OSP KSRG Zabierzów

Autor Wątek: OSP KSRG Zabierzów  (Przeczytany 2473 razy)

Offline n0thing

• Sekcyjny
  • *
  • Reputacja: 2
  • Jednostka JRG: [klik]
  • Jednostka OSP: [klik]
Odp: Ochotnicza Straż Pożarna w Markowicach
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Październik 2018, 18:36:23 »
Proszę o urlop do poniedziałku:) Pracuję po 12 i nie mam za bardzo czasu na grę

Offline n0thing

• Sekcyjny
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Październik 2018, 09:02:31 »
Proszę o przedłużenie urlopu na czas nieokreślony

Offline n0thing

• Sekcyjny
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Listopad 2018, 17:41:58 »
INTERWENCJA NR 0006/2018
[23 Wrzesień 2018] 20:13 - Przez powiat przechodzi wichura, SKKP w Raciborzu odbiera dużo zgłoszeń na terenie miasta oraz w dzielnicach Raciborza. Między innymi w Markowicach.   

20:13 Alarmowanie OSP Markowice.
20:14 Do remizy dociera pierwszy strażak. Otwiera on bramę, a następnie łączy się z SKKP.
  - 998 Racibórz zgłoś się dla 567[S]32.
  - Racibórz na odbiorze.
  - Co masz dla nas?
  - Markowice, ulica Gliwicka. Powalone drzewo na drodze! Droga w obu kierunkach zablokowana.
  - Przyjąłem. Zbieramy ekipę i wyjeżdżamy 32. 
  - Prawidłowo.

20:15 567-32 alarmowo opuszcza koszary. Dowódca melduje:
  - 998 Racibórz, 67-32 Markowice, alarmowo w obsadzie 6 osób do powalonego drzewa na Gliwickiej.
  - Zrozumiałem prawidłowo.

20:17 Nasze GBA na miejscu zdarzenia. Pada meldunek:

- 998 Racibórz, zgłoś się dla 567-32.
  - Zgłasza się Racibórz dla 32.
  - Jesteśmy na miejscu. Mamy tutaj powalone drzewo na całej szerokości jezdni. Drzewo ma około 5 metrów wysokości. Droga jest zablokowana. SIS wystarczające. Przystępujemy do usuwania zagrożenia.

DZIAŁANIA
Po przyjeździe na miejsce zdarzenia kierowca zaparkował pojazd przy powalonym drzewie na lewym pasie, po wyjściu z wozu pozostawił uruchomione oświetlenie ostrzegawcze oraz robocze, następnie udał się do skrytki po pachołki ostrzegawcze, którymi ogrodzi miejsce zdarzenia. Następnie kierowca oświetli miejsce zdarzenia przy pomocy masztu. Przodownik roty pierwszej przy użyciu pilarki skutecznie będzie odcinał w pierwszej kolejności gałęzie boczne, następnie przejdzie do grubszego pnia. Kawałki zostaną tak pocięte, aby reszta strażaków mogła przenieść je na pobocze.

20:34 Drzewo udało się pociąć na mniejsze kawałki. Strażacy teraz wspólnymi siłami przenoszą je na pobocze. Przodownik roty I udaje się na dach po szczotkę drogową, przy pomocy której będzie zmiatał mniejsze kawałki na bok drogi.
20:43 Zagrożenie usunięte.
  - 998 Racibórz zgłoś się dla 67-32 Markowice.
  - 998 Racibórz zgłasza się do 32.
  - Działania na Gliwickiej zakończone. Masz coś dla nas czy mamy wracać do koszar?
  - Prawidłowo. Słuchaj, udajcie się na ulicę Olimpijczyka, kolejne powalone drzewo na drodze.
  - Prawidłowo, udajemy się na olimpijczyka.

Siły i środki:

OSP Markowice:
567[S]32 GBA 2,5/16 Renault Range D14/WISS - 6 osób

Offline n0thing

• Sekcyjny
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Listopad 2018, 18:03:44 »
INTERWENCJA NR 0007/2018
[23 Wrzesień 2018] 20:43 - W czasie zakończenia akcji na ulicy Gliwickiej, SKKP w Raciborzu wysłało nas na kolejne zdarzenie przy ulicy Olimpijczyka. Tam również doszło do powalenia drzewa przez silny wiatr.   

20:43 567-32 Alarmowo udaje się z ulicy Gliwickiej na ulicę Olimpijczyka.
  - 998 Racibórz zgłoś się dla 567-32.
  - Racibórz na odbiorze.
  - Zgłaszam alarmowy wyjazd na ulicę Olimpijczyka do powalonego drzewa.
  - Przyjąłem.

20:46 567-32 na miejscu zdarzenia. Pada meldunek:

- Jesteśmy na miejscu. Mamy tutaj powalone, 4 metrowe drzewo na chodnik i betonowy płot posesji. Udrożnimy tylko drzewo z chodnika, resztę zostawimy właścicielowi.

DZIAŁANIA
Pojazd został zaparkowany na wjeździe do posesji, także droga jest udrożniona. Kierowca oświetla miejsce zdarzenia oświetleniem roboczym. Jeden strażak przy użyciu pilarki rozcina drzewo od pnia (korona leży na posesji). Naszym zadaniem jest usunięcie drzewa znajdującego się na chodniku, resztę będzie musiał właściciel sam pociąć. Reszta strażaków przenosi pocięty pień na pobocze. Dowódca udaje się po miotłę na dach.

20:53 Pień drzewa wystający nad chodnikiem mamy usunięty. Chodnik zostaje zamieciony przez jednego ze strażaków. Strażacy rozwijają matę, na której doleją olej i paliwo do pilarki.
21:00 Środki uzupełnione. Sprzęt w skrytkach. Działania zakończone. Pada meldunek:
  - 998 Racibórz zgłoś się dla 67-32 Markowice.
  - 998 Racibórz zgłasza się do 32.
  - Drzewo na ulicy Olimpijczyka udrożnione. Masz coś jeszcze dla nas?
  - Prawidłowo. Słuchaj póki co nie, jednak udajcie się do nas alarmowo na zabezpieczenie powiatu.
  - Zrozumiałem prawidłowo, udajemy się na plac KP PSP.
  - Przyjąłem.

Siły i środki:

OSP Markowice:

Offline n0thing

• Sekcyjny
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Listopad 2018, 18:38:27 »
INTERWENCJA NR 0008/2018
[23 Wrzesień 2018] 21:00 - Z powodu wyjazdów wszystkich obsadzonych samochodów z JRG Racibórz, GBA z OSP Markowice zostało ściągnięte na plac JRG, w celu zabezpieczenia powiatu.   

21:00 567-32 Alarmowo udaje się na plac KP PSP w celu zabezpieczenia powiatu. Z tego co słyszymy na radiu na zabezpieczenie udaje się również 569[S]30 GLBM+Rt z OSP Brzezie.
21:06 567-32 przed placem KP PSP. Pada meldunek:
  - Jesteśmy przed komendą, otwórz nam bramę.

21:07  Pojazd zaparkowany na placu koszarowym. Strażacy są przy samochodzie, cały czas na nasłuchu.

21:21 SKKP odbiera zgłoszenie o zwisającym kawałku blachy z dzwonnicy kościoła Farnego na rynku.
  - Markowice 67-32 zgłoś się dla Raciborza.
  - Na odbiorze 67-32.
  - Udajcie się alarmowo na rynek, tam z dzwonnicy zwisa blacha. Zabezpieczcie mi teren do przyjazdu SD.
  - Zrozumiałem prawidłowo. Zgłaszam alarmowy wyjazd.
  - Przyjąłem.

21:21 GBA opuszcza plac JRG Racibórz.
21:24 Na miejscu. Rozpoznanie.
  - Jesteśmy na miejscu zdarzenia za chwilę sytuacja.

- Zgłasza się Racibórz.
  - Na wysokości około 30 metrów mam zwisający kawał blachy, który może wkrótce zlecieć. Obstawimy teren wokół dzwonnicy, zamkniemy część drogi Mickiewicza i wyprosimy wszystkich cywilów poza strefę niebezpieczną. Za ile Twoja drabina przyjedzie do nas?
  - Zrozumiałem prawidłowo. Drabina obecnie jest na podobnym zgłoszeniu, z tego co mi wiadomo mogą być do 15 minut u was.
  - Przyjąłem.

DZIAŁANIA
Kierowca zastępu ustawił pojazd na ulicy Mickiewicza (jednokierunkowa), blokując przy tym dojazd pod kościół. Strażacy przy użyciu taśmy ostrzegawczej ogradzają strefę niebezpieczną, w promieniu 150 metrów od kościoła. Strażacy rozstawią się co kilkaset metrów wzdłuż taśmy i będą pilnowali tego, aby nikt nie wszedł w strefę. Dowódca sprawdza czy w kościele znajdują się ludzie. Po chwili okazuje się że kościoł jest pusty. 

21:27
  - Zgłasza się Racibórz.
  - Miejsce zdarzenia mamy zabezpieczone w promieniu około 150 metrów od dzwonnicy, pilnujemy aby nikt nie wyszedł poza taśmę. W kościele nikogo nie ma. Czekamy na Twoje SD.
  - Przyjąłem.

21:39 Na miejscu pojawia się 561-51. Po krótkim rozpoznaniu kierowca rozstawia drabinę. Rolę KDR przejmuje 561-15 (dowódca SD).
21:42 Do kosza SD wchodzi jeden nasz strażak oraz piętnasty. Strażacy wyposażeni w pilarkę do stali i betonu oraz huligany Strażacy podjadą w koszu pod dzwonnicę i sprawdzą sytuację.
21:44 Strażacy są już na wysokości blachy. Okazało się że kawałek blachy 30x30 cm trzymany był na dwa wkręty, jeden wkręt puścił, przez co blacha zwisała już tylko na jednym wkręcie. Przez silne podmuchy wiatru drugi wkręt może popuścić, co grozi spadnięciem blachy. Zadaniem strażaków będzie usunięcie blachy przy pomocy huliganu i odłożenie jej na ziemi. Strażacy sprawdzą również pozostałe elementy obicia dzwonnicy.
21:52 Strażacy zjechali już na dół. Blacha została odłożona. Inne elementy trzymały się konstrukcji, także nie trzeba było ich wyrywać.  Strażacy zwijają taśmę.
21:55 Działania zakończone.
  - Zgłasza się Racibórz.
  - Działania zakończone, masz coś jeszcze dla nas?
  - Przyjąłem. Wracajcie już do koszar.
  - Prawidłowo.

21:56 Powrót do koszar.
  - 998 Racibórz, 567-32 wraca do koszar.
  - Prawidłowo.

22:00 W trakcie jazdy do koszar strażacy napotkali na drodze przewróconą gałąź.

Siły i środki:

OSP Markowice:
JRG Racibórz:
561[S]51 SD-42 Iveco Eurocargo 160-320/Magiurs

Offline n0thing

• Sekcyjny
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Listopad 2018, 18:48:43 »
INTERWENCJA NR 0009/2018
[23 Wrzesień 2018] 22:00 - Podczas powrotu zastępu do koszar strażacy napotkali na drodze przewróconą gałąź. 

22:00 Kierowca zaparkował pojazd na zablokowanym pasie, uruchomił oświetlenie ostrzegawcze oraz robocze. Po wyjściu z kabiny zabezpiecza miejsce zdarzenia oraz miejsce postoju wozów pachołkami. Dowódca melduje:
  - Jadąc do koszar na ulicy Stefana Drzewieckiego napotkaliśmy przewróconą gałąź na drodze. Jeden pas mamy zablokowany. Przystępujemy do usuwania zagrożenia.

22:02 Ze względu na mniejsze gabaryty gałąź zostanie przecięta na pół, następnie obie części zostaną wyrzucone na pobocze.
22:09 Gałąź na poboczu. Działania zakończone.
  - Racibórz 998 zgłoś się dla 67-32.
  - Na odbiorze 998 Racibórz.
  - Zagrożenie mamy usunięte, zwijamy sprzęt i wracam na bazę.

22:14 Powrót do koszar.
  - Wracam do koszar.

21:56 W koszarach.
  - Zgłasza się Racibórz
  - Jestem w koszarach, wyłączam radiostację.
  - Prawidłowo.

Strażacy zmieniają w pilarce łańcuch, wlewają benzyny oraz uzupełniają olej.

Siły i środki:

OSP Markowice:

Offline n0thing

• Sekcyjny
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Listopad 2018, 18:58:18 »
INTERWENCJA NR 0010/2018
[23 Wrzesień 2018] 23:00 - SKKP odbiera zgłoszenie o zerwanym kablu linii niskiego napięcia. Zdarzenie ma miejsce w Markowicach na ulicy Gordona.

23:00 Alarmowanie OSP Markowice.
23:02 W remizie pierwszy strażak. Łączy on się z SKKP.
  - Zgłasza się Racibórz dla 32. Słuchaj, udajcie się na ulicę Gordona. Tam macie zerwaną linię niskiego napięcia. Jedźcie tam w celu zabezpieczenia, do przyjazdu pogotowia energetycznego.
  - Zrozumiałem prawidłowo. Zbieram ekipę i wyjeżdżamy.

23:04 Obsada w komplecie. Dowódca zgłasza wyjazd.
  - Zgłaszam wyjazd alarmowy na ulicę Gordona. Obsada 6 osób.

23:05 Na miejscu. Rozpoznanie.
  - Na odbiorze Racibórz.
  - Jestem na miejscu. Mam tutaj zerwaną linię niskiego napięcia. Linia leży częściowo na chodniku, a częściowo na drodze. Jakieś pogotowie energetyczne mi podeślesz?
  - Zrozumiałem prawidłowo. Pogotowie będzie tam za parę minut. Zabezpieczcie teren, tak aby nikt się nie kręcił wokół kabla. Może on być pod napięciem.
  - Prawidłowo.

23:06 Droga została zablokowana. Strażacy pilnują aby nikt się nie przedostał do strefy niebezpiecznej.
23:14 Na miejscu pogotowie energetyczne.
23:16 Okazało się że zerwana linia nie ma napięcia, pracownicy będą naprawiać ją.
  - Na odbiorze Racibórz.
  - Na miejscu mam pogotowie energetyczne. Okazało się że linia nie ma napięcia. Pracownicy będą naprawiać ją. Ja zakończyłem działania i wracam do koszar. Miejsce przekazałem pracownikom pogotowia energetycznego.
  - Prawidłowo.

23:20 W koszarach.
  - Zgłasza się Racibórz
  - Prawidłowo.

Siły i środki:

OSP Markowice:

Offline n0thing

• Sekcyjny
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: 12 Listopad 2018, 18:58:35 »
Wracam do gry;)

Offline michalm20

• Starszy Moderator
  • Kapitan
  • *
  • Reputacja: 92
« Odpowiedź #23 dnia: 14 Listopad 2018, 16:59:35 »
Witam ;)

Będę Twoim moderatorem. Jeśli chodzi o mnie to akcję rozdaję zazwyczaj w weekend'y choć może to uleć zmianie - wiadomo, każdy nas ma swoje życie i nikt nie siedzi cały czas na grze. Jeśli miałbyś jakieś pytania czy sprawy to śmiało pisz na PW. Chciałbym aby nasza współpraca przebiegała w miłej i spokojnej atmosferze. Dodatkowo jeśli opisy będą na wysokim poziomie to będzie to obfite dla Twojego budżetu ;)

Powodzenia!

Nowe akcję w okolicach weekend'u, tym bardziej że u Ciebie jest sporo zaległości.
3 Sygnały Ostre Bicie OSP To Moje Życie

Moderator OSP

Dział zakupu pojazdów

Offline michalm20

• Starszy Moderator
  • Kapitan
  • *
  • Reputacja: 92
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Listopad 2018, 19:49:06 »
Akcja I:

Nie  wspominasz o wymiarach budynku. Strażacy wchodzący do kotłowni powinni pracować w AODO! Brak szczegółowego opisu dalszych czynności, po ugaszeniu należało przewietrzyć budynek. + 3 tyś

Akcja II:

Jeśli już nie chciałeś podawać marek pojazdów itd, to powinineń choć wspomnieć czy w jakimś pojezdzie była instalacja LPG. + 4 tyś

Akcja III:

Tutaj zbiorowo wszystkie akcję z wiatrołomami. Niech jest. + 18 tyś

Za akcję: + 25 tyś
Budżet: 300 tyś

Do opisu:

[20.11.2018] 14:44 Pożar kontenera na śmieci przy cmentarzu.
[20.11.2018] 23:57 Kolizja z udziałem dwóch samochodów osobowych.
[23.11.2018] 19:54 Pożar budynku gospodarczego, w środku maszyny rolnicze.
3 Sygnały Ostre Bicie OSP To Moje Życie

Moderator OSP

Dział zakupu pojazdów

Offline n0thing

• Sekcyjny
  • *
« Odpowiedź #25 dnia: 17 Listopad 2018, 20:15:03 »
Akcja II:

Jeśli już nie chciałeś podawać marek pojazdów itd, to powinineń choć wspomnieć czy w jakimś pojezdzie była instalacja LPG. + 4 tyś

Marki zostały podane w komunikacji radiowej z SKKP.

Akcja I:

Nie  wspominasz o wymiarach budynku. Strażacy wchodzący do kotłowni powinni pracować w AODO! Brak szczegółowego opisu dalszych czynności, po ugaszeniu należało przewietrzyć budynek. + 3 tyś

Nie spotkałem się jeszcze żeby przy pożarze sadzy w kominie podawać wymiary budynku, aparaty okej, mogły być.

Offline n0thing

• Sekcyjny
  • *
« Odpowiedź #26 dnia: 17 Listopad 2018, 21:08:16 »
INTERWENCJA NR 0011/2018
[20 Listopad, 2018] 14:44 - SKKP odbiera zgłoszenie o pożarze kontenera na śmieci przy cmentarzu na ulicy Jordana w Markowicach. SKKP alarmuje jednostkę OSP z Markowic. 

14:44 Alarmowanie OSP Markowice.
14:45 W remizie pierwszy strażak. Łączy on się z SKKP.
  - Zgłasza się Racibórz dla 32. Udajcie się na cmentarz przy ulicy Henryka Jordana w Markowicach. Macie tam pożar kontenera na śmieci.

14:47 Obsada w komplecie. Dowódca zgłasza wyjazd.
  - Zgłaszam wyjazd alarmowy na ulicę Henryka Jordana do pożaru kontenera na śmieci przy cmentarzu. Obsada 6 osób.

14:48 Na miejscu. Rozpoznanie.
  - Na odbiorze Racibórz.
  - Jestem na miejscu. Mam tutaj pożar metalowego kontenera na śmieci, o wymiarach 3x1,5 metra. W środku sztuczne kwiaty, oraz wkłady do zniczy. SIS wystarczające. Brak zagrożeń. Przystępuję do działań.

14:48 Rota pierwsza wyposażona w AODO. Przodownik przy użyciu szybkiego natarcia tłumi płomienie, natomiast pomocnik rozwija linię gaśniczą, zbudowaną z odcinka W-52 oraz prądownicy.
14:50 Przodownik rozpoczyna gaszenie. Chwilę później pomocnik przy użyciu linii gaśniczej przelewa kontener.
14:59 Kontener zalany. Strażacy przy pomocy bosaka rozgrzebują śmieci.
  - Na odbiorze Racibórz.
  - Pożar mamy opanowany. W chwili obecnej przegrzebujemy śmieci w celu dokładnego dogaszenia.
  - Prawidłowo.

15:04 Pożar całkowicie ugaszony. Strażacy otwierają teraz drzwiczki kontenera w celu spuszczenia wody. Strażacy zwijają sprzęt.
15:10 Powrót do koszar.
  - 998 Racibórz zgłoś się dla 67-32.
  - Zgłasza się Racibórz 998.
  - Działania zakończone. Wracamy do koszar.

15:14 W koszarach.
  - Zgłasza się Racibórz
  - Prawidłowo.

Siły i środki:

OSP Markowice:

Offline n0thing

• Sekcyjny
  • *
« Odpowiedź #27 dnia: 18 Listopad 2018, 10:58:43 »
INTERWENCJA NR 0012/2018
[20 Listopad, 2018] 23:57 - SKKP w Raciborzu odbiera zgłoszenie o kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych. Sytuacja ma miejsce w Markowicach, na ulicy Gliwickiej, naprzeciw kościoła.   

23:57 Alarmowanie OSP Markowice.
23:58 W remizie pierwszy strażak. Łączy on się z SKKP.
  - Co masz dla nas?
  - Markowice, ulica Gliwicka, naprzeciwko kościoła. Kolizja z udziałem dwóch samochodów osobowych. Na miejscu jest już policja. Doszło tam do rozlania płynów eksploatacyjnych.

23:59 Obsada w komplecie. Dowódca zgłasza wyjazd.
  - Zgłaszam alarmowy wyjazd na ulicę Gliwicką do kolizji dwóch samochodów. Jedziemy w 6-cio osobowej obsadzie. 

00:01 Na miejscu. Kierowca zaparkował pojazd na zjeździe autobusowym. Rozpoznanie.
  - Na odbiorze Racibórz.
  - Jestem na miejscu. Mam tu również dwa patrole policji. Za chwilę sytuacja.

ROZPOZNANIE:
Doszło tu do kolizji dwóch osobówek. W jadące prawidłowo ulicą Gliwicką Renault Megane uderzył pojazd marki BMW e36. BMW wyjeżdżał z podporządkowanej ulicy Olimpijczyka i uderzył czołowo w bok Meganki. Samochody mają jedynie poobijaną karoserię. Z BMW doszło do uszkodzenia misy olejowej, przez co doszło do wycieku płynów eksploatacyjnych. Cztery osoby biorące udział w kolizji nie potrzebują pomocy medycznej. Policja zabezpieczyła już miejsce zdarzenia. Ruch na drodze prowadzony jest wahadłowo przez policjantów. BMW posiada instalacje LPG.

DZIAŁANIA:
Nasze działania będą polegały na zabezpieczeniu wycieku oleju sorbentem oraz odcięciu akumulatorów w obu pojazdach. Dodatkowo dowódca zakręca zawór w instalacji LPG w BMW. Prócz tego Kierowca przy pomocy masztu oświetli miejsce zdarzenia.

00:02 Pada meldunek:
  - Zgłasza się Racibórz998.
  - No słuchaj, zderzenie czołowo-boczne dwóch osobówek Marki Renault Megane i BMW e36. BMW nie ustąpiło pierwszeństwa i uderzyło w bok renówki. Osoby nie potrzebują pomocy medycznej. Nasze działania polegają na zabezpieczeniu wycieku, odcięciu obu akumulatorów, oraz zakręcenia zaworu z instalacji LPG w BMW. Jak zrozumiałeś?
  - Zrozumiałem prawidłowo, a jak wygląda ruch na drodze?
  - Droga jest częściowo zablokowana, policjanci prowadzą ruch wahadłowy. Mamy tu mały ruch drogowy. Po naszych działaniach usuniemy pojazdy na pobocze, gdzie poczekają na lawety.
  - Prawidłowo.

00:06 Wyciek zabezpieczony, akumulatory odcięte. Instalacja LPG zakręcona. Czekamy teraz aż policja skończy dokumentację, następnie pomożemy przepchać pojazdy na zjazd autobusowy, celem udrożnienia drogi.
  - Zgłasza się 998 Racibórz dla 32.
  - Skończyliśmy już usuwanie zagrożeń. Czekamy teraz na zakończenie prowadzenia dokumentacji przez policję, następnie pomożemy usunąć pojazdy z drogi.
  - Prawidłowo.

00:19 Policja pozwoliła na usunięcie pojazdów z jezdni. Pojazdy przepchamy na zatoczkę dla autobusów, dlatego nasz zastęp musi zostać przepakowany na parking przy aptece.
  - Zgłasza się 998 Racibórz dla 32.
  - Mamy zgodę na usunięcie pojazdów z jezdni. Przystępujemy do działań.
  - Prawidłowo.

00:28 Pojazdy znajdują sie na poboczu. Strażacy przy użyciu szczotek drogowych i łopat zbierają śmieci powypadkowe. Śmieci zostaną wrzucone w worki, same worki zostaną odłożone do środka pojazdów.
  - Na odbiorze Racibórz.
  - Pojazdy mamy już na poboczu. Sprzątamy jeszcze drogę i będziemy wracać do koszar.
  - Prawidłowo.

00:36 Droga uprzątnięta. Nasze działania zakończone. Na miejscu zdarzenia zostaje policja, która kończy już wypisywanie mandatu. Powracamy do koszar.
  - Zgłasza się Racibórz 998.
  - Działania zakończone. Wracamy do koszar. Na miejscu zostanie jeszcze policja.

00:40 W koszarach.
  - Zgłasza się Racibórz
  - Jestem w koszarach, wyłączam radiostację. Za chwilę przedzwonię do Ciebie.
  - Prawidłowo.

Siły i środki:

OSP Markowice:
H425 Kia Ceed
H566 Fiat Ducato "WRD"

Offline n0thing

• Sekcyjny
  • *
« Odpowiedź #28 dnia: 18 Listopad 2018, 13:38:19 »
INTERWENCJA NR 0013/2018
[23 Listopad, 2018] 19:54 - Do SKKP w Raciborzu dociera wiadomość o pożarze poddasza w budynku gospodarczym. Na poddaszu znajdują się snopki słomy, poniżej znajdują się maszyny rolnicze. Zdarzenie ma miejsce wioskę obok, w Raszczycach, przy ulicy Polnej.    Na miejsce zostały wysłane liczne SIS.

19:54 Alarmowanie jednostki OSP z Markowic.
19:55 W remizie pojawia się pierwszy strażak. Łączy on się z SKKP.
  - 998 Racibórz, zgłoś się dla 67-32 Markowice.
  - Racibórz na odbiorze. Udaj się w pełnej obsadzie do Raszczyc na ulicę Polną. Doszło tam do pożaru poddasza w budynku gospodarczym. Na dole znajdują się maszyny rolnicze.
  - Zrozumiałem prawidłowo! Zbieramy ekipę i udajemy się alarmowo.
  - Prawidłowo.

19:57 Załoga w komplecie. Dowódca zgłasza wyjazd.
  - Zgłasza się Racibórz.
  - Udajemy się alarmowo do Raszczyc na Polną, w 6-cio osobowej załodze.
  - Zrozumiałem prawidłowo. Trzy zastępy lecą tam ode mnie, w tym drabina, prócz tego OSP Raszczyce, Babice i Brzezie.
  - Prawidłowo.

20:01 My na miejscu zdarzenia jako pierwsi. Pojazd zaparkowany na placu przy posesji. Meldunek.
  - 998 Racibórz, zgłoś się dla 67-32.
  - Racibórz zgłasza się.
  - My na miejscu, mam tutaj rozwinięty pożar poddasza. Za chwilę sytuacja.
  - Prawidłowo.

ROZPOZNANIE
Na miejscu zastaliśmy pożar budynku gospodarczego, murowanego, z drewnianą dwuspadową konstrukcją dachową, pokrytą ceramicznymi dachówkami. Wymiary budynku to: 10x6 metrów. Budynek dwu kondygnacyjny. Na górze znajdują się snopki słomy, na dole z kolei maszyny rolnicze. Przed naszym przybyciem właściciel wyciągnął już dwa ciągniki. W chwili obecnej w środku znajduje się opryskiwacz, oraz trzy kultywatory. Jak się dowiedzieliśmy od właściciela, w środku nie ma butli z gazem, ani żadnych beczek z paliwem. Jedynym zagrożeniem jest prąd. Na polecenie dowódcy właściciel udaje się do domu, aby odciąć zasilanie na stodołę. Nie ma innych budynków przylegających bezpośrednio do stodoły. Po drugiej stronie podwórka są zabudowania garażowo-warsztatowe, łączące się z domem jednorodzinnym. Odległość budynków od pożaru to jakieś 40 metrów. Pożar mamy rozwinięty, w drugiej fazie. Obecnie całe poddasze w płomieniach. Droga do posesji jest żwirowa, zapewnia dostęp do 3 gospodarstw. Także nie musimy prowadzić objazdów czy ruchu wahadłowego. Droga będzie zamknięta.

DZIAŁANIA:
Naszym zadaniem jest rozwinięcie linii głównej, zbudowanej z dwóch odcinków W-75 i rozdzielacza. Następnie obie roty (wyposażone w AODO) zbudują dwie linie gaśnicze (2x W-52 i prądownica wodno-pianowa). Pożar będziemy atakowali z dwóch stron stodoły, z zewnątrz budynku. W pierwszej kolejności strażacy spróbują opanować płomienie, aby zbić wysoką temperaturę. Prądy wody zostaną podane przez dziury w konstrukcji dachowej (część dachu się zawaliła). 

20:02
  - Zgłasza sie Racibórz998.
  - Pożar poddasza stodoły o wymiarach 15x6. Na górze znajdują się snopki słomy. Pod spodem mamy maszyny rolnicze. Pożar jest rozwinięty na całym poddaszu, w 2 fazie. Dach jest częściowo zawalony. Przy użyciu dwóch linii gaśniczych atakujemy pożar z dwóch stron. Jedynym zagrożeniem jest zawalenie się sufitu, dlatego działamy z zewnątrz. Czekamy na wsparcie.
  - Prawidłowo. W środku są jakieś niebezpieczeństwa w postaci paliw/gazów?
  - Nie, jedynie mamy dopływ prądu, udałem sie z właścicielem do budynku aby odciąć dopływ prądu na stodołę. Także możemy skutecznie gasić. Powiedz mi czy drabina jest w drodze?
  - Tak, drabinę oraz dwa gaśnicze ode mnie z jednostki macie w drodze. Prócz tego na miejsce jedzie już OSP Brzezie, Babice oraz Raszczyce. Podesłać Ci jeszcze coś?
  - Prawidłowo. Słuchaj przyjedzie mi inna jednostka, zrobią rozpoznanie hydrantowe i wtedy ewentualnie Cię poproszę o coś dodatkowego.
  - Prawidłowo.

20:03 Na miejscu GLM z OSP Raszczyce. Na polecenie KDR (dowódca z 567-32), 2 strażaków mają na zadanie zrobić rozpoznanie hydrantowe, w przypadku gdyby znalazł się czynny hydrant, ochotnicy zrobią zasilanie dla 567-32. Pozostali zabezpieczają miejsce zdarzenia pilnując aby przy miejscu działań nie kręciły się osoby cywilne.
20:05 Podajemy w chwili obecnej dwa prądy wody z zewnątrz. Z obu stron budynku.
20:06 Na miejscu zdarzenia 3 zastępy z JRG Racibórz. 561-22, 561-25 oraz 561-51. Po rozpoznaniu i rozmową z obecnym KDRem, dowodzenie przejmuje 561-13. Na jego polecenie strażacy z Raciborza rozwiną dodatkowe dwie linie gaśnicze. Jedna podana z ziemi, druga natomiast z drabiny, która rozstawi się obok posesji, na drodze dojazdowej do pola. Linie zostaną podane z zastępu 561-25, zasilanie ciężkiej scanii będzie robione z 561-22. Same GBA będzie robiło jako bufor, zbiornik wodny będzie uzupełniany z kolejnych przybyłych na miejsce OSP. Dowódca z 567-32 oświetla miejsce zdarzenia przy pomocy masztu z naszego GBA. Kierowca 561-22 również oświetla miejsce działań przy użyciu masztu, tyle że z drugiej strony stodoły.
20:07 Raszczyce znalazły już hydrant. Nasz zastęp GBA (567-32) jest zasilany z hydrantu przy użyciu jednej linii W-75 (zbudowanej z 4 odcinków węża).
20:08 Na miejscu zdarzenia równolegle dotarły wozy z OSP Brzezie (GCBA 5/32) oraz OSP Babice (GCBA 5/24). KDR poprosił SKKP o podesłanie dodatkowo dwóch zastępów, każdy w 6-cio osobowej obsadzie. Potrzebni będą strażacy do podmiany działających już na miejscu ratowników z aparatami ODO. SKKP alarmuje: OSP Nędza oraz przekierowuje OSP Rudnik (jadące na zabezpieczenie powiatu). Zamiast Rudnika na zabezpieczenie uda się jednostka OSP z Sudoła. W chwili obecnej pożar jest atakowany na 4 prądy wody, w tym jeden z kosza SD.
20:09 Na miejscu patrol policji.
20:13 Na miejsce zdarzenia dociera GCBARt 5/32 z Rudnika. Strażacy przygotowują się na podmianę strażaków z OSP Markowice.
20:15 Na miejscu zdarzenia GBA 2,5/28 z OSP Nędza. Strażacy później podmienią obie roty z JRG Racibórz (jedna rota będzie działać w koszu SD, druga z ziemi).
20:30 Strażakom z Markowic kończy się powietrze w butlach, dlatego KDR wpuszcza na zmianę obie roty z OSP Rudnik. W czasie odpoczynku strażacy z Markowic podmienią butle ze sprężonym powietrzem, tak aby być w gotowości na kolejną podmianę.
20:32 Sukcesywnie zastępy GCBA z Brzezia i Babic zasilają naprzemiennie wóz 561-22, sami natomiast udają sie po wodę 500 metrów od miejsca zdarzenia, do hydrantu przy Ośrodku Kultury w Raszczycach.
20:36 Strażacy z Nędzy podmieniają się ze strażakami z JRG Racibórz. Im też kończy się powietrze w butlach, w czasie odpoczynku wymienią butle. Jedna rota z OSP wejdzie do kosza, gdzie podadzą prąd wody na poddasze, oraz częściowo przy użyciu bosaka długiego będą wyburzać zwisające części konstrukcji dachowej.
20:45 Pożar został opanowany. Ze względu na obniżenie temperatury strażacy mogą z dwóch drabin DW-10 prowadzić działania dogaszające, częściowo burząc konstrukcję dachową. Strażacy nie wchodzą na strop, ponieważ nie znamy jego stanu. Istnieje ryzyko że może się zawalić. Sukcesywnie stodoła jest sprawdzana kamerą termowizyjną zamontowaną w koszu SD. Tam gdzie jest bardzo wysoka temperatura strażacy kierują prąd wody.
20:55 Następuje kolejna podmiana strażaków działających w AODO. Podmianę zrobią dwie roty z Brzezia, oraz 2 kolejne z Babic. KDR wezwał na miejsce nadzór budowlany, aby ocenił czy budynek nadaje się do dalszego użytkowania.
21:25 Ponownie strażacy pracujący w aparatach podmieniają się. Tym razem zastąpią ich 2 Roty z Markowic oraz 2 roty z JRG Racibórz.
21:36 Na miejscu nadzór budowlany. W chwili obecnej strażacy kończą dogaszanie oraz usuwanie zagrażających zawaleniem się zgliszczami drewnianej konstrukcji dachowej.
21:48 Pożar całkowicie ugaszony. Całość pogorzeliska sprawdzona przy użyciu kamery termowizyjnej, małe zarzewia ognia zostały ugaszone prądem wody. Obecnie temperatura osiąga wartość sprzed zapalenia. Działania przejmuje teraz nadzór budowlany, który oceni konstrukcję budynku. Strażacy mogą zwijać sprzęt. Dowódca pisemnie przekazuje miejsce policjantom, w celu ustalenia przyczyny pożaru. Działania policji będzie zabezpieczać zastęp GCBA z Babic oraz zastęp 561-22 (z kamerą termowizyjną).
21:56 Budynek może być dalej użytkowany ściany konstrukcyjne oraz sam betonowy strop nie ucierpiały. Jedynie trzeba będzie na nowo postawić więźbę dachową oraz sam dach. Zastępy powoli zjeżdżają się do koszar. Policja dalej ustala przyczynę.
22:00 567-32 zakończyło działania, zbiornik mamy pełny. Powrót do koszar.
  - Zgłasza się Racibórz.
  - Zakończyłem działania, wracam do koszar.
  - Prawidłowo.

22:10 Zastęp w koszarach.
  - 998 Racibórz, zgłoś się dla 67-32.
  - Zgłasza się Racibórz998.
  - Jestem w koszarach, wyłączam radio.
  - Prawidłowo.

Strażacy uzupełniają butle aparatów, użyte węże wieszają na suszarni, a je zastąpią nowymi z magazynu.

Siły i środki:

OSP Markowice:
OSP Raszczyce:
587[S]75 GLM Ford Transit - 5 osób
JRG Racibórz:
561[S]22 GBA 2,5/16 Iveco EuroCargo 150-320/PS Szczęśniak - 4 osoby
561[S]25 GCBA 5/32 Scania P380/ISS Wawrzaszek - 4 osoby
561[S]51 SD-42 Iveco Eurocargo 160-320/Magiurs - 1 osoba
OSP Brzezie:
569[S]29 GCBA 5/32 Jelcz 442/JZS - 6 osób
OSP Babice: