Zabezpieczenia workami z piaskiem.
Zalety:
-najszybszy i najprostszy sposób ochrony obwałowań.
-Stosunkowo tani .
Sposób wykonania:
Zalecane jest używanie worków jutowych lub nylonowych o przybliżonych wymiarach szerokość: ok. 50 cm długości: ok. 80 cm.
Worki napełnia się maksymalnie do 70-80% ich objętości , a ich ciężar nie powinien przekraczać 30 kg, wyjątkowych przypadkach 50 kg. Zastosowanie powyższych zasad zapewni ich łatwe i szybkie przenoszenie oraz ich szczelne układanie.
Sposób układania wałów klasyczny:
Worki układa się sposób następujący , po ułożeniu pierwszego worka, następny należy ułożyć tak, aby jego wiązanie (podniesione w górę) ściśle przylegało do tyłu worka poprzedniego. Jeżeli zabezpieczenie wymaga ułożenia dwóch lub większej ilości ciągów z worków, to wtedy układamy je w sposób naprzemienny.
Sposób układania wałów Duński:
Sposób ten polega na tym , że worki napełniamy do połowy piaskiem. Worek kładziemy płasko na koronie wału, aby jedna połowa worka była pełna, a druga pusta. Następny worek kładziemy połową napełnioną na pustej połowie worka poprzedniego.
Zabezpieczenie przed przelaniem się wody przez koronę wału :
Metoda ta polega głównie na podwyższaniu korony wału za pomocą worków z piaskiem. Można też stosować inne dostępne środki w zależności od ich dostępności i spodziewanej wielkości przyrostu wody.
Worki z piaskiem zaleca się układać jak najbliżej krawędzi od strony wody. Worki układamy w jednym rzędzie gdy spodziewamy się że przybór wody będzie niewielki a wysokość umocnienia nie będzie przekraczać 0,5 metra wysokości W przypadku gdy wysokość przelewanej wody będzie większa niż 0,5 metra należy zastosować 2 ciągi worków lub więcej które będą układane w mur lub piramidę.Ciągi sąsiadujące należy układać w sposób naprzemienny aby uzyskać lepszą szczelność wałów.Dla zapewniania maksymalnej szczelności podwyższenie korony wału może być obłożone folią.
Zabezpieczenie przed przelaniem się wody przez korpus wału :
W przypadku różnicy ciśnień pomiędzy jedną a drugą stroną wału może dojść do filtracji na drugą stronę umocnienia.
Wypływ czystej wody z wału nie jest groźny, groźne jest wypływanie wody mętnej, wraz z cząsteczkami gruntu.
Pierwszym z objawów przeciekania wałów jest pojawiania się baniek powietrza, następnie wilgotnienie nasypu i tworzenie się mały źródełek.
Do metod zabezpieczania przed tym zagorzeniem najczęściej używane są:
-wyłożenie skarpy odwodnej wału folią i dociążenie jej workami z piaskiem
-dociążenie stopy skarpy odpowietrznej i terenu przyległego workami z piaskiem,
-wykonanie ujęć źródlisk (przebić) w podłożu poprzez ich obudowę workami z piaskiem.
Zabezpieczenie przed osuwaniem się skarp wałów:
Gdy okres wysokich stanów wody trwa długo, przy jednoczesnych opadach deszczów, gdy korpus wału jest wykonany z nie odpowiednich materiałów może wystąpić namakanie i wału i jego rozmakanie. Proces ten skutkuje pękania skarp i ich osuwanie niem się.
W przeciwdziałaniu i hamowaniu tego procesu można zastosować:
- obciążenie workami z piaskiem między wbitymi w osuwającą się skarpę palami, które dodatkowo ją podtrzymują.Uwaga nie należy obciążać górnej części wału, tylko jego dolną część.Jeżeli w korpusie wału pojawia się podłużne pęknięcie należy zrezygnować z wbijania pali [może to doprowadzić do większego usuwania się skarpy].
Stosowanie specjalistycznych zapór przeciwpowodziowy: :
Jedną z metod zabezpieczania przed przelewaniem się wody przez koronę wału jest stosowanie tak zwanych przenoścnych zapór. Zapory te możemy podzielić na :
*Stacjonarne
*Przenośne
oraz:
-elastyczne [wypełniane wodą]
-Trwałe okryte materiałem wodoszczelnym konstrukcje wykonane z stali nierdzewnej .