Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)

Autor Wątek: Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)  (Przeczytany 9541 razy)

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
  • Reputacja: 36
  • Jednostka JRG: [klik]
  • Jednostka OSP: [klik]
Odp: Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #225 dnia: 14 Czerwiec 2018, 06:19:48 »
Szefie od nowego tygodnia wracamy do gry na pelnych obrotach

Offline SylwekOSP

• Moderator
  • Starszy Sekcyjny
  • *
  • Reputacja: 76
« Odpowiedź #226 dnia: 16 Czerwiec 2018, 12:51:43 »
Oki, oki, opisz zaległe :)
Jeśli pomogłem uracz + :))

Strażakiem  się jest a nie bywa.

Nigdy nie zabieraj człowiekowi wszystkiego co ma , bo wtedy nie będzie miał niczego do stracenia i będzie zdolny do wszystkiego.

Facebook
https://www.facebook.com/pages/Zdj%C4%99cia-NIEWIADOMSKI-ego-pochodzenia/125916597603668

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
« Odpowiedź #227 dnia: 17 Czerwiec 2018, 21:45:58 »
26.03.2018r MZ

A więc mamy poniedziałek, do Świąt pozostało w sumie 4 dni. Pogoda średnio nam dopisuje bo polatuje deszcz ze śniegiem, więc ani do roboty się zbyt nie chce iść ale co zrobić trza zarobić na święta. Na ulicach w sumie pusto ruch zerowy.

10:20 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o zerwanej linii wysokiego napięcia na Ul Polnej. Po odebraniu zgłoszenia selektywnie uruchamia syrenę w OSP Rabka-Centrum.

No więc godziny przedpołudniowe, wiekszość albo w pracy albo szkole, a więc godzina słaba na wyjazdy. Jednak spokój zostaje zakłócony przez wznoszący się dźwięk SYRENY ALARMOWEJ. Strażacy, którzy mogą od razu odrywają się od roboty i biegną w kierunku remizy.

Po ok 2 minutach do remizy dociera naczelnik oraz kierowca i jeden z ratowników. Remiza zostaje otwarta a bramy podniesione, chłopaki od razu udają się do szatni i zakładają swoje Nomexy, po czym naczelnik z DSP odbiera zgłoszenie.

-Nowy Targ 998 dla Rabki Centrum
-Zgłasza się Nowy Targ, jeden zastęp Ul Polna zerwana linia wysokiego napięcia
-Zrozumiałem

Gdy tylko reszta usłyszała zgłoszenie kierowca odpala Renie i nabija powietrze przez podnisienie obrotów silnika, w tym czasie naczelnik i ratownik zajmują miejsca w wozie. Więcej nas nie będzie więc jedziemy w trójkę.

10:24 Wyjazd GBARt w 3 [ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 wyjazd
-Zrozumiałem

10:27 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 na miejscu, słuchaj widoczna zerwana linia przy transformatorze, która w tym momencie leży na drodze dojazdowej do ogródków działkowych, my przystpujemy do zabezpieczenia, na miejsce proszę zadysponować Energetykę
-Zrozumiałem, pogotowie energetyczne powiadomione

Po dojeździe od razu dowódca oraz ratownik wyciagają taśmy w rolce i zabezpieczają wejście na drogę polną. Dodatkowo detektorem prądu sprawdzają czy prąd na lini jest. Jak się okazuje jest, teraz pozostaje nam czekać na energetykę i pilnować aby nikt się nie zbliżył.

-Nowy Targ dla Rabki 90
-Zgłaszam sie
-Słuchaj proszę o odłączenie prądu na linii bo nadal mam zasilanie
-Zrozumiałem już przekazuję

Po chwili ponownie dokonano pomiaru czy zasilanie jest na linii, jednak detektor nic nie wykazuje. Teraz tylko czekamy na PE, które dociera po ok godzinie i rozpoczyna swoje działania w celu naprawy linii. D-ca wypisuje przekazanie miejsca i przekazuje teren Energetykom. My zwijamy sprzęt.

11:35 Zakończenie działań i odjazd ro remizy

-Nowy Targ tu Rabka 90 energetycy na miejscu, miejsce pisemnie przekazane, wracamy
-Zrozumiałem

11:42 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie chłopaki opłukują wóz z brudu po czym wprowadzają go do garażu, następnie zdejmują Nomexy.

11:59 Zamkniecie remizy i rozejscie się

26/ Marzec 2018r
Nr Wyjazdu: - 36
Rodzaj zdarzenia: Zerwana linia energetyczna/Ul Polna
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 10:20
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 10:24
SLRt
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 4min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA - 11:41
GBARt -
SLRt -
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)

499[K]90  GBARt 2/17 Renault Midliner M210 4x4 (3)

Inne

Pogotowie Energetyczne

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
« Odpowiedź #228 dnia: 17 Czerwiec 2018, 23:00:49 »
27.03.2018r MZ

A wiec mamy wtorek, godziny wieczorne, na ulicach ruch, pogoda jest jaka jest, wczoraj deszcz ze śniegiem dziś znów przez dzień słoneczko i w miarę ciepło jak na marzec. Więc i na drogach prócz samochodów pojawili się rowerzyści, większość strażaków właśnie wróciło z pracy i w tym momencie spożywają obiadokolację, czy tam majsterkują przy domach, natomiast młodzież albo znów siedzi na "fejsbukach" i udają że strasznie się uczą.

18:25 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o potrąceniu rowerzysty na DK28 w kierunku Mszany Dolnej, na miejsce od razu alarmuje selektywnie OSP Rabka-Centrum oraz wysyła ZRM z Rabki a także Patrol Policji.

A wiec na zewnatrz już ciemno, i ogólnie spokojnie na ulicach. Spokój w miasteczku zostaje przerwany przez załączenie SYRENY ALARMOWEJ, która roznosi się nad całym miastem. Już kilkanaście sekund od alarmu do remizy biegnie naczelnik, oraz 3 strażaków z okolicy. Również widać już jadącego kierowcę oraz z-cę naczelnika.

Gdy tylko pierwszy cykl syreny się kończy, pod remizą mamy 6 strażaków, a w kiernku remizy jadą już kolejni. Remiza otwarta, bramy podniesione, cała szóstka wbiega do szatni i zakłada swoje Nomexy, po czym pierwszy odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki-Centrum
-Zgłasza się Nowy Targ, wyjeżdżaj DK28 kierunek na Mszanę, potrącenie rowerzysty
-Zrozumiałem

Kierowca słysząc korespondencję wskakuje do Reni i ja odpala, z-ca naczelnik wkakuje jako dowódca, a naczelnik i pozostałych 3 strażaków zajmuje miejsce z tyłu. Do remizy docierają kolejni, którzy już nie łapią się na alarm. Jeszcze w trakcie drugiego cyklu syreny nasz zastęp jest już gotowy do wyjazdu.

18:27 Wyjazd GBARt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu 499-90 wyjazd w 6 DK28
-Zrozumiałem

18:32 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu 499-90 na miejscu, na miejscu również ZRM, zaraz sytuacja
-Zrozumiałem

Po dojeździe na miejsce, od razu zatrzymujemy się tuż za miejscem gdzie potrącony został rowerzysta. Strażacy po dojeździe opuszczają pojazd. D-ca wraz z rotą I, udają sie na rozpoznanie sytuacji. W tym czasie rota II zamyka ruch drogowy. Kierowca z racji wieczorowej pory odpala agregat i go uziemia, oraz wyjmuje maszt, i najaśnice i skręca je. A następnie podłącza przedłużaczem do agregatu, strażak z roty I zabiera maszt i ustawia go w miejsce zdarzenia.

Jak się okazuje w trakcie rozpoznania, sprawcą potrącenia jest ciężarówka ciągnąca za sobą cysterne. Z racji zmroku i słabo oświetlonego rowerzysty, został on potrącony naczepą. Rowerzystą jest 55 letni mężczyzna, który doznał złamania otwartego kończyny górnej lewej, połamania żeber, urazu kręgosłupa a także urazu głowy.

Mężczyzna poszkodowany jest w tym momencie już pod opieką lekarza i ratowników medycznych, którzy zabezpieczają złamaną kończynę a także założyli kołnierz i teraz zajmują się krwotokami głowy, poszkodowany nieprzytomny i niereaguje na żadne bodźce. nasza rota I pomaga ratownikom po przez trzymanie kroplówki, a także podaje im opatrunki i szyny. Poszkodowanemu podano tlen oraz zabezpieczono drogi oddechowe przed zapadnieciem języka.

nasze zadanie to zabezpieczenie miejsca zdarzenia, oświetlenie go i kierowanie ruchem decyzją d-cy.

-Nowy Targ dla 499-90
-Zgłasza się Nowy Targ dla 90
-Słuchaj potrącenie rowerzysty przez Tira cysternę, poszkodowany pod opieką ZRM, stan ciężki, w tym momencie oświetlamy miejsce i kierujemy ruchem wahadłowo, czekamy na Policję
-Zrozumiałem

No więc gdy stan poszkodowanego został ustabilizowany to rota I d-ca i zespół ratowników i lekarz powoli o ostrożnie przekładamy poszkodowanego na deskę i przenosimy go do karetki. Na miejsce dociera Policja, która przystępuje do swoich czynności i prosi o oświetlenie i kierowanie ruchem. Karetka odjeżdża na SOR.

Po ok dwóch godzinach, policja kończy czynności, my przekazujemy pisemnie miejsce, oraz zwijamy sprzęt.

20:25 Odjazd do remizy

-Nowy Targ 998 tu 499-90 działania zakończone, miejsce przekazane Policji, wracamy
-Zrozumiałem

20:32 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu 499-90 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie od razu trwa mycie wozu z brudu, następnie po wprowadzeniu go do garażu, chłopaki przecierają agregat i maszt oraz uzupełniają paliwo. Następnie zdejmują Nomexy i idą na szybką herbatkę do socjalnego

21:40 Zamkniecie remizy i rozejście się

27/ Marzec 2018r
Nr Wyjazdu: - 37
Rodzaj zdarzenia: Potrącenie rowerzysty przez Tir/DK28 Rabka
Godzina Alarmowania: 18:25
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 18:27
SLRt
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 2min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA - 20:32
GBARt -
SLRt -
SH -

SiŚ

499[K]90  GBARt 2/17 Renault Midliner M210 4x4 (6)

Inne

ZRM "S"
Policja

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
« Odpowiedź #229 dnia: 24 Czerwiec 2018, 14:39:28 »
30.03.2018r Pożar

A więc mamy wielki piątek, już od przedpołudnia nasi strażacy zebrali się w remizie i udali się Jelczem w celu umycia placu i parkingu przy Kościele w Rabce, oczywiście takie mycie to dobry czas na sprawdzenie motopomp szlamowej i NIAGARY oraz żeby sprawdzić czy autopompa itp dobrze działa w samochodze żeby przy akcji nie było zgrzytu. Po 4 godzinach plac i parkingi umyte, pogoda bardzo wiosenna. Po powrocie do remizy trwa mycie sprzętu po czym strażacy udają się do domów bo w sumie trzeba się zebrać w galówki i iść do Kościoła bo od wieczora do północy nasza jednostka pełni wartę przy Grobie Jezusa, a w sobotę już od 7 do 20. Po godzinie 17  rozpoczęły się obrzędy w Kościele w których udział biorą prawie wszyscy strażacy OSP czy to w cywilnym wdzianku czy w Mundurze.

17:15 Dyżurny SKKP w Nowym Targu odbiera zgłoszenie o pożarze sadzy w miejscowości Zubrzyca Dolna, na miejsce od razu alarmowane zostają jednostki OSP KSRG Zubrzyca Górna, oraz OSP Zubrzyca Dolna, a takze wysłano zastęp z JRG Nowy Targ, jednak z racji braku wolnego podnośnika, dyżurny decyduje o alarmowaniu OSP Rabka Zdrój.

Podczas obrzędów w Kościele, nad miastem wznosi się dobrze znany wszystkim strażakom oraz mieszkańcom dźwięk SYRENY ALARMOWEJ. Strażacy cicho jednak dość energicznie opuszczają ławki w kościele i biegną do wyjścia odprowadzani przez spojerznia innych ludzi. Następnie pakują się w osobówki i jadą w kierunku remizy.

Już na drugi cykl syreny pod remizę dojeżdżają 2 pełne samochody strażaków, naczelnik otwiera remizę i 10 strażaków wbiega do szatni i zakłada swoje Nomexy, po czym naczelnik przebrany odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki Centrum
-Zgłaszam się, wyjeżdżaj podnośnikiem do miejscowości Zubrzyca Dolna, pożar sadzy
-Zrozumiałem

A wiec gdy wiadomo co się dzieje kierowca wsiada do Stara i go odpala i daje gaz w podłogę żeby nabić powietrze, w tym czasie do kabiny wsiada naczelnik oraz jeden z ratowników. Reszta po naszym wyjeździe wróci do kościoła. Po chwili Star już nabity, syrena właśnie zakończyła swój 3 cykl, my wyjeżdżamy zostawiając garaż w dymie.

17:18 Wyjazd SH w 3 [ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 93 wyjazd w 3
-Zrozumiałem

Po wyjeździe od razu kierujemy się w kierunku Chabówki, i na rondzie skręcamy pierwszym zjazdem na Ul Orkana, przejeżdżając koło Kościoła i dalej Rynkiem w Kilińskiego do skrzyżowania DK47 i DK7 po czym jedziemy prosto DK7 w kierunku Chyżnego aż do Jabłonki, gdzie skręcimy w prawo na Zubrzycę. Do przejechania mamy 25km więc sporo, jednak w kabinie humory dopisują obsada żartuje i gada sobie, a kierowca kładzie Starkowi do oporu tak że buda cała trzęsie i silnik chce wyskoczyć z ramy, zostawiając za sobą chmurę czarnego dymu.

17:47 Dojazd na miejsce, na miejscu obecne GCBA z OSP KSRG Zubrzyca Dolna, GBA z OSP Zubrzyca Dolna.

-Nowy Targ 998 tu Rabka 93 na miejscu
-Zrozumiałem

Po dojeździe na miejsce zaraz za nami dociera 491-21 z JRG Nowy Targ, nasz d-ca w tym czasie udaje się do obecnego KDR, który pokazuje naszym gdzie ustawimy podnośnik, kierowca następnie wjeżdża na łąkę za budynkiem i tutaj zatrzymuje się. Ratownik z operatorem od razu rozstawiają podpory a pod nie podkłady żeby ustabilizować pojazd. Następnie nasz D-ca wraz z naszym ratownikiem wchodzą do kosza podnośnika wraz z zabranym piaskiem, sitem i zestawem kominiarskim zabranym z jednostki z Zubrzycy Górnej.

Jak się okazuje na miejscu, doszło do pożaru sadzy w budynku mieszkalnym jednorodzinnym murowanym o 3 kondygnacjach i poddaszu, jak się okazało drabiny przystawne nie sięgają szczytu komina a nie ma też wyłazu kominowego z racji tego zostaliśmy tutaj zadysponowani.

Pożar jest mocno rozwiniety więc z komina widoczny jest płomień na ok 20cm ponad komin, wstępnie już jednostki miejscowe w AODO udały się do kotłowni i wygasiły palenisko oraz zapodały gaśnicę proszkową co dało chwilowy efekt, jednak sadze ponownie się rozpaliły.

Gdy nasza rota jest przy kominie od razu do komina wsypuje piasek z wiadra w celu przytłumienia płomieni oraz strącenia części sadzy. Zaraz po tym od dołu zapodano kolejną gaśnicę proszkową co spowodowało ze z komina teraz już wydobywajją się iskry więc założono sito. Teraz na dole chłopaki wygarniają sadzę do wiader i wynoszą na zewnątrz. My już przygotowujemy szczotkę na łańcuchu z ciężarkiem i gdy tylko wygarnięta zostanie sadza z komina my rozpoczniemy zrzucanie sadzy z jednoczesnym czyszczeniem komina.

Trwa czyszczenie komina i ztrącanie palącej się sadzy zestawem kominiarskim przez naszą rotę, działania są mozolne jednak po ok godzinie udaje się wyczyścić komin z sadzy zużywając przy tym 5 szczotek. Teraz już trwa tylko wygarnianie sadzy i kontrola komina przez JRG, za pomocą kamery.

My zjeżdżamy na dół podnośnikiem, w czasie kiedy trochę się oczyszczamy z sadzy bo twarze strażaków przypominają murzynów z afryki. Gdy tylko podnośnik złożony kierowca wyjeżdża nim na asfalt z lekkimi problemami bo koła zaczęły grząźć się w błocie. Na miejscu zostają zastępy z Zubrzycy Dolnej i Górnej oraz JRG, my wracamy.

19:01 Odjazd do remizy SH

-Nowy Targ 998 tu Rabka 93 zakończył działania i na polecenie KDR odjazd do koszar
-Prawidłowo

19:35 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu Rabka 93 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie do remizy od razu wóz zostaje opłukany myjką z błota i syfu z drogi, który siadł na karoserii. Po wszystkim wprowadzony zostaje do garażu, chłopaki zdejmują Nomexy i w socjalnym jeszcze piją kawkę.

20:45 Zamknięcie remizy i rozejście się

30/ Marzec 2018r
Nr Wyjazdu: - 39
Rodzaj zdarzenia: Pożar sadzy w kominie/Zubrzyca Dolna XX
Wyjazd poza Gminę/Powiat:TAK/NIE
Godzina Alarmowania: 17:15
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt -
SLRt
SH - 17:18

Czas Wyjazdu:

GCBA -
GBARt -
SLRt -
SH - 3min

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt -
SLRt -
SH - 19:35

SiŚ

499[K]93  SH 18 Star 200 (3)

OSP KSRG Zubrzyca Górna

499[K]82 - GCBAM 5/32+16 Scania P410

OSP Zubrzyca Dolna

497[K]38- GBAM 2,5/28+12 Mercedes Benz 1622

JRG Nowy Targ

491[K]21- GCBAPr 2,5/24/250 MAN LE 18.280/Szczęśniak

« Ostatnia zmiana: 15 Lipiec 2018, 20:47:11 wysłana przez 112OSP998 »

Offline SylwekOSP

• Moderator
  • Starszy Sekcyjny
  • *
« Odpowiedź #230 dnia: 24 Czerwiec 2018, 20:22:04 »
Ocena jutro, bo jestem na zabezpieczeniu dni Swarzędza, a tymczasem nowe akcje :

Godziny dowolne
-pożar drzewa od przewodów elektrycznych niskiego napięcia
-plama oleju, podczas której awarii ulega modulator w pojeździe - brak jakichkolwiek sygnałów
-otwarcie mieszkania

Nigdy nie zabieraj człowiekowi wszystkiego co ma , bo wtedy nie będzie miał niczego do stracenia i będzie zdolny do wszystkiego.

Facebook
https://www.facebook.com/pages/Zdj%C4%99cia-NIEWIADOMSKI-ego-pochodzenia/125916597603668

Offline Michu998

• Starszy Moderator
  • Aspirant
  • *
  • Reputacja: 8
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Rogoźnie 1847-2016
  • Jednostka KW: [klik]
« Odpowiedź #231 dnia: 27 Czerwiec 2018, 19:16:22 »
Na mocy decyzji o przekazaniu z dnia 26 czerwca 2018 r. do Ochotniczej Straży Pożarnej w Jabłonce zostaje przekazany następujący sprzęt:

GBARt 2/17 Renault Midliner M210 4x4 / WISS

Za pojazdy/sprzęt: 150 tyś.
Opłata manipulacyjna / rejestracja: 0 tyś.

Budżet:  320 tyś.

Proszę o wyprowadzenie pojazdu z Podziału Bojowego.

Mł. Moderator
Michu998

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
« Odpowiedź #232 dnia: 15 Lipiec 2018, 21:21:43 »
26.06.2018 Pożar

A wiec mamy czerwiec w sumie to prawie koniec, i dopiero po ok 3 miesiącach coś zaczęło się dziać. W sumie to w Rabce i okolicy ciągle coś się działo, jednak że doszło do nieporozumień między strażakami więc wpierw skończyły się strażakom badania lekarskie, i ogólnie źle się działo, doszło również przez to do zabrania naszego średniego wozu ratowniczo-gaśniczego do którego przyczynił się prezes. Jednak po jego usunięciu jednostka wróciła do życia, w sobotę 15 strażaków zeszło się do remizy i przeprowadzono generalny porządek wozów, sprzętu i remizy. A także badania i zgłoszono gotowość jednostki do działań.

18:45 Dyzurny SKKP odbiera zgłoszenie o pożarze drzewa w Parku Zdrojowym w Rabce. Powodem pożaru jest hacząca o drzewo linia energetyczna, robiąca zwarcie. Na miejsce alarmowana zostaje jednostka OSP Rabka Centrum

A więc długo nie trza było czekać od wprowadzenia jednostki do gotowości operacyjnej, strażacy siedzący po pracy w domach i coś tam robiąc po chwili od ok 3 miesięcy słyszą SYRENĘ ALARMOWĄ nad remizą OSP. Więc każdy aktywny członek od razu zrywa się i biegnie czy jedzie w kierunku remizy ile się da.

Po 30 sekundach naczelnik u bram wraz z 3 pozostąłych i otwiera garaż, po czym od razu biegną do szatni i zakładają Nomexy, pierwszy ubrany naczelnik odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki zgłoś!!!
-Zgłaszam się, wyjedź do Parku u was pożar drzewa, przyczyna zwarcie na linii energetycznej
-Zrozumiałem zaraz wyjeżdżam więc powiadom energetyków niech odetną zasilanie
-Przyjałem

Do remizy po 1,5 minucie mamy już kolejnych 6 strażaków, z czego 3 od razu wpada do szatni i porywa Nomexy i wyściegiem szczurów wpadają do Jelcza, który został odpalony przez kierowcę i właśnie pompowane jest do niego powietrze przez danie mu po garach. Zastęp w 2i pół minuty gotowy do wyjazdu, jeszcze ostatni cykl syreny trwa.

18:47 Wyjazd GCBA w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 91 wyjazd
-Przyjałem

18:49 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu Rabka 91 na miejscu, słuchaj mam tu pożar sosny, płoną na niej igły i gałęzie opalony również pień, w tym momencie rozpoczynam sprawdzenie czy prąd został już odłączony przez energetykę i rozpoczynam działania gaśnicze, powiadom miejską
-Zrozumiałem

Po dojeździe i zatrzymaniu wozu, d-ca zabiera detektor prądu i udaje się na rozpoznanie, w tym czasie jeden ze strażaków od razu otwiera skrytkę i rozpoczyna rozwijać LSN, kierowca natomiast załącza przystawkę autopompy i udaje sie do panelu gdzie nawadnia linię

D-ca rozpoczyna pomiar prądu, jednak detektor nic nie wykrywa, więc daje znak że można rozpocząć gaszenia drzewa. W tym momencie podany zostaje prąd z LSN zwarty na drzewo, gdzie palą się gałęzi oraz igły. Już po chwili od podania prądu wody płomienie ustępują jednak trzeba będzie ściąć drzewo.

-Nowy Targ dla Rabki 91
-Zgłaszam się
-Płomienie przyłapane jest konieczność ścięcia drzewa miejska na miejscu
-Zrozumiałem

Na miejscu Straż Miejska, która zabezpiecza nam miejsce.

Jeden ze strażaków wyciąga piłę z Jelcza i ją odpala po czym przystępuje do ścięcia drzewa, wpierw wycinając miejsce na klin, drugi strażak wkłada klin w miejsce zrobione przez operatora pilarki i uderza młotem, operator jeszcze podcina pień i drzewo po chwili pada. Linie energetyczne całe a teraz drzewo zostaje dokładnie dogaszane wodą.

D-ca wypisuje przekazanie pisemne dla Straży Miejskiej, która oczekiwać będzie na PE. Po ok 40 minutach działań pożar ugaszony, trwa zwijanie sprzętu.

19:35 Odjazd do koszar

-Nowy Targ dla Rabki 91
-Zgłaszam się
-Pożar ugaszony, miejsce pisemnie przekazane, Miejska oczekuje na energetykę my wracamy
-Zrozumiałem

19:40 Powrót do remizy

-Nowy Targ tu Rabka 91 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie strażacy na szybko opłukują wóz myjką po czym wprowadzony zostaje do garażu, wcześniej oczywiście zostaje zatankowany. Później już tylko uzupełniono paliwo i olej w pilarce, oraz ją wyczyszczono z trocin i sprawdzono łańcuch. Po wszystkim chłopaki zdejmują Nomexy i idą do socjalnego na kawkę.

20:50 Zamknięcie remizy i rozejscie sie

26/ Czerwiec 2018r
Nr Wyjazdu: - 40
Rodzaj zdarzenia: Pożar drzewa/Park - Rabka
Godzina Alarmowania: 18:45
Godzina Wyjazdu:

GCBA - 18:47
GBARt -
SLRt
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA - 2min
GBARt -
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA - 19:40
GBARt -
SLRt -
SH -

SiŚ

499[K]91  GCBA   5/32   Jelcz 442 /JZS (6)

Inne

Straż Miejska

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
« Odpowiedź #233 dnia: 15 Lipiec 2018, 21:53:45 »
6.07.2018 MZ

A więc mamy już lipiec, wakacje pełną parą, najazd turystów duży, korki wszędzie takze dzień jak codzień w ciągu okresu turystycznego. W nocy padało dość mocno i jeszcze z 2 godzinki i pewnie by wyjazdy do usuwania skutków były.

9:10 Dyzurny SKKP odbiera zgłoszenie o plamie oleju na DK47 ciągnącej się w kierunku Krakowa. Po odebraniu zgłoszenia dyżurny alarmuje jednostkę OSP Rabka i OSP Zaryte

A więc rano zawitało słonecznie jednak drogi nadal mokre, więkoszość jest teraz w pracy, część ma urlopy w tym większość uczniów, a niby mamy rano a miasto się już korkuje. Nad miastem również wznosi się nasza SYRENA ALARMOWA, a tuż po naszej i sąsieniego Zarytego. Ci którzy mogą od razu ruszają w kierunku remizy, jednak dotarcie samochodem do remizy w szybkim czasie graniczy z cudem.

Jako pierwszy biegnie naczelnik a tuż za nim jeden z ratowników, który ma okres wakacji więc sobie odpoczywa, po ok 40 sekundach są już pod remizą, która zostaje otwarta, obaj od razu do szatni i zakładają Nomexy, po czym naczelnik odbiera z DSP zgłoszenie

-Nowy Targ dla Rabki zgloś !!!
-Zgłaszam się dla Rabki, udaj się DK47 w kierunku na Kraków plama oleju prawdopodobnie ma ok 3 kilometrów
-Zrozumiałem prawidłowo

A wiec skoro wiadomo co się dzieje to Naczelnik wsiada do Forda i go odpala (bedzie to 1 wyjazd naszego nowego SLRt), następnie przynosi dwa opryskiwacze oraz dużą ilość środka Aquaqick. Następnie wyprowadza pojazd przed remizę, jednak po 3 cyklu syreny nadal jest nas dwóch więc naczelnik ponownie załćza SYRENĘ ALARMOWĄ z DSP.

Po chwili do remizy z korku wjeżdża samochód a w nim z-ca naczelnika i jeden z kierowców. Którzy od razu biegną do szatni i zakładają Nomexy i wszyscy oczekujemy jeszcze na 2 strażaków, którzy powoli mkną w korku. Jeden ze strażaków zostawił samochód już 200m od remizy i udał się biegiem a ostatni dociera rowerem. Mamy komplet więc ci ostatni dwaj tylko zabierają Nomexy i zajmuja miejsca w wozie, gdzie się ubiorą.

9:17 Wyjazd SLRt w 6[ALALRMOWO]

-Nowy Targ 998 tu 499-92 wyjazd
-Zrozumiałem

A wiec po wyjeździe z remizy mamy problemy z przebiciem się w kierunku Zakopianki bo korki z obu stron, jakby się paliło to zapomnij że dojedziesz na czas. No ale jakoś dajemy radę, mamy małe autko więc jakoś się przebijamy. Na rondzie lecimy pierwszym zjazdem na Orkana do Rynku i następnie do Kilińskiego wyjeżdżając na skrzyżowanie DK 47 i DK7, więc jedziemy w kierunku Chabówki po czym nawracamy się w miejscu gdzie widać zaczynajćą się plamę oleju

9:27 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu 499-92 na miejscu, słuchaj widoczna plama oleju, która ciągnie się wąskim paskiem w kierunku Krakowa na DK7 my rozpoczynymy działania opryskiwaczami, zapodaj mi Policję do zabezpieczenia ruchu
-Zrozumiałem

Po dojeździe od razu kierowca nawraca się, w tym momencie dwóch strażaków od razu wyjmuje opryskiwacz, natomiast kolejna dwójka robi roztwór Aquaqica z wodą do opryskiwacza i jeden ze strażaków zakłada go na plecy i rozpoczyna spryskiwanie plamy, która ciągnie się drogą. Pojazd nam zabezpiecza tyły a dwóch strażaków dodatkowo kieruje ruchem wahadłowo

-OSP Rabka dla Zarytego zgłoś się
-Zgłasza sie Rabka 92
-Od której strony zacząć
-Słuchaj jedź w kierunku Krakowa DK7 i zobacz gdzie kończy się plama i zacznij tam, a masz opryskiwacz?
-Tak mamy jedną sztukę i jedziemy tam
-Zrozumiałem

No więc podczas naszego usuwania plamy nagle błyski zgasły i dźwięki też nie działają po sprawdzeniu, więc chrzest bojowy niezaliczony. No ale co trudno się mówi więc pomysłem strażaków bierzemy dyski sygnalizacyjne i kładziemy je na dachu pojazdu, coś zawsze będą błyskać i dupa chroniona.

Co jakiś czas tylko uzupełniamy roztwór i nadal psikamy olej, na miejscu Policja, która jedzie samochodem za nami i kieruje ruchem drugi patrol stoi dalej i tam kieruje ruchem. Działania trwają ok godziny, po czym nasze zastępy się spotykają. Plama zneutralizowana, więc sprzęt spakowany.

-Nowy Targ dla 499-92
-Zgłaszam się
-Słuchaj działania zakończone, plama na ok 2,5 km zneutralizowana, my wracamy wraz z Zarytem
-Prawidłowo

10:40 Odjazd do remizy

11:01 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu 499-92 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie od razu trwa umycie wozu myjką a kierowca sprawdza przyczynę awarii, którą okazuje się niełącząca wtyczka do modulatora. Wóz sprawny, chłopaki wprowadzają wóz do garażu, po czym zdejmują Nomexy.

11:15 Zamknięcie remizy i rozejście się

6/ Lipiec 2018r
Nr Wyjazdu: - 41
Rodzaj zdarzenia: Plama Oleju na DK 47 i DK7
Godzina Alarmowania: 9:10
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 9:17
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 7min
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 11:01
SH -

SiŚ

499[K]92  SLRt Ford Transit 125 T350/Frank-Car (6)

OSP Rabka-Zdrój (Zaryte)

498[K]96 GCBA 8/32 Tatra T815/Karosa

Inne

Policja

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
« Odpowiedź #234 dnia: 16 Lipiec 2018, 00:28:50 »
14.07.2018 MZ

A więc mamy sobotę, rano nad naszym regionem chwilę ostro popadało, jednak szybko zrobiło się w miarę ciepło a raczej duszno i słońce gdzieś za chmurami się pojawiło. Ogólnie od rana już młyn na drogach bo jak w każdą sobotę u nas są targi. Turyści jeszcze nie wyszli na ulice miasta bo odpoczywają tzn śpią i trzeźwieją.

8:45 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie od Pogotowia Ratunkowego że potrzeba jest pomocy w otwarciu drzwi do mieszkania w Rabce na Ul Juliusza Słowackiego w jednym z bloków. Dyżurny po odebraniu zgłoszenia od razu selektywnie alarmuje OSP Rabka

A więc mamy w tym momencie już ciepły słoneczny jednak zachmurzony poranek, większość naszych strażaków jest już na nogach bo trza coś przy domu zrobić a reszte ok południa na remize bo jest dzień gospodarczy i spotkanie z MDP. Nad miastem po chwili wznosi się SYRENA ALARMOWA, którą słychać doskonale nawet w gwarze miasta. Strażacy, którzy słyszą alarm od razu przerywaja dotychczasowe działania i biegną czy tam jadą do remizy. Co niektórzy już zrezygnowali z jazdy samochodem mimo sporego dystansu, bo szybciej nogami by dobiegł jak samochodem dojechał, jednak Ci którzy mieszkają blisko są już po chwili.

Do remizy jako pierwszy dobiega naczelnik, oraz dwóch strażaków z sąsiedztwa remizy i naczelnika. Remiza otwarta, chłopaki od razu do szatni i zakładają Nomexy, po czym naczelnik odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki zgłos się !!!
-Zgłasza się Nowy Targ, wyjeżdżaj Ul Słowackiego otwarcie mieszkania na miejscu ZRM
-Zrozumiałem zbieramy się

A wiec skoro wiadomo już co mamy to kolejny strażak który się przebrał otworzył bramę od Forda i go odpalił po czym wyjechał przed remizę. Do remizy po ok 2 minutach dociera Z-ca Naczelnika, oraz jeden z kierowców. Jest nas 5 więc w sumie wystarczy, Ci którzy dojechali szybko założyli Nomexy i zajęli miejsca w wozie, Jako d-ca siada z-ca naczelnika.

8:48 Wyjazd SLRt w 5[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu 499-92 wyjazd Słowackiego otwarcie mieszkania
-Zrozumiałem

I znów trzeba się przebijać w korkach, więc wyjeżdżamy i dajemy najszybszą modulację plus ten poganiacz jaki taki ale coś daje i jedziemy do centrum. Po 4 minutach jesteśmy na miejscu.

8:52 Dojazd na miejsce, na miejscu obecny ZRM "P", kierowca zatrzymuje się zaraz za karetką

-Nowy Targ 998 tu 499-92 na miejscu, zaraz sytuacja.
-Przyjąłem

Po dojeździe d-ca od razu udaje się w celu uzyskania infomacji od załogi ZRM.  W tym czasie pozostali już przygotowują walizki z ręczną pompą hydrauliczną i zestawem do wyważania drzwi, zabierają również hooligana i siekierę i udają się na wskazane wcześniej piętro 2.

Gdy już tam cała trójka naszych jest czyli rota +dowódca, pod drzwiami oczekuje też załoga karetki. Jak się okazuje wewnątrz mieszkania znajduje się starsza kobieta, która dzwoniła zgłaszając że słabo się czuje i zdąrzyła podać tylko adres.

Nasi nie czekając od razu włożyli między drzwi a futrynę hooligana i delikatnie odgięli drzwi tworząc szczelinę. W tym czasie d-ca i drugi strażak zakładają wyważarkę w szczelinę nabijając ją siekierą. Następnie podłączono pompę i d-ca rozpoczął tłoczenie oleju do wyważarki co powoduje wysunięcie tłoka i po chwili zerwania zamków w drzwiach. Gdy tylko drzwi puściły. Załoga oraz cała trójka naszych wchodzi do wnętrza, gdzie w salonie znajdują nieprzytomną kobietę ok 65 letnią. Ratownicy od razu sprawdzają jej funkcje życiowe i podają tlen i robią wkłucia i podają kroplówki oraz zastrzyki. D-ca udaje się przekazać sytuacje do SKKP, natomiast nasza rota strażaków pomaga w trzymaniu kroplówki oraz pomaga przełożyć kobietę na nosze.

Na miejsce dociera również Policja, d-ca przez radio przekazuje sytuację.

-Nowy Targ tu 499-92 słuchaj, mieszkanie na 2 piętrze otwarte za pomocą wyważarki, na miejscu już Policja, więc miejsce zostanie im przekazane, właśnie trwa udzielenie pomocy medycznej kobiecie lat 65, nieprzytomna, my jeszcze pomożemy im ją znieść do karetki.
-Zrozumiałem 92

D-ca od razu rozpoczyna wypisanie pisemnego przekazania miejsca Policji, która będzie zapieczać mieszkanie.
Po ok 15 minutach poszkodowana gotowa do transportu, w czym pomaga nasza rota. Kierowca w tym czasie zniósł cały sprzęt do wozu. D-ca wręczył przekazanie Policji.
Poszkodowana już w Karetce, która odjeżdża na bombach na SOR, my zwijamy się również

9:37 Odjazd do remizy

-Nowy Targ 998 tu 499-92 działania zakończone, poszkodowana zabrana na SOR, miejsce oddane Policji, wracamy
-Zrozumiałem 92

9:45 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu 499-92 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie od razu wóz wprowadzono bez mycia, ponieważ za dwie godziny i tak wszyscy schodzą się na dzień gospodarczy, i wtedy sprzęt zostanie dokładnie umyty jak i wozy.

10:00 Zamknięcie remizy i rozejscie się

14/ Lipiec 2018r
Nr Wyjazdu: - 42
Rodzaj zdarzenia: Otwarcie mieszkania/Ul Słowackiego
Godzina Alarmowania: 8:45
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 8:48
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 3min
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 9:45
SH -

SiŚ

499[K]92  SLRt Ford Transit 125 T350/Frank-Car (5)

INNE

ZRM "P"

Offline SylwekOSP

• Moderator
  • Starszy Sekcyjny
  • *
« Odpowiedź #235 dnia: 16 Lipiec 2018, 07:08:33 »
Cześć, akcje na ten tydzień

- wypadek/kolizja samochodu osobowego z barierą dźwiękochłonną - samochód wjechał na nią przednią osią
- owady błonkoskrzydłe
- maksymalnie 5 akcji związanych z obecnymi warunkami pogodowymi tj, burze, wiatry, duże opady deszczu

zaległa ocena :
Zabezpieczenie zerwanej linii - powinienem nie zaliczyć, bo realia realiami ale do wyjazdu minimum 4 osoby, ale reszta ok. +5tys
Potrącenie - oprócz tego, że wg przepisów to naczelnik powinien dowodzić, jeśli już się bawimy w stopnie :D +5 tys
Sadza +6 tys
Drzewo +5 tys
Plama - było ok, ale bardziej chodziło mi, żebyś poprosił o 2 zastęp bo co niebieskie błyski to niebieskie błyski, reszta ok, +4 tys
Otwarcie +5 tys

Budżet : 320tys+33 tys = 353 tys
« Ostatnia zmiana: 17 Lipiec 2018, 21:55:59 wysłana przez SylwekOSP »

Facebook

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
« Odpowiedź #236 dnia: 17 Lipiec 2018, 22:22:55 »
Jeżeli mogę sie ustosunkować do Oceny. Nie to żebym coś miał do moderatora, bo błedy jak najbardziej są.

Odp nr 1. W sumie racja że w 3 osoby nie można wyjeżdżać jako zastęp, który prowadzi samodzielne działania. Jednak obecne realia w jednostkach OSP czy to KSRG czy nie są jakie są że albo wyjeżdżają po 10 minutach w tych 6 lub w 3 minuty ale właśnie czasem w 2 lub 3,4 osoby. A gra ma byc jednak realistyczna prawda?

Odp nr 2 Niekoniecznie naczelnik musi dowodzić on odpowiada za JOT czy jest akurat dowódcą czy nie. Ale raczej np jeżeli będziesz miał gościa, który jest np Dowódcą Zmiany w JRG ale w OSP nie jest ani naczelnikiem ani jego zastępcą, to dlaczego ma nie brać dowodzenia, skoro lepiej się na tym zna. Z autopsji powiem że u nas jak jedziemy to naczelnik albo jest kierowcą albo ratownikiem a w 3/4 akcjach jako d-ca zasiadam ja i to czasem nawet naczelnik mówi żebym ja siadał z przodu. Więc u mnie w grze np Z-ca naczelnika jest Oficerem w PSP więc to on zasiada najcześciej jako dowódca bo ma największe doświadczenie

Odp nr 3 Napisałem że nasi położyli flary świetlne na pojeździe żeby coś było widać ale dojechała również Policja, która może tego dokładnie nie ująłem ale jechała za naszym wozem jako zabezpieczenie, bo masz rację ale pomarańczowe światła nie są aż tak respektowane jak niebieskie.  A wiesz jak to jest do plamy zadysponować duże SiŚ, to z KW zaraz pismo do SKKP o wyjaśnienie czemu do takiego a takiego zdarzenia tyle i tyle zastępów.

Offline SylwekOSP

• Moderator
  • Starszy Sekcyjny
  • *
« Odpowiedź #237 dnia: 17 Lipiec 2018, 22:35:05 »

Akcja 1  Co do realiów to owszem wiem jak jest, sam jestem obecnie w jednostce która w zeszłym roku miała 477 wyjazdów, a teraz coś się dzieje i któryś raz w przeciągu tygodnia brak obsady. Ale w takim wypadku chyba najłatwiej poprosić o drugi zastęp, tak żaby nie było.

Akcja 2 Owszem, tutaj jak najbardziej masz rację, o tym wspomniałem ponieważ jakiś czas temu w znanej mi OSP była afera o to i zostały wyciągnięte na wierzch przepisy, tutaj akurat sporo zależy od statutu, że dowodzi naczelni lub osoba przez niego wskazana, czy jak nikogo z władz nie ma to najbardziej doświadczony posiadający kurs itp.

Akcja 3  Ta akcja była wzięta z mojej OSP, gdzie plama oleju była na DK 92, na lewym pasie, dlatego padła decyzja o zadysponowaniu 2 zastępu, w tym wypadki JRG 3 Poznań. Bo w tym wypadku kierowca, były strażak PSP, stwierdził, że on na awaryjnych czy fali nie stanie, bo niech jakiś kierowca nie zauważy czy cokolwiek się stanie to padnie proste pytanie "  gdzie były niebieskie błyski?". O policji musiałem niestety przeoczyć.

I dziękuję za zwrócenie uwagi i uargumentowanie tego, bo obydwaj wiemy, że niektórzy potrafią się po prostu kłócić bo tak i już, nie potrafiąc nawet dlaczego :)

Facebook

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
« Odpowiedź #238 dnia: 17 Lipiec 2018, 23:08:55 »
No właśnie o to chodzi żeby sobie wyjaśnić błedy w ocenach, bo jak wiadomo teoria teorią a praktyka praktyką. Wiadomo ty i ja jesteśmy w całkiem różnych rejonach działania, inaczej u nas dysponują do pożarów inaczej u was. Inne zasady ma SKKP/M u was u nas inaczej. Co powiat to inny obyczaj. I wiem że ja tutaj niekiedy działam na granicy łamania przepisów, lub je łamie ale robie to świadomie żeby co niektórym graczom ukazać realizm a nie jak pięknie w teorii to wygląda.

Offline 112OSP998

• Starszy Moderator
  • Młodszy Aspirant
  • *
« Odpowiedź #239 dnia: 18 Lipiec 2018, 14:55:58 »
17.07.2018r MZ

A więc mamy wtorek, godziny południowe, jak na okres wakacji co tu dużo pisać, wszędzie nadal korki, masa turystów, chodzących ulicami miasta, a że miasto mamy uzdrowiskowe to ludu jeszcze więcej. Ogólnie od trzech dni spokój z wyjazdami. Pogoda jednak ciągle nam płata filgla i codziennie przechodzi nad regionem intensywny deszcz, który po 20 minutach przestaje padać i znów słońce świeci.

14:10 SKKP odbiera zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego, który wpadł w poślizg i uderzył w bariery energochłonne w Chabówce na tzw Patelniach. Z informacji uzyskanych wiadomo że jest osoba poszkodowana. Dyzurny po odebraniu zgłoszenia od razu załącza selektywne wywołanie w OSP Rabka, oraz wysyła zastęp z JRG, dodatkowo na miejsce wysłano ZRM oraz Policję.

A więc mamy dość spokojny dzień, prócz tej chwilowej nawałnicy wyszło słońce. Prawie 80% składu jednostki teraz pracuje czy to u siebie na zakładzie czy u kogoś. Gwarny dzień w mieście dodatkowo zostaje urozmaicony przez wznoszącą się SYRENĘ ALARMOWĄ na budynku naszej OSP. Strażacy, którzy akurat mogą od razu zrywają się z miejsc pracy, czy tam kto ma urlop to domów i udają się w kierunku remizy, czy to biegiem czy rowerem lub skuterkami (samochodem nie ma możliwości dotarcia w czasie 5 minut).

A więc do remizy po ok 30 sekundach od alarmu biegnie już Naczelnik, a tuż za nim kolejnych dwóch strażaków. Oczywiście turyści już stoją z telefonami i nagrywają. Po chwili bramy się już podnoszą, chłopaki wpadają do remizy i od razu do szatni gdzie zakładają Nomexy, naczelnik po ubraniu się z DSP odbiera zgłoszenie.

-Nowy Targ 998 dla Rabki zgłoś się !!!
-OSP Rabka, wyjazd do wypadku na Patelniach, osobówka uderzyła w bariery mogą być poszkodowani
-Zrozumiałem, zbieram obsadę i zgłoszę wyjazd

Jeden ze strażaków od razu słysząc do czego jedziemy odpala Forda i wyjeżdza nim przed remizę, 3 cykl syreny właśnie zakończył się i syrena spada z obrotów. Do remizy dociera na skuterku i drugi na rowerze kierowca i kolejny ratownik, obaj szybko wpadaja do szatni i tylko zabierają Nomexy i wskakują do wozu, gdzie się przebiorą.

14:13 Wyjazd SLRt w 5[ALARMOWO]

-Nowy Targ tu Rabka 92 wyjazd do wypadku
-Zrozumiałem

Po wyjeździe od razu spotyka nas problem z wyjazdem na drogę jednak że mamy mały samochodzik to przebijanie się między samochodami jest nieco łatwiejsze. Widzimy że za nami także jedzie karetka. Teraz udajemy się na Chabówkę, gdzie wskoczymy na DK47 i pojedziemy w kierunku Nowego Targu.

Gdy już wyjeżdzamy na DK47 jedziemy w kierunku Nowego Targu, i już zastajemy korek więc jakoś przebijamy się miedzy samochodami. Po przejechaniu ok kilometra docieramy na miejsce.

14:20 Dojazd na miejsce SLRt oraz ZRM

-Nowy Targ 998 tu Rabka 92 na miejscu, wraz z nami ZRM, zaraz rozpoznanie
-Zrozumiałem

Po dojeździe nasz kierowca od razu staje w poprzek jezdni blokując całkowicie ruch w kierunku Nowego Targu. W tym czasie strażacy opuszczają pojazd, D-ca udaje się na rozpoznanie sytuacji, w tym czasie ratownicy medyczni już udają się do poszkodowanej osoby, która nadal przebywa wewnątrz pojazdu.

Jak się okazuje na śliskiej nawierzchni samochód osobowy marki Seat Ibiza wpadł w poślizg i uderzył czołowo w bariery energochłonne, co spowodowało że przód pojazdu wpadł na bariery i na nich zwisnął. Doszło do rozlania się oleju, płynu chłodniczego a dodatkowo z przerwanych przewodów paliwowych cieknie benzyna. Wewnątrz pojazdu przebywa jedna osoba poszkodowana, kobieta ok 22 lat, przytomna, jednak z obrażeniami twarzy oraz urazem kończyny lewej górnej.

Po dojeździe ratownicy medyczni od razu udali się do poszkodowanej, i zajęli się badaniem urazowym, w tym czasie jeden z naszych strażaków wchodzi do wnętrza i zakłada kołnierz poszkodowanej oraz ręcznie stabilizuje odcinek szyjny.

W tym samym czasie kierowca naszego zastępu, odpalił już agregat wysokociśnieniowy a prądownicę zabrał jeden ze strażaków, który udał się ku rozbitemu samochodowi. Następnie kierowca rozpoczął dozowanie środka pianotwórczego i po chwili zostaje podana piana na wyciek paliwa z samochodu. W tym czasie drugi strażak zajął się stabilizowaniem samochodu za pomocą klinów i podkładów.

D-ca po przeprowadzeniu rozpoznania udał się do samochodu i zgłasza ifnormacje do SKKP.

-Nowy Targ dla Rabka 92
-Zgłasza się Nowy Targ 998
-Słuchaj samochód osobowy uderzył w bariery i zawisł na nich, są wycieki płynu z chłoodnicy, oleju oraz benzyny, na którą podano już pianę. Medyczni zajmują się poszkodowaną kobietą ok 22lat, jest przytomna kontaktowa. My zabezpieczamy wycieki i miejsce działań
-Zrozumiałem

A więc d-ca zabiera hooligana i otwiera maskę pojazdu po czym ściąga klemę z akumulatora, w tym czasie wolny strażak zabrał już sorbent i wysypuje go na plamę oleju i płynu chłodniczego, a następnie wciera dokładnie szczotką.

Wyciek został zabezpieczony, pogotowie po ustabilizowaniu stanu poszkodowanej, powoli przekłda ją na deskę z pomocą naszych strażaków, po czym następuje jej transport do karetki. Na miejsce po ok 10 minutach dociera 491-21 z JRG Nowy Targ, dowodzenie przejmuje D-ca Zmiany w tym wypadku nasz z-ca naczelnika.

W sumie to teraz już można puścić ruch wahadłowo, więc nasz kierowca przejeżdża samochodem. a ruch zostaje puszczony. Na miejsce dociera również Policja, która rozpoczyna swoje czynności, karetka odjeżdża na SOR, my oraz JRG oczekujemy na dalsze działania.

Po ok 50 minutach działań Policji, na miejscu również laweta, więc my za pomocą wozu z JRG ściągamy powoli wrak, a następnie ładujemy go na lawetę, na czas tych działań ruch ponownie zamknięty. Następnie wraz ze strażakami JRG zamiatamy drogę z odłamków i zbieramy zużyty sorbent i wszystko łopatami wrzucamy do worka na smieci i wrzucamy do pojazdu. Następnie w celu przepłukania układu naszego agregatu spłukujemy wodą pianę z jezdni i jeszcze sorbentem tą benzynę przesypujemy po czym ten sorbent zamiatamy i do wora. Nasze działania zakończone jak i JRG, na miejscu jeszcze Policja. My pakujemy sprzęt.

16:01 Odjazd do remizy

-Nowy Targ Rabka 92
-Zgłaszam się dla 92
-Zakończenie działań i powrót
-Zrozumiałem

16:30 Powrót do koszar

-Nowy Targ tu Rabka 92 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie d-ca dzwoni na SKKP i przekazuje informacje, w tym czasie kierowca uzupełnia wodę w agregacie oraz środek pianotwórczy, następnie wóz zostaje umyty i wstawiony do garażu, a tutaj następuje wyczyszczenie sprzętu uzytyego podczas działań. Po doprowadzeniu wozu chłopaki zdjemują Nomexy i idą na kawę do socjalnego.

17:50 Zamkniecie remizy i rozejście się.

17/ Lipiec 2018r
Nr Wyjazdu: - 43
Rodzaj zdarzenia: Wypadek drogowy/DK47 Chabówka
Godzina Alarmowania: 14:10
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 14:13
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 3min
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 16:30
SH -

SiŚ

499[K]92  SLRt Ford Transit 125 T350/Frank-Car (5)

JRG Nowy Targ

491[K]21- GCBAPr 2,5/24/250 MAN LE 18.280/Szczęśniak

INNE

ZRM "P"
Policja