Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)

Autor Wątek: Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)  (Przeczytany 11930 razy)

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.958
 • Reputacja: 36
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #315 dnia: 26 Grudzień 2018, 17:48:04 »
23.12.2018r Pożar


A więc koniec tygodnia, jutro już Wigilia więc każdy żyje tylko Świętami, jest niedzielna noc, młodzież oczywiscie nie mogąc usiedzieć w domach szlaja się po karczmach i dyskotekach, czy spędzają czas w gronie znajomych na domówkach. Na drogach w miarę spokojnie, pogoda deszczowa, jednak że na zewnątrz jest 2 na plus to i tak drogi zamieniaja się  czarny lód. Ogólnie strażacy są bardzo zmęczeni tym tygodniem ponieważ codziennie prawie był wyjazd a nawet kilka i to również porami nocnymi, co odbiło się też na zmęczeniu. Jednak nikt z nich się nie spodziewał że ta noc również będzie dla nich pracowita...

2:35 Dyżurny SKKP odbiera zgloszenie o pożarze stolarni w miejscowości Podsarnie, z informacji, które uzyskał dyżurny pożar objął już hale produkcyjną i przeniosi się na magazyn z deskami, natomiast na poddaszu znajduje się magazyn trocin nad całą powierzchnią hali produkcyjnej. Zgłoszenie jest bardzo poważne więc dyżurny od razu na miejsce dysponuje znaczne siły i środki. Z JRG wysłane zostają zastępy 491-21,25 i 53, oraz alarmowane selektywnie są jednostki OSP Podsarnie, Harkabuz, Bukowina-Osiedle, Raba Wyżna, Spytkowice, Skawa.

Po okolo 6 minutach od alarmowania na miejsce dociera miejscowa jednostka OSP, która widząc że pożar już objał magazyn trocin i wszystko stoi w łunie ognia prosi o dysponowanie kolejnych sił i środków.

2:41 Dyżurny SKKP dysponuje kolejne siły i środki po przez selektywne wywołanie alarmowane są jednostki OSP Rabka, Podwilk, Chabówka, Rokiciny Podh, Bielankę i Sieniawę. Na miejsce również wezwano Pogotowie Energetyczne oraz Policję i ZRM.

A więc cicha spokojna noc, część strażków z tych młodszych gdzieś się tam włóczy i błądzi po dyskotekach i domówkach, jednak starszyzna dawno śpi... Noc zostaje przerwana przez wnoszącą się Syrenę Alarmową, która rozchodzi się po mieście i okolicznych miejscowościach. Chłopaki natychmiastowo wyskakują z łóżek i zakładają jakieś ciuchy po czym wybiegają z domów.
Natomiast chłopacy, którzy siedzieli na dyskotekach czy domówkach, szybko sie stamtąd ewakuują i udają do remizy.

Po około 1,5 minucie do remizy dociera Naczelnik, a tuż za nim wpadają dwa samochody, z którego wyskakują Kuba oraz bracia Paweł i Romek, remiza zostaje otwarta i chłopaki wpadają do szatni po czym zakładają swoje Nomexy, pierwszy przebrany naczelnik odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki!!!
-OSP Rabka zastęp ciężki do Podsarnia pożar stolarni !!!
-Zrozumiałem !!!

Pada hasło "Pożar" więc Paweł od razu wskakuje do Jelcza i go odpala po czym daje mu po gazie żeby szybko nabić powietrze do układu, w tym czasie już Romek i Kuba siedzą z tyłu w kabinie, do remizy dociera po chwili druh Wojtek oraz Krzysiek, obaj tylko wskakują do szatni zabierają Nomexy i wskakują do wozu, naczelnik jeszcze na szybko zabiera ze Scanii kamerę termowizyjną i zasiada na miejscu dowódcy. Pozostali, którzy dojeżdżają już nie łapią się na alarm, ale pozostają jeszcze w razie czego na drugi zastęp.

2:45 Wyjazd GCBA w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ tu Rabka 91 wyjazd
-Zrozumiałem

Po wyjeździe w lewo w kierunku Chabówki, więc lecimy przez rondo na wprost, następnie na skrzyżowaniu ze światłami również prosto i cały czas lecimy DW958, przelatujemy przez Chabówkę i widzimy również że chłopaki jadą przed nami około 300m. Teraz już lecimy w kierunku Rokicin, i wjeżdżając do Raby, skręcamy po chwili w prawo na skrzyżowaniu i lecimy w kierunku Harkabuza. Po wyjeździe z Raby lecimy drogą przez las o długim stromym podjeździe z kilkoma zakrętami. Gdy jesteśmy w Harkabuzie to na skrzyżowaniu w prawo i lecimy przez miejscowość i wpadamy już do Podsarnia, i jedziemy jeszcze chwilę aż docieramy na miejsce.

3:04 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu Rabka 91 na miejscu
-Zrozumiałem

Po dojeździe na miejsce już są obecne zastępy alarmowane w I rzucie oraz z drugiego rzutu doleciały już zastępy z Bielanki, oraz Podwilka a równo z nami dojechał zastęp z Chabówki. Chwilę po nas docierają Rokiciny oraz Sieniawa.

Po dojeździe od razu z naszego Jelcza rota I rozwija odcinek W75 i podłącza go nasady tłocznej oraz ciągnie w kierunku GBA z Chabówki i podłącza do nasady zasilającej, kierowca w tym czasie uruchomił przystawkę Autopompy po czym udaje się do panelu i rozpoczyna podanie wody, natomiast rozwijamy już też drugi odcienek W75 i podłączamy do nasady zasilającej naszego Jelcza, a luźną końcówkę rzucamy dla kolejnego przybyłego zastępu na miejsce.

Nasza rota I i II ubrana w aparaty powietrzne oraz dowódca zabierają ze sobą pilarkę ratowniczą Stihl MS 461R, oraz Przecinarkę Stihl TS400 a także podręczny sprzęt taki jak hooligan i siekiera, dodatkowo zabrano również kamerę termowizyjną, następnie cała 5 udaje się na miejsce pożaru.

Jak się okazuje doszło do pożaru w hali produkcyjnej w jednej ze stolarni gdzie znajdują się materiały do obróbki czyli drzewo, oraz maszyny stolarskie, pożar tutaj szybko nabrał mocy i przeniósł się na magazyn przyległy do hali produkcyjnej, gdzie znajdują się ogromne ilości mebli oraz desek na sprzedaż. Tutaj pożar już miał bardzo dużą pożywkę i tym samym przeniósł się na poddasze gdzie zgromadzene były duże ilości trocin. Zakłada produkcyjny ma około 40x20m a jego wysokość to około 10m.

Prąd został odłączony zaraz po dojeździe pierwszych zastępów, na tą chwilę podanych jest 8 prądów wody z zewnątrz oraz 4 prądy wody do środka, zostały utworzone dwa punkty czerpania wody na pobliskiej rzece z motopomp PO5 oraz Tohatsu. Prądy podane do wnętrza są z wejść do hali produkcyjnej, ponieważ wewnątrz nadal panuje rozgorzenie, które ciężkie jest do opanowania. Hala jest konstrukcji murowanej. Brak osób poszkodowanych na miejscu.

Tak więc po chwili okazuje się że dowodzi na miejscu 13ty z JRG, który jest u nas w jednostce z-cą naczelnika. Nasza rota I i II udaje się do wnętrza hali magazynowej, gdzie podmieniamy dwie roty, które pracują już tu od 25 minut, teraz kiedy nasi przjęli dwie linie to podajemy prądy wody w natarciu na płonące meble, które czekały na sprzedaż bądź odbiór klienta, a także materiał typu boazeria na sprzedaż, wszystko się to pali dość mocno, więc cały czas trzeba to obficie lać wodą, ponieważ chwilowe zaprzestanie podawania środka gaśniczego powoduje ponowne rozpalenie się mebli i boazerii.

W tym samym czasie do dachu stolarni przystawiane są drabiny przystawne i ratownicy w AODO rozpoczynają usuwanie poszycia dachowego z blachy, celem tego jest dostęp do magazynu trocin i rozpoczęcie działań gaśniczych w tym miejscu. Po usunięciu kilku arkuszy wprowadzone z drabiny do wnętrza są 2 prądy wody w natarciu.

Po około 30 minutach nasze roty wychodzą z wnętrza ponieważ kończy się nam już powietrze, więc za nas wchodzą kolejne roty na podmianę w tym czasie nasi udają się do Jelcza i tam wymieniamy zapasowe butle po czym chłopaki wracają na miejsce pożaru oczekując na kolejną podmianę.

Wstępnie płomienie udaje się opanować po około godzinie, teraz nasze dwie roty wchodzą po drabinach i rozpoczynają rozbieranie całkowite dachu, do tego używamy naszej przecinarki Stihl TS400 oraz do usuwania konstrukcji dachu pilarkę ratowniczą, do wnętrza wchodzą już pierwsze roty z łopatami oraz 3 liniami gaśniczymi w celu usuwania trocin z wnętrza. Zadymienie jest nadal ogromne a trociny to jeden żar, który co chwilę się rozpala ponownie. Niema wyjścia wszystko trzeba usuwać łopatami przed budynek a tutaj to jest dokładnie przelewane wodą. Również strażacy usuwają gotowe wyroby z magazynu oraz trwa dogaszanie hali produkcyjnej.

Na miejsce wzywane są kolejne jednostki OSP z aparatami ODO, ponieważ na miejscu występują już braki, więc dodatkowo do JRG udał się zastęp GLM z Podsarnia z pustymi butlami ze wszystkich jednostek w celu ich napompowania. Dyżurny selektywnie alarmuje OSP Jabłonka, Zubrzyca Dolna, Zubrzyca Górna, Piekielnik.

Jednak międzyczasie następują już kolejne podmiany ratowników i nasi wychodzą po czym udają się na odpoczynek do Jelcza zrzucając puste butle z aparatow i teraz czas na szluga oraz zaspokojenie pragnienia.

Międzyczasie na miejsce docierają jednostki OSP, które zostały zaalarmowane w celu dowiezienia aparatów i ponownie podmieniają roty pracujące na poddaszu przy usuwaniu trocin, w tym czasie po chwilowym odpoczynku nasze roty ponownie udają się tyle że do magazynów i wspomagają działania innych jednostek po przez usuwania na zewnątrz nadal tlących się wyrobów. Tutaj już niema konieczności używania aparatów więc nasi mają tylko maski na twarzach, tutaj udział bierze również nasz naczelnik przy pomocy, dodatkowo jeszcze sprawdza kamerą magazyn i wskazuje prądownikowi gdzie ma podać wodę w celu dogaszenia zarzewia bądź chłodzenia miejsc, gdzie temepratura jest nadal wysoka.

Po około 3 godzinach, na miejscu ponownie znajduje się GLM z pełnymi butlami dodatkowo miedzyczasie na miejsce dojechał Komendant Powiatowy oraz Oficer Operacyjny i Dowódca JRG. Więc my zabieramy swoje butle i wkładamy je do aparatów i ponownie nasze dwie roty wchodzą na poddasze na podmianę chłopaków przy zrzucaniu trotu łopatami na dół, dodatkow cały czas już wstępnie te  trociny są przelewane wodą będąc jeszcze na poddaszu.

Po kolejnych 2 godzinach działań, już niema konieczności używania aparatów, więc teraz nasi strażacy już tylko w maseczkach udają się na górę i nadal pomagaja przy robiórce oraz usuwaniu wyrobów i materiałów. W sumie pożar został już opanowany całkowicie, teraz tylko trwa przelewanie.

Po przez znaczne siły i środki strażaków udaje się dość szybko usunąć całość trocin z poddasza, na koniec całość poddasza oraz hali magazynowej oraz produkcyjnej zostaje pokryta pianą, celem tego jest izolacja stref gdzie jeszcze może być zarzewie od powietrza, bez którego dalsze rozpalenie jest niemożliwe. KDR postanawia odesłać znaczną część jednostek do koszar, natomiast na miejscu pozostaną tylko jednostki miejscowe, oraz sąsiednie. Tak więc nasza załoga zabiera nasz sprzęt i wracamy do Jelcza, następnie tylko uzupełniamy w nim wodę i odpinamy odcinki węży i wkładamy je na dach pojazdu. W sumie nasze działania tutaj trwały około 6,5 godzinie.

 
9:47 Odjazd do remizy naszego zastępu, po drodze jeszcze wjeżdżamy na stację paliw i tankujemy wóz

-Nowy Targ dla Rabki 91
-Zgłaszam się dla 91
-Zakończone działania na polecenie KDR odjazd do koszar
-Zrozumiałem

10:50 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu Rabka 91 w koszarach
-Zrozumiałem 91

Po powrocie od razu rozpoczynamy mycie wozu karcherem oraz pucujemy szczotką i pianą, również myte jest wnętrze skrytek i kabiny. Następnie w aparatach wkładamy zapasowe butle z powietrzem a puste odkładamy celem ich zawiezienia do nabicia.

Po umyciu wozu zostaje wprowadzony do garażu, teraz pozostaje nam umyć i sprawdzić pilarkę i przecinarkę oraz uzupełnić paliwa. Mokre odcinki zostają wciągnięte na wieżę a suche włożone na wóz. Kamera wraca do Scanii, i chłopaki na koniec zdejmują Nomexy i odkładają do suszarni.

13:21 Zamknięcie remizy i rozejście się do domów


23/Grudzień 2018r
Nr Wyjazdu: 112
Rodzaj zdarzenia: Pożar Stolarni/Podsarnie
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:TAK/NIE
Godzina Alarmowania: 2:41
Godzina Wyjazdu:

GCBA - 2:45
GBARt -
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA- 4min
GBARt-
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA - 10:50
GBARt -
SLRt -
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]91 GCBA   5/32   Jelcz 442 /JZS (6)

KP PSP Nowy Targ

490[K]98- SLDiŁ Land Rover Discovery 3

JRG Nowy Targ

491[K]21- GCBAPr 2,5/24/250 MAN LE 18.280/Szczęśniak
491[K]25- GCBA 5/32 MAN TGM 18.330/Stolarczyk
491[K]53- SCH 30 Volvo FM 12/Bumar
491[K]90- SLRr Nissan PickUp


OSP Podsarnie

497[K]47- GBA 2,5/16 Mercedes Benz 1017/Ziegler
498[K]50- GLM Land Rover Defender 110

OSP Harkabuz

497[K]46- GLM Land Rover Defender 110
497[K]46- GBAM Steyr 590/Hötzl

OSP Bukowina Osiedle

498[K]48- GBA Medcedes Benz/Ziegler.


OSP KSRG Raba Wyżna

499[K]66- GBAM 2,5/16+12 Star 244/Osiny
499[K]72- GBA 2,5/24 Mercedes Benz Atego/Bocar

OSP Skawa

497[K]42- GCBA 4,5/32 MAN TGM 18.340/Bocar
498[K]56- GBA 2,5/16 Star 244/JZS

OSP Rokiciny Podhalańskie

498[K]52- GBA 3/16 Volvo FL 280/Bocar

OSP Sieniawa

498[K]54- GCBA 4/16 Scania 81/Hebra

OSP Bielanka

498[K]47- GBAM 2,5/16+12 Mercedes Benz 1017/Bachert

OSP Chabówka

497[K]97- GBA 3/24 DAF 75/Doeschot- Rosenbauer,

OSP Podwilk

497[K]36 - GBAM 4,2/18+8 Steyr 791/Rosenbauer

OSP KSRG Spytkowice

499[K]67- GCBA 5/24 Jelcz 442/JZS

OSP KSRG Jabłonka

499[K]49 – GBAM 2,5/20+12 Mercedes Benz Atego 1326/Stolarczyk

OSP KSRG Zubrzyca Górna

499[K]82 - GCBAM 5/32+16 Scania P410/Wawrzaszek

OSP Zubrzyca Dolna

497[K]38- GBAM 2,5/28+12 Mercedes Benz 1622/Mostard

OSP KSRG Piekielnik

499[K]21- GCBA 7/32 Scania P400/Szczęśniak

OSP Orawka

497[K]25- GBA 2,5/16 Star 244/Osiny

Inne

ZRM "P"
Policja (3)
Pogotowie Energetyczne

Udział w akcji brali:

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Paweł L
Rota I- Roman L, Jakub K/Rota II-Wojciech M, Krzysztof D

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.958
 • Reputacja: 36
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #316 dnia: 26 Grudzień 2018, 19:05:33 »
W imieniu SylwekOSP, ocena na dniach.

Tymczasem akcje na najbliższy tydzień

26.12.2018r

20:00 Monitoring ppoż

27.12.2018r

2:30 Zerwana linia, dochodzi do pożaru drzewa, które spada na samochód i również się zapala.
10:00 Sprzątanie po kolizji

29.12.2018r

9:00 Pożar fajerwerków na targowisku miejskim
17:00 Dzieciak bawił się petardami, doszło do wybuchu, działasz sam, zabezpieczenie lądowiska LPR.
21:00 Pomoc pogotowiu pan leży na ulicy.

1.01.2019r

00:00 Pożar budynku po wybuchu fajerwerek
2:00 Pożar samochodu
2:30 Pożar śmietnika
3:00 Pożar śmietnika
4:00 Pożar śmietnika
8:00 Samochód w rowie

2.01.2019r

18:00 Czujka tlenku węgla, NZK, pogotowie za 20 min


Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.958
 • Reputacja: 36
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #317 dnia: 30 Grudzień 2018, 22:37:00 »
26.12.2018r AF


A więc ogólnie można powiedzieć że wigilia i pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia nasi strażacy odpoczęli sobie chociaż trochę, po poprzednim bardzo pracowitym tygodniu, natomiast już dziś od rana na remizie wielkie przygotowanie do zabawy tanecznej na remizie naszej OSP, więc prawie wszyscy strażacy, chętnie się angażują i pomagają we wniesieniu towaru oraz przygotowaniu sali. Zabawa ma zacząć się o godzinie 20 więc jako że nasza jednostka jest oraganizatorem to po 18 wszyscy strażacy przychodzą w koszarówkach i już na gotowo się przygotowują, zespół muzyczny również już rozkłada się na scenie i stroi instrumenty. Po godzinie 19 na remizę schodzą się ludzie, którzy chętnie się dziś zabawią. Ludzi jest coraz więcej, bilety sprzedaja się jak ciepłe bułeczki, jak i piwko i jakieś ciepłe posiłki...

20:00 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie z centrali monitoringu w Pensjonacie "Willa Arkadia" w Rabce, jednak przez brak odpowiedzi przez właściciela obiektu wchodzi alarm II stopnia czyli już realne zagrożenie. Dyżurny SKKP natychmiast wysyła od siebie zastęp 491-21,25,53, oraz selektywnie alarmuje OSP Rabka, Zaryte, Chabówka, Rdzawka

Podczas kiedy strażacy już biegają po sali na pełnych obrotach, inni sprzedają bilety wstępu oraz zajmują się sprzedażą alkoholu, na remizie naszej OSP wznosi się Syrena Alarmowa, mimo już grającej muzyki doskonale ją słychać w budynku remizy. Strażacy natychmiast przerywają swoje zajęcia i biegiem udają się po schodach w kierunku garaży. Następnie wszyscy zakładają swoje Nomexy w szatni, pierwszy przebrany Naczelnik odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki !!!
-Zgłasza się Nowy Targ dla Rabki, sluchaj mam alarm drugiego stopnia z Willi Arkadia, na Ul Traczykówka, brak informacji z obiektu czy to alarm fałszywy czy faktycznie jest tam pożar!
-Zrozumiałem, więc mam skład wyjeżdżamy na dwa
-Prawidłowo

Kierowca Bogdan oraz Zbyszek już zasiedli kolejno w Scanii i Jelczu, odpalają je i Zbyszek od razu daje po garach Jelonowi żeby nabił powietrze do układu, w tym czasie pozostałych 10 strażaków zajmuje miejsca w wozach, jako Dowódca wyjeżdża naczelnik. W trakcie drugiej syreny już mamy gotowy skład do wyjazdu na dwa zastępy.

20:02 Wyjazd GBARt w 6 i GCBA w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 i 91 wyjazd pełne obsady
-Zrozumiałem, alarmowane również sąsiednie jednostki OSP, słuchaj jak dojedziesz to daj znać
-Przyjąłem

A więc oczywiście prócz naszych strażaków na zewnątrz wybiegli prawie wszyscy uczestnicy zabawy żeby zobaczyć co to się dzieje, no ale co zrobić taka służba. Po wyjeździe od razu jedziemy w kierunku Chabówki, przez rondo prosto i na skrzyżowaniu za mostem w lewo na Ul Do Pociesznej Wody, i lecimy w kierunku Nowego Światu a dalej już jesteśmy na Traczykówce.
Po około 5 minutach jazdy docieramy na miejsce pokonując 3km odcinek. Ruch dość spory więc trza było jechać w miarę rozważnie.

20:07 Dojazd na miejsce GBARt i GCBA

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 91 na miejscu, słuchaj wstępnie brak widocznego zadymienia oraz oznak pożaru więc raczej fałszywy, możesz zawracać zastępy, siły wystarczające, ja idę na rozpoznanie
-Zrozumiałem, odowuje OSP a ty sprawdź co dalej, na tą chwilę dośle 21 ode mnie
-Przyjąłem

Po dojeździe rota I i II z GBARt już jest ubrana w aparaty ODO, więc udają się wraz z D-cą do wnętrza Pensjonatu, w progu "Wita" nas recepcjonistka bardzo zdziwiona, więc informujemy ją o celu przybycia i wraz z nią udajemy się do centrali monitoringu, następnie dowódca pobiera wydruk, która czujka się załączyła.

Z wydruku wiemy że jest to czujka na korytarzu na III piętrze, więc cały orszak II roty oraz dowódca udają się tam na miejsce, mając ze sobą kamerę termowizyjną oraz detektor wielogazowy.

Gdy już można powiedzieć ze jesteśmy pod miejscem gdzie zadziałała czujka, od razu sprawdzamy kamerą ściany i sufity czy gdzieś nie pali się instalacja elektryczna, jednak kamera nic nie wykazuje, dodatkowo sprawdzamy miejsce detektorem, który również obecnośći ani gazu ani tlenku węgla nie wykazuje. Dowódca udaje się przekazać informacje do SKKP oraz udaje się po druki z przekazaniem miejsca działań.

-Nowy Targ dla Rabki
-Zgłaszam się
-Słuchaj załączona czujka na III piętrze na korytarzu, miejsce sprawdzono kamerą i detektorem i brak jakichkolwiek oznak pożaru bądź ulatniania się tlenku czy innych gazów, prawdodpodobnie czujka zadziałała wadliwie, my rozpoczynamy wypisywanie druku
-Zrozumiałem, słuchaj to wypisz druk zastęp ode mnie i tak doleci to już oni to podpiszą
-Przyjąłem czekamy

Dowódca rozpoczyna wypisanie pisemnego przekazania miejsca zdarzenia wraz z pouczeniem, następnie chłopaki pakują już sprzęt do wozu w postaci kamery, detektora oraz aparatów powietrznych.

Po około 25 minutach od wszczęcia alarmu na miejscu jest 491-21 z JRG, chłopaki pozostają przy wozie i rozmawiają z naszymi, natomiast KDR udaje się ku naszemu dowódcy i podpisuje papier i jeszcze raz udajemy się pod wskazaną czujkę zobaczyć czy wszystko jest okej. Jednak zagrożenia nie stwierdzono żadnego więc po przekazaniu udajemy się ku zastępom

20:41 Zakończenie działań i odjazd do koszar JRG oraz naszego GBARt i GCBA

-Nowy Targ 998 tu Rabka 91 i 90 odjazd do koszar
-Zrozumiałem

20:50 Powrót do remizy zastępów

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 i 91 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie od razu oplukujemy wozy wodą po czym wprowadzamy je do garaży, chłopaki po powrocie zdejmują swoje Nomexy w szatni, po czym wracamy na zabawę, dalej pilnować porządku oraz prowadzić obsługę...26/Grudzień 2018r
Nr Wyjazdu: 113
Rodzaj zdarzenia: Alarm fałszywy z monitoringu ppoż/Ul Traczykówka
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 20:00
Godzina Wyjazdu:

GCBA - 20:02
GBARt - 20:02
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA- 2min
GBARt- 2min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA - 20:50
GBARt - 20:50
SLRt -
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (6)
499[K]91 GCBA   5/32   Jelcz 442 /JZS (6)

JRG Nowy Targ

491[K]21- GCBAPr 2,5/24/250 MAN LE 18.280/Szczęśniak

Udział w akcji brali:

GBARt:

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Bogdan G
Rota I- Michał D, Kamil N/Rota II- Wojciech M, Krzysztof D

GCBA:

Dowódca: Paweł L
Kierowca: Zbigniew W
Rota I- Roman L, Sebastian B/Rota II- Jakub K, Łukasz M

« Ostatnia zmiana: 30 Grudzień 2018, 23:59:45 wysłana przez 112OSP998 »

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.958
 • Reputacja: 36
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #318 dnia: 30 Grudzień 2018, 23:56:46 »
27.12.2018r Pożar


A więc zabawa trwa w najlepsze, mimo to jednak strażacy są trochę jak na szpilkach bo nigdy nic nie wiadomo, na zewnątrz mróz daje około 10 stopni, niby nie dużo a jednak. Nikt się jednak nie spodziewał do końca że przejedziemy się jeszcze raz tyle że teraz już do poważniejszego zgłoszenia.

2:30 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o zerwanej linii energetycznej, która iskrząc zapala wyschnięte przez mróz drzewo. Z zebranych informacji drzewo już dość mocno się pali i zaczyna się przechylać w stronę stojącego pod nim samochodu. Zgłoszenie jest z Ul Kasprowicza. Dyżurny po przyjęciu zgłoszenie od razu powiadamia Energetykę, oraz Policję, dodatkowo na miejsce wysyła zastęp 491-21 oraz selektywnie alarmuje OSP Rabka.

A więc teraz kiedy już trochę jest luźniej to i strażacy bawią się na parkiecie, jednak długo to nie trwa i znów słychać jak nasza Syrena Alarmowa się wznosi nad miastem. Strażacy ponownie biegiem udają się do garaży, następnie w szatni zakładają Nomexy i ponownie Naczelnik odbiera  zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki !!!
-Zgłaszam się, słuchaj Ul Kasprowicza XX, zerwana linia spowodowała zapelnie sie drzewa, w zagrożeniu samochód, ponieważ drzewo się przechyla w jego kierunku
-Zrozumiałem, to wyłączaj prąd już my mamy skład gotowy do wyjazdu
-Zrozumiałem, powiadamiam energetykę żeby wyłączyli prąd w okolicy
-Przyjąłem

Decyzją Naczelnika wyjeżdżamy Jelczem, więc pozostała piątka zajmuje miejsca w kabinie, jako kierowca znów Bogdan, który już odpalił Jelcza i dobija powietrze.

2:32 Wyjazd GCBA w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 91 wyjazd, właśnie wyłączyli prąd w okolicy
-Zrozumiałem, dzięki za informacje o prądzie

A więc daleko niemamy bo tylko 600m, więc po wyjeździe od razu w prawo i na skrzyżowaniu w lewo i na kolejnym w prawo i jedziemy już Ul Kasprowicza widząc już łunę ognia.

2:33 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu Rabka 91 na miejscu, słuchaj drzewo się przewróciło na samochód osobowy, który stanął również w płomieniach, zaraz więcej informacji
-Zrozumiałem

A więc jak się okazuje drzewo już zeschnięty świerk po przez pożar, przewróciło się na samochód osobowy marki Audi A4 Kombi, drzewo oparło się na komorę silnika, przez co pożar przeszedł na samochód i przód pojazdu stoi w ogniu.

Tak więc rota I od razu ubiera AODO po dojeździe i wykakuje z wozu, rota II również wyskakuje z wozu i rozpoczyna budowę lini głównej z odcinka W75 i rozdzielacza.

Rota I w tym czasie zabiera PRO/PAK do wytwarzania piany oraz odcinek W52 i rozwija pierwszą linie gaśniczą od rozdzeilacza, rota II natomiast buduje drugą linię gaśniczą również z odcinka W52 i prądownicy Turbo-Jet. Dowódca jeszcze świeci po zerwanym przewodzie, jednak nie widać żeby iskrzył więc trochę podejmujemy ryzyko i przystępujemy do działań gaśniczych.

Kierowca po uruchomieniu przystawki autopompy i udaniu się do panelu nawadnia linie, i po chwili podany zostaje prąd piany na płonący samochód oraz prąd wody na palącego się świerka.

-Nowy Targ dla Rabki
-Zgłaszam się dla Rabki
-Słuchaj drzewo, które spadlo to uschnięty świerk, który oparł się o przód pojazdu tym samym zapalił się samochód, podano dwa prądy jeden wody i piany, wstępnie już mamy opanowane, zaraz po ugaszeniu spróbujemy ściągnąć drzewo z samochodu i odłączymy wtedy akumulatory, pożar raczej nie wszedł w głab pojazdu ponieważ zapaliła się tylko atrapa plastikowa oraz zderzak i trochę lakier na masce
-Zrozumiałem, prawidłowo

Po kilku minutach pożar został już opanowany, teraz już trwa dogaszanie drzewa oraz samochodu. Jeden ze strażaków wyciąga pilarke Stihl MS 341 i ją odpala i następnie rozpoczynamy cięcie pnia drzewa, które zalega na samochodzie.
Po kilkunastu minutach, udaje się pociąć spruchniałego świerka na kawałki usuwajac go tym samym z samochodu.

Teraz otwieramy maskę i odłączamy akumulator oraz sprawdzamy czy gdzieś pożaru niema w komorze silnika, jednak nic takiego nie stwierdzamy. Jeszcze dokładnie teraz już wodą przelewamy pojazd i drzewo a raczej pozostalości.

Na miejscu Policja, która rozpoczyna zabezpieczenie miejsca działań. My natomiast rozkładamy przenośny maszt oświetleniowy oraz odpalamy agregat i go uziemiamy, a najaśnice ustawiamy w kierunku mejsca zdarzenia.

-Nowy Targ dla Rabki
-Zgłaszam się dla OSP Rabka
-Pożar opanowany i ugaszony, na miejscu policja
-Zrozumiałem

Po 25 minutach od alarmu na miejscu zjawia się 491-21 z JRG, dowodzenie przejmuje 13ty, który sprawdza to wszystko i następnie rozpoczyna wypisanie protokołu przekazania dla właściciela, ogólnie to teraz czekamy na energetykę i reszte nasze działania się kończą.

Po około 50 minutach na miejscu jest również Energetyka, chłopaki zapoznają się z tematem i przystępują do naprawy oraz przywrócenia energii w okolicy. My sprzęt już pozwijaliśmy i kończymy działania.

3:48 Zakończenie działań i odjazd zastępów do remizy

-Nowy Targ 998 dla Rabki 91
-Zgłaszam się dla Rabki
-Zakończone działania wracamy
-Prawidłowo

3:53 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu Rabka 91 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie od razu chłopaki przystępują do uzupełnienia zbiornika w Jelczu, w tym czasie również ogaraniamy suche węże a mokre wciągamy na wieże. Pilarka zostaje wyczyszczona oraz zatankowana i włożona na swoje miejsce. Międzyczasie Jelcz zostaje oplukany wodą i następnie wprowadzony do garażu. Chłopaki zdejmują Nomexy w szatni i jeszcze wymieniamy tylko butle w aparatach. Międzyczasie wróciła już energia elektryczna w okolicy. I już każdy by pomyślał że ludzie się rozeszli skoro prądu niema ale jednak nic z tego, duża część nadal świetnie się bawi.

27/Grudzień 2018r
Nr Wyjazdu: 114
Rodzaj zdarzenia: Pożar drzewa oraz samochodu przez zerwaną linię energetyczną/Kasprowicza XX
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 2:30
Godzina Wyjazdu:

GCBA - 2:32
GBARt -
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA- 2min
GBARt-
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA - 3:53
GBARt -
SLRt -
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]91 GCBA   5/32   Jelcz 442 /JZS (6)

JRG Nowy Targ

491[K]21- GCBAPr 2,5/24/250 MAN LE 18.280/Szczęśniak

Inne

Pogotowie Energetyczne
Policja (1)

Udział w akcji brali:

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Bogdan G
Rota I- Zbigniew W, Michał D/Rota II- Kamil N, Marcin G


Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.958
 • Reputacja: 36
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #319 dnia: 02 Styczeń 2019, 22:46:11 »
27.12.2018r MZ


No więc impreza zakończyła się około godziny 5:30, strażacy po ogarnięciu tak z grubsza remizy, wszystko pozamykali i sami udali się na jakiś tam wypoczynek, aby później wrócić i już na błysk ogarnąć remizę po imprezach. Jednak śnieg od samego rana prószy sobie, i drogi mimo że są czarne to zalega na nich cieniutka warstwa śniegu, który jak się okazuje jest bardzo śliski. Duża część naszych ochotników jednak ma wolne już do 2 stycznia, jednak Ci którzy musieli iść no to nie było rady i pracują sobie.

10:00 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie od Policji, w celu posprzątania miejsca po kolizji drogowej w Rabce na skrzyżowaniu ulic Zakopiańskiej oraz Podhalańskiej. Dyżurny po przyjęciu zgłoszenia selektywnie alarmuje OSP Rabka.

A więc spokojne przedpołudnie zostaje niestety już drugi raz tej doby przerwany przez wnoszącą się Syrenę Alarmową. Strażacy, którzy są w domach jeszcze śpiąc bądź nie dawno wrócili do świata żywych, po usłyszeniu syreny i połączeń z alarmem od razu wybiegaja i udają w kierunku remizy.

Pierwsza trójca już biegnie do remizy, bramy zostaja podniesione i chłopaki wbiegają po czym w szatni zakładają swoje Nomexy, naczelnik następnie odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki!!!
-Zgłasza się Nowy Targ dla OSP Rabka, wyjedź jednym zastępem skrzyżowanie ulic Zakopiańskiej i Podhalańskiej, policja prosi o posprzątanie po kolizji
-Zrozumiałem, prawidłowo

A wiec już wiadomo co jest więc na spokojnie reszte decyzja że jedziemy Scanią, więc zostaje odpalona, międzyczasie do remizy dociera kierowca Bogdan wraz z synem, już wiedząc do czego jedziemy bo przyjechali od tamtej strony. Od centrum natomiast wpadają jeszcze 2 samochody ze 4 strażakami. Jednak tylko dwóch łapie się jeszcze na wyjazd. Cała czwórka, która dojechała ubiera właśnie Nomexy i następnie zajmują miejsca w wozie.

10:04 Wyjazd GBARt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 zgłaszam wyjazd
-Zrozumiałem 90

Po wyjeździe od razu w lewo i lecimy w kierunku Chabówki Ul Zakopiańską, przejeżdżamy rondo jadąc na nim prosto i następnie docieramy na miejsce na skrzyżowanie ze światłami.

10:06 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 na miejscu
-Zrozumiałem

Po dojeździe widzimy Policję, oraz dwa samochody osobowe biorące udział w kolizji, było to zderzenie boczno-czołowe, Audi A4 oraz BMW E46. Przez co doszło do wycieków płynów ekspolatacyjnych oraz porozrzucaniu szkła oraz plastików karoserii obu pojazdów. W tym momencie laweciarze wciągają oba samochody na lawety. Nasze zadanie to posprzątanie miejsca po kolizji.

Tak więc Dowódca ustala co mamy do zrobienia po czym udaje się do wozu i przekazuje info do SKKP, w tym czasie kierowca wozu rozstawia słupki ostrzegawcze w około pojazdu bojowego stojącego na srodku skrzyżowania, który zabezpiecza miejsce zdarzenia, a bardziej ratowników. Policja kieruje ruchem na skrzyżowaniu. Rota I w tym czasie wyjmuje sorbent z wozu i rozpoczyna zasypanie plamy płynów chłodniczych, które wylały się z pojazdów. Rota II w tym czasie zabrała szczotkę oraz łopatę i worki i rozpoczyna zamiatanie odłamków karoserii i szkła na jedno miejsce po czym łopatą wrzucone to zostaje do worków na odpady.

-Nowy Targ dla Rabki 90
-Zgłaszam się dla 90
-Słuchaj mamy wycieki płynów chłodniczych z obu pojazdów biorących udział w kolizji, pojazdy na lawetach, Policja kieruje ruchem na skrzyżowaniu, my sprzątamy te wycieki oraz odłamki karoseri, siły mam wystarczające, działamy
-Przyjąłem

Gdy odłamki zostają pozamiatane oraz wtarto sorbent w wyciek, to po kilku minutach nadwyżka również zostaje zmieciona i wrzucona do worka na śmieci, następnie odpady zostają przekazane właścicielowi pojazdu, który spowodował kolizję. Nasze działania się konczą, trwa zwijanie sprzętu.

10:20 Działania zakończone, odjazd do remizy

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90, działania zakończone, wracamy
-Zrozumiałem

10:25 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 w koszarach
-Zrozumiałem 90

Po powrocie od razu dokładnie myjemy nasz wóz oraz sprzęt użyty podczas działań, uzupełniono braki sorbentu. A gdy wóz jest już umyty, zostaje wprowadzony do garażu, chłopaki zdejmują Nomexy. Skoro czas dzis ma każdy to chłopaki idą do socjalnego na kawę i umawiają się na popołudniowe sprzątanie.


27/Grudzień 2018r
Nr Wyjazdu: 115
Rodzaj zdarzenia: Sprzątanie po kolizji/Skrzyżowanie ulic Zakopiańskiej i Podhalańskiej
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 10:00
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 10:04
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 4min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 10:25
SLRt -
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (6)

Inne

Policja (1)

Udział w akcji brali:

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Bogdan G
Rota I- Michał D, Marcin G/Rota II-  Kamil N, Jakub K

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.958
 • Reputacja: 36
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #320 dnia: 03 Styczeń 2019, 00:08:18 »
29.12.2018r Pożar

A wiec mamy sobotę, od rana w mieście korki oraz gwar, bo dziś targi, więc ludzie próbują handlować żeby na sylwka zarobić, między innymi sprzedawane są też fajerwerki, jednak jak to bywa na wolnym powietrzu ludzie palą fajki nie myśląc o tym że znajdują się przy bombie, dodatkowo że zimno to trzeba się jakoś grzać więc uruchamiane są piecyki gazowe co też super pomysłem nie jest...

No i długo nie trza było czekać aż tu nagle ludzie zaczeli wrzeszczeć i po chwili można już było usłyszeć wybuch fajerwerków a już po chwili unoszący się z targów gęsty czarny dym...

9:00 Dyżurny SKKP odbiera kilka zgłoszeń o pożarze i wybuchu fajerwerków na targu w Rabce. Po przyjęciu zgłoszenia od razu wysyła z JRG zastęp 491-25 oraz selektywnie alarmuje OSP Rabka, Zaryte, Chabówka oraz Rdzawka. Dodatkowo na miejsce wysłany zostaje ZRM i Policja.

Podczas kiedy to nasi strażacy wcinają śniadanko w domach, bądź udali się na jakieś zakupy do supermarketów, nad Rabką słychać wystrzały fajerwerków, a także po chwili wnoszącą się naszą Syrenę Alarmową, a kilka sekund później również i sąsiednich OSP.
Chłopaki od razu zrywaja sie od swoich zajęć i udają do remizy.

Już po minucie pod remizę dobiegają Naczelnik, oraz dwóch strażaków bramy podniesione i od razu odpalamy Jelcza i Scanię po czym chłopaki biegną do szatni i zakładaja swoje Nomexy, naczelnik odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki, dysponujesz nas do wybuchu fajerwerków z targów!!!
-Zgłaszam się dla Rabki, tak jest tam pożar i wybuch fajerwerków, wyjedź na dwa zastępy
-Zrozumiałem

Po chwili do remizy dociera kierowca z synem, oraz z-ca naczelnika. Natomiast od centrum jadą już 3 samochody ze strażakami, wszyscy po dojeździe od razu wbiegają do szatni i zakładaja swoje Nomexy, jako dowódca zasiada na GBARt Z-ca naczelnika, natomiast naczelnik do GCBA. Reszta obsady wskakuje wpierw do Scanii, później na Jelcza.

A więc mamy dwie pełne obsady na wozy, międzyczasie jeszcze kolejni druhowie docierają do remizy...

9:02 Wyjazd GBARt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu 499-90 wyjazd
-Zrozumiałem 90

9:03 Wyjazd GCBA w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 91 wyjazd
-Zrozumiałem, 91 wyjazd

Po wyjeździe zastępów od razu w prawo i na skrzyżowaniu w lewo, oczywiście miasto przykorkowane więc niezastąpione są tutaj nasze poganiacze na wozach. Teraz już lecimy Ul Jana Pawła, i na kolejnym skrzyżowaniu znów w lewo na Kasprowicza do kolnej krzyżówki na której lecimy prosto Ul Sądecką aż do mostu, przed którym wjeżdżamy w uliczkę prowadzącą na targ.

9:05 Dojazd na miejsce GBARt

-Nowy Targ 998 tu 499-90 na miejscu, słuchaj pożar drewnianych bud handlowych w ilości 3 sztuki, każda ma około 5m długości i 2 szerokie, konstrukcja drewniana, budy są niewysokie kryte blachą, dodatkowo cały czas  wybuchają fajerwerki, ludzie są w panice i uciekają w różnych kierunkach, ale na pierwszy rzut oka nie widać osób poszkodowanych, zaraz więcej informacji, brak przyłączu mediów ale jeszcze to sprawdze!!!!
-Zrozumiałem, ZRM powinien tam zaraz dojechać jak i Policja
-Przyjął !!!

W tym czasie już rota II po opuszczeniu kabiny od razu rozwija linię główną z 2 odcinków W75 i rozdzielacza, rota I w ubranych AODO (niepodłączone) po opuszczeniu kabiny zabiera 3 odcinki W52 oraz prądownicę do piany ciężkiej PP4 i buduje od rozdzielacza linię gaśniczą, następnie będąc już coraz bliżej chłopaki czołgają się po placu w kierunku płonących bud chowajac się za jakimikolwiek osłonami typu inne stragany. Kierowca od razu uruchamia przystawkę autopompy po czym udaje się do panelu i przystępuje do podania wody oraz roztworu środka pianotwórczego. Już po chwili podany zostaje prąd piany ciężkiej w natarciu na palące się budy. Do okoła nadal wybuchają fajerwerki, które również atakują naszych strażaków. Samochód na szczęście znajduje się w dość dalekiej odległości.

Dowódca w tym czasie udał się na dokładne rozpoznanie i wypytuje czy ktoś aby nie pozostał w budach lub w bezpośrednim miejscu przy stoisku z fajerwerkami, jednak każdy zaprzecza i wszyscy handlarze zdążyli się ewakuować, innych osób poszkodowanych również raczej niema, jednak na tą chwilę niema możliwosći podejścia pod stoiska.

Rota II po zbudowaniu linii głównej wracają do wozu i zabierają również 3 odcinki W52 i prądownicę Turbo-Jet i budują drugą linię gaśniczą
po zbudowaniu już drugiej linii przystępują do podania kolejnego prądu tyle że wody z rotworem pianotwórczym, i również chłopaki leżą na ziemi i podają prąd w natarciu na kolejne budy.

9:06 Dojazd na miejsce GCBA

-Nowy Targ 998 tu Rabka 91 na miejscu
-Zrozumiałem

Po dojeździe zastępu GCBA, zatrzymuje się on zaraz z naszym GBARt, strażacy od razu rozwijają odcinek W75 i budują zasilanie od Jelcza do Scanii, kierowca po chwili uruchamia przystawke i udaje sie do panelu po czym rozpoczyna podawanie wody do Scanii. A w tym czasie kiedy roty I i II z GBARt budują linie gaśnicze, chłopaki wyciągają Torbę PSP R1, profilaktycznie, gdyby ktoś się pojawił z jakimś urazem. II rota z GCBA zabiera z Jelcza prądownicę Turbo-Jet i 3 odcinki W52 oraz przełącznik 75/52 i od środkowej nasady rozdzielacza budują już trzecią linię gaśniczą i również czołgając się podają 3 prąd wody w natarciu na płomienie na kolejną budę, która się pali.

Dowódca w tym czasie po przeprowadzeniu dokładnego rozpoznania na temat poszkodowanych oraz przyłączu mediów przekazuje informacje do SKKP

-Nowy Targ 998 dla 499-90
-Zgłaszam się dla 90
-Słuchaj brak osób poszkodowanych, wszyscy handlarze są na miejscu w bezpiecznej odległości, pali się pięć takich budek handlowych wykonanych z drewna jak wcześniej mówiłem, nie było do nich przyłączonych mediów, brak innych obiektów w bezpośrednim zagrożeniu, tylko w jednej były sprzedawane fajerwerki, reszta to były inne rzeczy jakieś narzędzia oraz ubrania, w tej chwili podane 3 prądy w tym 1 piany cięzkiej, pożar w fazie rozwinietej, jednak powoli to już zostaje przyłapane!!!
-Zrozumiałem i dzięki za informacje

Po około 5 minutach po nas na miejsce docierają równocześnie zastępy GCBA z OSP Zaryte, oraz GBA z OSP Chabówka, jako pierwsze było Zaryte, więc zasila naszego Jelcza w wodę, a Chabówka zasila Tatrę, następnie chłopaki z Chabówki przystępują do budowy punktu czerpania wody za pomocą motopompy pływającej z pobliskiej rzeki.

Na koniec dociera jeszcze kolejna ciężka Tatra z Rdzawki, która podłącza zasilanie wodne wprost do Jelcza, jako druga linia zasilająca. Pożar po 15 minutach zostaje przyłapany, otwartego ognia w sumie już brak a pomogło w tym podanie piany, która spowodowała odcięcie dostępu powietrza do matariałów palnych. Również już są tylko pojedyncze wybuchy fajerwerków.

Na miejsce dociera ZRM i Policja, nasze II roty udają się do wozu i zakładają aparaty, rota I z GBARt podłącza maski i udaje się już ku budom w celu dokładnego złapania już pożaru. Teraz już zaprzestajemy podanie piany i podawana jest woda na każdej linii. Roty z pozostałych OSP, również zakładają aparaty i zabierają pozostałe dwie linie gaśnicze oraz sprzęt burzący typu bosaki, hooligany   i rozpoczynamy dogaszanie z jednoczesną rozbiórką i przegrzebaniem wszystkich rzeczy, które były wystawione na handel. Tak więc nasze dwie roty w po ubraniu aparatów zabrały pilarkę ratowniczą Stihl MS 461R oraz bosak, hooligana i siekierę i udają się w miejsce pożaru, gdzie już przelewanie prowadzi Rota z GBARt.

Teraz już drewniane konstrukcje zostają przelewane wodą, dodatkowo wpierw wszytskie zgromadzone rzeczy zostają wyrzucane z tych budek na zewnątrz i dokładnie przelewane, na koniec rozpoczynamy rozbiórkę i sprawdzenie konstrukcji bud. Naczelnik w tym czasie chodzi z kamerą termowizyjną i sprawdza gdzie jeszcze znajdują się jakieś zarzewia pożaru.

Na miejsce po około 35 minutach dociera 491-25 z JRG, dowodzenie przejmuje 15ty, który podtrzymuje działania, w sumie pożar opanowany, jednak do pomocy wysłani zostają dwaj ratownicy z JRG. Policja już prowadzi swoje czynności, a z powodu braku osób poszkodowanych, ZRM odjeżdza z miejsca zdarzenia.

Po około 2 godzinach działań, pożar całkowicie zostaje ugaszony, wszystkie budy zostają na koniec sprawdzone jeszcze raz kamerą termowizyjną na obecność zarzewi pożaru, jednak takich nie stwierdzamy, rzeczy zgromadzone w czasie pożaru w budach, zostały usunięte na zewnątrz i dokładnie przelane i przegrzebane, na stoisko, gdzie znajdowały się fajerwerki na koniec jeszcze kładziemy poduchę piany aby mieć pewność że to się już nie rozpali. Międzyczasie trwa uzupełnianie zbiorników wodnych we wszystkich wozach.

Sprzęt zostaje zwijany do wozów... Dowódca z JRG na koniec ostatecznie kontroluje pogorzelisko i poleca dozorować je właścicielowi, Policja przystępuje do swoich czynności badając pogorzelisko.

11:41 Odjazd do koszar jednostek

-Nowy Targ 998 dla 499-90
-Zgłaszam się dla 90
-Zakończenie działań i odjazd do koszar 90 i 91
-Zrozumiałem

11:48 Powrót do remizy GBARt i GCBA

-Nowy Targ 998 tu 499-90 i 91 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie od razu przystępujemy do dokładnego umycia wozów z brudu, sprzęt użyty zostaje wyciągnięty na zewnątrz i również sprawdzony i wyczyszczony, skrytki zostają ogarnięte. Mokre odcinki zastąpiono suchymi i te mokre lądują na wieży. Wymieniamy również butle w aparatach na pełne, puste lądują w samochodzie z-cy naczelnika, która pojedzie je nabić na JRG.
Gdy wozy zostały doprowadzone do całkowitej czystości, zostają wprowadzone do garaży. Chłopaki zdejmują swoje Nomexy i odkładają w szatni. Teraz już pozostaje wypić kawkę i jeszcze przeanalizować akcjję


29/Grudzień 2018r
Nr Wyjazdu: 116
Rodzaj zdarzenia: Pożar stoiska z fajerwerkami/Ul Sądecka
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 9:00
Godzina Wyjazdu:

GCBA - 9:03
GBARt - 9:02
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA- 3min
GBARt- 2min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA - 11:48
GBARt - 11:48
SLRt -
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (6)
499[K]91 GCBA   5/32   Jelcz 442 /JZS (6)

OSP KSRG Rdzawka

499[K]69- GCBA 9/32 Tatra 815/Arkom

OSP Chabówka

497[K]97- GBA 3/24 DAF 75/Doeschot- Rosenbauer,

OSP Rabka-Zdrój II (Zaryte)

498[K]96 GCBA 8/32 Tatra T815/Karosa

JRG Nowy Targ

491[K]25- GCBA 5/32 MAN TGM 18.330/Stolarczyk

Inne

Policja (1)
ZRM "P"

Udział w akcji brali:

GBARt

Dowódca: Rafał K
Kierowca: Bogdan G
Rota I- Michał D, Kamil N/Rota II- Marcin G, Krzysztof D

GCBA

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Roman L
Rota I- Paweł L,Sebastian B/Rota II- Jakub K, Wojciech M


Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.958
 • Reputacja: 36
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #321 dnia: 13 Styczeń 2019, 14:02:26 »
29.12.2018r MZ


A wiec kilka godzin temu strażacy rozeszli się do domów po dość konkretnej akcji, która odbyła się na targu, część ze strażaków już ustala sobie plan na wieczór tzn tych z młodej kadry, która to wiadomo jeszcze lubi imprezować, natomiast już ci nieco starsi mają plan wypić browarka i do spania, bądź ze znajomymi wypić jakiego drineczka.

17:00 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie z numeru 112 o wybuchu fajerwerki w ręku u około 13 letniego dziecka w Rabce na Ul Leśnej XX, na miejscu brak wolnej karetki, więc dysponowany zostaje LPR, dyżurny również selektywnie alarmuje OSP Rabka, oraz wysyła zastęp 491-21 z JRG.

A wiec popołudnie, strażacy już powoli szykują się do wieczornych wyjść, jednak przygotowania zostają przerwane przez załączenie Syreny Alarmowej na budynku naszej OSP. Chłopaki wyskakują z pod pryszniców, czy oderwani od innych rzeczy i po chwili wybiegają z domów. jedni wsiadają do samochodów inni biegną na piechotę.

Po około minucie do remizy dobiegaja Naczelnik oraz Michał i Kamil, bramy podsniesione, chłopaki wpadają do szatni i zakładają swoje Nomexy, pierwszy przebrany odbiera zgłoszenie z DSP.

-Nowy Targ dla Rabki !!!
-Zgłaszam się dla Rabki, wyjedź na dwa zastępy, wybuch fajerwerki w rękach 13latka na Ul Leśnej, brak wolnej karetki, LPR za 15 minut, trzeba będzie zabezpieczyć mu lądowisko
-Zrozumiałem, zbieramy się

A więc gdy wiadomo co mamy to od razu odpalamy Forda i Scanię, do remizy dociera międzyczasie kierowca Bogdan z synem, a tuż za nim wpada Z-ca naczelnika. Od centrum zaś dociera Kuba, Wojtek. Wszyscy, którzy dojechali od razu w szatni zakładają nomexy, i następnie jeszcze trzech z nich wskakuje do Forda. Jako dowódca wsiada z-ca naczelnika.

17:02 Wyjazd SLRt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu 499-92 zgłaszam wyjazd
-Zrozumialem 92, a co z drugim zastępem?
-Zbierają się
-Prawidłowo

Po wyjeździe od razu w lewo ul Zakopiańską w kierunku Chabówki, następnie na rondzie w lewo na Ul Orkana i lecimy do skrzyżowania, gdzie kręcimy w Ul Parkową i przy Urzędzie Miasta znów w prawo na Ul Nowy Świat, następnie w lewo na Ul Krótką i znów w prawo na Ul Leśną docierając pod wskazany adres.

W tym czasie do remizy dojechali jeszcze, dwaj bracia Paweł i Romek, oraz Zbyszek i Krzysiek, wszyscy po chwili są już przebrani i wskakują do Scanii, jako kierowca Romek a jako dowódca Zbyszek, reszta zajmuje miejsc w przedziale załogi.

17:04 Wyjazd GBARt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 zastęp 90 z Rabki wyjeżdża
-Zrozumiałem

Chłopaki udają się identyczną drogą jak zastęp SLRt

17:07 Dojazd na miejsce SLRt

-Nowy Targ 998 tu 499-92 na miejscu, zaraz sytuacja
-Zrozumiałem

Po dojeździe od razu rota I i II zabierają z wozu zestaw PSP R1 i udaja się do budynku, gdzie woła naszych matka poszkodowanego. Po wejściu do budynku zastajemy już pełno krwi oraz krzyk młodego chłopaka.

Jednak gdy zobaczyliśmy poszkodowanego to sytuacja nie wygląda zbyt ciekawie, ponieważ chłopak dłoni już niema, pozostały tylko pozostałości rozszarpanych palców oraz dłoni, wszystko we krwi, dodatkowo obficie krawawi, rodzice poszkodowanego przykładają jakieś ręczniki, które od razu zmieniają kolor na czerwony. Nasi chłopacy od razu otwierają torbę i wyjmują dużą ilość gaz jałowych oraz bandaży, następnie przystępuja do założenia opatrunku uciskowego, w celu zatamowania krwotoku więc wpierw założono gazy a następnie owijamy to bandażem tworząc opatrunek uciskowy, jednak zaraz widać jak przecieka na nim krew. Chłopak powoli robi się blady oraz wychodzi na nim pot, więc możliwe że wpada we wstrząs hipowolemiczny. Dodatkowo chłopakowi podany zostaje tlen przez maskę z rezerwuarem o przepływie 9l/min, i kontrolowane są funkcje życiowe.

Dowódca widząc że opatrunki uciskowe nie dają rezultatu, więc postanawiamy założyć skazę taktyczną zapisując na niej markerem godzinę i minutę założenia. Teraz pozostaje już tylko zabezpieczyć poszkodowanego na deskę dodatkowo okrywając go folią NRC celem transportu do lądowiska LPR.

-Nowy Targ 998 dla 499-92
-Zgłaszam się dla 92
-Słuchaj chłopak lat 13, po wybuchu fejerwerki doznał rozszarpania prawej kończyny górnej, doszło do obfitego wycieku krwi, który został zatamowany opatrunkiem uciskowym oraz skazą taktyczną, poszkodowany przytomny z objawami wstrząsu hipowolemicznego spowododawne dużą utratą krwi. Na tą chwilę podajemy mu tlen przez maskę i przystępujemy do przygotowania do transportu.
-Zrozumiałem 92

17:10 Dojazd na miejsce GBARt

-Nowy Targ 998 tu zastęp 90 z Rabki na miejscu, zaraz obok budynku znajduje się łąka my tutaj postaramy się utworzyć lądwisko dla LPR
-Zrozumiałem, LPR będzie za około 5 minut
-Prawidłowo

Chłopaki od razu zabierają ze sobą latarki, dowódca zastępu ustawia radio na kanał współdziałania z LPR, następnie chłopaki wchodzą na łąkę na której jest śnieg, więc pozostaje nam tylko na szybko sprawdzić czy jest bezpiecznie, a następnie rozstawiamy się w kwadrat ok 35x35m. Każdy strażak jest wyposażony w latarkę którą świecą oczywiście w dół aby nie oślepić pilota.

-Nowy Targ dla 90
-Zgłaszam się
-Lądowisko zabezpieczone, czekamy
-Zrozumiałem

-Rabka 90 dla 92
-Zgłaszam się dla 92
-Słuchaj jak LPR będzie już na widoku to od razu daj znać i wtedy będziemy gotowi do opuszczenia budynku
-Prawidłowo

Po około 5 minutach na horyzoncie jest już R6, wcześniej już udało się nawiązać łączność z pilotem, więc po chwili pilot podejmuje decyzja o lądowaniu w wyznaczonym po przez nasz zastęp miejscu. Dowódca staje w pozycji "TU LĄDUJ"

-Zastęp 92 dla 90, śmigło wylądowało, możecie isć już tutaj
-Zrozumiałem wychodzimy.

Zastęp SLRt wychodzi już z poszkodowanym z budynku i kieruje się w kierunku śmigła, które już zatrzymało silniki, załoga LPR opuściła śmigło i udają się w kierunku naszych, którzy transportują poszkodowanego.

Po chwili poszkodowany jest już w helkopterze, teraz przed transportem zajmuje się nim załoga LPR, podając płyny stabilizując jego stan aż dotra do szpitala, nasz dowódca z SLRt przekazuje lekarzowi kartę udzielonej pomocy.

-Nowy Targ 998 dla 499-92
-Zgłaszam się dla 92
-Poszkodowany przekazany załodze LPR, my czekamy aż odleci, w tym momencie lekarz stabilizuje stan przed transportem, w sumie nasze działania zakończone
-Zrozumiałem

Po około 5 minutach, LPR odlatuje, my jeszcze na wymianę zabraliśmy deskę. Po chwili gdy LPR odleciał nasi chłopacy się zwijaja. Sprzęt pochowany do wozów. Na miejsce dociera zastęp 491-21 z JRG. Jednak chłopaki się już spóźnili więc tylko chwila rozmowy i po temacie. Trochę dowódca z JRG się wk...ił że wysłali ich a wiedzieli że szybciej to pójdzie


17:36 Zakończenie działań i odjazd zastępów do remizy

-Nowy Targ 998 dla 499-92
-Zgłaszam się dla 92
-Odjazd do koszar 90 92
-Zrozumiałem

17:44 Powrót do remizy SLRt i GBARt

-Nowy Targ 998 dla 499-92
-Zgłaszam się dla 92
-Zastęp 90 92 w koszarach
-Przyjąłem

Po powrocie do remizy od razu myjemy wozy na zewnątrz, w tym czasie trwa uzupełnienie środków w torbie PSP R1, reszta zostaje zdezynfekowana, i sprzęt wrócił na swoje miejsce, po umyciu i wprowadzeniu wozów do garaży, ogarniamy przedział załogi i myjemy szyby. Chłopaki zdejmują Nomexy i odkładają na miejsca w szatni.

Po ogarnięciu sprzętu chłopaki piją jeszcze kawkę i gadają na luźne tematy...

18:25 Zamkniecie remizy i rozejście się29/Grudzień 2018r
Nr Wyjazdu: 117
Rodzaj zdarzenia: Udzielenie pomocy KPP oraz zabezpieczenie lądowiska dla LPR/Ul Leśna
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 17:00
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 17:04
SLRt - 17:02
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 4min
SLRt - 2min
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 17:44
SLRt - 17:44
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (6)
499[K]92 SLRt Ford Transit 125 T350/Frank-Car (6)

JRG Nowy Targ

491[K]21- GCBAPr 2,5/24/250 MAN LE 18.280/Szczęśniak

Inne

LPR Ratownik 6


Udział w akcji brali:

SLRt

Dowódca: Rafał K
Kierowca: Bogdan G
Rota I: Tomasz M, Marcin G
Rota II: Michał D, Kamil N

GBARt

Dowódca: Zbigniew W
Kierowca: Roman L
Rota I: Paweł L, Jakub K
Rota II: Wojciech M, Krzysztof D

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.958
 • Reputacja: 36
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #322 dnia: 13 Styczeń 2019, 23:53:50 »
29.12.2018r MZ


A więc po powrocie z poprzedniej akcji, i tak większość młodych szybko się uszykowała i pobiegła gdzieś na imprezy, natomiast kadra ta już starsza poszła gdzieś na drineczka do sąsiadów, bądź zasiedli rodzinnie przed telewizorem przy piwku i oglądneli jakiś film w TV. Jak to mówią ilu ludzi tyle pomysłów na wieczór. Jednak nikt się nie spodziewał że dzisiejszy dzień będzie aż tak pracowity dla naszych druhów...

21:00 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie od pogotowia o pomocy, ponieważ ich zastęp dopiero wraca z poprzedniego wezwania z Nowego Targu, a otrzymali zgłoszenie o leżącym mężczyźnie na ulicy Rynek w Rabce. Dyżurny po przyjęciu zgłoszenia od razu selektywnie alarmuje OSP Rabka

A wiec spokojny sobotni wieczór już po raz trzeci dzisiejszego dnia zostaje przerwany przez wnoszącą się nad miastem Syrenę Alarmową. Chłopaki, którzy pozostali w domach czy znajdują się w pobliżu od razu zrywaja się i udaja w kierunku remizy.

Jako pierwszy dociera Naczelnik, po około minucie, bramy zostały podniesione i odebrane zostaje zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki !!!
-Zgłaszam się dla Rabki, wyjedź na Rynek, leży tam mężczyzna, pogotowie będzie za około 15 minut
-Zrozumiałem

Naczelnik po odebraniu zgłoszenia wpada do szatni i zakłada Nomexy, w tym czasie do remizy dociera kierowca Bogdan, oraz Z-ca naczelnika. Od centrum natomiast wpada swoim samochodem Wojtek oraz dawno niewidziany Andrzej
Wszyscy natychmiast wpadają do szatni i zakladają na siebie Nomexy następnie pakują się do Forda, który jest już odpalony przez kierowcę.

21:02 Wyjazd SLRt w 5[ALARMOWO] do remizy docierają kolejni druhowie, którzy już nie załapali się na alarm.

-Nowy Targ 998 tu 499-92 zgłaszam wyjazd
-Zrozumiałem

Po wyjeździe od razu w lewo i Ul Zakopiańską do ronda, na którym odbijamy w prawo na Orkana i docieramy do końca ulicy i na skrzyżowaniu w lewo na Ul Sądecką, która biegnie do Rynku. Po około 2 minutach zastęp dociera na miejsce.

21:04 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu 499-92 na miejscu, widzimy leżącego mężczyznę pod jednym z budynków, dysponuj Policję
-Zrozumiałem 92, Policja już powiadomiona, pogotowie w drodze, podaj reszte sytuacje
-Przyjąłem

Po dojeździe od razu kierowca przystępuje do rozłożenia masztu oświetleniowego na SLRt, w tym czasie rota z trobą PSP R1 oraz deską od razu udają się do mężczyzny.

Jak się okazuje mężczyzna lat około 60, nieprzytomny, wyczuwalna mocna woń alkoholu, brak jakichkolwiek obrażeń stwierdzających że mógł zostać potrącony, po sprawdzeniu funkcji życiowych, zachowane jednak są spowolnione, więc prawdopodobnie doszło do wyziębienia organizmu. Natychmiast wyciągnięto z torby zestaw tlenoterapii biernej czyli maskę z rezerwuarem i założono ją poszkodowanemu z tlenem o przepływie 9l/min, następnie poszkodowanego przełożono na deskę i owinięto folią NRC, przed dalszym wychładzaniem organizmu. Teraz pozostaje nam dozorować stan poszkodowanego do przyjazdu ZRM.

-Nowy Targ dla 499-92
-Zgłaszam się dla 92
-Słuchaj poszkodowany pod wpływem alkoholu, nieprzytomny doszło również do wychłodzenia organizmu, w tym momencie poszkodowanemu podano tlen oraz przełożono na deskę i okryto folią NRC, czekamy na ZRM, funkcje życiowe spowolnione
-Zrozumiałem, prawidłowo

Po około 3 minutach po nas na miejscu Policja, my przekazujemy sytuację jaką zastaliśmy, chłopaki reszte zajmują się swoimi czynnościami, natomiast pogotowie po 10 minutach również dociera na miejsce, więc od razu przekazujemy im poszkodowanego do karetki, tam już poszkodowany dostaje kroplówkę. Nasze działania zostają zakończone po przekazaniu poszkodowanego, na wymianę zabieramy deskę oraz maske z rezerwuarem. Po chwili ZRM odjeżdża na SOR, my pakujemy sprzęt na wóz i również kończymy działania.

21:21 Odjazd do remizy

-Nowy Targ 998 dla 499-92
-Zgłaszam się dla 92
-Działnia zakończone, poszkodowany przekazany ZRM, Policja zostaje na miejscu i prowadzi jeszcze swoje czynności my wracamy
-Prawidłowo

21:25 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu 499-92 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie od razu myjemy nasz wóz przed wprowadzeniem go do garażu, następnie dezynfekujemy sprzęt medyczny i doprowadzamy go do porządku. Po wszystkim chłopaki zdejmują Nomexy i jeszcze krótka rozmowa.

21:40 Zamkniecie remizy i rozejscie się do domów.


29/Grudzień 2018r
Nr Wyjazdu: 118
Rodzaj zdarzenia: Udzielenie pomocy KPP /Ul Rynek
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 21:00
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 21:02
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt-
SLRt - 2min
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 21:25
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]92 SLRt Ford Transit 125 T350/Frank-Car (5)

Inne

ZRM "P"
Policja (1)

Udział w akcji brali:

Dowódca: Rafał K
Kierowca: Bogdan G
Rota I: Tomasz M, Andrzej O
Rota II: Wojciech M


Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.958
 • Reputacja: 36
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #323 dnia: 14 Styczeń 2019, 00:17:04 »
Podsumowanie roku 2018r

Jednostka OSP Rabka-Zdrój w 2018r wyjeżdżała do zdarzeń 118 razy, w tym poza gminę 22 razy a poza powiat 3 razy.

Jednostka nasza uczestniczyła w pożarach 39 razy z czego 10 poza gminą oraz 3 poza powiatem.
W miejscowych zagrożeniach braliśmy udział 70 razy, z czego 9 poza gminą
Do alarmów fałszywych wyjeżdżaliśmy 7 razy z czego 1 raz poza gminę.
Do Zabezpieczeń Rejonu JRG ściągano nas 2 razy, a w ćwiczeniach nasza jesnotka brała udział 1 raz.


Nasze wyjazdy do Miejscowych Zagrożeń można podzielić na:


Wypadki i Kolizje w których braliśmy udział 20 razy
Skutki nawałnic usuwaliśmy 24 razy
Natomiast inne zdarzenia takie jak: Neutralizacje wycieków z jezdni, zabezpieczenia lądowisk dla LPR, wypadki w lasach oraz sprzątania po kolizjach, otwarciach mieszkań, pomiarów tlenków węgla i udzielenia pomocy medycznej do czasu dojazdu ZRM nasza jednostka wyjeżdżała 27 razy.

Nasze zastępy natomiast wyjeżdżały:

GCBA Jelcz - 33 wyjazdy
GBARt Scania - 25 wyjazdów
SLRt Ford - 29 wyjazdów
SH Star - 17 wyjazdów.

Nasze dokoniania w 2018r

Zakup fabrycznie nowego samochodu typu SLRt Ford Transit
Zakup wyposażenia do SLRt, w tym ciężkiego zestawu Hydraulicznego Holmatro
Zakup innego sprzętu ratowniczego, jak i doposażenie samochodów gaśniczych w sprzęt pomiarowy itp.
Zakup fabrycznie nowego samochodu GBARt Scania P370
Zakup samochodu typu SH (Podnośnik) Star 200

Plany na 2019r

Doposażenie samochodu GBARti w zestaw hydaruliczny min średni
Zakup sprężarki do nabijania butli z powietrzem
Zakup kolejnego sprzętu, który usprawni nasze działania
Remont remizy, w tym sali oraz pomieszczeń typu łazienki i kuchnia
Remont pomieszczeń garażowych
Podniesienie wyszkolenia wśród członków JOT
Pozyskanie kolejnych członków JOT