Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)

Autor Wątek: Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)  (Przeczytany 17179 razy)

Offline R2-D2

• Starszy Moderator
  • Brygadier
  • *
  • Reputacja: 72
« Odpowiedź #405 dnia: 23 Październik 2019, 11:48:08 »

DOSTAWA:

- Ubranie bojowe Rosenbauer FireMax3 (Piaskowy) [szt 21]
- Hełm Rosenbauer HEROS-titan (latarka, przyciemniane okulary, osłona karku, odblaski) [szt 21]
- Buty Rosenbauer TWISTER [szt 21]
- Rękawice bojowe Rosenbauer SAFE GRIP 3 [szt 21]
- Rękawice techniczne Rosenbauer RESCUE II [szt 21]
- Kamizelka taktyczna "KDR" poziom Interwencyjny [szt 3]

- Lanca mgłowa Mist-Tech B101 / B104 [szt 2]
- Przedłużka 58 cm do lanc MIST-TECH [szt 2]
- Wąż ssawny WS-110-2500 [szt 4]
- Wąż ssawny do pompy szlamowej [szt 2]
- Bosak ciężki [szt 2]
- Rozdzielacz kulowy B/CBC (75/52-75-52) [szt. 1]
- Smok ssawny [szt 3]

- Opryskiwacz spalinowy Stihl SR 200 [szt 1]
- Kamera termowizyjna SEEK Reveal FirePRO [szt 1]
- Detektor wielogazowy MSA Altair 4X [szt 1]
- Detektor prądu przemiennego AC HotStick [szt 1]
- Motopompa szlamowa HONDA WT-40X [szt 1]
- Flary Świetlne [1 kpl]
- Przenośny system oświetleniowy (LED) -  Rosenbauer RLS 2000 [szt 1]
- Pilarka Ratownicza Stihl MS 461 R [szt 1]

Koszt: 119 tys.
Udzielony rabat: --
Do zapłaty: 119 tys.
Stan konta: 426 tys.

Dziękujemy i zapraszamy ponownie.

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
  • Reputacja: 38
  • Jednostka JRG: [klik]
  • Jednostka OSP: [klik]
« Odpowiedź #406 dnia: 24 Październik 2019, 23:51:11 »
20.10.2019r MZ

A więc wiatr hula w najlepsze, podmuchy wiatru są mocno odczuwalne, nasza jednostka już była przy dwóch interwencjach, jednak to chyba nie koniec na dzisiaj. Parę minut temu chłopaki rozjechali się z remizy do domów i wrócili z niepokojem do łóżek, bo w sumie jest niedziela i czas na odpoczynek.

4:07 Dyżurny SKKP odbiera dwa zgłoszenia równocześnie, jedno dotyczy powalonego drzewa na Ul Parkowej obok Urzędu Miasta, natomiast drugie zgłoszenie jest z Rdzawki gdzie na linie energetyczne spadło drzewo tym samym na nie napierając. Dyżurny po przyjęciu zgłoszeń selektywnie alarmuje OSP Rabka i Rdzawka.

Chłopaki po powrocie powrócili już do łóżek aby jeszcze chwilę pospać przy upragnionej niedzieli, jednak jest im to nie dane ponieważ nad Rabką znów wznosi się Syrena Alarmowa, chłopaki ponownie wyskakują z łóżek i udają się do remizy.

Do remizy docierają po kolei Ci sami druhowie, którzy byli na poprzednim zgłoszeniu, naczelnik po otwarciu remizy od razu przebiera się i następnie odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ dla Rabki !!!
-Zgłaszam się dla OSP Rabka
-Co masz dla mnie!?
-Słuchaj mam dwa zgłoszenia, pierwsze to powalone drzewo przy Urzędzie Miasta, wyjedź jednym zastępem, natomiast do drugiego wyjedź podnośnikiem do Rdzawki, drzewo na liniach energetycznych, na miejsce alarmowana Rdzawka
-Zrozumiałem

Gdy już wiadomo co mamy to odpalono Scanię oraz Stara, który musi nabić powietrze do układu hamulcowego, do remizy po około 4 minutach dociera Szymek oraz Andrzej, oraz Kuba, wszyscy trzej będą stanowić obsadę podnośnika, pierwsza szóstka siada na Scanię

Działania zastępu GBA

4:10 Wyjazd GBARt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu 499-90 wyjazd Ul Parkowa Powalone drzewo
-Zrozumiałem, prawidłowo

4:13 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu 499-90 na miejscu, słuchaj w poprzek drogi powalona brzoza dość dużych rozmiarów, ruch zablokowany siły wystarczające przystępujemy do działań
-Zrozumiałem 90

Po dojeździe załączono szperacz z przodu pojazdu, jeden ze strażaków wyjmuje pilarkę Makita i ją odpala po czym rozpoczyna odcinanie konarów brzozy, które zostają zabierane przez pozostałych strażaków i układane na poboczu. Na koniec zostaje cięcie pnia, który jest cięty na około 30cm kawałki i przenoszony przez pozostałych ratowników obok konarów.

Po około 20 minutach, drzewo zostało usunięte z drogi, chłopaki przystępują do zamiecienia drogi z trocin i gałązek. Po 35 minutach działania zostają zakończone.

4:51 Koniec działań i odjazd

-Nowy Targ 998 tu 499-90 zakończył działania, drzewo usunięte droga doprowadzona do czystości wracamy
-Zrozumiałem 90

4:56 Powrót GBARt do koszar

-Nowy Targ 998 tu 499-90 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie od razu chłopaki opłukują wóz po czym wprowadzają do garażu, a tutaj już trwa przeczyszczenie pilarki oraz uzupełnienie w niej paliwa i oleju...

4:12 Wyjazd SH w 3 [ALARMOWO]

-998 Nowy Targ OSP Rabka wyjeżdża podnośnikiem do akcji, jak zrozumiałeś
-Zrozumiałem, prawidłowo

4:19 Dojazd na miejsce SH

-998 Nowy Targ Rabka podnośnik na miejscu
-Zrozumiałem

Po dojeździe na miejsce obecny jest już zastęp SLRt z Rdzawki, który był już obecny na miejscu, i przekazał sytuację do SKKP. Strażacy z Rdzawki po dojeździe zabezpieczyli miejsce zdarzenia, nie dopuszczając nikogo aby wlazł w strefę niebezpieczną, dodatkowo w miejscowości został odłączony prąd na czas działań, po dojeździe pierwszego zastępu brak iskrzenia z linii, więc nie są one uszkodzone.

Zadaniem naszego zastępu będzie usunięcie drzewa z linii energetycznych średniego napięcia a pozostałą częścią drzewa zajmie się już miejscowa OSP.

Tak więc po dojeździe teren akcji oświetlony z SLRt, w tym czasie operator naszego podnośnika rozstawia podpory ustawiając się na drodze bocznej, gdzie ma miejsce zdarzenie. W tym czasie dowódca oraz ratownik zakładają na siebie szelki ratownicze oraz zabierają ze skrytki pilarkę Stihl MS341 i po przygotowaniu podnośnika wchodzą do kosza po czym zostają podniesieni na wysokość drzewa, które opiera się na liniach. Piła zostaje odpalona i następuje cięcie drzewa po kawałku, które zostają zrzucane na dół. Po usunięciu drzewa z linii, pozostałość kładzie się pod liniami, tym zajmują się już chłopaki z Rdzawki, nasi zostają opuszczeni po czym wychodzą z kosza a podnośnik zostaje złożony.

5:01 Zakończenie działań i odjazd do remizy SH

-998 dla Rabki
-Zgłaszam się dla OSP Rabka
-Odjazd z miejsca zdarzenia podnośnika
-Zrozumiałem

5:12 Powrót do remizy SH

-998 Nowy Targ OSP Rabka zgłasza powrót do remizy podnośnika
-Zrozumiałem

Po powrocie, Star zostaje opłukany na szybko i wprowadzony do garażu, tutaj trwa sprawdzenie sprzętu oraz uzupełnienie paliwa i oleju w pilarce oraz jej wyczyszczenie.
Następnie chłopaki dołączają do pozostałych w socjalnym...

20/Październik 2019r
Nr Wyjazdu: 105
Rodzaj zdarzenia: Powalone drzewo Ul Parkowa
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania:4:07
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 4:10
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 3min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 4:56
SLRt -
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (6)

Udział w akcji brali:

Dowódca: Rafał K
Kierowca: Bogdan G
Rota I: Tomasz M, Zbigniew W
Rota II: Dawid K, Marcin G

--------------------------------------------------------------------------

20/Październik 2019r
Nr Wyjazdu: 106
Rodzaj zdarzenia: Drzewo na liniach energetycznych/Rdzawka
Godzina Alarmowania:4:07
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt -
SLRt -
SH - 4:12

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt-
SLRt -
SH - 5min

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt -
SLRt -
SH - 5:01

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]93 SH 18 Star 200/Bumar (3)

OSP KSRG Rdzawka

499[K]70- SLRt Iveco Turbo Daily 65C15/Wawrzaszek

Udział w akcji brali:

Dowódca: Szymon R
Kierowca: Andrzej O
Ratownik: Jakub K

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
« Odpowiedź #407 dnia: 25 Październik 2019, 00:13:55 »
20.10.2019r MZ

A więc chłopaki po powrocie z dwóch akcji, siedzą sobie nadal w remizie, bo ciekawe czy zaraz znów gdzieś nie pojadą bo teraz wiatr wieje najmocniej a następnie ma już słabnąć więc popijają kawkę i gadają o wszystkim i o niczym...

6:15 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o powalonym drzewie w Rabce na Cmentarzu Komunalnym na Ul Kilińskiego. Po przyjęciu zgłoszenia selektywnie alarmowana jest OSP Rabka

Tak więc chłopaki siedzą i w sumie temat wyczerpany więc zapada chwila ciszy, która zostaje przerwana selektywną po czym na remizie po raz kolejny tej doby wznosi się nasza Syrena Alarmowa, chłopaki powoli wstają od stołu i udają się do garażu, selektywna zostaje skasowana i następuje odebranie zgłoszenia przez Z-cę Naczelnika

-Nowy Targ 998 dla 499-90
-Zgłaszam się dla 9-90
-Co masz dla mnie?
-Słuchaj wyjedź jednym zastępem na cmentarz komunalny na Kilińskiego, powalone drzewo, na miejscu jest zarządca
-Zrozumiałem

Po chwili obsada Scanii, wskakuje do niej po czym zostaje odpalona.

6:17 Wyjazd GBARt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu 499-90 wyjazd cmentarz komunalny powalone drzewo
-Zrozumiałem

6:19 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu 499-90 na miejscu, rozpoznanie
-Zrozumiałem

Po dojeździe dowódca udał się na rozpoznanie, obecny jest zarządca cmentarza, który wskazuje miejsce, gdzie świerk spadł na kilka grobów uszkadzając je, dowódca robi zdjęcia do dokumentacji, po czym wraca do wozu i przekazuje informacje do SKKP

-Nowy Targ 998 dla 499-90
-Zgłaszam się dla 90
-Słuchaj drzewo świerk dość dużych rozmiarów złamało się gdzieś na wysokości 2m i uderzyło w kilka grobów niszcząc je, na miejscu zarządca, zdjęcia zrobione do dokumentacji, siły mam wystarczające, przystępujemy do działan
-Zrozumiałem, prawidłowo

W tym czasie dwóch strażaków wyciągnęło dwie pilarki Stihl MS341 oraz Makita i udali się w kierunku powalonego drzewa, piły odpalone, operatorzy przystępują do cięcia wpierw gałęzi aby odsłonić pień drzewa i zobaczyć jak dalej ciąć aby nie robić więcej zniszczeń nagrobków. Pozostała część załogi usuwa gałęzi w jedno miejsce, gdy ukazał się goły pień zostaje on cięty piłami, a pozostali trzymają odcięte kawałki i odnoszą ku gałęziom.

Po około 40 minutach działań drzewo usunięte bez większego uszczerbku na nagrobkach. Sprzęt zwinięty chłopaki pakują się do wozu

7:02 Koniec działań i odjazdo do koszar

-Nowy Targ 998 tu 499-90 zakończył działania powrot do koszar
-Zrozumiałem

7:07 Powrót do remizy GBARt

-Nowy Targ 998 tu 499-90 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie już teraz szkoda naszego mycia, więc wóz wprowadzono do garażu, chłopaki tylko uzupełnili paliwa i olej w pilarkach, po czym ściągneli Nomexy.

7:32 Chłopaki postanowili rozejść się do domów i być w gotowości w razie czego.

20/Październik 2019r
Nr Wyjazdu: 107
Rodzaj zdarzenia: Powalone drzewo Cmentarz komunalny Ul Kilińskiego
Godzina Alarmowania:6:15
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 6:17
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 2min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 7:07
SLRt -
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

Udział w akcji brali:

Rota II: Dawid K, Marcin G

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
« Odpowiedź #408 dnia: 27 Październik 2019, 01:30:16 »
20.10.2019r MZ

A więc wiatr przed południem już osłabł na tyle, że raczej więcej interwencji nie odnotujemy, jednak nie jest powiedziane że z ustaniem wiatru i nasze działania się zakończą...

11:30 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o powalonym drzewie, które blokuje przejazd oraz uszkodziło ogrodzenie w Rabce na Ul Leśnej. Po przyjęciu zgłoszenia selektywnie alarmowana jest OSP Rabka.

Podczas kiedy większość naszych strażaków jest na mszy w kościele, nad Rabką znów wznosi się Syrena Alarmowa. Chłopaki, którzy są w domach od razu udają się do remizy, część druhów opuszcza kościół pakuje się do samochodów i pędzą w kierunku remizy.

Po minucie w remizie mamy już Michała i Kamila, którzy mieszkają najbliżej, otwarli oni garaże i przebierają już się w Nomexy. Chwilę za nimi do remizy docierają z Kościoła druhowie, Sebek i Kuba, oraz kierowca Bogdan, a na koniec na rowerze jako szósty wpada Przemek. Wszyscy od razu wbiegają do szatni i ubierają się w swoje Nomexy, zgłoszenie odbiera kierowca.

-Nowy Targ dla Rabki
-Tu Nowy Targ na odbiorze dla Rabki, jeden zastęp ul Leśna powalone drzewo
-Zrozumiałem

Gdy już wiadomo do czego jedziemy, wszyscy pakują się do Scanii, która została już odpalona. Do remizy zjeżdżają kolejni strażacy, jednak już mamy komplet. Jako dowódca zasiada Sebastian.

11:33 Wyjazd GBARt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 dla 9-90
-Tu Nowy Targ 998 dla 90
-Zgłaszam wyjazd jak zrozumiałeś
-Prawidłowo

Do miejsca mamy około 3,5km, ruch na drogach dość wzmożony więc dziś trzeba już użyć kilkukrotnie poganiacza, żeby się przebić jakoś przez skrzyżowania, jednak droga przebiega bez większych problemów.

11:37 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 dla 9-90
-Tu Nowy Targ 998 dla 9-90
-Jesteśmy na miejscu, drzewo na drodze, które częściowo uderzyło w ogrodzenie niszcząc je, przystępujemy do działań
-Zrozumiałem

Po dojeździe, chłopaki wychodzą z wozu i jeden z nich wyjmuje pilarkę Makita i ja odpala po czym rozpoczyna usuwanie powalonego świerku, wpierw idą gałęzi, które zostają odrzucane na pobocze. Gdy został pień wpierw zostaje odcięty w miejscu, gdzie uszkodził ogrodzenie, następnie zostaje pocięty na mniejsze kawałki i przerzucony w na pobocze. Na koniec droga zostaje zamieciona przez chłopaków szczotkami. Sprzęt po 15 minutach spakowany, chłopaki zajmują miejsca w wozie.

11:54 Koniec działań

-Nowy Targ 998 dla 9-90
-Tu Nowy Targ 998 dla 90
-Zakończone działania, drzewo usunięte
-To słuchaj mam kolejne zgłoszenie z Ul Dietla, przy Uzdrowisku, drzewo spadło na samochód osobowy, udaj się tam
-Zrozumiałem

Przejazd alarmowy do kolejnego zgłoszenia

11:59 Zastęp na miejscu

-Nowy Targ 998 dla 9-90
-Tu Nowy Targ 998 dla 90
-Jestem na miejscu, drzewo na samochodzie osobowym marki Seicento, uszkodzony dach pojazdu, Policja na miejscu, brak właściciela zgłaszającym był Patrol Policji, my przystępujemy do działań, drzewo to świerk taki około 30cm średnicy
-Zrozumiałem

Po dojeździe od razu jeden ze strażażków zabiera piłę tym razem Stihla MS341, ze względu że jest lżejszy i go odpala po czym przystęuje do usunięcia gałęzi, które trzeba usunąć aby zobaczyć uszkodzenia pojazdu. Pozostali je odbierają i układają na poboczu ulicy. Policja zabezpiecza miejsce zdarzenia.

Gdy zostaje nam sam pień to zastanawiamy się jak go usunąć żeby nie zrobić więcej uszkodzeń. Po chwili udaje się pociąć pień bez wyrządzania większych szkód. Drzewo usunięte całkowicie, sprzęt zostaje włożony do wozu, trwa zamiatanie ulicy z trocin. Dowódca pisze pisemne przekazanie mienia dla Policji. Po czym chłopaki pakują się do wozu.

12:36 Koniec działań

-Nowy Targ 998 dla 9-90
-Tu Nowy Targ na odbiorze dla 90
-Koniec działań, drzewo usunięte, miejsce pisemnie przekazane Policji
-Przyjąłem, to udaj sie teraz do Parku tam nadłamany jest jakiś konar nad jedną z alejek
-Przyjąłem

Przejazd alarmowy do Parku

12:40 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 dla 9-90
-Tu Nowy Targ 998 dla 90
-Na miejscu, faktycznie mam tu nadłamany konar jesionu, za pomocą drabiny spróbujemy usunąć konar
-Zrozumiałem

Po dojeździe na miejsce, trzech strażaków od razu zdejmuje drabinę D10W z pojazdu, w tym czasie jeden ze strażaków zakłada pas bojowy z zatrzaśnikiem. Następnie w 4 osoby drabina zostaje rozłożona i oparta o drzewo, następnie strażak ubrany w pas zabiera piłę Stihl MS341 i wchodzi na drabinę na wysokość złamanego konaru. Piła zostaje odpalona i następuje odcięcie ledwie trzymającego się konaru, który spada na alejkę.

Po usunięciu zagrożenia strażak schodzi z drabiny i przecina konar na mniejsze kawałki po czym odrzuca go na bok, w tym czasie drabina zostaje włożona na wóz. Sprzęt na wozie kończymy działania.

13:00 Koniec działań

-Nowy Targ 998 dla 9-90
-Tu Nowy Targ 998 dla 9-90
-Koniec działań konaru usunięty
-Przyjąłem brak nowych zgłoszeń wracaj do koszar
-Zrozumiałem

13:09 Powrót do remizy GBARt

-Nowy Targ 998 dla 9-90
-Tu Nowy Targ na odbiorze dla 90
-Jestem w koszarach
-Zrozumiałem, zadzwoń

Po dojeździe Dowódca dzwoni na SKKP, w tym czasie pozostali opłukują wóz po wyjazdach, oraz umyta zostaje drabina, dodatkowo wyciągnięto obie piły z wozu i zostają dokładnie wyczyszczone, oraz uzupełnione w paliwo i olej. Po wszystkim zostają włożone na wóz, który po umyciu został wprowadzony do garażu, a tutaj już kabina zostaje ogarnięta.
Gdy wóz doporowadzony do czystości, chłopaki zdejmują Nomexy i idą na kawę do socjalnego

15:23 Zamknięcie remizy i rozejście się

20/Październik 2019r
Nr Wyjazdu: 108-110
Rodzaj zdarzenia: Powalone drzewa na Ul Leśnej, Dietla, Park
Godzina Alarmowania:11:30
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 11:33
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 3min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 13:09
SLRt -
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

Udział w akcji brali:

Dowódca: Sebastian B
Rota I: Jakub K, Kamil N
Rota II: Michał D, Przemysław P

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
« Odpowiedź #409 dnia: 27 Październik 2019, 02:19:28 »
25.10.2019r Pożar

Tak więc od niedzieli, kiedy to nasz region nawidził halny nastała cisza, w tygodniu tylko chłopaki zeszli się celem dokładnego umycia wozów oraz posprzątaniu skrytek w wozach, które wyjeżdżały do akcji. Z racji tego że w przyszłym tygodniu 1 Listopada odbędzie się Święto to ludzie odwiedzają cmentarze robiąc porządki na grobach oraz dozorcy grabią liście, które lądują w kontenerach. Wieczorem około godziny 17 z okolic cmentarza na Ul Kilińskiego widać ogromne zadymienie...

17:15 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o pożarze kontenera na śmieci na cmentarzu komunalnym w Rabce na Ul Kilińskiego. Po przyjęciu zgłoszenia selektywnie alarmuje OSP Rabka, oraz wysyła od siebie zastęp 491-23

Podczas kiedy na remizie naszej OSP odbywa się zbiórka MDP, którą prowadzą druh Marcin oraz Szymon poszła selektywna i nad Rabką wznosi się nasza Syrena Alarmowa. MDP w tym momencie od razu staje w jednym miejscu aby nie utrudniać wyjazdu a chłopaki od razu wbiegają do szatni i zakładają świeżo zakupione Nomexy z Rosenbauera, następnie jeden z nich odbiera zgłoszenie

-Nowy Targ 998 zgłoś się dla Rabki!
-Nowy Targ 998 na odbiorze dla OSP Rabka, wyjedź zastępem GCBA na cmentarz komunalny Ul Kilińskiego, pożar kontenera
-Zrozumiałem

Drugi ze strażaków już odpala Jelcza celem nabicia powietrza do układu hamulcowego, w tym czasie do remizy wpadają Naczelnik oraz druh Kamil, obaj szybko przebierają się w Nomexy.
Po nich do remizy docierają braci Paweł i Romek, którzy również się ubierają w Nomexy po czym cały zastęp pakuje się do Jelcza, jako kierowca wskakuje Roman, a dowódca Szymon, reszta pakuje sie do przedziału załogi.

17:18 Wyjazd GCBA w 6[ALARMOWO]

-998 dla Rabki!
-Nowy Targ 998 na odbiorze dla Rabki
-Wyjazd GCBA
-Zrozumiałem

Po wyjeździe zastęp udaje się w kierunku wylotu na Zakopiankę, przedzierając się dość mocno zatłoczonymi ulicami miasta, więc poganiacz poszedł w ruch, do miejsca mamy około 2,5km

17:21 Dojazd na miejsce

-998 dla Rabki
-GCBA na miejscu
-Zrozumiałem

Po dojeździe zastaliśmy palący się kontener metalowy o pojemności około 10 kubików zakryty, wewnątrz prawdopodobnie pełno liści, oraz starych zniczy i wiązanek, płomienie już wydobywają się na zewnątrz przez nieszczelne klapy, panuje tutaj bardzo gęste zadymienie. Roty I i II ubrane w aparaty powietrzne opuszczają kabinę. Rota I od razu rozwija LSN i udaje się z nią w kierunku kontenera, rota II natomiast buduje linię główną z odcinka W75 oraz rozwija linię gaśniczą z odcinka W52 zakończonej prądownicą PROJET i udają się od drugiej strony konetenera.

Kierowca załącza przystawkę autopompy po czym udaje się do panelu i nawadnia linie. Po chwili podane zostają dwa prady wody w natarciu, klapy zostają uchylone i podane zostają prądy w natarciu. Jednak decyzją dowódcy spróbujemy użyć lanc gaśniczych więc ściągnięto prądownicę od SN i założono lancę mgłową z przedłużką i zostaje ona wbita w śmieci w kontenerze, prądownica PROJET, również zostaje wymieniona na lancę gaśniczą i również zostaje wbita do śmieci w kontenerze celem dotarcia wody do wnętrza śmieci.

Po kilku minutach gaszenia pożaru za pomocą lanc, ognia otwartego już nie widać,  teraz już jest więcej dymu a i zużycie wody było mniejsze. Teraz dwóch strażaków otwiera tylną klapę kontenera celem wyrzucenia palących się liści oraz śmieci na zewnątrz. Do pomocy w wyrzuceniu tego co znajduje się w kontenerze posłużą widły ściągnięte przez dowódcę.

Do kontenera w aparatach wchodzą Naczelnik oraz Paweł, którzy rozpoczynają wyrzucanie śmieci na zewnątrz. Lance zostają z powrotem wymienione na prądownice na obu liniach i to co zostaje wyrzucone zostaje przelewane wodą

Przygaszenie pożaru to była kwestia 4 minut, reszta to wyagrnięcie wszystkiego z kontenera i dokładne zalanie, ponieważ wewnątrz nadal liście i śmieci cmentarne się palą działania te trwają już 25min i powietrze chłopakom zaczyna się kończyć więc opuszczają kontener. Na miejsce w tym czasie dociera zastęp 491-23. Dowodzenie przejmuje 13ty a za razem Z-ca Naczelnika naszej OSP, i od razu wpuszcza rotę w aparatach z jego zastępu na podmianę naszych do wnętrza kontenera celem dalszego wyrzucania odpadów. Następnie całą sytuację przekazuje do SKKP.

Nasza rota, która opuściła kontener wymienia butle w aparatach i zdejmuje je, tak jak i prądownicy już ściągneli maski i przelewają w dalszym ciągu wyrzucone śmieci.

Po około 40 minutach działań, wszystko zostało usunięte na zewnątrz, kontener został jeszcze schłodzony a śmieci przegarnięte na zewnątrz i przelane jeszcze raz dla pewności. Dozorca cmentarza na miejscu, KDR pisemnie przekazuje mu miejsce zdarzenia. Akcja zakończona, trwa zwijanie sprzętu.

18:08 Odjazd zastępów do koszar

-998 dla Rabki
-Odjazd z miejsca działań
-Zrozumiałem

18:17 Powrót do remizy GCBA

-998 dla Rabki
-Nowy Targ na odbiorze dla Rabki
-GCBA w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie od razu puste butle zostają nabite kompresorem, natomiast MDP rozpoczyna dokładne umycie wozu z zewnątrz oraz wewnątrz uzupełniony zostaje także zbiornik wody. Użyty sprzęt zostaje wyczyszczony a mokre odcinki wciągnięte na wieżę do suszenia na ich miejsce włożono suche odcinki.
Gdy wóz jest już czysty zostaje wprowadzony do garażu, chłopaki zdejmują Nomexy i odkładają je na swoje miejsca. Po czym chłopaki idą na kawę do socjalnego i druhowie prowadzący zbiórkę z MDP ją kontynuują

25/Październik 2019r
Nr Wyjazdu: 111
Rodzaj zdarzenia: Pożar kontenera na śmieci/Cmentarz ul Kilińskiego
Godzina Alarmowania:17:15
Godzina Wyjazdu:

GCBA - 17:18
GBARt -
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA- 3min
GBARt-
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA - 18:17
GBARt -
SLRt -
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]91 GCBA   5/32   Jelcz 442 /JZS (6)

JRG Nowy Targ

491[K]23- GBA 2,5/16 Iveco 150-32/PS Szczęśniak

Udział w akcji brali:

Kierowca: Roman L
Rota I: Tomasz M, Paweł L
Rota II: Marcin G, Kamil N

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
« Odpowiedź #410 dnia: 28 Październik 2019, 23:10:08 »
28.10.2019r Pożar

A więc minęły 3 dni od ostatniego wyjazdu, nowy tydzień zaczął się deszczowo z wyraźnym ochłodzeniem a ma być jeszcze zimniej i na pierwszy dzień listopada nawet może spaść śnieg. Jak można zauważyć na cmentarzach coraz więcej ludzi mimo złej aury.

11:47 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o pożarze kontenera na śmieci na cmentarzu w miejscowości Skawa. Po przyjęciu zgłoszenia dyżurny selektywnie alarmuje OSP Skawa oraz Rabka.

Kilkanaście minut przed południem, kiedy to większość ludzi znajduje się w robotach lub szkołach, tylko nieliczni odpoczywają po robocie nad Rabką wznosi się nasza Syrena Alarmowa. Chłopaki, którzy mogą od razu zrywają się i udają do remizy.

Po około 1,5 minucie do remizy dociera Naczelnik, który otwiera bramy garażowe oraz udaje się do szatni i zakłada swojego Nomexa. Tuż za nim dociera z-ca naczelnika oraz prezes natomiast od drugiej strony jedzie druh Grzesiek, wszyscy po wjechaniu na plac biegną do remizy. Naczelnik odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki !!!
-OSP Rabka, jeden zastęp miejscowość Skawa pożar kontenera na cmentarzu
-Zrozumiałem!

Gdy już wiadomo do czego mamy alarm wszyscy pakują się do Jelcza, do którego wskakuje jako kierowca Grzesiek po odpaleniu od razu daje mu obroty celem nabicia powietrza do układu hamulcowego. Jako dowódca wsiada Z-ca naczelnika, a reszta pakuje się do tyłu.
Po chwili do remizy dociera jeszcze Andrzej oraz Marcin, obaj na szybko wskakują do szatni zabierają Nomexy i wskakują do wozu, gdzie się już przebiorą.

11:50 Wyjazd GCBA w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu 499-91 zgłaszam wyjazd, Skawa pożar kontenera
-Zrozumiałem 91

Do miejsca działań mamy około 5km, na drogach dość duży ruch więc przejazd przez miasto będzie z lekka utrudnione, jednak po wyjeździe jakoś przeciskamy się pomiędzy samochodami używając dość często poganiacza. Po wjechaniu na Zakopiankę nie jedziemy siódemką tylko wbijamy na boczną drogę na Skawę i nią lecimy w kierunku cmentarza.

11:55 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu 499-91 na miejscu, zaraz sytuacja
-Zrozumiałem 91, chyba działacie sami, brak odzewu miejscowej OSP
-Przyjąłem

Po dojeździe nasz zastęp wjeżdża na teren cmentarza i zatrzymujemy się około 20m od palącego się kontenera.

-Nowy Targ 998 dla 499-91
-Zgłaszam się dla 91
-Pożar kontenera na oko 5 kubików zakryty, jest gęste zadymienie pojawiają się płomienie z klap, wewnątrz pewnie jakieś śmieci typu znicze, liście i wiązanki, siły i środki wystarczające przystępujemy do działań
-Zrozumiałem 91

Tak więc rota I i II od razu wychodzą ubrani w aparaty ODO, rota I rozwija LSN i podłącza lancę mgłową prostą i udaje się w kierunku kontenera. Rota II w tym czasie rozwija linię z przełącznika 75/52 oraz rozwija odcinek W52 i podłącza lancę gaśniczą 52 i udają się z nią ku kontenerze. Kierowca załącza przystawkę a następnie udaje się do panelu i nawadnia obie linie. Po chwili klapy zostają otwarte i lance zostaja wbite do śmieci w kontenerze. Już po kilku minutach wbijania lanc w kilka miejsc kontenera udaje się opanować płomienie, teraz już zostaje samo zadymienie. Jednak trzeba będzie usunąć zawartość kontenera na zewnątrz, więc tylne drzwi kontenera zostają otworzone. Dowódca w tym czasie ściągnął 2 pary wideł i przekazuje je dwóm ratownikom w aparatach, którzy wchodzą do środka kontenera i wygarniają śmieci na zewnątrz. lanca gaśnicza zostaje zamieniona na prądownicę PROJET, natomiast na SN zostaje lanca mgłowa.

Wszystko co zostaje wygarnięte z kontenera zostaje dokładnie przelewane wodą na kilka razy, dodatkowo wnętrze kontenera również pozostaje dokładnie przelane. Po około 20 minutach działań pożar został ugaszony. Dowódca pisemnie przekazuje miejsce dla dozorcy cmentarza.

Roty zdejmują aparaty i rozpoczynają zwijanie sprzętu.

-Nowy Targ 998 dla 499-91
-Zgłaszam się dla 91
-Działania zakończone, miejsce przekazane dozorcy, śmieci usunięte i przelane na zewnątrz
-Zrozumiałem

12:31 Odjazd do remizy

-Nowy Targ 998 tu 499-91 odjazd z miejsca zdarzenia
-Zrozumiałem 91

12:40 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu 499-91 w koszarach
-Zrozumiałem, zadzwoń
-Przyjął

Po powrocie dowódca dzwoni celem podania danych do meldunku, w tym czasie trwa uzupełnienie wody w zbiorniku, następnie wymiana mokrego odcinka na suchy, wóz zostaje opłukany z brudu, a butle w aparatach uzupełnione, sprzęt użyty zostaje wyczyszczony i włożony na swoje miejsca. Po doprowadzeniu wozu zostaje wprowadzony do garażu, gdzie ogarnięta zostaje kabina.

Po wszystkim strażacy zdejmują Nomexy i odkładają na swoje miejsca w szatni.

13:31 Zamkniecie remizy i rozejście się

28/Październik 2019r
Nr Wyjazdu: 112
Rodzaj zdarzenia: Pożar kontenera na śmieci/Cmentarz Skawa
Wyjazd poza Gminę/Powiat:TAK/NIE
Godzina Alarmowania:11:47
Godzina Wyjazdu:

GCBA - 11:50
GBARt -
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA- 3min
GBARt-
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA - 12:40
GBARt -
SLRt -
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]91 GCBA   5/32   Jelcz 442 /JZS (6)

Udział w akcji brali:

Kierowca: Grzegorz M
Rota II: Andrzej O, Marcin G

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
« Odpowiedź #411 dnia: 04 Listopad 2019, 18:42:12 »
1.11.2019r MZ

A więc mamy piątek, pierwszy dzień listopada, w tym dniu co roku obchodzimy dzień Wszystkich Świętych. Jest to czas kiedy, ludzie masowo chodzą po grobach oraz mają okazję do spotkań rodzinnych. Jednak na tą chwilę większość ludzi jeszcze śpi w ciepłych domach, kiedy na zewnątrz dość mocno przymoroziło bo termometry pokazały -10 stopnia a w okolicach rzek mogło być i jeszcze więcej.

4:25 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o wypadku drogowym na DK7 na granicy Skawy i Rabki, z informacji uzyskanych doszło do zderzenia czołowego dwóch osobówek, poszkodowanych może być 7 osób, które nadal przebywają w pojazdach. Po przyjęciu zgłoszenia od razu powiadomiono ZRM i Policję, oraz selektywnie alarmowane są jednostki OSP Rabka, OSP Raba Wyżna oraz Skawa. Z JRG udaje się zastęp 491-25 oraz ściągany jest Oficer Operacyjny oraz Dowódca JRG

Podczas kiedy nasi strażacy spokojnie sobie śpią przed całodziennym chodzeniem po cmentarzach, noc przerywa wnoszenie się naszej Syreny Alarmowej. Chłopaki, którzy są w domach od razu wyskakują z łóżek i zakładaja pierwsze lepsze ciuchy i biegiem do remizy.
Niemal w jednym momencie z domów wybiega Naczelnik oraz dwójka strażaków z nim sąsiadujących, którzy słyszą że gdzieś coś jeszcze wyje prócz nas. Po dobiegnięciu do remizy zostają podniesione bramy, cała trójka wpada do szatni i ubiera swoje Nomexy, następnie naczelnik odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ dla Rabki!!!
-Zgłasza się Nowy Targ, OSP Rabka OSP Rabka, jak możesz dwa zastępy wypadek czołowy na 7 na granicy ze Skawą dwie osobówki prawdopodobnie 7 osób poszkodowanych!
-Zrozumiałem !!!

Hmm nikt się nie spodziewał aż takiej skali zdarzenia z tyloma poszkodowanymi, no ale skoro wiadomo co mamy to ruchy zostały zagęszczone, Scania i Ford już zostały odpalone.

Do remizy w trakcie 3 syreny docierają Z-ca naczelnika, prezes oraz druh Dawid, tuż za nimi docierają kierowca z synem oraz bracia Paweł i Romek, wszyscy wskakuja do szatni i szybko się ubierają po czym wskakuja do wozów. SLRt w ciągu 3,5 minuty mamy już obsadzony jako kierowca Dawid, a dowodzi Z-ca naczelnika.

4:28 Wyjazd SLRt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu 499-92 wyjazd wypadek K7 Skawa
-Zrozumiałem, co z drugim zastępem?
-Zbieraja się
-Przyjąłem

W tym czasie kiedy pierwszy zastęp już wyjechał do remizy docierają kolejni czyli druh Szymon oraz Kuba i Sebastian. Wszyscy trzej wpadają do szatni i po przebraniu się wskakują do wozu, jako dowódca zasiada Szymon

4:30 Wyjazd GBARt w 7[ ALARMOWO]

-998 OSP Rabka wyjazd GBA
-Zrozumiałem

W trakcie jazdy alarmowej pierwszego zastępu, dowódca już rozdziela zadania dla poszczególnych rot, wszyscy zakładają już rękawiczki nitrylowe, przed nami jedzie już karetka pogotowia z Rabki. Po przejechaniu 4km zastęp jest na miejscu

4:32 Dojazd na miejsce SLRt oraz ZRM

-Nowy Targ 998 tu 499-92 na miejscu wraz z ZRM, wstępnie czołówka dwóch osobówek samochody siłą uderzenia zostały odrzucone od siebie, przystępujemy do działań zaraz więcej info!!!
-Przyjąłem 92, jak rozpoznasz sytuacje daj znać
-Okej

Po dojeździe zastaliśmy dwa samochody osobowe, audi A4 oraz Opel Insygnia, oba samochody po uderzeniu zostały odrzucone i znajduja się od siebie około 50-70m co oznacza że siła uderzenia była ogromna. Natomiast odłamki karoserii są porozrzucana na jeszcze większej odległości. Wewnątrz Insygni znajduja sie dwie osoby mężczyzna i kobieta w wieku około 50 lat. Natomiast wewnątrz audi znajduje się nadal 5 osób w wieku 16-23 lat, w tym 3 dziewczyny oraz dwóch mężczyzn.

A więc gdy zastęp dotarł na miejsce wpierw konieczne było zabezpieczenia miejsca działań więc wóz został postawiony w poprzek drogi, dowódca od razu udał się na rozpoznanie, w tym czasie ratownicy z pogotowia zajęli się sprawdzeniem stanem osób poszkodowanych w wypadku. Kierowca natychmiast po opuszczeniu wozu rozłożył maszt oświetleniowy i skierował go w stronę miejsca zdarzenia.

Od drugiej strony już jedzie zastęp GCBA ze Skawy, po dojeździe chłopaki od razu zabezpieczyli drogę od drugiej strony, KDR nakazuje im przygotowanie zestawu R1. W tym czasie my już wiemy że konieczne będzie wycinanie poszkodowanych więc rota II otwiera skrytke gdzie znajduje się cieżki zestaw Holmatro i rozkładaja narzędzia oraz rozwijaja węże. Kierowca odpala agregat hydrauliczny. Rota I wyjęła Zestaw R1 i udaje się do ratowników medycznych celem dowiedzenia się komu udzielamy pomocy.

Jak się okazuje ratownicy z pogotowia od razu nam powiedzieli że prawdopodobnie mamy 3 zgony, są to obaj kierowcy pojazdów oraz pasażer siedzący z tyłu pojazdu Audi, czyli 2 mężczyzn oraz 1 kobieta, odstąpiono od działań medycznych ponieważ brak funkcji życiowych oraz widoczne ciężkie urazy twarzo-czaszki.

Pasażerka Insygni stan bardzo ciężki prawdopodobnie uraz wielonarządowy, połamane kończyny dolne w tym jedna otwarta, uraz głowy i kręgosłupa, oraz uraz miednicy, dodatkowo poszkodowana ma objawy wstrząsu hipowolemicznego. Oddechy płytkie i mocno przyspieszone.

Pasażerka z przodu Audi dziewczyna lat 17, z zachowanymi funkcjami, stwierdzony uraz kręgosłupa, głowy, obie kończyny dolne zmiażdżone przez deskę rozdzielczą, mocno krwawiące, prawdopodobnie uszkodzona miednica, otwarte złamanie kończyny górnej prawej, brak jakiegokolwiek kontaktu, również objaw wstrząsu hipowolemicznego, trudności z samodzielnym oddychaniem, dodatkowo widoczne liczne rany twarzy.

Pasażer z tyłu Audi, mężczyzna lat 20, przytomny mocno otępiały, kontakt słowny mocno utrudniony, oddech samodzielny w normie stwierdzony uraz głowy, możliwy uraz kręgosłupa, złamanie kończyny górnej prawej, dodatkowo liczne rozcięcia i skaleczenia twarzy oraz ciała.

Pasażerka z tyłu Audi, kobieta lat 21, przytomna w szoku, mocno krzyczy, widoczne liczne obrażenia twarzy, podczas próby rozmowy z ratownikiem odpowiada na pytania, uskarża się na ból klatki piersiowej oraz głowy, podejrzenie urazu kręgosłupa, po sprawdzeniu brak złamań kończyn.

Więc gdy już po rozpoznananiu wiemy mniej więcej jak wyglada sytuacja z poszkodowanymi, to od razu jeden z Ratowników medycznych przydziela ratowników do osób poszkodowanych wedle obrażeń. Do pasażerki z Opla udają się dwa Ratownicy z pogotowia i próbują utrzymać kobietę przy życiu. Jedna nasza rota udaje się do poszkodowanej pasażerki Audi, natomiast dwie roty ze Skawy udają się do osób poszkodowanych z tyłu Audi i na tyle ile jest to możliwe udzielaja pomocy. Jako że Audi to Kombi to dwóch strażaków wchodzi bagażnikiem i założono od razu kołnierze. I podany zostaje tlen przez maski.

Dowódca przekazuje rozpoznanie po około 2 minutach

-Nowy Targ dla 92
-Zgłaszam się
-4 osoby poszkodowane, 4 osoby poszkodowane, u trzech osób ratownik odstąpił od działań medycznych, 2 osoby w stanie dobrym, dwie w ciężkim, potrzeba LPR i kolejnych karetek, konieczna wycinka w dwóch pojazdach, my działamy brak możliwości otwarcia masek i odłączenia akumulatorów
-Zrozumiałem, LPR zadysponowany, w drodze są jeszcze 2 karetki
-Zrozumiałem

4:34 Dojazd na miejsce GBARt

-Rabka GBA na miejscu
-Zrozumiałem

Po dojeździe naszego drugiego zastępu kierowca zatrzymał się tuż za naszym SLRt, rota I od razu po opuszczeniu wozu zabrała średni zestaw hydrauliczny Lukas i udała się z nim ku pojeździe Opel, rota II w tym czasie zabrała zestaw R1 i udała się do pomocy przy osobie poszkodowanej jako wsparcie dla Skawy.

Dowódca tego zastępu wraz z wolnym strażakiem zakładają prądownicę PP4 oraz rozwijają linię z przełącznika 75/52 i 2 odcinków W52 a następnie kierowca przystępuje do podania wody oraz dozuje środek pianotwórczy i po chwili pod samochody zostaje położona poduszka z piany ciężkiej. Dodatkowo kierowca ze Scanii rozkłada maszt i pomaga w oświetleniemu miejsca działań.

Roty techniczne z SLRt i GBA przystępują do wykonania dostępu do poszkodowanych, przy samochodzie Audi od razu w pierwszej kolejności klinami ustabilizowano pojazd, następnie za pomocą rozpieracza starano się usunąć drzwi prawe przednie po przez ich wyatarganie od zawiasów co umożliwiło dostęp dla ratowników udzielających pomocy. Po usunięciu przednich drzwi trwa usuwanie tylnich od słupka co po kilku minutach się udaje, za pomocą nożyc odcinane są już słupki od prawej strony, w tym czasie z lewej za pomocą rozpieracza również usuwane są drzwi przednie i tylne pojazdu.

Gdy się już udaje usunąć wszystkie drzwi oraz przecięto wszystkie słupki dach pojazdu zostaje ściągnięty i odłożony na pobocze, teraz jeden z ratowników nożycami przecina progi przy samym słupku A, a drugi ratownik przekłada rozpieracz ramieniowy na kolumnowy i po założeniu wspornika progowego rozpieracz zostaje założony pomiędzy słupkiem A i B. Międzyczasie na miejsce dojechał ZRM z Raby, który pomógł przy poszkodowanej dziewczynie z Audi. Na miejscu Policja, która zabezpiecza miejsce oraz pomaga w wydobyciu osób poszkodowanych oraz udzieleniu im pomocy.

Na znak ratownika rozpieraczem kolumnowym zaczynamy odciąganie deski z kończyn dolnych poszkodowanej, jednak w trakcie działań u poszkodowanej następuje zanik funkcji życiowych, więc gdy tylko nogi zostają uwolnione więc poszkodowana szybko ląduje na desce i zostaje przeniesiona w bezpieczne miejsce, gdzie nasza rota z SLRt oraz ratownicy z ZRM rozpoczęli RKO przez uciskanie klatki piersiowej oraz zastosowanie tlenoterapii czynnej o przepływie 20l/min. Ratownicy dodatkowo zastosowują swój sprzęt oraz podają dawki adrenaliny.

Teraz już rota techniczna z SLRt odcina całkowicie słupek B i dwóch poszkodowanych, chłopak i dziewczyna obaj przytomni zostają przenieisieni w bezpieczne miejsce obaj znajdują się na deskach, tutaj już zostają zaopatrzeni, złamania zostają usztywnione, na rany i skaleczenia zostają założone opatrunki oraz przykryto ich folią NRC celem utrzymania ciepła, dodatkowo zapewnione im jest wsprarcie psychiczne.

Chwilę po karetce z Raby dociera SLRt z Raby, chłopaki wspomagają medycznie i techniczne pozostałych ratowników, po przez pomoc w usuwania odciętych elementów karoserii. Dodatkowo na drodze będzie lądował LPR więc chłopaki mają zadanie bezpiecznego jego sprowadzenia.

Nasza rota techniczna z GBA ma zadanie zrobienia dostępu dla poszkodowanej z Insygni, jednak tutaj sprawa jest dużo prostsza ponieważ z tej strony samochód mocno nie ucierpiał więc kilka ruchów rozpieraczem i drzwi zostają usunięte, następnie nożycami zostaje usunięty słupek B z tylnymi drzwiami i poszkodowana zostaje przełożona na deskę i przeniesiona w bezpieczne miejsce, gdzie ratownicy medyczni udzielają jej dalszej pomocy.

Po 30 minutach od zgloszenia na miejscu 491-25 oraz ZRM "S" dowodzenie przejmuje 491-13, który uzyskuje informacje oraz przekazuje je do SKKP, dodatkowo 5 strażaków z JRG wspomaga działania wcześniej przybyłych zastępów.

Lekarz z pogotowia oficjalnie stwierdza zgon u 3 osób, nadal prowadzone jest RKO u dziewczyny, jednak po 20 minutach lekarz również stwierdza zgon, więc mamy 4 osoby śmiertelne na miejscu.

LPR na miejscu, przystępuje do lądowania, kobieta zostaje przygotowana do transportu, w którym pomagać będą strażacy. Ofiary wypadku zostają przykryte workami do czasu przyjazdu techników i prokuratora, rozstawiono parawany.

Poszkodowana z Opla zostaje umieszczona w helikopterze, trwa jej przygotowanie do lotu, pozostałe osoby poszkodowane zostają włożone do karetek i odjeżdżają alarmowo na SOR. Na miejsce dociera WRD, które rozpoczyna działania. Na tą chwilę agregaty zostają zgaszone, jednak sprzęt nadal zostaje ponieważ trzeba będzie wydobyć ofiary z wraków.

Teraz już trwa oświetlanie, LPR odlatuje, KDR zezwala na schowanie już zestawów medycznych, deski otrzymaliśmy na podmianę tak jak i szyny oraz kołnierze i maski do tlenoterapii.

Droga zostaje zablokowana do odwołania. Na miejsce dociera 491-90 z Dowódcą JRG, oraz 490-98 z Oficerem Operacyjnym, na miejsce dociera Prokurator oraz technicy, wezwano już zakład pogrzebowy.

Na zewnątrz robi się już jasno, więc z racji że naszych trzech strażaków pracuje w JRG i wypada im zmiana więc opuszczają miejsce akcji. Pozostali zostają na miejscu działań, dowodzenie nad naszymi zastępami przejmuje nasz Naczelnik.

Gdy prokurator wydał zgodę na wyjecie ofiar z wraków wtedy w ruch ponownie idą nasz ciężki Holmatro i średni Lukas, po uwolnieniu ofiar i ich wydostaniu z wraków, KDR odsyła z miejsca wypadku nasze zastępy oraz zastęp z Raby, pozostaje tylko miejscowa jednostka oraz JRG, trwa zwijanie naszego sprzętu.

8:45 Zakończenie działań dla naszej OSP i odjazd do remizy.

-Nowy Targ dla Rabki
-Zgłasza się Nowy Targ
-Zastęp 90 92 odjazd na polecenie KDR
-Przyjąłem

9:01 Powrót do remizy SLRt i GBARt

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 92 w koszarach
-Przyjąłem

Po powrocie trwa uzupełnienie wody w zbiorniku Scanii, dodatkowo trwa ich mycie, chłopaki ponownie wyciągają cały sprzęt użyty podczas działań i rozpoczyna się jego sprawdzenie, czyszczenie oraz uzupełnienie paliwa, zestawy medyczne zostają uzupełnione, oraz zdezynfekowane, skrytki zostają umyte i następuje włożenie sprzętu na swoje miejsca. Teraz już trwa mycie wozów z zewnątrz i wprowadzenie ich do garażu. Roty medyczne swoje Nomexy wkładają do prania ze względu na krew itp, a hełmy zostają dokładnie wyczyszczone i zdezynfekowane.
Po wszystkim wozy wprowadzono do garaży.

10:06 Następuje zamknięcie remizy i chłopaki szybko udają się do domów celem umycia i udania na msze święte za zmarłymi.

1/Listopad 2019r
Nr Wyjazdu: 113
Rodzaj zdarzenia: Wypadek drogowy/ DK7 Skawa
Wyjazd poza Gminę/Powiat:TAK/NIE
Godzina Alarmowania:4:25
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 4:30
SLRt - 4:28
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 5min
SLRt - 3min
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 9:01
SLRt - 9:01
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (7)
499[K]92 SLRt Ford Transit 125 T350/Frank-Car (6)

OSP KSRG Raba Wyżna

499[K]20- GLBM 1/1 Renault Master/Bibmot

OSP Skawa

497[K]42- GCBA 4,5/32 MAN TGM 18.340/Bocar

JRG Nowy Targ

491[K]25- GCBA 5/32 MAN TGM 18.330/Stolarczyk
491[K]90- SLRr Nissan PickUp

KP PSP Nowy Targ

490[K]98- SLDiŁ Land Rover Discovery 3

Inne

Policja (3)
ZRM "S" "P" "P"
LPR Ratownik 6
Prokurator

Udział w akcji brali:

SLRt

Kierowca: Dawid K
Rota I: Tomasz M, Paweł L
Rota II: Roman L, Zbigniew W

GBARt:

Ratownicy: Marcin G, Jakub K, Michał D, Kamil N, Sebastian B

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
« Odpowiedź #412 dnia: 04 Listopad 2019, 23:45:55 »
1.11.2019r MZ

A wiec cała okolica huczy na temat porannego wypadku, wersje są różne, droga była zablokowa do godziny 12 w południe. Strażacy po powrocie z akcji od razu udali się na msze święte do Kościołów, bądź cmentarze, ale wszyscy byli jacyś tacy nieobecni, w sumie niema się co dziwić to była jedna z cięższych akcji w której braliśmy udział a w szczególności młodzi druhowie, którzy jeszcze mało widzieli. No ale zbliża się wieczór coś po godzinie 17. Teraz w końcu nadchodzi czas kiedy większość mieszkańców siedzi z zaproszoną rodziną.

17:44 Dyżurny SKKP odbiera kolejne tego dnia zgłoszenie o wypadku drogowym w Chabówce na wjeździe na DK47, z informacji uzyskanych w zdarzeniu biorą dwa samochody osobowe, są osoby poszkodowane. Po przyjęciu zgłoszenia selektywnie alarmowano OSP Rabka, udaje się na miejsce również 491-25 z JRG oraz powiadomiono ZRM i Policję.

A więc nikt nie myślał że ten dzień będzie dla naszych strażaków tak ciężkim dniem, kiedy większość naszych siedziała z zaproszonymi gośćmi bądź odwiedzała groby zmarłych, nad Rabką po raz drugi dzisiaj wznosi się nasza Syrena Alarmowa, której dźwięk roznosi się po całym mieście oraz i okolicznych miejscowosciach. Strażacy po ogłoszeniu alarmu od razu zostawiają rodziny bądź wybiegają z cmentarzy i udają się do remizy.

Pierwszy w remizie naczelnik, który otwiera bramy i udaje sie do szatni po czym zakłada Nomexa, chwilę po nim dociera druh Andrzej, który również się przebiera, naczelnik odbiera zgłoszenie

-Nowy Targ dla Rabki!!
-Zgłasza się Nowy Targ dla Rabki, wypadek drogowy Chabówka wlot na DK47 kierunek Kraków są osoby poszkodowane, Pogotowie i Policja powiadomiona
-Zrozumiałem !!!

Gdy już wiadomo co mamy ponownie odpalono Scanię i Forda, do remizy docierają kolejni druhowie czyli Grzesiek Krzysiek i Piotrek, wszyscy się przebierają w swoje Nomexy i zajmują miejsca w SLRt. Na sam koniec dobiega druh Przemek, który tylko zabiera swoje ubranie i wskakuje do Forda gdzie się ubierze. W ciągu 2,5 minuty zastęp jest gotowy do wyjazdu.

17:46 Wyjazd SLRt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 92 wyjazd
-Zrozumiałem 92

Zaraz po wyjeździe dowódca rozdziela zadania w zastępie, przed nami ponownie leci ZRM, więc zawsze na plus. Drogi są w miarę puste więc nasz zastęp mknie dość szybko w kierunku Chabówki. W tym czasie pod koniec 3 cyklu, kiedy to syrena schodzi z obrotów do remizy docierają druhowie Paweł i Roman, oraz od drugiej strony Kuba i Sebek a zaraz za nimi Wojtek. Cała piątka wbiega do szatni zakłada Nomexy i wskakują do Scanii.

17:48 Wyjazd GBARt w 5[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 dla Rabki
-Zgłaszam się dla Rabki
-Wyjazd zastępu 90
-Zrozumiałem 90

Drugi zastęp również już mknie w kierunku miejsca zdarzenia, pierwszy zastęp już dociera na miejsce zdarzenia.

17:49 Dojazd na miejsce SLRt

-Nowy Targ 998 tu Rabka 92 na miejscu, wypadek czołowo boczny dwóch osobówek, zaraz więcej informacji, pogotowie na miejscu
-Zrozumiałem 92

Po dojeździe nasz zastęp wjeżdża w poprzek drogi na DK47 blokując pas jezdni w kierunku Krakowa stając tuż za pojazdami biorącymi udział w wypadku. Po dojeździe od razu kierowca rozkłada maszt na samochodzie i kieruje go w miejsce zdarzenia, rota I w tym czasie zajmuje się zabezpieczeniem miejsca zdarzenia, Dowódca udaje się na rozpoznanie.

Jak się okazuje na miejscu, samochód osobowy marki Skoda Fabia wymusił pierwszeństwo na jadącym DK47 samochodzie Fiat Punto, czego skutkiem było uderzenie w lewy przednie nadkole oraz częściowo w drzwi Skody, dwie osoby poszkodowane przytomne znajdujące się w pojazdach, stan ich jest sprawdzany przez ratowników pogotowia. Konieczne będzie użycie hydrauliki do wydobycia poszkodowanej ze Skody. Doszło do wycieków oleju oraz płynów chłodniczych. Samochód punto posiada instalację gazową.

Tak więc gdy już wiadomo co mamy to podczas kiedy rota I zabezpiecza miejsce zdarzenia za pomocą słupków oraz flar, rota II przystępuje do wyciągnięcia narzędzi hydraulicznych, węże zostają rozwinięte i podłączono nożyce oraz rozpieracz, kierowca odpalił agregat hydrauliczny. W tym czasie ratownicy z pogotowia zajęli się poszkodowanymi kierowcami obu pojazdów, założono im kołnierze na odcinki szyjne oraz dodatkowo trwa ręczna stabilizacja. Dowódca z racji że brak rąk do pomocy to pomaga jednemu z ratowników, który zajmuje się poszkodowanym kierowcą Punto.

Poszkodowane są dwie osoby

Kierowca Skody, dziewczyna lat 24, przytomna, kontaktująca, oddech i tętno lekko przyśpieszone, możliwy uraz kręgosłupa, uskarża się na silny ból lewej kończyny górnej i prawej, możliwe złamania, dodatkowo liczne rany twarzy, jednak możliwy uraz głowy. Zastosowano zabezpieczenie odcinka szyjnego, podano tlen przez maskę przepływ 15l/min dodatkowo na tyle ile się da zabezpieczono rany głowy.

Kierowca Punto, mężczyzna lat 36, również przytomny, oddech i tętno również lekko przyśpieszone, uskarża się na ból klatki piersiowej, po sprawdzeniu stwierdzono złamanie żeber, możliwy uraz kręgosłupa oraz obrażenia twarzy w tym mocne rozcięcie czoła i łuku brwiowego, nos złamany po uderzeniu w kierownicę, możliwe również złamanie kończyny górnej lewej. Zastosowano zabezpieczenie kołnierzem odcinka szyjnego, tlen 15l/min dodatkowo na tyle ile jest to możliwe zabezpieczono rany głowy.

17:51 Dojazd na miejsce GBARt

-Nowy Targ 998 dla Rabki
-Zgłaszam się dla Rabki
-90 na miejscu
-Zrozumiałem 90

Po dojeździe od razu rota I wyjmuje zestaw R1 i udaje sie do poszkodowanego kierowcy Punto i wspomaga ratownika medycznego oraz naszego dowódcę w działaniach medycznych. W tym czasie rota II czyli dowódca zastępu oraz ratownik przystęują do odcięcia akumulatorów w pojazdach oraz zakręcenia gazu w Punto.

Dowódca przekazuje sytuację.

-Nowy Targ dla Rabki
-Zgłaszam się dla Rabki
-Dwie osoby poszkodowane, przytomne w stanie w miarę dobrym, pod opieką ratowników, trzba będzie uzyć narzędzi do wydostania kierowcy Skody, trwa odłączanie akumulatorów oraz zakręcenie gazu w Punto, miejsce zabezpieczone działamy
-Zrozumiałem

Tak więc roty z SLRt po zabezpieczeniu miejsca działań i przygotowaniu sprzętu rozpoczyna stabilizację pojazdów klinami i podkładami. Następnie za pomocą rozpieracza ramieniowego rozpoczynamy usuwanie drzwi przez zerwanie miejsc gdzie są zawiasy, następnie hooliganem utworzono szczelinę i włożono tam rozpieracz i zerwano zamek drzwi. Dostęp do poszkodowanego mamy.

Akumulatory odcięte oraz gaz zakręcony, na miejsce w tym czasie dociera ZRM "S" z Nowego Targu a tuż za nim dociera 491-25 z JRG, dowodzenie przejmuje 13ty, który jest u nas z-cą naczelnika. Po dojeździe drugiego zespołu, obie osoby zostały ewakuowane na deski i przetransportowane do karetek. Na miejsce dociera Policja, która pomaga w zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz rozpoczyna swoje czynności przy wypadku.

Karetki odjeżdżają na SOR alarmowo, my na tą chwilę nic nie ruszamy, jednynie JRG sorbentem zasypuje wycieki z pojazdów. Na miejsce po 40 minutach dociera WRD, które rozpoczyna swoje czynności.
Po wykonaniu pomiarów, na miejscu są już lawety, na które zostają włożone samochody, trwa sprzątanie drogi z odłamków i szkła.

Niepotrzebny sprzęt zostaje włożony na wozy, ruch zostaje przywrócony, KDR spisuje dane do meldunku po czym zgłasza zakończenie działań.

19:26 Koniec działań odjazd zastępów do remizy

-Nowy Targ 998 dla Rabki
-Zgłaszam się dla Rabki
-Koniec działań odjazd 90 92
-Zrozumiałem

19:34 Powrót do remizy GBARt i SLRt

-Zrozumiałem

Po powrocie ponownie wyciągamy użyty sprzęt przy działaniach, zostaje on dokładnie wyczyszczony oraz sprawdzony, paliwo zostaje uzupełnione, skrytki zostają przetarte po czym sprzęt wraca na miejsce. Wozy zostają umyte i wprowadzone do garaży, chłopaki zdejmują Nomexy i odwiszają na swoje miejsca, po czym wszyscy idą na kawę do socjalnego

21:20 Zamknięcie remizy i rozejście się

1/Listopad 2019r
Nr Wyjazdu: 114
Rodzaj zdarzenia: Wypadek drogowy/ DK47 Chabówka
Godzina Alarmowania:17:44
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 17:48
SLRt - 17:46
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 4min
SLRt - 2min
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 19:34
SLRt - 19:34
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (5)

JRG Nowy Targ

Inne

Policja (2)
ZRM "S" "P"

Udział w akcji brali:

SLRt

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Andrzej O
Rota I: Grzegorz M, Piotr W
Rota II: Krzysztof D, Przemysław P

GBARt

Dowódca: Paweł L
Ratownicy: Jakub K, Sebastian B, Wojciech M

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
« Odpowiedź #413 dnia: 05 Listopad 2019, 00:33:17 »
4.11.2019r MZ

A więc od ostatnich tragicznych dni mijają dokładnie trzy dni, jest poniedziałek godziny przedpołudniowe pogoda dziś nie dopisuje, ponieważ powiewa dość silny wiatr a w dodatku pada deszcz czasem lekko a czasem intensywnie, jednak plus taki że na zewnątrz ciepło. No ale że poniedziałek to wszyscy musieli udać się do pracy bądź szkół...

10:20 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o bardzo rozległej plamie oleju na odcinku 16km, plama rozpoczyna się już od Rabki gdzie trwają prace budowlane przy drodze ekspresowej do samego Nowego Targu do stacji paliw Orlen. Plama zalega na S7 a następnie DK47 na pasie w stronę Nowego Targu. Po przyjęciu zgłoszenia selektywnie alarmowano jednostki OSP Rabka, Chabówka, Rdzawka, Klikuszowa, dodatkowo na miejsce udają się zastępy 491-21 i 25 oraz 90.

Tak więc po trzech dniach spokoju nasza Syrena Alarmowa wchodzi na obroty co oznacza, że trzeba przerwać swoje zajęcia i udać się do remizy. Z racji pogody część druhów dziś ma wolny dzień więc pierwszy dobiega Naczelnik, który otwiera bramy garażowe po czym udaje się do szatni i zakłada Nomexa. Chwilę po nim do remizy po dosłownie 20 minutach snu po powrocie z nocki dociera Grzesiek a za nim już Paweł i Roman, którzy z racji pogody dziś nie pracują. Cała trójka zakłada Nomexy, w tym czasie naczelnik na DSP odbiera zgłoszenie.

-Tu Nowy Targ na odbiorze dla Rabki
-Co masz dla mnie?!!
-Słuchaj plama oleju od budowy S7 w Rabce w kierunku Nowego Targu, jak masz możliwość wyjedź dwoma zastępami i rozpoczynij działania w miejscu początku plamy i działaj w kierunku Nowego Targu
-Zrozumiałem

Gdy już wiadomo jaki mamy powód wezwania to odpalono Scanię i Forda, następnie z magazynu zabrano dodatkowy roztwór sintanu i włożono go na wozy, dołożono również po 2 worki sorbentu na każdy wóz. Po 4 minutach dociera do nas druh Szymon oraz lekko spóźnieni Kierowca Boguś z synem Marcinem, wszyscy gdy są przebrani to zajmują miejsca na wozach. Na Scanii dowodzi Naczelnik a kierowca Bogdan, na SLRt kierowca Romek a dowodzi Paweł, pozostali wsiadają według uznania.

10:27 Wyjazd SLRt w 3 oraz GBARt w 4[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 92 wyjazd obsady 4 i 3
-Zrozumiałem

Po wyjeździe zastęp GBARt udaje się na początek plamy na drodze S7, natomiast SLRt udaje się na DK47 w Chabówce na tzw Patelnie i będzie prowadził działania do końca dwupasmówki, dalej jednostki będą prowadzić działania na odcinkach około 3km czyli Chabówka, Rdzawka, z racji że Klikuszowa nie wyjechał z braku ludzi to JRG będzie prowadzić działania na ich terenie.

10:32 Dojazd na miejsce GBARt

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 na miejscu, mam widoczną plamę dość szeroką przystępujemy do działań za pomocą opryskiwacza spalinowego
-Zrozumiałem 90

Po dojeździe na miejsce kierowca nawraca Scanię, jeden z ratowników wyjmuje opryskiwacz i uzupełnia go roztworem wody i sintanu, następnie zostaje on odpalony i ratownik rozpoczyna spryskiwanie plamy na drodze, która zostaje neutralizowana. Kierowca ma za zadanie ubezpieczanie ratownika idącego przed nim z opryskiwaczem więc jedzie powoli za nim na błyskach i dodatkowo włączono falę świetlną. Dwóch ratowników z radiami nasobnymi oraz lizakami kieruje ruchem wahadłowo. Co jakiś czas trzeba ponownie uzupełnić wodę i dolać sintanu celem zrobienia roztworu i tak powoli się przemieszczamy w kierunku Chabówki.

10:33 Dojazd na miejsce SLRt

-Nowy Targ 998 dla Rabki
-Na odbiorze Nowy Targ dla Rabki
-92 na miejscu, rozpoczynamy działania
-Zrozumiałem

Po dojeździe tutaj jest łatwiejszy odcinek ponieważ są dwa pasy więc nie trzeba wprowadzać ruchu wahadłowego, wóz staje na błyskach i załączono falę, która wskazuje kierunek omijania, z wozu wyciągnięto opryskiwacz ręczny i uzupełniono go w roztwór sintanu po czym dwóch strażaków powoli idzie przed samochodem, jeden pompuje a drugi opryskuje plamę i tak powoli przemieszczamy się w kierunku Rdzawki, kierowca powoli jedzie za chłopakami ubezpieczając ich. Ratownicy co jakiś czas się zmieniają żeby każdy z nich mógł sobie trochę odpocząć.

Po około 2 godzinach działań my mamy swój rejon zneutralizowany, w sumie wszystkie jednostki już swoje odcinki zrobiły, Policja znalazła pojazd, który jest odpowiedzialny z tą akcję i okazuje się że to olej hydrauliczny lał się z wywrotki, która pracuje na budowie S7. Po zakończeniu działań sprzęt zostaje włożony do wozów. Chłopaki pakują się do kabin zastęp GBARt dojechał do naszego SLRt tym samym kończąc działania na naszym odcinku.

12:48 Zakończenie działań i odjazdo do koszar

-Nowy Targ 998 dla Rabki
-Tu Nowy Targ na odbiorze dla Rabki
-Słuchaj nasz odcinek został zneutralizowany, skończyliśmy działania i zastępy 90 92 wracają do koszar
-Zrozumiałem

12:59 Powrót do remizy GBARt i SLRt

-Zrozumiałem, zadzwoń do mnie
-Okej już dzwonię

Po powrocie Dowódca dzwoni na SKKP celem ustalenia danych do meldunku, w tym czasie pozostali wyciągają sprzęt użyty podczas działań i zostaje on dokładnie wyczyszczony, sprawdzony czy jest sprawny oraz opryskiwacz spalinowy uzupełniono w paliwo. Dodatkowe worki zostają z powrotem włożone na magazyn a wozy zostają opłukane z brudu. Gdy gotowość bojowa przywrócona wozy wprowadzono do garaży, i chłopaki po ściągnięciu Nomexów idą do socjalnego na kawę bo i tak pół dnia poszło się j...ć

14:54 Zamknięcie remizy i rozejście się

4/Listopad 2019r
Nr Wyjazdu: 115
Rodzaj zdarzenia: Plama oleju na S7 i DK47
Godzina Alarmowania:10:20
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 10:27
SLRt - 10:27
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 7min
SLRt - 7min
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 12:59
SLRt - 12:59
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (4)
499[K]92 SLRt Ford Transit 125 T350/Frank-Car (3)

OSP KSRG Rdzawka

499[K]70- SLRt Iveco Turbo Daily 65C15/Wawrzaszek

OSP Chabówka

498[K]23- GLBM 0,2/0,5 Ford Transit 125 T350/Frank-Cars

491[K]21- GCBAPr 2,5/24/250 MAN LE 18.280/Szczęśniak
491[K]90- SLRr Nissan PickUp

Inne

Policja (2)

Udział w akcji brali:

GBARt

Ratownicy: Marcin G, Grzegorz M

SLRt:

Dowódca: Paweł L
Ratownik: Szymon R

Offline SylwekOSP

• Starszy Moderator
  • Starszy Sekcyjny
  • *
  • Reputacja: 77
« Odpowiedź #414 dnia: 07 Listopad 2019, 11:19:52 »
Witam, ocena

Jak zawsze w porządeczku

Za akcje  55 tys

Budżet 481 tys

- 2 otwarcia mieszkań
- Monitoring ppoż
- wypadek 3 samochodów
- pożar stodoły
- pożar sadzy w kominie
Jeśli pomogłem uracz + :))

Strażakiem  się jest a nie bywa.

Nigdy nie zabieraj człowiekowi wszystkiego co ma , bo wtedy nie będzie miał niczego do stracenia i będzie zdolny do wszystkiego.

Facebook
https://www.facebook.com/pages/Zdj%C4%99cia-NIEWIADOMSKI-ego-pochodzenia/125916597603668

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
« Odpowiedź #415 dnia: 10 Listopad 2019, 14:01:24 »
6.11.2019r MZ

Środa godziny poranne, od rana leje jak z cebra w dodatku jest zimno, jakieś 10 minut temu słychać było jadącą karetkę i Policję na gwizdkach w okolice ul Chopina.

9:45 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie od Policji, o pomocy w dostaniu się do mieszkania na 4 piętrze w bloku na Ul Chopina. Po przyjęciu zgłoszenia selektywnie alarmowano OSP Rabka. Z JRG wyjeżdża 491-53

Deszczowy środowy poranek zostaje przerwany przez wnoszącą się Syrenę Alarmową na budynku naszej OSP. Na ulicach jakoś tak w miarę spokojnie więc po chwili widać już biegnących i jadących druhów do remizy.

Po minucie pierwszy naczelnik, za nim po chwili wpada jego zastępca oraz prezes, remiza otwarta, chłopaki po wbiegnieciu do szatni się przebierają w swoje Nomexy, pierwszy przebrany Naczelnik odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki!!!
-Zgłasza się Nowy Targ dla Rabki, Ulica Chopina prośba Policji o wejście do mieszkania, mieszkanie na 4 piętrze więc jak masz możliwość wyjedź podnośnikiem
-Zrozumiałem, wyjedziemy dwoma zastępami
-Prawidłowo

Gdy już wiadomo co mamy więc z-ca zasiada do Stara i go odpala po czym uzupełnia w nim powietrze w układzie hamulcowym, w tym czasie prezes odpala Forda i zajmuje w nim miejsce jako kierowca.
Po chwili do remizy docierają kolejni dwaj strażacy czyli Paweł i Roman, którzy od razu biegną do szatni i się przebierają. Jest nas wszystkich 5 osób, więc do SLRt wsiadają 3 osoby na SH 2.

9:49 Wyjazd SLRt w 3 i SH 2[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 92 oraz 93 wyjazd
-Zrozumiałem, więc zawracam swój podnośnik

Do miejsca zdarzenia mamy około 1km więc przejazd trwa około minuty i zastępy docierają na miejsce

9:50 Dojazd na miejsce SLRt i SH

-Nowy Targ 998 tu Rabka 92 93 na miejscu, rozpoznanie, na miejscu również ZRM i Policja
-Zrozumiałem

Po dojeździe Dowódca od razu udał się na rozpoznanie sytuacji po przez rozmowę z Policjantem na miejscu zdarzenia, w tym czasie oba nasze zastępy stoją w drodze osiedlowej oczekując na dalsze dyspozycje.

Jak się okazuje jest podejrzenie zgonu w mieszkaniu na 4 piętrze w bloku, od dwóch nocy sąsiedzi widzieli ciągle zapalone światło w mieszkaniu oraz nie spotykali sąsiada, który ma około 75 lat i sam mieszka, więc zadzwonili na Policję celem sprawdzenia, powiadomiono również ZRM gdy zaszła konieczność udzielenia pomocy. Drzwi w mieszkaniu są antywłamaniowe dosyć solidne więc możliwe że lepszą obcją będzie wejście przez okno, którego koszta będą mniejsze.

Decyzją KDR mamy miejsce na rozstawienie podnośnika, Policja oraz ZRM czekają pod mieszkaniem na otwarcie drzwi natomiast dwóch naszych strażaków zakłada AODO oraz szelki ratownicze zabrany również hooligan.

W tym czasie operator podnośnika rozkłada podpory i opuszcza kosz na ziemię, do kosza wchodzą dwaj nasi strażacy w aparatach ze sprzętem burzącym i zostaja podniesieni na wysokość okna. KDR przekazuje sytuację do SKKP

-Nowy Targ dla Rabki
-Zgłasza się Nowy Targ dla Rabki
-Słuchaj podejrzenie zgonu, za pomocą podnośnika rota wejdzie oknem do budynku celem otwarcia drzwi dla służb, drzwi solidne antywłamaniowe więc podjęto decyzję o wejściu oknem
-Zrozumiałem, prawidłowo

Po chwili już kosz na wysokości okna, jeden ze strażaków hooliganem otwiera okno i następnie dało się wyczuć specyficzny zapach rozkładu ciała więc ratownik założył maske i podłączył powieterze a następnie wchodzi przez okno do mieszkania i zastaje w fotelu przed telewizorem mężczyznę, jedank udaje się do drzwi i je otwiera po czym wychodzi na zewnątrz, do mieszkania wchodzi załoga pogotowia oraz Policja. Nasze działania zakończone, kosz zostaje opuszczony na ziemię, strażak z niego wychodzi, operator składa podnośnik, chłopaki rozebierają aparaty oraz szelki. Wszystko zostaje odłożone na swoje miejsca. KDR udaje się do Policjanta celem uzupełnienia danych do meldunku

10:15 Zakończenie działań i odjazd zastępów do remizy

-Nowy Targ dla Rabki
-Zgłasza się Nowy Targ 998 dla Rabki
-Słuchaj mieszkanie otwarte, wewnątrz zwłoki mężczyzny lat około 75 na miejscu zostaje Policja i ZRM, my wracamy dane spisane odjazd do koszar 92 93
-Zrozumiałem

10:18 Powrót do remizy SH i SLRt

-Nowy Targ 998 tu Rabka 92 93 w koszarach
-Zrozumiałem, zadzwoń
-Przyjąłem

Po powrocie KDR dzwoni na SKKP celem ustalenia danych do meldunku, w tym czasie pozostali opłukują wozy z brudu, oraz wyczysczono sprzęt użyty podczas działań, i odłożono na swoje miejsca. Gdy wozy ogarnięte wprowadzono je do garaży. Chłopaki się przebierają a Nomexy odkładają na swoje miejsca

10:46 Zamkniecie remizy i rozejście się

6/Listopad 2019r
Nr Wyjazdu: 116
Rodzaj zdarzenia: Otwarcie mieszkania na 4 pietrze/Ul Chopina
Godzina Alarmowania:9:45
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 9:49
SH - 9:49

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt-
SLRt - 4min
SH - 4min

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 10:18
SH - 10:18

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]92 SLRt Ford Transit 125 T350/Frank-Car (3)
499[K]93 SH 18 Star 200/Bumar (2)

Inne

Policja (1)
ZRM "P"

Udział w akcji brali:

SLRt

Kierowca: Zbigniew W
Ratownik: Paweł L

SH

Dowódca: Roman L
Kierowca: Rafał K

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
« Odpowiedź #416 dnia: 11 Listopad 2019, 01:30:39 »
7.11.2019r MZ

Czwartek, godziny wieczorne, na zewnątrz dalej delikatni prószy deszcz, pogoda wietrzna co wzmaga uczucie chłodu, ludzie powracali się już do domów i właśnie szykują obiad, młodsi właśnie siedzą i odrabiają lekcje, ogólnie w mieście spokój i cisza, na drogach ruch drogowy mały.

16:40 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie od ZRM, który prosi o pomoc w otwarciu mieszkania na Ul Dietla XX, po przyjęciu zgłoszenia powiadomiono Policję oraz selektywnie alarmowano OSP Rabka, dodatkowo wysłany został zastęp 491-23 z JRG.

Podczas kiedy na zewnątrz zapadł już zmrok i większość naszych druhów wróciła nie dawno do domów i właśnie spożywają posiłek, nad Rabka kolejny dzień z rzędu wznosi się Syrena Alarmowa. Kto tylko może od razu wybiega z domu czy pracy i udaje się do remizy. Z racji że ruch na drogach spokojny to dość szybko udaje się chłopakom dotrzeć na alarm.

Pierwsza trójka dobiegła pod remizę, bramy podniesione, chłopaki wbiegają do szatni i się przebierają. Pierwszy przebrany naczelnik odbiera z DSP zgłoszenie.

-Nowy Targ 998 dla Rabki!!!
-Zgłasza się Nowy Targ 998 dla OSP Rabka, proszę wyjechać samochodem SLRt ul Dietla otwarcie mieszkania na prośbę ZRM
-Zrozumiałem!

Gdy już wiadomo jaki jest powód alarmowania, naczelnik odpala Forda, i cała trójka już zajmuje miejsca w wozie, międzyczasie do remizy dociera kierowca Boguś z Marcinem, a od drugiej strony wpada druh Krzysiek, cała trójka się natychmiast przebiera w Nomexy i zajmuje miejsca w wozie. Syrena jeszcze wyje a my już jesteśmy gotowi do wyjazdu

16:42 Wyjazd SLRt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 92 wyjazd
-Tu Nowy Targ 998, zrozumiałem

Do miejsca zdarzenia mamy coś 2,5 km a z racji małego ruchu nasz zastęp sprawnie przejeżdża ulicami miasta i po dwóch minutach jesteśmy na miejscu, skręcając w uliczkę gdzie widzimy stojącą karetkę.

16:44 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu Rabka 92 na miejscu, rozpoznanie

Po dojeździe zastaliśmy oczekujący na nas zespół ze stacji w Rabce, który nie może dostać się do budynku, jak się okazuje budynek mieszkalny jednorodzinny, podejrzenie że wewnątrz mogło dojść do zatrucia tlenkiem węgla, ponieważ zgłaszająca kobieta zgłaszała ból głowy oraz senność i w pewnym momencie telefon się urwał. Drzwi jak to w budynku dosyć solidne, okna pozamykane antywłamaniowe.

Dowódca wydaje polecenie otwarcia siłowego drzwi do budynku, więc rota I i II zabiera z wozu zestaw do wyważania drzwi Holmatro, oraz hooligana i udają się do drzwi wejściowych. Jeden ze strażaków zabrał ze sobą detektor wielogazowy i go włączył celem kalibracji.

Dowódca przekazuje sytuację do SKKP

-Nowy Targ dla Rabki
-Zgłasza się Nowy Targ 998 dla OSP Rabka
-Podejrzenie zatrucia tlenkiem węgla, wewnątrz możliwe że jest kobieta, my siłowo otwieramy drzwi w budynku jednorodzinnym, sprawdzimy również pomieszczenia detektorem
-Zrozumiałem, jedzie tam ode mnie zastęp, Policja też w drodze
-Przyjąłem

Po dojściu obu rot ku drzwiom wpierw hooliganem robimy szczelinę między framugą a drzwiamy po przez podważenie, w tym czasie dwóch pozostałych ratowników składa pompę ręczną oraz wyważarkę do drzwi. Po złożeniu wyważarka zostaje włożona w szczelinę i rozpoczynamy pompowanie oleju do wyważarki co powoduje wysunięcie tłoka i siłowe zerwanie zamka.

Po około 2 minutach udaje się otworzyć drzwi, rota I wchodzi do wnętrza i przeszukuje budynek, jeden ze strażaków z detektorem wchodzi do budynku i rozpoczyna pomiar obecności tlenku węgla.

Rota I zastała kobietę w kuchni leżącą na podłodze, więc kobieta zostaje od razu wyniesiona na zewnątrz, gdzie przejmują ją ratownicy, poszkodowana na noszach i zanisiona do karetki gdzie udzilona zostaje jej pomoc medyczna. Jak się okazuje funkcje życiowe zachowane, jednak poszkodowana głęboko nieprzytomna i podczas upadku rozcięła dość mocno głowę.

Detektor wykrył tlenek węgla wskazujący wartość 130ppm, czyli wysoką wartość, budynek zostaje opuszczony i oczekujemy na zastęp z JRG.

-Nowy Targ dla Rabki
-Zgłasza się Nowy Targ 998 dla Rabki
-Potwierdzono że zatrucie tlenkiem węgla, pomiar wykazał 130ppm, budynek opuszczony przez wszystkich, moi jeszcze raz wejdą i sprawdzą budynek czy nikt nie pozostał, poszkodowana w karetce czekam na twój zastęp
-No zrozumiałem, jak nie macie aparatów to czekaj na zewnątrz
-Sprawdzimy budynek na szybko i opuszczamy go
-Dobra tylko ostrożnie

Rota I jeszcze raz wchodzi do budynku i rozpoczyna szybkie przeszukanie go czy nikt aby w nim jeszcze się nie znajduje, jednak po około 2 minutach chłopaki wychodzą na zewnątrz potwierdzając że budynek pusty.
Na miejscu Policja, która przejmie budynek po zakończeniu naszych działań.

Po około 30 minutach od zgłoszenia na miejscu zastęp 491-23, dowodzenie przejmuje 13ty czyli nasz z-ca naczelnika, który jest zdziwiony że kazał nam dyżurny przyjechać technikiem a nie gaśniczym na którym są aparaty...
Rota z JRG w aparatach i z detektorem sprawdza budynek oraz intensywność gdzie się najwięcej tlenku wydobywa. ZRM odjeżdża z poszkodowana na SOR.

Po kilku minutach sprawdzania okazuje się że jest nieszczelna instalacja kominowa i z tego mamy tlenek węgla, KDR spisuje dane do meldunku oraz pisemnie przekazuje miejsce Policji, my pakujemy sprzęt na wozy.

17:27 Odjazd SLRt do remizy

-Nowy Targ 998 tu Rabka 92 odjazd z miejsca zdarzenia

17:31 Powrót do remizy SLRt

-Nowy Targ 998 tu Rabka 92 w koszarach
-Nowy Targ 998, zrozumiałem

Po powrocie od razu opłukujemy wóz z zewnątrz po czym zostaje wprowadzony do garażu, tutaj ogarnięto kabinę wewnątrz oraz wyczyszczono użyty sprzęt i sprawdzono jego sprawność a następnie odłożono na miejsce.
Chłopaki zdejmują Nomexy i idą do socjalnego na kawę

18:55 Zamkniecie remizy i rozejście się

7/Listopad 2019r
Nr Wyjazdu: 117
Rodzaj zdarzenia: Otwarcie mieszkania/ Ul Dietla
Godzina Alarmowania:16:40
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 16:42
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt-
SLRt - 2min
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 17:31
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

JRG Nowy Targ

491[K]23- GBA 2,5/16 Iveco 150-32/PS Szczęśniak

Inne

ZRM "P"
Policja (1)

Udział w akcji brali

Rota I: Marcin G, Krzysztof D
Rota II: Kamil N, Michał D

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
« Odpowiedź #417 dnia: 11 Listopad 2019, 23:31:14 »
9.11.2019r Monitoring Pożarowy

Jest środek nocy, wszędzie cisza i spokój, miasto i okolice pokryła gęsta mgła, której towarzyszy lekki mróz co oznacza że będzie bardzo ślisko. Jednak że mamy długi weekend to miasto jest oblegane przez przyjezdnych, więc hotele i pensjonaty są oblegane przez ludzi.

1:45 Dyżurny SKKP otrzymuje powiadomienie z centrali z monitoringu ppoż z Pensjonatu Zdrojowego w Rabce na Ul Poniatowskiego, jako że alarm wszedł II stopnia to zgłoszenie przejęte jest jako pożar. Dyżurny po przyjęciu zgłoszenia wysyła od siebie zastęp 491-25 oraz 53 oraz selektywnie alarmuje OSP Rabka i Zaryte

Spokój ciszy nocnej zostaje przerwany przez wznoszącą się Syrenę Alarmową na budynku naszej OSP. Strażacy wyrwani ze snu od razu zakładają pierwsze lepsze ubrania i wybiegają z domów, i udają się do remizy..

Po około 2 minutach do remizy dociera trójka z pod remizy, bramy otwarte, chłopaki wbiegają do szatni i zakładają Nomexy, następnie naczelnik odbiera zgłoszenie z DSP

-Zgłaszam się, OSP Rabka dwa zastępy gaśnicze, Pensjonat Zdrojowy na Poniatowskiego, alarm z monitringu II stopnia
-Zrozumiałem

Gdy już wiadomo do czego dyspozycja odpalono Jelcza i Scanię, do remizy miedzyczasie docierają kolejni strażacy w tym z-ca naczelnika, prezes  oraz kierowcy Dawid i Bogdan z synem, za nimi od drugiej strony dojeżdżają druhowie Piotrek i Krzysiek oraz na rowerze wpada na plac Przemek. Wszyscy którzy dotarli do remizy wbiegają do szatni i zakładaja swoje Nomexy po czym pakują się do wozów.

Do Scanii pakuje się komplet do Jelcza pieciu, dowódcą na GBA jest Z-ca naczelnika a na GCBA Naczelnik.

1:49 Wyjazd GBARt w 6 i GCBA w 5[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu 499-90 i 91 wyjazd monitoring Pensjonat Zdrojowy
-Zrozumiałem

Na miejsce akcji mamy 3,5 km jednak droga jest pusta i ciągnie się  w miarę prosto więc przejazd jest dość szybki i sprawny

1:52 Dojazd na miejsce GBARt i GCBA

-Nowy Targ 998 tu 499-90 91 na miejscu, rozpoznanie
-Zrozumiałem

Po dojeździe oba nasze zastępy wjeżdżają na parking przed wejściem do pensjonatu, strażacy opuszczają wozy, Rota I i II z GBARt ubrana jest już w AODO, KDR zabiera ze sobą kamerę termowizyjną oraz detektor wielogazowy, następnie wraz z rotami udają sie do pensjonatu, widząc nasze wozy na miejscu wychodzi stróż, który jest zdziwiony naszym przybyciem. Po wyjaśnieniu sytuacji udajemy się do centrali i KDR sprawdza gdzie załączyła się czujka. Jak się okazuje czujka załączyła się w jednym z pokoi na II piętrze, więc wszyscy wraz ze stróżem tam się udajemy.

Naczelnik wraz z ludźmi z zastępu GCBA pozostają na zewnątrz i oczekują na informacje od KDR aby je przekazać do SKKP.
Po dojściu do pokoju i poproszeniu gości o otwarcie wpuszczają nas do środka, dowódca od razu sprawdza miernikiem wskazania na zawartość tlenku węgla bądź gazu, jednak pomiary nic nie wykazują, dodatkowo pomieszczenie skontrolowano kamerą termowizyjną. Po zapytaniu gości pokojowych czy używali jakiegoś ognia albo coś mówią że obchodzą urodziny i odpalone były świeczki na torcie co mogło spowodować załączenie czujki. KDR przekazuje sytuację do dowódcy zastępu GCBA a ten przekazuje ją dalej do SKKP, na miejsce dociera zastęp GCBA z OSP Zaryte

-Nowy Targ dla Rabki
-Zgłaszam się
-Słuchaj alarm fałszywy, czujka załączyła się w pokoju na II piętrze, goście w pokoju obchodzili urodziny i na torcie były jakieś świeczki co spowodowało załączenie czujki, pokój sprawdzony miernikiem i kamerą, siły i środki wystarczające
-Zrozumiałem, słuchaj tam do Ciebie dojedzie mój zastęp 25 natomiast 53 odwołuje
-Przyjąłem

KDR udaje się do centrali i kasuje alarm oraz czekamy już tylko na zastęp z JRG, który spisze przekazanie dla właściciela obiektu.
Po 33 minutach od zgłoszenia na miejsce dociera 491-25, dowodzenie przejmuje 15ty, który zabiera dokumentację i pisemnie przekazuje budynek, papier podpisuje stróż. Dodatkowo KDR udaje się z naszym dowódcą sprawdzić jeszcze raz budynek oraz pokój

Po około 15 minutach od przyjazdu JRG działania zostają zakończone, wszyscy pakują się do wozów.

2:46 Odjazd do koszar

-Nowy Targ 998 tu 499-90 91 odjazd z miejsca zdarzenia
-Zrozumiałem

2:50 Powrót do remizy GBARt i GCBA

-Nowy Targ 998 tu 499-90 91 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie od razu wozy zostają opłukane z brudu i wprowadzone do garaży, wewnątrz już ogarnięto kabinę pojazdów, chłopaki zdejmują nomexy i odkładają je na swoje miejsca w szafkach.

3:08 Zamknięcie remizy i rozejście się

9/Listopad 2019r
Nr Wyjazdu: 118
Rodzaj zdarzenia: Alarm fałszywy z monitoringu ppoż/ Pensjonat Zdrojowy
Godzina Alarmowania:1:45
Godzina Wyjazdu:

GCBA - 1:49
GBARt - 1:49
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA- 4min
GBARt- 4min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA - 2:50
GBARt - 2:50
SLRt -
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]91 GCBA   5/32   Jelcz 442 /JZS (5)

JRG Nowy Targ

491[K]53- SCH 30 Volvo FM 12/Bumar [Odwołany]

OSP Rabka-Zdrój II (Przedmieście)

498[K]96 GCBA 8/32 Tatra T815/Karosa

Udział w akcji brali:

GBARt:

Kierowca: Dawid K
Rota I: Marcin G, Krzysztof D
Rota II: Zbigniew W, Piotr W

GCBA