KM PSP + JRG Suwałki

Autor Wątek: KM PSP + JRG Suwałki  (Przeczytany 333 razy)

Offline Klaudek

• Starszy Strażak
  • *
  • Reputacja: 1
  • Jednostka JRG: [klik]
Odp: KM PSP + JRG Suwałki
« Odpowiedź #30 dnia: 14 Styczeń 2019, 22:06:50 »
15:18 - Do SKKM wpływa zgłoszenie o pożarze w mieszkaniu w bloku.
15:18 - Dyżurny alarmuje JRG oraz KM, słychać dzwonki oraz komunikat:
[1][2][3][4][5][RC][RW]
Uwaga zmiana, uwaga zmiana! Pierwszy, drugi, drabina do wyjazdu, pierwszy, drugi, drabina do wyjazdu ul.Korczaka 6 pożar mieszkania.

[1][2][3][4][5][6][7][8][9][0]
Uwaga! 23 do wyjazdu, powtarzam 23 do wyjazdu, ul.Korczaka 6 pożar mieszkania.

Strażacy jak najkrótszą drogą udają się do garaży, zakładają nomexy, biorą hełmy i wsiadają do wozów. Dowódcy zgłaszają wyjazd.

15:19
- Suwałki 998, tu 13 zgłaszam wyjazd 21, 25, 52, masz jakieś szczegóły?
- Zrozumiałem, mieszkanie na parterze, kłęby dymu, zgłoszenie z bloku naprzeciwko.
- Przyjąłem, powiadom policję.
- Przyjąłem.

- Suwałki 998, 23 wyjazd ul. Korczaka.
- Zrozumiałem.

W trakcie drogi ratownicy 21 oraz 23 zakładają aparaty ODO i biorą radiostacje przenośne, 13 zakłada kamizelkę KDR.

Mapa dojazdu od najbliższej JOP:

15:24
- Suwałki 998 zastępy na miejscu, gęste zadymienie.
- Przyjąłem.

Kierowcy zatrzymują się jeden za drugim na przyległej ulicy, wyłączają sygnalizację dźwiękową. Rota I/21 bierze hooligana i gaśnicę proszkową 6 kg. Ratownik wraz z dowódcą 25 rozwijają linię gaśniczą zbudowaną z 1 odcinka W-75, rozdzielacza kulowego, 2 odcinków W-52 zakończonych prądownicą Turbo Jet.

15:25
- Suwałki 998, 23 na miejscu.
- Przyjąłem.

Ratownicy z 23 zdejmują 2 przęsła drabiny nasadkowej z dachu i sprawiają drabinę od strony okna. Wejście od strony drzwi zajęłoby zbyt wiele czasu ponieważ drzwi są antywłamaniowe metalowe. Po sprawieniu drabiny 2 ratowników wraz z jeszcze nienawodnioną linią gaśniczą wchodzi do mieszkania przez okno wybijając je.

15:27
- Suwałki 998, do 13.
- Zgłaszam się.
- 2 ratowników w mieszkaniu, weszliśmy wybijając okno.
- Przyjąłem, siły i środki wystarczające?
- Tak wystarczające, policja na miejscu.
- Zrozumiałem.

Ratownicy 21 zajmują się ewakuacją osób z wyższych kondygnacji budynku, policja zabezpiecza miejsce przed osobami postronnymi. Ratownicy 23 zaczynają od przeszukania mieszkania. Sprawdzają wszystkie pokoje, w jednym z nich znajdują mężczyznę leżącego na łóżku. Pomocnik roty próbuje obudzić mężczyznę i wyprowadza go na balkon. Przodownik podaje przez radio:

15:28
- 13 do STOPERA 3.
- Zgłaszam.
- W mieszkaniu 1 osoba na łóżku, dobudzona wyprowadzona na balkon podstawcie tam nasadkę bo do drzwi się nie dostaniemy.
- Zrozumiałem.

- Kierowca 25 do STOPERA 3.
- Zgłaszam.
- Woda naprzód!
- Poszła.

Ratownik z ciężkiego otwiera przepływ wody na linię gaśniczą na rozdzielaczu, kierowca 21 i 23 przestawiają drabinę na stronę balkonu a dowódca drabiny (16) zabiera z GBA torbę PSP R1 i wraz z 15 udają się do poszkodowanego który przy użyciu drabiny nasadkowej zostanie sprowadzony na ziemię. Ratownicy z 21 zakończyli ewakuację i czekają na dalsze rozkazy dowódcy. Przodownik roty I/23 wyłącza bezpieczniki znajdujące się w przedpokoju i otwiera prądownicę, rozproszony strumień wody kieruję na palącą się boazerię, a następnie na kuchenkę na której znajduje się garnek z przypaloną potrawą. Poszkodowany sprowadzony na ziemię, został poddany tlenoterapii, sprawdzeniu świadomości oraz udzielone zostaje mu wsparcie psychiczne.

15:33
- Suwałki 998, zgłoś dla 13.
- Zgłaszam się.
- Mamy źródło ognia, 1 osoba z pomieszczenia ewakuowana przez balkon, poproszę ZRM, a drabinę odsyłam do jednostki.
- Zrozumiałem, dysponuję.

15:38
- Suwałki 998, ZRM na miejscu.
- Zrozumiałem.

Pomocnik roty I/23 dostaję się drzwi i je otwiera. Do pomieszczenia wchodzi przodownik roty I/21 z kamerą termowizyjną i sprawdza czy pod boazerią nie ma zarzewi ognia. Pomocnik roty I/21 wraz z kierowcą 21 ustawiają wentylator w drzwiach wejściowych do klatki i udaje się otworzyć okno w górnych kondygnacjach budynku. Niestety ogień przedostał się pod drewnianą boazerię i trzeba ją zerwać ze ściany aby dokładnie wszystko dogasić. Kierowca 21 rozwija LSN z 25. Przy pomocy hooligana wyrwana zostaje boazeria a następnie przerzucona za okno gdzie przelewa ją kierowca 21 przy pomocy LSN pod niskim ciśnieniem.

15:40
- Suwałki 998, 52 w JRG.
- Zrozumiałem.

15:44
ZRM zabiera mężczyznę do szpitala na obserwację. Mieszkanie dokładnie zostaje sprawdzone kamerą termowizyjną i przewietrzone a w szczególności kuchnia. Strażacy zaczynają zwijanie linii gaśniczej. Kierowca zakręca zawór wody i pomaga odwadniać węże. Rota I/21 zdejmuje aparaty ODO i składają drabinę po czy pakują ją na dach 23. Torba PSP R1 również zostaję zapięta i spakowana na 21. Ratownicy 23 wychodząc z mieszkania zabierają również ze są wentylator który zanoszą na GBA 21, po czym odkładają aparaty do kabiny.

15:50
- 998, do 13.
- Zgłaszam się.
- Zakończyliśmy działania, miejsce przekażemy policji i będziemy wracać, dobrze by było gdy zjawił się tu też zarządca, SSM.
- Przyjąłem, zarządca powiadomiony.

Strażacy kończą zwijanie linii głównej oraz LSN zamykają rolety, wsiadają do wozów i po spisaniu przez dowódcę wszystkich potrzebnych danych oraz przekazaniu miejsca zdarzenia policji wszyscy wracają do JRG.

16:00
- 998, do 13.
- Zgłaszam się.
- Zastępy zakończyły działania, wszyscy jedziemy do jednostki.
- Zrozumiałem prawidłowo.

16:09
- Suwałki 998, zastępy w jednostce.
- Zrozumiałem, numer zdarzenia 002.

Po powrocie do jednostek mycie wozów, konserwacja sprzętu, dezynfekcja sprzętu medycznego, ładowanie butli oraz tankowanie ciężkiego. Po wszystkim 23 wrócił na posterunek.

Meldunek:
Miejsce działań: ul.Korczaka 6, Suwałki
Czas działań: 15:18-16:09
Rodzaj zagrożenia: Pożar, mały - obiekty mieszkalne.
Typ działań: Alarmowy
Działania: Pożar potrawy w kuchni.
Osoby poszkodowane: 1.
Odległość od JRG: 1,4km
Nr. działań: 002/2019r.
Siły i środki:

JRG Suwałki:
341(B)21 GBA 2,5/30 Renault Midlum 220 dCi/WISS - 4 strażaków
341(B)23 GBA 2,5/25 Mercedes-Benz Atego 1325/Stolarczyk - 4 strażaków
341(B)25 - GCBA 8/50 Renault Kerax 420 dCi/ISS Wawrzaszek - 3 strażaków
341(B)51 SD37 Iveco 140-25/Magirus - 2 strażaków

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego:
B03 02 "P" Mercedes Sprinter - 2 osoby

Komenda Miejska Policji w Suwałkach:
M326 - Opel Vectra - 2 policjantów

Inne:
*Zarządca budynku
« Ostatnia zmiana: 17 Styczeń 2019, 23:12:31 wysłana przez Klaudek »

Offline Klaudek

• Starszy Strażak
  • *
« Odpowiedź #31 dnia: 17 Styczeń 2019, 23:12:07 »
19:31 - Do SKKM wpływa zgłoszenie o pożarze w pomieszczeniu escape roomu.
19:31 - Dyżurny alarmuje JRG oraz KM, słychać dzwonki oraz komunikat:
[1][2][3][4][5][RC][RW]
Uwaga zmiana, uwaga zmiana! Pierwszy, drugi, drabina do wyjazdu, pierwszy, drugi, drabina do wyjazdu ul.Witosa 4a pożar w piwnicy.

Uwaga! 23 do wyjazdu, powtarzam 23 do wyjazdu, ul.Witosa 4a pożar pomieszczenia w piwnicy.

Strażacy jak najkrótszą drogą udają się do garaży, zakładają nomexy, biorą hełmy i wsiadają do wozów. Dowódcy zgłaszają wyjazd.

19:32
- Suwałki 998, tu 13 zgłaszam wyjazd 21, 25, 52.
- Przyjąłem.

- Suwałki 998, 23 wyjazd do pożaru.
- Zrozumiałem.

W trakcie drogi ratownicy 21 oraz 23 zakładają aparaty ODO i biorą radiostacje przenośne, 13 zakłada kamizelkę KDR.

19:33
- Suwałki 998, 23 na miejscu.
- Przyjąłem.

Kierowca zatrzymuje się na parkingu wewnętrznym, wyłącza sygnalizację dźwiękową. Rota I/23 bierze hooligana i LSN i wchodzi do budynku. Dowódca 23 (17) od osób postronnych dowiaduje się że pali się pomieszczenie pokoju zagadek i mogą być tam osoby poszkodowane. Przekazuje informację to MSK oraz ratowników:

19:35
- STOPER 4 do 17.
- Zgłaszam się.
- To są pomieszczenia pokoju zagadek, musicie je dokładnie przeszukać ponieważ są to godziny otwarcia obiektu.
- Przyjąłem.
- Suwałki 998, słyszałeś korespondencję?.
- Tak, zrozumiałem prawidłowo, zastępy w drodze.
- Poproszę pilnie policję i ZRM na miejsce.
- Przyjąłem.

Ratownicy z 23 napotkali pracownicę pokoju która wybiegała z gaśnicą. Wyprowadzili ją i uzyskali informacje że wewnątrz były jeszcze 2 osoby.

19:39
- Suwałki 998, tu 13 zastępy na miejscu, przejmuję dowodzenie.
- Przyjąłem.

Dowódca rozdziela zadania. Rota z 21 buduje linię gaśniczą 2xW-75, rozdzielacz i 2xW-52 zakończoną PW Turbo podłączoną pod GCBA. Następnie ratownicy mają za zadanie wejście do piwnicy. Ratownik 25 wraz z dowódcą 25 mają za zadanie zorganizowanie punktu medycznego, zadaniem kierowcy 23 i 25 jest obsługa autopomp, a kierowca 21 linię zasilającą z 21 do 23. Ratownicy przy punkcie medycznym pomagają kobiecie z obsługi zakładając hydrożele oraz podając tlen. Rota I/23 musi przyłapać płomienie aby przejść do dalszych pomieszczeń. Przeszukując jedną z szafek natrafiają na chłopaka w wieku około 17 lat, wynoszą go we dwóje idąc śladem LSN. ZRM dojeżdża na miejsce i od razu pod ich opiekę trafia wyniesiony chłopak.

19:43
- Suwałki 998, do 13.
- Zgłaszam się.
- W pomieszczeniu piwnicy pracują 2 roty, druga osoba została ewakuowana, chłopak 17 lat przekazany ZRM.
- Przyjąłem, siły i środki wystarczające?
- Tak wystarczające, policja na miejscu.
- Zrozumiałem.

Policja zabezpiecza miejsce przed przebywaniem osób trzecich. Rota z 23 kolejny raz wraca do piwnicy. Dowódca podejmuje decyzję o wybiciu 2 okien w najbardziej zadymionych miejscach piwnicy i ustawiony zostaje wentylator przed schodami do piwnicy. Dzięki temu pomieszczenia nieco się oddymią. Pod stołem rota I/21 znajduje nieprzytomną dziewczynę z oparzeniami w wieku również około 17 lat. Ratownicy wynoszą ją na zewnątrz i kładą na deskę przygotowaną na punkcie medycznym. Z kolejnej torby PSP R1 wyciągnięte zostają hydrożele i przyłożone do miejsc poparzonych. Osoba poddana zostaje także tlenoterapii. Ratownicy wracają do piwnicy teraz rozpoczyna się właściwa akcja gaśnicza. Podane zostają 2 rozproszone prądy wody.

19:46
- Suwałki 998, zgłoś dla 13.
- Zgłaszam się.
- Osoby poszkodowane wydobyte, 2 kobiety, 1 mężczyzna. Zadysponuj jeszcze jeden ZRM. 2 roty w budynku.
- Zrozumiałem, dysponuję.

19:50
Na miejsce dociera kolejny ZRM który przejmuje pod opiekę młodą dziewczynę która odzyskała przytomność. W piwnicy nadal trwa walka z ogniem. Jest tam utrudniony dostęp i wiele materiałów palnych i tworzyw sztucznych które są bardzo toksyczne. Pożar zostaje nieco przyłapany, ratownicy z punktu medycznego zakładają aparaty ODO i przygotowują się do podmiany ratowników w piwnicy. ZRM zabiera kobietę z obsługi do szpitala, natomiast chłopak zostaje.

19:55
Następuje podmiana ratowników, rota 23 zdejmuje aparaty, ma chwilę na odpoczynek, schłodzenie. W między czasie dowódca drabiny rozwiną drugą linie gaśniczą i rota która podmieniła 23 dostaje ją przez okno by skuteczniej walczyć z ogniem. Kierowca 21 robi również zasilanie GCBA z hydrantu oddalonego około 30 metrów. Zabrana do szpitala zostaje również dziewczyna która odzyskała przytomność.

20:00
Rota I/21 wychodzi z piwnicy i przekazuje że pożar jest zlokalizowany, dowódca po odpoczynku wprowadza rotę I/23 do piwnicy wyposażoną w widły, hooligana oraz kamerę termowizyjną. Przy jej pomocy strażacy lokalizują źródła ogni, następnie dostają się do nich i zalewają wodą. Po pewnym czasie nastąpiła kolejna podmiana ratowników. Dogaszanie i przelewanie pogorzeliska trwa wiele czasu.

20:44
- Suwałki 998, pożar całkowicie ugaszony, pogorzelisko dogaszone będziemy się powoli ładować, zatankujemy wodę i będziemy wracać.
- Zrozumiałem, drabinę możesz już odesłać?
- Tak, już odsyłam.
- Dzięki.

Strażacy wymieniają butle w aparatach, zwijają węże, pakują wentylator, widły, tankują wodę i wracają na JRG.

20:52
- Suwałki 998, 52 w JRG.
- Zrozumiałem.

20:58
- 998, do 13.
- Zgłaszam się.
- Zastępy zakończyły działania, wszyscy jedziemy do jednostki.
- Zrozumiałem prawidłowo.

21:10
- Suwałki 998, zastępy w jednostce.
- Zrozumiałem, numer zdarzenia 003.

Po powrocie do jednostek mycie wozów, konserwacja sprzętu, dezynfekcja i uzupełnienie sprzętu medycznego, ładowanie butli. Po wszystkim 23 wrócił na posterunek.

Meldunek:
Miejsce działań: ul.Witosa 4a, Suwałki
Czas działań: 15:18-16:09
Rodzaj zagrożenia: Pożar, mały - inne obiekty handlowe lub usługowe.
Działania: Pożar pomieszczenia w pokoju ucieczek.
Osoby poszkodowane: 3
Odległość od JRG: 0,5km
Nr. działań: 003/2019r.
Siły i środki:

JRG Suwałki:
341(B)25 - GCBA 8/50 Renault Kerax 420 dCi/ISS Wawrzaszek - 3 strażaków

B03 02 "P" Mercedes Sprinter - 2 osoby
B03 03 "S" Mercedes Sprinter - 3 osoby

M384 - Fiat Ducato - 2 policjantów
M344 - Kia Ceed - 1 policjant
Inne:
*Zarządca budynku

Offline Sonic X

• Moderator
  • Nadbrygadier
  • *
  • Reputacja: 164
  • "By inni mogli żyć..."
« Odpowiedź #32 dnia: 25 Styczeń 2019, 00:28:23 »
Akcja I:

+ 6 tyś

Akcja II:

+ 7 tyś

Akcja III:

+ 7 tyś

Za akcję: + 20 tyś
Budżet: 191 tyś

Do opisu:

9:22 Ciężarówka przewożąca piasek wpadła w poślizg i wywróciła się na prawy bok
17:34 Zderzenie czołowe samochodu osobowego z autobusem miejskim
0:31 Wybuch gazu w domku jednorodzinnym
Ogłoszenia administracji, Aktualności, Wnioski, Wydział Kontroli KG PSP Esłużby, Zmiana I, Zmiana II, Jednostki OSP, Dyskusja ogólna

Offline Klaudek

• Starszy Strażak
  • *
« Odpowiedź #33 dnia: 29 Styczeń 2019, 23:04:46 »
Akcje do następnej zmiany

Offline Sonic X

• Moderator
  • Nadbrygadier
  • *
  • Reputacja: 164
  • "By inni mogli żyć..."
« Odpowiedź #34 dnia: 07 Luty 2019, 21:57:30 »
Witam. Akcje miały być do następnej zmiany czyli do 1.02.19 r. Daję Ci szansę do następnej zmiany, a później lecą ostrzeżenia.
Ogłoszenia administracji, Aktualności, Wnioski, Wydział Kontroli KG PSP Esłużby, Zmiana I, Zmiana II, Jednostki OSP, Dyskusja ogólna

Offline Klaudek

• Starszy Strażak
  • *
« Odpowiedź #35 dnia: 10 Luty 2019, 23:16:07 »
Tak, wiem nie wyrabiam się. Proszę o jeszcze jedną zmianę i nadrobię zaległości

Offline Klaudek

• Starszy Strażak
  • *
« Odpowiedź #36 dnia: 13 Luty 2019, 22:32:51 »
09:22 - Do MSK wpływa zgłoszenie o wypadku ciężarówki w miejscowości Lipowo.
09:22 - Dyżurny alarmuje JRG oraz OSP KSRG Szypliszki i Kaletnik, słychać dzwonki oraz komunikat:
[1][2][3][4][5][RC][RW]
Uwaga zmiana, uwaga zmiana! 23 i chemik do wyjazdu, 23 i chemik do wyjazdu, miejscowość Lipowo wypadek.

09:23
- Suwałki 998, 23 wyjazd zgłaszam wyjazd.
- Zrozumiałem.

- Suwałki 998, 63 wyjazd jako dowódca jedzie 13.
- Przyjąłem.

W trakcie drogi ratownicy zakładają kamizelki odblaskowe i biorą radiostacje przenośne, 13 zakłada kamizelkę KDR.

09:26
- Suwałki 998, OSP Szypliszki zgłaszam wyjazd 4 osoby, średnim.
- Przyjąłem.

- Suwałki 998, do 63.
- Tu Suwałki 998.
- Masz jakieś szczegóły?
- Nie dużo. Prawdopodobnie w zdarzeniu udział brał tylko jeden samochód, ciężarówka. Mam tylko tyle.
- Zrozumiałem.

09:29
- Suwałki 998, OSP Kaletnik wyjazd 3 osoby.
- Przyjąłem.

09:33
- Suwałki 998, Szypliszki na miejscu.
- Przyjąłem.

Kierowca zatrzymuje się blokując całkowicie ruch od strony m.Szypliszki, wyłącza sygnalizację dźwiękową, włącza światła awaryjne. Udaje się po pachołki ostrzegawcze i ustawia po obu stronach miejsca zdarzenia blokując całkowicie drogę. Rota I bierze torbę PSP-R1 i wraz z dowódcą udają się na rozpoznanie, przekazany zostaje meldunek do MSK:

09:34
- Suwałki 998, do OSP Szypliszki.
- Zgłaszam 998.
- Ciężarówka leży na prawym boku w poprzek drogi, na drogę wysypało się kilka ton piachu, wewnątrz 2 osoby przytomne.
- Zrozumiałem, ode mnie zastępy dojeżdżają, policja i ZRM w drodze.
- Prawidłowo.

Kierowca wraz z jednym ratownikiem zdejmują z dachu drabinkę nasadkową aby dostać się do drzwi kabiny ciężarówki. Drugi ratownik zabiera z wozu hooligana i klucz płaski i udaje się odpiąć klemy akumulatora. Dowódca nawiązuje kontakt z poszkodowanymi i przeprowadza wstępny wywiad. Podczas wywiadu dowiaduje się że pasażer skarży się na ból w klatce piersiowej, który może być spowodowany przez leżącego na nim kierowcę, który przez niezapięte pasy wyleciał ze swojego siedziska.

09:37
Sprawiona zostaje drabina, jeden z ratowników dostaje się na górę i otwiera drzwi pojazdu. Nakłada na poszkodowanych koc i zostaje przy nich. Na miejsce docierają zastępy JRG.

- Suwałki 998, zastępy na miejscu, za chwilę sytuacja.
- Przyjąłem.

Kierowcy zatrzymują się na lewym pasie drogi, wyłączają sygnalizację dźwiękową. Rota I/23 wyposaża się w torbę PSP-R1 i udaje się wraz z dowódcą do pojazdu. Dowódca zmiany wraz z ratownikiem z 63 udają się na rozpoznanie.

- Suwałki 998, do 13.
- Zgłaszam 998.
- Tak jak przekazały Szypliszki, ciężarówka leży na boku, wysypał się z niej ładunek, wewnątrz 2 osoby przytomne, przystępujemy do wyciągania, droga całkowicie zblokowana.
- Zrozumiałem.

Ratownik 63 wraca się po nóż co cięcia szyb i zabiera się za wycinanie przedniej szyby ciężarówki.

OSP Kaletnik dojeżdża na miejsce.

09:41
Szyba wycięta. Policja i ZRM na miejscu. Kierowca ciężarówki nie uskarża się na nic. Z pojazdu wychodzi o własnych siłach i zostaje przekazany ZRM.

- Suwałki 998, do 13.
- Zgłaszam 998.
- Kierowca przekazany ZRM w stanie dobrym. Inne służby na miejscu.
- Prawidłowo.

Aby uzyskać lepszy dostęp do pasażera podjęta została decyzja o wycięciu oparcia fotela. Kierowca 63 podjeżdża pod kabinę i wyciąga nożyce hydrauliczne. Uruchamia agregat. Ratownik ostrożnie wycina oparcie, które następnie zostaje wyjęte z kabiny. Pasażer dostaje od ratowników medycznych środki znieczulające, ponieważ zaczyna odczuwać silniejszy ból. Gdy środki zaczynają działaś strażacy przystępują do wciągnięcia poszkodowanego na deskę ortopedyczną chwytem Rauteka.

09:47
Poszkodowany wyciągnięty przekazany pogotowiu. Podczas badania urazowego stwierdzono uraz wewnętrzny z powodu twardego brzucha poszkodowanego. Zostaje on zabrany do szpitala, a kierowca nie wymaga hospitalizacji i zostaje na miejscu.

- Suwałki 998, do 13.
- Zgłaszam 998.
- Drugi poszkodowany został przekazany pogotowiu i zabrany do szpitala, kierowca został na miejscu..
- Prawidłowo, potrzebuję wiedzieć co on tam przewoził, ile tego było, marka pojazdu i czy jeszcze czegoś potrzebujesz.
- Pojazd marki MAN TGS, z dokumentów jakie znalazłem wynika że jest to piasek 12 ton.
- Zrozumiałem. Coś Ci jeszcze podesłać?
- Możesz podesłać coś z Zarządu Dróg żeby zebrać ten piasek i holownik z PGK żeby postawić ciężarówkę na koła. Ja tu jeszcze spiszę dokumenty i będziemy wracać.
- Prawidłowo.

Strażacy z OSP zajmują się neutralizacją płynów które wyciekły z silnika przy pomocy sorbentu. Po zneutralizowaniu wycieku OSP Kaletnik zostaje odesłany przez 13 do remizy.

10:10
- Suwałki 998, Kaletnik wraca do remizy.
- Zrozumiałem.

10:13
Po spisaniu dokumentacji zastęp 63 kończy działania i wraca do JRG.

- Suwałki 998, do 13.
- Zgłaszam 998.
- 63 wraca, 23 i OSP Szypliszki zostaje, aż pojazd zostanie ustawiony na koła i zostanie postprzątane.
- Zrozumiałem.

10:23
- Suwałki 998, OSP Kaletnik w bazie.
- Zrozumiałem, dzięki za pomoc.

10:30
- Suwałki 998, 63 w JRG, 10 poproszę bramę.
- Przyjąłem, czasy na terminalu, zdarzenie numer 4.
- Dziękuję.

Po powrocie mycie wozu, uzupełnienie kart wyjazdu i parkowanie w garażu.

10:54
Na miejscu zdarzenia zjawia się holownik, który musi czekać aż policjanci zakończą swoje czynności.

11:16
Pojawia się na miejscu ładowarka i wywrotka. Policjanci pozwalają na zebranie piasku z jezdni. Strażacy przy pomocy łopat pomagają przerzucać piach, aby łatwiej było go załadować.

11:50
Po załadowaniu piasku pojazdy ZDiZ odjeżdżają, a chwilę później policja kończy czynności i pozwala postawić pojazd. Pracownicy pomocy drogowej przystępują to pracy. Przy wykorzystaniu drzew stawiają ciężarówkę na koła. Strażacy zamiatają pozostałe elementy z jezdni, neutralizują pozostałe wycieki, zbierają sprzęt i wsiadają do wozów. Pracownicy po zabezpieczeniu ciężarówki jadą z nią na bazę. Strażacy odjeżdżają tuż po nich. Droga zostaje udrożniona.

12:43
- Suwałki 998, 23 i OSP Szypliszki zakończyliśmy działania wracamy do jednostek. Ciężarówka jest już w drodze do Suwałk, piasek posprzątany, droga przejezdna.
- Zrozumiałem.

12:50
- Suwałki 998, Szypliszki w remizie.
- Zrozumiałem, dzięki za pomoc.

13:00
- Suwałki 998, 23 w JRG.
- Zrozumiałem, numer zdarzenia 004.

Po powrocie mycie wozu, uzupełnienie torby medycznej i kart wyjazdu oraz powrót na szkolenie dzienne.

Meldunek:
Miejsce działań: DK 8, Lipowo
Czas działań: 09:22-13:00
Rodzaj zagrożenia: Miejscowe zagrożenie - wypadek.
Działania: Ciężarówka wpadła w poślizg przewróciła się.
Osoby poszkodowane: 2
Odległość od JRG: 14,6km
Nr. działań: 004/2019r.
Siły i środki:

JRG Suwałki:
341(B)63 - SCRChem Volvo FMX 460/BoCar - 3 strażaków

OSP Szypliszki:
347(B)64 GBA Mercedes Atego 1324/BoCar - 4 strażaków

OSP Kaletnik:
347(B)30 Ford Transit SLRt - 3 strażaków

B03 01 "S" Mercedes Sprinter - 3 osoby

M364 - VW Transporter T4 - 2 policjantów
M344 - Kia Ceed - 2 policjantów

Inne:
*ZDIZ
*Pomoc Drogowa

Offline Klaudek

• Starszy Strażak
  • *
« Odpowiedź #37 dnia: 13 Luty 2019, 23:27:04 »
17:34 - Do MSK wpływa zgłoszenie o kolizji autobusu z samochodem w Suwałkach.
17:34 - Dyżurny alarmuje JRG oraz KM, słychać dzwonki oraz komunikat:
[1][2][3][4][5][RC][RW]
Uwaga zmiana, uwaga zmiana! 21 do wyjazdu, kolizja autobusu na ul. Kowalskiego 16, kolizja autobusu!

Uwaga! 23 do wyjazdu, powtarzam 23 do wyjazdu, ul.Kowalskiego 16, kolizja.

17:35
- Suwałki 998, 23 wyjazd zgłaszam.
- Zrozumiałem.

- Suwałki 998, 21 wyjazd.
- Przyjąłem.

W trakcie drogi ratownicy zakładają kamizelki odblaskowe i biorą radiostacje przenośne.

17:39
- Suwałki 998, 23 na miejscu za chwilę sytuacja.
- Przyjąłem.

Kierowca zatrzymuje się blokując całkowicie ruch od strony ul.Reja, wyłącza sygnalizację dźwiękową, włącza światła awaryjne. Udaje się po pachołki ostrzegawcze i ustawia po obu stronach miejsca zdarzenia blokując całkowicie drogę. Rota I bierze torbę PSP-R1 i udaje się w stronę samochodu osobowego biorącego udział w zdarzeniu, lecz nie znajduje tam nikogo, rozpytuje stojące nieopodal osoby. Dowódcą udaje się na rozpoznanie, przekazany zostaje meldunek do MSK:

17:40
- Suwałki 998, do 17.
- Zgłaszam 998.
- Zderzenie czołowe osobówki i autobusu. W autobusie kierowca poszkodowany, na razie tyle, potrzebuje ZRM, za chwilę dalsza część komunikatu.
- Prawidłowo, ZRM i policja w drodze.

Rota I/23 wchodzi do autobusu i opatruje ranę na głowie kierowcy autobusu. Dowódca rozpytuje wśród stojących przy autobusie osób kto podróżował autobusem i czy nic się tym osobom nie stało. Nikt nie uskarżał się na dolegliwości.

17:42
- Suwałki 998, 21 na miejscu.
- Zgłaszam 998.

- Suwałki 998, do 13.
- Zgłaszam 998.
- Tak jak przekazywał 17, dodatkowo 1 osoba poszkodowana to kierowca autobusu, natomiast kierowca osobówki oddalił się policja i ZRM na miejscu, droga zablokowana, znowu potrzebny będzie holownik.
- Prawidłowo.

Ratownicy z 21 odłączają tylko akumulatory pojazdów i posypują plamy płynów sorbentem. Po opatrzeniu kierowcy autobusu zostaje on przekazany ZRM i zabrany do szpitala.

Zastęp 23 po przekazaniu poszkodowanego zostaje odesłany do KM.

17:53
- Suwałki 998, do 17.
- Zgłaszam 998.
- Zastęp 23 w porozumieniu z 13 kończy i wraca do komendy.
- Zrozumiałem.

17:59
- 998, 23 w komendzie.
- Zrozumiałem, numer kolejny.

Po powrocie mycie wozu, uzupełnienie torby medycznej i kart wyjazdu.

18:12
Policjanci pozwalają zepchnąć pojazd osobowy na pobliski parking dzięki czemu można wprowadzić ruch wahadłowy, którym kierować będzie rota I/21.

- Suwałki 998, do 13.
- Zgłaszam 998.
- Samochód osobowy został zepchnięty na pobliski parking, wprowadzono ruch wahadłowy.
- Zrozumiałem.

18:40
Na miejscu zjawia się holownik, który podczepia autobus i odjeżdża z nim chwilę przed 19:00. Strażacy zamiatają elementy z jezdni, zbierają sorbent, pakują pachołki i wracają do JRG.

19:13
- Suwałki 998, do 13.
- Zgłaszam 998.
- 21 zakończył, ruch drożny, wracamy na jednostkę.
- Zrozumiałem.

19:22
- Suwałki 998, 21 w JRG.
- Zrozumiałem.

Po powrocie mycie wozu, uzupełnienie kart wyjazdu oraz sorbentu i parkowanie w garażu.

Meldunek:
Miejsce działań: ul.Kowalskiego, Suwałki
Czas działań: 17:34-19:22
Rodzaj zagrożenia: Miejscowe zagrożenie - wypadek.
Działania: Zderzenie czołowe autobusu komunikacji miejskiej i samochodu osobowego.
Osoby poszkodowane: 1
Odległość od JRG: 3,6km
Nr. działań: 005/2019r.
Siły i środki:

JRG Suwałki:

B03 07 "P" VW Crafter - 2 osoby

nieoznakowany - BMW 330i - 2 policjantów
M347 - Skoda Yeti - 2 policjantów

Inne:
*Pomoc Drogowa
« Ostatnia zmiana: 13 Luty 2019, 23:30:56 wysłana przez Klaudek »

Offline Klaudek

• Starszy Strażak
  • *
« Odpowiedź #38 dnia: 13 Luty 2019, 23:44:11 »
00:31 - Do MSK wpływa zgłoszenie pożarze domku jednorodzinnego na obrzeżach miasta.
00:31 - Dyżurny alarmuje JRG słychać dzwonki oraz komunikat:
[1][2][3][4][5][RC][RW]
Uwaga zmiana, uwaga zmiana! Pierwszy, drugi, drabina do wyjazdu, pierwszy, drugi, drabina do wyjazdu, pożar domu jednorodzinnego!

Strażacy jak najkrótszą drogą udają się do garaży, zakładają nomexy, biorą hełmy i wsiadają do wozów. Dowódcy zmiany zgłasza wyjazd.

00:32
- Suwałki 998, 13 zgłaszam wyjazd plutonu.
- Zrozumiałem, ul.Zastawie.

W trakcie drogi ratownicy zakładają AODO.

00:36
- Suwałki 998, zastępy na miejscu za chwilę sytuacja.
- Przyjąłem.

Kierowcy zatrzymują wozy na drodze przyległej do posesji. Rota z 25 buduje linie główną od ciężkiego, rota I/21 buduje linię gaśniczą. Kierowca 21 buduje zasilanie do 25, a kierowca 25 uruchamia masz oświetleniowy. Dowódca drabiny i kierowca na polecenie KDR siłowo otwierają mieszkanie.

00:37
- Suwałki 998 do 13..
- Zgłaszam.
- Mamy rozwinięty pożar pomieszczenia od strony ulicy, budujemy linię, będę wprowadzał dwóch ratowników.
- Zrozumiałem, siły i środki wystarczające?
- W okolicy nie widzę hydrantu, będzie problem z wodą, poproszę na miejsce ZRM w ramach zabezpieczenia oraz kanał ratowniczy, prąd podobno odłączony przez sąsiada pracującego w PGE.
- Przyjąłem, najbliższy hydrant przy zalewie, przydzielam kanał 46.
- Prawidłowo, OMEGA pracujemy na 46 kanale.

Dyżurny wysyła na miejsce ZRM. Po zbudowaniu linii głównej złożonej z 2 odcinków węża tłocznego W-75 zakończonych rozdzielaczem kulowym ratownicy 25 zakładają aparaty ODO. Ratownicy 21  po zbudowaniu linii gaśniczej złożonej z 3 odcinków węża tłocznego W-52 zakończonych prądownicą TurboJet przygaszają płomienie przez okno, a następnie wchodzą do budynku.

00:40
- Suwałki 998 do 13.
- Tu 998.
- I rota wewnątrz, weszliśmy siłowo przez drzwi.
- Przyjąłem.

Ratownicy 25 budują drugą linię gaśniczą złożoną tak jak pierwsza linia. Po podaniu wody na linię strażacy strzelają rozproszonym prądem wody w strefę podsufitową przez okno. I rota dostaje się na piętro w celu przeszukania go , ponieważ przed posesją znajdował się zaparkowany samochód.

00:42
- 13 do STOPERA 1.
- 13.
- Mamy nieprzytomne dziecko.
- Przyjąłem, wychodźcie.

Dowódca drabiny wraz z kierowcą przygotowują szybko punkt medyczny. Rota I wynosi chłopca chwytem strażackim. Po przekazaniu chłopca wraca do budynku, ponieważ jeśli było dziecko może być ktoś więcej. Chłopiec ma płytki oddech i słabo wyczuwalny puls. Natychmiast zostaje poddany tlenoterapii i przykryty kocem termicznym.

00:45
- 998 do 13.
- Zgłaszam 998.
- Mamy nieprzytomne chłopca około 10 lat, w budynku mogą być jeszcze inne osoby. Za ile będzie karetka?.
- Przyjąłem, już popędzam.

Rota II wchodzi do budynku i oni koncentrują sie na dojściu do źródła pożaru.

- 13 do STOPERA 1.
- Zgłaszam 13.
- W sypialni 2 osoby.
- Przyjąłem, 15 zgłoś do 13
- Zgłaszam 15.
- Idźcie na piętro po osobę poszkodowaną.
- Prawidłowo.

Rota I bierze kobietę za ręce i za nogi i znosi na zewnątrz domu. Rota II wchodzi na piętro i znosi identycznie mężczyznę. ZRM na miejscu. Przejmuje chłopca.

00:50
Strażacy wynieśli osoby, rota II zostaje i udziela pomocy na punkcie medycznym. Mężczyzna po chwili tlenoterapii odzyskuje świadomość. U kobiety nie stwierdzono akcji serca i przystąpiono do reanimacji. Drugi ZRM na miejscu.

- 998 do 13.
- Zgłaszam.
- Chłopak przekazany ZRM, jeden mężczyzna świadomy, kobieta z NZK.
- Prawidłowo, policja też jedzie.

Strażacy z roty I zmieniają aparaty ODO i  tłumią płomienie. Niestety pożarem objęta jest cała kuchnia i jadalnia. Meble były lakierowane więc jeszcze szybciej się spalały. Po przejęciu kobiety przez ZRM rota II wraca do działania tłumią pożar.

01:17
- 998 do 13.
- Zgłaszam.
- ZRM zabrał 3 osoby do szpitala po zatruciu tlenkiem węgla, policja na miejscu, pożar zlokalizowany.
- Zrozumiałem.

Kuchnia jest zdemolowana, jedna ze ścian działowych jest zburzona, najprawdopodobniej w wyniku wybuchu butli z gazem. Strażacy z roty I przy użyciu hooligana i siekiery rozbierają kuchnię a tlące się meble wyrzucają przez okno, gdzie na dole rota II przegarnia je i przelewa. Punkt medyczny zostaje "zwinięty". Po wyrzuceniu mebli budynek zostaje sprawdzony kamerą termowizyjną. Po stwierdzeniu braku zagrożenia strażacy zwijają sprzęt, dowódca spisuje dokumenty i przekazuje meldunek:

02:23
- 998 do 13.
- Zgłaszam.
- Działania zakończone, miejsce przekazane protokolarnie policji, która zostaje na miejscu.
- Zrozumiałem.

02:30
- Suwałki 998 pluton wrócił do JRG.
- Zrozumiałem.

Po powrocie tankowanie wody, spisanie dokumentacji i powrót w stan czuwania.

Meldunek:
Miejsce działań: ul.Zastawie, Suwałki
Czas działań: 00:31-02:30
Rodzaj zagrożenia: Pożar - mały.
Działania: Wybuch butli z gazem w domu jednorodzinnym, w wyniku którego doszło do pożaru.
Osoby poszkodowane: 3
Odległość od JRG: 2,1km
Nr. działań: 006/2019r.
Siły i środki:

JRG Suwałki:
341(B)25 GCBA 8/50 Renault Kerax 420 dCi/WISS - 3 strażaków

B03 01 "S" Mercedes Sprinter - 3 osoby
B03 05 "P" VW Crafter - 2 osoby