OSP Bory Górne

Autor Wątek: OSP Bory Górne  (Przeczytany 295 razy)

Offline Ochotnik998

• Ogniomistrz
  • *
  • Reputacja: 4
Odp: OSP Bory Górne
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Marzec 2019, 12:04:12 »
! OSP Bory Górne - Alarm ! - Akcja nr. 4/2019 (Pożar)

Od dzisiejszego porannego wyjazdu do pożaru sadzy w kominie minęło już kilka godzin. Ruch we wsi dość duży bo ludzie z roboty i do roboty, a i dzieci ze szkół wracają. Wraz z piękną pogodą w całym kraju sezon na pożary traw trwa w najlepsze. Jeden z mieszkańców okolic cmentarza zauważa unoszące się kłęby dymu z pól i telefonuje na 998. Dyspozytor SKKP alarmuje naszą jednostkę...

13:15-W naszej miejscowości rozlega się dźwięk syreny alarmowej. Chłopaki dostają sms-y z DSP.
13:17-Do strażnicy przyjeżdża naczelnik, przed jego przybyciem przybiegło dwóch chłopaków. Garaż zostaje otwarty.
13:18-Na alarm zjawiają się kolejni druhowie. Naczelnik odpina Stara od kompresora, odpala go i odbiera zgłoszenie.

- Żywiec998 zgłoś się dla OSP Bory Górne
- Zgłaszam się
- Co masz dla mnie ?
- Bory Górne, pola za cmentarzem, zgłaszający widzi dość duże kłęby dymu
- Zrozumiałem

13:19-Kierowca wyjeżdża Starem przed garaż, na styk dobiegł jeszcze jeden z chłopaków.
13:20-Garaż zostaje zamknięty. GBA alarmowo wyjeżdża do pożaru. Dowódca zgłasza wyjazd.

- Żywiec998 Bory Górne GBA zgłasza wyjazd
- Przyjąłem

13:23-Wjechaliśmy w uliczkę prowadzącą ku cmentarzu, dowódca wyłącza koguty i jedziemy w kierunku cmentarza.
13:25-Dojechaliśmy ku cmentarzu. Rzeczywiście w polach powyżej cmentarza widać kłęby dymu. Kierowca wjeżdża w pola.
13:29-Powoli po polnej drodze, a raczej wertepach dojechaliśmy ku pożarze. Dowódca zgłasza dojazd i rozpoznanie.

- Zgłaszam się
- Jestem na miejscu, mam tu pożar na powierzchni 50 arów, pożar powoli się rozprzestrzenia więc siły i środki wystarczające
- Przyjąłem

13:30-Jeden z chłopaków wchodzi na dach i podaje chłopakom na dole pięć tłumic.
13:31-Chłopaki udają się gasić pożar. Trzech schodzi w doły, a dwóch zaczyna gasić od strony polnej drogi. Kierowca zostaje przy aucie.
13:37-Chłopaki którzy gasili od strony drogi szybko uporali się z ogniem, udają się pomóc chłopakom na dole bo tam już jest trochę gorzej, płomienie są większe i trawa dość wysoka.
13:44-Chłopaki uporali się z pożarem, udają się w kierunku auta, po drodze "doklepują" jeszcze miejsca, w których się dymi.
13:47-Jeden z druhów wchodzi na dach i odbiera tłumice od chłopaków i mocuje je na dachu.
13:49-Druhowie wsiadają do wozu. Dowódca zgłasza zakończenie działań, kierowca odjeżdża Starem z miejsca pożaru.

- Żywiec998 zgłoś się dla Borów Górnych
- Zgłaszam się
- Zakończyłem działania i wracam do bazy
- Przyjąłem

13:59-Wóz pod strażnicą. Chłopaki wyskakują z wozu i otwierają drzwi garażowe. Kierowca ustawia się tyłem do garażu.
14:01-GBA zaparkowane w swoim boksie garażowym. Dowódca zgłasza przyjazd do bazy, chłopaki rozbierają się z nomexów.

- Żywiec998 tu OSP Bory Górne, jestem w bazie
- Tu Żywiec, przyjąłem, przedzwoń do mnie
- Przyjąłem

Po tym gdy chłopaki rozebrali się z nomexów, naczelnik telefonuje na SKKP i podaje dyżurnemu potrzebne info. Trzech chłopaków udaje się jeszcze na "górę" aby wypić herbatkę i wypisać listę z akcji. Kilkanaście minut później remiza zostaje zamknięta.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Typ zdarzenia: Pożar
Opis działania ratowniczego: Pożar suchej trawy na powierzchni ok. 50 arów
Godzina zaalarmowania jednostki: 13:15
Godzina powrotu do remizy: 14:01
Łączny czas działań: 46 minut
Zadysponowane służby/zastępy:

OSP Bory Górne:
707[S]11 GBA 2,5/16 Star 244/JZS - (6 osób)
« Ostatnia zmiana: 10 Marzec 2019, 10:08:33 wysłana przez Ochotnik998 »

Offline Ochotnik998

• Ogniomistrz
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Kwiecień 2019, 09:14:18 »
! OSP Bory Górne - Alarm ! - Akcja nr. 5/2019 (Miejscowe Zagrożenie)

Piękna pogoda nadal utrzymuje się nad naszym regionem, jak co roku na wiosnę plaga pożarów traw trwa w najlepsze ale my jak na razie odnotowaliśmy tylko jeden wyjazd do traw. Kilka minut po godzinie 16:30 dyżurny SKKP Żywiec odbiera zgłoszenie o plamie oleju na głównej drodze w naszej miejscowości. Na miejsce dysponuje SLKw z JRG Żywiec oraz selektywnie alarmuje naszą jednostkę.

16:34-Na remizie załącza się syrena, terminal wysyła SMS-y. Druhowie, którzy mają możliwość ruszają na alarm.
16:36-Dopiero po około dwóch minutach pod remizą zjawia się pierwszy z druhów. Otwiera drzwi garażowe i czeka na resztę.
16:37-W remizie jest już trzech chłopaków. Ubierają w nomexy, a jeden z nich odbiera zgłoszenie. Zjawiają się kolejni druhowie.

- Zgłaszam się
- Co masz dla mnie ?
- Bory Górne, ul. Jana Pawła II poniżej granicy z Lipkowicami, plama oleju
- Zrozumiałem

16:38-Kierowca odpina Stara od kompresora i odpala go, a następnie wyjeżdża nim z garażu.
16:39-Chłopaki zamykają drzwi garażowe i pakują się do Stara. GBA alarmowo wyjeżdża w obsadzie pięciu osób.

- Żywiec998 tu OSP Bory Górne, zgłaszam wyjazd GBA
- Przyjąłem

16:42-Podczas dojazdu do zdarzenia wywołuje zastęp SLKw z JRG Żywiec, który był przed nami na miejscu i instruuje nas gdzie mamy dokładnie jechać. Plama jest na prawym pasie jezdni patrząc od strony Lipkowic oraz nie wiadomo jaka jest jej przyczyna.

- Bory Górne dla 701-81
- Zgłaszają się Bory Górne
- Słuchaj, to jest tutaj centralnie przy granicy, plama ma gdzieś ze sto metrów to podjedzcie tu i od góry zaczniemy neutralizować
- Dobra, przyjąłem

16:44-Podjeżdżamy ku dwóm chłopakom z JRG którzy przyjechali na SLKw. Kierowca nawraca Starem w bocznej uliczce i od góry podjeżdża ku plamie. Chłopaki wysiadają z wozu. Dowódca zgłasza przyjazd.

- Żywiec998 tu Bory Górne, jestem na miejscu
- Zrozumiałem

16:45-Chłopaki wyciągają z SLKw wózek do sorbentu i zasypują do sorbetem, panowie z JRG kierują ruchem.
16:46-Jeden z druhów jedzie wózkiem po plamie i zasypuję ją. Natomiast dwóch druhów zabrało miotły ze Stara i rozprowadza dokładnie sorbent po plamie. I takim sposobem chłopaki będą neutralizować plamę w kierunku centrum. Star powoli jedzie za nimi i ich zabezpiecza.
16:52-Plama zasypana, chłopaki miotłami kończą rozprowadzać sorbent po plamie, oddajemy wózek chłopakom z JRG.
16:54-Miotły schowane na Stara, druhowie wsiadają do wozu. Dowódca zgłasza zakończenie działań.

- Zgłasza się Żywiec
- Przyjąłem, po powrocie proszę o telefon

16:59-Zjechaliśmy ku strażnicy, kierowca ustawia wóz tyłem do garażu, następnie chłopaki wysiadają z auta i otwierają garaż.
17:01-Kierowca wjechał Starem do garażu, dowódca dzwoni na SKKP. Druhowie rozbierają się z nomexów.

Dowódca na szybko wypisuje sobie meldunek z akcji. Po kilku minutach rozmowy chłopaki zamykają remizę i rozchodzą się.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Typ zdarzenia: Miejscowe Zagrożenie
Opis działania ratowniczego: Plama oleju na jezdni, długość około 100 metrów
Godzina zaalarmowania jednostki: 16:34
Godzina powrotu do remizy: 17:01
Łączny czas działań: 27 minut

JRG Żywiec:
701[S]81 SLKw Volkswagen Transporter T4 - (2 osoby)

OSP Bory Górne:
707[S]11 GBA 2,5/16 Star 244/JZS - (5 osób)

Offline Ochotnik998

• Ogniomistrz
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Kwiecień 2019, 11:37:42 »
! OSP Bory Górne - Alarm ! - Akcja nr. 6/2019 (Pożar)

I tak oto nadeszła sobota 13 kwietnia, wiosna pełną parą. Około godziny dziewiątej członkowie OSP jak i MDP spotykają się w strażnicy aby uprzątnąć samochody, sprzęt i uporządkować teren wokół remizy. Tradycyjnie zapalono grilla aby młodzież głodna nie siedziała, od samego rana coś wisi w powietrzu bo od wczesnych godzin porannych w powiecie i sąsiednich miejscowościach są wyjazdy do traw. Około dziesiątej chłopaki z OSP Leskowice zostają zadysponowani do pożaru suchej trawy w miejscowości Wapiennik od ich strony. Kilkanaście minut później chłopaki są na miejscu i proszą o wsparcie, chłopaki słysząc korespondencję wiedzą że pojedziemy raczej my więc zaczynają ubierać się w nomexy...

10:14-Poszła selektywna i załącza się syrena. Chłopaki mieli już czas aby się ubrać więc na spokojno czekają czy jeszcze ktoś przybiegnie.
10:15-Mamy już skład na Stara więc chłopaki wsiadają do wozu. Naczelnik siada za dowódcę i odbiera zgłoszenie.

- Zgłaszam się
- Co masz dla mnie ?
- Wapiennik od strony Leskowic, poniżej gimnazjum w pola, pożar trawy
- Przyjąłem, zgłaszam wyjazd GBA
- Zrozumiałem

10:16-Jeszcze syrena nie skończyła wyć, a nasz dziadek alarmowo rusza do zdarzenia w obsadzie sześciu osób.
W remizie pozostają członkowie MDP oraz dwóch seniorów aby nadal robić koło remizy. Gdy dojeżdżamy na ul. Wiejską widać już dymy.
10:22-Widzimy już pożar. Z drogi głównej wjeżdżamy w polną uliczkę. Kierowca wyłącza sygnały dźwiękowe.
10:24-Dojechaliśmy ku pożarze. Kierowca podjechał w miejsce gdzie pożar rozprzestrzenia się w pole. Dowódca zgłasza dojazd.

- Zgłaszam się
- Jesteśmy na miejscu, przystępujemy do działań
- Przyjąłem

Zastana sytuacja: Pożar ma miejsce na powierzchni około 50 arów, ogień podchodził niebezpiecznie blisko ogródków i zabudowań więc chłopaki z Leskowic działają od tamtej strony przy pomocy tłumic i szybkiego natarcia. My pojechaliśmy kawałek dalej w miejsce gdzie pożar idzie w pole (dwie strony). Siły i środki wystarczające.

10:25-Dwóch chłopaków wyciąga spod siedzenia w kabinie hydronetki i zaczynają napełniać je wodą. Reszta chłopaków będzie gasić tłumicami, jeden z nich wychodzi na dach i zrzuca trzy tłumice. Kierowca zostaje przy aucie.
10:27-Chłopaki przystępują do gaszenia pożaru. Ci z hydronetkami będą gasić i przelewać te miejsca gdzie są większe krzaki oraz kretowizny.
10:29-Druhowie z Leskowic ugasili pożar od swojej strony, dwóch chłopaków od nich idzie w naszą stronę gasząc ogień tłumicami.
10:34-I tak w kilka minut pożar zostaje ugaszony. Kierowca podjeżdża naszym Starem ku zabudowaniom gdzie jest wóz i chłopaki z Leskowic. Chłopaki wspólnie odpoczywają i robią przerwę na papieroska, jednocześnie dozorując czy gdzie się coś nie rozpala pod wpływem wiatru.
10:39-Wszystko jest w porządku, chłopaki spakowali sprzęt na Stara. Po pożegnaniu się z chłopaki z Leskowic, wsiadają do wozu.
10:40-Star odjeżdża z miejsca zdarzenia i udaje się w kierunku naszej remizy. Dowódca zgłasza zakończenie działań.

- Żywiec998 zgłoś się dla OSP Bory Góne
- Zgłaszam się
- Pożar ugaszony, wracamy do bazy
- Zrozumiałem

10:47-Podjeżdżamy pod remizę, kierowca parkuje Stara tyłem na podjeździe przed garażem.
10:48-Chłopaki wysiadają z wozu i idą do garażu się przebrać. Dowódca zgłasza przyjazd do bazy.

- Żywiec998 tu OSP Bory Górne, jestem w bazie
- Tu Żywiec, przyjąłem, proszę o telefon

Naczelnik po rozebraniu się z nomexa dzwoni na SKKP i podaje dyżurnemu wszystkie potrzebne dane. Chłopaki wracają do prac przy remizie...

Opis działania ratowniczego: Pożar suchej trawy na powierzchni ok. 50 arów
Adres/Miejsce zdarzenia: Wapiennik, ul. Kwarcowa
Godzina zaalarmowania jednostki: 10:14
Godzina powrotu do remizy: 10:48
Łączny czas działań: 34 minuty

OSP Leskowice:
707[S]08 GBA 2,5/16 Magirus Deutz 170 - (5 osób)

OSP Bory Górne:

Offline Ochotnik998

• Ogniomistrz
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Kwiecień 2019, 12:19:08 »
! OSP Bory Górne - Alarm ! - Akcja nr. 7/2019 (Pożar)

Około godziny trzynastej prace w remizie zostały zakończone i wszyscy rozeszli się do domów. Od czasu naszego powrotu przy trawach działała już OSP Suklówka oraz OSP Malinowice i OSP Leskowice drugi raz dzisiaj. Na wysokości piekarni i supermarketu z pól widać dość konkretne kłęby dymu. Chłopaki, którzy zauważyli z domów dymy są przygotowani na to że w każdej chwili może zawyć syrena. Około wpół do trzeciej dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o tym właśnie pożarze. Selektywnie alarmuje naszą jednostkę.

14:30-We wsi rozlega się dźwięk syreny, ci którzy byli przygotowani od razu startują do remizy.
14:31-Chłopaki zaczynają się gromadzić pod remizą. Otwierają drzwi garażowe i przebierają się w noemxy.
14:32-Naczelnik drogą radiową odbiera zgłoszenie. Kierowca nie ubiera się więc wsiada do Stara i odpala go.

- Zgłasza się Żywiec
- Co się dzieje ?
- Słuchaj...mam zgłoszenie o pożarze suchej trawy, to ma być gdzieś powyżej cmentarza na wysokości piekarni w polach
- Dobra, przyjąłem

14:33-Kierowca wyjeżdża dziadkiem z garażu. Chłopaki zamykają drzwi garażowe, następnie wsiadają do wozu.
14:34-GBA alarmowo rusza do interwencji w obsadzie sześciu osób. Dowódca zgłasza wyjazd.

- Żywiec998 tu OSP Bory Górne, zgłaszam wyjazd Starem
- Przyjąłem

14:37-Dojeżdżamy ku supermarkecie i skręcamy w boczną uliczkę i jedziemy w kierunku pól. Z tego co widać pożar objął dość duże zarośla ale jego powierzchnia nie jest jakaś wielka.
14:39-GBA dociera ku miejscu pożaru. Dowódca zgłasza dojazd na miejsce i rozpoznanie, chłopaki wyskakują z wozu.

- Zgłaszam się
- Jestem na miejscu, pożar ma powierzchnię około czterdziestu arów, siły i środki wystarczające
- Przyjąłem

14:40-Decyzją dowódcy chłopaki przystępują do budowania linii gaśniczej składającą się z jednego odcinka W-75, rozdzielacza oraz trzech odcinków W-52 i prądownicy typu Turbo (jedna rota). Jeden z chłopaków wchodzi na dach i ściąga tłumice.
14:42-I rota podaje prąd wody na płonącą trawę. Front pożaru ma około 70 metrów długości oraz są jeszcze małe ogniska, które poszły gdzieś delikatnie w bok. Dwóch chłopaków z tłumicami dogasza te mniejsze ogniska, a wodą jest gaszony front pożaru.
14:44-I rota porusza się wzdłuż frontu pożary sukcesywnie gasząc go, dowódca pomaga im rozciągać linie coraz dalej.
14:47-Front pożaru został ugaszony, mamy jeszcze wodę na aucie więc przodownik prądem rozproszonym przelewa granice spalonego obszaru aby wiatr nie rozpalił ognia z powrotem. Chłopaki z tłumicami kończą dogaszać mniejsze ogniska.
14:50-Pożar całkowicie ugaszony. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru był dość groźny z racji wiatru oraz bardzo wysokiej trawy.
Chłopaki rozkręcają węże i zaczynają je zwijać na ósemkę i chować do wozu. Następnie wkładają tłumice na dach.
14:56-Sprzęty pozwijane i pochowane. Chłopaki na szybko zapalili po papierosku i wsiadają do wozu.
14:57-Kierowca odjeżdża Starem w kierunku głównej drogi. Dowódca zgłasza zakończenie działań.

- Zgłaszam się
- Pożar ugaszony, ogarnęliśmy to na szybko wodą i tłumicami, jadę się tankować
- Dobra, zrozumiałem, zadzwoń po powrocie
- Przyjął

15:00-Docieramy do hydrantu nieopodal remizy, z niego zawsze pobieramy wodę.
15:06-Woda na aucie uzupełniona. Jedziemy w kierunku strażnicy.
15:07-Wóz pod remizą, kierowca tyłem wjeżdża na podjazd przed garażami. Następnie chłopaki otwierają garaż.
15:09-Star zaparkowany w garażu. Chłopaki rozbierają się z nomexów.
15:10-Dowódca telefonuje na SKKP i podaje dyżurnemu wszystkie potrzebne dane.

Chłopaki rozmawiają ze sobą w garażu jeszcze przez kilka minut. Następnie zamykają strażnicę i rozchodzą się do domów.

Opis działania ratowniczego: Pożar suchej trawy na powierzchni ok. 40 arów
Adres/Miejsce zdarzenia: Bory Górne, pola na wysokości piekarni
Godzina zaalarmowania jednostki: 14:30
Godzina powrotu do remizy: 15:10
Łączny czas działań: 40 minut

OSP Bory Górne:
« Ostatnia zmiana: 18 Kwiecień 2019, 12:20:30 wysłana przez Ochotnik998 »

Offline Ochotnik998

• Ogniomistrz
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Kwiecień 2019, 11:45:25 »
! OSP Bory Górne - Alarm ! - Akcja nr. 8/2019 (Pożar)

Sobota powoli dobiega końca ale jak od rana się z trawami zaczęło to z wieczorem jest coraz gorzej. Co chwila słychać syreny, raz bliżej, a raz gdzieś daleko. My już mamy za sobą dwa wyjazdy więc chłopaki siedzą w domach jak na szpilkach bo wiedzą że coś może być. Kilka minut po godzinie 21 dyżurny SKKP Żywiec odbiera zgłoszenie o pożarze suchej trawy w naszej miejscowości. Selektywnie alarmuje naszą jednostkę...

21:10-Dziś już po raz trzeci we wsi rozlega się dźwięk naszej syreny. Ci którzy mogą udają się na alarm.
21:12-Druhowie zaczynają przybywać pod strażnicę. Jeden z nich otwiera garaż, wszyscy wpadają do garażu i ubierają się.
21:13-Naczelnik odpala Stara i odbiera zgłoszenie. Następnie wyjeżdża nim przed garaż, dobiegają kolejni chłopcy.

- Zgłaszam się
- Co masz dla mnie ?
- Ul. Wiejska poniżej granicy z Wapiennikiem, pożar suchej trawy przy drodze
- Zrozumiałem

21:14-Niektórzy się jeszcze ubierają, ci co są gotowi ładują się do Stara.
21:15-Garaż zostaje zamknięty. GBA alarmowo wyjeżdża do zdarzenia w obsadzie sześciu osób.

- Żywiec998 tu OSP Bory Górne, zgłaszam wyjazd Starem
- Tu Żywiec, przyjąłem

21:17-Dojeżdżamy na miejsce pożaru. Kierowca staje Starem na drodze, wyłącza sygnalizację dźwiękową i włącza awaryjne.
21:18-Chłopaki wysiadają z wozu i udają się na dach po tłumice. Dowódca zgłasza dojazd i rozpoznanie.

- Zgłaszam się
- Jesteśmy na miejscu, mamy tu pożar około 10 arów trawy wzdłuż drogi, trawa bardzo niska, siły i środki wystarczające
- Zrozumiałem

21:19-Czterech chłopaków tłumicami przystępuje do gaszenia trawy. Pożar nie jest duży więc pójdzie szybko.
21:23-I tak w zaledwie cztery minuty chłopaki "zaklepali" pożar. Kontrolują jeszcze czy coś się nie tli.
21:25-Tłumice zostają schowane na dach. Chłopaki wsiadają do auta. Dowódca zgłasza zakończenie działań.

- Zgłasza się Żywiec
- Przyjąłem

21:26-Wóz odjeżdża z miejsca zdarzenia i udaje się w kierunku strażnicy.
21:28-GBA pod remizą. Kierowca ustawia się tyłem do drzwi garażowych i cofa na podjazd.
21:30-Star zaparkowany w garażu. Dowódca zgłasza przyjazd do bazy. Chłopaki rozbierają się z nomexów.

- Zgłaszam się
- Jestem w bazie
- Przyjąłem, proszę o telefon

Naczelnik dzwoni na SKKP i podaje dyżurnemu dane o zdarzeniu. Z tego co słychać na radiu w powiecie nadal młyn.
Po kilkunastu minutach rozmowy i szybkiej kawce, chłopaki zamykają strażnicę i rozchodzą się do domów.

Opis działania ratowniczego: Pożar suchej trawy na powierzchni ok. 10 arów
Adres/Miejsce zdarzenia: Bory Górne, ul. Wiejska
Godzina zaalarmowania jednostki: 21:10
Godzina powrotu do remizy: 21:30
Łączny czas działań: 20 minut

OSP Bory Górne:
« Ostatnia zmiana: 19 Kwiecień 2019, 12:09:58 wysłana przez Ochotnik998 »