaki udają się do socjalnego na kawkę. Na radiu straszny młyn, wiele jednostek z terenu powiatu i regionu działa.

Typ zdarzenia: MZ
Opis działania ratowniczego: Powalone drzewo (świerk) na drogę
Adres/Miejsce zdarzenia: Skrudzina, Dolina Skrudziny (masyw górski/leśny)
Data zdarzenia: 13/11/2019
Godzina zaalarmowania jednostki: 18:52
Godzina powrotu do remizy: 19:45
Łączny czas działań: 53 minuty

« Ostatnia zmiana: 18 Listopad 2019, 22:52:01 wysłana przez Ochotnik998 »

Offline Ochotnik998

• Starszy Ogniomistrz
  • *
« Odpowiedź #53 dnia: 18 Listopad 2019, 13:20:31 »
Interwencja 27/2019 - MZ

Halny nadal hula, chłopaki na remizie oczekują na ewentualne interwencje. Z tego co słychać na radiu to sytuacja jest coraz gorsza, a prognozy na noc nie są zbyt optymistyczne. Kilka minut po dwudziestej dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o powalonym drzewie na drodze głównej w miejscowości Skrudzina nieopodal granicy z naszą miejscowością. Selektywnie alarmuje naszą jednostkę.

20:08-Na remizie załącza się syrena alarmowa, w momencie chłopaki ze socjalnego zbiegają do garażu i zakładają nomexy.
20:09-Naczelnik odpala Stara i przez radiostację samochodową odbiera zgłoszenie. Reszta druhów pakuje się do Stara.

- Zgłaszam się
- Co masz dla mnie ?
- Skrudzina, ul. Widokowa, jadąc od waszej strony za mostem, powalone drzewo
- Zrozumiałem

20:10-Syrena jeszcze wyje ale mamy pełną obsadę więc nie ma sensu czekać. GBA alarmowo wyjeżdża do interwencji w obsadzie sześciu druhów. Na remizie pozostaje trzech, którzy się nie załapali.

- Żywiec998 tu Sprzęcie GBA, zgłaszam wyjazd
- Tu Żywiec, zrozumiałem

20:13-Zastęp dociera na miejsce zdarzenia. Kierowca parkuje wóz przed powalonym drzewem, pozostawia auto na błyskach i włącza światła awaryjne. Dowódca zgłasza dojazd i od razu podaje rozpoznanie.

- Zgłaszam się
- Jestem na miejscu, mam tu powalone przydrożne niewielkie drzewo, tarasuje przejazd na jednym pasie, siły i środki wystarczające
- Przyjąłem

20:14-Jeden z chłopaków wyciąga ze Stara piłę i odpala ją. Następnie przystępuje do odcinania gałęzi od konaru drzewa.
20:17-Gałęzie odcięte i usunięte na pobocze. Teraz wystający na jezdnię kawał drzewa zostanie przecięty na miejsce kawałki.
20:21-Drzewo usunięte. Jeden z chłopaków ściąga z dachu Stara miotłę aby zmieść z asfaltu resztki trocin i drzewa.
20:24-Działania zakończone. Druhowie schowali sprzęt do wozu. Dowódca zgłasza zakończenie działań.

- Zgłaszam się
- Słuchaj, zakończyliśmy działania i wracamy do bazy
- Wiesz co to udajcie na ul. Goździkową w Sprzęcicach, tam jest kolejne powalone drzewo
- Przyjąłem

20:25-Zastęp alarmowo udaje się ze Skrudziny do naszej miejscowości na wskazaną uliczkę.
20:29-Wóz na miejscu. Dowódca tak jak wcześniej zgłasza dojazd i od razu rozpoznanie.

- Zgłasza się Żywiec
- Sprzęcice na miejscu, mam tu powalonego świerka, on z prywatnej posesji zwalił się i zatarasował całą uliczkę i spadł na przeciwną posesję niszcząc ogrodzenia, przystępujemy do działań
- Zrozumiałem

20:31-I rota zabiera piłę i udaje się na posesję na której znajduje się wierzchołek drzewa i od tamtej strony zaczynają ciąć drzewo.
Natomiast II rota zabiera piłę od właściciela posesji na której stało drzewo i zaczyna odcinać gałęzie od fragmentu drzewa, który tarasuję drogę leżąc pomiędzy dwoma posesjami.
20:38-Chłopaki, którzy działali na posesji gdzie znajdował się wierzchołek drzewa zakończyli tam swoje czynności, teraz udają się na uliczkę i pomogą działającej tam II rocie przy usuwaniu tamtego fragmentu drzewa.
20:43-Po odcięciu gałęzi dość gruby konar świerka został przecięty na mniejsze gnotki, a te przeturlane na posesję właściciela drzewa.
Tym samym drzewo zostało usunięte, pozostał tylko fragment leżący na posesji gdzie stało drzewo ale właściciel twierdzi że sam sobie z tym poradzi.
20:45-Chłopaki wyciągają z wozu piłę do stali i betonu i odpalają ją. Muszą odciąć pokrzywiony fragment ogrodzenia, który został zniszczony przez spadające drzewo i niebezpiecznie odstaje w kierunku drogi.
20:51-Zniszczony fragment ogrodzenia został odcięty, a dziura w ogrodzeniu zabezpieczona taśmą ostrzegawczą.
20:55-Chłopaki schowali sprzęt do wozu. Kierowca odjeżdża z miejsca, dowódca powiadamia SKKP o zakończeniu działań.

- Zgłaszam się
- Zakończyliśmy działania na ul. Goździkowej, masz co dla nas jeszcze ?
- Na razie nie, udajcie się do remizy
- Zrozumiałem

20:59-Wóz pod strażnicą, kierowca ustawia auto tyłem i wcufouje do boksu garażowego.
21:01-Star zaparkowany w garażu. Dowódca zgłasza przyjazd do bazy.

- Żywiec998 tu Sprzęcice, jestem w bazie
- Przyjąłem, proszę o telefon

Chłopaki odwieszają kurtki i hełmy na wieszaki, a pozostają ubrani w buty i spodnie od nomexów. Następnie dowódca telefonuje na SKKP i podaje dyżurnemu potrzebne dane, a chłopaki udają się socjalnego.

Opis działania ratowniczego: Usuwanie skutków halnego
Adres/Miejsce zdarzenia: Teren miejscowości Skrudzina i Sprzęcice
Data zdarzenia: 13/11/2019
Godzina zaalarmowania jednostki: 20:08
Godzina powrotu do remizy: 21:01
Łączny czas działań: 53 minuty

« Ostatnia zmiana: 18 Listopad 2019, 22:53:57 wysłana przez Ochotnik998 »

Offline Ochotnik998

• Starszy Ogniomistrz
  • *
« Odpowiedź #54 dnia: 18 Listopad 2019, 14:43:12 »
Interwencja 28/2019 - MZ

Zaledwie pół godziny temu chłopaki wrócili z poprzedniej interwencji, a dyżurny SKKP Żywiec odbiera kolejne zgłoszenie - tym razem w Sprzęcicach wiatr uszkodził baner reklamowy, który spadł na drogę. Po raz trzeci dyżurny selektywnie alarmuje naszą jednostkę.

21:33-Po raz kolejny idzie selektywna i załącza się nasza syrena. Chłopaki zbiegają do garażu.
21:35-Druhowie gotowi do wyjazdu, naczelnik odbiera zgłoszenie, kierowca odpala Stara.

- Zgłasza się Żywiec, Sprzęcice, główna droga powyżej remizy, uszkodzony baner
- Zrozumiałem, wyjeżdżamy GBA
- Przyjąłem

21:36-GBA alarmowo wyjeżdża do interwencji w obsadzie sześciu strażaków. Jadąc do zdarzenia mijamy zastęp z OSP KSRG Hałuszowa, który udaje się do działań na terenie miasta Żywiec gdyż tam sytuacja również jest bardzo trudna.
21:38-Zastęp dociera na miejsce zdarzenia, dowódca zgłasza dojazd i udaje się na rozpoznanie.

- Żywiec998 tu Sprzęcice, jestem na miejscu, udaje się na rozpoznanie
- Tu Żywiec, przyjąłem

21:40-Chłopaki zabezpieczają miejsce zdarzenia, powalony baner blokuje chodnik i jeden pas jezdni więc wprowadzają ruch wahadłowy chociaż i tak ruch nie jest duży. Dowódca przekazuje rozpoznanie do SKKP.

- Zgłaszam się
- Jesteśmy na miejscu, mam tu zerwaną ze słupków metalową ramę z banerem która spadła na drogę, rama o wymiarach około 5x3 metra, przystępujemy do działań
- Dobra, jak zakończycie zgłoś się do mnie, mam kolejne zgłoszenie
- Zrozumiałem

21:43-I rota jest zajęta kierowaniem ruchem więc II rota wraz z dowódcą i kierowcą podnosi metalową ramę i przenoszą ją na pobocze.
Baner na leżąco zostaje przyciśnięty kilkoma większymi kamieniami aby wiatr go nie podniósł. Droga została udrożniona.
21:45-Na słupkach na których wisiał baner zostały niebezpiecznie zwisające druty, chłopaki zdejmują drabinę nasadkową z dachu i składają ją.
21:49-Jeden z chłopaków wchodzi po drabinie na wysokość zwisających prętów, jeden z chłopaków podaje mu piłę do stali i betonu.
21:54-Niebezpiecznie zwisające pręty zostały odcięte, sprzęt zostaje schowany na Stara. Dowódca zgłasza zakończenie działań.

- Zgłaszam się
- Zakończyliśmy działania, co masz dla nas ?
- Udajcie się do doliny Skrudziny, mam tam zgłoszenia o kilku powalonych drzewach
- Zrozumiałem

21:55-GBA alarmowo odjeżdża z miejsca zdarzenia i udaje się do kolejnej interwencji.
22:05-Zastęp dojeżdża ku wjeździe do doliny Skrudziny, wyłączone zostają sygnały dźwiękowe.
22:06-Po chwili jazdy przez masyw doliny Skrudziny natrafiamy na pierwsze powalone drzewo, dowódca zgłasza dojazd na miejsce zdarzenia.

- Zgłaszam się
- Sprzęcice na miejscu, natrafiliśmy na pierwsze powalone drzewo, dojedziemy do końca asfaltowej drogi to jest około półtora kilometra bo potem już zaczynają się leśne ścieżki
- Przyjąłem

22:08-Jeden z chłopaków wyciąga ze Stara piłę i odpala ją. Następnie zaczyna przecinać powaloną sosnę na mniejsze kawały.
22:12-Chłopaki przeciągają odcinane kawały drzewa na bok. Kilkanaście metrów dalej widać kolejne zwalone drzewo.
22:17-Pierwsze drzewo zostało usunięte, chłopaki pieszą idą ku kolejnemu. Kierowca również podjeżdża tam Starem.
22:19-Druhowie zaczynają usuwać kolejne drzewo. Dosłownie na oczach chłopaków wiatr zwalił drzewo w miejsce gdzie przed chwilą zostało usunięte to pierwsze. Dowódca podejmuje decyzję o poproszeniu o wsparcie bo na odcinku jeszcze około 1300 metrów tych drzew będzie wiele.

- Zgłasza się Żywiec
- Słuchaj, potrzebowałbym tu jeszcze jeden zastęp, właśnie usuwamy drugie drzewo ale wiatr w miejsce gdzie było pierwsze zwalił kolejne
- Dobra, uważajcie tam na siebie

Podczas usuwania drugiego drzewa słychać jak w lesie dookoła co chwila walą się jakieś drzewa lecz to już sprawa leśników. Nasi druhowie działają dosłownie na drodze w środku lasu więc muszą mieć oczy dookoła głowy i bardzo uważać gdyż w każdej chwili jakieś drzewo może lecieć w ich kierunku.

22:32-Drugie drzewo zostało usunięte, chłopaki wracają się w miejsce gdzie leżało pierwsze drzewo aby usunąć kolejne zwalone drzewo. Do pomocy jedzie do nas zastęp z OSP Toporzyska Duże.
22:34-Zastęp GBA z OSP Toporzyska Duże dociera na miejsce zdarzenia, parkują swój wóz za naszym Starem i przystępują razem z naszymi druhami do usuwania drzewa na dwie piły. Działając łącznie na trzy piły usuwanie drzew pójdzie dość sprawnie.
22:39-Trzecie drzewo zostało usunięte, druhowie wsiadają do swoich wozów i jadą w głąb doliny.
22:41-Zastępy natrafiły na cztery powalone koło siebie drzewa. Druhowie z obu jednostek przy pomocy trzech pił przystępują do usuwania drzew. Wszystkie drzewa jakie usuwaliśmy i usuwamy w dolinie to świerki i modrzewie oraz sosny.
22:56-Dwa drzewa zostały już usunięte. Pozostały kolejne dwa, dowódca kontaktuje się z SKKP.

- Zgłaszam się
- Słuchaj, my nadal działamy tutaj w dolinie, mamy tutaj teraz cztery drzewa koło siebie
- Dobra, uważajcie tam

23:08-Pozostałe dwa drzewa również zostały usunięte, kilkanaście metrów dalej widać kolejne leżące drzewko.
23:11-Chłopaki przystępują do usuwania kolejnego drzewa. Do końca doliny pozostało jeszcze około sześćset metrów - jak do tego momentu chłopaki usunęli siedem drzew.
23:19-Tak jak wcześniej drzewo zostało pocięte na mniejsze elementy i przeciągnięte na pobocze. Zastępy udają się dalej w głąb doliny.
23:20-Po kilkunastu metrach znów natrafiamy na dziewiąte już powalone drzewo, kawałek za nim leżą kolejne. Druhowie przystępują do usuwania obu drzew na raz.
23:29-Chłopaki z Toporzyska Dużego usunęli drzewo i udają się dalej w dolinę. Nasi chłopaki kończą działać przy jednym z drzew i podają za nimi.
23:32-Dotarliśmy do końca doliny gdzie kończy się droga. Zastępy zatrzymują się na pobliskim placu na chwilę odpoczynku.
23:36-Zastępy zaczynają zjeżdżać w dół doliny. Dowódca powiadamia o tym fakcie SKKP.

- Zgłaszam się
- Dojechaliśmy do samej góry, po drodze usunęliśmy łącznie jedenaście drzew, teraz zjeżdżamy w dół
- Przyjąłem

23:40-Zastępy dotarły do wyjazdu z doliny. Na szczęście na oczyszczoną z drzew drogę na razie nie spadło żadne nowe i zjazd na dół przebiegł bez problemów. Dowódca kontaktuje się z SKKP.

- Żywiec998 tu Sprzęcice, wyjechaliśmy z doliny, masz coś dla nas ?
- Tak, mam zgłoszenie o powalonym drzewie na główną drogę w Skrudzinie ale nie miałem nic wolnego żeby tam podesłać
- Dobra, to my tam jedziemy
- Przyjąłem

23:41-GBA alarmowo udaje się do kolejnej interwencji. Sytuacja w powiecie jest naprawdę dramatyczna, prawie wszystkie jednostki są w terenie, wciąż wpływa wiele zgłoszeń, a prognozy nadal nie są zbyt optymistyczne.
23:43-Jadąc do interwencji zastęp najeżdża na powalone drzewo koło szkoły w Skrudzinie. Dowódca powiadamia dyżurnego, a chłopaki wysiadają z wozu, odpalają piłę i przystępują do usuwania drzewa.

- Zgłaszam się
- Słuchaj, natrafiliśmy na drzewo przy szkole w Skrudzinie, usuniemy je i jedziemy dalej
- Zrozumiałem

23:54-Drzewo koło szkoły zostało usunięte. Chłopaki wsiadają do wozu i GBA alarmowo rusza do interwencji.
23:56-Zastęp dociera na miejsce zdarzenia. Dowódca zgłasza dojazd i od razu rozpoznanie.

- Zgłasza się Żywiec
- Jesteśmy tu przy tym powalonym drzewie na ul. Widokowej, siły i środki wystarczające
- Przyjąłem

23:58-I rota zabiera pilarkę i odpala ją, druhowie przystępują do odcinania gałęzi od powalonego modrzewia.
00:04-Gałęzie odcięte i usunięte na pobocze. Operator piły przystępuje do przecinania konaru drzewa na mniejsze gnotki.
00:11-Drzewo usunięte. Druhowie chowają piłę do wozu, dowódca zgłasza zakończenie działań.

- Zgłaszam się
- Zakończyliśmy działania na ul. Widokowej, masz coś jeszcze ?
- Udajcie się na razie do remizy
- Przyjąłem

00:16-Wóz dociera pod strażnicę. Kierowca wcofuje Starem do garażu, dowódca zgłasza zjazd do bazy.

- Żywiec998 tu Sprzęcice GBA, jestem w bazie
- Dobra, przyjąłem

Chłopaki czyszczą sprzęt używany w działaniach oraz uzupełniają paliwo i olej w pile. Jeden z chłopaków udaje się do domu aby przywieźć coś dla jedzenia gdyż każdy z chłopaków po kilku godzinach działań jest wyczerpany. Naczelnik zaczyna obdzwaniać pozostałych strażaków aby zmienić obsadę.

Opis działania ratowniczego: Usuwanie skutków halnego
Adres/Miejsce zdarzenia: Teren miejscowości Skrudzina i Sprzęcice
Data zdarzenia: 13-14/11/2019
Godzina zaalarmowania jednostki: 21:33
Godzina powrotu do remizy: 00:16
Łączny czas działań: 2 godziny 43 minuty

707[S]10 GBA 2,5/16 Star 244/Moto-Truck (6 osób) - OSP Toporzyska Duże

« Ostatnia zmiana: 18 Listopad 2019, 22:58:07 wysłana przez Ochotnik998 »

Offline Ochotnik998

• Starszy Ogniomistrz
  • *
« Odpowiedź #55 dnia: 18 Listopad 2019, 15:11:51 »
Interwencja 29/2019 - MZ

Halny zaczyna powoli odpuszczać lecz występują jeszcze silne podmuchy, straż nadal interweniuje przy wielu zgłoszeniach. Do strażnicy zjechało trzech druhów, którzy dotychczas nie brali udziału w usuwaniu skutków halnego. Kilku zmęczonych chłopaków poszło do domów na odpoczynek ale mamy sześć osób do wyjazdu. Chłopaki siedząc i rozmawiając popijają kawkę. Kilka minut po godzinie pierwszej dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o kolejnym powalonym drzewie w naszej miejscowości. Selektywnie alarmuje naszą jednostkę.

01:04-Chłopaki usłyszeli z DSP idealnie czystą selektywną, po chwili załącza się syrena alarmowa. Druhowie zbiegają do garażu i przygotowują się do wyjazdu.
01:05-Kierowca uruchamia silnik w Starze, naczelnik siada jako dowódca i odbiera zgłoszenie.

- Zgłaszam się
- Co się dzieje ?
- Sprzęcice, ul. Jana Pawła II powyżej Lewiatana, powalone drzewo na drogę
- Zrozumiałem

01:06-Kierowca wyprowadza Stara przed garaż, następnie chłopaki zamykają drzwi garażowe.
01:07-GBA alarmowo udaje się do interwencji w obsadzie sześciu druhów. Dowódca zgłasza wyjazd.

- Żywiec998 tu Sprzęcice, zgłasza wyjazd GBA
- Zrozumiałem

01:10-Zastęp dociera na miejsce zdarzenia, dowódca zgłasza dojazd i rozpoznanie. Kierowca zaparkował Stara przed powalonym drzewem.

- Żywiec998 tu OSP Sprzęcice, jestem na miejscu, mam tu powaloną niedużą sosnę na jezdnię, siły i środki wystarczające
- Tu Żywiec, przyjąłem

01:11-Jeden z chłopaków wyjmuje piłę ze Stara i uruchamia ją. Następnie przystępuje do odcinania gałęzi od konaru drzewa.
Reszta chłopaków przeciąga gałęzie na pobocze, jeden z nich wskakuje na dach i zdejmuje miotłę.
01:15-Gałęzie drzewa zostały usunięte. Teraz operator piły przystępuje od przecinania konaru na mniejsze gnotki.
01:21-Drzewo zostało całkowicie usunięte. Jeden z chłopaków miotłą zmiata trociny i resztki drzewa z asfaltu.
01:24-Działania zakończone. Druhowie chowają sprzęt do wozu. Dowódca zgłasza zakończenie działań.
Następnie zastęp odjeżdża z miejsca zdarzenia i udaje się w kierunku strażnicy.

- Żywiec998 tu Sprzęcice, zakończyłem działania i wracam
- Żywiec przyjął, po powrocie proszę o telefon

01:28-Wóz zajeżdża pod strażnicę, kierowca ustawia się na podjeździe tyłem do boksu garażowego.
01:30-Star zaparkowany w garażu. Dowódca zgłasza przyjazd do strażnicy, druhowie rozbierają się z nomexów.

- Zgłaszam się
- 707-13 w bazie, zaraz do ciebie zadzwonię
- Dobra, przyjąłem

Chłopaki uporządkowują nomexy w garażu, dowódca telefonuje na SKKP i podaje dyżurnemu potrzebne dane. Chłopaki udają się z powrotem do socjalnego, ponieważ jak na razie nic się nie dzieje około godziny trzeciej chłopaki zamykają strażnicę i rozchodzą się do domów.

Adres/Miejsce zdarzenia: Sprzęcice, ul. Jana Pawła II
Data zdarzenia: 14/11/2019
Godzina zaalarmowania jednostki: 01:04
Godzina powrotu do remizy: 01:30
Łączny czas działań: 26 minut

« Ostatnia zmiana: 18 Listopad 2019, 22:59:41 wysłana przez Ochotnik998 »

Offline Ochotnik998

• Starszy Ogniomistrz
  • *
« Odpowiedź #56 dnia: 18 Listopad 2019, 15:38:48 »
Interwencja 30/2019 - MZ

W nocy nasza jednostka nie odnotowała już żadnych wyjazdów, lecz gdy na polu zrobiło się jasno dopiero teraz widać jakie zniszczenia nastały od wczorajszego wieczora. Leśnicy w setkach liczą powalone drzewa w okolicznych lasach, na szczęście w żadnym z domostw na naszym rejonie nie stało się nic poważnego. Dyżurny SKKP Żywiec od rana odbiera zgłoszenia z całego powiatu lecz jest ich znacznie mniej niż wieczorem i w nocy. Wkrótce odbiera zgłoszenie o powalonym drzewie koło cmentarza w naszej miejscowości. Selektywnie alarmuje naszą jednostkę.

07:40-We wsi rozlega się dźwięk syreny alarmowej, wiele druhów zmęczonych musiało iść do pracy więc ci którzy akurat są na wsi udają się na alarm.
07:42-Do strażnicy dociera dwóch druhów, otwierają oni drzwi garażowe, a jeden z nich odpala Stara.
07:43-Na alarm przybywają kolejni. Jeden z chłopaków odbiera zgłoszenie, reszta zakłada nomexy.

- Zgłaszam się
- Co masz dla nas ?
- Sprzęcice, ul. Cmentarna, powalone drzewo
- Zrozumiałem

07:45-Kiedy jesteśmy gotowi do wyjazdu, kierowca wyjeżdża Starem z garażu. Następnie chłopaki zamykają garaż.
07:46-GBA alarmowo wyjeżdża do interwencji w obsadzie pięciu osób. Dowódca zgłasza wyjazd.

- Zgłasza się Żywiec
- Zgłaszam wyjazd Stara do interwencji
- Zrozumiałem

07:50-Zastęp dociera na miejsce zdarzenia. Kierowca parkuje Stara przed powalonym drzewem, drzewo leży na pobocznej dojazdowej uliczce do cmentarza więc ruch jest znikomy. Dowódca zgłasza dojazd oraz rozpoznanie.

- Żywiec998 zgłoś się dla 707-13 Sprzęcice
- Zgłaszam się
- Sprzęcice na miejscu, mam tu powalone przydrożne drzewo na drogę, przystępujemy do działań
- Żywiec przyjął

07:51-Jeden z chłopaków wyciąga z wozu pilarkę i uruchamia ją. Drzewo nie jest zbyt duże więc wystarczy kilka przecięć.
07:54-Operator pilarki przeciął drzewo na cztery mniejsze elementy. Chłopaki w kilku przeciągają dość ciężkie fragmenty na pobocze.
07:59-Drzewo zostało usunięte z drogi. Jeden z chłopaków bierze miotłę i zmiata z asfaltu trociny i resztki drzewa.
08:03-Sprzęt zostaje schowany do wozu. Druhowie wsiadają do kabiny, dowódca zgłasza zakończenie działań.

- Zgłasza się Żywiec
- Przyjąłem

08:08-GBA dociera pod strażnicę, kierowca parkuje wóz na podjeździe. Chłopaki otwierają drzwi garażowe.
08:10-Wóz zaparkowany w garażu, dowódca zgłasza przyjazd do strażnicy, chłopaki rozbierają się z nomexów.

- Żywiec998 tu 707-13 Sprzęcice, jestem w bazie
- Przyjąłem, przedzwoń do mnie

Druh, który był za dowódcę telefonuje na SKKP i podaje dyżurnemu potrzebne dane. Kilka minut później strażnica zostaje zamknięta i druhowie rozchodzą się do domów.

Adres/Miejsce zdarzenia: Sprzęcice, ul. Cmentarna
Godzina zaalarmowania jednostki: 07:40
Godzina powrotu do remizy: 08:10
Łączny czas działań: 30 minut

707[S]13 GBA Star 266/Osiny (5 osób) - OSP Sprzęcice
« Ostatnia zmiana: 18 Listopad 2019, 23:01:36 wysłana przez Ochotnik998 »

Offline Ochotnik998

• Starszy Ogniomistrz
  • *
« Odpowiedź #57 dnia: 19 Listopad 2019, 12:40:00 »
Interwencja 31/2019 - MZ

Nadal trwa usuwanie skutków i liczenie strat po halnym. Wiele jednostek w powiecie odnotowuje jeszcze interwencje, po godzinie dziesiątej dyżurny SKKP Żywiec odbiera zgłoszenie o powalonym drzewie na budynek gospodarczy w naszej miejscowości. Selektywnie po raz kolejny w ciągu ostatniej doby alarmuje naszą jednostkę.

10:10-We wsi rozlega się dźwięk syreny alarmowej. Druhowie znów odrywają się od swoich zajęć i udają się na alarm.
10:13-Dopiero po trzech minutach chłopaki zaczynają gromadzić się pod strażnicą. Jeden z nich otworzył garaż.
10:14-Chłopaki ubrali się, kierowca odpala Stara. Jeden z druhów odbiera zgłoszenie. Do remizy dobiega jeszcze jeden strażak.

- Zgłaszam się
- Co masz dla mnie ?
- Sprzęcice, ul. Jeżynowa, powalone drzewo na budynek
- Zrozumiałem

10:15-Kierowca wyjeżdża Starem przed garaż. Chłopaki zamykają strażnicę i wsiadają do wozu.
10:16-GBA alarmowo udaje się do interwencji w obsadzie sześciu strażaków. Dowódca zgłasza wyjazd.

- Żywiec998 Sprzęcie GBA, zgłaszam wyjazd
- Przyjąłem

10:20-Docieramy pod wskazany adres. Kierowca wjeżdża na podwórko posesji gdzie ma miejsce zdarzenie.
Dowódca zgłasza dojazd.

- Zgłasza się Żywiec
- Sprzęcice na miejscu, rozpoznanie
- Zrozumiałem

10:22-Dowódca przekazuje rozpoznanie do SKKP. W międzyczasie chłopaki ściągają z dachu wozu drabinę.

- Żywiec998 tu Sprzęcice, zgłoś się
- Zgłaszam się
- Słuchaj, tutaj na stodole oparło się nieduże drzewo, siły i środki wystarczające
- Zrozumiałem

10:24-Drabina zostaje przystawiona do stodoły. Jeden z chłopaków wyciąga ze Stara piłę.
10:25-Jeden z druhów wchodzi z piłą na drabinę, a następnie ostrożnie po dachu stodoły zbliża się do wierzchołka drzewa.
10:28-Wierzchołek drzewa zostaje odcięty i zrzucony na dół. Teraz operator pilarki okrakiem zbliża się do dalszej części drzewa.
10:33-Część drzewa która opierała się o dach została ścięta. Teraz pozostało "położyć" opartą o ścianę część drzewa.
10:35-Druh, który pracował na dachu schodzi na dół. Chłopaki decydują się na oplątaniu opartego drzewa dwoma linami, następnie liny zostaną przywiązane do Stara, i wozem uda się pociągnąć drzewo.
10:42-Liny zostały przygotowane. Kierowca ustawił Stara w dogodnej pozycji, teraz powolutku zaczyna cofać jednocześnie drzewo ześlizguje się ze ściany.
10:44-Drzewo położone na ziemi. Operator pilarki odpala ją i pozostała część drzewa zostanie pocięta na mniejsze elementy.
10:51-Drzewo zostało w całości usunięte. Chłopaki zwijają sprzęt i chowają go na Stara. Dowódca spisuje notatkę.
10:54-Druhowie wsiadają do wozu, kierowca odjeżdża z miejsca zdarzenia. Dowódca zgłasza zakończenie działań.

- Zgłaszam się
- Przyjąłem

10:58-Wóz pod remizą, kierowca parkuje wóz na podjeździe. Następnie chłopaki otwierają garaż.
11:00-Nasz STARuszek zaparkowany w garażu. Dowódca zgłasza przyjazd do strażnicy.

- Żywiec998 tu Sprzęcice, jestem w bazie
- Żywiec przyjął, proszę o telefon

Dowódca telefonuje do dyżurnego i podaje mi potrzebne informacje o interwencji. Chłopaki po uporządkowaniu sprzętu idą do socjalnego na kawkę. Przy okazji zaczynają wypisywać listy za akcje z ostatniej doby.

Opis działania ratowniczego: Powalone drzewo na budynek gospodarczy
Adres/Miejsce zdarzenia: Sprzęcice, ul. Jeżynowa
Godzina zaalarmowania jednostki: 10:10
Godzina powrotu do remizy: 11:00
Łączny czas działań: 50 minut

707[S]13 GBA Star 266/Osiny (4 osoby) - OSP Sprzęcice
« Ostatnia zmiana: 19 Listopad 2019, 12:41:39 wysłana przez Ochotnik998 »

Offline Sonic X

• Administrator
  • Nadbrygadier
  • *
  • Reputacja: 164
  • "By inni mogli żyć..."
« Odpowiedź #58 dnia: 21 Listopad 2019, 11:47:38 »
KG PSP dostawa:

GBA 3/29 Volvo FL280/Bocar

tym samym z jednostki zostaje zabrany:

GBA 2/16 Star 266/Osiny

koszt: 5 tys. rejestracja

Budżet: 37 tys - 5 tys = 32 tys[/b]

Pojazd z podstawowym wyposażeniem GBA dla OSP, może brać udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Moderatora oraz prowadzącego jednostkę proszę o usunięcia wozu z podziału i wprowadzenie nowego pojazdu do podziału bojowego z dniem 19.11.2019r.
Ogłoszenia administracji, Aktualności, Wnioski, Wydział Kontroli KG PSP Esłużby, Zmiana I, Zmiana II, Jednostki OSP, Dyskusja ogólna

Offline R2-D2

• Starszy Moderator
  • Brygadier
  • *
  • Reputacja: 72
« Odpowiedź #59 dnia: 26 Listopad 2019, 21:34:26 »

DOSTAWA:

- AODO AUER AirGO PRO MaXX, butla stalowa + sygnalizator bezruchu[szt. 2]
- Zestaw PSP-R1: [1 kpl]
* Torba PSP-R1
* Zestaw szyn Kramera