Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)

Autor Wątek: Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)  (Przeczytany 14286 razy)

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.984
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #315 dnia: 26 Grudzień 2018, 17:48:04 »
23.12.2018r Pożar


A więc koniec tygodnia, jutro już Wigilia więc każdy żyje tylko Świętami, jest niedzielna noc, młodzież oczywiscie nie mogąc usiedzieć w domach szlaja się po karczmach i dyskotekach, czy spędzają czas w gronie znajomych na domówkach. Na drogach w miarę spokojnie, pogoda deszczowa, jednak że na zewnątrz jest 2 na plus to i tak drogi zamieniaja się  czarny lód. Ogólnie strażacy są bardzo zmęczeni tym tygodniem ponieważ codziennie prawie był wyjazd a nawet kilka i to również porami nocnymi, co odbiło się też na zmęczeniu. Jednak nikt z nich się nie spodziewał że ta noc również będzie dla nich pracowita...

2:35 Dyżurny SKKP odbiera zgloszenie o pożarze stolarni w miejscowości Podsarnie, z informacji, które uzyskał dyżurny pożar objął już hale produkcyjną i przeniosi się na magazyn z deskami, natomiast na poddaszu znajduje się magazyn trocin nad całą powierzchnią hali produkcyjnej. Zgłoszenie jest bardzo poważne więc dyżurny od razu na miejsce dysponuje znaczne siły i środki. Z JRG wysłane zostają zastępy 491-21,25 i 53, oraz alarmowane selektywnie są jednostki OSP Podsarnie, Harkabuz, Bukowina-Osiedle, Raba Wyżna, Spytkowice, Skawa.

Po okolo 6 minutach od alarmowania na miejsce dociera miejscowa jednostka OSP, która widząc że pożar już objał magazyn trocin i wszystko stoi w łunie ognia prosi o dysponowanie kolejnych sił i środków.

2:41 Dyżurny SKKP dysponuje kolejne siły i środki po przez selektywne wywołanie alarmowane są jednostki OSP Rabka, Podwilk, Chabówka, Rokiciny Podh, Bielankę i Sieniawę. Na miejsce również wezwano Pogotowie Energetyczne oraz Policję i ZRM.

A więc cicha spokojna noc, część strażków z tych młodszych gdzieś się tam włóczy i błądzi po dyskotekach i domówkach, jednak starszyzna dawno śpi... Noc zostaje przerwana przez wnoszącą się Syrenę Alarmową, która rozchodzi się po mieście i okolicznych miejscowościach. Chłopaki natychmiastowo wyskakują z łóżek i zakładają jakieś ciuchy po czym wybiegają z domów.
Natomiast chłopacy, którzy siedzieli na dyskotekach czy domówkach, szybko sie stamtąd ewakuują i udają do remizy.

Po około 1,5 minucie do remizy dociera Naczelnik, a tuż za nim wpadają dwa samochody, z którego wyskakują Kuba oraz bracia Paweł i Romek, remiza zostaje otwarta i chłopaki wpadają do szatni po czym zakładają swoje Nomexy, pierwszy przebrany naczelnik odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki!!!
-OSP Rabka zastęp ciężki do Podsarnia pożar stolarni !!!
-Zrozumiałem !!!

Pada hasło "Pożar" więc Paweł od razu wskakuje do Jelcza i go odpala po czym daje mu po gazie żeby szybko nabić powietrze do układu, w tym czasie już Romek i Kuba siedzą z tyłu w kabinie, do remizy dociera po chwili druh Wojtek oraz Krzysiek, obaj tylko wskakują do szatni zabierają Nomexy i wskakują do wozu, naczelnik jeszcze na szybko zabiera ze Scanii kamerę termowizyjną i zasiada na miejscu dowódcy. Pozostali, którzy dojeżdżają już nie łapią się na alarm, ale pozostają jeszcze w razie czego na drugi zastęp.

2:45 Wyjazd GCBA w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ tu Rabka 91 wyjazd
-Zrozumiałem

Po wyjeździe w lewo w kierunku Chabówki, więc lecimy przez rondo na wprost, następnie na skrzyżowaniu ze światłami również prosto i cały czas lecimy DW958, przelatujemy przez Chabówkę i widzimy również że chłopaki jadą przed nami około 300m. Teraz już lecimy w kierunku Rokicin, i wjeżdżając do Raby, skręcamy po chwili w prawo na skrzyżowaniu i lecimy w kierunku Harkabuza. Po wyjeździe z Raby lecimy drogą przez las o długim stromym podjeździe z kilkoma zakrętami. Gdy jesteśmy w Harkabuzie to na skrzyżowaniu w prawo i lecimy przez miejscowość i wpadamy już do Podsarnia, i jedziemy jeszcze chwilę aż docieramy na miejsce.

3:04 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu Rabka 91 na miejscu
-Zrozumiałem

Po dojeździe na miejsce już są obecne zastępy alarmowane w I rzucie oraz z drugiego rzutu doleciały już zastępy z Bielanki, oraz Podwilka a równo z nami dojechał zastęp z Chabówki. Chwilę po nas docierają Rokiciny oraz Sieniawa.

Po dojeździe od razu z naszego Jelcza rota I rozwija odcinek W75 i podłącza go nasady tłocznej oraz ciągnie w kierunku GBA z Chabówki i podłącza do nasady zasilającej, kierowca w tym czasie uruchomił przystawkę Autopompy po czym udaje się do panelu i rozpoczyna podanie wody, natomiast rozwijamy już też drugi odcienek W75 i podłączamy do nasady zasilającej naszego Jelcza, a luźną końcówkę rzucamy dla kolejnego przybyłego zastępu na miejsce.

Nasza rota I i II ubrana w aparaty powietrzne oraz dowódca zabierają ze sobą pilarkę ratowniczą Stihl MS 461R, oraz Przecinarkę Stihl TS400 a także podręczny sprzęt taki jak hooligan i siekiera, dodatkowo zabrano również kamerę termowizyjną, następnie cała 5 udaje się na miejsce pożaru.

Jak się okazuje doszło do pożaru w hali produkcyjnej w jednej ze stolarni gdzie znajdują się materiały do obróbki czyli drzewo, oraz maszyny stolarskie, pożar tutaj szybko nabrał mocy i przeniósł się na magazyn przyległy do hali produkcyjnej, gdzie znajdują się ogromne ilości mebli oraz desek na sprzedaż. Tutaj pożar już miał bardzo dużą pożywkę i tym samym przeniósł się na poddasze gdzie zgromadzene były duże ilości trocin. Zakłada produkcyjny ma około 40x20m a jego wysokość to około 10m.

Prąd został odłączony zaraz po dojeździe pierwszych zastępów, na tą chwilę podanych jest 8 prądów wody z zewnątrz oraz 4 prądy wody do środka, zostały utworzone dwa punkty czerpania wody na pobliskiej rzece z motopomp PO5 oraz Tohatsu. Prądy podane do wnętrza są z wejść do hali produkcyjnej, ponieważ wewnątrz nadal panuje rozgorzenie, które ciężkie jest do opanowania. Hala jest konstrukcji murowanej. Brak osób poszkodowanych na miejscu.

Tak więc po chwili okazuje się że dowodzi na miejscu 13ty z JRG, który jest u nas w jednostce z-cą naczelnika. Nasza rota I i II udaje się do wnętrza hali magazynowej, gdzie podmieniamy dwie roty, które pracują już tu od 25 minut, teraz kiedy nasi przjęli dwie linie to podajemy prądy wody w natarciu na płonące meble, które czekały na sprzedaż bądź odbiór klienta, a także materiał typu boazeria na sprzedaż, wszystko się to pali dość mocno, więc cały czas trzeba to obficie lać wodą, ponieważ chwilowe zaprzestanie podawania środka gaśniczego powoduje ponowne rozpalenie się mebli i boazerii.

W tym samym czasie do dachu stolarni przystawiane są drabiny przystawne i ratownicy w AODO rozpoczynają usuwanie poszycia dachowego z blachy, celem tego jest dostęp do magazynu trocin i rozpoczęcie działań gaśniczych w tym miejscu. Po usunięciu kilku arkuszy wprowadzone z drabiny do wnętrza są 2 prądy wody w natarciu.

Po około 30 minutach nasze roty wychodzą z wnętrza ponieważ kończy się nam już powietrze, więc za nas wchodzą kolejne roty na podmianę w tym czasie nasi udają się do Jelcza i tam wymieniamy zapasowe butle po czym chłopaki wracają na miejsce pożaru oczekując na kolejną podmianę.

Wstępnie płomienie udaje się opanować po około godzinie, teraz nasze dwie roty wchodzą po drabinach i rozpoczynają rozbieranie całkowite dachu, do tego używamy naszej przecinarki Stihl TS400 oraz do usuwania konstrukcji dachu pilarkę ratowniczą, do wnętrza wchodzą już pierwsze roty z łopatami oraz 3 liniami gaśniczymi w celu usuwania trocin z wnętrza. Zadymienie jest nadal ogromne a trociny to jeden żar, który co chwilę się rozpala ponownie. Niema wyjścia wszystko trzeba usuwać łopatami przed budynek a tutaj to jest dokładnie przelewane wodą. Również strażacy usuwają gotowe wyroby z magazynu oraz trwa dogaszanie hali produkcyjnej.

Na miejsce wzywane są kolejne jednostki OSP z aparatami ODO, ponieważ na miejscu występują już braki, więc dodatkowo do JRG udał się zastęp GLM z Podsarnia z pustymi butlami ze wszystkich jednostek w celu ich napompowania. Dyżurny selektywnie alarmuje OSP Jabłonka, Zubrzyca Dolna, Zubrzyca Górna, Piekielnik.

Jednak międzyczasie następują już kolejne podmiany ratowników i nasi wychodzą po czym udają się na odpoczynek do Jelcza zrzucając puste butle z aparatow i teraz czas na szluga oraz zaspokojenie pragnienia.

Międzyczasie na miejsce docierają jednostki OSP, które zostały zaalarmowane w celu dowiezienia aparatów i ponownie podmieniają roty pracujące na poddaszu przy usuwaniu trocin, w tym czasie po chwilowym odpoczynku nasze roty ponownie udają się tyle że do magazynów i wspomagają działania innych jednostek po przez usuwania na zewnątrz nadal tlących się wyrobów. Tutaj już niema konieczności używania aparatów więc nasi mają tylko maski na twarzach, tutaj udział bierze również nasz naczelnik przy pomocy, dodatkowo jeszcze sprawdza kamerą magazyn i wskazuje prądownikowi gdzie ma podać wodę w celu dogaszenia zarzewia bądź chłodzenia miejsc, gdzie temepratura jest nadal wysoka.

Po około 3 godzinach, na miejscu ponownie znajduje się GLM z pełnymi butlami dodatkowo miedzyczasie na miejsce dojechał Komendant Powiatowy oraz Oficer Operacyjny i Dowódca JRG. Więc my zabieramy swoje butle i wkładamy je do aparatów i ponownie nasze dwie roty wchodzą na poddasze na podmianę chłopaków przy zrzucaniu trotu łopatami na dół, dodatkow cały czas już wstępnie te  trociny są przelewane wodą będąc jeszcze na poddaszu.

Po kolejnych 2 godzinach działań, już niema konieczności używania aparatów, więc teraz nasi strażacy już tylko w maseczkach udają się na górę i nadal pomagaja przy robiórce oraz usuwaniu wyrobów i materiałów. W sumie pożar został już opanowany całkowicie, teraz tylko trwa przelewanie.

Po przez znaczne siły i środki strażaków udaje się dość szybko usunąć całość trocin z poddasza, na koniec całość poddasza oraz hali magazynowej oraz produkcyjnej zostaje pokryta pianą, celem tego jest izolacja stref gdzie jeszcze może być zarzewie od powietrza, bez którego dalsze rozpalenie jest niemożliwe. KDR postanawia odesłać znaczną część jednostek do koszar, natomiast na miejscu pozostaną tylko jednostki miejscowe, oraz sąsiednie. Tak więc nasza załoga zabiera nasz sprzęt i wracamy do Jelcza, następnie tylko uzupełniamy w nim wodę i odpinamy odcinki węży i wkładamy je na dach pojazdu. W sumie nasze działania tutaj trwały około 6,5 godzinie.

 
9:47 Odjazd do remizy naszego zastępu, po drodze jeszcze wjeżdżamy na stację paliw i tankujemy wóz

-Nowy Targ dla Rabki 91
-Zgłaszam się dla 91
-Zakończone działania na polecenie KDR odjazd do koszar
-Zrozumiałem

10:50 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu Rabka 91 w koszarach
-Zrozumiałem 91

Po powrocie od razu rozpoczynamy mycie wozu karcherem oraz pucujemy szczotką i pianą, również myte jest wnętrze skrytek i kabiny. Następnie w aparatach wkładamy zapasowe butle z powietrzem a puste odkładamy celem ich zawiezienia do nabicia.

Po umyciu wozu zostaje wprowadzony do garażu, teraz pozostaje nam umyć i sprawdzić pilarkę i przecinarkę oraz uzupełnić paliwa. Mokre odcinki zostają wciągnięte na wieżę a suche włożone na wóz. Kamera wraca do Scanii, i chłopaki na koniec zdejmują Nomexy i odkładają do suszarni.

13:21 Zamknięcie remizy i rozejście się do domów


23/Grudzień 2018r
Nr Wyjazdu: 112
Rodzaj zdarzenia: Pożar Stolarni/Podsarnie
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:TAK/NIE
Godzina Alarmowania: 2:41
Godzina Wyjazdu:

GCBA - 2:45
GBARt -
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA- 4min
GBARt-
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA - 10:50
GBARt -
SLRt -
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]91 GCBA   5/32   Jelcz 442 /JZS (6)

KP PSP Nowy Targ

490[K]98- SLDiŁ Land Rover Discovery 3

JRG Nowy Targ

491[K]21- GCBAPr 2,5/24/250 MAN LE 18.280/Szczęśniak
491[K]25- GCBA 5/32 MAN TGM 18.330/Stolarczyk
491[K]53- SCH 30 Volvo FM 12/Bumar
491[K]90- SLRr Nissan PickUp


OSP Podsarnie

497[K]47- GBA 2,5/16 Mercedes Benz 1017/Ziegler
498[K]50- GLM Land Rover Defender 110

OSP Harkabuz

497[K]46- GLM Land Rover Defender 110
497[K]46- GBAM Steyr 590/Hötzl

OSP Bukowina Osiedle

498[K]48- GBA Medcedes Benz/Ziegler.


OSP KSRG Raba Wyżna

499[K]66- GBAM 2,5/16+12 Star 244/Osiny
499[K]72- GBA 2,5/24 Mercedes Benz Atego/Bocar

OSP Skawa

497[K]42- GCBA 4,5/32 MAN TGM 18.340/Bocar
498[K]56- GBA 2,5/16 Star 244/JZS

OSP Rokiciny Podhalańskie

498[K]52- GBA 3/16 Volvo FL 280/Bocar

OSP Sieniawa

498[K]54- GCBA 4/16 Scania 81/Hebra

OSP Bielanka

498[K]47- GBAM 2,5/16+12 Mercedes Benz 1017/Bachert

OSP Chabówka

497[K]97- GBA 3/24 DAF 75/Doeschot- Rosenbauer,

OSP Podwilk

497[K]36 - GBAM 4,2/18+8 Steyr 791/Rosenbauer

OSP KSRG Spytkowice

499[K]67- GCBA 5/24 Jelcz 442/JZS

OSP KSRG Jabłonka

499[K]49 – GBAM 2,5/20+12 Mercedes Benz Atego 1326/Stolarczyk

OSP KSRG Zubrzyca Górna

499[K]82 - GCBAM 5/32+16 Scania P410/Wawrzaszek

OSP Zubrzyca Dolna

497[K]38- GBAM 2,5/28+12 Mercedes Benz 1622/Mostard

OSP KSRG Piekielnik

499[K]21- GCBA 7/32 Scania P400/Szczęśniak

OSP Orawka

497[K]25- GBA 2,5/16 Star 244/Osiny

Inne

ZRM "P"
Policja (3)
Pogotowie Energetyczne

Udział w akcji brali:

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Paweł L
Rota I- Roman L, Jakub K/Rota II-Wojciech M, Krzysztof D

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.984
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #316 dnia: 26 Grudzień 2018, 19:05:33 »
W imieniu SylwekOSP, ocena na dniach.

Tymczasem akcje na najbliższy tydzień

26.12.2018r

20:00 Monitoring ppoż

27.12.2018r

2:30 Zerwana linia, dochodzi do pożaru drzewa, które spada na samochód i również się zapala.
10:00 Sprzątanie po kolizji

29.12.2018r

9:00 Pożar fajerwerków na targowisku miejskim
17:00 Dzieciak bawił się petardami, doszło do wybuchu, działasz sam, zabezpieczenie lądowiska LPR.
21:00 Pomoc pogotowiu pan leży na ulicy.

1.01.2019r

00:00 Pożar budynku po wybuchu fajerwerek
2:00 Pożar samochodu
2:30 Pożar śmietnika
3:00 Pożar śmietnika
4:00 Pożar śmietnika
8:00 Samochód w rowie

2.01.2019r

18:00 Czujka tlenku węgla, NZK, pogotowie za 20 min


Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.984
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #317 dnia: 30 Grudzień 2018, 22:37:00 »
26.12.2018r AF


A więc ogólnie można powiedzieć że wigilia i pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia nasi strażacy odpoczęli sobie chociaż trochę, po poprzednim bardzo pracowitym tygodniu, natomiast już dziś od rana na remizie wielkie przygotowanie do zabawy tanecznej na remizie naszej OSP, więc prawie wszyscy strażacy, chętnie się angażują i pomagają we wniesieniu towaru oraz przygotowaniu sali. Zabawa ma zacząć się o godzinie 20 więc jako że nasza jednostka jest oraganizatorem to po 18 wszyscy strażacy przychodzą w koszarówkach i już na gotowo się przygotowują, zespół muzyczny również już rozkłada się na scenie i stroi instrumenty. Po godzinie 19 na remizę schodzą się ludzie, którzy chętnie się dziś zabawią. Ludzi jest coraz więcej, bilety sprzedaja się jak ciepłe bułeczki, jak i piwko i jakieś ciepłe posiłki...

20:00 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie z centrali monitoringu w Pensjonacie "Willa Arkadia" w Rabce, jednak przez brak odpowiedzi przez właściciela obiektu wchodzi alarm II stopnia czyli już realne zagrożenie. Dyżurny SKKP natychmiast wysyła od siebie zastęp 491-21,25,53, oraz selektywnie alarmuje OSP Rabka, Zaryte, Chabówka, Rdzawka

Podczas kiedy strażacy już biegają po sali na pełnych obrotach, inni sprzedają bilety wstępu oraz zajmują się sprzedażą alkoholu, na remizie naszej OSP wznosi się Syrena Alarmowa, mimo już grającej muzyki doskonale ją słychać w budynku remizy. Strażacy natychmiast przerywają swoje zajęcia i biegiem udają się po schodach w kierunku garaży. Następnie wszyscy zakładają swoje Nomexy w szatni, pierwszy przebrany Naczelnik odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki !!!
-Zgłasza się Nowy Targ dla Rabki, sluchaj mam alarm drugiego stopnia z Willi Arkadia, na Ul Traczykówka, brak informacji z obiektu czy to alarm fałszywy czy faktycznie jest tam pożar!
-Zrozumiałem, więc mam skład wyjeżdżamy na dwa
-Prawidłowo

Kierowca Bogdan oraz Zbyszek już zasiedli kolejno w Scanii i Jelczu, odpalają je i Zbyszek od razu daje po garach Jelonowi żeby nabił powietrze do układu, w tym czasie pozostałych 10 strażaków zajmuje miejsca w wozach, jako Dowódca wyjeżdża naczelnik. W trakcie drugiej syreny już mamy gotowy skład do wyjazdu na dwa zastępy.

20:02 Wyjazd GBARt w 6 i GCBA w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 i 91 wyjazd pełne obsady
-Zrozumiałem, alarmowane również sąsiednie jednostki OSP, słuchaj jak dojedziesz to daj znać
-Przyjąłem

A więc oczywiście prócz naszych strażaków na zewnątrz wybiegli prawie wszyscy uczestnicy zabawy żeby zobaczyć co to się dzieje, no ale co zrobić taka służba. Po wyjeździe od razu jedziemy w kierunku Chabówki, przez rondo prosto i na skrzyżowaniu za mostem w lewo na Ul Do Pociesznej Wody, i lecimy w kierunku Nowego Światu a dalej już jesteśmy na Traczykówce.
Po około 5 minutach jazdy docieramy na miejsce pokonując 3km odcinek. Ruch dość spory więc trza było jechać w miarę rozważnie.

20:07 Dojazd na miejsce GBARt i GCBA

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 91 na miejscu, słuchaj wstępnie brak widocznego zadymienia oraz oznak pożaru więc raczej fałszywy, możesz zawracać zastępy, siły wystarczające, ja idę na rozpoznanie
-Zrozumiałem, odowuje OSP a ty sprawdź co dalej, na tą chwilę dośle 21 ode mnie
-Przyjąłem

Po dojeździe rota I i II z GBARt już jest ubrana w aparaty ODO, więc udają się wraz z D-cą do wnętrza Pensjonatu, w progu "Wita" nas recepcjonistka bardzo zdziwiona, więc informujemy ją o celu przybycia i wraz z nią udajemy się do centrali monitoringu, następnie dowódca pobiera wydruk, która czujka się załączyła.

Z wydruku wiemy że jest to czujka na korytarzu na III piętrze, więc cały orszak II roty oraz dowódca udają się tam na miejsce, mając ze sobą kamerę termowizyjną oraz detektor wielogazowy.

Gdy już można powiedzieć ze jesteśmy pod miejscem gdzie zadziałała czujka, od razu sprawdzamy kamerą ściany i sufity czy gdzieś nie pali się instalacja elektryczna, jednak kamera nic nie wykazuje, dodatkowo sprawdzamy miejsce detektorem, który również obecnośći ani gazu ani tlenku węgla nie wykazuje. Dowódca udaje się przekazać informacje do SKKP oraz udaje się po druki z przekazaniem miejsca działań.

-Nowy Targ dla Rabki
-Zgłaszam się
-Słuchaj załączona czujka na III piętrze na korytarzu, miejsce sprawdzono kamerą i detektorem i brak jakichkolwiek oznak pożaru bądź ulatniania się tlenku czy innych gazów, prawdodpodobnie czujka zadziałała wadliwie, my rozpoczynamy wypisywanie druku
-Zrozumiałem, słuchaj to wypisz druk zastęp ode mnie i tak doleci to już oni to podpiszą
-Przyjąłem czekamy

Dowódca rozpoczyna wypisanie pisemnego przekazania miejsca zdarzenia wraz z pouczeniem, następnie chłopaki pakują już sprzęt do wozu w postaci kamery, detektora oraz aparatów powietrznych.

Po około 25 minutach od wszczęcia alarmu na miejscu jest 491-21 z JRG, chłopaki pozostają przy wozie i rozmawiają z naszymi, natomiast KDR udaje się ku naszemu dowódcy i podpisuje papier i jeszcze raz udajemy się pod wskazaną czujkę zobaczyć czy wszystko jest okej. Jednak zagrożenia nie stwierdzono żadnego więc po przekazaniu udajemy się ku zastępom

20:41 Zakończenie działań i odjazd do koszar JRG oraz naszego GBARt i GCBA

-Nowy Targ 998 tu Rabka 91 i 90 odjazd do koszar
-Zrozumiałem

20:50 Powrót do remizy zastępów

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 i 91 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie od razu oplukujemy wozy wodą po czym wprowadzamy je do garaży, chłopaki po powrocie zdejmują swoje Nomexy w szatni, po czym wracamy na zabawę, dalej pilnować porządku oraz prowadzić obsługę...26/Grudzień 2018r
Nr Wyjazdu: 113
Rodzaj zdarzenia: Alarm fałszywy z monitoringu ppoż/Ul Traczykówka
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 20:00
Godzina Wyjazdu:

GCBA - 20:02
GBARt - 20:02
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA- 2min
GBARt- 2min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA - 20:50
GBARt - 20:50
SLRt -
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (6)
499[K]91 GCBA   5/32   Jelcz 442 /JZS (6)

JRG Nowy Targ

491[K]21- GCBAPr 2,5/24/250 MAN LE 18.280/Szczęśniak

Udział w akcji brali:

GBARt:

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Bogdan G
Rota I- Michał D, Kamil N/Rota II- Wojciech M, Krzysztof D

GCBA:

Dowódca: Paweł L
Kierowca: Zbigniew W
Rota I- Roman L, Sebastian B/Rota II- Jakub K, Łukasz M

« Ostatnia zmiana: 30 Grudzień 2018, 23:59:45 wysłana przez 112OSP998 »

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.984
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #318 dnia: 30 Grudzień 2018, 23:56:46 »
27.12.2018r Pożar


A więc zabawa trwa w najlepsze, mimo to jednak strażacy są trochę jak na szpilkach bo nigdy nic nie wiadomo, na zewnątrz mróz daje około 10 stopni, niby nie dużo a jednak. Nikt się jednak nie spodziewał do końca że przejedziemy się jeszcze raz tyle że teraz już do poważniejszego zgłoszenia.

2:30 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o zerwanej linii energetycznej, która iskrząc zapala wyschnięte przez mróz drzewo. Z zebranych informacji drzewo już dość mocno się pali i zaczyna się przechylać w stronę stojącego pod nim samochodu. Zgłoszenie jest z Ul Kasprowicza. Dyżurny po przyjęciu zgłoszenie od razu powiadamia Energetykę, oraz Policję, dodatkowo na miejsce wysyła zastęp 491-21 oraz selektywnie alarmuje OSP Rabka.

A więc teraz kiedy już trochę jest luźniej to i strażacy bawią się na parkiecie, jednak długo to nie trwa i znów słychać jak nasza Syrena Alarmowa się wznosi nad miastem. Strażacy ponownie biegiem udają się do garaży, następnie w szatni zakładają Nomexy i ponownie Naczelnik odbiera  zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki !!!
-Zgłaszam się, słuchaj Ul Kasprowicza XX, zerwana linia spowodowała zapelnie sie drzewa, w zagrożeniu samochód, ponieważ drzewo się przechyla w jego kierunku
-Zrozumiałem, to wyłączaj prąd już my mamy skład gotowy do wyjazdu
-Zrozumiałem, powiadamiam energetykę żeby wyłączyli prąd w okolicy
-Przyjąłem

Decyzją Naczelnika wyjeżdżamy Jelczem, więc pozostała piątka zajmuje miejsca w kabinie, jako kierowca znów Bogdan, który już odpalił Jelcza i dobija powietrze.

2:32 Wyjazd GCBA w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 91 wyjazd, właśnie wyłączyli prąd w okolicy
-Zrozumiałem, dzięki za informacje o prądzie

A więc daleko niemamy bo tylko 600m, więc po wyjeździe od razu w prawo i na skrzyżowaniu w lewo i na kolejnym w prawo i jedziemy już Ul Kasprowicza widząc już łunę ognia.

2:33 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu Rabka 91 na miejscu, słuchaj drzewo się przewróciło na samochód osobowy, który stanął również w płomieniach, zaraz więcej informacji
-Zrozumiałem

A więc jak się okazuje drzewo już zeschnięty świerk po przez pożar, przewróciło się na samochód osobowy marki Audi A4 Kombi, drzewo oparło się na komorę silnika, przez co pożar przeszedł na samochód i przód pojazdu stoi w ogniu.

Tak więc rota I od razu ubiera AODO po dojeździe i wykakuje z wozu, rota II również wyskakuje z wozu i rozpoczyna budowę lini głównej z odcinka W75 i rozdzielacza.

Rota I w tym czasie zabiera PRO/PAK do wytwarzania piany oraz odcinek W52 i rozwija pierwszą linie gaśniczą od rozdzeilacza, rota II natomiast buduje drugą linię gaśniczą również z odcinka W52 i prądownicy Turbo-Jet. Dowódca jeszcze świeci po zerwanym przewodzie, jednak nie widać żeby iskrzył więc trochę podejmujemy ryzyko i przystępujemy do działań gaśniczych.

Kierowca po uruchomieniu przystawki autopompy i udaniu się do panelu nawadnia linie, i po chwili podany zostaje prąd piany na płonący samochód oraz prąd wody na palącego się świerka.

-Nowy Targ dla Rabki
-Zgłaszam się dla Rabki
-Słuchaj drzewo, które spadlo to uschnięty świerk, który oparł się o przód pojazdu tym samym zapalił się samochód, podano dwa prądy jeden wody i piany, wstępnie już mamy opanowane, zaraz po ugaszeniu spróbujemy ściągnąć drzewo z samochodu i odłączymy wtedy akumulatory, pożar raczej nie wszedł w głab pojazdu ponieważ zapaliła się tylko atrapa plastikowa oraz zderzak i trochę lakier na masce
-Zrozumiałem, prawidłowo

Po kilku minutach pożar został już opanowany, teraz już trwa dogaszanie drzewa oraz samochodu. Jeden ze strażaków wyciąga pilarke Stihl MS 341 i ją odpala i następnie rozpoczynamy cięcie pnia drzewa, które zalega na samochodzie.
Po kilkunastu minutach, udaje się pociąć spruchniałego świerka na kawałki usuwajac go tym samym z samochodu.

Teraz otwieramy maskę i odłączamy akumulator oraz sprawdzamy czy gdzieś pożaru niema w komorze silnika, jednak nic takiego nie stwierdzamy. Jeszcze dokładnie teraz już wodą przelewamy pojazd i drzewo a raczej pozostalości.

Na miejscu Policja, która rozpoczyna zabezpieczenie miejsca działań. My natomiast rozkładamy przenośny maszt oświetleniowy oraz odpalamy agregat i go uziemiamy, a najaśnice ustawiamy w kierunku mejsca zdarzenia.

-Nowy Targ dla Rabki
-Zgłaszam się dla OSP Rabka
-Pożar opanowany i ugaszony, na miejscu policja
-Zrozumiałem

Po 25 minutach od alarmu na miejscu zjawia się 491-21 z JRG, dowodzenie przejmuje 13ty, który sprawdza to wszystko i następnie rozpoczyna wypisanie protokołu przekazania dla właściciela, ogólnie to teraz czekamy na energetykę i reszte nasze działania się kończą.

Po około 50 minutach na miejscu jest również Energetyka, chłopaki zapoznają się z tematem i przystępują do naprawy oraz przywrócenia energii w okolicy. My sprzęt już pozwijaliśmy i kończymy działania.

3:48 Zakończenie działań i odjazd zastępów do remizy

-Nowy Targ 998 dla Rabki 91
-Zgłaszam się dla Rabki
-Zakończone działania wracamy
-Prawidłowo

3:53 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu Rabka 91 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie od razu chłopaki przystępują do uzupełnienia zbiornika w Jelczu, w tym czasie również ogaraniamy suche węże a mokre wciągamy na wieże. Pilarka zostaje wyczyszczona oraz zatankowana i włożona na swoje miejsce. Międzyczasie Jelcz zostaje oplukany wodą i następnie wprowadzony do garażu. Chłopaki zdejmują Nomexy w szatni i jeszcze wymieniamy tylko butle w aparatach. Międzyczasie wróciła już energia elektryczna w okolicy. I już każdy by pomyślał że ludzie się rozeszli skoro prądu niema ale jednak nic z tego, duża część nadal świetnie się bawi.

27/Grudzień 2018r
Nr Wyjazdu: 114
Rodzaj zdarzenia: Pożar drzewa oraz samochodu przez zerwaną linię energetyczną/Kasprowicza XX
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 2:30
Godzina Wyjazdu:

GCBA - 2:32
GBARt -
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA- 2min
GBARt-
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA - 3:53
GBARt -
SLRt -
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]91 GCBA   5/32   Jelcz 442 /JZS (6)

JRG Nowy Targ

491[K]21- GCBAPr 2,5/24/250 MAN LE 18.280/Szczęśniak

Inne

Pogotowie Energetyczne
Policja (1)

Udział w akcji brali:

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Bogdan G
Rota I- Zbigniew W, Michał D/Rota II- Kamil N, Marcin G


Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.984
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #319 dnia: 02 Styczeń 2019, 22:46:11 »
27.12.2018r MZ


No więc impreza zakończyła się około godziny 5:30, strażacy po ogarnięciu tak z grubsza remizy, wszystko pozamykali i sami udali się na jakiś tam wypoczynek, aby później wrócić i już na błysk ogarnąć remizę po imprezach. Jednak śnieg od samego rana prószy sobie, i drogi mimo że są czarne to zalega na nich cieniutka warstwa śniegu, który jak się okazuje jest bardzo śliski. Duża część naszych ochotników jednak ma wolne już do 2 stycznia, jednak Ci którzy musieli iść no to nie było rady i pracują sobie.

10:00 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie od Policji, w celu posprzątania miejsca po kolizji drogowej w Rabce na skrzyżowaniu ulic Zakopiańskiej oraz Podhalańskiej. Dyżurny po przyjęciu zgłoszenia selektywnie alarmuje OSP Rabka.

A więc spokojne przedpołudnie zostaje niestety już drugi raz tej doby przerwany przez wnoszącą się Syrenę Alarmową. Strażacy, którzy są w domach jeszcze śpiąc bądź nie dawno wrócili do świata żywych, po usłyszeniu syreny i połączeń z alarmem od razu wybiegaja i udają w kierunku remizy.

Pierwsza trójca już biegnie do remizy, bramy zostaja podniesione i chłopaki wbiegają po czym w szatni zakładają swoje Nomexy, naczelnik następnie odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki!!!
-Zgłasza się Nowy Targ dla OSP Rabka, wyjedź jednym zastępem skrzyżowanie ulic Zakopiańskiej i Podhalańskiej, policja prosi o posprzątanie po kolizji
-Zrozumiałem, prawidłowo

A wiec już wiadomo co jest więc na spokojnie reszte decyzja że jedziemy Scanią, więc zostaje odpalona, międzyczasie do remizy dociera kierowca Bogdan wraz z synem, już wiedząc do czego jedziemy bo przyjechali od tamtej strony. Od centrum natomiast wpadają jeszcze 2 samochody ze 4 strażakami. Jednak tylko dwóch łapie się jeszcze na wyjazd. Cała czwórka, która dojechała ubiera właśnie Nomexy i następnie zajmują miejsca w wozie.

10:04 Wyjazd GBARt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 zgłaszam wyjazd
-Zrozumiałem 90

Po wyjeździe od razu w lewo i lecimy w kierunku Chabówki Ul Zakopiańską, przejeżdżamy rondo jadąc na nim prosto i następnie docieramy na miejsce na skrzyżowanie ze światłami.

10:06 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 na miejscu
-Zrozumiałem

Po dojeździe widzimy Policję, oraz dwa samochody osobowe biorące udział w kolizji, było to zderzenie boczno-czołowe, Audi A4 oraz BMW E46. Przez co doszło do wycieków płynów ekspolatacyjnych oraz porozrzucaniu szkła oraz plastików karoserii obu pojazdów. W tym momencie laweciarze wciągają oba samochody na lawety. Nasze zadanie to posprzątanie miejsca po kolizji.

Tak więc Dowódca ustala co mamy do zrobienia po czym udaje się do wozu i przekazuje info do SKKP, w tym czasie kierowca wozu rozstawia słupki ostrzegawcze w około pojazdu bojowego stojącego na srodku skrzyżowania, który zabezpiecza miejsce zdarzenia, a bardziej ratowników. Policja kieruje ruchem na skrzyżowaniu. Rota I w tym czasie wyjmuje sorbent z wozu i rozpoczyna zasypanie plamy płynów chłodniczych, które wylały się z pojazdów. Rota II w tym czasie zabrała szczotkę oraz łopatę i worki i rozpoczyna zamiatanie odłamków karoserii i szkła na jedno miejsce po czym łopatą wrzucone to zostaje do worków na odpady.

-Nowy Targ dla Rabki 90
-Zgłaszam się dla 90
-Słuchaj mamy wycieki płynów chłodniczych z obu pojazdów biorących udział w kolizji, pojazdy na lawetach, Policja kieruje ruchem na skrzyżowaniu, my sprzątamy te wycieki oraz odłamki karoseri, siły mam wystarczające, działamy
-Przyjąłem

Gdy odłamki zostają pozamiatane oraz wtarto sorbent w wyciek, to po kilku minutach nadwyżka również zostaje zmieciona i wrzucona do worka na śmieci, następnie odpady zostają przekazane właścicielowi pojazdu, który spowodował kolizję. Nasze działania się konczą, trwa zwijanie sprzętu.

10:20 Działania zakończone, odjazd do remizy

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90, działania zakończone, wracamy
-Zrozumiałem

10:25 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 w koszarach
-Zrozumiałem 90

Po powrocie od razu dokładnie myjemy nasz wóz oraz sprzęt użyty podczas działań, uzupełniono braki sorbentu. A gdy wóz jest już umyty, zostaje wprowadzony do garażu, chłopaki zdejmują Nomexy. Skoro czas dzis ma każdy to chłopaki idą do socjalnego na kawę i umawiają się na popołudniowe sprzątanie.


27/Grudzień 2018r
Nr Wyjazdu: 115
Rodzaj zdarzenia: Sprzątanie po kolizji/Skrzyżowanie ulic Zakopiańskiej i Podhalańskiej
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 10:00
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 10:04
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 4min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 10:25
SLRt -
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (6)

Inne

Policja (1)

Udział w akcji brali:

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Bogdan G
Rota I- Michał D, Marcin G/Rota II-  Kamil N, Jakub K

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.984
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #320 dnia: 03 Styczeń 2019, 00:08:18 »
29.12.2018r Pożar

A wiec mamy sobotę, od rana w mieście korki oraz gwar, bo dziś targi, więc ludzie próbują handlować żeby na sylwka zarobić, między innymi sprzedawane są też fajerwerki, jednak jak to bywa na wolnym powietrzu ludzie palą fajki nie myśląc o tym że znajdują się przy bombie, dodatkowo że zimno to trzeba się jakoś grzać więc uruchamiane są piecyki gazowe co też super pomysłem nie jest...

No i długo nie trza było czekać aż tu nagle ludzie zaczeli wrzeszczeć i po chwili można już było usłyszeć wybuch fajerwerków a już po chwili unoszący się z targów gęsty czarny dym...

9:00 Dyżurny SKKP odbiera kilka zgłoszeń o pożarze i wybuchu fajerwerków na targu w Rabce. Po przyjęciu zgłoszenia od razu wysyła z JRG zastęp 491-25 oraz selektywnie alarmuje OSP Rabka, Zaryte, Chabówka oraz Rdzawka. Dodatkowo na miejsce wysłany zostaje ZRM i Policja.

Podczas kiedy to nasi strażacy wcinają śniadanko w domach, bądź udali się na jakieś zakupy do supermarketów, nad Rabką słychać wystrzały fajerwerków, a także po chwili wnoszącą się naszą Syrenę Alarmową, a kilka sekund później również i sąsiednich OSP.
Chłopaki od razu zrywaja sie od swoich zajęć i udają do remizy.

Już po minucie pod remizę dobiegają Naczelnik, oraz dwóch strażaków bramy podniesione i od razu odpalamy Jelcza i Scanię po czym chłopaki biegną do szatni i zakładaja swoje Nomexy, naczelnik odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki, dysponujesz nas do wybuchu fajerwerków z targów!!!
-Zgłaszam się dla Rabki, tak jest tam pożar i wybuch fajerwerków, wyjedź na dwa zastępy
-Zrozumiałem

Po chwili do remizy dociera kierowca z synem, oraz z-ca naczelnika. Natomiast od centrum jadą już 3 samochody ze strażakami, wszyscy po dojeździe od razu wbiegają do szatni i zakładaja swoje Nomexy, jako dowódca zasiada na GBARt Z-ca naczelnika, natomiast naczelnik do GCBA. Reszta obsady wskakuje wpierw do Scanii, później na Jelcza.

A więc mamy dwie pełne obsady na wozy, międzyczasie jeszcze kolejni druhowie docierają do remizy...

9:02 Wyjazd GBARt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu 499-90 wyjazd
-Zrozumiałem 90

9:03 Wyjazd GCBA w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 91 wyjazd
-Zrozumiałem, 91 wyjazd

Po wyjeździe zastępów od razu w prawo i na skrzyżowaniu w lewo, oczywiście miasto przykorkowane więc niezastąpione są tutaj nasze poganiacze na wozach. Teraz już lecimy Ul Jana Pawła, i na kolejnym skrzyżowaniu znów w lewo na Kasprowicza do kolnej krzyżówki na której lecimy prosto Ul Sądecką aż do mostu, przed którym wjeżdżamy w uliczkę prowadzącą na targ.

9:05 Dojazd na miejsce GBARt

-Nowy Targ 998 tu 499-90 na miejscu, słuchaj pożar drewnianych bud handlowych w ilości 3 sztuki, każda ma około 5m długości i 2 szerokie, konstrukcja drewniana, budy są niewysokie kryte blachą, dodatkowo cały czas  wybuchają fajerwerki, ludzie są w panice i uciekają w różnych kierunkach, ale na pierwszy rzut oka nie widać osób poszkodowanych, zaraz więcej informacji, brak przyłączu mediów ale jeszcze to sprawdze!!!!
-Zrozumiałem, ZRM powinien tam zaraz dojechać jak i Policja
-Przyjął !!!

W tym czasie już rota II po opuszczeniu kabiny od razu rozwija linię główną z 2 odcinków W75 i rozdzielacza, rota I w ubranych AODO (niepodłączone) po opuszczeniu kabiny zabiera 3 odcinki W52 oraz prądownicę do piany ciężkiej PP4 i buduje od rozdzielacza linię gaśniczą, następnie będąc już coraz bliżej chłopaki czołgają się po placu w kierunku płonących bud chowajac się za jakimikolwiek osłonami typu inne stragany. Kierowca od razu uruchamia przystawkę autopompy po czym udaje się do panelu i przystępuje do podania wody oraz roztworu środka pianotwórczego. Już po chwili podany zostaje prąd piany ciężkiej w natarciu na palące się budy. Do okoła nadal wybuchają fajerwerki, które również atakują naszych strażaków. Samochód na szczęście znajduje się w dość dalekiej odległości.

Dowódca w tym czasie udał się na dokładne rozpoznanie i wypytuje czy ktoś aby nie pozostał w budach lub w bezpośrednim miejscu przy stoisku z fajerwerkami, jednak każdy zaprzecza i wszyscy handlarze zdążyli się ewakuować, innych osób poszkodowanych również raczej niema, jednak na tą chwilę niema możliwosći podejścia pod stoiska.

Rota II po zbudowaniu linii głównej wracają do wozu i zabierają również 3 odcinki W52 i prądownicę Turbo-Jet i budują drugą linię gaśniczą
po zbudowaniu już drugiej linii przystępują do podania kolejnego prądu tyle że wody z rotworem pianotwórczym, i również chłopaki leżą na ziemi i podają prąd w natarciu na kolejne budy.

9:06 Dojazd na miejsce GCBA

-Nowy Targ 998 tu Rabka 91 na miejscu
-Zrozumiałem

Po dojeździe zastępu GCBA, zatrzymuje się on zaraz z naszym GBARt, strażacy od razu rozwijają odcinek W75 i budują zasilanie od Jelcza do Scanii, kierowca po chwili uruchamia przystawke i udaje sie do panelu po czym rozpoczyna podawanie wody do Scanii. A w tym czasie kiedy roty I i II z GBARt budują linie gaśnicze, chłopaki wyciągają Torbę PSP R1, profilaktycznie, gdyby ktoś się pojawił z jakimś urazem. II rota z GCBA zabiera z Jelcza prądownicę Turbo-Jet i 3 odcinki W52 oraz przełącznik 75/52 i od środkowej nasady rozdzielacza budują już trzecią linię gaśniczą i również czołgając się podają 3 prąd wody w natarciu na płomienie na kolejną budę, która się pali.

Dowódca w tym czasie po przeprowadzeniu dokładnego rozpoznania na temat poszkodowanych oraz przyłączu mediów przekazuje informacje do SKKP

-Nowy Targ 998 dla 499-90
-Zgłaszam się dla 90
-Słuchaj brak osób poszkodowanych, wszyscy handlarze są na miejscu w bezpiecznej odległości, pali się pięć takich budek handlowych wykonanych z drewna jak wcześniej mówiłem, nie było do nich przyłączonych mediów, brak innych obiektów w bezpośrednim zagrożeniu, tylko w jednej były sprzedawane fajerwerki, reszta to były inne rzeczy jakieś narzędzia oraz ubrania, w tej chwili podane 3 prądy w tym 1 piany cięzkiej, pożar w fazie rozwinietej, jednak powoli to już zostaje przyłapane!!!
-Zrozumiałem i dzięki za informacje

Po około 5 minutach po nas na miejsce docierają równocześnie zastępy GCBA z OSP Zaryte, oraz GBA z OSP Chabówka, jako pierwsze było Zaryte, więc zasila naszego Jelcza w wodę, a Chabówka zasila Tatrę, następnie chłopaki z Chabówki przystępują do budowy punktu czerpania wody za pomocą motopompy pływającej z pobliskiej rzeki.

Na koniec dociera jeszcze kolejna ciężka Tatra z Rdzawki, która podłącza zasilanie wodne wprost do Jelcza, jako druga linia zasilająca. Pożar po 15 minutach zostaje przyłapany, otwartego ognia w sumie już brak a pomogło w tym podanie piany, która spowodowała odcięcie dostępu powietrza do matariałów palnych. Również już są tylko pojedyncze wybuchy fajerwerków.

Na miejsce dociera ZRM i Policja, nasze II roty udają się do wozu i zakładają aparaty, rota I z GBARt podłącza maski i udaje się już ku budom w celu dokładnego złapania już pożaru. Teraz już zaprzestajemy podanie piany i podawana jest woda na każdej linii. Roty z pozostałych OSP, również zakładają aparaty i zabierają pozostałe dwie linie gaśnicze oraz sprzęt burzący typu bosaki, hooligany   i rozpoczynamy dogaszanie z jednoczesną rozbiórką i przegrzebaniem wszystkich rzeczy, które były wystawione na handel. Tak więc nasze dwie roty w po ubraniu aparatów zabrały pilarkę ratowniczą Stihl MS 461R oraz bosak, hooligana i siekierę i udają się w miejsce pożaru, gdzie już przelewanie prowadzi Rota z GBARt.

Teraz już drewniane konstrukcje zostają przelewane wodą, dodatkowo wpierw wszytskie zgromadzone rzeczy zostają wyrzucane z tych budek na zewnątrz i dokładnie przelewane, na koniec rozpoczynamy rozbiórkę i sprawdzenie konstrukcji bud. Naczelnik w tym czasie chodzi z kamerą termowizyjną i sprawdza gdzie jeszcze znajdują się jakieś zarzewia pożaru.

Na miejsce po około 35 minutach dociera 491-25 z JRG, dowodzenie przejmuje 15ty, który podtrzymuje działania, w sumie pożar opanowany, jednak do pomocy wysłani zostają dwaj ratownicy z JRG. Policja już prowadzi swoje czynności, a z powodu braku osób poszkodowanych, ZRM odjeżdza z miejsca zdarzenia.

Po około 2 godzinach działań, pożar całkowicie zostaje ugaszony, wszystkie budy zostają na koniec sprawdzone jeszcze raz kamerą termowizyjną na obecność zarzewi pożaru, jednak takich nie stwierdzamy, rzeczy zgromadzone w czasie pożaru w budach, zostały usunięte na zewnątrz i dokładnie przelane i przegrzebane, na stoisko, gdzie znajdowały się fajerwerki na koniec jeszcze kładziemy poduchę piany aby mieć pewność że to się już nie rozpali. Międzyczasie trwa uzupełnianie zbiorników wodnych we wszystkich wozach.

Sprzęt zostaje zwijany do wozów... Dowódca z JRG na koniec ostatecznie kontroluje pogorzelisko i poleca dozorować je właścicielowi, Policja przystępuje do swoich czynności badając pogorzelisko.

11:41 Odjazd do koszar jednostek

-Nowy Targ 998 dla 499-90
-Zgłaszam się dla 90
-Zakończenie działań i odjazd do koszar 90 i 91
-Zrozumiałem

11:48 Powrót do remizy GBARt i GCBA

-Nowy Targ 998 tu 499-90 i 91 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie od razu przystępujemy do dokładnego umycia wozów z brudu, sprzęt użyty zostaje wyciągnięty na zewnątrz i również sprawdzony i wyczyszczony, skrytki zostają ogarnięte. Mokre odcinki zastąpiono suchymi i te mokre lądują na wieży. Wymieniamy również butle w aparatach na pełne, puste lądują w samochodzie z-cy naczelnika, która pojedzie je nabić na JRG.
Gdy wozy zostały doprowadzone do całkowitej czystości, zostają wprowadzone do garaży. Chłopaki zdejmują swoje Nomexy i odkładają w szatni. Teraz już pozostaje wypić kawkę i jeszcze przeanalizować akcjję


29/Grudzień 2018r
Nr Wyjazdu: 116
Rodzaj zdarzenia: Pożar stoiska z fajerwerkami/Ul Sądecka
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 9:00
Godzina Wyjazdu:

GCBA - 9:03
GBARt - 9:02
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA- 3min
GBARt- 2min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA - 11:48
GBARt - 11:48
SLRt -
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (6)
499[K]91 GCBA   5/32   Jelcz 442 /JZS (6)

OSP KSRG Rdzawka

499[K]69- GCBA 9/32 Tatra 815/Arkom

OSP Chabówka

497[K]97- GBA 3/24 DAF 75/Doeschot- Rosenbauer,

OSP Rabka-Zdrój II (Zaryte)

498[K]96 GCBA 8/32 Tatra T815/Karosa

JRG Nowy Targ

491[K]25- GCBA 5/32 MAN TGM 18.330/Stolarczyk

Inne

Policja (1)
ZRM "P"

Udział w akcji brali:

GBARt

Dowódca: Rafał K
Kierowca: Bogdan G
Rota I- Michał D, Kamil N/Rota II- Marcin G, Krzysztof D

GCBA

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Roman L
Rota I- Paweł L,Sebastian B/Rota II- Jakub K, Wojciech M


Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.984
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #321 dnia: 13 Styczeń 2019, 14:02:26 »
29.12.2018r MZ


A wiec kilka godzin temu strażacy rozeszli się do domów po dość konkretnej akcji, która odbyła się na targu, część ze strażaków już ustala sobie plan na wieczór tzn tych z młodej kadry, która to wiadomo jeszcze lubi imprezować, natomiast już ci nieco starsi mają plan wypić browarka i do spania, bądź ze znajomymi wypić jakiego drineczka.

17:00 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie z numeru 112 o wybuchu fajerwerki w ręku u około 13 letniego dziecka w Rabce na Ul Leśnej XX, na miejscu brak wolnej karetki, więc dysponowany zostaje LPR, dyżurny również selektywnie alarmuje OSP Rabka, oraz wysyła zastęp 491-21 z JRG.

A wiec popołudnie, strażacy już powoli szykują się do wieczornych wyjść, jednak przygotowania zostają przerwane przez załączenie Syreny Alarmowej na budynku naszej OSP. Chłopaki wyskakują z pod pryszniców, czy oderwani od innych rzeczy i po chwili wybiegają z domów. jedni wsiadają do samochodów inni biegną na piechotę.

Po około minucie do remizy dobiegaja Naczelnik oraz Michał i Kamil, bramy podsniesione, chłopaki wpadają do szatni i zakładają swoje Nomexy, pierwszy przebrany odbiera zgłoszenie z DSP.

-Nowy Targ dla Rabki !!!
-Zgłaszam się dla Rabki, wyjedź na dwa zastępy, wybuch fajerwerki w rękach 13latka na Ul Leśnej, brak wolnej karetki, LPR za 15 minut, trzeba będzie zabezpieczyć mu lądowisko
-Zrozumiałem, zbieramy się

A więc gdy wiadomo co mamy to od razu odpalamy Forda i Scanię, do remizy dociera międzyczasie kierowca Bogdan z synem, a tuż za nim wpada Z-ca naczelnika. Od centrum zaś dociera Kuba, Wojtek. Wszyscy, którzy dojechali od razu w szatni zakładają nomexy, i następnie jeszcze trzech z nich wskakuje do Forda. Jako dowódca wsiada z-ca naczelnika.

17:02 Wyjazd SLRt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu 499-92 zgłaszam wyjazd
-Zrozumialem 92, a co z drugim zastępem?
-Zbierają się
-Prawidłowo

Po wyjeździe od razu w lewo ul Zakopiańską w kierunku Chabówki, następnie na rondzie w lewo na Ul Orkana i lecimy do skrzyżowania, gdzie kręcimy w Ul Parkową i przy Urzędzie Miasta znów w prawo na Ul Nowy Świat, następnie w lewo na Ul Krótką i znów w prawo na Ul Leśną docierając pod wskazany adres.

W tym czasie do remizy dojechali jeszcze, dwaj bracia Paweł i Romek, oraz Zbyszek i Krzysiek, wszyscy po chwili są już przebrani i wskakują do Scanii, jako kierowca Romek a jako dowódca Zbyszek, reszta zajmuje miejsc w przedziale załogi.

17:04 Wyjazd GBARt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 zastęp 90 z Rabki wyjeżdża
-Zrozumiałem

Chłopaki udają się identyczną drogą jak zastęp SLRt

17:07 Dojazd na miejsce SLRt

-Nowy Targ 998 tu 499-92 na miejscu, zaraz sytuacja
-Zrozumiałem

Po dojeździe od razu rota I i II zabierają z wozu zestaw PSP R1 i udaja się do budynku, gdzie woła naszych matka poszkodowanego. Po wejściu do budynku zastajemy już pełno krwi oraz krzyk młodego chłopaka.

Jednak gdy zobaczyliśmy poszkodowanego to sytuacja nie wygląda zbyt ciekawie, ponieważ chłopak dłoni już niema, pozostały tylko pozostałości rozszarpanych palców oraz dłoni, wszystko we krwi, dodatkowo obficie krawawi, rodzice poszkodowanego przykładają jakieś ręczniki, które od razu zmieniają kolor na czerwony. Nasi chłopacy od razu otwierają torbę i wyjmują dużą ilość gaz jałowych oraz bandaży, następnie przystępuja do założenia opatrunku uciskowego, w celu zatamowania krwotoku więc wpierw założono gazy a następnie owijamy to bandażem tworząc opatrunek uciskowy, jednak zaraz widać jak przecieka na nim krew. Chłopak powoli robi się blady oraz wychodzi na nim pot, więc możliwe że wpada we wstrząs hipowolemiczny. Dodatkowo chłopakowi podany zostaje tlen przez maskę z rezerwuarem o przepływie 9l/min, i kontrolowane są funkcje życiowe.

Dowódca widząc że opatrunki uciskowe nie dają rezultatu, więc postanawiamy założyć skazę taktyczną zapisując na niej markerem godzinę i minutę założenia. Teraz pozostaje już tylko zabezpieczyć poszkodowanego na deskę dodatkowo okrywając go folią NRC celem transportu do lądowiska LPR.

-Nowy Targ 998 dla 499-92
-Zgłaszam się dla 92
-Słuchaj chłopak lat 13, po wybuchu fejerwerki doznał rozszarpania prawej kończyny górnej, doszło do obfitego wycieku krwi, który został zatamowany opatrunkiem uciskowym oraz skazą taktyczną, poszkodowany przytomny z objawami wstrząsu hipowolemicznego spowododawne dużą utratą krwi. Na tą chwilę podajemy mu tlen przez maskę i przystępujemy do przygotowania do transportu.
-Zrozumiałem 92

17:10 Dojazd na miejsce GBARt

-Nowy Targ 998 tu zastęp 90 z Rabki na miejscu, zaraz obok budynku znajduje się łąka my tutaj postaramy się utworzyć lądwisko dla LPR
-Zrozumiałem, LPR będzie za około 5 minut
-Prawidłowo

Chłopaki od razu zabierają ze sobą latarki, dowódca zastępu ustawia radio na kanał współdziałania z LPR, następnie chłopaki wchodzą na łąkę na której jest śnieg, więc pozostaje nam tylko na szybko sprawdzić czy jest bezpiecznie, a następnie rozstawiamy się w kwadrat ok 35x35m. Każdy strażak jest wyposażony w latarkę którą świecą oczywiście w dół aby nie oślepić pilota.

-Nowy Targ dla 90
-Zgłaszam się
-Lądowisko zabezpieczone, czekamy
-Zrozumiałem

-Rabka 90 dla 92
-Zgłaszam się dla 92
-Słuchaj jak LPR będzie już na widoku to od razu daj znać i wtedy będziemy gotowi do opuszczenia budynku
-Prawidłowo

Po około 5 minutach na horyzoncie jest już R6, wcześniej już udało się nawiązać łączność z pilotem, więc po chwili pilot podejmuje decyzja o lądowaniu w wyznaczonym po przez nasz zastęp miejscu. Dowódca staje w pozycji "TU LĄDUJ"

-Zastęp 92 dla 90, śmigło wylądowało, możecie isć już tutaj
-Zrozumiałem wychodzimy.

Zastęp SLRt wychodzi już z poszkodowanym z budynku i kieruje się w kierunku śmigła, które już zatrzymało silniki, załoga LPR opuściła śmigło i udają się w kierunku naszych, którzy transportują poszkodowanego.

Po chwili poszkodowany jest już w helkopterze, teraz przed transportem zajmuje się nim załoga LPR, podając płyny stabilizując jego stan aż dotra do szpitala, nasz dowódca z SLRt przekazuje lekarzowi kartę udzielonej pomocy.

-Nowy Targ 998 dla 499-92
-Zgłaszam się dla 92
-Poszkodowany przekazany załodze LPR, my czekamy aż odleci, w tym momencie lekarz stabilizuje stan przed transportem, w sumie nasze działania zakończone
-Zrozumiałem

Po około 5 minutach, LPR odlatuje, my jeszcze na wymianę zabraliśmy deskę. Po chwili gdy LPR odleciał nasi chłopacy się zwijaja. Sprzęt pochowany do wozów. Na miejsce dociera zastęp 491-21 z JRG. Jednak chłopaki się już spóźnili więc tylko chwila rozmowy i po temacie. Trochę dowódca z JRG się wk...ił że wysłali ich a wiedzieli że szybciej to pójdzie


17:36 Zakończenie działań i odjazd zastępów do remizy

-Nowy Targ 998 dla 499-92
-Zgłaszam się dla 92
-Odjazd do koszar 90 92
-Zrozumiałem

17:44 Powrót do remizy SLRt i GBARt

-Nowy Targ 998 dla 499-92
-Zgłaszam się dla 92
-Zastęp 90 92 w koszarach
-Przyjąłem

Po powrocie do remizy od razu myjemy wozy na zewnątrz, w tym czasie trwa uzupełnienie środków w torbie PSP R1, reszta zostaje zdezynfekowana, i sprzęt wrócił na swoje miejsce, po umyciu i wprowadzeniu wozów do garaży, ogarniamy przedział załogi i myjemy szyby. Chłopaki zdejmują Nomexy i odkładają na miejsca w szatni.

Po ogarnięciu sprzętu chłopaki piją jeszcze kawkę i gadają na luźne tematy...

18:25 Zamkniecie remizy i rozejście się29/Grudzień 2018r
Nr Wyjazdu: 117
Rodzaj zdarzenia: Udzielenie pomocy KPP oraz zabezpieczenie lądowiska dla LPR/Ul Leśna
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 17:00
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 17:04
SLRt - 17:02
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 4min
SLRt - 2min
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 17:44
SLRt - 17:44
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (6)
499[K]92 SLRt Ford Transit 125 T350/Frank-Car (6)

JRG Nowy Targ

491[K]21- GCBAPr 2,5/24/250 MAN LE 18.280/Szczęśniak

Inne

LPR Ratownik 6


Udział w akcji brali:

SLRt

Dowódca: Rafał K
Kierowca: Bogdan G
Rota I: Tomasz M, Marcin G
Rota II: Michał D, Kamil N

GBARt

Dowódca: Zbigniew W
Kierowca: Roman L
Rota I: Paweł L, Jakub K
Rota II: Wojciech M, Krzysztof D

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.984
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #322 dnia: 13 Styczeń 2019, 23:53:50 »
29.12.2018r MZ


A więc po powrocie z poprzedniej akcji, i tak większość młodych szybko się uszykowała i pobiegła gdzieś na imprezy, natomiast kadra ta już starsza poszła gdzieś na drineczka do sąsiadów, bądź zasiedli rodzinnie przed telewizorem przy piwku i oglądneli jakiś film w TV. Jak to mówią ilu ludzi tyle pomysłów na wieczór. Jednak nikt się nie spodziewał że dzisiejszy dzień będzie aż tak pracowity dla naszych druhów...

21:00 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie od pogotowia o pomocy, ponieważ ich zastęp dopiero wraca z poprzedniego wezwania z Nowego Targu, a otrzymali zgłoszenie o leżącym mężczyźnie na ulicy Rynek w Rabce. Dyżurny po przyjęciu zgłoszenia od razu selektywnie alarmuje OSP Rabka

A wiec spokojny sobotni wieczór już po raz trzeci dzisiejszego dnia zostaje przerwany przez wnoszącą się nad miastem Syrenę Alarmową. Chłopaki, którzy pozostali w domach czy znajdują się w pobliżu od razu zrywaja się i udaja w kierunku remizy.

Jako pierwszy dociera Naczelnik, po około minucie, bramy zostały podniesione i odebrane zostaje zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki !!!
-Zgłaszam się dla Rabki, wyjedź na Rynek, leży tam mężczyzna, pogotowie będzie za około 15 minut
-Zrozumiałem

Naczelnik po odebraniu zgłoszenia wpada do szatni i zakłada Nomexy, w tym czasie do remizy dociera kierowca Bogdan, oraz Z-ca naczelnika. Od centrum natomiast wpada swoim samochodem Wojtek oraz dawno niewidziany Andrzej
Wszyscy natychmiast wpadają do szatni i zakladają na siebie Nomexy następnie pakują się do Forda, który jest już odpalony przez kierowcę.

21:02 Wyjazd SLRt w 5[ALARMOWO] do remizy docierają kolejni druhowie, którzy już nie załapali się na alarm.

-Nowy Targ 998 tu 499-92 zgłaszam wyjazd
-Zrozumiałem

Po wyjeździe od razu w lewo i Ul Zakopiańską do ronda, na którym odbijamy w prawo na Orkana i docieramy do końca ulicy i na skrzyżowaniu w lewo na Ul Sądecką, która biegnie do Rynku. Po około 2 minutach zastęp dociera na miejsce.

21:04 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu 499-92 na miejscu, widzimy leżącego mężczyznę pod jednym z budynków, dysponuj Policję
-Zrozumiałem 92, Policja już powiadomiona, pogotowie w drodze, podaj reszte sytuacje
-Przyjąłem

Po dojeździe od razu kierowca przystępuje do rozłożenia masztu oświetleniowego na SLRt, w tym czasie rota z trobą PSP R1 oraz deską od razu udają się do mężczyzny.

Jak się okazuje mężczyzna lat około 60, nieprzytomny, wyczuwalna mocna woń alkoholu, brak jakichkolwiek obrażeń stwierdzających że mógł zostać potrącony, po sprawdzeniu funkcji życiowych, zachowane jednak są spowolnione, więc prawdopodobnie doszło do wyziębienia organizmu. Natychmiast wyciągnięto z torby zestaw tlenoterapii biernej czyli maskę z rezerwuarem i założono ją poszkodowanemu z tlenem o przepływie 9l/min, następnie poszkodowanego przełożono na deskę i owinięto folią NRC, przed dalszym wychładzaniem organizmu. Teraz pozostaje nam dozorować stan poszkodowanego do przyjazdu ZRM.

-Nowy Targ dla 499-92
-Zgłaszam się dla 92
-Słuchaj poszkodowany pod wpływem alkoholu, nieprzytomny doszło również do wychłodzenia organizmu, w tym momencie poszkodowanemu podano tlen oraz przełożono na deskę i okryto folią NRC, czekamy na ZRM, funkcje życiowe spowolnione
-Zrozumiałem, prawidłowo

Po około 3 minutach po nas na miejscu Policja, my przekazujemy sytuację jaką zastaliśmy, chłopaki reszte zajmują się swoimi czynnościami, natomiast pogotowie po 10 minutach również dociera na miejsce, więc od razu przekazujemy im poszkodowanego do karetki, tam już poszkodowany dostaje kroplówkę. Nasze działania zostają zakończone po przekazaniu poszkodowanego, na wymianę zabieramy deskę oraz maske z rezerwuarem. Po chwili ZRM odjeżdża na SOR, my pakujemy sprzęt na wóz i również kończymy działania.

21:21 Odjazd do remizy

-Nowy Targ 998 dla 499-92
-Zgłaszam się dla 92
-Działnia zakończone, poszkodowany przekazany ZRM, Policja zostaje na miejscu i prowadzi jeszcze swoje czynności my wracamy
-Prawidłowo

21:25 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu 499-92 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie od razu myjemy nasz wóz przed wprowadzeniem go do garażu, następnie dezynfekujemy sprzęt medyczny i doprowadzamy go do porządku. Po wszystkim chłopaki zdejmują Nomexy i jeszcze krótka rozmowa.

21:40 Zamkniecie remizy i rozejscie się do domów.


29/Grudzień 2018r
Nr Wyjazdu: 118
Rodzaj zdarzenia: Udzielenie pomocy KPP /Ul Rynek
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 21:00
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 21:02
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt-
SLRt - 2min
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 21:25
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]92 SLRt Ford Transit 125 T350/Frank-Car (5)

Inne

ZRM "P"
Policja (1)

Udział w akcji brali:

Dowódca: Rafał K
Kierowca: Bogdan G
Rota I: Tomasz M, Andrzej O
Rota II: Wojciech M


Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.984
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #323 dnia: 14 Styczeń 2019, 00:17:04 »
Podsumowanie roku 2018r

Jednostka OSP Rabka-Zdrój w 2018r wyjeżdżała do zdarzeń 118 razy, w tym poza gminę 22 razy a poza powiat 3 razy.

Jednostka nasza uczestniczyła w pożarach 39 razy z czego 10 poza gminą oraz 3 poza powiatem.
W miejscowych zagrożeniach braliśmy udział 70 razy, z czego 9 poza gminą
Do alarmów fałszywych wyjeżdżaliśmy 7 razy z czego 1 raz poza gminę.
Do Zabezpieczeń Rejonu JRG ściągano nas 2 razy, a w ćwiczeniach nasza jesnotka brała udział 1 raz.


Nasze wyjazdy do Miejscowych Zagrożeń można podzielić na:


Wypadki i Kolizje w których braliśmy udział 20 razy
Skutki nawałnic usuwaliśmy 24 razy
Natomiast inne zdarzenia takie jak: Neutralizacje wycieków z jezdni, zabezpieczenia lądowisk dla LPR, wypadki w lasach oraz sprzątania po kolizjach, otwarciach mieszkań, pomiarów tlenków węgla i udzielenia pomocy medycznej do czasu dojazdu ZRM nasza jednostka wyjeżdżała 27 razy.

Nasze zastępy natomiast wyjeżdżały:

GCBA Jelcz - 33 wyjazdy
GBARt Scania - 25 wyjazdów
SLRt Ford - 29 wyjazdów
SH Star - 17 wyjazdów.

Nasze dokoniania w 2018r

Zakup fabrycznie nowego samochodu typu SLRt Ford Transit
Zakup wyposażenia do SLRt, w tym ciężkiego zestawu Hydraulicznego Holmatro
Zakup innego sprzętu ratowniczego, jak i doposażenie samochodów gaśniczych w sprzęt pomiarowy itp.
Zakup fabrycznie nowego samochodu GBARt Scania P370
Zakup samochodu typu SH (Podnośnik) Star 200

Plany na 2019r

Doposażenie samochodu GBARti w zestaw hydaruliczny min średni
Zakup sprężarki do nabijania butli z powietrzem
Zakup kolejnego sprzętu, który usprawni nasze działania
Remont remizy, w tym sali oraz pomieszczeń typu łazienki i kuchnia
Remont pomieszczeń garażowych
Podniesienie wyszkolenia wśród członków JOT
Pozyskanie kolejnych członków JOT

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.984
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #324 dnia: 01 Luty 2019, 22:58:42 »
1.01.2019r Pożar

A więc mamy sylwestra, wszyscy nasi druhowie spędzają go na swój sposób, jedni pojechali gdzieś na imprezy, inni siedzą w domach ze znajomymi, oglądając "sylwestra marzeń" z Zakopanego. Jednak z Komendy Powiatowej przyszła wiadomosć do naczelnika żeby minimum jeden zastęp był w gotowości na ewentulane wyjazdy. Tak więc co niektórzy sylwka spędzą po trzeźwemu oraz w miarę blisko remizy.
No i dochodzi północ, wszyscy uczestnicy imprez oraz domownicy wychodzą na zewnątrz aby przywitać nowy rok, ruch drogowy znikomy natomiast miasto jest pełne ludzi, którzy czekaja aż odpala fajerwerki, część ludzi już nie doczekała do północy więc widać pierwsze odpalone fajerwerki...

00:00 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o pożarze budynku  w miejscowości Sieniawa, z informacji uzyskanych przez dyżurnego pali się budynek mieszkalny III piętrowy o konstrukcji drewnianej, pożar prawdodpodobnie rozpoczęty przez fajerwerki, które uderzyły kilkukrotnie w ścianę budynku. Pożar jest na zewnątrz i wychodzi po piętrach na dach, mieszkańcy budynku w chwili zauważenia pożaru przystąpili do ewakuacji. Dyżurny po przyjęciu zgłoszenia od razu wysyła od siebie zastęp 491-21 i 53 oraz selektywnie alarmuje jednostki OSP Sieniawa, Raba Wyżna i Bielanka, oraz powiadamia Pogotowie Energetyczne i Policję.

Jednak po chwili dyżurny odbierając kolejne telefony ze zgłoszeniami o pożarze budynku i widocznej dużej łunie na miejscowością postanawia zadysponować kolejne jednostki OSP, więc selektywnie wywołuje Rokiciny Podhalańskie, Chabówkę oraz Rabkę. Międzyczasie jednostki wcześniej alarmowane odbierają już zgłoszenie...

00:02 A wiec mieszkańcy Rabki oraz turyści podziwiaja fajerwerki nad miastem, nasi strażacy w niby oglądają pokaz fajerwerków, jednak jest ten niepokój... No i pośród strzelających fajerwerków wznosi się nasza Syrena Alarmowa, która przebija się przez ten huk związany z Nowym Rokiem. Strażacy, którzy zobowiązali się być w gotowości natychmiast wskakują do samochodów, bądź na piechotę udaja się w kierunku remizy. Ludzi na ulicach mnóstwo więc trzeba zachować ostrożność, oczywiście pod remizą pełno gapiów z telefonami.

Pierwszy do remizy dociera Naczelnik, tuż za nim wjeżdża z-ca naczelnika, który na nasłuchu radia już spodziewał się że nas zaalarmuja. Remiza zostaje otwarta, chłopaki wpadają do szatni i zakładaja Nomexy, pierwszy przebrany naczelnik odbiera z DSP zgłoszenie.

-Nowy Targ dla Rabki !!!!
-Zgłasza się Nowy Targ, OSP Rabka wyjeżdżaj ciężkim do Sieniawy pozar budynku mieszkalnego!!!
-Tylko ciężki idzie?!!!
-Tak tylko drugi zostaje w zabezpieczeniu terenu własnego !!!
-Przyjałem

Z-ca naczelnik, który miedzyczasie się przebrał już odpala Jelcza i daje mu po garach w celu szybkiego nabicia powietrza do układu hamulcowego, do remizy dociera po chwili kierowca Bogdan, a od centrum miasta druh Sebastian, Andrzej i Wojciech. Czyli cała szóstka, która deklarowała swoją gotowość na noc sylwestrową. Wszyscy się przebierają po czym pakują do Jelcza, jako dowódca zasiada z-ca naczelnika. Oczywiście dobiegaja również druhowie, którzy nie łapią się bądź też są pod wpływem i przybiegli z ciekawości... Zastęp gotowy do wyjazdu już podczas 3 cyklu syreny.

00:04 Wyjazd GCBA w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu 499-91 zgłaszam wyjazd w pełnej obsadzie pożar Sieniawa
-Zrozumialem 91

Po wyjeździe od razu w lewo i ul Zakopiańską lecimy w kierunku Chabówki a dalej na Rabę, oczywiście ulice są pełne ludzi, którzy 4 minuty temu witali nowy rok, przez rondo tniemy prosto i przez skrzyżowanie ze światłami również. Kierowca z Jelcza próbuje wycisnąć pełną moc, żeby jak najszybciej dojechać na miejsce, przed nami jedzie zastęp GBA z Chabówki
Po przejechaniu całej Raby na skrzyżowaniu w lewo i po kilkuset metrach jesteśmy już w Sieniawie. Już z okolicy około 2km widać łunę ognia...

00:14 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu 499-91 na miejscu
-Zrozumiałem 91, na miejscu

Po naszym dojeździe na miejscu są obecne już zastępy GCBA z OSP Sieniawa, a także GBARt i GBA z OSP Raba Wyżna i GBA z OSP Bielanka. Wraz z nami na miejsce dojechał zastęp GBA z Chabówki.

Jak się okazuje na miejscu pali się budynek mieszkalny konstrukcji drewnianej o 3 kondygnacjach oraz poddaszu, pożar rozpoczął się na jednej ze ścian na I piętrze i zajął momentalnie II i III piętro budynku wychodząc na dach, pożar wdarł się również do wewnątrz. W ciągu około kilku minut pożarem objęty został cały budynek od wewnątrz i zewnątrz.

Po dojeździe pierwszych sił i środków z miejscowej OSP Sieniawa, od razu sprawdzono czy mieszkańcy są poza budynkiem co znalazło potwierdzenie, kolejną rzeczą była prosba do SKKP o powiadomienie elektrowni o wyłączeniu prądu w miejscowości. W tym czasie również z zastępu GCBA podano dwa prądy wody w natarciu na płomienie od zewnątrz. Na tą chwilę działania od wewnątrz są całkowicie niemożliwe z powodu bardzo mocno rozwinietego pożaru.

Chwilę po miejscowej jednostce na miejscu zjawiają się zastępy GBARt i GBA z OSP Raba Wyżna, natychmiast utworzono zasilanie wodne dla pierwszego zastępu, oraz zbudowano kolejne dwa prądy wody w natarciu od drugiej strony budynku, tutaj strażacy są już ubrani w AODO, jednak że działają na zewnątrz to nie zostają podłączone. Dodatkowo z GBARt oświetlono teren działań. Strażacy z zastępu GBA z Raby natychmiast po dojeździe od razu wyciągają Motopompe Tohatsu oraz ssawne i udają się z pompą do pobliskiego rzeki, która jest po drugiej stronie miejsca pożaru jakieś 60m. W tym czasie od swojego GBA chłopaki już budujją w kierunku punktu czerpania linię z odcinków W75. Po kilku minutach już zasilanie wodne jest utworzone i cigłość w dostawie wody jest na tą chwilę w miarę wystarczająca.

Kolejna jednostka, która dociera na miejsce to GBA z Bielanki, chłopaki po dojeździe na miejsce zatrzymuja pojazd na pasie jezdni, po czym dostają zadanie zbudowania od swojego wozu kolejne dwie linie gaśnicze i podania ich bezpośrednio na zachodnią i północną ścianę budynku, w tym czasie wcześniej przybyłe zastępy podają prądy od południowej części oraz północnej i wschodniej.

Gdy tylko chłopaki z Bielanki podali wodę z dwóch linii na miejsce dociera zastęp GBA z Chabówki oraz nasz GCBA, oba zastępy czyli nasz i Chabówki zatrzymują się tuż za wozem z Bielanki. Nasze zadanie to budowanie zasilania dla GBA z Chabówki, która natomiast zasila Bielankę.

Z naszego wozu rozwinięto jeden odcinek W75 i podłączono od nasady tłocznej Jelcza do nasady zasilającej GBA z Chabówki, kierowca po załączeniu przystawki i udaniu się do panelu autopompy nawadnia linię i rozpoczyna przepompowanie zawartości zbiornika naszego Jelcza. Rota I w tym czasie zakłada AODO, jednak ich nie podłącza i zabierają z naszego wozu dwa odcinki 3 odcinki W52 oraz przełącznik 75/52 oraz prądownicę Turbo-Jet i następnie od środkowej nasady rozdzielacza z OSP Bielanka rozwijają 3 linię gaśniczą. Następnie nasza rota podaje prąd wody zwarty z poziomu ziemi do wnętrza budynku przez otwory okien, w celu tłumienia płomieni wewnątrz.

Po naszym zastępie na miejsce docierają 491-21 i 53 z JRG, oraz GBA z OSP Rokiciny Podh. Jednak z powodu braku możliwości użycia podnosnika zostaje on zawrócony do koszar, a zastęp 21 zasila naszego Jelcza, natomiast wóz z JRG zasila GBA z Rokicin. Dowodzenie na miejscu przejmuje 491-13.

Po około 30 minutach działań udaje się opanować rozgorzenie na parterze oraz I piętrze budynku, po przez podawanie przez okna prądów wody, jednak płomienie nadal trawią II piętro i poddasze. W tym momencie ratownicy przy stanowiskach gaśniczych, którzy mają ubrane aparaty wchodzą do budynku na parter z liniami i rozpoczynają całkowite opanowanie płomieni. Nasza rota I również udała się do wnętrza i rozpoczyna opanowanie płomieni, które nadal są wewnątrz budynku.

Nasza rota II w tym czasie również założyła AODO i zabrała drabinę D10W natomiast nasz Dowódca zabrał piłę ratowniczą oraz siekierę i cała trójka udała się w miejsce pożaru. Tutaj już z udziałem 4 strażaków rozkładamy naszą drabinę do budynku i nasza rota II przejmuje jedną z linii gaśniczych i wchodzi z nią po drabinie, a następnie przystepuje do otwarcia dachu, po przez usuwanie poszycia dachowego wykonanego z gontów. Wszystkie usuwane gonty zostają zrzucane na dół.

Decyzją KDR rozłożono jeszcze 3 drabiny i podjęto podobne działania, jak u naszej roty II. Z racji że potrzeba będzie jeszcze wody i aparatów na miejsce zostają zadysponowane zastępy z OSP Skawa, Klikuszowa, Pieniążkowice oraz Piekielnik.

W tym czasie na miejsce dociera również Policja, która rozpoczyna wstępne czynności dochodzeniowe, dach zostaje rozebierany, wnętrze dogaszane, ratownicy powoli udają się na I piętro i tam całkowicie opanowują pożar. Na poddasze natomiast podwane są prądy wody z drabin przystawnych po dostępie przez dach. Co około 25 minut następuje wymiana ratowników pracujących w AODO wewnątrz budynku, na ich miejsce wchodzą kolejni ratownicy, a ci którzy opuścili budynek udają się na wymianę butli oraz odpoczynek.

Na miejsce dotarły kolejne zastępy z zadysponowanych OSP, pożar opanowany, w tym momencie czyli po około 1,5 godzinie, w tym momencie niema już zadymienia więc strażacy bez aparatów wchodzą do budynku i rozpoczynamy dokładne dogaszanie z jednoczesną rozbiórką oraz przegrzebaniem pogorzeliska. Całe wyposażenie zostaje usuwane z budynku, jednak w tym wszystkim mróz około 10 stopni nie ułatwia zadania. Pomocne w dogaszania u lokalizacji zarzewi są kamery termowizyjne. Na miejscu Pogotowie Eneregetyczne, która odcina budynek od prądu.

Po około 2,5 godzinie dogaszania, pożar całkowicie ugaszony, to co zostało rozebrane, jest już wyrzucone na zewnątrz i przelewane jeszcze wodą, trwają ostatnie przeglądy budynku przez KDR, za pomocą kamery termowizyjnej. Decyzją KDR, jednostki z poza gminy zostają odesłane do koszar, w tym i my, pozostałe zostają jeszcze w celu dozoru.
Nasi zwijajja sprzęt na wóz.

4:21 Zakończenie działań i odjazd do remizy naszego zastępu

-Nowy Targ 998 dla 499-91
-Zgłaszam się dla 91
-Na polecenie KDR, odjazd z miejsca zdarzenia
-Zrozumiałem

4:36 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu 499-91 w koszrach
-Zrozumiałem

Po powrocie od razu przystępujemy do mycia wozu, następnie miedzyczasie wymieniono butle w aparatach oraz wyczyszczono maski, mokre odcinki zostają wciągniete na wieżę a suche odcinki włożono do wozu. Pilarki oraz sprzęt burzący umyto, w pilarkach uzupełniono paliwo i olej oraz sprawdzono czy nie została uszkodzona. Oczywiście nasz drugi zastęp jeszcze nie wrócił z pożaru kontenera.

Po doprowadzeniu Jelcza do gotowości zostaje wprowadzony do garażu, a chłopaki zdejmujją Nomexy po czym wszyscy udają się do domów na zasłużony odpoczynek.


1/Styczeń 2019r
Nr Wyjazdu: 1
Rodzaj zdarzenia: Pożar budynku mieszkalnego/Sieniawa XX
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:TAK/NIE
Godzina Alarmowania: 00:02
Godzina Wyjazdu:

GCBA - 00:04
GBARt -
SLRt - 21:02
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA- 2min
GBARt-
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA - 4:36
GBARt -
SLRt -
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]91 GCBA   5/32   Jelcz 442 /JZS (6)

OSP Chabówka

497[K]97- GBA 3/24 DAF 75/Doeschot- Rosenbauer,

OSP KSRG Raba Wyżna

499[K]66- GBAM 2,5/16+12 Star 244/Osiny
499[K]72- GBA 2,5/24 Mercedes Benz Atego/Bocar

OSP Skawa

497[K]42- GCBA 4,5/32 MAN TGM 18.340/Bocar

OSP Rokiciny Podhalańskie

498[K]52- GBA 3/16 Volvo FL 280/Bocar

OSP Sieniawa

498[K]54- GCBA 4/16 Scania 81/Hebra

OSP Bielanka

498[K]47- GBAM 2,5/16+12 Mercedes Benz 1017/Bachert

JRG Nowy Targ

491[K]21- GCBAPr 2,5/24/250 MAN LE 18.280/Szczęśniak
491[K]53- SCH 30 Volvo FM 12/Bumar

OSP Klikuszowa

497[K]72 - GCBA 10/32 Tatra 815/Karosa

OSP Pieniążkowice

498[K]39 - GBA 3/16 Iveco Eurocargo 140E24/Profis

OSP KSRG Piekielnik

499[K]21- GCBA 7/32 Scania P400/Szczęśniak

Inne

Policja
Pogotowie Energetyczne

Udział w akcji brali:

Dowódca: Rafał K
Kierowca: Bogdan G
Rota I: Tomasz M, Sebastian B
Rota II: Andrzej O, Wojciech M

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.984
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #325 dnia: 02 Luty 2019, 15:55:59 »
1.01.2019r Pożar

A więc Nowy Rok dobrze się nie zaczął a tu po dwóch minutach nasza jednostka już udała się do pierwszej akcji w tym roku, emocje z lekka opadły po kilkudziesięciu minutach, i wszyscy wrócili do imprezowania, pozostali strażacy, którzy przybyli na alarm ale się nie załapali również zamknęli remizę i powrócili do znajomych czy tam rodzin i dalej świętują...

2:00 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o pożarze samochodu przy posesji w Rabce Zarytem XXX, z informacji przekazanych dyżurnemu samochód stoi w pełnym ogniu i stwarza zagrożenie dla budynku mieszkalnego. Dyzurny po przyjęciu zgłoszenia selektywnie alarmuje OSP Zaryte, oraz Rabkę, powiadomiona zostaje również Policja.

A więc na mieście nadal odpalane są co jakiś czas fajerwerki, na ulicach nadal pełno imprezowiczów, którzy jeszcze opijają Nowy Rok szlajając się... Nad miastem ponownie wznosi się nasza Syrena Alarmowa, która roznosi się bardzo dobrze z racji nocy. Strażacy, natychmiast ruszają do remizy, jedni biegnąc inni jadąc samochodami...

Pierwszy po około półtorej minucie jest Zbyszek, otwiera on remizę i udaje się do szatni gdzie zakłada Nomex, chwilę po nim dociera druh Przemek, który również się przebiera w szatni. Odebrane zostaje zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ dla Rabki !!!
-Zgłaszam się dla Rabki
-Co masz dla mnie?
-Słuchaj wyjeżdżaj Rabka Zaryte XXX, pożar samochodu w zagrożeniu budynek mieszkalny
-Zrozumiałem !!!

Od razu Zbyszek odpala Scanię i zostaje już jako kierowca. Po zakończeniu trzeciego cyklu syreny, do remizy docierają kolejne dwa samochody strażaków, w tym bracia Romek i Paweł, natomiast w drugim samochodzie wjeżdża druh Łukasz M. Wszyscy tylko wpadają do szatni i szybko zakładają Nomexy po czym wskakują do wozu, jako dowódca zasiada Paweł, reszta do tyłu, gdzie rota zakłada już aparaty.

2:04 Wyjazd GBARt w 5[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 dla Rabki
-Zgłasza się Nowy Targ dla Rabki
-Wyjazd zastępu 90
-Zrozumiałem

Po wyjeździe od razu w prawo i na skrzyżowaniu w lewo na Ul Jana Pawła, następnie na Ul Kasprowicza i na kolejnym skrzyżowaniu w prawo na Ul Sądecką, którą lecimy w kierunku DK28. Na rondzie w prawo i już jesteśmy w Zarytem, teraz już szukamy adresu. Gdy nasza jednostka była w połowie drogi OSP Zryte już zgłosiło dojazd na miejsce.

2:09 Dojazd na miejsce GBARt

-Nowy Targ 998 dla Rabki 90
-Zgłasza się Nowy Targ dla 90
-Na miejscu
-Zrozumiałem, podaj sytuację 90
-Zaraz podam sytuację idę na rozpoznanie

Po dojeździe naszym na miejsce, obecna jest już miejscowa jednostka OSP Zaryte zastępem GCBA Tatra, chłopaki po dojeździe od razu przystąpili do budowy dwóch linii gaśniczych. Następnie podane zostają prądy wody w natarciu na samochód oraz w obronie na budynek mieszkalny.

Jak się okazuje na miejscu, płonie samochód marki Opel Agila stojący w bliskim położeniu budynku mieszkalnego konstrukcji drewnianej. Pojazd nie posiada instalacji LPG oraz nie jest użytkowany, więc na samozapłon jest to mało prawdopodobne więc najpewniej doszło do podpalenia. W chwili przyjazdu na miejsce pierwszych sił i środków pojazd był całkowicie objęty pożarem.

Nasza rota wyposażona w AODO po opuszczeniu wozu natychmiast zabiera hooligana i udaje się w kierunku miejsca pożaru, następnie przejmujemy linię gaśniczą od ratowników z Zarytego z racji że oni nie ubrali aparatów. Po przejęciu linii nasza rota podaje prąd wody do wnętrza pojazdu doghaszając pojazd. W tym czasie nasz dowódca, który przejął dowodzenie udaje się przekazać sytuację do SKKP, w tym czasie pozostały ratownik wyjmuje z wozu Kamerę Termowizyjną.

-Nowy Targ 998 dla Rabki 90 zgłoś się !
-Nowy Targ zgłasza się dla Rabki 90
-Słuchaj pożar samochodu Opel Agila, pojazd w pełnym ogniu po dojeździe Zarytego, podane są dwa prądy wody jeden w natarciu na wrak, drugi w obronie budynku mieszkalnego konstrukcji drewnianej, pojazd nieużytkowany więc brak akumulatora oraz nie posiada instalacji LPG. My udajemy się z kamerą do budynku sprawdzić czy gdzieś jednak nie ma zarzewia pożaru siły wystarczające, zadysponuj Policję ponieważ może być to podpalenie
-Zrozumiałem 90, Policja w drodze podaj informacje po sprawdzeniu budynku
-Zrozumiałem

Jeden z ratowników wraz z dowódcą sprawdzają kamerą budynek z zewnątrz a później wewnątrz, pożar samochodu już opanowany, trwa przelewane, otwarto maskę za pomocą hooligana i dokładnie przelewana jest komora silnika. Po sprawdzeniu całego budynku brak oznak pożaru, ratownicy wychodzą i teraz kamerą sprawdzamy wrak pojazdu i tam gdzie jeszcze temperatura jest wysoka zostaje on przelany i jednocześnie chłodzony. Zaprzestano już podawania prądu wody w obronie. Na miejsce dociera Policja..

-Nowy Targ dla Rabki 90
-Zgłasza się Nowy Targ dla 90
-Słuchaj budynek sprawdzony, brak oznak przemieszczenia pożru, na miejscu Policja, my powoli kończymy działania, trwa przelewanie wraku
-Zrozumiałem

Dowódca udaje się do samochodu i wypisuje pisemne przekazanie mienia objętego działaniami dla właściciela, Policja prowadzi swoje czynności.

Podczas kiedy trwa przekazanie miejsc działań właścicielowi dyżurny SKKP nas wywołuje...

-OSP Rabka zastęp 90 dla Nowy Targ 998!
-Zgłasza sie Rabka
-Słuchaj natychmiast udaj się na Ul Orkana na cmentarz, pożar kontenera
-Zrozumiałem już się tam udajemy!!!

Kierowca, który odebrał kolejne zgłoszenie od razu woła naszych, że mamy kolejny alarm, więc cała 4 strażaków porzuca tutaj działania i biegnie w kierunku wozu, następnie pakują się do kabiny. Na miejscu działania dokończy OSP Zaryte.

2:30 Przedysponowanie do kolejnego zgłoszenia, odjazd alarmowy GBARt

-Nowy Targ 998 dla Rabki 90
-Zgłaszam się dla 90
-Udajemy się alarmowo do pożaru śmietnika
-Zrozumiałem

2:38 Dojazd na miejsce, już z kilkuset metrów widać było wydobywające się ogromne kłęby dymu oraz pojedyncze płomienie z kontenera przy cmentarzu.

-Nowy Targ 998 dla Rabki 90
-Zgłaszam się dla 90
-Na miejscu, pożar kontenera na śmieci przy cmentarzu, kontener metalowy około 6 kubików pojemności, panuje gęste zadymienie
-Zrozumiałem 90

W trakcie dojazdu rota ściągnęła aparaty, które były użyte wcześniej i założyła kolejne dwa pełne, po dojeździe chłopaki od razu wysiadają z wozu i rota w AODO rozwija LSN, kierowca natomiast załącza przystawkę autopompy i udaje się do panelu, gdzie nawadnia linię.

Po chwili rota rozpoczyna podanie prądu wody w natarciu, otwierając klapy na kontenerze i podając prąd wody w celu stłumienia pożaru. Jak się okazuje wewnątrz są typowe śmieci dla cmenatrza, czyli wkłady po zniczach, stare wiązanki itp... kontener w połowie wypelniony.

Decyzją dowódcy, otwieramy tylne drzwi kontenera i bosakami wyciągnięmy te śmicie na zewnątrz tym samym dogaszając pożar.

Więc rota w AODO otwiera tylne drzwi kontenera, w tym czasie jeden ze strażaków ściąga z dachu bosak oraz widły. Rota przejmuje podręczny sprzęt i rozpoczyna wygrzebywanie śmieci z kontenera na zewnątrz, natomiast jeden ze strażaków przejmuje LSN i dogasza pozostałości.

-Nowy Targ dla Rabki 90
-Zgłaszam się dla 90
-Pożar opanowany, trwa dogaszanie, właśnie wyciągamy te śmieci z kontenera i dogaszamy na zewnątrz, przyślij zarządcę i Policję
-Zarządca powiadomiony, Policji na tą chwilę brak w okolicy
-Zrozumiałem

Po około 20 minutach pożar został ugaszony, zarządca dotarł już na miejsce, więc dowódca przekazuje mu pisemnie miejsce zdarzenia, my zwijamy sprzęt.

2:58

Działania zakończone, sprzęt zwinięty, chłopaki pakują się do wozu

-Nowy Targ 998 dla Rabki 90
-Zgłaszam się dla 90
-Działania zakończone, miejsce przekazane pisemnie zrządcy, który czeka na Policję, my wracamy
-Zrozumiałem

3:00 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 w koszarach
-Zrozumiałem

Ledwo wjechaliśmy na plac przed remizę i dyzurny ponownie nas wywołuje...

-OSP Rabka 90 OSP Rabka 90 dla Nowy Targ 998!
-Zgłasza się 90
-Słuchaj wyjeżdżaj kolejny pożar śmietnika na Ul Rynek!
-Zrozumiałem już się udajemy
-Przyjałem ile macie wody?
-Pół zbiornika
-Przyjąłem

Wyjazd alarmowy do działań...

3:02 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 dla Rabki 90
-Zgłaszam się dla 90
-Na miejscu, słuchaj, pali się plastikowy pojemnik na śmici o pojemnośći ponad 1 litrów, pożar rozwinięty więc my przystępujemy do działań
-Zrozumiałem

Po dojeździe nie pozostaje nic innego jak od razu rozwinąć LSN, kierowca uruchamia przystawkę autopompy i udaje się na tył autopompy, następnie rota bez aparatów, ponieważ wszystkie 4 sztuki są puste, przystępują do podania wody z odległości na palący się kontener ze śmiciami, które i tak już się wysypały od dołu po przepaleniu spodu.

W sumie po kilku minutach pożar stłumiony, teraz widłami zostają przegrzebane śmieci i przelane dokładnie wodą. Dowódca przekazuje informacje do SKKP

-Nowy Targ 998 dla Rabki 90
-Zgłaszam się dla 90
-Słuchaj pożar opanowany, trwa ostatnie przelanie pojemnika, z jednej z restaurcji, na miejscu brak Policji oraz właściciela, my kończymy działania i wracamy
-Zrozumiałem

3:15 Zakończenie działań i odjazd do remizy

-Nowy Targ 998 dla Rabki 90
-Zgłaszam się dla 90
-Zakończone działania, wracamy
-Prawidłowo

3:20 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 dla Rabki 90
-Zgłaszam się dla 90
-W koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie chłopaki w pierwszej kolejności uzupełniaj zbiornik z wodą, oraz miedzyczasie wymieniają puste butle w AODO na pełne, dalsze czynności skupiają się na umyciu wozu oraz podręcznego sprzętu. Gdy wóz umyty i zatankowany, zostaje wprowadzony do garażu. Sprzęt włożony na swoje miejsce, chłopaki zdejmują Nomexy po czym jeszcze chwilę rozmawiają.

3:55 Zamknięcie remizy i rozejście się do domów


1/Styczeń 2019r
Nr Wyjazdu: 2-4
Rodzaj zdarzenia: Pożar Samochodu- Zaryte/Pożar kontenera na śmieci-Cmentarz Ul Orkana/Pożar kontenera na śmieci Ul Rynek
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 02:00/Przedysponowanie 2:30/3:00
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 2:04
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 4min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 3:20
SLRt -
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (5)

OSP Zaryte

498[K]96 GCBA 8/32 Tatra T815/Karosa

Inne

Policja

Udział w akcji brali:

Dowódca: Paweł L
Kierowca: Zbigniew W
Rota I: Roman L, Łukasz M
Ratownik: Przemysław P


Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.984
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #326 dnia: 07 Luty 2019, 23:03:12 »
1.01.2019r Pożar

A wiec, chłopaki około 5 minut temu zamknęli remize i udali się do domów raczej, no bo już ludzie, raczej zakończyli imprezy, i poszli spać. Na mieście już można powiedzieć że cisza, jeszcze gdzieś tam można usłyszeć jakieś strzały fajerwerek. Z tego co wiadomo również pożar w Sieniawie został ugaszony i jednostki powoli zostają wycofane z działań.

4:00 Dyżurny SKKP w Nowem Targu odbiera zgłoszenie o pożarze kontenera na śmieci w Rabce na cmentarzu komunalnym przy Ul Kilińskiego. Duzurny po przyjęciu zgłoszenia selektywnie alarmuje OSP Rabka oraz Zaryte. Na miejsce wezwano również Policję.

No wiec parę osób ledwo przekroczyło progi domów, bądź jeszcze nie przekroczyli a tu nad Rabką znów wznosi się nasza Syrena Alarmowa, tak więc wszyscy ponownie pakujją się do samochodów i pędzą w kierunku remizy.

Po minucie pierwszy w remizie jest Zbyszek, który otwiera ją i od razu biegnie do szatni gdzie zakłada swój Nomex, następnie udaje się do DSP i odbiera zgłoszenie

-Nowy Targ 998 dla Rabki
-Zgłaszam się dla OSP Rabka
-Co masz dla mnie?!!
-Pożar kontenera na śmieci na cmentarzu komunalnym Ul Kilińskiego, zadysponowano również do pomocy Zaryte
-Zrozumiałem!

Zbyszek znów wsiada do Scanii i ją odpala, do remizy zjeżdża się dokładnie taki sam skład wyjazdowy jak uprzednio, wszyscy od razu udają się do szatni gdzie ubierają swoje Nomexy po czym zajmują miejsca w wozie, dowodzi ponownie Paweł.

4:03 Wyjazd GBARt w 5 [ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 dla Rabki 90
-Zgłaszam się dla 90
-Wyjazd 90
-Zrozumiałem

Po wyjeździe od razu w lewo lecimy przez rondo na wprost w kierunku Chabówki, następnie na skrzyżowaniu ze światłami w prawo na Podhalańską i na kolejnym skrzyżowaniu w lewo na Ul Kilińskiego, którą jedziemy kilkaset metrów po czym skręcamy w prawo na drogę prowadzącą do cmentarza.

4:07 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 dla Rabki 90
-Zgłaszam się dla 90
-Na miejscu, pożar kontenera na śmieci w pełni nimi wypełnionego pojemność kontenera to 10 kubików, pożar otwarty, kontener metalowy, po dojeździe Zarytego siły wystarczające, zadysponuj Policję na miejsce
-Zrozumiałem, policja w drodze

A więc od razu nasza rota wyskakuje w AODO, i przystępujemy do rozwinięcia linii gaśniczej zbudowanej z przełącznika 75/52 oraz odcinka W52 i prądownicy Turbo-Jet. Kierowca uruchamia przystawkę autopompy oraz udaje się do panelu i nawadnia linię. Po chwili podany zostaje prąd wody w natarciu na płomienie, które mają około 2 metrów ponad kontener.

Po około 4 minutach płomienie zostają zbite, na miejsce dociera również GCBA Tatra z OSP Zaryte, chłopaki po dojeździe od razu budują linię zasilajjącą do naszej Scanii. Z naszego wozu rozwinięte zostaje również Szybke Natarcie, jedną linię przejmują chłopaki z Zarytego a drugą obsługuje nasz ratownik. Nasza rota w aparatach zabiera widły i rozpoczyna wygrzebywanie zawartości kontenera na zewnątrz. więc otwarto tylne drzwi kontenera i chłopaki stopniowo usuwaja śmieci cmentarne. Wszystko co zostaje wygrzebane zostaje przelewane dokładnie.

Na miejsce dociera Policja, która rozpoczyna swoje czynności, dowódca przekazuje informacje do SKKP

-Nowy Targ 998 dla Rabki 90
-Zgłaszam się dla 90
-Słuchaj Policja na miejscu, pożar wstępnie opanowany, trwa w tym momencie podanie dwóch prądów wody w celu przelewania i dogaszania śmieci wyciągniętych z kontenera, przyczyna pożaru to najpewniej spadające niewygaszone iskry z fajerwerków
-Zrozumiałem

A więc po około 20 minutach już zadymienie jest tak małe że zrezygnowano z aparatów, teraz do pomocy przy wygrzebywaniu śmieci z kontenera przychodzą wolni strażacy z Zarytego oraz nasz dowódca.

4:40 Pożar został całkowicie ugaszony, śmieci wygrzebane i przelane dokładnie wodą, zarządca jest już na miejscu, my kończymy działania, trwa zwijanie sprzętu, nasz Dowódca wypisuje pisemne przekazanie miejsca działań dla zarządcy.

-Nowy Targ 998 dla Rabki 90
-Zgłaszam się
-Słuchaj pożar ugaszony, miejsce pisemnie przekazane zarządcy, my wracamy
-Zrozumiałem

4:45 Odjazd do remizy GBARt

4:51 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 dla Rabki 90
-Zgłaszam się dla 90
-W koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie od razu uzupełniamy zbiornik wodny, oraz mokry odcinek zostaje zostąpiony suchym, chłopaki jeszcze wyciagają puste butle z aparatów, które rano zostaną zawiezione na JRG celem ich uzupełnienia, wóz zostaje opłukany wodą z brudu a następnie wprowadzony do garażu. Chłopaki zdejmują Nomexy i odkładają na swoje miejsca, podreczny sprzęt zostaje wyczyszczony i włożony w swoje miejsca.

5:34 Zamknięcie remizy i rozejście się


1/Styczeń 2019r
Nr Wyjazdu: 5
Rodzaj zdarzenia: Pożar kontenera na śmieci/Ul Kilińskiego( Cmentarz Komunalny)
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 4:00
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 4:03
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 3min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 4:51
SLRt -
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (5)

OSP Zaryte

498[K]96 GCBA 8/32 Tatra T815/Karosa

Inne

Policja

Udział w akcji brali:

Dowódca: Paweł L
Kierowca: Zbigniew W
Rota I: Roman L, Łukasz M
Ratownik: Przemysław P

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.984
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #327 dnia: 07 Luty 2019, 23:53:48 »
1.01.2019r MZ


A więc noc Noworoczna przeszła do historii naszej jednostki, pod względem wyjazdów, jednak nastaje dzień, pierwsi skacowani budzą się do życia, natomiast nasi strażacy w tym momencie odsypiają zarwaną nockę. Na zewnątrz około 8 na mrozie, więc wychodzić się na zewnątrz nie chce, na drogach ślisko i co jakiś czas na radiu słychać wyjazdy do kolizji...

8:00 Dyzurny SKKP odbiera zgłoszenie o samochodzie w rowie na DK7 w kierunku Krakowa, z informacji przekazanych dyżurnemu jest jedna osoba poszkodowana. Dyżurny po przyjęciu zgłoszenia na miejsce alarmuje selektywnie OSP Rabka, oraz wysyła ZRM i Policję.

A wiec nastaje dzień, strażacy odsypiają zarwaną nockę, inni już na nogach leczą kaca po imprezach sylwestrowych, wtem nad Rabką po raz trzeci tej doby wznosi się Syrena Alarmowa. Strażacy, którzy zostaja wybudzeni alarmem od razu zakładają pierwsze lepsze ubrania i wybiegają z domów i udają się do remizy, jedni na piechotę inni samochodami.

Pierwszych dwóch strażaków już biegnie do remizy czyli Naczelnik i Kamil, bramy podniesione, chłopaki wpadają do szatni i zakładają Nomexy, następuje odebranie zgłoszenia z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki!!!
-Zgłaszam się, OSP Rabka wyjeżdżaj na DK7 kierunek Kraków, samochód osobowy w rowie, jest osoba poszkodowana
-Zrozumiałem !!!

Międzyczasie do remizy dociera kierowca Bogdan, oraz z-ca naczelnika, naczelnik podaje hasło "WYPADEK" więc wszyscy zagęszczają ruchy i zakładają Nomexy w szatni po czym pakują się do Scanii, która już została odpalona.
Po chwili od centrum miasta jadą już kolejne dwa samochody ze strażakami Andrzejem i Wojtkiem, obaj natychmiast wpadają do szatni i tylko zabierają swoje Nomexy i pakują się do wozu, gdzie już się ubiorą. Jako dowódca zasiada z-ca naczelnika.

8:03 Wyjazd GBARt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu 499-90 zgłaszam wyjazd
-Zrozumiałem 90

Po wyjeździe od razu lecimy w lewo kierunek Chabówka, następnie przez rondo prosto i na skrzyżowaniu ze światłami w prawo na Podhalańską aż do kolejnego skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo na Ul Kilińskiego, która wychodzi na DK 7, następnie jedziemy w kierunku Skawy aż do ronda, na którym wjeżdżamy na nową S7 i lecimy w kierunku Krakowa. Drogi są puściutkie więc dość szybko docieramy na miejsce.

8:09 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu 499-90 na miejscu, wstępnie samochód osobowy marki BMW E46 w rowie, wewnątrz jedna osoba nadal się znajduje, zraz więcej informacji
-Zrozumiałem 90, karetka i policja w drodze

Po dojeździe od razu zatrzymujemy wóz na pasie w strone Nowego Targu, zatrzymując się jakieś 20m dalej za miejscem zdarzenia. Rota I natychmiast po opuszczeniu pojazdu zabiera Torbę PSP R1 oraz Deskę i szyny i udaje się do poszkodowanej osoby znajdującej się wewnątrz pojazdu, w tym czasie rota II przystępuje do zabezpieczenia miejsca zdarzenia po przez zamkniecie drogi na tą chwilę ustawiając na szerokości jezdni z obu stron słupki ostrzegawcze.

Dowódca w tym czasie udał się na rozpoznanie sytuacji, z której wynika że samochód osobowy marki BMW E46, jadąc w kierunku Nowego Targu stracił panownie nad pojazdem i dużą szybkością wpadł do rowu przy budowie nowej S7, samochód jest wbity przodem w bandę z gliny, poza pojazdem są również 3 inne osoby, które podróżowały w tym pojeździe, kierowca BMW, który nadal znajduje się w pojeździe jest przytomny, kontaktujący z widocznym rozcięciem łuku brwiowego, z którego dość mocno leje się krew, dodatkowo uskarża się na ból w klatce piersiowej oraz kończyny górnej lewej.

Rota I, otwiera drzwi od strony kierowcy po przez parokrotne szapnięcie, następnie chłopaki od razu rozpoczynają badanie urazowe, jeden ze strażaków wchodzi do tyłu i po zbadaniu głowy i szyji ręcznie stabilizuje odcinek szyjny, drugi w tym czasie od razu zakłada kołnierz, następnie szybkie badanie urazowe, z którego wynika że jest uraz lewej kończyny górnej, oraz możliwe złamane żebra, dodatkowo rozcięty łuk brwiowy, poszkodowany to mężczyzna lat 25 kontaktujący i odpowiadający na pytania ratowników.

W pierwszej kolejności zabezpieczamy rozcięcie łuku przez założenie opatrunków osłaniający z gazy oraz plastra, następnie kończyna zostaje zabezpieczona szyną ułożoną na zdrowej kończynie i zabezpieczona bandażem. Po wykonaniu tych działań podany zostaje tlen przez maskę o przepływie 9l/min i pozostałe działania skupiają się na wsparciu psychicznym.

Rota II, gdy tylko zabezpieczyła miejsce zdarzenia zabrała hooligana i klucze i przystąpiła do otwarcia maski a raczej jej wyważenia po czym odkręcono klemy akumulatora, wycieki są jednak już poszły w ziemię, samochód to diesel więc gazu niema.

-Nowy Targ 998 dla 499-90
-Tu Nowy Targ 998 dla 90 odbiór
-Słuchaj jedna osoba kierowca w samochodzie, przytomny i kontaktujjący, złamana konczyna górna lewa, oraz prawdodpodobnie połamane żebra, dodatkowo rozcięty łuk brwiowy, właśnie chłopaki się tą osobą zajmuja, stan poszkodowanego dobry, poza pojazdem są jeszcze 3 inne osoby, które również jechały tym samochodem, jednak nie uskrażają się, akumulatory odłączone droga na tą chwilę zablokowana, jednak za chwilę puścimy ruch wahadłem
-Zrozumiałem, prawidłowo

Rota II po zabezpieczeniu pojazdu, zabiera lizaki i radia po czym przystępuja do kierowania ruchem wahadłowo, na miejsce dociera ZRM "P", po dojeździe ratownicy medyczni udają się do osoby poszkodowanej i rozpoczynają swoje czynności celem dokładniejszej oceny stanu oraz przygotowania poszkodowanego do ewakuacji i transportu.
Po kilku minutach przystępujemy do ewakuacji poszkodowanego, więc nasza deska zostaje podłożona pod fotel, następnie kierowca ostrożnie zostaje przełożony na deskę i wyciągnięty z pojazdu, tutaj już zabezpieczamy go pasami i transportujemy do karetki. Dowódca przekazuje ratownikom kartę udzielonej KPP, na miejsce dociera również Policja.

-Nowy Targ 998 dla 499-90
-Tu Nowy Targ 998 dla 90 odbiór
-Poszkodowany w karetce, Policja na miejscu
-Zrozumiałem

Tak więc my na wymianę zabieramy deskę od ZRM, następnie kompletujemy nasz sprzęt i wkładamy na wóz, następnie już tylko czekamy na zakończenie działań Policji, ZRM odjeżdża na SOR z poszkodowanym, w tym czasie wspomagamy działania Policji po przez kierowanie ruchem wahadłowo.

Po około godzinie działan, Policja kończy dziłania, na miejscu jest już laweta, która przystępuje do zabrania pojazdu, na czas wyciągania pojazdu droga znów jest zablokowana, nasi strażacy wspomagają działnia laweciarza przy załadunku pojazdu.
Gdy pojazd jest już na lawecie, nasze działania zostają zakończone, my jeszcze dajemy pisemne przekazanie mienia Policji.

9:45 Zakończenie działań i odjazd do koszar

-Nowy Targ 998 dla 499-90
-Zgłasza się Nowy Targ 998 dla 90
-Działania zakończone, pojazd usunięty, mienie przekazane pisemnie Policji, wracamy
-Zrozumiałem

9:58 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu 499-90 w koszarach
-Tu Nowy Targ 998, zrozumiałem

Po powrocie, chłopaki od razu przystępują do umycia wozu takiego już dokładnego, po czym zostaje od razu wprowadzony do garażu, teraz następuje uzupełnienie zapasów w torbie PSP R1, oraz dezynfekcja, sprzęt użyty podczas działań zostaje wyczyszczony i włożony na swoje miejsce. Chłopaki zdejmują swoje Nomexy po czym idą do socjalnego na kawę.

11:15 Zamkniecie remizy i rozejście


1/Styczeń 2019r
Nr Wyjazdu: 6
Rodzaj zdarzenia: Wypadek, samochód osobowy w rowie/DK 7 Rabka
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 8:00
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 8:03
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 3min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 9:58
SLRt -
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (6)

Inne

ZRM "P"
Policja

Udział w akcji brali:

Dowódca: Rafał K
Kierowca: Bogdan G
Rota I: Tomasz M, Andrzej O
Rota II: Wojciech M, Kamil N

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 1.984
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #328 dnia: 09 Luty 2019, 22:00:14 »
2.01.2019r MZ

A wiec mamy drugi dzień nowego roku, prawie wszyscy udali się dziś już normalnie do pracy, od rana pada śnieg w dodatku mokry, i szybko marznący. Sylwester marzeń się skończył to i dzisiaj od samego rana powroty z Zakopanego, jednak nikt się nie spodziewał że cała Zakopianka od Zakopanego do Krakowa będzie stała, ludzie szukają objazdów wszędzie gdzie się da wiec nasze miasto również jest całe w paraliżu i to dosłownym, dzisiaj udać się gdzieś samochodem to nie jest dobry pomysł ponieważ z Zakopanego do Krakowa podróż może trwać nawet ponad 10 godzin czyli istny Armagedon.

18:00 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o załączonej czujce czadu w miejscowości Ponice XX, z informacji uzyskanych przez dyżurnego rodzina znalazła mężczyznę wewnątrz budynku, który nie ma funkcji życiowych, i podjęła juz RKO. Pogotowie dostępne dopiero za około 20 minut. Po przyjęciu zgłoszenia dyżurny alarmuje na miejsce selektywnie OSP Ponice oraz Rabka

A wiec część naszych strażaków już wróciła z pracy, inni stoja w ogromnych korkach, a jeszcze inni mieli jeszcze dzień wolny, więc pozostali w domach i zajęli się pracami gospodarczymi... Jednak nad Rabką wznosi się Syrena Alarmowa, chłopaki od razu zrywaja sie i ruszają na alarm, jednak dzisiaj samochodem dotrzeć do remizy jest niemożliwe. Strażacy podejmują bieg w kierunku remizy, inni wsiadają na rowery bądź jakieś motory i dostać się do remizy... jednak czas wyjazdu będzie dość długi.

Pierwszy w remizie jest Naczelnik oraz Kamil i Michał, remiza zostaje otwarta i chłopaki wpadają do szatni i zakładają Nomexy, następnie odebrano zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki!!!
-OSP Rabka, czujka czadu i NZK, Ponice XX, ZRM dostępny za 20 min
-Zrozumiałem, jak się uda nam zebrać to potwierdzę wyjazd
-Przyjałem

A więc po 3 minutach jest nas nadal 3 osoby, ale czego się spodziewać,skoro całe miasto stoi, naczelnik ponownie uruchomił syrenę i wyje do skutku aż chłopaki się zbiorą do remizy, w tym czasie Michał odpalił Forda i wyjechał nim przed garaż. Ze Scanii przełożono detektor wielogazowy do Forda oraz Kamerę Termowizyjną
Po 4 minutach od alarmu dojeżdża na rowerze druh Grzegorz, a tuż za nim dobiega Staszek i Wojtek, skład już jest więc chłopaki szybko biorą ze sobą góry od Nomexów i pakują się do wozu (Cóż dzisiaj będziemy mistrzami BHP czyli góra nomex i jeans).

18:07 Wyjazd SLRt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 92 wyjeżdżamy
-Zrozumiałem

A więc pierwszy problem już był przy wyjeździe z remizy kiedy to musieliśmy się przeciskać na centymetry z samochodami, stojącymi w korku, jednak jakoś się udało, następnie lecimy tzn przeciskamy się pomiędzy samochodami jakoś w kierunku Chabówki, na rondzie jakoś powoli się przeciskamy i jedziemy dalej prosto aż do skrzyżowania ze światłami, gdzie skręcamy w lewo i lecimy w kierunku Ponic Ul Podhalańską, tutaj już jedziemy płynnie chociaż w drugą stronę wszystko stoi. Następnie na rozwidleniu w lewo i już udajemy się na Ponice.

18:21 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu Rabka 92 na miejscu
-Zrozumiałem, podaj zaraz sytuację, ponieważ niema kontaktu z Ponicami
-Ponice są na miejscu, zaraz przekaże sytuację
-Przyjałem

Po dojeździe nasza rota od razu zabiera Torbę PSP R1, oraz deskę i AED po czym udają się do chłopaków z Ponic wesprzeć ich przy działaniach ratowniczych przy RKO, w tym czasie rota II zabiera detektor oraz kamerę i udają się do budynku w celu zrobienia pomiarów.

Jak się okazuje na miejscu, w budynku jednorodzinnym doszło do uwalniania się tlenku węgla, mimo czujnika czadu mężczyzna lat około 70, który jest osobą niepoełnosprawną ruchowo nie miał możliwości ewakuować się z budynku po załączeniu się czujki, jednak zdołał zadzwonić do pozostałych mieszkańców. Zanim oni powrócili odnaleźli mężczyznę nieprzytomnego bez funkcji życiowych, więc od razu został on wyniesiony przez mieszkańców na zewnątrz a tam rozpoczęli oni RKO, dodatkowo powiadomili Pogotowie Ratunkowe.

W tym momencie na miejscu jest zastęp GLM z OSP Ponice, który zaraz po przyjeździe przejął działania ratownicze w celu przywrócenia funkcji życiowych u mężczyzny. Chłopaki od razu założyli rurkę UG oraz przystąpili do tlenoterapii czynnej workiem ambu z przepływem 15l/min, międzyczasie jeden z nich już prowadził 30 uciśnięć klatki piersiowej z częstotliwością 100 uciśnięć na minutę, po czym wykonane zostały 2 wdechy ratowniczne workiem ambu i ponownie 30 uciśnięć klatki.

Gdy nasz zastęp dotarł na miejsce Rota I natychmiast po zabraniu zestawu PSP R1 i AED udała się do druhów z Ponic wspomóc ich działania, natychmiast jeden ze strażaków rozpakował defibrylator i rozpoczął przyklejanie elektrod w wyznaczonych miejscach, następnie podłączył je do AED, które zostało już uruchomione. Po chwili rozpoczęła się analiza stanu poszkodowanego wiec zaprzestano na tą chwilę resuscytacji, po chwili AED stwierdziło rytm do defibrylacji, więc ratownik, który obsługuje urządzenie sprawdza czy wszysczy odsunęli się od poszkodownego jeszcze dodatkowo podając na głos komendę "PROSZĘ SIĘ ODSUNĄĆ" i po jeszcze jednym się upewnieniu wciska przycisk, po którym następuje wyładowanie. Następnie znów rozpoczynamy 30 ucieśnięć i po nich 2 wdechy ratownicze przez około 2 minuty, po tym czasie AED znów rozpoczyna analizę i znów wszyscy odsuwają się od poszkodowanego. Ponownie defibrylacja jest zalecana, znów pada komenda aby wszyscy odsuneli się od poszkodowanego i ratownik wciska przycisk wyładowania.

Po tym wyładowaniu widzimy że poszkodowany odzyskał funkcje życiowe, jednak nadal jest nieprzytomny, więc teraz już naszym zadaniem jest sprawdzanie jego stanu do przyjazdu pogotowia ratunkowego. Dowódca międzyczasie udał się przekazać sytuację do SKKP

-Nowy Targ 998 tu 499-92 słuchaj meżczyzna lat 70 niepełnosprawny bez funkcji życiowych, rodzina zaraz po powrocie ewakuowała mężczyznę na zewnątrz i przystąpiła do RKO, następnie przejeli go strażacy z Ponic, którzy nadal prowadzą RKO, w tym momencie podłączono AED i za jego pomocą prowadzimy działania, nasza rota z detektorem udała się do wnętrza celem sprawdzenia stężenia tlenku węgla
-Zrozumiałem 92, karetka do około 30min będzie u was a wszystko przez korki, podaj informacje po pomiarze tlenku oraz co z poszkodowanym
-Zrozumiałem

Rota po wejściu do wnętrza rozpoczyna pomiary tlenku węgla, oczywiście detektor wskazuje około 250ppm, ratownicy przechodzą po pomieszczeniach w miarę szybko i największe stężenie wskazuje tuż przy kominie, z którego wychodzi kratka z wentylacją, czyli mamy już przyczynę wydobywania się tlenku węgla, od razu chłopaki otwieraja wszystkie okna w budynku w celu wietrzenia. Chłopaki opuszczaja budynek dość szybko.

-Nowy Targ 998 dla Rabki 92
-Na odbiorze dla 92
-Słuchaj wartość 250ppm, największe stężenie przy kominie, najprawdopodobniej wentylacja puszcza i z tego mamy tlenek węgla, trwa wietrzenie pomieszczeń, dodatkowo zostały przywrócone funkcje życiowe u mężczyzny
-Zrozumiałem 92, czekajcie na karetkę a później zróbcie jeszcze pomiary i wypisz pisemne przekazanie mienia
-Prawidłowo

Dowódca już wypisał kartę udzielonej KPP, oraz wypisuje pisemne przekazanie mienia dla właścicieli, po 30 minutach na miejsce dociera ZRM "P", chłopaki przejmują naszego poszkodowanego, my pomagamy im w transporcie go do karetki, gdzie ustabilizują jego stan i następnie odjadą na SOR, my robimy jeszcze jeden pomiar detektorem, i po sprawdzeniu warotość spadła do 38 ppm, więc wietrzenie daje dobry skutek, palenisko zostało już wygaszone przez strażków z Ponic. Dowódca przekazuje pisemnie mienie właścicielom z jednoczesnym zakazem palenia w piecu.

Po kolejnym pomiarze po kilku minutach detektor nie wykazał już obecności tlenku węgla, więc nasze działania zostają już zakończone, karetka już odjechała z poszkodowanym, my pakujemy swój sprzęt do wozu.

19:19 Odjazd do remizy

-Nowy Targ 998 tu Rabka 92 zgłaszam zakończenie działań i odjazd do koszar
-Zrozumiałem

20:15 Powrót do remizy, po wielu trudach

-Nowy Targ 998 tu Rabka 92 w koszarach
-Zrozumiałem 92

Po powrocie od razu dowódca dzwoni na SKKP w celu podania informacji, w tym czasie chłopaki myją wóz oraz wkładają nowe elektrody do AED oraz sprawdzają go a następnie wszystko ląduje na swoim miejscu, detektor i kamera zostaja włożone do Scanii, chłopaki zdejmują Nomexy a następnie idą do socjalnego na kawę i gadają sobie na spokojnie juz teraz o dzisiejszym wyjeździe

22:10 Zamknięcie remizy i rozejście się2/Styczeń 2019r
Nr Wyjazdu: 7
Rodzaj zdarzenia: Załączona czujka czadu oraz NZK/Ponice XX
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 18:00
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 18:17
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt-
SLRt - 7min
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 20:15
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]92 SLRt Ford Transit 125 T350/Frank-Car (6)

OSP Ponice

498[K]46- GLM Ford Transit 90 T350/Stolarczyk

Inne

ZRM "P"

Udział w akcji brali:

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Grzegorz M
Rota I: Wojciech M, Stanisław T
Rota II: Kamil N, Michał D


Offline SylwekOSP

 • Starszy Moderator
 • Starszy Sekcyjny
 • *
 • Wiadomości: 478
 • Reputacja: 77
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #329 dnia: 28 Luty 2019, 22:34:02 »
Witam, ocena wkrótce. Sytuacja Ci znana.

Akcje :

-czwartek - 5.30 - sadza w kominie
-piątek - 8.22 - trawy
sobota- cisza
niedziela - 14.30 plama oleju, dość spora
             - 20.30 pożar traw
poniedziałek -21.45 -  pożar wewnątrz pnia drzewa'
wtorek - 6.20 - kolizja 2 samochodow, płyny na jezdni
środa - 8.15 - trawy
           10.40 - trawy
Jeśli pomogłem uracz + :))

Strażakiem  się jest a nie bywa.

Nigdy nie zabieraj człowiekowi wszystkiego co ma , bo wtedy nie będzie miał niczego do stracenia i będzie zdolny do wszystkiego.Facebook
https://www.facebook.com/pages/Zdj%C4%99cia-NIEWIADOMSKI-ego-pochodzenia/125916597603668