OSP KSRG Zabierzów

Autor Wątek: OSP KSRG Zabierzów  (Przeczytany 2474 razy)

Offline n0thing

• Sekcyjny
  • *
  • Reputacja: 2
  • Jednostka JRG: [klik]
  • Jednostka OSP: [klik]
Odp: OSP Zabierzów
« Odpowiedź #45 dnia: 02 Grudzień 2018, 14:11:13 »
Załącznik nr 2:

Wniosek o wystawienie opini dotyczącej wstąpienia jednostki do struktur KSRG.

Zwracam się z prośbą do moderatora prowadzącego o wystawienie raportu dotyczącego dotychczasowej działalności mojej jednostki, oraz poziomu mojej wiedzy.

Z poważaniem!
Naczelnik OSP Zabierzów

st. str. n0thing

Offline michalm20

• Starszy Moderator
  • Kapitan
  • *
  • Reputacja: 92
« Odpowiedź #46 dnia: 02 Grudzień 2018, 15:12:41 »
Akcja I:

Ok. + 5 tyś

Akcja II:

Brakło mi wymiarów budynku i odłączenia mediów, reszta ładnie, przyłożyłeś się + 5 tyś

Akcja III:

Przy tak dużym zdarzeniu należało zapewnić zabezpieczenie ppoż. Wiem że Ty jako pierwszy zastęp nie miałeś na to czasu i ludzi ale późniejsze zastępy powinny to wykonać. Druga sprawa i zwłoki, kto stwierdził zgon? Wiesz że przed przystąpieniem do działań z urządzeniami hydraulicznymi należało ustabilizować pojazdy. Ogólnie opis fajny, obyś nie stracił poziomu jeśli starasz się o KSRG a wiedzę poszerzaj, czytaj opisy innych (doświadczonych) albo po prostu pytaj. Jeśli chodzi o HEMS to pachołki z dyskami to słaby pomysł, wirnik naprawdę wytwarza spore siły, powinni być strażacy, nawet jeśli miałoby to być popartę dodatkowym zastępem. + 7 tyś

Za akcję: + 17 tyś
Budżet: 64 tyś

Do opisu:

[02.12.2018] 18:57 Kolizja z udziałem samochodu osobowego.
[02.12.2018] 23:59 Pożar budynku gospodarczego, zagrożony budynek mieszkalny!
[04.12.2018] 17:43 Alarm z czujnik ppoż w zakładzie produkcyjnym, liczne wsparcie w drodze!
3 Sygnały Ostre Bicie OSP To Moje Życie

Moderator OSP

Dział zakupu pojazdów

Offline n0thing

• Sekcyjny
  • *
« Odpowiedź #47 dnia: 02 Grudzień 2018, 18:22:16 »
[02.12.2018] 18:57 Kolizja z udziałem samochodu osobowego.

INTERWENCJA NR 0017/2018
- Miejscowe Zagrożenie -

18:57 - Alarmowanie naszej jednostki OSP.
18:58 - Pierwszy strażak w remizie. Otwiera on drzwi garażowe, następnie łączy się z SKKM.

- 998 Królewiec, zgłoś się dla 32 Zabierzów.
  - 998 Królewiec zgłasza się dla 32.
  - Co masz dla nas?
  - Udajcie się do Zabierzowa, na trasę S-1 w kierunku Pszczyny. Na wysokości cmentarza samochód zjechał z drogi i uderzył w barierę
   energochłonną. Brak poszkodowanych.
  - Zrozumiałem prawidłowo. Mamy jechać na jeden czy na dwa?
  - Jedźcie na dwa.
  - Zrozumiałem prawidłowo, zbiorę ekipę i wyjeżdżamy 31 i 32.
  - Prawidłowo.

19:00 - Oba wozy w pełni obsadzone. Alarmowy wyjazd z koszar.

- 998 Królewiec, zgłoś się dla 338-32.
  - Królewiec zgłasza się.
  - Zgłaszam alarmowy wyjazd zastępów 31 i 32, w obsadzie 9 osób.
  - Prawidłowo.

19:04 - Zastępy na miejscu. Pojazdy zaparkowane na prawym pasie. Rota pierwsza ogradza miejsce postoju wozów oraz miejsce zdarzenia pachołkami. Rozpoznanie.

- Królewiec zgłasza się.
  - Razem z 31 jesteśmy na miejscu. Opel Astra zjechał z prawego pasa na pobocze i otarł się z barierą energochłonną. Kierowca nie
    wymaga pomocy. Nasze działania polegają na zabezpieczeniu miejsca oraz na odcięciu akumulatora. Widzimy już patrol policji. 
  - Prawidłowo.

ROZPOZNANIE:
Kierujący Oplem Astrą wpadł w lekki poślizg i prawym bokiem pojazdu otarł się o barierę energochłonną. Pojazd ma uszkodzoną prawą lampę, oraz część zderzaka. Kierowcy nic się nie stało, nie wymaga pomocy medycznej. Pojazd nie posiada instalacji LPG. Wszelakich wycieków z pojazdu brak. Całe zdarzenie miało miejsce na krajowej jedynce, jest to droga dwujezdniowa. Obecnie pojazdy poruszają się drugim pasem. Chwilę po nas na miejsce dociera patrol drogówki.

DZIAŁANIA:
Zaraz po przyjeździe strażacy zabezpieczyli miejsce postoju wozów oraz miejsce zdarzenia pachołkami, tak aby na drugim pasie mógł się odbywać ruch. Następnie strażacy odcięli akumulator od pojazdu, ze względu na uszkodzoną instalację elektryczną. Dla ułatwienia działań policji, kierowca z 31 rozsuwa maszt oświetleniowy.

- Królewiec zgłasza się.
  - Zabezpieczyliśmy już miejsce zdarzenia, akumulator zostal odcięty. Będziemy zabezpieczać miejsce zdarzenia policjantom. Jak
    zrozumiałeś?
  - Zrozumiałem Prawidłowo. Powiedz mi czy oba pasy są zablokowane?
  - Tylko jeden, prawy pas jest zablokowany.
  - Zrozumiałem.

19:07 - Kierowca zadzwonił po pomoc drogową.

19:23 - Policjanci zakończyli działania. Kierowca zostal ukarany mandatem karnym za niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze. Ponadto kierowca posiadał letnie opony. Czekamy na pomoc drogową.

19:36 - Na miejscu pomoc drogowa. Pojazd zostaje wciągnięty na lawetę. Strażacy przy użyciu szczotek drogowych i łopat zbierają kawałki karoserii z drogi. Zostaną one wrzucone do worków, które trafią do środka pojazdu.

19:43 - Zakończenie działań. Zbieramy sprzęt.

- 998 Królewiec zgłasza się.
  - Pojazd jest już na lawecie, my poczyściliśmy drogę. Jednocześnie działania zakończone. Zwijam sprzęt i wracam do koszar, jak
    zrozumiałeś?
  - Prawidłowo.

19:50 - W koszarach.

- 338-31 i 338-32 w koszarach. Pełna gotowość.
  - Prawidłowo.

SIŁY I ŚRODKI:
338[S]31 SLRt Iveco Daily 65C17/WISS
338[S]32 GBA 2,5/16 Renault Range D14/WISS
R552 - Fiat Ducato - KMP WRD Królewiec
+ Pomoc Drogowa
« Ostatnia zmiana: 02 Grudzień 2018, 18:46:18 wysłana przez n0thing »

Offline n0thing

• Sekcyjny
  • *
« Odpowiedź #48 dnia: 02 Grudzień 2018, 19:24:00 »
[02.12.2018] 23:59 Pożar budynku gospodarczego, zagrożony budynek mieszkalny!

INTERWENCJA NR 0018/2018
- Pożar -

23:59 - Alarmowanie naszej jednostki OSP.
00:00 - Pierwszy strażak w remizie. Otwiera on drzwi garażowe, następnie łączy się z SKKM.

- Co masz dla nas?
  - Pożar budynku gospodarczego na ulicy Sportowej. Do budynku bezpośrednio przylega budynek mieszkalny. Z tego co wiem pali się
    poddasze, na którym jest słoma. Na dole jest chlewnia. Liczne siły i środki masz w drodze, w tym moja drabina.
  - Zrozumiałem prawidłowo. Zbieram ekipę i wyjeżdżamy zastępami 32 i 33.
  - Prawidłowo.

00:02 - Alarmowy wyjazd dwóch zastępów (338-32 i 338-33) z remizy. Obsada łączna: 12 osób.

- Zgłaszam wyjazd zastępów 32 i 33 z remizy do pożaru budynku gospodarczego na Sportowej. łączna obsada 12 osób.
  - Prawidłowo.

00:06 - Nasze zastępy na miejscu zdarzenia. Równolegle z nami na miejscu pojawiła się jednostka OSP Bestwina zastępem 339[S]44 GBA 2,5/16. Rolę KDR'a przejmuje dowódca Bestwiny. Samochody zostały zaparkowane na dużym placu gospodarstwa, zostawiając miejsce dla drabiny.

- 32 i 33 na miejscu.
  - Prawidłowo.

ROZPOZNANIE:
Na miejscu zastaliśmy pożar budynku gospodarczego, dokładnie w jego górnej części - czyli na poddaszu. Pali się tam składowane snopki słomy. Na dole znajduje się chlewnia na 10 sztuk bydła. Właściciel ewakuował już połowę świń, jednak przez rozwój pożaru i zbyt wysoką temperaturę nie zdołał ewakuować pozostałych 5 sztuk. Sam budynek przylega do budynku mieszkalnego. Łączenie dwóch budynków na poddaszu jest oddzielone ścianą. Oba budynki są murowane, z dwuspadowym dachem, pokrytym dachówką. Budynki są usytuowane w kształcie litery "L", Gdzie dolną częścią jest dom, a pionową budynek gospodarczy. wymiary budynku gospodarczego to: 30x10, natomiast domu 10x10. Wysokość do kalenicy tj. około 10 metrów. Jest możliwość rozstawienia drabiny, na dużym placu gospodarstwa. Do budynku gospodarczego dochodzi jedynie prąd i woda. Wejście na poddasze jest z zewnątrz budynku, po metalowych schodkach.
Jeśli chodzi o sam pożar to w chwili obecnej mamy pierwszą fazę pożaru. Pożar wewnętrzny, otwarty. Źródło pożaru mieści się w środkowej części budynku. Mieszkańcy budynku sami poddali się ewakuacji. Obecnie znajdują się w bezpiecznym miejscu od pożaru. KDR określił SIS jako niewystarczające. Z tego co SKKM podało na radiu to jadą do nas jeszcze 3 jednostki OSP, oraz pluton gasniczy z JRG, w tym drabina.
Decyzją KDRa jest podanie prądu wody w celu ugaszenia pożaru, następnie planuje zalać całe poddasze pianą, w celu odcięcia tlenu.
DZIAŁANIA:
338-32 GBA Zabierzów:
   Kierowca - po zaparkowaniu pojazdu kierowca uruchamia oświetlenie robocze, oraz udaje się do przedziału autopompy.
   Rota 1 - Rozwinięcie linii zasilającej 338-32 -> 338-33. Następnie rozpoznanie hydrantowe.
   Rota 2 - W AODO udadzą się do budynku mieszkalnego, odetną prąd. Następnie wejdą na poddasze w domu jednorodzinnym i sprawdzą jego zawartość. W przypadku wystąpienia łatwopalnych elementów przylegających do ściany, strażacy przesuną je na drugi koniec poddasza.
   Dowódca - Prawa ręka KDR. Przekazuje polecenia KDR do naszych strażaków.
338-33 GCBA Zabierzów:
   Kierowca - Podobnie jak kierowca z 32.
   Rota 1 - Rozwinięcie linii głównej, następnie rozwinięcie pierwszej linii gaśniczej. Strażacy w AODO. Ich zadaniem jest wejście po schodkach przed drzwiczki z poddasza, po otwarciu ich strażacy skierują rozwarty prąd wody na źródło. 
   Rota 2 - Rozwinięcie drugiej linii. Strażacy z zewnątrz podadzą rozproszony, kroplisty prąd wody na dach w obronie, na łączenie budynku jednorodzinnego z gospodarczym.
  Dowódca - Zapewnienie oświetlenia miejsca zdarzenia (przy użyciu masztu oświetleniowego z 32).
339-44 Bestwina:
  Kierowca - Oświetlenie miejsca zdarzenia oraz zabezpieczenie.
  Dowódca - Rola KDR
  Obie roty - Ewakuacja 5 świń do innego budynku gospodarczego. Strażacy pracują w AODO. Jedna rota zabiera jedną świnię na uwięzi.

00:10 - Prąd już mamy odcięty. Możemy bezpiecznie prowadzić działania. W tym samym czasie na miejscu zdarzenia zjawia się 339[S]92 GCBA 5/32 z OSP Komorowice Śląskie.
Zadaniem strażaków z Komorowic jest rozwinięcie drugiej linii gaśniczej. Rota w AODO poda prąd wody z drabiny przez okienka wentylacyjne w poddaszu. Dodatkowo w pobliżu miejsca zdarzenia nie ma czynnych hydrantów. KDR podjął decyzję o ewentualnym dowożeniu wody. Najbliższy hydrant jest kilometr od nas, przy centrum rekreacji. 

00:13 - Na miejscu Zdarzenia zjawia się jednostka OSP z Komorowic Krakowskich, na dwa zastępy:
339[S]89 GBARt 2.5/16 Mercedes Benz Atego 1326 AF/PS Szczęśniak
339[S]90 GCBA 5/32 Jelcz 442/JZS
Zaraz za nimi dociera patrol policji.

Z GCBA zostaje stworzone zasilanie do pojazdu z Komorowić Śląskich. Po opróżnieniu beczki zasilanie zostanie zrobione z zastepu 89, z kolei GCBA uda się na zasilanie hydrantowe.

Zostaje także rozwinięta druga linia obrony, z drugiej strony spadu dachu.

00:15 - Świnie udało się ewakuować. Na miejsce zdarzenia równolegle dociera Pluton PSP (GBA, GBA, GCBA, SD) oraz OSP Hałcnów. Rolę KDR przejmuje 331-13. Po krótkim rozpoznaniu KDR postanowił:

- Wprowadzić do budynku mieszkalnego rotę w AODO i z jedną linią szybkiego natarcia. Ich zadaniem będzie kontrola drewnianych elementów dachu budynku oraz w razie dużej temperatury schładzanie ich.
- Dodatkowo przy użyciu pojazdu SD, jedna rota w AODO z użyciem bosaków będzie tworzyła otwory w dachu, przez które podadzą prąd wody z DWP.

SIS wystarczające.

00:47 - Pożar udało się opanować. W celu dogaszenia Dwie roty w AODO wejdą na poddasze i będą zrzucać spaloną słomę na zewnątrz. Tam zostanie cała sterta przelana przy użyciu jednego prądu wody. KDR ściąga na miejsce zdarzenia inspektora budowlanego.

01:33 - Na miejscu inspektor budowlany.
01:41 - Pożar całkowicie ugaszony. Pracę na miejscu zdarzenia rozpoczyna inspektor budowlany. Sprawdzi on stan budynków. Nasze działania zakończone. Zwijamy sprzęt i wracamy do koszar. Na miejscu zostaje policja, oraz jednostka OSP z Bestwiny oraz Komorowic Śląskich w celu zabezpieczenia prac prowadzonych przez inspektora.
01:53 - 338-32 i 338-33 wraca do koszar.

- 32 i 33 zakończył działania, powrót do koszar.
  - Prawidłowo.

02:00 -

- 32 i 33 w koszarach.
  - Prawidłowo.

SILY I ŚRODKI

338[S]33 GCBA 5/32 Man LE 18.280/WISS
339[S]44 GBA 2,5/16 MAN TGM 13.290/Stolarczyk
339[S]92 GCBA 5/32 Mercedes Benz-Atego 1629/Bocar
339[S]88 GBA 2,5/28 Mercedes-Benz Atego 1429/Bocar
331[S]21 GBA 2,5/36 Scania P360/WISS
331[S]22 GBA 2,5/16 Iveco EuroCargo 150-320/PS Szczęśniak
331[S]25 GCBA 9,5/50 Scania P410/WISS
331[S]51 SD 37 Iveco 150E28/Magirus
H523 Kia Ceed
+ inspektor budowlany
« Ostatnia zmiana: 09 Grudzień 2018, 17:10:13 wysłana przez n0thing »

Offline michalm20

• Starszy Moderator
  • Kapitan
  • *
« Odpowiedź #49 dnia: 03 Grudzień 2018, 17:59:54 »
Załącznik nr 2:

Wniosek o wystawienie opini dotyczącej wstąpienia jednostki do struktur KSRG.

Zwracam się z prośbą do moderatora prowadzącego o wystawienie raportu dotyczącego dotychczasowej działalności mojej jednostki, oraz poziomu mojej wiedzy.

Z poważaniem!
Naczelnik OSP Zabierzów

st. str. n0thing

Raport dot. KSRG

Gracz podnosi swoją wiedzę, widać to po opisach akcji, które cały czas pną się ku górze. Uwagi moderatora bierze pod uwagę przy opisie nowych akcji. Jest osobą komunikatywną, potrafiącą rozmawiać poprzez PW z zachowaniem zasad kultury. Podział bojowy jego jednostki, wystarcza na działania w strukturach KSRG. Moja opinia jest pozytywna. Wiadomo, że jednostki takie są na ciągłej obserwacji i w przypadku pogorszenia poziomu wiedzy również będę wyciągał odpowiednie wnioski.

kpt. michalm20

Moderator OSP

Dział zakupu pojazdów

Offline n0thing

• Sekcyjny
  • *
« Odpowiedź #50 dnia: 09 Grudzień 2018, 17:42:53 »
[04.12.2018] 17:43 Alarm z czujnik ppoż w zakładzie produkcyjnym, liczne wsparcie w drodze!

INTERWENCJA NR 0019/2018
- Alarm Fałszywy -

17:43 - Alarmowanie naszej jednostki OSP.
17:44 - Pierwszy strażak w remizie. Otwiera on drzwi garażowe, następnie łączy się z SKKM.

- Co masz dla nas?
  - Alarm z czujki ppoż w jednym z pomieszczeń magazynowych w Rafinerii. Jedźcie na dwa. Liczne wsparcie w drodze, w tym ZSP.
  - Prawidłowo.

17:46 - Alarmowy wyjazd dwóch zastępów (338-32 i 338-33) z remizy. Obsada łączna: 12 osób.

- Zgłaszam wyjazd zastępów 32 i 33 do czujki w rafinerii.
  - Prawidłowo.

17:49  - Nasze zastępy dotarły przed bramę główną. Portier pokieruje nas na miejsce.

- 32 i 33 jesteśmy na bramie głównej. Portier kieruje nas na miejsce zdarzenia. Za chwilę sytuacja.
  - Prawidłowo.

17:50  -

- Jesteśmy pod budynkiem w którym uruchomiła się czujka. Mamy tu strażaków z ZSP. Okazało się że czujka wywaliła jakiś błąd, strażacy z rafinerii dokładnie to jeszcze potwierdzą, ponieważ udali się na rozpoznanie. My czekamy.
  - Prawidłowo.

ROZPOZNANIE:
W budynku dwupiętrowym (20x10) doszło do uruchomienia się czujki p.poż. Budynek jest biurem Rafinerii. Po przybyciu jako pierwszych na miejsce strażaków z ZSP, strażacy potwierdzili że alarm jest fałszywy. Wydobył się z jednej czujki na korytarzu. ZSP sprawdza to.

17:55  - Na miejscu OSP Bestwina. Pada meldunek:

- Sprawdziliśmy czujkę, okazało sie że wywala ona jakieś błędy. Alarm zaliczony jako fałszywy. Zgłaszam zakończenie działań i powrót 32 i 33 do koszar.
  - Prawidłowo.

18:04  - W koszarach.

- 32 oraz 33 w koszarach.
  - Prawidłowo.

SILY I ŚRODKI

338[S]33 GCBA 5/32 Man LE 18.280/WISS
339[S]44 GBA 2,5/16 MAN TGM 13.290/Stolarczyk
336[S]11 GCBA 12/60 Steyr  32 S 37/Rosenbauer
336[S]18 ZSP SRTchem Renault Kerax 19.260/PS Szczęśniak

Offline michalm20

• Starszy Moderator
  • Kapitan
  • *
« Odpowiedź #51 dnia: 09 Grudzień 2018, 19:17:45 »
Akcja I:

Nie było zastępu z JRG, więc dane spisałeś? + 5 tyś

Akcja II:

Piszesz w pewnym momencie że rota wejdzie do środka z linią szybkiego natarcia, wiesz dobrze że powinna to być linia gaśnicza. Druga sprawa, do akcji w rękach np. KDR'a powinna wejść kamera termowizyjna, aby na bieżąco kontrolować temperaturę ścian. Część gaśniczą opisałbym inaczej, ale nie jest źle. + 6 tyś

Akcja III:

Ok .+ 3 tyś

Za akcję: + 14 tyś
Budżet: 78 tyś

Do opisu:

[09.12.2018] 20:34 Zalana piwnica w domu jednorodzinnym.
[11.12.2018] 15:11 Zabezpieczenie lądowiska dla LPR.
[12.12.2018] 18:55 Zabezpieczenie rejonu JRG, podczas którego dochodzi do potrącenia rowerzysty!

Moderator OSP

Dział zakupu pojazdów

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
  • Reputacja: 38
« Odpowiedź #52 dnia: 12 Grudzień 2018, 22:24:56 »
EGZAMIN ZALICZONY POZYTYWNIE

JEDNOSTKA WCHODZI W SKŁAD STRUKTUR KRAJOWEGO SYSTEMU RATOWNICZO-GAŚNICZEGO

GRATULUJĘ !!!

Opłata 10 tys

Budżet 68 tys

Offline Misiek0831

• Administrator
  • Nadbrygadier
  • *
  • Reputacja: 99
  • Jezeli w czymś pomogłem będę wdzięczny za +
    • OSP Mircze
  • Gadu-Gadu: 914766
  • Jednostka KW: [klik]
« Odpowiedź #53 dnia: 13 Grudzień 2018, 23:05:29 »
przyznano dotację w kwocie 300 tys

budżet:368 tys

W dniu 14.12.2018 r. dokonuję modyfikacji wiadomości, błędnie wpisano budżet. Po dotacji, powinno być 368 tyś, natomiast przez pomyłkę misiek wpisał 378 tyś.

Edytował: kpt. michalm20
« Ostatnia zmiana: 14 Grudzień 2018, 17:31:42 wysłana przez michalm20 »
Traktuj innych tak jak byś chciał aby ciebie traktowano...

Przedstawiciel :  Rosenbauer, METZ

Starszy Brygadier

Ratownik Medyczny

Offline michalm20

• Starszy Moderator
  • Kapitan
  • *
« Odpowiedź #54 dnia: 14 Grudzień 2018, 17:34:08 »
Informacja do gracza

Gratuluję wstąpienia w szeregi KSRG, myślę że jest to tylko dalszą motywacją do nauki, poznawania nowych technik oraz ciągłym doszkalaniu się. Proszę podać mi aktualny spis numerów operacyjnych, chyba że zostają tak jak ją, tylko zmieniamy "końcówkę na 9" Gratuluję i życzę sobie, abym teraz czytał Twoje opisy akcji na co raz to wyższym poziomie.

Moderator OSP

Dział zakupu pojazdów

Offline michalm20

• Starszy Moderator
  • Kapitan
  • *
Odp: OSP KSRG Zabierzów
« Odpowiedź #55 dnia: 16 Grudzień 2018, 20:24:16 »
Co tam z opisami kolego?

Moderator OSP

Dział zakupu pojazdów

Offline n0thing

• Sekcyjny
  • *
« Odpowiedź #56 dnia: 17 Grudzień 2018, 13:05:05 »
Witam. Całe numery się nie zmienią, zmienimy jedynie koncówki (z 338, na 339; czyli 339-32, 339-33, itp).
A jeśli chodzi o akcje postaram się je na dniach opisać, miałem trochę zawalony czas, praca/szkoła i świąteczne porządki w domu.:)

Offline michalm20

• Starszy Moderator
  • Kapitan
  • *
« Odpowiedź #57 dnia: 17 Grudzień 2018, 17:54:47 »
Okej to z akcjami umówmy się że do weekendu (następnego rozdania) je opisz.

Numery zmieniłem.

Moderator OSP

Dział zakupu pojazdów

Offline n0thing

• Sekcyjny
  • *
« Odpowiedź #58 dnia: 17 Grudzień 2018, 18:03:34 »
[09.12.2018] 20:34 Zalana piwnica w domu jednorodzinnym.

INTERWENCJA NR 0020/2018
- Miejscowe Zagrożenie -

20:34 - Alarmowanie naszej jednostki OSP.
20:35 - Pierwszy strażak w remizie. Otwiera on drzwi garażowe, następnie łączy się z SKKM.

- Co masz dla nas?
  - Zabierzów, ulica Michała Drzymały, zalana piwnica w budynku jednorodzinnym.
  - Prawidłowo. Zbieram ekipę i wyjeżdżam GBA. Mamy się udać alarmowo?
  - Zrozumiałem prawidłowo. Oczywiście, alarmowo.
  - Prawidłowo.

20:36 - Załoga w komplecie. Zastęp 339-32 opuszcza alarmowo remizę. Dowódca melduje:

- Zgłaszam alarmowy wyjazd zastępu 339-32 do zalanej piwnicy na Drzymały. Obsada sześć osób.
  - Zrozumiałem prawidłowo.

20:38 - Na miejscu. Kierowca zaparkował zastęp na podjeździe do posesji tak aby nie blokować ruchu drogowego oraz pieszego. Pada meldunek:

- 998 Królewiec, 339-32 Zabierzów na miejscu zdarzenia. Za chwilę podam Ci sytuację.
  - Zrozumiałem prawidłowo 32.

ROZPOZNANIE:
    W piętrowym budynku jednorodzinnym (10x10) doszło do uszkodzenia rury wodociągowej (PCV), w wyniku czego 4 pomieszczenia piwniczne, wraz z korytarzem zostały zalane. Rura została uszkodzona przed zaworem oraz licznikiem, dlatego nie udało się zapobiec dalszemu wycieku. Woda w piwnicy sięga już 30 centymetrów, cały czas napływa. Właściciel wezwał już pogotowie wodociągowe. W piwnicy jest również kotłownia, z piecem gazowym wieszanym na ścianie. Instalacje elektryczne w piwnicy znajdują się na wysokości 1,5 metra. W tym momencie nie ma potrzeby odcinania prądu oraz gazu. W piwnicy brak kratek ściekowych. Jedynym rozwiązaniem jest pompowanie wody. Z kolei cała sytuacja wygląda dowódcy na podejrzaną, prawdopodobnie właściciel sam "majstrował" coś przy liczniku, ponieważ niedaleko zaworu znajduje się szlifierka kątowa oraz zestaw zgrzewarek do rur. Ze względu na bezpieczeństwo ewakuujemy mieszkanców (para, w wieku ok. 40 lat) na zewnątrz. Wcześniej także kazaliśmy wyłączyć piec gazowy.

- 998 Królewiec, zgłoś się dla 339-32.
  - Zgłasza sie Królewiec dla 32.
  - Słuchaj, na miejscu została uszkodzona rura wodociągowa, poniżej licznika oraz zaworu. Woda cały czas napływa. Obecnie mam
    zalane 4 pomieszczenia piwniczne na wysokość około 30 centymetrów od ziemi. Właściciel zadzwonił już na pogotowie wodociągowe.
    My spróbujemy zatamować wyciek oraz rozpoczniemy pompowanie wody. SIS prócz wodociągów wystarczające.
  - Zrozumiałem prawidłowo. Jak wygląda sytuacja z prądem oraz z kotłownią?
  - Instalacja elektryczna w pomieszczeniach jest na wysokości 1,5 metra nad ziemią. Jeśli chodzi o piec, to mam tutaj piec gazowy
  wiszący na ścianie, przy suficie. Póki co nie odcinamy prądu.
  - Zrozumiałem. Czyli nie potrzebujesz energetyków?
  - Nie potrzebuję.
  - Przyjąłem. 

DZIAŁANIA:
Rota pierwsza zakłada wodery. Następnie strażacy wejdą do piwnicy, gdzie przy użyciu ostruganej gałązki przytamują wyciek. (kawałek gałązki o średnicy równającej się ze średnicą wewnętrzną rury zostanie wciśnięty "na styk" do środka rury. Następnie przez namoknięcie gałęzi, drzewo powinno się rozcisnąć i skutecznie zatamować wyciek). Strażacy odczekają na efeky.
Rota druga zakłada AODO, następnie przygotowuje motopompę pływającą niagara oraz wentylator oddymiający.

20:43 - Wyciek udało się sukcesywnie zatamować. Rota pierwsza zanim wyjdzie z piwnicy, otworzy wszystkie okna na dole. Następnie rota druga ustawi przed wejściem wentylator oddymiający. Po jego uruchomieniu strażacy w AODO są gotowi do uruchomienia w piwnicy motopompy pływającej. Woda zostanie odprowadzona w wężu przez okno do najbliższej kratki ściekowej.

- Zgłasza się Królewiec.
  - Udało nam się zatamować wyciek z głównej rury. Rozpoczynamy teraz pompowanie wody. Pogotowia wodociągowego jeszcze nie ma.

20:54 - Na miejscu pogotowie wodociągowe. KDR po krótkiej rozmowie z pracownikiem wodociągów postanowił przerwać wypompowywanie wody. Strażacy w AODO schodzą wyłączyć pompę. Po 5 minutach rota sprawdzi przy pomocy detektora zawartość tlenku węgla w powietrzu. Gdy będzie w normie, strażacy wyłączą wentylator, następnie pracownicy wodociągów będą mogli przystąpić do naprawy.

- Zgłasza się Królewiec.
  - Na miejsce dojechało pogotowie wodociągowe. Nasze działania związane z pompowaniem zostają przerwane. Wietrzymy teraz
  pomieszczenia piwniczne ze spalin, całość sprawdzimy detektorem. Następnie pracownicy wodociągów będą mogli rozpocząć
  naprawianie usterki.
  - Przyjąłem.

21:09 - Pracownicy wodociągów naprawiają usterkę.
21:27 - Usterka naprawiona. Kontynuujemy pompowanie.

- Zgłasza się Królewiec.
  - Usterka została naprawiona. Kontynuujemy pompowanie. Pracownicy wodociągów doszli do tego że właściciel chciał zrobić drugi obieg, przed licznikiem. Sprawa zgłoszona na policji.
  - Przyjąłem.

21:34 - Na miejscu policjanci. Trwa przesłuchiwanie podejrzanego w towarzystwie pracowników wodociągów.

- Zgłasza się Królewiec.
  - Na miejscu mamy policję. My dalej kontynuujemy pompowanie.
  - Przyjąłem.

22:05 - Woda została wypompowana. Na posadzce zostały 1-2 centymetry wody, której pompa już nie zbiera. Nasze działania zostały zakończone. KDR spisał dane.

- Zgłasza się Królewiec.
  - Zakończyliśmy działania. W piwnicy zostało jakieś 1,2 centymetry wody której pompa nie zabrała. Dane mam spisane, za niedługo
  wracam do koszar.
  - Przyjąłem.
RODKI:

22:11 - Zastęp 339-32 wraca do koszar.

- 998 Królewiec, 339-32 wraca do koszar, jak zrozumiałeś?.
  - Zrozumiałem prawidłowo 32.

22:18 - W remizie.

- Zgłasza się Królewiec dla 32.
  - Jestem w remizie.
  - Zrozumiałem prawidłowo, przedzwoń do mnie.
  - Prawidłowo.

SIŁY I ŚRODKI:
R155 Skoda Yeti
+ Pogotowie Wodociągowe

Offline n0thing

• Sekcyjny
  • *
« Odpowiedź #59 dnia: 17 Grudzień 2018, 19:18:16 »
[11.12.2018] 15:11 Zabezpieczenie lądowiska dla LPR.

INTERWENCJA NR 0021/2018
- Miejscowe Zagrożenie -

15:13 -SKKM w Królewcu odbiera zgłoszenie od pogotowia ratunkowego o wypadku na terytorium jednego z zakładów w Zabierzowie. Na kowala rozlał się gorący metal, ma ciężkie oparzenia dolnych kończyn. PR zadysponowało na miejsce śmigłowiec z Gliwic.. SKKM alarmuje naszą jednostkę.
15:14 - Do jednostki przylatuje pierwszy strażak - dowódca zastępu. Otwiera on garaże, następnie łączy się z SKKM.

- Co masz dla nas?
  - Zabierzów, ulica Kaniowska, zabezpieczenie lądowiska LPR na parkingu przed zakładem obróbki metali. PR na miejscu opiekuje się
  mężczyznom z poparzeniami dolnych kończyn. Przylot śmigłowca planowany na godzinę 15:25. Macie 10 minut.
  - Prawidłowo. Zbieram ekipę i wyjeżdżam GBA.

15:15 - W jednostce zjawiają się kolejni strażacy. Trzech z nich, w tym kierowca ubrali się w nomexy. Ze względu na czas wyjedziemy w 4 osobowej załodze. W razie potrzeby będziemy mieli przygotowaną obsadę na kolejny zastęp.

- Zgłaszam alarmowy wyjazd zastępu 32 do zabezpieczenia lądowiska na Kaniowej. Obsada 4 osoby w tym ratownik z ukończonym
  szkoleniem na współdziałanie z LPR. W razie potrzeby w remizie mam obsadę na kolejny zastęp. 
  - Prawidłowo. GBA wystarczy.
  - Zrozumiałem. 

15:18 - Zastęp dotarł na miejsce zdarzenia. Ochroniarz już na nas czekał. Kierowca parkuje zastęp na pobliskim parkingu, którego część będzie należeć pod lądowisko. Parking w jednej części zapełniony jest samochodami, natomiast jest też przestrzeń do bezpiecznego lądowania śmigłowca. Nie mamy tutaj kabli ani innych zagrażających wirnikowi elementów. Z tego co ochroniarz mówił za niedługo przyjedzie do nas karetka z pacjentem. Rota z 32 wyznacza fragment bokach 25x25 m. Kierowca zamyka ruch na drodze dojazdowej do firmy oraz zabezpiecza taśmą ostrzegawczą miejsce lądowiska w promieniu 100 metrów. KDR wyznaczył przodownika R-1 z kwalifikacją do pomocy w lądowaniu LPR. Przodownik zakłada kamizelkę ostrzegawczą, oraz zabiera ze sobą dwie stacje, jedna działa na kanale SKKM a druga na kanale LPR.

- Jesteśmy na miejscu. Przygotowujemy się na zabezpieczanie lądowiska. Za chwilę powinna dotrzeć do nas karetka z poszkodowanym. SIS wystarczające.
  - Zrozumiałem. 

15:21 - Lądowisko mamy zabezpieczone. Na miejsce dojeżdża karetka typu "S" z poszkodowanym mężczyznom. Mężczyzna wylał na siebie rozgrzany metal, doznał oparzeń obu kończyn dolnych, od mięśnia czterogłowego po same stopy. Lekarz podał mężczyźnie środki znieczulające. Założono także poszkodowanemu opatrunki hydrożelowe. Poszkodowany trafi śmigłowcem do szpitala w Siemianowicach Śląskich.

- Lądowisko mamy zabezpieczone. Karetka z poszkodowanym na miejscu. Za około 4 minuty śmigłowiec powinien być na miejscu.
  Naprowadzimy go na lądowisko.
  - Przyjąłem. 

15:24 - Na niebie ukazał się śmigłowiec. Przodownik łączy się z załogą przy użyciu radiotelefonu. Wstępnie naprowadza załogę na miejsce lądowiska. Po zauważeniu płyty śmigłowiec schodzi do punktu 0. Strażak podaje im gestami rąk wiatr.
15:26 - Śmigłowiec wylądował. Trwa przekazywanie pacjenta.

- Śmigłowiec już wylądował, trwa przekazywanie pacjenta.

15:28 - Śmigłowiec wznosi się w powietrze. Działania zostały zakończone. KDR spisuje dane. Kierowca odblokowuje drogę dojazdową do firmy oraz usuwa taśmy.

- Działania mam zakończone. Zbieramy sprzęt, ja spisuję dane, za chwilę wracamy do koszar.
  - Zrozumiałem. 

15:33 - Zastęp 339-32 wraca do koszar.

- Zgłaszam powrót zastępu do koszar.
  - Zrozumiałem. 

15:38 - W koszarach.

- Zastęp w bazie. Pełna gotowość. Za chwilę zadzwonię do Ciebie.
  - Zrozumiałem. 

SIŁY I ŚRODKI:
339[S]32 GBA 2,5/16 Renault Range D14/WISS
"S-2" Renault Master Stacja PR Zabierzów
RATOWNIK-4 HEMS Gliwice