KM PSP + JRG Suwałki

Autor Wątek: KM PSP + JRG Suwałki  (Przeczytany 605 razy)

Offline Klaudek

• Starszy Strażak
  • *
  • Reputacja: 1
  • Jednostka JRG: [klik]
Odp: KM PSP + JRG Suwałki
« Odpowiedź #30 dnia: 14 Styczeń 2019, 22:06:50 »
15:18 - Do SKKM wpływa zgłoszenie o pożarze w mieszkaniu w bloku.
15:18 - Dyżurny alarmuje JRG oraz KM, słychać dzwonki oraz komunikat:
[1][2][3][4][5][RC][RW]
Uwaga zmiana, uwaga zmiana! Pierwszy, drugi, drabina do wyjazdu, pierwszy, drugi, drabina do wyjazdu ul.Korczaka 6 pożar mieszkania.

[1][2][3][4][5][6][7][8][9][0]
Uwaga! 23 do wyjazdu, powtarzam 23 do wyjazdu, ul.Korczaka 6 pożar mieszkania.

Strażacy jak najkrótszą drogą udają się do garaży, zakładają nomexy, biorą hełmy i wsiadają do wozów. Dowódcy zgłaszają wyjazd.

15:19
- Suwałki 998, tu 13 zgłaszam wyjazd 21, 25, 52, masz jakieś szczegóły?
- Zrozumiałem, mieszkanie na parterze, kłęby dymu, zgłoszenie z bloku naprzeciwko.
- Przyjąłem, powiadom policję.
- Przyjąłem.

- Suwałki 998, 23 wyjazd ul. Korczaka.
- Zrozumiałem.

W trakcie drogi ratownicy 21 oraz 23 zakładają aparaty ODO i biorą radiostacje przenośne, 13 zakłada kamizelkę KDR.

Mapa dojazdu od najbliższej JOP:

15:24
- Suwałki 998 zastępy na miejscu, gęste zadymienie.
- Przyjąłem.

Kierowcy zatrzymują się jeden za drugim na przyległej ulicy, wyłączają sygnalizację dźwiękową. Rota I/21 bierze hooligana i gaśnicę proszkową 6 kg. Ratownik wraz z dowódcą 25 rozwijają linię gaśniczą zbudowaną z 1 odcinka W-75, rozdzielacza kulowego, 2 odcinków W-52 zakończonych prądownicą Turbo Jet.

15:25
- Suwałki 998, 23 na miejscu.
- Przyjąłem.

Ratownicy z 23 zdejmują 2 przęsła drabiny nasadkowej z dachu i sprawiają drabinę od strony okna. Wejście od strony drzwi zajęłoby zbyt wiele czasu ponieważ drzwi są antywłamaniowe metalowe. Po sprawieniu drabiny 2 ratowników wraz z jeszcze nienawodnioną linią gaśniczą wchodzi do mieszkania przez okno wybijając je.

15:27
- Suwałki 998, do 13.
- Zgłaszam się.
- 2 ratowników w mieszkaniu, weszliśmy wybijając okno.
- Przyjąłem, siły i środki wystarczające?
- Tak wystarczające, policja na miejscu.
- Zrozumiałem.

Ratownicy 21 zajmują się ewakuacją osób z wyższych kondygnacji budynku, policja zabezpiecza miejsce przed osobami postronnymi. Ratownicy 23 zaczynają od przeszukania mieszkania. Sprawdzają wszystkie pokoje, w jednym z nich znajdują mężczyznę leżącego na łóżku. Pomocnik roty próbuje obudzić mężczyznę i wyprowadza go na balkon. Przodownik podaje przez radio:

15:28
- 13 do STOPERA 3.
- Zgłaszam.
- W mieszkaniu 1 osoba na łóżku, dobudzona wyprowadzona na balkon podstawcie tam nasadkę bo do drzwi się nie dostaniemy.
- Zrozumiałem.

- Kierowca 25 do STOPERA 3.
- Zgłaszam.
- Woda naprzód!
- Poszła.

Ratownik z ciężkiego otwiera przepływ wody na linię gaśniczą na rozdzielaczu, kierowca 21 i 23 przestawiają drabinę na stronę balkonu a dowódca drabiny (16) zabiera z GBA torbę PSP R1 i wraz z 15 udają się do poszkodowanego który przy użyciu drabiny nasadkowej zostanie sprowadzony na ziemię. Ratownicy z 21 zakończyli ewakuację i czekają na dalsze rozkazy dowódcy. Przodownik roty I/23 wyłącza bezpieczniki znajdujące się w przedpokoju i otwiera prądownicę, rozproszony strumień wody kieruję na palącą się boazerię, a następnie na kuchenkę na której znajduje się garnek z przypaloną potrawą. Poszkodowany sprowadzony na ziemię, został poddany tlenoterapii, sprawdzeniu świadomości oraz udzielone zostaje mu wsparcie psychiczne.

15:33
- Suwałki 998, zgłoś dla 13.
- Zgłaszam się.
- Mamy źródło ognia, 1 osoba z pomieszczenia ewakuowana przez balkon, poproszę ZRM, a drabinę odsyłam do jednostki.
- Zrozumiałem, dysponuję.

15:38
- Suwałki 998, ZRM na miejscu.
- Zrozumiałem.

Pomocnik roty I/23 dostaję się drzwi i je otwiera. Do pomieszczenia wchodzi przodownik roty I/21 z kamerą termowizyjną i sprawdza czy pod boazerią nie ma zarzewi ognia. Pomocnik roty I/21 wraz z kierowcą 21 ustawiają wentylator w drzwiach wejściowych do klatki i udaje się otworzyć okno w górnych kondygnacjach budynku. Niestety ogień przedostał się pod drewnianą boazerię i trzeba ją zerwać ze ściany aby dokładnie wszystko dogasić. Kierowca 21 rozwija LSN z 25. Przy pomocy hooligana wyrwana zostaje boazeria a następnie przerzucona za okno gdzie przelewa ją kierowca 21 przy pomocy LSN pod niskim ciśnieniem.

15:40
- Suwałki 998, 52 w JRG.
- Zrozumiałem.

15:44
ZRM zabiera mężczyznę do szpitala na obserwację. Mieszkanie dokładnie zostaje sprawdzone kamerą termowizyjną i przewietrzone a w szczególności kuchnia. Strażacy zaczynają zwijanie linii gaśniczej. Kierowca zakręca zawór wody i pomaga odwadniać węże. Rota I/21 zdejmuje aparaty ODO i składają drabinę po czy pakują ją na dach 23. Torba PSP R1 również zostaję zapięta i spakowana na 21. Ratownicy 23 wychodząc z mieszkania zabierają również ze są wentylator który zanoszą na GBA 21, po czym odkładają aparaty do kabiny.

15:50
- 998, do 13.
- Zgłaszam się.
- Zakończyliśmy działania, miejsce przekażemy policji i będziemy wracać, dobrze by było gdy zjawił się tu też zarządca, SSM.
- Przyjąłem, zarządca powiadomiony.

Strażacy kończą zwijanie linii głównej oraz LSN zamykają rolety, wsiadają do wozów i po spisaniu przez dowódcę wszystkich potrzebnych danych oraz przekazaniu miejsca zdarzenia policji wszyscy wracają do JRG.

16:00
- 998, do 13.
- Zgłaszam się.
- Zastępy zakończyły działania, wszyscy jedziemy do jednostki.
- Zrozumiałem prawidłowo.

16:09
- Suwałki 998, zastępy w jednostce.
- Zrozumiałem, numer zdarzenia 002.

Po powrocie do jednostek mycie wozów, konserwacja sprzętu, dezynfekcja sprzętu medycznego, ładowanie butli oraz tankowanie ciężkiego. Po wszystkim 23 wrócił na posterunek.

Meldunek:
Miejsce działań: ul.Korczaka 6, Suwałki
Czas działań: 15:18-16:09
Rodzaj zagrożenia: Pożar, mały - obiekty mieszkalne.
Typ działań: Alarmowy
Działania: Pożar potrawy w kuchni.
Osoby poszkodowane: 1.
Odległość od JRG: 1,4km
Nr. działań: 002/2019r.
Siły i środki:

JRG Suwałki:
341(B)21 GBA 2,5/30 Renault Midlum 220 dCi/WISS - 4 strażaków
341(B)23 GBA 2,5/25 Mercedes-Benz Atego 1325/Stolarczyk - 4 strażaków
341(B)25 - GCBA 8/50 Renault Kerax 420 dCi/ISS Wawrzaszek - 3 strażaków
341(B)51 SD37 Iveco 140-25/Magirus - 2 strażaków

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego:
B03 02 "P" Mercedes Sprinter - 2 osoby

Komenda Miejska Policji w Suwałkach:
M326 - Opel Vectra - 2 policjantów

Inne:
*Zarządca budynku
« Ostatnia zmiana: 17 Styczeń 2019, 23:12:31 wysłana przez Klaudek »

Offline Klaudek

• Starszy Strażak
  • *
« Odpowiedź #31 dnia: 17 Styczeń 2019, 23:12:07 »
19:31 - Do SKKM wpływa zgłoszenie o pożarze w pomieszczeniu escape roomu.
19:31 - Dyżurny alarmuje JRG oraz KM, słychać dzwonki oraz komunikat:
[1][2][3][4][5][RC][RW]
Uwaga zmiana, uwaga zmiana! Pierwszy, drugi, drabina do wyjazdu, pierwszy, drugi, drabina do wyjazdu ul.Witosa 4a pożar w piwnicy.

Uwaga! 23 do wyjazdu, powtarzam 23 do wyjazdu, ul.Witosa 4a pożar pomieszczenia w piwnicy.

Strażacy jak najkrótszą drogą udają się do garaży, zakładają nomexy, biorą hełmy i wsiadają do wozów. Dowódcy zgłaszają wyjazd.

19:32
- Suwałki 998, tu 13 zgłaszam wyjazd 21, 25, 52.
- Przyjąłem.

- Suwałki 998, 23 wyjazd do pożaru.
- Zrozumiałem.

W trakcie drogi ratownicy 21 oraz 23 zakładają aparaty ODO i biorą radiostacje przenośne, 13 zakłada kamizelkę KDR.

19:33
- Suwałki 998, 23 na miejscu.
- Przyjąłem.

Kierowca zatrzymuje się na parkingu wewnętrznym, wyłącza sygnalizację dźwiękową. Rota I/23 bierze hooligana i LSN i wchodzi do budynku. Dowódca 23 (17) od osób postronnych dowiaduje się że pali się pomieszczenie pokoju zagadek i mogą być tam osoby poszkodowane. Przekazuje informację to MSK oraz ratowników:

19:35
- STOPER 4 do 17.
- Zgłaszam się.
- To są pomieszczenia pokoju zagadek, musicie je dokładnie przeszukać ponieważ są to godziny otwarcia obiektu.
- Przyjąłem.
- Suwałki 998, słyszałeś korespondencję?.
- Tak, zrozumiałem prawidłowo, zastępy w drodze.
- Poproszę pilnie policję i ZRM na miejsce.
- Przyjąłem.

Ratownicy z 23 napotkali pracownicę pokoju która wybiegała z gaśnicą. Wyprowadzili ją i uzyskali informacje że wewnątrz były jeszcze 2 osoby.

19:39
- Suwałki 998, tu 13 zastępy na miejscu, przejmuję dowodzenie.
- Przyjąłem.

Dowódca rozdziela zadania. Rota z 21 buduje linię gaśniczą 2xW-75, rozdzielacz i 2xW-52 zakończoną PW Turbo podłączoną pod GCBA. Następnie ratownicy mają za zadanie wejście do piwnicy. Ratownik 25 wraz z dowódcą 25 mają za zadanie zorganizowanie punktu medycznego, zadaniem kierowcy 23 i 25 jest obsługa autopomp, a kierowca 21 linię zasilającą z 21 do 23. Ratownicy przy punkcie medycznym pomagają kobiecie z obsługi zakładając hydrożele oraz podając tlen. Rota I/23 musi przyłapać płomienie aby przejść do dalszych pomieszczeń. Przeszukując jedną z szafek natrafiają na chłopaka w wieku około 17 lat, wynoszą go we dwóje idąc śladem LSN. ZRM dojeżdża na miejsce i od razu pod ich opiekę trafia wyniesiony chłopak.

19:43
- Suwałki 998, do 13.
- Zgłaszam się.
- W pomieszczeniu piwnicy pracują 2 roty, druga osoba została ewakuowana, chłopak 17 lat przekazany ZRM.
- Przyjąłem, siły i środki wystarczające?
- Tak wystarczające, policja na miejscu.
- Zrozumiałem.

Policja zabezpiecza miejsce przed przebywaniem osób trzecich. Rota z 23 kolejny raz wraca do piwnicy. Dowódca podejmuje decyzję o wybiciu 2 okien w najbardziej zadymionych miejscach piwnicy i ustawiony zostaje wentylator przed schodami do piwnicy. Dzięki temu pomieszczenia nieco się oddymią. Pod stołem rota I/21 znajduje nieprzytomną dziewczynę z oparzeniami w wieku również około 17 lat. Ratownicy wynoszą ją na zewnątrz i kładą na deskę przygotowaną na punkcie medycznym. Z kolejnej torby PSP R1 wyciągnięte zostają hydrożele i przyłożone do miejsc poparzonych. Osoba poddana zostaje także tlenoterapii. Ratownicy wracają do piwnicy teraz rozpoczyna się właściwa akcja gaśnicza. Podane zostają 2 rozproszone prądy wody.

19:46
- Suwałki 998, zgłoś dla 13.
- Zgłaszam się.
- Osoby poszkodowane wydobyte, 2 kobiety, 1 mężczyzna. Zadysponuj jeszcze jeden ZRM. 2 roty w budynku.
- Zrozumiałem, dysponuję.

19:50
Na miejsce dociera kolejny ZRM który przejmuje pod opiekę młodą dziewczynę która odzyskała przytomność. W piwnicy nadal trwa walka z ogniem. Jest tam utrudniony dostęp i wiele materiałów palnych i tworzyw sztucznych które są bardzo toksyczne. Pożar zostaje nieco przyłapany, ratownicy z punktu medycznego zakładają aparaty ODO i przygotowują się do podmiany ratowników w piwnicy. ZRM zabiera kobietę z obsługi do szpitala, natomiast chłopak zostaje.

19:55
Następuje podmiana ratowników, rota 23 zdejmuje aparaty, ma chwilę na odpoczynek, schłodzenie. W między czasie dowódca drabiny rozwiną drugą linie gaśniczą i rota która podmieniła 23 dostaje ją przez okno by skuteczniej walczyć z ogniem. Kierowca 21 robi również zasilanie GCBA z hydrantu oddalonego około 30 metrów. Zabrana do szpitala zostaje również dziewczyna która odzyskała przytomność.

20:00
Rota I/21 wychodzi z piwnicy i przekazuje że pożar jest zlokalizowany, dowódca po odpoczynku wprowadza rotę I/23 do piwnicy wyposażoną w widły, hooligana oraz kamerę termowizyjną. Przy jej pomocy strażacy lokalizują źródła ogni, następnie dostają się do nich i zalewają wodą. Po pewnym czasie nastąpiła kolejna podmiana ratowników. Dogaszanie i przelewanie pogorzeliska trwa wiele czasu.

20:44
- Suwałki 998, pożar całkowicie ugaszony, pogorzelisko dogaszone będziemy się powoli ładować, zatankujemy wodę i będziemy wracać.
- Zrozumiałem, drabinę możesz już odesłać?
- Tak, już odsyłam.
- Dzięki.

Strażacy wymieniają butle w aparatach, zwijają węże, pakują wentylator, widły, tankują wodę i wracają na JRG.

20:52
- Suwałki 998, 52 w JRG.
- Zrozumiałem.

20:58
- 998, do 13.
- Zgłaszam się.
- Zastępy zakończyły działania, wszyscy jedziemy do jednostki.

21:10
- Suwałki 998, zastępy w jednostce.
- Zrozumiałem, numer zdarzenia 003.

Po powrocie do jednostek mycie wozów, konserwacja sprzętu, dezynfekcja i uzupełnienie sprzętu medycznego, ładowanie butli. Po wszystkim 23 wrócił na posterunek.

Meldunek:
Miejsce działań: ul.Witosa 4a, Suwałki
Czas działań: 15:18-16:09
Rodzaj zagrożenia: Pożar, mały - inne obiekty handlowe lub usługowe.
Działania: Pożar pomieszczenia w pokoju ucieczek.
Osoby poszkodowane: 3
Odległość od JRG: 0,5km
Nr. działań: 003/2019r.
Siły i środki:

JRG Suwałki:
341(B)25 - GCBA 8/50 Renault Kerax 420 dCi/ISS Wawrzaszek - 3 strażaków

B03 03 "S" Mercedes Sprinter - 3 osoby

M384 - Fiat Ducato - 2 policjantów
M344 - Kia Ceed - 1 policjant
Inne:
*Zarządca budynku

Offline Sonic X

• Moderator
  • Nadbrygadier
  • *
  • Reputacja: 164
  • "By inni mogli żyć..."
« Odpowiedź #32 dnia: 25 Styczeń 2019, 00:28:23 »
Akcja I:

+ 6 tyś

Akcja II:

+ 7 tyś

Akcja III:

+ 7 tyś

Za akcję: + 20 tyś
Budżet: 191 tyś

Do opisu:

9:22 Ciężarówka przewożąca piasek wpadła w poślizg i wywróciła się na prawy bok
17:34 Zderzenie czołowe samochodu osobowego z autobusem miejskim
0:31 Wybuch gazu w domku jednorodzinnym
Ogłoszenia administracji, Aktualności, Wnioski, Wydział Kontroli KG PSP Esłużby, Zmiana I, Zmiana II, Jednostki OSP, Dyskusja ogólna

Offline Klaudek

• Starszy Strażak
  • *
« Odpowiedź #33 dnia: 29 Styczeń 2019, 23:04:46 »
Akcje do następnej zmiany

Offline Sonic X

• Moderator
  • Nadbrygadier
  • *
  • "By inni mogli żyć..."
« Odpowiedź #34 dnia: 07 Luty 2019, 21:57:30 »
Witam. Akcje miały być do następnej zmiany czyli do 1.02.19 r. Daję Ci szansę do następnej zmiany, a później lecą ostrzeżenia.
Ogłoszenia administracji, Aktualności, Wnioski, Wydział Kontroli KG PSP Esłużby, Zmiana I, Zmiana II, Jednostki OSP, Dyskusja ogólna

Offline Klaudek

• Starszy Strażak
  • *
« Odpowiedź #35 dnia: 10 Luty 2019, 23:16:07 »
Tak, wiem nie wyrabiam się. Proszę o jeszcze jedną zmianę i nadrobię zaległości

Offline Klaudek

• Starszy Strażak
  • *
« Odpowiedź #36 dnia: 13 Luty 2019, 22:32:51 »
09:22 - Do MSK wpływa zgłoszenie o wypadku ciężarówki w miejscowości Lipowo.
09:22 - Dyżurny alarmuje JRG oraz OSP KSRG Szypliszki i Kaletnik, słychać dzwonki oraz komunikat:
[1][2][3][4][5][RC][RW]
Uwaga zmiana, uwaga zmiana! 23 i chemik do wyjazdu, 23 i chemik do wyjazdu, miejscowość Lipowo wypadek.

09:23
- Suwałki 998, 23 wyjazd zgłaszam wyjazd.
- Zrozumiałem.

- Suwałki 998, 63 wyjazd jako dowódca jedzie 13.
- Przyjąłem.

W trakcie drogi ratownicy zakładają kamizelki odblaskowe i biorą radiostacje przenośne, 13 zakłada kamizelkę KDR.

09:26
- Suwałki 998, OSP Szypliszki zgłaszam wyjazd 4 osoby, średnim.
- Przyjąłem.

- Suwałki 998, do 63.
- Tu Suwałki 998.
- Masz jakieś szczegóły?
- Nie dużo. Prawdopodobnie w zdarzeniu udział brał tylko jeden samochód, ciężarówka. Mam tylko tyle.
- Zrozumiałem.

09:29
- Suwałki 998, OSP Kaletnik wyjazd 3 osoby.
- Przyjąłem.

09:33
- Suwałki 998, Szypliszki na miejscu.
- Przyjąłem.

Kierowca zatrzymuje się blokując całkowicie ruch od strony m.Szypliszki, wyłącza sygnalizację dźwiękową, włącza światła awaryjne. Udaje się po pachołki ostrzegawcze i ustawia po obu stronach miejsca zdarzenia blokując całkowicie drogę. Rota I bierze torbę PSP-R1 i wraz z dowódcą udają się na rozpoznanie, przekazany zostaje meldunek do MSK:

09:34
- Suwałki 998, do OSP Szypliszki.
- Zgłaszam 998.
- Ciężarówka leży na prawym boku w poprzek drogi, na drogę wysypało się kilka ton piachu, wewnątrz 2 osoby przytomne.
- Zrozumiałem, ode mnie zastępy dojeżdżają, policja i ZRM w drodze.
- Prawidłowo.

Kierowca wraz z jednym ratownikiem zdejmują z dachu drabinkę nasadkową aby dostać się do drzwi kabiny ciężarówki. Drugi ratownik zabiera z wozu hooligana i klucz płaski i udaje się odpiąć klemy akumulatora. Dowódca nawiązuje kontakt z poszkodowanymi i przeprowadza wstępny wywiad. Podczas wywiadu dowiaduje się że pasażer skarży się na ból w klatce piersiowej, który może być spowodowany przez leżącego na nim kierowcę, który przez niezapięte pasy wyleciał ze swojego siedziska.

09:37
Sprawiona zostaje drabina, jeden z ratowników dostaje się na górę i otwiera drzwi pojazdu. Nakłada na poszkodowanych koc i zostaje przy nich. Na miejsce docierają zastępy JRG.

- Suwałki 998, zastępy na miejscu, za chwilę sytuacja.
- Przyjąłem.

Kierowcy zatrzymują się na lewym pasie drogi, wyłączają sygnalizację dźwiękową. Rota I/23 wyposaża się w torbę PSP-R1 i udaje się wraz z dowódcą do pojazdu. Dowódca zmiany wraz z ratownikiem z 63 udają się na rozpoznanie.

- Suwałki 998, do 13.
- Zgłaszam 998.
- Tak jak przekazały Szypliszki, ciężarówka leży na boku, wysypał się z niej ładunek, wewnątrz 2 osoby przytomne, przystępujemy do wyciągania, droga całkowicie zblokowana.
- Zrozumiałem.

Ratownik 63 wraca się po nóż co cięcia szyb i zabiera się za wycinanie przedniej szyby ciężarówki.

OSP Kaletnik dojeżdża na miejsce.

09:41
Szyba wycięta. Policja i ZRM na miejscu. Kierowca ciężarówki nie uskarża się na nic. Z pojazdu wychodzi o własnych siłach i zostaje przekazany ZRM.

- Suwałki 998, do 13.
- Zgłaszam 998.
- Kierowca przekazany ZRM w stanie dobrym. Inne służby na miejscu.
- Prawidłowo.

Aby uzyskać lepszy dostęp do pasażera podjęta została decyzja o wycięciu oparcia fotela. Kierowca 63 podjeżdża pod kabinę i wyciąga nożyce hydrauliczne. Uruchamia agregat. Ratownik ostrożnie wycina oparcie, które następnie zostaje wyjęte z kabiny. Pasażer dostaje od ratowników medycznych środki znieczulające, ponieważ zaczyna odczuwać silniejszy ból. Gdy środki zaczynają działaś strażacy przystępują do wciągnięcia poszkodowanego na deskę ortopedyczną chwytem Rauteka.

09:47
Poszkodowany wyciągnięty przekazany pogotowiu. Podczas badania urazowego stwierdzono uraz wewnętrzny z powodu twardego brzucha poszkodowanego. Zostaje on zabrany do szpitala, a kierowca nie wymaga hospitalizacji i zostaje na miejscu.

- Suwałki 998, do 13.
- Zgłaszam 998.
- Drugi poszkodowany został przekazany pogotowiu i zabrany do szpitala, kierowca został na miejscu..
- Prawidłowo, potrzebuję wiedzieć co on tam przewoził, ile tego było, marka pojazdu i czy jeszcze czegoś potrzebujesz.
- Pojazd marki MAN TGS, z dokumentów jakie znalazłem wynika że jest to piasek 12 ton.
- Zrozumiałem. Coś Ci jeszcze podesłać?
- Możesz podesłać coś z Zarządu Dróg żeby zebrać ten piasek i holownik z PGK żeby postawić ciężarówkę na koła. Ja tu jeszcze spiszę dokumenty i będziemy wracać.
- Prawidłowo.

Strażacy z OSP zajmują się neutralizacją płynów które wyciekły z silnika przy pomocy sorbentu. Po zneutralizowaniu wycieku OSP Kaletnik zostaje odesłany przez 13 do remizy.

10:10
- Suwałki 998, Kaletnik wraca do remizy.
- Zrozumiałem.

10:13
Po spisaniu dokumentacji zastęp 63 kończy działania i wraca do JRG.

- Suwałki 998, do 13.
- Zgłaszam 998.
- 63 wraca, 23 i OSP Szypliszki zostaje, aż pojazd zostanie ustawiony na koła i zostanie postprzątane.
- Zrozumiałem.

10:23
- Suwałki 998, OSP Kaletnik w bazie.
- Zrozumiałem, dzięki za pomoc.

10:30
- Suwałki 998, 63 w JRG, 10 poproszę bramę.
- Przyjąłem, czasy na terminalu, zdarzenie numer 4.
- Dziękuję.

Po powrocie mycie wozu, uzupełnienie kart wyjazdu i parkowanie w garażu.

10:54
Na miejscu zdarzenia zjawia się holownik, który musi czekać aż policjanci zakończą swoje czynności.

11:16
Pojawia się na miejscu ładowarka i wywrotka. Policjanci pozwalają na zebranie piasku z jezdni. Strażacy przy pomocy łopat pomagają przerzucać piach, aby łatwiej było go załadować.

11:50
Po załadowaniu piasku pojazdy ZDiZ odjeżdżają, a chwilę później policja kończy czynności i pozwala postawić pojazd. Pracownicy pomocy drogowej przystępują to pracy. Przy wykorzystaniu drzew stawiają ciężarówkę na koła. Strażacy zamiatają pozostałe elementy z jezdni, neutralizują pozostałe wycieki, zbierają sprzęt i wsiadają do wozów. Pracownicy po zabezpieczeniu ciężarówki jadą z nią na bazę. Strażacy odjeżdżają tuż po nich. Droga zostaje udrożniona.

12:43
- Suwałki 998, 23 i OSP Szypliszki zakończyliśmy działania wracamy do jednostek. Ciężarówka jest już w drodze do Suwałk, piasek posprzątany, droga przejezdna.
- Zrozumiałem.

12:50
- Suwałki 998, Szypliszki w remizie.
- Zrozumiałem, dzięki za pomoc.

13:00
- Suwałki 998, 23 w JRG.
- Zrozumiałem, numer zdarzenia 004.

Po powrocie mycie wozu, uzupełnienie torby medycznej i kart wyjazdu oraz powrót na szkolenie dzienne.

Meldunek:
Miejsce działań: DK 8, Lipowo
Czas działań: 09:22-13:00
Rodzaj zagrożenia: Miejscowe zagrożenie - wypadek.
Działania: Ciężarówka wpadła w poślizg przewróciła się.
Osoby poszkodowane: 2
Odległość od JRG: 14,6km
Nr. działań: 004/2019r.
Siły i środki:

JRG Suwałki:
341(B)63 - SCRChem Volvo FMX 460/BoCar - 3 strażaków

OSP Szypliszki:
347(B)64 GBA Mercedes Atego 1324/BoCar - 4 strażaków

OSP Kaletnik:
347(B)30 Ford Transit SLRt - 3 strażaków

B03 01 "S" Mercedes Sprinter - 3 osoby

M364 - VW Transporter T4 - 2 policjantów
M344 - Kia Ceed - 2 policjantów

Inne:
*ZDIZ
*Pomoc Drogowa

Offline Klaudek

• Starszy Strażak
  • *
« Odpowiedź #37 dnia: 13 Luty 2019, 23:27:04 »
17:34 - Do MSK wpływa zgłoszenie o kolizji autobusu z samochodem w Suwałkach.
17:34 - Dyżurny alarmuje JRG oraz KM, słychać dzwonki oraz komunikat:
[1][2][3][4][5][RC][RW]
Uwaga zmiana, uwaga zmiana! 21 do wyjazdu, kolizja autobusu na ul. Kowalskiego 16, kolizja autobusu!

Uwaga! 23 do wyjazdu, powtarzam 23 do wyjazdu, ul.Kowalskiego 16, kolizja.

17:35
- Suwałki 998, 23 wyjazd zgłaszam.
- Zrozumiałem.

- Suwałki 998, 21 wyjazd.
- Przyjąłem.

W trakcie drogi ratownicy zakładają kamizelki odblaskowe i biorą radiostacje przenośne.

17:39
- Suwałki 998, 23 na miejscu za chwilę sytuacja.
- Przyjąłem.

Kierowca zatrzymuje się blokując całkowicie ruch od strony ul.Reja, wyłącza sygnalizację dźwiękową, włącza światła awaryjne. Udaje się po pachołki ostrzegawcze i ustawia po obu stronach miejsca zdarzenia blokując całkowicie drogę. Rota I bierze torbę PSP-R1 i udaje się w stronę samochodu osobowego biorącego udział w zdarzeniu, lecz nie znajduje tam nikogo, rozpytuje stojące nieopodal osoby. Dowódcą udaje się na rozpoznanie, przekazany zostaje meldunek do MSK:

17:40
- Suwałki 998, do 17.
- Zgłaszam 998.
- Zderzenie czołowe osobówki i autobusu. W autobusie kierowca poszkodowany, na razie tyle, potrzebuje ZRM, za chwilę dalsza część komunikatu.
- Prawidłowo, ZRM i policja w drodze.

Rota I/23 wchodzi do autobusu i opatruje ranę na głowie kierowcy autobusu. Dowódca rozpytuje wśród stojących przy autobusie osób kto podróżował autobusem i czy nic się tym osobom nie stało. Nikt nie uskarżał się na dolegliwości.

17:42
- Suwałki 998, 21 na miejscu.
- Zgłaszam 998.

- Suwałki 998, do 13.
- Zgłaszam 998.
- Tak jak przekazywał 17, dodatkowo 1 osoba poszkodowana to kierowca autobusu, natomiast kierowca osobówki oddalił się policja i ZRM na miejscu, droga zablokowana, znowu potrzebny będzie holownik.
- Prawidłowo.

Ratownicy z 21 odłączają tylko akumulatory pojazdów i posypują plamy płynów sorbentem. Po opatrzeniu kierowcy autobusu zostaje on przekazany ZRM i zabrany do szpitala.

Zastęp 23 po przekazaniu poszkodowanego zostaje odesłany do KM.

17:53
- Suwałki 998, do 17.
- Zgłaszam 998.
- Zastęp 23 w porozumieniu z 13 kończy i wraca do komendy.
- Zrozumiałem.

17:59
- 998, 23 w komendzie.
- Zrozumiałem, numer kolejny.

Po powrocie mycie wozu, uzupełnienie torby medycznej i kart wyjazdu.

18:12
Policjanci pozwalają zepchnąć pojazd osobowy na pobliski parking dzięki czemu można wprowadzić ruch wahadłowy, którym kierować będzie rota I/21.

- Suwałki 998, do 13.
- Zgłaszam 998.
- Samochód osobowy został zepchnięty na pobliski parking, wprowadzono ruch wahadłowy.
- Zrozumiałem.

18:40
Na miejscu zjawia się holownik, który podczepia autobus i odjeżdża z nim chwilę przed 19:00. Strażacy zamiatają elementy z jezdni, zbierają sorbent, pakują pachołki i wracają do JRG.

19:13
- Suwałki 998, do 13.
- Zgłaszam 998.
- 21 zakończył, ruch drożny, wracamy na jednostkę.
- Zrozumiałem.

19:22
- Suwałki 998, 21 w JRG.
- Zrozumiałem.

Po powrocie mycie wozu, uzupełnienie kart wyjazdu oraz sorbentu i parkowanie w garażu.

Meldunek:
Miejsce działań: ul.Kowalskiego, Suwałki
Czas działań: 17:34-19:22
Rodzaj zagrożenia: Miejscowe zagrożenie - wypadek.
Działania: Zderzenie czołowe autobusu komunikacji miejskiej i samochodu osobowego.
Osoby poszkodowane: 1
Odległość od JRG: 3,6km
Nr. działań: 005/2019r.
Siły i środki:

JRG Suwałki:

B03 07 "P" VW Crafter - 2 osoby

nieoznakowany - BMW 330i - 2 policjantów
M347 - Skoda Yeti - 2 policjantów

Inne:
*Pomoc Drogowa
« Ostatnia zmiana: 13 Luty 2019, 23:30:56 wysłana przez Klaudek »

Offline Klaudek

• Starszy Strażak
  • *
« Odpowiedź #38 dnia: 13 Luty 2019, 23:44:11 »
00:31 - Do MSK wpływa zgłoszenie pożarze domku jednorodzinnego na obrzeżach miasta.
00:31 - Dyżurny alarmuje JRG słychać dzwonki oraz komunikat:
[1][2][3][4][5][RC][RW]
Uwaga zmiana, uwaga zmiana! Pierwszy, drugi, drabina do wyjazdu, pierwszy, drugi, drabina do wyjazdu, pożar domu jednorodzinnego!

Strażacy jak najkrótszą drogą udają się do garaży, zakładają nomexy, biorą hełmy i wsiadają do wozów. Dowódcy zmiany zgłasza wyjazd.

00:32
- Suwałki 998, 13 zgłaszam wyjazd plutonu.
- Zrozumiałem, ul.Zastawie.

W trakcie drogi ratownicy zakładają AODO.

00:36
- Suwałki 998, zastępy na miejscu za chwilę sytuacja.
- Przyjąłem.

Kierowcy zatrzymują wozy na drodze przyległej do posesji. Rota z 25 buduje linie główną od ciężkiego, rota I/21 buduje linię gaśniczą. Kierowca 21 buduje zasilanie do 25, a kierowca 25 uruchamia masz oświetleniowy. Dowódca drabiny i kierowca na polecenie KDR siłowo otwierają mieszkanie.

00:37
- Suwałki 998 do 13..
- Zgłaszam.
- Mamy rozwinięty pożar pomieszczenia od strony ulicy, budujemy linię, będę wprowadzał dwóch ratowników.
- Zrozumiałem, siły i środki wystarczające?
- W okolicy nie widzę hydrantu, będzie problem z wodą, poproszę na miejsce ZRM w ramach zabezpieczenia oraz kanał ratowniczy, prąd podobno odłączony przez sąsiada pracującego w PGE.
- Przyjąłem, najbliższy hydrant przy zalewie, przydzielam kanał 46.
- Prawidłowo, OMEGA pracujemy na 46 kanale.

Dyżurny wysyła na miejsce ZRM. Po zbudowaniu linii głównej złożonej z 2 odcinków węża tłocznego W-75 zakończonych rozdzielaczem kulowym ratownicy 25 zakładają aparaty ODO. Ratownicy 21  po zbudowaniu linii gaśniczej złożonej z 3 odcinków węża tłocznego W-52 zakończonych prądownicą TurboJet przygaszają płomienie przez okno, a następnie wchodzą do budynku.

00:40
- Suwałki 998 do 13.
- Tu 998.
- I rota wewnątrz, weszliśmy siłowo przez drzwi.
- Przyjąłem.

Ratownicy 25 budują drugą linię gaśniczą złożoną tak jak pierwsza linia. Po podaniu wody na linię strażacy strzelają rozproszonym prądem wody w strefę podsufitową przez okno. I rota dostaje się na piętro w celu przeszukania go , ponieważ przed posesją znajdował się zaparkowany samochód.

00:42
- 13 do STOPERA 1.
- 13.
- Mamy nieprzytomne dziecko.
- Przyjąłem, wychodźcie.

Dowódca drabiny wraz z kierowcą przygotowują szybko punkt medyczny. Rota I wynosi chłopca chwytem strażackim. Po przekazaniu chłopca wraca do budynku, ponieważ jeśli było dziecko może być ktoś więcej. Chłopiec ma płytki oddech i słabo wyczuwalny puls. Natychmiast zostaje poddany tlenoterapii i przykryty kocem termicznym.

00:45
- 998 do 13.
- Zgłaszam 998.
- Mamy nieprzytomne chłopca około 10 lat, w budynku mogą być jeszcze inne osoby. Za ile będzie karetka?.
- Przyjąłem, już popędzam.

Rota II wchodzi do budynku i oni koncentrują sie na dojściu do źródła pożaru.

- 13 do STOPERA 1.
- Zgłaszam 13.
- W sypialni 2 osoby.
- Przyjąłem, 15 zgłoś do 13
- Zgłaszam 15.
- Idźcie na piętro po osobę poszkodowaną.
- Prawidłowo.

Rota I bierze kobietę za ręce i za nogi i znosi na zewnątrz domu. Rota II wchodzi na piętro i znosi identycznie mężczyznę. ZRM na miejscu. Przejmuje chłopca.

00:50
Strażacy wynieśli osoby, rota II zostaje i udziela pomocy na punkcie medycznym. Mężczyzna po chwili tlenoterapii odzyskuje świadomość. U kobiety nie stwierdzono akcji serca i przystąpiono do reanimacji. Drugi ZRM na miejscu.

- 998 do 13.
- Zgłaszam.
- Chłopak przekazany ZRM, jeden mężczyzna świadomy, kobieta z NZK.
- Prawidłowo, policja też jedzie.

Strażacy z roty I zmieniają aparaty ODO i  tłumią płomienie. Niestety pożarem objęta jest cała kuchnia i jadalnia. Meble były lakierowane więc jeszcze szybciej się spalały. Po przejęciu kobiety przez ZRM rota II wraca do działania tłumią pożar.

01:17
- 998 do 13.
- Zgłaszam.
- ZRM zabrał 3 osoby do szpitala po zatruciu tlenkiem węgla, policja na miejscu, pożar zlokalizowany.
- Zrozumiałem.

Kuchnia jest zdemolowana, jedna ze ścian działowych jest zburzona, najprawdopodobniej w wyniku wybuchu butli z gazem. Strażacy z roty I przy użyciu hooligana i siekiery rozbierają kuchnię a tlące się meble wyrzucają przez okno, gdzie na dole rota II przegarnia je i przelewa. Punkt medyczny zostaje "zwinięty". Po wyrzuceniu mebli budynek zostaje sprawdzony kamerą termowizyjną. Po stwierdzeniu braku zagrożenia strażacy zwijają sprzęt, dowódca spisuje dokumenty i przekazuje meldunek:

02:23
- 998 do 13.
- Zgłaszam.
- Działania zakończone, miejsce przekazane protokolarnie policji, która zostaje na miejscu.
- Zrozumiałem.

02:30
- Suwałki 998 pluton wrócił do JRG.
- Zrozumiałem.

Po powrocie tankowanie wody, spisanie dokumentacji i powrót w stan czuwania.

Meldunek:
Miejsce działań: ul.Zastawie, Suwałki
Czas działań: 00:31-02:30
Rodzaj zagrożenia: Pożar - mały.
Działania: Wybuch butli z gazem w domu jednorodzinnym, w wyniku którego doszło do pożaru.
Odległość od JRG: 2,1km
Nr. działań: 006/2019r.
Siły i środki:

JRG Suwałki:
341(B)25 GCBA 8/50 Renault Kerax 420 dCi/WISS - 3 strażaków

B03 01 "S" Mercedes Sprinter - 3 osoby
B03 05 "P" VW Crafter - 2 osoby

M354 Kia Ceed - 2 osoby
« Ostatnia zmiana: 17 Luty 2019, 10:17:15 wysłana przez Klaudek »

Offline Sonic X

• Moderator
  • Nadbrygadier
  • *
  • "By inni mogli żyć..."
« Odpowiedź #39 dnia: 26 Luty 2019, 23:18:26 »
Akcja I:

+ 8 tyś

Akcja II:

+ 8 tyś

Akcja II:

+ 6 tyś

Za akcje: + 22 tyś
Budżet: 213 tyś

Do opisu:

10:07 Dowolne zdarzenie
19:11 Dowolne zdarzenie
1:37 Dowolne zdarzenie

Offline Klaudek

• Starszy Strażak
  • *
« Odpowiedź #40 dnia: 28 Luty 2019, 20:20:21 »
10:07 - Do MSK wpływa zgłoszenie pożarze trawy.
10:07 - Dyżurny alarmuje OSP Płociczno oraz JRG słychać dzwonki oraz komunikat:
[1][2][3][4][5][RC][RW]
Uwaga zmiana, uwaga zmiana! Pierwszy, drugi do wyjazdu, pierwszy, drugi do wyjazdu, pożar trawy na ul.Staniszewskiego!

Strażacy już I zmiany zjeżdżają po ześlizgu do garaży, zakładają nomexy, biorą hełmy i wsiadają do wozów.

10:08
- Suwałki 998, 21 zgłaszam wyjazd.
- Zrozumiałem.

- Suwałki 998, 25 zgłaszam wyjazd.
- Zrozumiałem.

10:11
- Suwałki 998, OSP Płociczno wyjazd 3 osoby.
- Przyjąłem.

10:18
- Suwałki 998, 21 i 25 na miejscu, za chwilę sytuacja.
- Przyjąłem.

Kierowcy zatrzymują wozy na drodze, wyłączają sygnały dźwiękowe, włączają światła awaryjne. Rota z 21 z dachu samochodu 6 tłumic gumowych. Dowódca zmiany podaje meldunek do MSK:

- Suwałki 998 do 13.
- Zgłaszam.
- Pali się sucha trawa jest to pas oddzielający chodnik od drogi o szerokości metra i ciągnie się na około 50 metrów zgodnie z kierunkiem wiatrau.
- Zrozumiałem, siły i środki wystarczające?
- W tle słyszę już Płociczno, siły będą wystarczające.
- Przyjąłem.

Wszyscy strażacy biorą tłumice i zaczynają przygaszanie przy ich użyciu, po 3 z początku i końcu pożaru.

10:21
- Suwałki 998, Płociczno na miejscu.
- Przyjąłem.

Kierowca z Płociczna zatrzymuje się, wyłącza sygnały dźwiękowe, włącza światła awaryjne i następnie uruchamia autopompę. Ratownik wraz z dowódcą zastępu OSP rozwijają linię szybkiego natarcia i przy użyciu rozproszonego prądu wody zlewają wypaloną trawę.

10:32
- 998 do 13.
- Tu 998 Suwałki.
- Pożar mamy zlokalizowany, przelejemy jeszcze i wracamy.
- Prawidłowo.

Strażacy przelewają jeszcze wypalony pas zieleni, kierowca 21 odkłada tłumice na dach. Dowódca spisuje ratowników z OSP oraz dane o zdarzeniu. OSP Płociczno dostaje polecenie powrotu do bazy po zwinięciu LSN. Wraz z OSP wracają także pozostałe zastępy.

10:40
- Suwałki 998 do 13.
- Zgłaszam 998.
- Pożar ugaszony, miejsce przelane wodą, wszystkie zastępy zakończyły działania i wracają do swoich baz.
- Przyjąłem.

10:48
- Suwałki 998, 21 i 25 w JRG.
- Zrozumiałem.

10:52
- Suwałki 998, OSP Płociczno w remizie.
- Dziękuję za pomoc.

Po powrocie tankowanie wody, mycie wozów, spisanie dokumentacji i rozpoczęcie szkolenia dziennego.

Meldunek:
Miejsce działań: ul.Staniszewskiego, Suwałki
Czas działań: 10:07-10:52
Rodzaj zagrożenia: Pożar - mały.
Działania: Pożar suchej trawy przy drodze.
Osoby poszkodowane: 0
Odległość od JRG: 3,7km
Nr. działań: 007/2019r.
Siły i środki:

JRG Suwałki:
341(B)25 GCBA 8/50 Renault Kerax 420 dCi/WISS - 2 strażaków
347(B)32 GBA 2,5/16 Star 244 - 3 strażaków
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec 2019, 20:51:25 wysłana przez Klaudek »

Offline Klaudek

• Starszy Strażak
  • *
« Odpowiedź #41 dnia: 06 Marzec 2019, 20:46:38 »
19:11 - Do SKKM wpływa zgłoszenie o wypadku na ulicy Sportowej. Samochód osobowy uderzył w przydrożną latarnię.
19:12 - W JRG rozlega się dźwięk dzwonków:

[1][2][3][4][5][RC][RW]
Uwaga zmiana, uwaga zmiana! Pierwszy i chemik do wyjazdu, pierwszy i chemik do wyjazdu, ulica Sportowa, samochód osobowy uderzył w przydrożną latarnię!!!

Strażacy zjeżdżają po ześlizgach, zakładają nomexy, biorą hełmy i wsiadają do wozu bojowego. Kierowca włącza niebieskie błyski i sygnały dźwiękowe. Dowódca zgłasza wyjazd.

19:12
- Suwałki 998, 21 zgłaszam wyjazd.
- Zrozumiałem.

- Suwałki 998, 63 wyjazd.
- Prawidłowo.

19:14
- Suwałki 998 tu 21. Policja i ZRM są zadysponowane?
- Tu Suwałki 998, są zadysponowane. W pojeździe 1 osoba uwięziona, przytomna, 1 wyszła o własnych siłach.
- Zrozumiałem.

19:15
- Suwałki 998, zastępy na miejscu, za chwilę sytuacja.
- Zrozumiałem 998.

Kierowca zastępu 21 zatrzymuje się około 5 metrów za pojazdem a 63 za 21, zaciąga hamulec, uruchamia światła robocze, bierze radio nasobne, wysiada i dostaje rozkaz od dowódcy by zająć się osobą poszkodowaną, która wyszła z pojazdu o własnych siłach. Ratownicy zakładają kamizelki ostrzegawcze "STRAŻ". Stoper 2 zabiera ze sobą nóż do pasów bezpieczeństwa i zbijak do szyb. Dowódca bierze radio nasobne, zakłada kamizelkę KDR i udaje się na rozpoznanie. Kierowca 63 udaje się do skrytki skąd bierze 6 pachołków drogowych i zabezpiecza miejsce zdarzenia. Stoper 1 wyciąga torbę PSP-R1 i udaje się do pojazdu. Dowódca 63 bierze torbę medyczną i udaje się wraz z kierowcą 21 pomóc poszkodowanego który wydostał się o własnych siłach.

19:17
- Suwałki 998 do 13.
- Zgłaszam się 998.
- Jedna osoba zakleszczona w pojeździe, kierowca, przystępujemy do udzielenia pomocy przedmedycznej. Ze słupa latarni spadł klosz. Podeślij kogoś z Zarządu Dróg i Zieleni. Na drodze jest plama oleju ok. 20 metrów.
- Zrozumiałem, jak druga osoba poszkodowana?
- Zajmujemy się nią, stan ogólny dobry.
- Zrozumiałem. Siły i środki wystarczające?
- Tak wystarczające.
- Zrozumiałem.

Dowódca dostaje się na tylny fotel za kierowcą i z pomocą stopera 2 zakłada mu kołnierz ortopedyczny. Kierowca 63 po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia udaje się do skrytki gdzie przygotowuje i uruchamia agregat hydrauliczny. Przenosi narzędzie hydrauliczne w pobliże pojazdu.

19:19
Na miejscu pojawia się ZRM "P" który przejmuje poszkodowaną osobę od kierowcy. Kierowca udaje się do kabiny skąd bierze hooligana i hełm. Po drodze ze skrytki L1 zabiera również koc oraz obcęgi i udaje się do przodu pojazdu by odłączyć akumulator. Dowódca melduje:

- Suwałki 998 do 13.
- Zgłaszam się 998.
- Osobę mamy zabezpieczoną, przystępujemy do próby wyciągnięcia jej, jeden ZRM na miejscu, osoba która wydostała się z pojazdu sama jest pod opieką medyków.
- Zrozumiałem.

19:20
Dowódca przykrył osobę uwięzioną kocem, a stoper 2 zbił szybę. Po wykonaniu tych czynności stoper 1 przystąpił do wycinania drzwi pojazdu. Na miejsce przyjechała policja oraz ZRM "S".
Kierowca po odcięciu akumulatora odłożył sprzęt na miejsce i wyciągną z kabiny deskę ortopedyczną, którą przyniósł do poszkodowanego.

19:24
Drzwi z pojazdu zostały wycięte, stoper 2 przeniósł je na pas zieleni a stoper 1 odłożył sprzęt hydrauliczny. Stoper 2 zdjął z poszkodowanego koc, przeciął pasy bezpieczeństwa i je delikatnie zdjął. Teraz rota I wraz z ratownikami medycznymi zaczęli przekładać poszkodowanego na deskę. Dowódca stabilizował głowę, a kierowca trzymał deskę w poziomie.

19:28
- Suwałki 998 zgłoś się dla 13.
- Zgłaszam się.
- Na miejscu drugi ZRM oraz policja która nas zabezpiecza. Osoba poszkodowana wyciągnięta z pojazdu i przekazana pogotowiu. Poprzednią osobę ratownicy zabrali na obserwację. Zabieramy się za uprzątanie miejsca wypadku.
- Zrozumiałem.

Stoper 1 wraz z kierowcą odkłada na miejsce sprzęt hydrauliczny, a stoper 2 torbę medyczną.
Strażacy po wykonaniu tych czynności zabierają się za sprzątanie miejsca wypadku. Kierowca zbiera większe elementy klosza lampy ulicznej i odkłada je na pobocze. Rota I zajmuje się rozsypywaniem sorbentu na plamy po wyciekach. Po kilku minutach drugi ZRM zabiera poszkodowanego do szpitala.

19:38
Strażacy zajmują się obecnie zbieraniem sorbentu z ulicy do wiadra. Na miejsce dojeżdża ZDiZ.

- Suwałki 998 od 13
- Zgłaszam się 998 do 13
- Plamy zneutralizowane, czekamy na lawetę i będziemy się zbierać.

19:55
Na miejscu wypadku zjawia się laweta, strażacy pomagają załadować na nią rozbity pojazd. Zmiatają pozostałości po rozbitym pojeździe i szkło z rozbitej lampy.

20:08
Laweta odjeżdża. Stoper 1 i 2 zbierają pachołki, pakują je na wóz i zamykają wszystkie skrytki. Wszyscy udają się do kabiny gdzie zdejmują kamizelki, hełmy i odkładają radiotelefony nasobne. Dowódca po wypełnieniu karty, przekazuje miejsce zdarzenia policji i udaje się do kabiny, skąd melduje zakończenie działań.

- Suwałki 998, zastępy zakończyły działania, miejsce zdarzenia przekazane policji.
- Tu Suwałki 998 zrozumiałem.

20:16
- Suwałki 998, sekcja w JRG.
- Zrozumiałem, numer meldunku 008.
- Przyjąłem, 10 otwórz bramę.

Meldunek:
Miejsce działań: ul. Sportowa, Suwałki
Czas działań: 19:11-20:16
Rodzaj zagrożenia: Miejscowe zagrożenie - wypadek
Działania: Samochód uderzył w lampę uliczną.
Osoby poszkodowane: 2
Odległość od JRG: 1,6km
Nr. działań: 008/2019r.
Siły i środki:

JRG Suwałki:
341(B)63 - SCRChem Volvo FMX 460/BoCar - 2 strażaków

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego

Komenda Miejska Policji
WRD KIA Cee'd M327 - 2 policjantów

Inne:
Zarząd Dróg i Zieleni - 2 pracowników
Pomoc drogowa - 3 osoby
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec 2019, 21:14:16 wysłana przez Klaudek »

Offline Klaudek

• Starszy Strażak
  • *
« Odpowiedź #42 dnia: 06 Marzec 2019, 21:41:06 »
01:37 - Do SKKM wpływa zgłoszenie o wypadku na 28 kilometrze drogi wojewódzkiej 653.
01:38 - W JRG rozlega się dźwięk dzwonków:

[1][2][3][4][5][RC][RW]
Uwaga zmiana, uwaga zmiana! Pierwszy i chemik do wyjazdu, pierwszy i chemik do wyjazdu, 28 kilometr DW 653 wypadek drogowy!!!

Strażacy zjeżdżają po ześlizgach, zakładają nomexy, biorą hełmy i wsiadają do wozu bojowego.

01:39
- 13 zgłaszam wyjazd zastępów do wypadku na drodze wojewódzkiej 653.
- Zrozumiałem.

01:44
- Suwałki 998, 21 na miejscu, udaję się na rozpoznanie.
- Zrozumiałem 998.

Kierowca zastępu 21 zatrzymuje się przed miejscem zdarzenia, a 63 za miejscem zdarzenia, zaciąga hamulec, bierze radio nasobne, włącza światła robocze, zakłada hełm i udaje się do skrytki aby wziąć pachołki drogowe i zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Po zabezpieczeniu miejsca uruchamia masz oświetleniowy. Dowódca 21 oraz rota I/21 biorą radia nasobne i udają się na rozpoznanie. Dowódca 63 wyciąga torbę medyczną.

01:45
- 998 do 13.
- Zgłaszam się 998.
- Zderzenie samochodu osobowego Honda z busem transportowym marki Mercedes. Bus uderzył w prawą osobówki gdy wyjeżdżał z drogi podporządkowanej. Zaraz podam stan osób. Plama płynów około 15 metrów za busem. Jak z policją i pogotowiem?
- Policja i pogotowie w drodze.
- Zrozumiałem.

Stoper 1 udaje się do skrytki L2, skąd bierze torbę PSP-R1 i niesie ją w pobliże miejsca zdarzenia. Stoper 2 udaje się do busa w celu sprawdzenia stanu osób w pojeździe. Dowódca udaje się w tym samym celu do osobówki.

01:47
- 998 do 13.
- Zgłaszam się 998.
- W samochodzie osobowym 2 osoby uwięzione w ogólnym stanie dobrym, kierowca wyszedł o własnych siłach w stanie bardzo dobrym i to on dzwonił. W busie brak osób uwięzionych kierowca jedynie delikatne uszkodzenia ciała, opatrujemy go. Właśnie dojechała policja.
- Zrozumiałem, czyli są 3 osoby poszkodowane?
- Prawidłowo.

Stoper 2 wraz z dowódcą 63 opatruje kierowcę busa. Dowódca zaczyna prowadzić dialog z osobami uwięzionymi. Kierowca zastępu 21 bierze klucz płaski oraz hooligana i odłącza akumulatory.
Kierowca 63 uruchamia agregat i przygotowuje zestaw narzędzi hydraulicznych. Policja zajmuje się zabezpieczeniem miejsca zdarzenia i prowadzi ruch wahadłowy wyasfaltowanym pasem pobocza.

01:49
Dowódca zakłada kołnierze ortopedyczne osobom uwięzionym. Podejmuje decyzję o zepchnięciu busa w tył aby zrobić dostęp dla ratowników. Kierowca po odłączeniu akumulatorów odkłada narzędzia i wsiada za kierownicę busa, zwalnia hamulec ręczny. Rota I spycha samochód około 3 metry w tył. Kierowca zaciąga hamulec ręczny i udaje się do wozu po koce. Kierowca 63 przynosi narzędzie hydrauliczne. Kierowca 21 nakrywa kocem osoby poszkodowane. Na znak dowódcy stoper 1 zaczyna wycinanie drzwi pasażera. Pierwszy ZRM dojeżdża na miejsce.

- 998 do 13.
- Zgłaszam się 998.
- ZRM na miejscu.
- Zrozumiałem.

01:52
Po wycięciu przednich drzwi kierowca 21 odkłada drzwi na pobocze. Stoper I odkłada narzędzie na ziemię i pomaga ratownikom w przełożeniu osoby poszkodowanej na deskę ortopedyczną.

01:54
- 998 do 13.
- Zgłaszam się 998.
- Jeszcze dwa ambulanse na miejscu, pierwsza osoba poszkodowane jest wyciągana z samochodu na deskę.
- Zrozumiałem.

01:57
Zaczyna się wycinanie prawych drzwi tylnych. Po ich wycięciu, stoper wycina słupek miedzy drzwiami oraz fotel pasażera by uwolnić nogi osoby poszkodowanej. Części pojazdu odkładają na pobocze. Osoba poszkodowana dostaje środki przeciwbólowe od ratowników i zostaje jej założona szyna na złamaną prawą nogę, ratownicy wraz z całym zastępem 21 ostrożnie przekładają ją na deskę.

01:59
ZRM odjeżdża z osobą poszkodowaną.

- 998 do 13.
- Zgłaszam się 998.
- Ratownicy zabrali pierwszą osobę poszkodowaną do szpitala.
- Zrozumiałem.

02:19
- 998 tu 21.
- Zgłaszam się 998.
- Druga osoba uwolniona, obecnie znajduje się w karetce. Kończę akcję ratunkową, będziemy sprzątać.
- Zrozumiałem.

Rota I zwija sprzęt hydrauliczny i odkład go na wóz. Kierowca wyciąga ze skrytki sorbent, wiadra i miotły. Dowódca udaje się na rozmowę do jednego z policjantów z WRD.
Strażacy rozsypują sorbent na całej długości plamy i rozgarniają go miotłami by lepiej wchłonął płyny. W między czasie odjechał drugi ZRM. Zastęp 63 wraca do JRG.

02:31
- Suwałki 998 zgłoś się dla 15.
- Zgłaszam się 998.
- Zastęp 63 w porozumieniu za 13 zakończył działania i wracamy do JRG.
- Zrozumiałem.

02:35
Po zaabsorbowaniu płynów przez sorbent strażacy zmiatają go i wrzucają do wiadra. Po zgarnięciu sorbentu jeden ze strażaków zmiata szczątki pojazdów, potłuczone szkło na pobocze.
Po odłożeniu sprzętu wracają do wozu i czekają na dalsze dyspozycje dowódcy.

02:39
-Suwałki 998, 63 w jrg.
-Zrozumiałem.

02:46
Kierowca 21 zjeżdża wozem z głównej drogi na drogę podporządkowaną i tam uruchamia masz oświetleniowy którym doświetli miejsce pracy dla pracujących policjantów. Stoper 1 zmiata z ulicy części które znajdowały się jeszcze pod samochodem osobowym. Po zakończeniu tych czynności zbiera pachołki i odkłada je na wóz.

02:51
Strażacy spychają całkowicie pojazdy za zgodą policjantów, zamiatają ostatnie śmieci i chowają sprzęt.

03:15
Dowódca wypisuje kartę i przekazuje miejsce zdarzenia policji, która jeszcze zostaje. Zastęp udaje się do koszar.

- Suwałki 998, zastęp 21 zakończył działania, miejsce zdarzenia przekazane policji, udajemy się do koszar.
- Zrozumiałem 998.

03:25
- 10 poproszę bramę i wrota. -Suwałki 998, 21 w jrg.
-Zrozumiałem, czasy wrzucę na terminal, numer interwencji kolejny.
- Dzięki.

Po powrocie tankowanie paliwa, parkowanie, spisanie dokumentacji i powrót w stan czuwania.

Meldunek:
Miejsce działań: DW 653, 28km
Czas działań: 19:11-20:16
Rodzaj zagrożenia: Miejscowe zagrożenie - wypadek
Działania: Zderzenie czołowo boczne samochodu osobowego z busem.
Odległość od JRG: 4,9km
Nr. działań: 009/2019r.

JRG Suwałki:
341(B)63 - SCRChem Volvo FMX 460/BoCar - 2 strażaków

Wojewódzka stacja pogotowia ratunkowego:
B03 07 "P" VW Crafter - 2 osoby

Komenda Miejska Policji
WRD KIA Cee'd M327 - 2 policjantów
Skoda Yeti M347 - 2 policjantów

Offline R2-D2

• Starszy Moderator
  • Brygadier
  • *
  • Reputacja: 72
  • Jednostka OSP: [klik]
« Odpowiedź #43 dnia: 09 Marzec 2019, 08:52:04 »

DOSTAWA:

*Zestaw do segregacji medycznej TRIAGE dla 50 osób [szt. 1]
*Zestaw uzupełniający do torby PSP R-1 [szt. 5]
*Mata o wymiarach 5m x 2m w kolorach: (każdy kolor po 1 szt.)
 - zielony
 - żółty
 - czerwony
*Balon oświetleniowy

Koszt: 12 tys.
Udzielony rabat: --
Do zapłaty: 12 tys.
Stan konta: 201 tys.

Dziękujemy i zapraszamy ponownie.

Offline Klaudek

• Starszy Strażak
  • *
« Odpowiedź #44 dnia: 09 Marzec 2019, 21:46:37 »
10:52 - Do SKKM wpływa zgłoszenie o zwisającym konarze drzewa nad drogą wojewódzką.
10:52 - W JRG rozlega się dźwięk dzwonków:

[1][2][3][4][5][RC][RW]
Uwaga zmiana, uwaga zmiana! Pierwszy i drabina do wyjazdu, pierwszy i drabina do wyjazdu!!!

Strażacy zjeżdżają po ześlizgach, zakładają nomexy, biorą hełmy i wsiadają do wozu bojowego.

10:53
- 21 zgłaszam wyjazd kierunek Osowa.
- Zrozumiałem.

- 51 wyjazd gdzie konkretnie jedziemy?
- Jedź w kierunku miejscowości Osowa, właśnie wrzuciłem koordynaty na terminal.
- Dzięki, doleciały.

11:00
- Suwałki 998, 21 i 51 na miejscu, za chwilę sytuacja.
- Zrozumiałem 998.

Kierowca zastępu 21 zatrzymuje się przed zwisającym konarem, a 51 za GBA. Zaciągają hamulec ręczny, wyłączają sygnały dźwiękowe, a włączają światła awaryjne. Dowódcy zastępów wraz z operatorem drabiny udają się na rozpoznanie. Rota z 21 kieruje wahadłowo ruchem. Kierowca 21 przy użyciu pachołków zabezpiecza miejsce działań.

11:01
- 998 do 13.
- Zgłaszam się 998.
- Konar drzewa zwisa nad całą drogą, obecnie ruch wahadłowy, będziemy przystępować do wycięcia go.
- Zrozumiałem prawidłowo, zrób tylko zdjęcia do dokumentacji.
- Zrozumiałem.

Ruch zostaje wstrzymany, kierowca 51 przejeżdża za konar, zatrzymuje się prostopadle do niego i przystępuje do ułożenia podkładów pod podpory i sprawienia drabiny. Dowódca drabiny i ratownik zakładają szelki bezpieczeństwa PO2s. W czasie sprawiania drabiny ruch odbywa się wahadłowo. Kierowca 21 wyciąga pilarkę łańcuchową do drewna Stihl MS 341 i przepala ją.

11:05
Drabina sprawiona, wchodzą do niej ratownik z dowódcą zabierając ze sobą pilarkę. Ruch zostaje zablokowany.

- 998 do 13.
- Zgłaszam się 998.
- Dwóch ratowników w koszu drabiny, droga całkowicie zablokowana, przystępujemy do cięcia.
- Zrozumiałem.

Dowódca 51 uruchamia pilarkę, i odcina małe kawałki zwisającego drzewa przemieszczając się w stronę pnia, które spadają na jezdnię.

11:18
Po wycięciu całego konara operator drabiny odstawia ratowników na ziemię, po czym przygotowuje drabinę do transportu. Teraz cały zastęp 21 jednoczy siły i przenosi ścięte kawałki drzewa na pobocze. W trakcie tego dowódca robi dokumentację zdjęciową. Po przeniesieniu konarów rota I/21 wyciąga szczotki i zmiata z drogi wióry które powstały na skutek cięcia.

- 998 do 13.
- Zgłaszam się.
- Konar wycięty, nic już nie wisi nad jezdnią, zabieramy się za sprzątanie.
- Zrozumiałem.

11:32
Po wszystkim ratownicy odkładają szczotki, kierowca zbiera pachołki a następnie wszyscy wsiadają do wozów. Ruch zostaje wznowiony, kierowcy wyłączają światła awaryjne i błyski a następnie przejeżdżają kawałek do najbliższego skrzyżowania, zawracają tam i wracają do jednostki.

- Suwałki 998, zastępy zakończyły działania, wracamy do jednostki.

11:41
- Suwałki 998 zgłoś się do 21.
- Zgłaszam się.
- Wraz z SD wróciliśmy do JRG.
- Przyjąłem, numer zdarzenia 10.

Po powrocie mycie wozów, parkowanie, spisanie dokumentacji, konserwacja pilarki i powrót na szkolenie.

Meldunek:
Miejsce działań: DW 652, 32km
Czas działań: 10:52-11:41
Rodzaj zagrożenia: Miejscowe zagrożenie - atmosferyczne.
Działania: Zwisający konar drzewa nad drogą
Osoby poszkodowane: 0
Odległość od JRG: 6,9km
Nr. działań: 010/2019r.

JRG Suwałki:
341(B)51 SD37 Iveco 140-25/Magirus - 3 strażaków
« Ostatnia zmiana: 09 Marzec 2019, 21:48:14 wysłana przez Klaudek »