JRG Jawor

Autor Wątek: JRG Jawor  (Przeczytany 12490 razy)

Offline czeresnia112

 • Starszy Sekcyjny
 • *
 • Wiadomości: 240
 • Reputacja: 3
 • Jednostka JRG: [klik]
Odp: JRG Jawor
« Odpowiedź #225 dnia: 12 Listopad 2019, 13:59:46 »
12:18 Eksplozja w sklepie. Po przybyciu na miejsce pożarem objęty cały obiekt.

#20

Dyżurny odebrał zgłoszenie o wybuchu w sklepie w miejscowości Mściwojów. SKKP dysponuje do zdarzenia pluton gaśniczy z JRG Jawor oraz alarmuje jednostki OSP z Mściwojowa oraz Marcinowic. W JRG po zadzwonieniu dzwonków oraz pojawieniu się cyfr na panelu obsady wozów udają się na garaż.

12:19 - Wyjazd alarmowy 441-21, 441-22 oraz 441-53. Na miejsce udaje się także dowódca JRG - 441-90.
12:27 - Na miejscu. Dowódca na rozpoznanie. Jest już OSP Mściwojów. Razem z nami dojechał ZRM.

Z informacji przekazanych od dowódcy zastępu z OSP wynika iż na zapleczu budynku doszło do wybuchu. W momencie wybuchu w budynku znajdowała się jedna osoba - właściciel, znajdował się on w drugiej części obiektu, tam gdzie do wybuchu nie doszło. Budynek jest o wymiarach około 10x2 metra, podzielony na dwie części, część sklepową oraz zaplecze. Wg. właściciela nie wybuchła butla z gazem, gdyż takowych tam nie było, o innym wybuchu świadczy także brak wybitych szyb czy jakiegoś uszkodzenia ścian czy drzwi. Obiekt obecnie jest wewnątrz w calości objęty płomienami. Po dojeździe drugiej OSP SiS będą wystarczające.

Dowódca z OSP przekazał do SKKP prośbę o odłączenie zasilania w tej okolicy, nie ma możliwości dostępu do skrzynki z bezpiecznikami. Właściciel został przekazany pod opiekę ZRM. Nie uskarżał się na żadne dolegliwości ale warto wszystko sprawdzić. Miejsce wstępnie zabezpieczono taśmą ostrzegawczą.

Wcześniej została zbudowana linia główna przez strażaków z OSP, a od rozdzielacza także jedna gaśnicza. Do wprowadzenia do środka przygotowane są dwie roty ratowników w aparatach, jedna z OSP, jedna od nas. Wężem W-75 robimy zasilanie dla wozu z OSP od naszego GBA22.

12:30 - Na miejscu zastęp OSP Marcinowice. Na razie czekają w gotowości do wejścia do środka, KDR wysyła jedną rotę od nich na rozpoznanie wodne, po zlokalizowaniu hydrantu stworzyć zasilanie dla wozów podających wodę. Przyszła także informacja od PSK dotycząca odłączenia zasilania. KDR wydaje polecenie podania prądu wody do środka a następnie wprowadza do środka dwie roty ratowników. Woda podana na początku w strefę podsufitową w wyniku czego została lepiej rozproszona po pożarze a także schłodziła gazy pożarowe. Po wejściu do środka wszystkie zarzewia płomieni gaszone są poprzez podanie wody. Ratownicy oprócz gaszenia przeszukują także cały obiekt. KDR przed wprowadzeniem ratowników sprawdził optycznie stan budynku, nie widać żadnych pęknięć ścian.

12:36 - Generalnie można zauważyć że w części sklepowej spaleniu uległ jedynie podwieszany sufit, elementy które spadały z góry rozpalały asortyment sklepowy. Na zapleczu z kolei, liczy ona około jedną czwartą powierzchni całego budynku, pożar zajął całe pomieszczenie, po podaniu wody pożar przygasa i można spróbować otworzyć drugie drzwi od strony zaplecza. Do tego celu rozwinięta została druga linia gaśnicza z odcinka W-52 zakończonego prądownicą typu Turbo. Drzwi zostaję otwarte, nie są one zakluczone i nie trzeba ich wyważać. Po wstępnym uchyleniu podano wodę w strefę podsufitową aby ograniczyć ryzyko rozgorzenia. Po wstępnym schłodzeniu drzwi otwarte. Tę linię obsługuje rota z Marcinowic, oczywiście zabezpieczona w APB.

12:40 - Pożar opanowany, w drzwiach od strony sklepu ustawiono wentylator, ustawiony na dmuchanie, zadymienie ucieka przez drzwi od zaplecza. W międzyczasie ZRM pozostawił właściciela na miejscu zdarzenia, brak obrażeń. Na zapleczu trwa wyrzucanie spalonych oraz nadpalonych elementów wyposażenia. Są one oczywiście dogaszane już na zewnątrz. W działaniach także kamera termowizyjna.

13:07 - Pożar uznajemy za ugaszony. W trakcie wyrzucania wyposażenia z zaplecza zlokalizowano trzy rozerwane puszki prawdopodobnie po farbie w szpraju. Być może to był ten wybuch. Jednostki zwijają sprzęt. Na miejscu zostanie zastęp z Mściwojowa oraz dowódca, którzy poczekają na inspektora nadzoru budowlanego, który sprawdzi budynek. Pozostałe zastępy wrócą do jednostek.

13:18 - Na miejscu powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Dowódca wita się z nim podając mu dłoń. Inspektor sprawdza budynek i nie stwierdza nieprawidłowości. KDR przekazuje miejsce zdarzenia właścicielowi.

Na miejscu:
JRG Jawor - 441-21 (GBA) - 4 osoby; 441-22 (GBA) - 2 osoby; 441-53 (SHD) - 1 osoba; 441-90 (SLOp) - 1 osoba
OSP Jawor - 441-21 (GBA) - zabezpieczenie rejonu
OSP Mściwojów - 449-41 (GBA) - 6 osób
OSP Marcinowice - 449-45 (GBA) - 5 osób
policja, pogotowie ratunkowe, pogotowie energetyczne, inspektor nadzoru budowlanego
« Ostatnia zmiana: 12 Listopad 2019, 14:04:56 wysłana przez czeresnia112 »
SIEMANOOOOOOOOOOOOOOO0

Offline Misiek0831

 • Administrator
 • Nadbrygadier
 • *
 • Wiadomości: 3.192
 • Reputacja: 99
 • Jezeli w czymś pomogłem będę wdzięczny za +
  • OSP Mircze
 • Gadu-Gadu: 914766
 • Jednostka KW: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: JRG Jawor
« Odpowiedź #226 dnia: 13 Listopad 2019, 13:40:40 »
Dział zakup pojazdów dostarcza:

SLRt Volkswagen Transporter T5 (2013) 84  tys/ 7dni
GBA 2/30 Renault Midliner M210/ISS Wawrzaszek 215 tys /7 dni


koszt: 299 tys

rejstracja: gratis

budżet: 465 tys
Traktuj innych tak jak byś chciał aby ciebie traktowano...

Przedstawiciel :  Rosenbauer, METZ

 Starszy Brygadier

Ratownik Medyczny

Offline Zyrios12

 • Starszy Moderator
 • Starszy Brygadier
 • *
 • Wiadomości: 1.426
 • Reputacja: 39
 • Gadu-Gadu: 921164
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka KW: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: JRG Jawor
« Odpowiedź #227 dnia: 14 Listopad 2019, 12:50:42 »
Oczekuje do następnej zmiany
Służby Ratownicze to właśnie oni walczą o życie innych narażając własne.
gg:921164

Ratownik Medyczny

Offline czeresnia112

 • Starszy Sekcyjny
 • *
 • Wiadomości: 240
 • Reputacja: 3
 • Jednostka JRG: [klik]
Odp: JRG Jawor
« Odpowiedź #228 dnia: 14 Listopad 2019, 19:57:53 »
14:19 Wypadek komunikacyjny na trasie szybkiego ruchu. Uderzenie boczne 3 osoby zakleszczone jedna przed pojazdem. ( 2 osoby nieprzytomne, nieoddychające).

#21

SKKP Jawor otrzymało zgłoszenie z numeru 112 poprzez formatkę dotyczącą wypadku dwóch pojazdów na zjeździe z drogi ekspresowej S3 na DK5. W wypadku udział brały 2 pojazdy, są osoby zakleszczone. Alarmowane są jednostki OSP Bolków, Sady Dolne oraz Stare Rochowice. Zgłoszenie trafiło także do SKKP powiatu świdnickiego, z którego terenu takze udają się jednostki. Z JRG Jawor zadysponowano sekcję techniczną, na miejsce udaje się także zastępca dowódcy jednostki.

14:20 - Wyjazd 441-21, 441-22 oraz 441-90.
14:33 - Na miejscu. Dowódca na rozpoznanie. Na miejscu trzy zastępy z OSP, dwa ZRM oraz patrol policji. Kolejny ZRM dojechał razem z nami.

Na ślimaku służącym jako zjazd z drogi ekspresowej S3 doszło do zderzenia bocznego pojazdu osobowego Opel Kadett oraz Volvo xc90. Volvo uderzyło w bok Opla. Po zderzeniu oba pojazdy siłą rozpędy uderzyły w barierki tym samym zgniatając Opla jeszcze bardziej. Oplem podróżowały cztery osoby, Volvem jechał sam kierowca, który twierdzi że nie uskarża się na żadne dolegliwości. Z kolei w środku Opla zakleszczone są trzy osoby, dwie nieprzytomne oraz jedna przytomna. Jedna osoba z Opla opuściła pojazd, początkowo była przytomna, jednakże następnie straciła przytomność i doszło do NZK, RKO podjęte przez świadków zdarzenia. Droga zablokowana, wycieki są. Samochody bez instalacji lpg.

Na miejsce leci śmigłowiec LPR. Będzie on lądować na pobliskim polu. Lądowisko zabezpieczyć ma OSP Stare Rochowice, które już dojeżdża na miejsce. Dowódca przekazuje im tą informację przez radio, mają się kontaktować drogą radiową ze śmigłowcem.

Miejsce zabezpieczone przez OSP, zabezpieczenie pożarowe także wykonane wcześniej. Ochotnicy przystąpili już do działań. ZRM, który przybył wcześniej przejął RKO osoby poza pojazdem, jedna rota z OSP do pomocy. Drugi ZRM prowadzi działania przy poszkodowanych z Opla. Jedna osoba bez czynności życiowych, druga nieprzytomna ale z zachowanymi czynnościami, jedna osoba przytomna jednakże w ciężkim stanie. Wycieki płynów zostały wstępnie zasypane sorbentem, akumulatory w pojazdach odłączone.

Łącznie na miejscu mamy trzy ZRM, jeden w drodze, no i w drodze też jest LPR. Z ramienia SP są to zastępy z OSP Sady Dolne, Bolków, z powiatu świdnickiego OSP Dobromierz, trzy zastępy od nas oraz dojeżdżające OSP Stare Rochowice, które zabezpieczy lądowisko.

Mechanizm uderzenia nie spowodował zablokowania nóg osób poszkodowanych. W momencie naszego dojazdu osoba z NZK została już wyciągnięta z pojazdu bezprzyrządowo i przystąpiono do RKO. 30 uciśnięć i dwa wdechy. RKO prowadzi załoga ZRM wraz ze strażakami, następuje rotacja ratowników wykonujących uciski. Ewakuacja była poprzedzona usunięciem słupka środkowego razem z drzwiami tylnymi, osoba ta znajdowała się na tylnej kanapie pojazdu. Obecnie trwają dalsze czyności zmierzające do ewakuacji pozostałych osób poszkodowanych. Na tylnej kanapie pojazdu znajduje się dwóch strażaków którzy ręcznie stabilizują odcinki szyjne kręgosłupa dwóch osób siedzących na przednich fotelach. Obie osoby mają założone kołnierze ortopedyczne. Pojazd wcześniej ustabilizowany klinami. Wracamy do tradycyjnej metody wycinki. Przecięte zostaną teraz pozostałe słupki w kolejności - dwa słupki A, jeden pozostały słupek B, słupki C oraz słupki D. Do tego używane są nożyce hydrauliczne.

14:37 - Na miejscu zastęp z JRG Świebodzice, razem z nimi dojechał kolejny ZRM. Na polu obok zdarzenia wylądował właśnie śmigłowiec LPR, którego obsada już się powoli do nas udaje. Osoba, która wypadła z pojazdu odzyskała funkcje życiowe, wrócił oddech oraz oznaki krążenia. Osoba została od razu wyłożona na deskę a potem na nosze i trafia do karetki.

Po przecięciu dach zostanie ściągnięty z pojazdu i odłożony na bok, ostre krawędzie będą zabezpieczone ochraniaczami. Po usunięciu dachu rozpieraczem następuje zgniecenie obu przednich błotników aby uzyskać dostęp do zawiasów drzwi. Zawiasy ze strony z której usunięto już słupek środkowy zostają przecięte z pomocą nożyc i tym samym jedne drzwi możemy usunąć na bok. W tym momencie mamy już możliwość ewakuacji jednej osoby, jest to kierowca który jest nieprzytomny. Zostanie ona wykonana na deskę ortopedyczną w taki sposób żeby zachować kręgosłup mężczyzny w osi. Deska zostaje umieszczona za plecami poszkodowanego, zostaje wsunięta między fotel a plecy. Fotel został uprzednio obniżony do jak najniższego poziomu. Zadanie będzie o tyle utrudnione ze nie mamy w tym momencie dostępu od drugiej strony, gdyż jest tam drugi poszkodowany. Dwóch ratowników trzyma deskę ortopedyczną, jeden stale stabilizuje odcinek szyjny kręgosłupa. Dwóch ratowników wsunie osobę na deskę, jedna trzymając za ramiona, druga z kolei na wysokości bioder. W gotowości czeka kolejny ratownik który ułoży na desce nogi poszkodowanego.

14:45 - Tak jak napisano tak zrobiono. W momencie wyciągnięcia mężczyzny na deskę jest ona przekazywana kolejnym ratownikom będącym już poza pojazdem, deska trafia na nosze i od razu do karetki.

Jednocześnie prowadzono działania związane z ewakuacją drugiego poszkodowanego. Po zgnieceniu błotnika nie można było od razu wyciąć drzwi gdyż w dalszym ciągu trzymały się one na zamku. Konieczne było użycie rozpieracza ramieniowego, który umieszczono między słupkiem środkowym a drzwiami, po rozpoczęciu rozpierania drzwi puszczają i teraz nożycami następuje przecięcie zamka drzwi przednich. Aby nie utrudniać nam działań przy ewakuacji tylne drzwi także zostają usunięte. Analogicznie do drzwi przednich najpierw otwarto je rozpieraczem a następnie z pomocą nożyc przecięto słupek środkowy u nasady tym samym usuwając drzwi razem ze słupkiem. Ewakuacja nastąpi w taki sam sposób jak kierowcy, nie będziemy jej streszczać drugi raz. Z tą różnicą, ze tym razem mamy dostęp do poszkodowanego takze od drugiej strony.

14:56 - Poszkodowany został już umieszczony w karetce. Tym samym zakończono ewakuację poszkodowanych z pojazdu. Obecnie strażacy prowadzą działania związane z RKO jednej osoby, tej która została ewakuowana z pojazdu jako pierwsza. Pozostałe jednostki zabezpieczają miejsce zdarzenia. KDR odsyła ratowników jednej z OSP do pomocy policji przy wycofaniu trzech zestawów które stały przed miejscem zdarzenia a już za ostatnim zjazdem. Na ten moment wszystko trafia na ten wcześniejszy zjazd.

15:15 - Trzy ZRM zabrały trzy osoby na SORy. Decyzją lekarza z LPR RKO jednej osoby zostaje przerwane, stwierdzono zgon. Ciało zostaje przykryte folią. Jeden ZRM wraca na pusto, LPR szykuje się do odlotu.

15:23 - LPR odlatuje w kierunku Wrocławia. KDR odsyła do macierzystych jednostek zastępy z terenu powiatu świdnickiego, nie są już tutaj potrzebni. Do koszar wróci także GBA21 z JRG Jawor, pozostałe zastępy zostają na miejscu zdarzenia. Do działań przystępuje policja, która przeprowadzi czynności wyjaśniające.

16:30 - Zaczyna się ściemniać, miejsce działań zostaje oświetlone z masztów oświetleniowych zamontowanych na pojazdach. Do tego celu użyto naszego GBA22 oraz GBA z Sadów Dolnych. Maszt zasilany z agregatu prądotwórczego, który wcześniej uziemiono.

17:08 - Decyzją SKKP zastępca dowódcy jednostki zostaje przedysponowany do innego zdarzenia na terenie powiatu. odjazd 441-90 z miejsca działań.

18:22 - Policja, technik, prokuratura, lekarz biegły działania zakończyli. Jest zgoda na uprzątnięcie miejsca zdarzenia. Cialo denata zabierane jest przez zakład pogrzebowy. Pojazdy trafiają na lawety, w przypadku Opla pomagamy załadować wycięte elementy karoserii. Volvo jest w całości więc trafia na lawetę samodzielnie. Z drogi zbierane są pozostałości powypadkowe, trafiają one do worków foliowych. Mniejsze elementy oraz sorbent zbierane są szczotkami oraz szuflami także do worków. Worki zostaną zabrane przez służbę drogową. Droga po uprzątnięciu posypana zostaje świeżym sorbentem.

19:02 - Droga udrożniona. Ruch puszczony. Zastępy kończą i wracają do jednostek. Po powrocie uzupełnienie braków i wyczyszczenie sprzętu.

Na miejscu:
JRG Jawor - 441-21 (GBA) - 4 osoby; 441-22 (GBA) - 3 osoby; 441-90 (SLOp) - 1 osoba
OSP Jawor - 449-21 (GBA) - zabezpieczenie rejonu powiatu
OSP Sady Dolne - 449-76 (GBA) - 5 osób
OSP Stare Rochwice - 449-77 (GBA) - 6 osób
OSP Bolków - 447-70 (GLBM) - 5 osób
JRG Świebodzice - 562-21 (GBA) - 4 osoby
OSP Dobromierz - 569-50 (GBA) - 6 osób
policja, pogotowie ratunkowe, lotnicze pogotowie ratunkowe, służba drogowa
« Ostatnia zmiana: 18 Listopad 2019, 16:45:40 wysłana przez czeresnia112 »
SIEMANOOOOOOOOOOOOOOO0

Offline Zyrios12

 • Starszy Moderator
 • Starszy Brygadier
 • *
 • Wiadomości: 1.426
 • Reputacja: 39
 • Gadu-Gadu: 921164
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka KW: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: JRG Jawor
« Odpowiedź #229 dnia: 17 Listopad 2019, 00:14:33 »
Oczekuje
Służby Ratownicze to właśnie oni walczą o życie innych narażając własne.
gg:921164

Ratownik Medyczny

Offline czeresnia112

 • Starszy Sekcyjny
 • *
 • Wiadomości: 240
 • Reputacja: 3
 • Jednostka JRG: [klik]
Odp: JRG Jawor
« Odpowiedź #230 dnia: 17 Listopad 2019, 13:56:54 »
17:05 Wypadek komunikacyjny na trasie szybkiego ruchu. Uderzenie czołowe pojazdu osobowego w drugie auto osobowe a następnie uderzenie w pojazd ciężarowy i osobowy na swoim pasie ruchu. W pojeździe uderzającym 1 osoba nieprzytomna nie oddychająca, 2 osoby z ciężkimi obrażeniami 1 lekko ranna. Pozostali kierowcy bez obrażeń. Po przybyciu na miejsce pojazd ciężarowy płonie.

#22

SKKP w Jaworze odebrało zgłoszenie dotyczące karambolu na A4 w okolicach węzła Budziszów Wielki. Wg. zgłoszenia w zdarzeniu udział brały 3 samochodu osobowe oraz jeden ciężarowy, który stanął w płomieniach. Do zdarzenia zadysponowano z ramienia JRG zastępy GBA oraz GCBA. Alarmowane są jednostki OSP z Budziszowa Wielkiego, Granowic, Wądroża Wielkiego, Mierczyc oraz Marcinowic. Ponadto zgłoszenie trafiło takze do SK w Środzie Śląskiej oraz Legnicy.

17:07 - Wyjazd alarmowy 441-21 oraz 441-25.
17:08 - Z miejsca wypadku w gminie Bolków przedysponowano 441-90 z zastępcą dowódcy JRG.
17:13 - Po rozpoznaniu dowódcy pierwszego przybyłego zastępu zadysponowano dodatkowo zastępy z Bolesławca oraz Wrocławia.
17:21 - Zastępy JRG Jawor na miejscu. Jest już siedem zastępów z OSP. Jest także ZRM w ilości sztuk jednej oraz patrol autostradowy policji. Jest także służba drogowa.

Zastajemy tutaj wypadek drogowy z udziałem trzech pojazdów osobowych oraz pojazdu ciężarowego w postaci ciagnika siodłowego Volvo z naczepą. Pojazd ciężarowy leży na boku na pasie zieleni i jest w całości objęty płomieniami. Wg. relacji dowódcy z pierwszego zastępu naczepa pojazdu wypełniona jest w całości tekstyliami, które zajęły się płomieniami i palą się wewnątrz naczepy. Kwestia poszkodowanych, jedna osoba zakleszczona w pojeździe osobowym marki Skoda, pojazd jest bardzo mocno zmiażdżony i nie będzie to ładna ewakuacja. Jest to mężczyzna u którego stwierdzono brak czynności życiowych. Z dwóch pojazdów osobowych osoby postronne ewakuowały dwie osoby nieprzytomne, jednakże z zachowanymi czynnościami życiowymi. Kierujący pojazdem ciężarowym także poszkodowany ale jest przytomny. Więcej poszkodowanych nie stwierdzono. Autostrada zablokowana w kierunku na Wrocław. Trzy pojazdy osobowe znajdują się na asfalcie.

Miejsce zdarzenia zabezpieczone przez służbę autostradową oraz policję. Zamknieto także jeden pas ruchu w przeciwnym kierunku gdyż tam także stoją pojazdy uprzywilejowane. Miejsce zostało oświetlone wcześniej przez zastępy z OSP. Na miejscu już przed przyjazdem naszych zastępów obecne były duże siły i środki SP, tylko z ramienia OSP.

Pierwszy ZRM zajął się poszkodowanym zakleszczonym. Razem z nami dojechał drugi ZRM, który przejął od ochotników jednego z poszkodowanych kierowców. Dostajemy także informację, iż LPR nie poleci z uwagi na dosyć silną mgłę. Część ratowników prowadzi działania przy wycinaniu zakleszczonego kierowcy, kolejna część zajmuje się drugim nieprzytomnym kierowcą, pod opieką roty ratowników jest takze poszkodowany kierowca pojazdu ciężarowego. Prowadzone są także działania gaśnicze związane z pojazdem ciężarowym. Wycieki zasypano wstępnie sorbentem.

W przypadku pojazdu ciężarowego, znajduje się on około 15 metrów od pozostałych samochodów. Podawane są dwa prądy wody w natarciu na płonącą kabinę. Problemem jest naczepa, która także się zajęła, a wypełniona jest tekstyliami praktycznie na całej powierzchni. Palą się one w środku i na razie nie ma do nich dostępu, tym samym nie ma możliwości złapania płomieni i rozprzestrzeniają się one wewnątrz tekstyliów. Na autostradzie z reguły są problemy z wodą. Linia główna poprowadzona jest z GBA OSP Granowice, GCBA z tej samej jednostki zasila wóz średni w wodę. KDR odsyła nasz ciężki do kolejnego zasilenia. W momencie w którym woda w GC z Granowic się skończy nastąpi przepięcie odcinka W-75 zasilającego a pusty wóz cofnie są do oddalonego o kilkaset metrów zjazdu i uda się do hydrantu napełnić zbiornik. Ratownicy pracują w aparatach ochrony układu oddechowego. Ogółem przy tej części działań działają ratownicy z OSP Granowice, Mierczyce oraz Udanin z terenu powiatu Średzkiego.

Poszkodowany zakleszczony. Pojazd jest zniszczony do takiego stopnia, ze ciężko stwierdzić jaka była to marka, ze znaczków wynika, iż jest to Skoda. Pojazd został wstępnie ustabilizowany. Przed naszym dojazdem ochotnicy przecięli słupki i usunęli dach, usunięto także drzwi przednie oraz tylne wraz ze słupkiem środkowym aż do samej podłogi pojazdu.. Silnik po uderzeniu został wkleszczony do kabiny pasażerskiej tym samym spowodował uwięzienie nóg osoby kierującej. Przecięte zostały progi pojazdu tym samym wykonując cięcie rozprężające mające na celu zamontowanie rozpieracza kolumnowego i tym samym odgięcie pasa przedniego.

17:25 - Na miejsce dojeżdża zastęp z JRG Środa Śląska wraz z zespołem ratownictwa medycznego, tym razem jest to zespół specjalistyczny. Lekarz pogotowia po zapoznaniu z sytuacją stwierdza zgon osoby zakleszczonej, brak funkcji życiowych występuje od kilkudziesięciu minut a skala zakleszczenia nie pozwoli na skuteczne podjęcie RKO w odpowiednim czasie. Także z uwagi na zniszczenia pojazdu niemożliwe było podjęcie RKO w momencie w którym poszkodowany znajdował się jeszcze w środku pojazdu. Rozkładamy parawan a ciało przykrywamy folią.

KDR przekazuje informację do SKKP, skąd trafia ona do WSKR. KDR przeniósł część strażaków do pomocy przy pożarze. Na razie nikt nie będzie odsyłany gdyż w dalszej części działań potrzebni będą ratownicy do dogaszania tekstyliów.

Wracając do pozostałych poszkodowanych. Ten ZRM przejmie drugiego ciężko poszkodowanego kierującego.

Ogólnie rzecz biorąc stan wszystkich poszkodowanych przedstawiał się następująco:
1. Kierujący Skodą zakleszczony w pojeździe - opisane powyżej

2. Kierujący pojazdem marki Kia Sorento - mężczyzna w wieku około 50 lat, nieprzytomny, po badaniu urazowym stwierdzono liczne złamania, w tym kończyn górnych - kość przedramienia prawa, obojczyk prawy, złamane żebra, ruchomość miednicy, podejrzenie złamania prawej kościu udowej, w trakcie badania stwierdzono także odmę otwartą. W momencie dojazdu z zachowanymi funkcjami życiowymi, oddech przyspieszony, tętno także przyspieszone, nawrót kapilarny opóźniony, podejrzenie wstrząsu. Podjęto działania mające na celu zachowanie drożności dróg oddechowych, założono rurkę ustno gardłową. Rana na klatce piersiowej została zabezpieczona opatrunkiem zastawkowym, czyli opatrunkiem Ashermana. Oczywiście rozpoczęto od założenia kołnierza ortopedycznego i ręcznej stabilizacji kręgosłupa. Na twarz założono maseczkę twarzową, z rezerwuarem, rezerwuar nabity początkowo do oporu, następnie zmniejszono przepływ do 12 l/min. Wyłożono na deskę ortopedyczną nie stosując zasady rolowania, zasada jednych noszy. Wprowadzono czynności mające na celu zabezpieczenie ran i złamań. Zapewniono komfort termiczny.

3. Kierujący trzecim pojazdem, tym razem jest to samochód marki Mercedes, także ewakuowany przez osoby postronne. Mężczyzna w wieku około 30 lat, nieprzytomny, czynności życiowe są zachowane, mieszczące się w normach. Po badaniu urazowym stwierdzono złamanie otwarte lewego przedramienia, złamanie kości ramieniowej lewej, liczne rany na głowie i szyi, jednakże nie są to jakieś głębokie rany, widać że są spowodowane szkłem z szyby drzwi bocznych. Innych urazów nie stwierdzono. Ręcznie stabilizowano odcinek szyjny kręgosłupa udrażniając jednocześnie drogi oddechowe stosując wysunięcie żuchwy. W trakcie badania urazowego założono kołnierz ortopedyczny uprzednio zakładając opatrunek osłonowy z gazy na rany na szyi. W dalszej części działań nastąpiło przełożenie poszkodowanego na deskę ortopedyczną oraz przeprowadzono stabilizację złamanych kończyn używając do tego szyn Cramera, jednocześnie zabezpieczono rany na głowie stosując do tego gazy jałowe oraz bandaże. Zapewniono komfort termiczny. Celem udrożnienia dróg oddechowych zastosowano rurkę ustno gardłową. Założono maseczkę twarzową połączoną z butlą w torbie. Podany został tlen 100% w przepływie 12 l/min, uprzednio napełniając rezerwuar.

4. Kierujący pojazdem ciężarowym. Przytomny, czynności życiowe zachowane w normie, jednakże mężczyzna jest odrobinę zdenerwowany. W momencie przewrotu pojazdu na bok spadł z miejsca kierowcy. Uskarża się na bóle przedamienia prawego co zresztą potwierdzono w trakcie badania urazowego. Ponadto innych urazów nie stwierdzono. Twierdzi, że nie jest uczulony na nic, nie pobiera leków, na nic nie choruje, ostatni posiłek jadł około godziny temu, pamięta zdarzenie i dokładnie opisuje. Zaprowadzono do jednego z wozów, założono kołnierz ortopedyczny, złamana ręka zabezpieczona szyną Cramera, podano tlen oraz zapewniono komfort termiczny i wsparcie psychiczne.

W stosunku do wszystkich poszkodowanych wypisano także stosowne karty KPP.

Obecnie pod opieką strażaków znajduje się tylko kierowca zestawu.

17:27 - Na miejscu dwa zastępy z JRG-1 Legnica. KDR nakreśla im sytuację. Dojeżdża także czwarty ZRM, który przejmuje ostatniego poszkodowanego. Tym samym pod opieką strażaków nie znajdują się już żadne osoby poszkodowane.
17:30 - Na miejscu 441-90 z zastępcą dowódcy jednostki, przejęcie dowodzenia. Decyzją KDR nastąpi przecięcie naczepy pojazdu ciężarowego od góry aby uzyskać dostęp do tekstyliów i móc rozpocząć ich dogaszanie. Obecnie rozwinięty został kolejny odcinek gaśniczy, tym razem od naszego GBA. Najpierw linia główna W-75 z rozdzielaczem na końcu, od rozdzielacza trzy węże W-52 zakończone przenośną wytwornicą pianową propack. Rota ratowników w aparatach OUO podaje prąd piany do środka kabiny pojazdu ciężarowego. Pianą pokryte zostaje całe jej wnętrze, tym samym ograniczono możliwość ponownego zapłonu. GBA21 zasilany w wodę z innego GBA z OSP, odcinkiem W-75.

17:40 - Na miejscu zastęp z JRG-4 Wrocław. Jest to ciężki samochód który zasili w wodę GBA, który z kolei zasila nasze GBA21. W tym momencie przygotowywana jest piła do betonu i stali. Ratownicy przetną dach naczepy na całej długości tak aby mieć swobodny dostęp do będących tam tekstyliów. W gotowości są ratownicy z OSP, którzy będą wyrzucać ze środka ładunek, kolejni zaś będą go dogaszać, poprzez podawanie wody oraz piany. Po uzyskaniu dostępu rozpoczyna się akcja dogaszania. W działaniach jest także kamera termowizyjna. Swoje działania rozpoczyna już policja, która ma ustalić co tu się wydarzyło.

17:48 - Na miejscu 441-92, z grupą operacyjną powiatu.
17:52 - Na miejscu 220-90, grupa operacyjna województwa. Decyzją KDR do koszar odesłane zostają zastępy z JRG-1 Legnica. Na miejsce udaje się grupa ratownictwa technicznego z JRG Bolesławiec i oni będą tutaj wystarczającymi siłami i środkami. Z JRG Jawor zadysponowano SLKw 441-82 z ładunkiem pełnych butli do aparatów, zabierze on także te puste do napełnienia.
17:58 - Na miejscu dwa zastępy z JRG Bolesławiec. Do koszar wraca SLRt z JRG Środa Śląska, nie są już tutaj potrzebni. W przypadku gaszenia następuje rotacja ratowników aby nie opadli z sił. Naczepa była napełniona do takiego stopnia, że potrzebne jest sporo siły aby wyciągać ze środka spalone i nadpalone tekstylia.
18:12 - Na miejscu 441-82, przekazuje on nam pełne butle ze sprężonym powietrzem, zostają mu przekazane te puste i po chwili już wraca do JRG celem ich nabicia.

19:45 - Pożar uznajemy za ugaszony. Potwierdza to także kamera termowizyjna. Do jednostek wracają zastępy OSP z powiatu średzkiego oraz ciężki gaśniczy z Wrocławia, odesłane zostają także zastępy z OSP Marcinowice. Pozostałe jednostki zostaną na miejscu do czasu zakończenia działań policji i prokuratury. Zabezpieczamy i oświetlamy miejsce działań.

21:15 - Decyzją policji możliwe jest już wycięcie ciała mężczyzny zakleszczonego w pojeździe. Skończyło się na wykonaniu cięć rozprężających. W rogu między słupkiem środkowym a progiem umieszczono wspornik progowy. Zainstalowany zostaje rozpieracz kolumnowy, którym odginamy przednią część pojazdu wraz z deską rozdzielczą do przodu. Niestety problem stanowi silnik który zmiażdżył nogi mężczyzny, konieczne jest także jego odgięcie. Do tego celu wstępnie użyty zostanie rozpieracz ramieniowy, którym będziemy powoli podnosić silnik, przy każdym odgięciu umieszczony zostaje klocek drewniany aby uniemożliwić spadnięcie silnika. Dodatkowo zastosowane zostają łańcuchy, które zamontowane zostają w taki sposób aby silnik nie przechylił się na którąś ze stron i nie spadł. Po uzyskaniu dostępu do nóg poszkodowanego następuje ewakuacja ciała. Zostaje ono wyciągnięte na zewnątrz i ponownie przykryte workiem foliowym. Trwają dalsze czynności policji. My dalej zabezpieczamy.

Pojazd ciężarowy znajduje się poza jezdnią i jednostki straży pożarnej nie będą go podnosić - taka decyzja została podjęta w toku konsultacji. Miejsce zostanie przekazane służbie autostradowej i podniesie go prywatna firma. Nie są to czynności ratownicze które musimy podejmować gdyż pojazd nie stwarza zagrożenia. Do koszar odesłano zastępy z Bolesławca. Odsyłamy także zastępy z OSP Granowice. Tekstylia zostają sprawdzone jeszcze raz kamerą termowizyjną. Kamera nic nie wykrywa więc zostają one ułożone na jednej stercie, w jednym miejscu.

22:17 - Działania policji zakończone. Ciało denata zabierane jest przez zakład pogrzebowy. Pojazdy zabierane przez lawety. Rozbity i pocięty samochód zostaje załodowany na platformę lawety HDSem. Pomagamy załadować wycięte elementy. Droga zamiatana jest z pozostałości powypadkowych które pakowane są w worki i zabierze je służba autostradowa. Sorbent zebrany a jezdnia posypana świeżym granulatem. Po udrożnieniu drogi zwijamy sprzęt i wszystkie zastępy będą wracać do koszar. Po powrocie mycie sprzęt i uzupełnienie braków.

Na miejscu:
JRG Jawor - 441-21 (GBA) - 3 osoby; 441-25 (GCBA) - 1 osoba; 441-82 (SLKw) - 1 osoba; 441-90 (SLOp) - 1 osoba; 441-92 (SLOp) - 2 osoby
KW PSP Wrocław - 220-90 (SLOp) - 3 osoby
JRG-4 Wrocław - 304-25 (GCBA) - 3 osoby
JRG-1 Legnica - 361-21 (GBA) - 4 osoby; 361-43 (SRt) - 2 osoby
JRG Bolesławiec - 401-43 (SRt) - 3 osoby; 401-49 (SCRd) - 3 osoby
JRG Środa Śląska - 551-43 (SLRt) - 4 osoby
OSP Jawor - 449-21 (GBA) - Zabezpieczenie rejonu powiatu
OSP Marcinowice - 449-45 (GBA) - 5 osób
OSP Wądroże Wielkie - 449-62 (GBA) - 6 osób
OSP Granowice - 449-63 (GBA) - 5 osób; 449-64 (GCBAM) - 2 osoby
OSP Budziszów Wielki - 449-67 (GBA) - 6 osób
OSP Mierczyce - 447-68 (GLBA) - 4 osoby
OSP Udanin - 559-82 (GBA) - 5 osób
OSP Ujazd Górny - 559-85 (GBA) - 6 osób
policja, pogotowie ratunkowe, służby autostradowe

Na razie poza podziałem, bede myślał co z nimi zrobić:
GBA 2/30 Renault Midliner M210/ISS Wawrzaszek
SLRt Volkswagen Transporter T5

Proszę także o wycenę:
GBA 2,6/24 Volvo FL290/ PS Szczęśniak - 250 tys (10.11.2018)
SLOp Mitsubishi L200 - 35 tys (10.11,2018)
http://esluzba.com.pl/index.php?topic=15564.msg222283#msg222283
« Ostatnia zmiana: 23 Listopad 2019, 15:47:49 wysłana przez czeresnia112 »
SIEMANOOOOOOOOOOOOOOO0

Offline R2-D2

 • Starszy Moderator
 • Brygadier
 • *
 • Wiadomości: 1.438
 • Reputacja: 72
Odp: JRG Jawor
« Odpowiedź #231 dnia: 22 Listopad 2019, 13:45:26 »


DOSTAWA:

Urządzenie gasząco-tnące CutLanca
Defibrylator AED Philips FRx w skrzynce PELI

Koszt: 166 tys.
Udzielony rabat: 5%
Do zapłaty: 158 tys.
Stan konta: 307 tys.

Dziękujemy i zapraszamy ponownie.

Offline Misiek0831

 • Administrator
 • Nadbrygadier
 • *
 • Wiadomości: 3.192
 • Reputacja: 99
 • Jezeli w czymś pomogłem będę wdzięczny za +
  • OSP Mircze
 • Gadu-Gadu: 914766
 • Jednostka KW: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: JRG Jawor
« Odpowiedź #232 dnia: 23 Listopad 2019, 15:35:15 »
Dział zakup pojazdów dostarcza;

SLRr Ford Ranger (2008) 51 tys 7 dni
budżet: 256 tys
Traktuj innych tak jak byś chciał aby ciebie traktowano...

Przedstawiciel :  Rosenbauer, METZ

 Starszy Brygadier

Ratownik Medyczny

Offline SylwekOSP

 • Starszy Moderator
 • Starszy Sekcyjny
 • *
 • Wiadomości: 487
 • Reputacja: 77
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: JRG Jawor
« Odpowiedź #233 dnia: 26 Listopad 2019, 21:26:55 »
Witam, ocena.

Akcje ok. 12 tys


budżet : 268 tys

Akcje na kolejną zmianę:

- pomoc pogotowiu w otwarciu mieszkania
- pożar wiaty śmietnikowej
- kolizja 2 samochodów
Jeśli pomogłem uracz + :))

Strażakiem  się jest a nie bywa.

Nigdy nie zabieraj człowiekowi wszystkiego co ma , bo wtedy nie będzie miał niczego do stracenia i będzie zdolny do wszystkiego.Facebook
https://www.facebook.com/pages/Zdj%C4%99cia-NIEWIADOMSKI-ego-pochodzenia/125916597603668

Offline czeresnia112

 • Starszy Sekcyjny
 • *
 • Wiadomości: 240
 • Reputacja: 3
 • Jednostka JRG: [klik]
Odp: JRG Jawor
« Odpowiedź #234 dnia: 29 Listopad 2019, 19:30:11 »
Proszę o wycenę i wprowadzenie wozów, o których pisałem kilka postów wyżej.

Proszę także o wprowadzenie do podziału:
441[D]91 SLRr+Cobra Ford Ranger
« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2019, 20:21:51 wysłana przez czeresnia112 »
SIEMANOOOOOOOOOOOOOOO0

Offline czeresnia112

 • Starszy Sekcyjny
 • *
 • Wiadomości: 240
 • Reputacja: 3
 • Jednostka JRG: [klik]
Odp: JRG Jawor
« Odpowiedź #235 dnia: 29 Listopad 2019, 20:12:11 »
11:14 - pomoc pogotowiu w otwarciu mieszkania

#23

Dyżurny SKKP w Jaworze odebrał zgłoszenie od pogotowia ratunkowego dotyczące prośby o otwarcie drzwi w mieszkaniu w miejscowości Małuszów gdzie znajdować się ma osoba poszkodowana. Do zdarzenia zadsyponowano zastęp JRG Jawor oraz miejscową OSP.

11:15 - Wyjazd 441-21, obsada 4 osoby.
11:23 - Na miejscu. Dowódca na rozpoznanie. Dwie minuty przed nami dojechał zastęp z OSP Małuszów. Jest ZRM oraz patrol policji.

Wg. zebranego rozpoznania w mieszkaniu w bloku wielorodzinnym (parter oraz piętro, cztery mieszkania) na parterze przebywa osoba starsza, która uległa jakiemuś urazowi. Znajduje się na podłodze, nie może się podnieść aby otworzyć drzwi, jest z nią kontakt telefoniczny i wzrokowy przez okno. Okno jest zakratowane co uniemożliwiło wcześniejsze wejście do środka. Drzwi wejściowe zamknięte. Siły i środki wystarczające.

Jest zgoda na wyważenie drzwi, z uwagi na zakratowane okna to te drzwi stanową najsłabsze ogniwo całego mieszkania. Z wozu przyniesiono zestaw z wyważarką i złożono go. Pompa ręczna, przewód oraz samo narzędzie wyważające. Głowica zostaje umieszczona między futryną a drzwiami, które otwierają się do środka, na wysokości zamka głównego, tego przy klamce. Są to zwykłe drewniane drzwi z dwoma zamkami.

11:29 - Rozpoczyna się ręczne pompowanie płynu do głowicy co powoduje jej wysuwanie i tym samym po chwili pirwszy zamek puszcza, drzwi są zamkniete jeszcze na drugi. Przesuwamy narzędzie na wysokość drugiego zamka. Powtarzamy czynności i po chwili drzwi puszczają. Do środka wchodza policjanci wraz z ratownikami medycznymi z ZRMu. Nasze działania w tym momencie się kończą, zwijamy sprzęt a dowódca spisuje dokumentacje.

11:42 - Odjazd z miejsca zdarzenia.

Na miejscu:
JRG Jawor - 441-21 (GBA) - 4 osoby
OSP Małuszów - 449-34 (GBA) - 5 osób
policja, pogotowie ratunkowe
SIEMANOOOOOOOOOOOOOOO0

Offline czeresnia112

 • Starszy Sekcyjny
 • *
 • Wiadomości: 240
 • Reputacja: 3
 • Jednostka JRG: [klik]
Odp: JRG Jawor
« Odpowiedź #236 dnia: 30 Listopad 2019, 18:04:20 »
00:24 - pożar wiaty śmietnikowej

#24

Kolejny raz na tej zmianie służbowej dyżurny odbiera zgłoszenie. Tym razem dotyczy ono pożaru wiaty śmietnikowej w miejscowości Wiadrów. Do zdarzenia zadysponowano miejscową jednostkę OSP oraz zastęp z JRG Jawor.

00:26 - Wyjazd alarmowy 441-22, obsada 4 osoby.
00:36 - Na miejscu. Dowódca na rozpoznanie. Jest już zastęp z Wiadrowa.

Palą się trzy plastikowe śmietniki na odpady, w sumie się już dopalają bo uległy stopieniu. Są to kontenery na kołach, typowych rozmiarów. Doszło do pożaru wewnątrz niezadaszonej wiaty śmietnikowej złożonej z betonowego ogrodzenia. Zagrożenia dla innych obiektów nie ma, wiata na podwórku. Siły i środki wystarczające.

Miejsce zabezpieczono poprzez usunięcie osób postronnych. Obok samego pożaru stoi latarnia więc nie ma konieczności oświetlania miejsca naszym oświetleniem. Ochotnicy z Wiadrowa podali prąd wody, pracują w aparatach ochrony układu oddechowego. Do działań włącza się rota od nas, wysunie ona resztki śmietników bardziej na plac i używając sprzętu burzącego rozrzuci śmieci celem ich dokładnego dogaszenia, tak postąpimy z wszystkimi kontenerami. W działaniach także kamera termowizyjna. Wężem W-75 robimy zasilanie z naszego wozu do wozu z Wiadrowa.

01:08 - Pożar ugaszony, śmieci z placu zostają wrzucone do miejsca gdzie stały śmietniki. Zwijamy sprzęt i będziemy wracać do jednostki. Dowódca wypisuje dokumentację.

Na miejscu:
JRG Jawor - 441-22 (GBA) - 4 osoby
OSP Wiadrów - 449-58 (GBA) - 3 osoby
policja
SIEMANOOOOOOOOOOOOOOO0

Offline czeresnia112

 • Starszy Sekcyjny
 • *
 • Wiadomości: 240
 • Reputacja: 3
 • Jednostka JRG: [klik]
Odp: JRG Jawor
« Odpowiedź #237 dnia: 01 Grudzień 2019, 14:19:12 »
06:45 - kolizja 2 samochodów

#25

Trzecie zgłoszanie na tej zmianie. Tym razem dotyczy ono kolizji drogowej na skrzyżowaniu DW363 oraz drogi na Mściwojów. Do zdarzenia zadysponowano zastęp z JRG Jawor oraz OSP Mściwojów. Obsada wozu udaje się na garaż i szykuje do wyjazdu.

06:47 - Wyjazd alarmowy 441-21, obsada 4 osoby.
06:53 - Na miejscu. Razem z nami dojechał zastęp z OSP. Na miejscu policja.

Na skrzyżowaniu doszło do zderzenia pojazdów osobowych - Volvo oraz Volkswagena, pojazdami jechali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany, jednakże nie ma możliwości usunięcia jednego z pojazdów z uwagi na zablokowanie koła w wyniku uszkodzeń zawieszenia. Doszło także do lekkich wycieków. Siły i środeczki wystarczające.

Zabezpieczamy miejsce pachołkami. Dwóch ratowników z OSP kieruje ruchem wahadłowo. Akumulatory w pojazdach odłączono, oba bez gazu. Jeden z pojazdów został już ściągnięty wcześniej na pobliski wjazd na pole uprawne. Drugi z samochodów ma wyrwane przednie koło. Do usunięcia użyjemy wyciągarki zainstalowanej na wozie ochotników. Samochód pożarniczy zostaje ustawiony tak aby po przeciagnięciu rozbity pojazd znalazł się w bezpiecznym miejscu. Lina wyciągarki zostaje rozwinięta i podpięta pod zaczep holowniczy w rozbitym samochodzie. Jeden z ratowników wsiada za kierownicę pojazdu i będzie w miarę możliwości sterował jednym kołem. Rozpoczyna się przeciąganie samochodu. W międzyczasie inni ratownicy zasypali wycieki płynów eksploatacyjnych sorbentem oraz zamiatają pozostałości pokolizyjne.

07:03 - Pojazd przeciągnięty, ratownicy nadrzucają tył pojazdu siłą własnych mięśni aby w całości znajdował się na poboczu. Po uprzątnięciu drogi działania zostaną zakończone, worek z pozostałościami umieszczono w jednym z pojazdów, dodatkowo drogę posypano świeżym sorbentem. Dowódca wypisuje dokumentację.

07:17 - Odjazd z miejsca zdarzenia.

Na miejscu:
JRG Jawor - 441-21 (GBA) - 4 osoby
OSP Mściwojów - 449-41 (GBA) - 6 osób
policja
SIEMANOOOOOOOOOOOOOOO0

Offline SylwekOSP

 • Starszy Moderator
 • Starszy Sekcyjny
 • *
 • Wiadomości: 487
 • Reputacja: 77
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: JRG Jawor
« Odpowiedź #238 dnia: 02 Grudzień 2019, 13:41:54 »
Witam, ocena.

Akcje ok.
+16 tys

Budżet  - 268+16= 284 tys

Wycenę proszę przypomnieć mod. prowadzącemu po powrocie.

Akcje:

- Plama oleju 500m
- pożar sadzy w kominie
- pożar śmietnika na przystanku
Jeśli pomogłem uracz + :))

Strażakiem  się jest a nie bywa.

Nigdy nie zabieraj człowiekowi wszystkiego co ma , bo wtedy nie będzie miał niczego do stracenia i będzie zdolny do wszystkiego.Facebook
https://www.facebook.com/pages/Zdj%C4%99cia-NIEWIADOMSKI-ego-pochodzenia/125916597603668

Offline Misiek0831

 • Administrator
 • Nadbrygadier
 • *
 • Wiadomości: 3.192
 • Reputacja: 99
 • Jezeli w czymś pomogłem będę wdzięczny za +
  • OSP Mircze
 • Gadu-Gadu: 914766
 • Jednostka KW: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: JRG Jawor
« Odpowiedź #239 dnia: 02 Grudzień 2019, 16:58:24 »
Dział zakup pojazów informuje że jednostka nie posiada wystarczających środków na dostawę pojazdu w związku w czym zostawa dostaje wstrzymana do czasu posiadania tak owych.

Traktuj innych tak jak byś chciał aby ciebie traktowano...

Przedstawiciel :  Rosenbauer, METZ

 Starszy Brygadier

Ratownik Medyczny