Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)

Autor Wątek: Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)  (Przeczytany 15694 razy)

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 2.011
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #330 dnia: 04 Marzec 2019, 18:12:32 »
28.02.2019r Pożar

A więc w Rabce od drugiego dnia stycznia cisza... ale to raczej dobrze, śnieg już zginął i pokazała się stara zeschnięta trawa, więc pewnie w niedługim czasie sezon na trawy się zacznie. Jednak sezon grzewczy nadal w pełni....

5:30 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w Rabce na Ul Tetmajera X. Po przyjęciu zgłoszenia dyżurny wysyła od siebie zastęp 491-21 oraz selektywnie alarmuje OSP Rabka.

Na zewnątrz jeszcze ciemno, w sumie miasto jeszcze śpi, w tym i nasi strażacy, tylko nieliczni już są na nogach i jeszcze z rana pala w piecach przed wyjściem do pracy. Po prawie dwóch miesiącach nad miastem wznosi się Syrena Alarmowa na budynku naszej OSP. Strażacy natychmiast zrywają się z łóżek, zakładając pierwsze lepsze ubrania i wybiegając z domów.

Po dwóch minutach od załączenia syreny do remizy dobiega Naczelnik, oraz Michał i Kamil, bramy zostają podniesione, a chłopaki wbiegają do szatni i zakładają swoje Nomexy. Do remizy tuż za nimi docieraja Z-ca naczelnika oraz Zbyszek. Tuż za nimi wpada kierowca Bogdan ze swoim synem. Wszyscy wpadają do szatni i zakładają Nomexy, naczelnik przebrany odbiera zgłoszenie.

-Nowy Targ 998 dla Rabki !!!
-Zgłasza się Nowy Targ dla Rabki, Ul Tetmajera X pożar sadzy, jak masz możliwość wyjedź podnośnikiem
-Zrozumiałem, za chwilę potwierdzenie wyjazdu!!!

W tym momencie już Kierowca Bogdan odpalił Scanię natomiast do Stara wskakuje Z-ca naczelnika i go odpala i od razu daje po "garach" żeby szybko nabić powietrze do układu hamulcowego. Międzyczasie do remizy docierają bracia Paweł i Romek, obaj szybko wpadaja do szatni i zakładaja Nomexy po czym, wskakują do Stara stanowiąc jego obsadę. Oba zastępy już gotowe do wyjazdu.

5:34 Wyjazd GBARt w 6 i SH w 3[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 i 93 zgłaszają wyjazd w pełnych obsadach
-Zrozumiałem, prawidłowo

Po wyjeździe z remizy od razu w prawo do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo jadąc około 150m i skręcamy na kolejnym skrzyżowaniu w prawo na Ul Kasprowicza, którą jedziemy kilkaset metrów i skręcamy w Ul Tetmajera. Już wjeżdżając do tej ulicy widzimy sypiące się iskry z komina oraz zadymioną okolicę. Na zewnątrz jeszcze mamy ciemno...

5:37 Dojazd na miejsce GBARt i SH

-Nowy Targ 998 Rabka 90 i 93 na miejscu, widoczne iskry z komina, w budynku murowanym III kondygnacyjnym typowa "czwórka", zaraz więcej informacji, jest dostęp dla podnośnika więc go rozstawimy
-Tu Nowy Targ 998, zrozumiałem

Po dojeździe zastęp GBARt wpuszcza nasz podnośnik do posesji, po wjeździe i zatrzymaniu się w miejscu w którym wskazał dowódca tegoż zastępu, wszyscy opuszczają oba samochody.

Dowódca akcji od razu udaje się na rozpoznanie sytuacji wraz z rotą II zabierając ze sobą detektor wielogazowy i kamerę termowizyjną, w tym czasie rota I ubrana już w aparaty powietrzne zabiera ze sobą gaśnicę proszkową i udają się do kotłowni.

W tym czasie kierowca zastępu GBARt rozskłada pneumatyczny maszt oświetleniowy na Scanii i ustawia najaśnice w kierunku dachu i komina tym samym załączając najasnice i oświetlając teren akcji, natomiast operator podnośnika w tym momencie wraz z dowódcą zastępu przystąpili już do rozkładania podpór i podstawienia podkładów pod podpory. Następnie kierowca Scanii wyciaga zestaw kominiarski oraz sito kominowe i zanosi osprzęt pod podnośnik.

Dowódca wraz z rotą II po wejściu do budynku od razu robią pomiar tlenku węgla, jednak takiego nie stwierdzono na żadnej kondygnacji, jednocześnie trwa sprawdzanie przewodu kominowego kamerą i widać że wewnątrz przewodu palą się dość mocno sadze, jednak na tą chwilę brak przeniesienia ognia w konstrukcję ścian czy podłóg oraz dachu.

Rota I po wejściu do kotłowni widząc zadymienie otwiera okna piwniczne celem wietrzenia, jednak również zakładają maski i podłczają powietrze z butli po czym rozpoczynają działania w celu wygaszenia pieca, wygarniając wszystko do metalowych wiader i wynosząc to na zewnątrz.

Dowódca natomiast przekazuje sytuację do SKKP, rota II zakłada uprzęże i wchodzi do kosza podnośnika wraz z zestawem kominiarskim i sitem, operator natomiast podnosi ich na wysokość komina. Gdy już się tam znajdują to zakładaja na komin sito, które ma za zadanie wyłapania iskier.

-Nowy Targ 998 dla Rabki
-Na odbiorze Nowy Targ dla Rabki
-Słuchaj trwa wygaszanie paleniska, podnośnik rozstawiony i założono sito na komin, brak tlenku węgla wewnątrz budynku i brak przerzutu ognia z przewodu na kosntrukcję ścian, podłóg i dachu, teraz spróbujemy przydusić pożar w kominie i wygarniać te sadze, rodzina nie została ewakuowana na zewnątrz, ponieważ jest bezpiecznie
-Zrozumiałem

A wiec gdy palenisko zostało wygaszone a żar wyniesiony, otwarto wyczystkę i od razu zaaplikowano do przewodu gasnicę proszkową, co spowodowało szybkie stłumienie pożaru, kilka takich podejść i pożar mamy w sumie zgaszony, teraz już od góry wprowadzono zestaw kominarski do przewodu, zrzucając jeszcze tlącą się sadzę na dół. Na dole zaś chłopaki wyciągają z wyczystki tą sadzę do wiader i wynoszą na zewnątrz. Teraz już chłopaki pracujący wewnątrz kotłowni ściągają maski od aparatów, brak zadymienia.

Na miejsce po około 25 minutach dociera zastęp 491-21 z JRG, dowodzenie przejmuje 13-ty, który udaje się z naszym dowódcą z kamerą celem przeglądu przewodu i budynku, dodatkowo wykonano pomiar kontrolny tlenku węgla, jednak dalej nie odnotowano jego występowania, komin już powoli stygnie, sadza widać że jest efektywnie zrzucana na dół. KDR z JRG już rozpoczyna wypisanie zakazu użytkowania przewodu kominowego z jednoczesnym przekazaniem miejsca działań dla właściciela.

Pożar po około 50 minutach został ugaszony, przewód został wyczyszczony a strącona sadza wygarnięta na zewnątrz i dokładnie przelana wodą. Chłopaki przystępują do zwinięcia sprzętu, rota pracująca w koszu zostaje opuszczona na dół, a ratownicy wychodzą również z kotłowni.

Operator podnośnika przystępuje do złożenia podnośnika. Strażacy juz teraz na szybko palą fajkę z chłopakami z JRG, wymiana kilku zdań i KDR zgłasza zakończenie działan, chłopaki pakują się do wozów.

6:35 Zakończenie działań i odjazd zastępów do remizy

-Nowy Targ 998 dla Rabki 90
-Zgłasza się Nowy Targ dla 90
-Odjazd do koszar 90 i 93
-Zrozumiałem

6:40 Powrót do koszar GBARt i SH

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 i 93 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie Zbyszek i Z-ca naczelnika od razu zdejmują Nomexy po czym uciekaja z remizy ponieważ dziś wypada ich zmiana na JRG, więc czas ich trochę już goni. Pozostali natomiast od razu wyjmują zestaw kominiarski i go dokładnie myją z sadzy. Inni w tym czasie zajęli się myciem Scanii i Stara, ogarnieciu kabiny oraz wymianie butli w aparatach na pełne.

Gdy sprzęt już jest na swoim miejscu, wozy umyte, wiec zostają wprowadzone do garaży, chłopaki zdejmują Nomexy.

7:07 Zamknięcie remizy i każdy szybko udaje się do domów a następnie chłopaki wyruszają do pracy...


28/Luty 2019r
Nr Wyjazdu: 8
Rodzaj zdarzenia: Pożar sadzy/Rabka Ul Tetmajera X
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 5:30
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 5:34
SLRt -
SH - 5:34

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 4min
SLRt -
SH - 4min

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 6:40
SLRt -
SH - 6:40
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (6)
499[K]93 SH 18 Star 200/Bumar (3)

JRG Nowy Targ

491[K]21- GCBAPr 2,5/24/250 MAN LE 18.280/Szczęśniak


Udział w akcji brali:

GBARt

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Bogdan G
Rota I: Zbigniew W, Marcin G
Rota II: Kamil N, Michał D

SH

Dowódca: Paweł L
Kierowca: Rafał K
Ratownik: Roman L

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 2.011
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #331 dnia: 04 Marzec 2019, 20:39:50 »
1.03.2019r Pożar


A wiec mamy pierwszy dzień marca, pogoda od rana słoneczna jednak i wietrzna, większość ludzi właśnie znajduje się w pracy a dzieciaków w szkołach, na mieście dość spokojnie, bez korków na drogach, no ale w sumie już po sezonie... A skoro ciepło i dawno nie padał deszcz to już można zauważyć kłęby dymu z okolic ulicy Garncarskiej

8:22 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o pożarze trawy na Ul Garncarskiej w Rabce, pożar dość szybko się rozprzestrzenia w kierunku lasu, po przyjęciu zgłoszenia od razu alarmuje selektywnie OSP Rabka.

A więc nasi strażacy w większości znajdują się właśnie w robotach, natomiast trzech naszych strażaków, którzy są również funkcjonariuszami PSP właśnie skończyło zmianę i są w drodze do domów. Spokojny poranek zostaje przerwany przez załączenie się Syreny Alarmowej, która roznosi się po całym mieście...

Chłopaki wracający ze zmiany od razu przyśpieszają i próbują jak naszybciej dotrzeć do remizy, naczelnik wybiega z domu i jest już w drodze do remizy. Również od strony Chabówki pędzi już samochód naszego kierowcy Bogdana z synem.

Naczelnik pierwszy na remizie więc otwiera bramy garażowe i wpierw udaje sie do szatni gdzie zakłada Nomexa po czym udaje się do DSP i odbiera zgłoszenie.

-Nowy Targ 998 dla Rabki!!!
-Na odbiorze Nowy Targ dla Rabki
-Co masz dla mnie?!!!
-Słuchaj pożar trawy ul Garncarska, zagrozony las
-Przyjałem!!!

Naczelnik od razu wkakuje do Scanii i ją odpala, w tym czasie już dojeżdża nasz kierowca z synem, którzy od razu wpadają do szatni i zakładają swoje Nomexy po czym zajmują miejsca w wozie. Wydawać by się mogło że chyba w takim składzie wyjedziemy, bo już od alarmu minęły 3 minuty, syrena w tym momencie schodzi z obrotów, wtem naczelnik dostaje telefon od z-cy że będą do dwóch minut, więc decyzją naczelnika czekamy...

Po dwóch minutach wpada samochód z trzema naszymi strażakami, którzy właśnie wracali po oddaniu służby kolejnej zmianie, chłopaki po wbiegnięciu do szatni tylko zabrali swoje Nomexy i udali się z nimi do wozu, gdzie się ubiorą.

8:27 Wyjazd GBARt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 zgłaszam wyjazd
-Tu Nowy Targ 998, zrozumiałem

Po wyjeździe z remizy od razu skręcamy w prawo i lecimy do skrzyżowania na którym w lewo Ul Jana Pawła do kolejnego skrzyżowania i znów w lewo i lecimy Ul Kasprowicza, następnie na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo na Ul Sądecką, którą jedziemy około 200m. Następnie w lewo na Garncarską i lecimy około 900m uliczką, która pnie się w górę i zamienia z czasem na szutrówkę. Już widzimy palący się obszar. Gdy jesteśmy w sumie już bardzo blisko bo do miejsca pożaru mamy około 150m zjeżdżamy na nieużytki, kierowca załącza napęd 4x4 i jedzie wydeptaną ścieżką w kierunku pożaru.

8:31 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 na miejscu, pożar około pół hektara suchej trawy, siły wystarczające w zagrożeniu z trzech stron las, czoło pożaru rozwija się w kierunku północno-wschodnim
-Zrozumiałem

Po dojeździe na miejsce, załoga 4 ratowników opuszcza kabinę i jeden z nich wchodzi na dach i wyjmuje 4 szt tłumic, które podaje jedenmu ze strażaków na dole, w tym czasie kierowca załącza przystawkę autopompy, a dowódca udaje się do panelu autopompy i przełącza zawory na wysokie ciśnienie, kierowca w kabinie uruchamia zraszacze na wozie, następnie rusza w kierunku czoła pożaru jadąc niskim biegiem na wysokich obrotach podając wodę zraszaczami na płonące trawy.

W tym czasie pozostali czterej strażacy za pomocą tłumic udają się na stronę południowo-zachodnią, na każdy kierunek po rocie i idą jeden za drugim zaklepując płomienie, aż do momentu aż się zejdą ze sobą.

Kierowca przejechał już raz pasem, po którym szło czoło pożaru, tłumiąc go dość skutecznie, jednak teraz nawrotka i jeszcze raz przejeżdża tym razem w drugą stronę w celu dokładnego przelania miejsca, gdzie złapano pożar.

Gdy drugi przejazd został zakończony to kierowca rozpoczyna jazdę po wypalonym obszarze dokładnie go przelewając z powodu że mamy dziś pogodę wietrzną. Chłopaki również już tłumicami opanowali płomienie i teraz jeszcze przechodzą i zaklepują pozostałe zarzewia. Na koniec jeszcze kierowca przejeżdża i tak całe pogorzelisko aż do skończenia wody w zbiorniku.

Po około 30 minutach pożar został ugaszony, chłopaki wkładają tłumice na wóz, po czym zajmujemy miejsca w wozie... Następnie powoli udajemy się w kierunku remizy.

9:04 Zakończenie działań i odjazd do remizy

-Nowy Targ 998 dla Rabki 90
-Na odbiorze Nowy Targ 998
-Działania zakończone, wracamy
-Zrozumiałem, a ile tam się tego spaliło?
-Lekko ponad pół hektara, szybko zatrzymaliśmy czoło pożaru
-Przyjąłem

9:10 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 w koszarch
-Zrozumiałem

Po powrocie od razu w pierwszej kolejności uzupełniamy zbiornik w Scanii, dodatkowo już trwa ogarnięcie kabiny wozu, a po uzupełnieniu zbiornika dokładnie myjemy wóz, bo cały jest czarny po jeździe po pogorzelisku i dodatkowo urypany błotem.
Gdy już wóz jest czysty zostaje wprowadzony do garażu, chłopaki zdejmują Nomexy

9:45 Zamkniecie remizy i rozejście się

1/Marzec 2019r
Nr Wyjazdu: 9
Rodzaj zdarzenia: Pożar trawy/Rabka Garncarska
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 8:22
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 8:27
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 5min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 9:10
SLRt -
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (6)

Udział w akcji brali:

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Bogdan G
Rota I: Rafał K, Zbigniew W
Rota II: Dawid K, Marcin G

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 2.011
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #332 dnia: 04 Marzec 2019, 21:44:39 »
3.03.2019r MZ


A więc mamy niedzielę, na godzinę 15 dzisiaj przewidziane jest zebranie walne, na którym omówiony zostanie poprzedni rok oraz plany na teraźniejszy, więc od godziny 13 już wszyscy strażacy w umundurowaniu galowym znajduje się na remizie na sali. Wiadomo jak to wygląda zarząd jeszcze przegląda papiery a pozostali po stołach rozkładają jakieś napoje i szklanki oraz czekamy na przyjazd cateringu z jakimś tam obiadem. Po godzinie 14 już na remizę zaczęli przybywać zaproszeni przedstawiciele Zarządu Gminnego oraz Prezes Powiatowy, a także Burmistrz, radni i inni, dodatkowo przybył również Z-ca Komendanta Powiatowego PSP, oraz Dowódca JRG.

14:30 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o plamie oleju zaczynającego się na DK28 od Stacji Paliw Orlen w kierunku Mszany Dolnej. Dyżurny po przyjęciu zgłoszenia selektywnie alarmuje OSP Rabka. Dodatkowo na miejscu jest już Patrol Policji.

A wiec przygotowania trwają w najlepsze, jednak w pewnym momencie nad Rabką wznosi się nasza Syrena Alarmowa, ściany zadrżały więc chłopaki już biegną po klatkach schodowych w kierunku garaży, następnie Z-ca naczelnika udaje się do DSP i odbiera zgłoszenie, w tym czasie pozostali zakładają Nomexy.

-Nowy Targ 998 zgłoś się dla 499-90
-Zgłaszam sie dla Rabki, słuchaj wyjedź jak masz obsadę na dwa zastępy do plamy oleju od Stacji Paliw Orlen na DK 28 w kierunku Mszany, to będzie około 4,5km.
-Zrozumiałem, mam skład na dwa
-Przyjąłem

Więc zarząd pozostaje na remizie, bo ktoś musi zostać na zebraniu, kierowcy już odpalili Forda i Scanię, a przebrani strażacy pakują się na wozy, jako dowódca wyjeżdża Romek na GBARt a na SLRt Andrzej, zastępy w ciągu trzech minut są już gotowe do wyjazdu, syrena właśnie schodzi z obrotów po 3 cyklu....

14:33 Wyjazd GBARt w 6 i SLRt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ dla Rabki
-Zgłaszam się
-Wyjazd GBA i SLRt w pełnych obsadach
-Zrozumiałem

-92 dla 90 zgłoś się
-Zgłasza się 90
-Słuchaj my zaczniemy od stacji paliw a wy udajcie się w od granicy z Rabą
-Zrozumiałem

A więc po wyjeździe od razu w prawo i na skrzyżowaniu w lewo na Ul Jana Pawła, następnie na kolejnym skrzyżowaniu znów w lewo na Kasprowicza i lecimy do skrzyżowania z Ul Sądecką, gdzie skręcamy w prawo i lecimy do ronda na DK28.
Po dojeździe do ronda SLRt udaje się w kierunku Raby natomiast GBA w kierunku Skomielnej ku stacji paliw.

14:36 Dojazd na miejsce GBARt

-Nowy Targ dla Rabki
-Zgłaszam się
-GBA na miejscu, jesteśmy przy stacji rozpoczynamy działania, będziemy działać opryskiwaczem
-Przyjałem

Po dojeździe na miejsce wjeżdżamy na Stację Paliw i nawracamy się tutaj, Teraz rota I przygotowuje opryskiwacz i rozrabia roztwór Sintanu z wodą, rota II w tym czasie zabiera radia nasobne i lizaki i będą kierować ruchem wahadłowo, kierowca załącza falę świetlną na wozie w sposób <<<<. Gdy wszystko przygotowane rota I rusza i opryskuje plamę oleju roztworem, kierowca zabezpiecza im tyły jadąc powoli za nimi na błyskach. Zostaje wprowadzony ruch wahadłowy, dowódca nadzoruje pracę strażaków.

14:38 Dojazd na miejsce SLRt

-Nowy Targ 998 zastęp 92 na miejscu, słuchaj ta plama ciągnie się dalej w kierunku Mszany, my będziemy szli pod prąd aż do spotkania się z naszym drugim zastępem
-Słuchaj jednostki z pow Limanowskiego już otrzymały również zgłoszenie i oni sobie na swoim terenie będą prowadzić działania, wy ogarnijcie tylko teren Rabki
-Zrozumiałem, przystępujemy do działań

Tutaj chłopaki przystępują do podobnych działań jak zastęp GBARt, tyle że działania będą prowadzone idąc pod prąd więc przed nami jedzie patrol Policji na błyskach, a za rotą, która idzie z opryskiwaczem i rozporowadza roztwór odtłuszczacza na ciągnącą się plamę oleju jedzie zastęp SLRt na błyskach zabezpieczając tyły. Rota II kieruje ruchem wahadłowo.

Po około 40 minutach zastępy zjechały się ze sobą, tak więc plama została zneutralizowana, chłopaki chowaja sprzęt na wozy po czym pakują się do wozów...

-Nowy Targ dla Rabki
-Zgłaszam się
-Działania zakończone, plama usunięta wracamy
-Zrozumiałem

15:24 Odjazd zastępów do remizy

15:31 Powrót do remizy SLRt i GBARt

-Nowy Targ dla Rabki
-Zgłaszam się
-Zgłaszam powrót do remizy
-Dwa zastępy tak?
-Tak dwa zastępy w remizie
-Zrozumiałem

Po powrocie od razu wprowadzamy wozy do garaży, następnie chłopaki idą do szatni i zdejmują Nomexy i z powrotem zakładają swoje galówki, dwóch strażaków pozostaje i uzupełnia środki na wozach oraz czyści użyty sprzęt podczas działań. Reszta udaje się na zebranie na salę, pozostali dwaj strażacy po ogarnieciu wozów i doprowadzeniu jednostki do pełnej gotowości, również idą na zebranie.


3/Marzec 2019r
Nr Wyjazdu: 10
Rodzaj zdarzenia: Plama Oleju na odcinku 4,5km/DK 28 Rabka
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 14:30
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 14:33
SLRt - 14:33
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 3min
SLRt - 3min
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 15:31
SLRt - 15:31
SH -
SiŚ


OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (6)
499[K]92 SLRt Ford Transit 125 T350/Frank-Car (6)

Inne

Policja (1)

Udział w akcji brali:

GBARt

Dowódca: Roman L
Kierowca: Grzegorz M
Rota I: Kamil N, Michał D
Rota II: Wojciech M, Przemysław P

SLRt

Dowódca: Andrzej O
Kierowca: Łukasz M
Rota I: Marcin G, Stanisław T
Rota II: Krzysztof D, Piotr WOffline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 2.011
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #333 dnia: 04 Marzec 2019, 22:52:13 »
3.03.2019r Pożar


A wiec oficjalna część zebrania się skończyła po około półtorej godzinie, jednak pozostała ta nieoficjalna, gdzie część strazaków po prostu wzmocniła się mocnejszymi napojami, jednak większość po 18 rozeszli się, bo wiadomo niedziela to każdy ma swoje plany na koniec weekendu. Kilka minut po godzinie dwudziestej, nasz druh Krzysiek, zauważa łunę z pól między Chabówką i Rabką. Więc od razu zostawia swoich znajomych, z którymi akurat przebywał i pędzi samochodem w kierunku remizy, międzyczasie dzwoniąc międzyczasie do Naczelnika i powiadamiając go o sytuacji a następnie dzwoni na alarmowy 998 przekazując zgłoszenie. Naczelnik na wiadomość o pożarze również udał się szybkim krokiem w kierunku remizy...

20:30 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o pożarze traw pomiędzy Chabówką a Rabką, brak informacji i powierzchni pożaru oraz zagrożeniu dla budynków. Po przyjęciu zgłoszenia dyżurny selektywnie alarmuje OSP Rabka, oraz Chabówka.

A więc w trakcie kiedy naczelnik już szedł w kierunku remizy nad Rabką po raz drugi dzisiejszego dnia wznosi się Syrena Alarmowa, naczelnik przyspiesza kroku i po chwili jest już na remizie po czym otwiera bramy garażowe, w tym samym czasie dociera druh Krzysiek, który zgłosił pożar. Obaj natychmiast w szatni zakładają swoje Nomexy po czym naczelnik z DSP odbiera zgłoszenie

-Nowy Targ 998 dla Rabki
-Tu Nowy Targ 998, OSP Rabka, mam zgłoszenie o pożarze traw pomiędzy Chabówką a Rabką, brak informacji o powierzchni oraz zagrożeniu dla budynków, dysponowana również Chabówka
-Zrozumiałem jak będe miał skład wyjadę na dwa
-Prawidłowo

Druh Krzysiek od razu po przebraniu się odpala Scanię i Jelcza, który musi nabić powietrza, do remizy dociera kierowca Bogdan z synem, oraz Z-ca naczelnika a tuż za nim Zbyszek, który mówi że Chabówka też wyje. Od centrum natomiast dojeżdża Wojtek, oraz bracia Paweł i Romek, a zaraz za nimi wpadają samochody Kuby i Sebastiana, wszyscy zjeżdżają się niemal jednocześnie. I wszyscy natychmiast pakują się do szatni i zakładają swoje Nomexy po czym pakują się na Scanię i Jelcza, jako dowódcy zasiadają Naczelnik oraz Z-ca naczelnika, a kierowcy to na Scanii Bogdan a na GCBA Paweł.

W ciągu 3 minut kiedy tylko syrena schodzi z obrotów mamy gotowe dwa wozy do wyjazdu, Chabówka w tym momencie odbiera właśnie zgłoszenie...

20:33 Wyjazd GBARt w 6 i GCBA w 5[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 i 91 wyjazd
-Zrozumiałem

-OSP Rabka dla Chabówki zgłoś się!!!
-Zgłasza się Rabka
-Słuchaj jedź w kierunku Chabówki bo to od naszej strony trzeba jechać to jest prawodopodobnie na Kilińskiego w Rabce, powierzchnia widać że dość duża, od nas to dość dobrze widać!!!
-Dobra dzięki

Tak więc zmiana planów zastępy po wyjeździe z remizy udają się w lewo na Chabówkę, więc lecimy Ul Zakopiańską przejeżdżając rondo na wprost a następnie skrzyżowanie ze światłami również prosto, na drodze ruch znikomy więc nasze zastępy zasuwają dość konkretnie.

Po dojeździe do Chabówki przed samym wiaduktem na Zakopianę skręcamy w prawo na drogę prowadzącą na Dominówkę, w sumie to nie droga tylko uliczka i lecimy obok Zakopianki w kierunku Ul Kilińskiego, tuż za nami leci zastęp GBA z Chabówki. Gdy jedziemy już Ul Kilińskiego widzimy ogromny obszar, który się pali, dodatkowo jest duże zadymienie.

20:40 Dojazd na miejsce GBARt i GCBA oraz GBA z Chabówki.

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 i 91 na miejscu, słuchaj mam tu rozległy pożar traw na nieużytkach, który rozprzestrzenia się w kierunku wschodnim na pogranicze Rabki i Chabówki, na tą chwilę możliwe że pali się około 2ha traw, przystępujemy do działań
-Zrozumiałem a jak dosłać ci coś więcej?
-Nie damy radę, my spróbujemy naszym średnim wjechać na obszar i podać wodę ze zraszaczy, nasz ciężki będzie jako wsparcie wodne a Chabówka pojedzie wozem na skrzydło i tam będzie prowadzić działania z użyciem wody
-Zrozumiałem

Tak więc czoło pożaru ma około 100m i powiększa swoje rozmiary więc to musimy szybko opanować, zastęp z Chabówki idzie na skrzydło pożaru od południa i spróbuje to opanować za pomocą szybkiego natarcia i tłumic, natomiast to co jest na skrzydle od północy to dalej nie pójdzie jak do drogi więc ogarnięte to zostanie tłumicami, jak i strona zachodnia.

Dowódca zastępu GBARt udaje się do autopompy i przełącza zawory na wysokie ciśnienie, kierowca w tym czasie uruchomił przystawkę autopompy po czym uruchomił zraszacze na wozie, dodatkowo załączono napęd 4x4 i załączono szperacz ledowy, następnie dowódca wsiada do wozu i wraz z kierowcą udaje się wozem na czoło pożaru celem szybkiego opanowania. Międzyczasie pozostali chłopaki ściągneli 4szt tłumic i przystąpili do działań na skrzydle zaklepując mniejsze zarzewia.

Kierowca zastępu GCBA również uruchomił przystawkę autopompy po czym rozwinął odcinek W75, żeby już był do tankowania wozów, które działają na nieużytkach.
Pozostali strażacy z zastępu GCBA również zabrali tłumice i udali się w kierunku Zakopianki, gdzie rozchodzi się powoli pożar i tam prowadzą działania w natarciu.

Chabówka natomiast swoim GBA udała się w kierunku Południowym, na drugie skrzydło i jak się okazuje pożar zagraża budynkowi mieszkalnemu więc niebędne jest podanie prądu wody w natarciu, dodatkowo chłopaki również tłumicami zaklepują zarzewia.
Działania trwają, nasz zastęp GBARt w tym momencie jedzie w linii czoła pożaru i skutecznie tłumi płomienie, po przejechaniu całej szerokości następuje nawrotka i jeszcze raz dla pewności że odgrodzimy dokładnie obszar wypalony od tego niespalonego.

Gdy to nam się udaje zbiornik w GBA powoli świeci pustkami więc chłopaki jadą w kierunku naszego Jelcza, kiedy tylko dojechaliśmy od razu kierowca z GCBA podłącza do naszego wozu odcinek W75 do nasady zasilające i nawadnia linię przepompowując wodę do zbiornika Scanii.

Gdy Scania zostaje zatankowana z powrotem wraca na pogorzelisko i teraz już rozpoczynamy przelanie pogorzeliska na całej powierzchni gdzie się paliło, pożar został dość szybko opanowany, chłopaki na skrzydłach jeszcze działają tłumicami, bo co jakiś czas wiatr płomień na nowo. Jednak sukces jest taki że pożar się nie rozprzestrzenia.

-Nowy Targ 998 dla Rabki
-Zgłaszam się dla Rabki
-Słuchaj pożar opanowany, trwa dogaszanie pojedynczych zarzewi oraz przelewanie pogorzeliska, jak się okazało Chabówka broniła zabudowań mieszkalnych, jednak również sobie poradzili, nadal prowadzą działania na skrzydle, które ma około 150m długości
-Przyjąłem

A więc opróżniliśmy już dwa zbiorniki Scanii więc udajemy się jeszcze raz do Jelcza i przepompowujemy do Scanii ostatnie 2 tys litrów wody, i prawdopodobnie to nam już wystarczy aby przelać dokładnie całą powierzchnię. Działania za pomocą tłumic zostają zakończone, pożar opanowany, chłopaki udają się w kierunku Jelcza, gdzie oczekują na koniec akcji paląc przy tym fajka i rozmawiajac, do naszych dołącza również Chabówka.

Teren działań został dokładnie przelany, zbiornik w Scanii już pusty więc kierowca wyjeżdża nią z pogorzeliska na drogę i zatrzymuje się przy Jelczu. Chłopaki pakują tłumice na wozy, odcinek z Jelcza zostaje zwinięty. Dowódca zgłasza zakończenie działań.

-Nowy Targ dla Rabki
-Zgłasza się Nowy Targ dla Rabki
-Pożar ugaszony, działania zakończone, miejsce dokładnie przelane wodą
-Zrozumiałem, prawidłowo

21:55 Odjazd do remizy zastępów

22:12 Powrót do remizy GBARt i GCBA

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 i 91 w koszarach
-Zrozumiałem, kto dowodził?
-Naczelnik
-Przyjąłem

Po powrocie od razu tankujemy wozy w wodę, oraz trwa ogarniecie kabin wozów. Następnie po zatankowaniu Jelcza i Scanii, chlopaki dokładnie myją oba wozy, o ile Jelcza tylko miał trochę błota na kołach, to Scania cała jest uwalona od tego popiołu z traw oraz błota.
Gdy wozy już błyszczą zostają wprowadzone do garaży, następnie chłopaki zdejmują Nomexy i idą jeszcze na szybką kawę do socjalnego...

23:52 Zamknięcie remizy i rozejście się3/Marzec 2019r
Nr Wyjazdu: 11
Rodzaj zdarzenia: Pożar traw/Rabka Ul Kilińskiego
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 20:30
Godzina Wyjazdu:

GCBA - 20:33
GBARt - 20:33
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA- 3min
GBARt- 3min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA - 22:12
GBARt - 22:12
SLRt -
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (6)
499[K]91 GCBA   5/32   Jelcz 442 /JZS (5)

OSP Chabówka

497[K]97- GBA 3/24 DAF 75/Doeschot- Rosenbauer,

Udział w akcji brali:

GBARt

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Bogdan G
Rota I: Zbigniew W, Krzysztof D
Rota II: Marcin G, Wojciech M

GCBA

Dowódca: Rafał K
Kierowca: Paweł L
Rota I: Roman L, Jakub K
Ratownik: Sebastian B

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 2.011
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #334 dnia: 06 Marzec 2019, 22:48:20 »
4.03.2019r Pożar

A wiec poniedziałkowy dzień za nami, pogoda nadal dopisuje, jest ciepło, jednak dodatkowo we znaki dał o sobie silny wiatr, jakąś godzinę temu nasi strażacy rozeszli się do domów z remizy, gdzie trwały porządki po wczorajszych wyjazdach do akcji, dodatkowo posprzątano salę po zebraniu walnym. Jednak teraz już wszyscy przebywają w swoich domach i powoli przygotowują się do snu... Im później tym wiatr coraz mocniej wieje, więc chłopaki są przygotowani na alarm...

21:45 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o pożarze drzewa w Rabce na Ul Leśnej, dyżurny po przyjęciu zgłoszenia selektywnie alarmuje OSP Rabka.

Wietrzny poniedziałkowy wieczór zostaje przerwany przez wznoszącą się nad Rabką Syrenę Alarmową, która dziś akurat roznosi się w kierunku północnym przez wiatr z południa. Strażacy, którzy słyszą syrenę bądź otrzymali połączenia, natychmiast zrywają się i wybiegają z domów udając się w kierunku remizy.

Po około minucie do remizy dociera trójka strażaków czyli Naczelnik, oraz Kamil i Michał, bramy zostają otwarte, wszyscy są przekonani że pojedziemy do drzewa, jednak chłopaki od razu wbiegają do szatni i zakładają Nomexy, następnie naczelnik odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 dla Rabki!!!
-Zgłasza się Nowy Targ 998 dla Rabki, wyjedź jednym zastępem na Ul Leśną gdzieś na drodze szutrowej, która prowadzi do Gorczańskiej, mam zgłoszenie o pożarze drzewa
-Zrozumiałem, zaraz potwierdzenie wyjazdu!!!

Międzyczasie, słysząc treść zgłoszenia odpalono Scanię, do remizy międzyczasie dociera Z-ca naczelnika a tuż za nim Zbyszek i Dawid, od centrum miasta natomiast jadą już kolejne 3 samochody, Wojtka, Kuby i w ostatnim bracia Romek i Paweł. Wszyscy wpadają do remizy, jednak widząc że jest komplet zwalniają tempo...

Pierwsza szóstka pakuje się do wozu, jako kierowca zasiada Dawid, a dowódca Z-ca naczelnika.

21:49 Wyjazd GBARt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu 499-90 zgłaszam wyjazd
-Nowy Targ 998, zrozumiałem

Po wyjeździe od razu lecimy w kierunku Chabówki, i po dojeździe do ronda skręcamy 3 wjazdem na Ul Orkana, jadąc w kierunku Nowego Światu, następnie dojeżdżając do osiedla na Nowym Świecie skręcamy w lewo na Ul Krótką i dojeżdżamy nią prawie do końca i skręcamy w prawo na Ul Leśną, którą również jedziemy do końca, już z kilkuset metrów widzimy dość mocne płomienie. Przejazd przez osiedle jest już tylko na błyskach.

21:55 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu 499-90 na miejscu, pożar drzewa, najprawdopodobniej pali się wnętrze tego drzewa, jednak z powodu silnego wiatru pożar objął już cały pień, zaraz więcej informacji, my jesteśmy około 50m od miejsca zdarzenia
-Nowy Targ 998, zrozumiałem

Po dojeździe od razu zauważamy linię eneregetyczną, która znajduje się ponad drzewem, które płonie. Przyczyną najprawdopodobniej była oberwana gałąź z innego drzewa, która spadła na linie doprowadzając do zwarcia, a sypiące się iskry zapruszyły płomienie wewnątrz spruchniałego drzewa, które ledwo już stoi i najprwdopodobniej zaraz się przewróci.

-Nowy Targ 998 dla 499-90
-Tu Nowy Targ 998 na odbiorze dla 90
-Słuchaj odłącz mi prąd, bo to najprawdopodobniej przyczyna pożaru, doszło do zwarcia przez spadającą gałąź z sąsiedniego drzewa, my oczekujemy na potwierdzenie odłączenia prądu, a to drzewo co się pali jest mocno spróchniałe więc możliwe że zaraz się przewróci
-Zrozumiałem 90, już powiadamiam energetykę, do tego czasu nie podejmuj działań
-Przyjąłem

Po dojeździe kierowca rozkłada pneumatyczny maszt oświetleniowy i kieruje najaśnice w miejsce pożaru, w tym czasie dowódca za pomocą detektoru prądu sprawdza czy zasilanie na linii jest już wyłączone, jednak na tą chwilę nadal prąd jest. Rota I w tym czasie już przygotowuje LSN, za pomocą której będziemy prowadzić działania gaśnicze. Kierowca po oswietleniu miejsca załącza przystawkę autopompy po czym udaje sie do panelu i nawadnia linię.

-OSP Rabka zgłoś się dla Nowy Targ 998
-Tu 499-90 dla Nowego Targu
-Słuchaj mam potwierdzenie że prąd został wyłączony
-Zrozumiałem, ja to jeszcze sprawdzę detektorem i jeżeli potwierdzi się to, to będziemy prowadzić działania
-Prawidłowo

Dowódca natychmiast przystępuje do sprawdzenia czy prąd został faktycznie wyłączony, po dokonaniu pomiaru detektor nie wykrywa napięcia.

-Nowy Targ 998 dla 499-90
-Zgłasza się Nowy Targ 998 dla 90
-Potwierdzam odłączenie prądu przystępujemy do działań
-Zrozumiałem

Rota I natychmiast podaje prąd wody w natarciu na płomienie wydobywające się z drzewa, jednak w tym momencie drzewo przez to że jest mocno spróchniałe i nadpalone przewraca się, rozpadając się na mniejsze kawalki, pozostaje to dokładnie przelać wodą. Po około 5 minutach płomienie zostały opanowane, teraz trzeba to bardzo dokłądnie przelać wodą.

Po około 10 minutach przelewania, pożar całkowicie ugaszony, dowódca sprawdza pozostałości drzewa kamerą termowizyjną, która nie wykrywa już zarzewi, trwa zwijanie sprzętu.

-Nowy Targ 998 dla 499-90
-Zgłasza się Nowy Targ 998 dla 90
-Pożar ugaszony i skontrolowany kamerą, brak oznak pożaru, zwijamy się i wracamy
-Prawidłowo

22:28 Odjazd do remizy

-Nowy Targ 998 tu 499-90 zakończyłem działania wracamy
-Tu Nowy Targ 998, zrozumiałem

22:39 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu 499-90 w koszarach
-Tu Nowy Targ 998, zrozumiałem, zadzwoń do mnie
-Przyjąłem

Po powrocie, dowódca dzwoni aby uzupełnić meldunek z akcji, w tym czasie pozostali ogarniają kabinę, oraz trwa uzupełnienie wody w zbiorniku Scanii, międzyczasie również wóz zostaje umyty. A po zakończeniu wspomnianych zadań, kierowca wprowadza wóz do garażu, chłopaki zdejmują Nomexy i jeszcze chwilę rozmawiają.

23:03 Zamknięcie remizy i rozejście się


4/Marzec 2019r
Nr Wyjazdu: 12
Rodzaj zdarzenia: Pożar drzewa/Rabka Ul Leśna
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 21:45
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 21:49
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 4min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 22:39
SLRt -
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (6)

Udział w akcji brali:

Dowódca: Rafał K
Kierowca: Dawid K
Rota I: Tomasz M, Zbigniew W
Rota II: Michał D, Kamil N

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 2.011
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #335 dnia: 06 Marzec 2019, 23:40:37 »
5.03.2019r MZ


A wiec noc uplynęła juz spokojnie mimo dość silnego wiatru, który hulał całą noc. Nastał dzień, na zewnątrz już się wyjaśniło, większość ludzi w tym momencie już jest na nogach pijąc na szybko kawę i wychodząc do pracy czy szkoły. Na drogach ruch o tej porze jest dość duży z powodu wyjazdów wszystkich do pracy

6:20 Dyzurny SKKP odbiera zgłoszenie o kolizji dwóch osobówek na DW 958 w Chabówce przy stacji paliw Orlen, z informacji przekazanych niema osób poszkodowanych, dyżurny po przyjęciu zgłoszenia powiadamia Policję oraz selektywnie alarmuje OSP Chabówka i Rabka.

Właśnie większość naszych strażaków w tym momencie wychodzi z domów i pakując się do samochodów celem udania się do pracy, Ci którzy mają swoje biznesy to dopiero wstali i udają się na śniadanie. Ruchliwy poranek zostaje urozmaicony wznoszącą się nad miastem Syreną Alarmową. Chłopaki, którzy mogą od razu zamiast kierunek praca zmieniają plan i udają się do remizy...

Po około minucie pod remizą jest już Naczelnik, który otwiera bramy garażowe, następnie wbiega do szatni i zakłada swój Nomex i następnie z DSP odbiera zgłoszenie...

-Nowy Targ dla Rabki!!!
-Zgłasza się Nowy Targ 998 dla Rabki, jeden zastęp miejscowość Chabówka na wysokości stacji paliw Orlen doszło do kolizji dwóch osobówek, brak osób poszkodowanych
-Zrozumiałem

Wiedząc do czego jedziemy, decyzją naczelnika wyjedziemy Scanią, która zostaje odpalona, międzyczasie do remizy wpadają 3 samochody strażaków, czyli Z-cy Naczelnika, Zbyszka i Dawida, od centrum natomiast wpadają bracia Paweł i Romek a zaraz za nimi dojeżdża kolejny samochód, którym przyjechał Krzysiek. Wszyscy jednocześnie wpadają do szatni i zakładają swoje Nomexy, po czym pakują się do wozu. Jako kierowca zasiada Dawid, a dowódca Z-ca Naczelnika.

6:23 Wyjazd GBARt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu 499-90 zgłaszam wyjazd
-Zrozumiałem

Tuż po nas wyjazd zgłaszają chłopaki z OSP Chabówka zastępem SLRt, my lecimy już w kierunku Chabówki, przedzierając się przez zakorkowane ulice miasta w tym rondo oraz skrzyżownie ze światłami, więc tutaj dość pomocny jest poganiacz. Trzeba też przyznać że kierowcy coraz lepiej tworzą korytarz ratunkowy. Będąc w połowie drogi Chabówka zgłasza dojazd na miejsce, oraz przekazuje informacje że doszło do kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych, niema osób poszkodowanych i że doszło do rozlania płynów eksploatacyjnych.

6:26 Dojazd na miejsce GBARt

-Nowy Targ 998 tu 499-90 na miejscu, zaraz sytuacja
-Zrozumiałem

Po dojeździe na miejsce nasz zastęp zatrzymuje się na przeciwległym pasie tuż przed biorącymy udział w kolizji dwoma samochodami osobowymi. Zastęp SLRt z Chabówki natomiast zatrzymał się tuż za pojazdami biorącymi udział w zdarzeniu. Dowódca po opuszczeniu wozu udaje się na rozpoznanie...

Po rozpoznaniu wiadomo że samochód osobowy marki Seat Ibiza który wyjeżdżając ze Stacji Paliw wymusił pierwszeństwo na samochodzie osobowym marki Audi A3, który uderzył Seata w lewy bok na wysokości nadkola. Skutkiem uderzenia jest wyciek płynu chłodniczego w Audi. Żaden z kierowców nie odniósł obrażeń, żaden z pojazdów nie posiada instlacji LPG.

Na tą chwilę strażacy z OSP Chabówka po dojeździe od razu zabezpieczyli miejsce zdarzenia swoim samochodem oraz dodatkowo rozstawiając słupki ostrzegawcze, jednocześnie od razu sprawdzili czy żaden z kierowców nie potrzebuje pomocy medycznej.

Po dojeździe naszego zastępu, dowodzenie przejął nasz Dowódca, który nakazał naszym odłączenie akumulatorów w obu pojazdach, oraz zasypaniu wylanego na drogę płynu chłodniczego z Audi, dodatkowo wyznaczył dwóch chłopaków z Chabówki do kierowania ruchem wahadłowo.

Po dojeździe kierowca naszego wozu załączył falę świetlną w sposób >>>>, w tym czasie rota I zabrała hooligana oraz zestaw kluczy i udała się celem otwarcia masek obu pojazdów i odłączeniu akumulatorów po przez odpięcie klem, dodatkowo zapytano kierowców czy pojazdy posiadają instalację LPG, jednak obaj zaprzeczyli. Rota II w tym czasie zabrała sorbent i przystąpiła do zasypania wylanego na drogę płynu chłodniczego.

-Nowy Targ 998 dla 499-90
-Zgłasza się Nowy Targ 998 dla 90
-Słuchaj, tak jak wcześniej przekazane dwie osobówki, brak poszkodowanych, miejsce mamy zabezpieczone, wprowadzono ruch wahadłowy, w tym momencie odłączyliśmy akumulatory oraz zasypujemy wyciek z jednego z pojazdów, dalej to oczekujemy na Policję i później posprzątamy tylko drogę
-Zrozumiałem, prawidłowo

Po około 10 minutach na miejsce dociera Policja, która od razu przystępuje do swoich czynności, my w tym czasie stoimy i czekamy na pozwolenie na usunięcie pojazdów z drogi, dowódca międzyczasie już wypisuje pisemne przekazanie mienia dla obu kierowców. Jako że jest to kolizja, to Policja szybko kończy oględziny i pozwala na usunięcie pojazdów z drogi.

Wszyscy wolni strażacy spychają oba pojazdy z drogi na pobocze, gdzie nie stwarzają zagrożenia, oczekując na lawety, teraz już pozostaje nam tylko dokładnie zasypać wyciek i pozamiatać drogę z odłamków szkła i karoserii oraz zużytego sorbentu. Do tych działań zabrano z naszego wozu dwie szczotki oraz łopatę i worki na śmieci. Po uprzątnieciu drogi i przywróceniu jej do stanu uprzedniego, chłopaki chowają sprzęt do wozów. Dowódca wręcza obu kierowcom pisemne przekazanie mienia. Nasze działania zostają zakończone, chłopaki pakują się do wozów.

7:04 Zakończenie działań i odjazd do remizy

-Nowy Targ 998 dla 499-90
-Zgłasza się Nowy Targ 998 dla 90
-Działania zakończone, droga posprzątana, pojazdy na poboczu, kierowcy otrzymali pisemne przekazania pojazdów, na miejscu zostaje Policja, my oraz Chabówka do koszar
-Zrozumiałem, prawidłowo

7:09 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu 499-90 w koszarach
-Zrozumiałem, zadzwoń do mnie
-Przyjąłem

Po powrocie, dowódca dzwoni celem uzupełnienia meldunku, w tym czasie pozostali ogarniają kabinę pojazdu oraz opłukują wóz wodą, następnie uzupełniono sorbent w wiadrze, oraz wyczyszczono uzyty podczas działań sprzęt. Gdy wóz jest doprowadzony do stanu uprzedniego zostaje wprowadzony do garażu, chłopaki zdejmują swoje Nomexy

7:32 Zamknięcie remizy i każdy szybko ucieka do pracy

5/Marzec 2019r
Nr Wyjazdu: 13
Rodzaj zdarzenia: Kolizja z udziałem dwóch osobówek/Chabówka DW958
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 6:20
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 6:23
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 3min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 7:09
SLRt -
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (6)

Udział w akcji brali:

Dowódca: Rafał K
Kierowca: Dawid K
Rota I: Tomasz M, Zbigniew W
Rota II: Paweł L, Roman L

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 2.011
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #336 dnia: 10 Marzec 2019, 20:09:58 »
6.03.2019r Pożar


A więc środa, gdziny poranne, na zewnątrz pogodnie i słonecznie, do tego powiewa delikatny wiatr. Uczniowie już w szkoła i rozpoczęli swoje pierwsze lekcje, starsi natomiast w pracy, w tym i nasi strażacy. Co niektórzy właśnie wrócili do domów po nocy i udają się do łóżek...
Nasz naczelnik, który jest również Komendantem Gminnym zawsze radio nasobne ma włączone i co się gdzieś dzieje, bo taki jego obowiązek, a że pracuje na swoim mając pensjonat oraz ma swój warsztat samochodowy więc jest można powiedzieć zawsze na miejscu

8:15 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o pożarze trawy w Skawie na Nowakówce, po przyjęciu zgłoszenia alarmuje selektywnie miejscową jednostkę OSP Skawa.

Po dojeździe zastępu GCBA z OSP Skawa, ich dowódca przekazuje sytuację że pali się na tą chwilę około 1,5 ha suchej trawy i pożar szybko się rozprzestrzenia po łące i prosi od zadysponowanie kolejnych sił i środków...

8:20 Dyzurny po uzyskaniu informacji z miejsca zdarzenia jako dodatkowe siły i środki alarmuje OSP Raba Wyżna, OSP Rabka i Spytkowice.

Gdy tylko naczelnik usłyszał że potrzeba jest dodatkowych zastępów od razu ruszył w kierunku remizy, zostawiając pracowników, w chwili otwierania remizy, nasza Syrena Alarmowa również się załączyła. Naczelnik od razu odpala Scanię oraz udaje się do szatni i zakłada Nomex.
Po około 2 minutach od alarmu do remizy dociera kierowca Bogdan wraz z synem, którzy również są przeważnie na miejscu bo mają swój zakład ślusarski, po dojeździe kierowca od razu wskakuje do odpalonej Scanii a Marcin wpada do szatni i zakłada swój Nomex, Naczelnik odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ 998 zgłoś się dla Rabki !!!
-OSP Rabka, jeden zastęp do Skawy pożar trawy
-Zrozumiałem!!!

Międzyczasie do remizy dociera nasz kolejny strażak Grzesiek, który właśnie wrócił z nocki do domu, który szybko zabiera swojego Nomexa i wskakuje z nim do wozu, a założy go w trakcie dojazdu. Więcej nas nie będzie więc ruszamy w 4 osoby.

8:24 Wyjazd GBARt w 4[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 zgłaszam wyjazd
-Zrozumiałem

Po wyjeździe z remizy od razu w lewo w kierunku Chabówki, ruch na drodze spory, więc walimy po trąbie ile wlezie, na rondzie pierwszym zjazdem na Ul Orkana jadąc nią aż do skrzyżowania z Ul Sądecką i następnie przez Rynek do skrzyżowania z Ul Kilińskiego, którą jedziemy już w kierunku DK7, po wyjeździe na Krajówkę od razu odbijamy na Skawę i lecimy już w kierunku centrum, a dalej na Skawę Górną. Już z około dwóch kilometrów widzimy duże zadymienie. Gdy już jesteśmy blisko miejsca, skręcamy w lewo w uliczkę i jedziemy nią w kierunku pól, widząc po lewej wypalony obszar. Widzimy także już miejscową jednostkę OSP, która walczy za pomocą tłumic.

8:32 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 na miejscu
-Zrozumiałem

Po dojeździe zastajemy obszar około 2hektarów nieużytków, które płoną. W tym momencie pożar rozchodzi się kilku kierunkach przez zmienne podmuchy wiatru, jednak trawy nie są wysokie więc płomienie nie są bardzo wysokie. Dodatkowe utrudnienie jest takie że żaden pojazd nie ma możliwości wjazdu ponieważ o tej porze roku jest tutaj bardzo mokro i grząsko.

Tak więc po dojeździe przy wozie zostaje kierowca, a pozostała nasza trójka zabiera z wozu tłumice w ilości 3 sztuk i udaje się na niużytki przystępując do zaklepywania nimi pasu w którym rozprzestrzenia się pożar. Chwile po nas dociera zastęp GLM z OSP Spytkowicie oraz GBA z OSP Raba Wyżna. Obie jednostki po dojeździe zabierają z wozów tłumicie i wyruszają tak jak my na nieużytki i rozchodzimy się w różnych kierunkach tak aby złapać pożar, który rozchodzi się w conajmniej 3 kierunkach.

Nasza taktyka jest taka że idziemy całą trójką jeden za drugim i to co pierwszy przytłumia, drugi doklepuje a trzeci jeszcze sprawdza czy gdzieś ponownie się nie rozpala. I tym sposobem powoli przesuwamy się w kierunku chłopaków ze Skawy, którzy natomiast idą w naszą stronę.

Po około półtorej godziny pożar udaje się opanować, teraz trwa dogaszanie pojedynczych zarzewi, które się ponownie rozpaliły w kilku miejscach i powoli już znów pochłaniają trawę.

10:15 Działania całkowicie zakończone, chłopaki wkładają tłumice na wozy i odjeżdżamy z miejsca działań

-Nowy Targ zgłoś się dla Rabki 90
-Zgłaszam się dla 90
-Zakończone działania odjazd do koszar
-Zrozumiałem

10:30 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie, chłopaki od razu opłukują wóz za pomocą myjki, w tym czasie jeden ze strażaków udał się zrobić kawę w socjalnym, bo robota jak to mówią nie zając i nie ucieknie... A też mówimy że szkoda się bawić w jakieś wielkie sprzątanie wozów, skoro możliwe że jeszcze gdzieś dziś pojedziemy, bo sezon na trawy już się ruszył...

6/Marzec 2019r
Nr Wyjazdu: 14
Rodzaj zdarzenia: Pożar traw/Skawa
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:TAK/NIE
Godzina Alarmowania: 8:20
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 8:24
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 4min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 10:30
SLRt -
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (4)

OSP KSRG Raba Wyżna

499[K]72- GBA 2,5/24 Mercedes Benz Atego/Bocar

OSP Skawa

497[K]42- GCBA 4,5/32 MAN TGM 18.340/Bocar

OSP KSRG Spytkowice

499[K]68- GLBM Ford Transit 90 T350/Stolarczyk

Udział w akcji brali:

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Bogdan G
Rota I: Marcin G, Grzegorz M

Offline SylwekOSP

 • Starszy Moderator
 • Starszy Sekcyjny
 • *
 • Wiadomości: 485
 • Reputacja: 77
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #337 dnia: 10 Marzec 2019, 21:38:57 »
Witam, ocena akcji.

Budżet po ocenie - 300 tys

Akcje na najbliższy czas :  warunki atmosferyczne - słonecznie, z wiatrem 20-30 km/h w porywach do 70, nie padało od około tygodnia. Temperatura w najcieplejsze dni sięgała 14 st.C.

- Poniedziałek
    Od godzin wieczornych usuwanie skutków silnego wiatru, 4 zdarzenia


Wtorek
 - 8.30 Pożar traw,
- 8.40 Powalone 3 drzewa na DW.
 -  9.00 pożar traw, zagrożony las
  - 10.19 Powalone Drzewo na drogę   
 -  18.00 Pożar traw, utrudniony dojazd przez powalone drzewo
     -   22.13 Pożar traw
   
   
 

Środa
    - 15.20 Zwisający przewód nad jedznią
    -  21.33 Drzewo spadło na samochod, uwięziony kierowca

Czwartek
    -9.45 Pożar traw
    - 14.12 Kolizja 2 samochodów
    - 18.55 Pożar traw


Piątek   Bez akcji

Sobota
         - Zabezpieczenie LPR
         - Kolizja motosyklisty i samochodu osobowego.
Niedziela
         - Zalana piwnica w kamienicy. Zalanie spowodowane pęknięciem rury wodociągowej obok kamienicy.
« Ostatnia zmiana: 10 Marzec 2019, 22:06:23 wysłana przez SylwekOSP »
Jeśli pomogłem uracz + :))

Strażakiem  się jest a nie bywa.

Nigdy nie zabieraj człowiekowi wszystkiego co ma , bo wtedy nie będzie miał niczego do stracenia i będzie zdolny do wszystkiego.Facebook
https://www.facebook.com/pages/Zdj%C4%99cia-NIEWIADOMSKI-ego-pochodzenia/125916597603668

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 2.011
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #338 dnia: 11 Marzec 2019, 17:57:26 »
6.03.2019r Pożar


A więc strażacy siedzą sobie w socjalnym na kawce, nawet jeszcze nie rozebrali się z Nomexów, wóz natomiast stoi na zewnątrz stoi opłukany na szybko wodą co trwało całe 5 minut. Jednak chłopaki nawet nie zmoczyli warg kawą...

10:40 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o pożarze trawy w Ponicach XXX, dyżurny po przyjęciu zgłoszenia selektywnie alarmuje OSP Rabka oraz Ponice.

A wiec chłopaki palą papieroska i chcą zrobić po łyku świeżo zrobionej kawy, a tu nagle poszły dwie selektywne, po drugiej na obroty wchodzi nasza Syrena Alarmowa, chłopaki od razu wstają od stołu i żwawym krokiem idą w kierunku samochodu, Naczelnik odbiera z DSP zgłoszenie.

-Nowy Targ 998 dla Rabki!!!
-Zgłasza się Nowy Targ dla Rabki, Ponice XXX pożar trawy
-Zrozumiałem

Scania międzyczasie została odpalona, załoga już siedzi, na końcu wsiada Naczelnik...

10:41 Wyjazd GBARt w 4[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 zgłaszam wyjazd
-Zrozumiałem

Po wyjeździe od razu lecimy w kierunku Chabówki, przecinamy rondo na wprost i po dojeździe do skrzyżowania ze światłami odbijamy w lewo na Ul Podhalańską, która jest drogą wylotową na Rdzawkę i Ponice. Następnie jedziemy już w kierunku Ponic, ruch jest dość mały więc jazda szybko idzie. Gdy jesteśmy już w Ponicach to słyszymy że OSP Ponice właśnie wyjechało z remizy zastępem GCBA.
My już po wjeździe do miejscowości widzimy na zboczu duże zadymienie z pól, więc wiemy gdzie już jechać.
Po dojeździe do centrum, skręcamy w lewo w uliczkę i jedziemy nią w kierunku pól, po jakimś czasie asfalt się kończy i zaczyna gruntowa droga polna, kierowca załącza napęd 4x4 i jedziemy w kierunku już widocznego pożaru nieużytków.

10:49 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 na miejscu, słuchaj pali się około 700m kwadratowych nieużytków. Brak dojazdu do miejsca pożaru, resztę będziemy musieli udać się tam na piechotę, pożar wolno się rozprzestrzenia
-Zrozumiałem, co z Ponicami?
-Słuchaj słyszę ich już jadą
-Przyjąłem

Po dojeździe od razu jeden ze strażaków udał się na dach samochodu i ściągnął 3 sztuki tłumic, kierowca zostaje przy wozie, nasza trójka rusza z tłumicami na palące się nieużytki celem ich gaszenia.

Gdy już jesteśmy przy pożarze to rozchodzimy się i rozpoczynamy zaklepywanie pasu ognia, trawy są jeszcze niskie więc szybko to idzie. Po chwili na miejscu jest zastęp GCBA z Ponic, chłopaki również zabierają tłumice a że ich też jest 4 więc również idą we trzy osoby i opanowują pożar od pozostałych stron, również zaklepując płomienie...

Po około 15 minutach działań, pożar został ugaszony, chłopaki jeszcze raz przechodzą po pogorzelisku i zaklepują pozostałe zarzewia, które próbują się jeszcze rozpalić. Po kontroli pogorzeliska i stwierdzeniu braku zagrożenia rozpaleniem, chłopaki wracają ku samochodom i wkładają tłumice na wozy, następnie jeszcze rozmawiamy z jakieś 5-10 minut i pakujemy się do wozów.

11:14 Zakończenie działań i odjazd do remizy

-Nowy Targ 998 dla Rabki 90
-Zgłaszam się dla 90
-Zakończenie działań, pożar ugaszony wracamy
-Zrozumiałem

11:32 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 w koszarch
-Zrozumiałem

Po powrocie od razu opłukujemy wóz z błota, po czym wprowadzamy go do garażu, następnie chłopaki idą do socjalnego na kawę. Po jej wypiciu i chwilowej rozmowie, chłopaki zdejmuja Nomexy i odkładają na swoje miejsca.

12:03 Zamknięcie remizy i rozejście się strażaków do swoich zajęć


6/Marzec 2019r
Nr Wyjazdu: 15
Rodzaj zdarzenia: Pożar traw/Ponice
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 10:40
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 10:41
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 1min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 11:32
SLRt -
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (4)

OSP Ponice

498[K]72- GCBA 6/32 Steyr 791/Osiny


Udział w akcji brali:

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Bogdan G
Rota I: Marcin G, Grzegorz M

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 2.011
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #339 dnia: 12 Marzec 2019, 23:45:15 »
11.03.2019r Usuwanie skutków silnego wiatru


A więc mamy poniedziałek godziny nocne, wiatr hula w najlepsze, na nasz region wydano ostrzeżenie III stopnia, już od niedzielnego wieczoru odczuwalne były coraz mocniejsze podmuchy wiatru. Nasz Naczelnik, który również jest Komendantem Gminnym wysłał do naczelników jednostek z terenu gminy wiadomości o przepaleniu sprzętu ratowniczego oraz pozostaniu w gotowości. Tak więc u nas zeszło się 6 strażaków, którzy przepalili wszystkie pilarki na stanie, oraz agregaty, dodatkowo odpalono również wszystkie wozy, żeby były gotowe do wyjazdów. Po godzinie 23 chłopaki rozeszli się do domów, bo jak wiadomo rano trzeba wstawać do pracy....

2:55 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o zerwanym dachu w Skawie Dolnej XXX. Dyżurny po przyjęciu zgłoszenia selektywnie alarmuje OSP Skawa, oraz OSP Rabka.

A więc się zaczęło, wpływają pierwsze zgłoszenia o skutkach silnego wiatru, większość mieszkańców w tym i naszych strażaków śpi do czasu aż nad Rabka wznosi się Syrena Alarmowa. Chłopaki juz widzą co ich czeka więc w miarę szybko wyskakują z łóżek i zakładają pierwszy lepszy ciuch. Naczelnik akurat miał naszykowany koszarowy mundur więc w nim wybiega z domu w kierunku remizy. Tuż za nim biegnie Michał i Kamil.

Cała trójka jest pod remizą po około 1,5 minucie od alarmu, bramy podniesione, chłopaki wpadają do szatni i zakładają swoje Nomexy. Naczelnik odbiera z DSP zgłoszenie...

-Nowy Targ dla Rabki
-Zgłaszam się dla Rabki
-Co masz dla mnie?
-Słuchaj wyjedź podnośnikiem do Skawy Dolnej XXX, zerwane poszycie dachowe na budynku mieszkalnym, jak masz ludzi to zostań w gotowości do wyjazdu kolejnymi zastępami
-Zrozumiałem

Teraz kiedy już wiadomo że sytuacja jest nie za ciekawa, to Naczelnik zostaje w remizie, natomiast do remizy dociera Z-ca naczelnika oraz Zbyszek, obaj szybko się przebierają w Nomexy po czym Z-ca naczelnika wskakuje do Stara jako kierowca a Zbyszek jako dowódca, jako ratownik wsiada Michał.

Do remizy zaczynają po około 4 minutach zjeżdżać się kolejni strażacy w tym Dawid, Kuba, bracia Paweł i Romek, Wojtek oraz kierowca Bogdan z synem Marcinem. A zapewne chwilę później dojadą jeszcze kolejni....

2:59 Wyjazd SH w 3[ALARMOWO]

-998 Nowy Targ tu 9-93 wyjazd
-Zrozumiałem 93

Po wyjeździe od razu kierujemy się w lewo na Chabówkę, dojeżdżając do ronda zjeżdżamy pierwszym zjazdem w Ul Orkana i jedziemy nią do końca do skrzyżowania z Ul Sądecką, na której kręcimy w lewo i jedziemy przez Rynek aż do skrzyżowania z Ul Kilińskiego skręcając w prawo i jadąc już do DK 7, na której od razu odbijamy do Skawy i jedziemy przez tą miejscowość aż do miejsca zdarzenia...
Międzyczasie na miejsce dojechał zastęp GCBA z OSP Skawa, który przekazał informacje że doszło do zerwania poszycia dachowego z budynku mieszkalnego, kontrukcji murowanej II piętrowej.

3:08 Dojazd na miejsce

-998 Nowy Targ tu 9-93 na miejscu
-Zrozumiałem

Po dojeździe na miejsce zastajemy jak podano w rozpoznaniu, zerwane poszycie dachowe z jednej strony dachu. Naszym zadaniem będzie rozłożyć podnosnik i z kosza podnośnika rozłożyć plandekę na części gdzie poszycie zostało zerwane, oraz zabezpieczenie pozostałej części dachu przed zerwaniem.

Po dojeździe nasz operator podnośnika wjeżdża na posesję a następnie przygotowuje podkłady i następnie rozkłada podpory, w tym czasie nasz d-ca będzie nadzorował pracę ratowników, a do kosza wchodzi nasz ratownik oraz drugi ratownik ze Skawy, obaj zakładają na siebie uprzęże i wkładają do kosza plandękę oraz zabierają młotek i gwoździe, właściciel budynku oferuje naszym wkrętarkę i wkręty.

Gdy podnośnik przygotowany do pracy rota wchodzi do kosza, w tym czasie chłopaki ze Skawy już rozłożyli drabinę D10W i przystawili do budynku od strony gdzie poszycie zostało zabrane. Rota w koszu zostaje podnisieona na tą chwilę w miejsce, gdzie poszycie nie zostało uszkodzone i rozpoczynają jego dodatkowe zabezpieczenie po przez wkręcenie kilkunastu dodatkowych wkrętów w blachę do konstukcji dachu. Gdy już te działania zostają zakończone, chłopaki rozkładają plandekę i rozpoczynają jej przybicie do konstrukcji dachu gwoździami, następnie zostaje ona rozkładana na całej powierzchni dachu, gdzie poszycie zostało zerwane. Od dołu natomiast przybijają ratownicy z drabiny przystawnej.

Po ponad godzinie dach został zabezpieczony, działania zostają zakończone, trwa składanie sprzętu.

4:16 Zakończenie działań

-998 Nowy Targ dla 9-93
-Zgłaszam się dla 93
-Działania zakończone masz coś?
-Słuchaj na tą chwilę wracaj do koszar
-Zrozumiałem

4:30 Powrót do remizy

-998 Nowy Targ dla 9-93
-Zgłaszam się
-W koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie na remizę, wóz wprowadzamy od razu do garażu, następnie chłopaki opuszczają wóz i idą do socjalnego, gdzie w tym momencie jest tutaj 12 strażaków, gotowych do wyjazdu, jak wiadomo ludzie dopiero zaczynają się budzić i widzą uszkodzenia więc pewno za chwilę rozdzwonią się telefony na nr 998.

4:41 Dyżurny SKKP odbiera pierwsze zgłoszenie z Rabki i powalonym drzewie na dach budynku mieszkalnego na Ul Kościszuki XX. Po przyjęciu zgłoszenia załączone zostaje selektywne wywołanie OSP Rabka.

Podczas kiedy siedzimy i popijamy kawę poszła selektywna na DSP i po chwili już nad Rabką wznosi się kolejny raz nasza Syrena Alarmowa, strażacy niemal natychmiast ruszają do garaży, Naczelnik odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ dla Rabki
-Zgłaszam się, OSP Rabka, wyjazd dwoma zastępami w tym podnośnik na Ul Kościuszki drzewo powalone na budynek mieszkalny
-Zrozumiałem

Już po chwili obsady siedzą w SLRt oraz w SH, oba wozy zostają odpalone, ostatni wsiada D-ca do SLRt w tym wypadku Paweł.

4:43 Wyjazd SLRt w 6 i SH w 3[ALARMOWO]

-998 Nowy Targ tu 9-92 i 93 wyjazd
-Zrozumiałem

Do miejsca zdarzenia mamy około 2 minut jazdy, więc jedziemy Ul Jana Pawła, a następnie skręcamy w ulicę w lewo na Kościuszki i jedziemy pod wskazany adres...

4:45 Dojazd na miejsce SLRt i SH

-998 Nowy Targ tu 9-92 i 93 na miejscu, zaraz sytuacja
-Zrozumiałem

Po dojeździe zastajemy powalonego świerka na dach budynku mieszkalnego o III kondygnacjach, jak na tą chwilę nie widać uszkodzeń budynku przez złamane drzewo, jednak konieczne będzie użycie podnośnika.

Kierowca SH wjeżdża na posesję stając na kostce ułożonej przed budynkiem, następnie ratownik tegoż zastępu już wyjmuje podkłady pod podpory i je rozstawia na kostce. Trwa przygotowanie podnośnika do pracy przez operatora.

Zastęp SLRt zatrzymuje się na ulicy, kierowca od razu rozkłada pneumatyczny masz oświetleniowy i najaśnice kieruje w miejsce, gdzie drzewo leży na dachu budynku. W tym czasie rota I już zakłada uprzęże i przygotowuje się do wejścia na podnośnik, rota II w tym czasie przygotowuje im dwie linki ratownicze LSR 20 oraz pilarkę Stihl MS 341, wszystko z SH.

-998 Nowy Targ dla 9-93
-Zgłaszam się dla 93
-Słuchaj drzewo oparte na budynku mieszkalnym o III kondygnacjach, my za pomocą podnośnika sprobujemy usunąc drzewo z budynku, na tą chwilę brak uszkodzeń budynku, przynajmniej ich nie widzimy
-Zrozumiałem

Rota I jest już w koszu i odpala pilarkę a następnie rozpoczyna cięcie gałęzi od samego dołu, operatora podnosi kosz po trochę tak aby chłopaki mogli obciąć wszystkie gałęzi od pnia. Gdy już pozostal sam pień zostają przywiązane dwie linki ratownicze w miejscu, gdzie pień już nie opiera się od dach. Na tą chwile pień zostaje przecinany po kawałku i zrzucany na dół do strzechy dachu. Strażacy teraz naciągają linkę od dołu delikatnie unosząc pień od budynku. Natomiast strażacy w koszu odcinają go poniżej strzechy.

Teraz już idzie robota z górki i przepięto jedną z linek jeszcze niżej i odcięto jeszcze kawałek pnia. Teraz już pień nie zagraża budynkowi. Działania tutaj trwały około godziny. Po zakończeniu działan, trwa zwijanie sprzętu i pakowanie go do wozów. Podnośnik zostaje złożony.

-998 Nowy Targ dla 9-93
-Zgłaszam się dla 93
-Działania zakończone, drzewo usunięte, budynek nie uszkodzony
-Prawidłowo, to słuchajcie mam zgłoszenie o drzewie, które jest pochylone na linii telefonicznej na Ul Cichej, udajcie się dwoma zastępami
-Zrozumiałem, jedziemy 92 i 93
-Przyjąłem

5:57 Odjazd alarmowy do kolejnego zdarzenia SLRt i SH

6:02 Dojazd na miejsce zastępów SLRt i SH

-998 Nowy Targ tu 9-92 i 93 na miejscu, faktycznie ułamany wierzchołek drzewa oparty jest na linii telefonicznej, która na tą chwilę jeszcze nie jest zerwana, my za pomocą podnośnika usuniemy zagrożenie, na tą chwilę droga zostaje zablokowana
-Prawidłowo

Po dojeździe ponownie z SLRt zostaje rozłożony maszt oswietleniowy i skierowany zostaje w miejsce gdzie prowadzone będą działania. W tym czasie operator podnośnika, przygotowuje go do poracy przez rozłożenie podpór, rota I już w uprzężach zabiera tylko pilarkę Stihl MS341 i wchodzi z nią do kosza. Następnie zostają podniesieni na wysokość przebiegającej lini telefonicznej nad drogą. Następnie pilarka zostaje odpalony i odcinamy złamany na około metrze wierzchołek, który spiera się nad linią.
Podczas, kiedy operator pilarki przecina wierzchołek po kawałku drugi strażak w koszu trzyma odcięte kawałki i zrzuca je na dół. gdy już zagrożenie zostało zlikwidowane, kosz zostaje opuszczony, chłopaki wychodzą z kosza. Operator podnośnika składa go a chłopaki chowają sprzęt do wozów i pakują się do nich.

-998 Nowy Targ dla 9-93
-Zgłaszam się dla 93
-Działania zakończone, zagrożenie usunięte
-Słuchajcie to jedźcie na Ul Sądecka XX, zerwany dach na budynku mieszkalnym
-Zrozumiałem już tam się udajemy 92 i 93
-Prawidłowo

6:37 Odjazd alarmowy SLRt i SH do kolejnego zdarzenia

6:45 Dojazd na miejsce zastępów SLRt i SH

-998 Nowy Targ tu 9-92 i 93 na miejscu
-Zrozumiałem

Po dojeździe dowódcy obu zastępów od razu udają się na rozpoznanie, w tym czasie pozostali strażacy już oczekuja na zadania.
Jak się okazuje w budynku mieszkalnym II kondygnacyjnym, konstrukcji drewnianej doszło do zerwania wiąźby dachowej od południowej strony budynku. Wąźba w tym momencie leży na ogrodzie pod ogrodzeniem. Nasze zadanie będą skupiać się do zabezpieczenia budynku przed warunkami atmosferycznymi jak deszcz po przez rozłożenie plandek.

Operator podnośnika wjeżdża pod wskazane miejsce przez dowódcę i przystępuje do przygotowania podnośnika do pracy wraz z ratownikiem tego zastępu.

W tym czasie strażacy z SLRt przygotowują plandeki oraz wraz z gospodarzem udają się po wkrętarkę, jakieś deski i inne materiały budowlane.
Podnośnik został już przygotowany, Dowódca dzwoni na alarmowy 998 i przekazuje sytuację do SKKP o naszych działaniach i zastanej sytuacji. Wiemy że na miejsce jedzie do nas Oficer Operacyjny Powiatu.

Gdy już mamy wszystko potrzebne do działań to rota zostaje podniesiona na budynek i rozpoczynamy budowę prowizorycznej konstrukcji dachu, w miejscu, gdzie zerwało całą wiąźbę wraz z poszyciem zrobionym z gontów. Więc w ruch poszła pilarka, oraz jakieś deski oraz wkrętarka.
Gdy tylko udało nam się stworzyć jako taką konstrukcję to chłopaki zabierają do kosza plandeki i przystępujemy do przykrycia części, gdzie dach został zerwany. Część strażaków udała się na poddasze budynku i z tego miejsca pomaga w rozciąganiu plandeki, która zostaje dobrze przybita do wykonanej konstrukcji dachu.

Międzyczasie na miejsce dociera SLDiŁ z KP PSP z Oficerem Operacyjnym, który przejmuje dowodzenie i nadzoruje naszą pracę i na bieżąco przekazuje sytuację do SKKP. Międzyczasie gospodarz budynku częstuje nas jakimś posiłkiem bo wie dobrze że pracujemy już od nocy oraz do tego kawa. Z powodu zerwanych linii energetycznych prawie 3/4 Rabki jest pozbawione prądu.

Po około 2,5 godzinie dach budynku został zabezpieczony, trwa zwijanie sprzętu.

-998 Nowy Targ dla 9-93
-Zgłaszam się dla 93
-Działania zakończone
-To słuchaj mam zgłoszenie o kolejnym uszkodzonym dachu na Ul Bystra XX
-Prawidłowo udajemy się 92 i 93
-Prawidłowo

9:19 Odjazd alarmowy SLRt i SH do kolejnego zgłoszenia

9:25 Dojazd na miejsce SLRt i SH

-998 Nowy Targ 9-92 i 93 na miejscu
-Zrozumiałem

Po dojeździe ponownie dowódcy udają się na rozpoznanie, Oficer Operacyjny w tym czasie udał się do kolejnych powżniejszych zgłoszeń na terenie Powiatu. Jak się okazuje doszło do zerwania 3 arkuszy blachy oraz naderwania kilku następnych na budynku pensjonatu. Miejsca mamy sporo więc będziemy działać z podnośnika.

-998 Nowy Targ dla 9-93
-Zgłaszam się dla 93
-Słuchaj uszkodzone poszycie dachowe z blachy, 3 arkusze całkowicie zerwane natomiast kilka następnych zostało naderwanych, my z podnośnika spróbujemy to zabezpieczyć oraz zakręcić te zerwane
-Zrozumiałem, działajcie

Tak więc podnośnik zostaje przygotowany do pracy, w tym czasie właściciel obiektu przynosi nam sprzęt w postaci wkrętarki, rota z SLRt w tym czasie już przygotowuje się do wejścia do kosza, rota II w tym czasie zbiera rozrzucone po ogrodzie arkusze blachy i wkłada je do kosza.

Gdy podnośnik został przygotowany rota I wchodzi do kosza i zostaje podniesiona na wysokość, gdzie doszło do uszkodzenia dachu. Wpierw kilkoma wkrętami zakręcają oni te luźne arkusze blachy do konstrukcji dachu, następnie przystępują do ponownego przykręcenia tych zerwanych. Dziłania w sumie proste, jednak czasochłonne.

Po ponad godzinie udaje się nam "naprawić" dach na budynku, więc kosz zostaje opuszczony, operator składa podnośnik, chłopaki oddają sprzęt właścicielowi.

-998 Nowy Targ dla 9-93
-Zgłaszam się dla 93
-Działania zakończone, dach zabezpieczony
-Przyjąłem, to mam kolejne zgłoszenie tym razem z miejscowości Spytkowice drzewo na linii energetycznej potrzebny jest podnośnik, ale z racji że Spytkowice zabezpieczają dach przed zerwaniem to jedź na dwa
-Zrozumiałem już tam się udajemy

10:37 Odjazd alarmowy SLRt i SH do kolejnego zgłoszenia

10:49 Dojazd na miejsce SLRt i SH

-998 Nowy Targ 9-92 i 93 na miejscu, słuchaj drzewo na liniach energetycznych, potwierdź mi wyłączony prąd, linie prawodpodobnie są naderwane więc potrzeba będzie tu Energetykę
-93 słuchaj zaraz potwierdzę brak prądu, i dysponuje pogotowie energetyczne, a co to za linia przy słupach czy jakiś przyłącz do budynku?
-Linia idzie obok drogi miedzy słupami i dość gruby świerk na niej leży
-Przyjąłem

Podczas kiedy dyżurny potwierdza odłączony prąd, operator podnośnika już przygotowuje podnośnik do pracy, po przez jego rozstawienie. W tym czasie rota I przygotowuje już pilarkę Stihl MS341 i wchodzą do kosza.

-OSP Rabka 93 dla Nowy Targ 998 zgłoś się !
-Tu zastęp 93 dla 998
-Słuchaj mam potwiedzenie że brak prądu jest, możesz działać
-Przyjałęm

Gdy tylko dostaliśmy powierdzenie od razu rota przystępuje do odcinania wpierw gałęzi ze świerka, które pomocnik z kosza przechwytuje i zrzuca na dół, w tym czasie pozostali zabezpieczają miejsce działań. Następnie rota po usunięciu wszystkich gałęzi rozpoczyna cięcie pnia drzewa po kawałku aż do momentu oparcia się pnia na liniach. teraz jedno przecięcie pnia tuż za miejscem gdzie się opiera i pozostała część pnia spada na drogę. Kosz zostaje opuszczony na dół, rota wychodzi z kosza i przystępuje do pocięcia pozostałości pnia z drogi, Operator podnośnika składa go, a rota II zamiata ulicę z pozostałych gałęzi i trocin.

Po około 40 minutach działań, zostają one zakończone, strażacy zwijają sprzęt.

11:38 Zakończenie działań

-998 Nowy Targ dla 9-93
-Zgłaszam się dla 93
-Działania zakończone, drzewo usunięte zastęp 92 i 93 wracają do koszar celem uzupełnienia zapasów paliwa oraz posiłek regeneracyjny
-Prawidłowo, to jak coś będziemy wołać
-Przyjąłem

12:04 Powrót do remizy SLRt i SH

-998 Nowy Targ tu 9-92 i 93 w koszarach
-Zrozumiałem 92 i 93 w koszarach

Po powrocie od razu oba wozy wprowadzono do garażu, i tutaj trwa uzupelnienie paliwa do pilarek, oraz chłopaki idą do socjalnego wypić ciepłą kawę oraz zjeść na szybko jakiś posiłek. Dodatkowo z zapasów paliwa uzupełniono zbiorniki pojazdów...


11/Marzec 2019r
Nr Wyjazdu: 16
Rodzaj zdarzenia: Zerwany dach/Skawa
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:TAK/NIE
Godzina Alarmowania: 4:41
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 4:43
SH - 4:43
Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt-
SLRt - 2min
SH - 2min

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt -
SLRt -
SH - 4:30

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]93 SH 18 Star 200/Bumar (3)


11/Marzec 2019r
Nr Wyjazdu: 17-21
Rodzaj zdarzenia: Usuwanie skutków silnego wiatru na terenie Rabki oraz Spytkowic
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE|TAK/NIE
Godzina Alarmowania: 2:55
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt -
SLRt -
SH - 2:59

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt-
SLRt -
SH - 4min

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 12:04
SH - 12:04

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]92 SLRt Ford Transit 125 T350/Frank-Car (6)
499[K]93 SH 18 Star 200/Bumar (3)


Udział w akcji brali

SLRt:

Dowódca: Paweł L
Kierowca: Paweł R
Rota I: Jakub K, Kamil N
Rota II: Wojciech M, Przemysław P

SH

Dowódca: Zbigniew W
Kierowca: Rafał K
Ratownik: Michał D

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 2.011
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #340 dnia: 14 Marzec 2019, 00:11:48 »
11.03.2019r Usuwanie skutków silnego wiatru


A więc parę minut temu nasza jednostka została kolejny raz zadysponowana do działań na terenie naszego miasta, do działań wyjechały SLRt i SH, w remizie jednak nadal pozostało 6 strażaków, oraz nasz Naczelnik a zarazem Komendant Gminny, jednak on bezpośrednio nie bierze udziału w działaniach, jednak czuwa nad działaniami jednostek z całej gminy...

4:46 Dyżurny SKKP odbiera kolejne zgłoszenia o skutkach na terenie miasta Rabka, wiedząc że w gotowości czeka pełny zastęp z Rabki więc wywołuje nas na radio...

-OSP Rabka zgłoś się dla Nowy Targ 998!
-Zgłasza się Rabka dla Nowego Targu
-Słuchaj, jeżeli masz pełny zastęp wyjedź na DK 7 w kierunku Skomielnej, powalone drzewo
-Zrozumiałem

W tym momencie Scania zostaje odpalona, za sterami zasiada Bogdan, jako dowódca natomiast Dawid, reszta obsady siada w przedziale załogi...

4:47 Wyjazd GBARt w 6[ALARMOWO]

-998 tu 90 wyjazd
-Zrozumialem

4:55 Dojazd na miejsce

-998 tu 90 na miejscu, drzewo powalone na całej szerokosci jezdni, siły wystarczające
-Zrozumiałem

Po dojeździe zastępu na miejsce, zatrzymujemy się tuż przed drzewem, z obu kierunków utworzyly się już duże korki, załoga opuszcza wóz, przodownik Roty I wyjmuje pilarkę spalinową Makita, i ją odpala po czym przystępuje do odcięcia gałęzi od świerka, w tym czasie pozostali przenoszą te gałęzi do rowu. Gdy zostaje nam sam pień to zostaje on pocięty na około metrowe kawałki i przenoszony przez pozostałych do rowów. Kierowca w tym czasie już szczotką zamiata pozostałości na pobocza. Po około 15 minutach działania zostają zakończone.
Sprzęt włożony do wozu, chłopaki wsiadają.

-998 dla 90 zgłoś
-Zgłaszam się dla 90
-Działania zakończone, masz coś?
-Tak słuchaj mam zgłoszenie o zerwanym blaszanym ogrodzeniu przy budowie na Ul Aleje Tysiąclecia XX
-Zrozumiałem, już tam się udajemy

5:17 Odjazd alarmowy do kolejnego zdarzenia

5:28 Dojazd na miejsce

-998 tu 90 na miejscu, faktycznie mamy uszkodzone ogrodzenie blaszane przy placu budowy, fragmenty znajdują się na drodze, przystępujemy do działań
-Prawidłowo 90

Po dojeździe na miejsce, kierowca od razu rozkłada pneumatyczny maszt oświetleniowy, ulica zostaje zablokowana dla ruchu drogowego oraz pieszego. W tym czasie rota II zajęła się zbieraniem rozrzuconych blach z drogi i przenoszeniu ich na budowę, gdzie zostają one zabezpieczone przed ponownym porwaniem. Rota I wyjmuje przecinarkę Stihl TS400 i ją odpala po czym rozpoczyna usuwnie metalowych słupków, które zostaly dość mocno pogięte przez wiatr i obalily płot blaszany.

Gdy słupki zostały odcięte w liczbie sztuk 4, hooliganem zostają odzielone poskręcane blachy ze sobą i przenoszone na budowę, gdzie również zostają zabezpieczone przed ponownym ich porwaniem. Po działaniach trwających około 45 minut je zakończono, sprzęt zostaje włożony do wozu, następnie chłopaki pakują się do wozu.

-998 dla 90
-Zgłaszam się dla 90
-Działania zakończone, ogrodzenie usunięte z drogi oraz zabezpieczone
-Prawidłowo, więc jak jesteście wolni to udajcie się na Ul Poniatowskiego XXX, garaż blaszany na drodze
-Zrozumiałem

6:17 Odjazd alarmowy do kolejnego zgłoszenia

6:20 Dojazd na miejsce

-998 tu 90 na miejscu, garaż blaszany o wymiarach ok 6x3m znajduje się na środku drogi, jest dość mocno uszkodzony ponieważ zaliczył najwidoczniej kilka przewrotek, my przystępujemy do jego usunięcia, spróbujemy do tego wykorzystać naszą wciągarkę od GBA
-Zrozumiałem, prawidłowo

Jako że podmuchy wiatru już osłabły więc nasze zadanie to tylko usunięcie blaszaka na pobocze drogi, a raczej te podmuchy już mu nie zagrożą kolejnym przesunięciem na jezdnię. Z GBARt zostaje rozwinięta lina z wyciągarki i podpięta do konstrukcji blaszaka. Kierowca wóz ustawia na posesji jednego z domów. Następnie jeden ze strażaków za pomocą pilota steruje wciągarką powoli usuwając garaż z drogi na pobocze. Właściciel garażu jest z nami obecny, więc dowódca poucza go o zabezpieczeniu blaszaka po usunięciu z drogi...
Pozostali strażacy wspomagaja usuwanie garażu.

Po około 40 minutach garaż znajduje się poza drogą, ruch drogowy przywrócony, trwa zwijanie liny we wciągarce, chłopaki następnie pakują się do wozu. Dowódca przekazuje informacje do SKKP

-998 dla 90
-Zgłaszam się dla 90
-Garaż przeciągniety na pobocze, ruch drogowy przwrócony, właściciel obiektu pouczony o zabezpieczeniu grażu przed ponownym jego przesunięciem na drogę.
-Zrozumiałem, to teraz udajcie się na Ul Wiejska X, drzewo na samochodzie osobowym,
-Przyjąłem

7:00 Odjazd alarmowy do kolejnego zdarzenia

7:02 Dojazd na miejsce

-998 tu 90 na miejscu
-Zrozumiałem
-Słuchaj świerk obalony na samochód dostawczy Opel Vivaro, samochód mocno uszkodzony, ponieważ drzewo przed położeniem na budynek mieszkalny właśnie trzyma ten samochód, świerk dość konkretny
-Przyjałem, zrób zdjęcia do dokumentacji i reszte postarajcie się to jakość usunąć bez powiększenia szkód
-Zrozumiałem

Tak więc po dojeździe od razu jeden ze strażaków wyciąga pilarkę Stihl MS341 ze wzgledu że jest lżejsza i rozpoczyna obcinkę wszystkich gałęzi. W tym czasie dowódca robi zdjecia do dokumentacji, a rota II ściąga dwa przęsła drabiny nasadkowej i ją składa.
Następnie drabina zostaje oparta na tym powalonym drzewie.
Operator pilarki wchodzi na drabinę i dalej obcina gałęzi na pniu. Kierowca oraz drugi strażak z roty I odbierają te gałęzi a rota II asekuruje drabinę.

gdy pozstał nam sam pień to operator pilarki po kawałku z drabiny zaczyna obcinkę pnia po około 20cm kawałki. Gdy dochodzimy już do samochodu a pień staje się grubszy, to następuje zamiana pilarki na Makitę która ma aż 5,6KM, i rozpoczyna cięcie pnia nadal na 20-30 cm kawalki, które odbieraja chłopaki. Teraz już działania są bardzo ostrożne aby więcej nie uszkadzać samochodu jak był. Gdy udaje nam się usunąć pień drzewa z samochodu to reszte już zostaje odcięty przy samym, korzeniu. Dowódca wypisuje pisemne przekazanie mienia. Nasze działania się zakończony, trwa zwijanie sprzętu, chłopaki pakują się do wozu.

-998 dla 90
-Zgłaszam się dla 90
-Słuchaj drzewo usunięte, mienie pisemnie przekazane właścicielowi, więcej szkód nie zrobiliśmy, działania zakończone
-Przyjąłem, więc udajcie się na Ul Poniatowskiego i zacznijcie usuwanie drzew z drogi, podobno są tam też zerwane linie energetyczne więc uważajcie
-Przyjałęm

7:48 Odjazd do kolejnego zdarzenia

7:51 Dojazd na miejsce

-998 tu 90 na miejscu, jesteśmy przy pierwszym powalonym drzewie, jednak widzimy już kolejne drzewa na drodze, droga całkowicie zablokowana, my za pomocą detektora będziemy sprawdzać czy gdzieś nie znajdują się linie pod napięciem
-Zrozumiałem

Po dojeździe rota I zabiera pilarkę Stihl MS341 oraz Makita i je odpalaja, w tym czasie dowódca na szybko sprawdza detektorem miejsca, gdzie leżą drzewa celem sprawdzenia czy gdzieś nie zerwane zostały linie energetyczne.

Następnie na dwie pilarki rozpoczynamy przecinkę pnia na kawalki około 2 metrowe, które rota II z pomocą dowódcy usuwana na pobocza, i tak usuwamy kilka drzew. W jednym miejscu widzimy od razu zerwaną linię energetyczną, jednak po sprawdzeniu brak w niej napiecia, jednak prosimy o zadysponowanie Pogotowia Energetycznego na miejsce

-998 dla 90
-Zgłaszam się dla 90
-Słuchaj mam zerwaną linie energetyczną, zadysponuj energetyków na Poniatowskiego, my dalej usuwamy drzewa na drodze, w linii brak napiecia wiec jest bezpiecznie
-Prawidłowo, Pogotowie Energetyczne już dysponuje
-Dziękuje

Przez około 2,5 godziny usunęliśmy 15 drzew w na całej ulicy Poniatowskiego udrażaniając przejazd, dodatkowo naknęliśmy się na 3 miejsca, w których zerwane zostały linie energetyczne, o wszystkich miejscach powiadomiono SKKP, które przekazało zgłoszenia do Pogotowia Energetycznego, które zajmie się usunięciem awarii.

10:23 Zakończenie działań na Ul Poniatowskiego

-998 dla 90
-Zgłaszam się dla 90
-Działania na Ul Poniatowskiego zakończone
-To teraz udajcie się na Ul Leśna XX, powalone drzewa na ogrodzenie
-Zrozumiałem już tam jedziemy

Zastęp alarmowo udaje się na Ul Leśną

10:31 Dojazd na miejsce

-998 tu 90 na miejscu, idę na rozpoznanie
-Zrozumiałem

Po dojeździe pod wskazany adres dowódca udaje się wraz z rotą I na rozpoznanie sytuacji, od razu właścicielka budynku prowadzi nas na tyły budynku, gdzie znajduje się ogródek i okazuje się że drzewa z sąsiedniej posesji, które się przewrócily spadły na ogrodzenie typu siatka i znajdują się na ogródku zgłaszającej.

-998 dla 90
-Zgłaszam się dla 90
-Słuchaj dwa drzewa modrzewie z sąsiedniej posesji, przewrócone na ogrodzenie typu siatka i znajdują się na ogródku zgłaszającej, my przystępujemy do ich usunięcia
-Zrozumiałem

Rota II wiedząc co mamy od razu zabiera pilarkę Stihl i Makita i udają się z nimi na tyły budynku. Pilarki zostają odpalone i rozpoczynamy cięcie pnia drzewa na 2 metrowe kawałki, które zostają przerzucane na posesję, na której do tej pory stały. Po około 35 minutach oba drzewa pociete i usunięte z posesji zgłaszające. Pozostało tylko uszkodzone ogrodzenie, sprzęt zostaje odniesiony i włożony na wóz.

-998 dla 90
-Zgłaszam się dla 90
-Działania zakończone masz coś dla nas?
-Słuchaj na tą chwilę jeszcze mam jedno zgłoszenie z Ul Parkowej, przy Urzędzie Miasta, jest pochylone drzewo nad drogą
-Zrozumiałem

11:09 Odjazd alarmowy do kolejnego zgłoszenia

11:14 Dojazd na miejsce

-998 tu 90 na miejscu, świerk wyrwany z korzeniami jest mocno pochylony nad drogą, my przystępujemy do jego ścięcia
-Zrozumiałem

Po dojeździe od razu dowódca sprwdza czy przy świerku niema jakichś linii telefonicznych czy eneregetycznych, jednak takich niema więc ścinamy drzewo. Kierowca zabezpiecza miejsce zdarzenia, zamykając ulicę w obrębie działań na czas ścinki. W tym czasie przodownik roty I wyjmuje pilarkę Makita i ją odpala a następnie rozpoczyna podcięcie pnia przy samym korzeniu. Po chwili drzewo się przewraca na drogę robiąc niezły huk. Teraz już trwa cięcie pnia drzewa na około 2 metrowe kawałki i wszystko to zostaje poprzerzucane na pobocza.
Po około 30 minutach działania zostają zakończone, sprzęt zostaje włożony na wóz. Ruch na drodze przywrócono, chłopaki wsiadają do wozu.

-998 dla 90
-Zgłaszam się dla 90
-Drzewo ścięte i usunięte, droga przejezdna, koniec działań
-Zrozumiałem, słuchaj na tą chwilę sytuacja opanowana więc udajcie się do koszar
-Zrozumiałem

11:49 Odjazd do koszar

11:57 Powrót do remizy

-998 tu 90 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie od razu parkujemy wóz w garazu, chłopaki od razu wyciągają pilarki i rozpoczynają ostrzenie łańcuchów oraz uzupełniją je paliwem i olejem. Dodatkowo uzupełniono zapasy paliwa do pilarek, chłopaki następnie udają się do socjalnego na jakąś kawkę i posiłek na szybko.... Wiemy że do koszar już jadą też SLRt i SH, na terenie naszego miasta pracowały również jednostki z OSP Zryte, Chabówka, które również kończą ostatnie interwencje i również wrócą do swoich remiz. Nasz naczelnik, który również jest Komendantem Gminnym, jeździł po całej okolicy i sprawdzał jak radzą sobie jednostki przy zdarzeniach.

11/Marzec 2019r
Nr Wyjazdu: 22-28
Rodzaj zdarzenia: Usuwanie skutków silnego wiatru na terenie Rabki
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 4:46
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 4:47
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 1min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 11:57
SLRt -
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (6)

Udział w akcji brali

Dowódca: Dawid K
Kierowca: Bogdan G
Rota I: Marcin G, Łukasz M
Rota II: Krzysztof D, Piotr W

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 2.011
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #341 dnia: 16 Marzec 2019, 00:12:48 »
12.03.2019r Pożar


No więc mamy kolejny dzień czyli wtorek, wczoraj już od południa nasza jednostka nie odnotowała więcej interwencji z usuwaniem skutków wiatru, jednak chłopaki wieczorem zeszli się na remizę i wyczyścili pilarki, posprawdzali sprzęt użyty podczas usuwania skutków, a także umyli wozy a było z czego. Dziś mimo że wiatry osłabły to i tak są jeszcze porywy dość mocne. Już po godzinie 8 rano z okolic Zarytego widać ogromne zadymienie co oznacza jedno... ktoś wypala trawy a przy tych podmuchach może być to niebezpieczne...

8:30 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o pożarze nieużytków w Rabce-Zaryte, z informacji uzyskanych przez dyżurnego pali się około pół hektara nieużytków, pożar szybko się rozprzestrzenia przez podmuchy wiatru. Po przyjęciu zgłoszenia załączono selektywne wywołanie w OSP Rabka oraz OSP Zaryte.

Spokojny wietrzny poranek zostaje przerwany przez Syrenę Alarmową na remizie naszej OSP, tuż po naszej syrenie załączyła się również w Zarytem. Naczelnik od razu wybiega z warsztatu i biegnie w kierunku remizy. Po ponad minucie już brama zostaje otwarta, naczelnik wpada do szatni i zakłada Nomex po czym odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ dla Rabki !!!
-Zgłasza się Nowy Targ dla Rabki, jeden zastęp Zaryte pożar traw
-Zrozumiałem

Międzyczasie do remizy dociera kierowca Bogdan z synem a od centrum miasta jadą już Grzesiek a zaraz za nim wjeżdża Staszek, kierowca od razu wskakuje do Scanii i ją odpala, w tym czasie pozostali już zakładaja swoje Nomexy i pakują się do wozu. Jako dowódca wsiada Naczelnik.

8:33 Wyjazd GBARt w 5[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 Rabka 90 zgłasza wyjazd
-Zrozumiałem

Po wyjeździe od razu w prawo a na skrzyżowaniu w lewo i jedziemy Ul Jana Pawła następnie po łuku na Ul Kasprowicza aż do skrzyżowania na którym skręcamy w prawo na Ul Sądecką i jedziemy nia aż do ronda na DK28 i następnie jedziemy w kierunku Mszany, po przejechaniu około 800m skręcamy w uliczkę w lewo i jedziemy nią już w kierunku widocznego pożaru nieużytków na zboczu.

8:37 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 na miejscu, pożar ponad pół hektara nieużytków, bram możliwości wjazdu dla wozów, pożar roznosi się na północ, my przystępujemy do działań za pomocą tłumic
-Zrozumiałem

Tak więc od razu po dojeździe cała nasza czwórka poza kierowcą bierzemy tłumice z wozu i udajemy się pieszo w kierunku czoła pożaru, które dosć szybko roznosi się w kierunku północnym. Gdy już jestesmy na miejscu rozpoczynamy zaklepywanie płomieni tłumicami. Słyszymy ponownie naszą syrenę alarmową na remizie, więc coś jest znów na rzeczy, ale czy ktoś w ogóle przybiegnie jeszcze to graniczy z cudem...

Parę minut po nas na miejsce dociera GCBA Tatra z OSP Zaryte, chłopaki po dojeździe w obsadzie 4 strażaków również zabierają tłumice i wspomagają naszych przy opanowaniu pożaru, który na tą chwilę nadal nam ucieka. Jednak po przybyciu wsprarcia w ciągu kilkunastu minut udaje nam się opanować pożar. Trwa zaklepywanie pojawiających się zarzewi, dwóch strażaków natomiast dowódca deleguje do obejścia całego terenu, gdzie wypalone są nieużytki i zaklepać jeszcze miejsca gdzie widać jakieś zadymienie oraz zarzewia.

Po około 30 minutach działań, pożar ugaszony, chłopaki powoli udają się w kierunku wozów

-GBA OSP Rabka zgłoś się dla Nowy Targ 998!
-Zgłasza się Rabka
-Słuchaj co z tym pożarem ugaszony?
-Tak chłopaki właśnie udają się już w kierunku samochodów
-To udaj się alarmowo do kolejnego pożaru traw na Tetmajera, w zagrozeniu las
-Zrozumiałem to jedziemy z Zarytem
-Prawidłowo

9:01 Strażacy powiadomieni przez kierowcę o pożarze od razu wrzucają tłumice do kabiny i wsiadają do wozu, następnie alarmowo ruszamy na kolejną akcje...

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 udajemy się alarmowo do pożaru na Tetmajera
-Przyjałem

Do przejechania jest około 3,5km więc wracamy tą samą trasą do Ul Kasprowicza i jedziemy nią aż do skrzyżowania z Ul Tetmajera, którą jedziemy do końca. Już z odległości kilkuset metrów widzimy ogromne zadymienie.

9:08 Dojazd na miejsce GBARt

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 na miejscu, słuchaj mam tu pożar nieużytków na powierzchni około 10 arów, pożar wszedł w las, my przystępujemy do działań, po dojeździe Zarytego siły wystarczające
-Zrozumiałem

Tak więc kierowca załącza napęd 4x4 i wjeżdża już na wypalone nieużytki i podjeżdża pod sam las, strażacy wysiadaja z kabiny, kierowca załącza przystawkę autopompy i udaje się do panelu na tył pojazdu i od razu do nasady tłocznej zakręca przełącznik 75/52. Rota I natomiast zabiera 4 odcinki W52 i prądownicę Turbo-Jet i rozwija od wozu linię gaśniczą w kierunku lasu. Gdy linia jest gotowa zostaje nawodniona i podany zostaje prąd wody w natarciu na płomienie ściółki leśnej, w tym czasie dowódca oraz pozostały strażak zabierają tłumice i rozpoczynają zaklepywanie pożaru traw, który rozchodzi się po nieużytkach, powierzchnia mała więc raczej szybko to opanujemy...

Chwile po nas dociera GCBA z OSP Zaryte, chłopaki dostają polecenie budowy kolejnej linii gaśniczej od ich wozu i podania prądu wody w natarciu na płomienie, których tłumicami ciężko jest opanować. Więc gdy chłopaki utworzyli linię gaśniczą podali prąd wody w natarciu na płomienie nieużytków, skutecznie je gasząc.

Po około 15 minutach pożar opanowany, trwa przelewanie dokładne całego obszaru wypalonego, oraz nasza rota dokładnie przelewa ściółkę, która nie została jeszcze objęta pozarem celem tego jest zabezpieczenie przed ponownym rozpaleniem.

Po pół godzinie działań, pożar całkowicie ugaszony, trwa zwijanie sprzętu, odcinki zostają od razu zwinięte, ponieważ nie są bardzo mokre. Więc mogą jeszcze być wykorzystane. Dowódca przekazuje informacje do SKKP

-Nowy Targ 998 dla Rabki 90
-Zgłasza się Nowy Targ dla Rabki
-Pożar ugaszony, pogorzelisko przelane dokładnie wodą, zastępy wracają do koszar
-Zrozumiałem

9:53 Odjazd do remizy GBARt

10:01 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 dla Rabki 90
-Zgłaszam się
-Zastęp w koszarach
-Przyjąłem

Po powrocie od razu tankujemy zbiornik w wodę, na szybko ogarniamy kabinę i opłukujemy wóz wodą z błota i pyłu z pogorzeliska, następnie chłopaki idą na kawę, bo jak wiadomo lepiej chwilę posiedzieć jak za chwilę znów gnać na złamanie karku... Po uzupełnieniu wozu w wodę pozostaje on przed remizą żeby trochę obleciał z wody.12/Marzec 2019r
Nr Wyjazdu: 29-30
Rodzaj zdarzenia: Pożar traw na nieużytkach/Rabka-Zaryte/Rabka Ul Tetmajera
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 8:30
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 8:33
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 3min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 10:01
SLRt -
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (5)

OSP Rabka-Zdrój II (Przedmieście)

498[K]96 GCBA 8/32 Tatra T815/Karosa


Udział w akcji brali:

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Bogdan G
Ratownicy: Marcin G, Grzegorz M, Stanisław T

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 2.011
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #342 dnia: 17 Marzec 2019, 21:33:20 »
12.03.2019r MZ


A wiec jakieś 10 minut temu nasz jeden zastęp wyjechał do pożaru traw, jakby nie patrzeć kolejnego w tym roku... Jednak ludzie po chwili od wyjazdu powrócili do swoich zajęć.


8:40 Dyżurny SKKP odbiera kolejne zgłoszenie, które dotyczy powalonych drzew na DW 958 w Chabówce przy Kościele oraz jedno nieopodal remizy OSP. Po przyjęciu zgłoszenia dyżurny alarmuje OSP Chabówka oraz Rabka.

Tak więc tuż po wyjeździe zastępu GBARt z remizy na alarm dojechał Kamil i Michał, którzy zerwali się ze szkoły. I zamknęli bramę garażową oraz uznali że reszte trzeba wracać na zajęcia. W tym momencie nasza Syrena Alarmowa, kolejny raz wkręca się na obroty, chłopaki od razu ponownie otwierają remizę i udają się do szatni gdzie zakładaja swoje Nomexy.

Po około 3 minutach na remizę dociera Łukasz, który również wpada do szatni i zakład swój Nomex po czym pierwszy przebrany odbiera zgłoszenie z DSP

-Nowy Targ dla OSP Rabka!!
-Zgłasza się Nowy Targ dla Rabki
-Co masz dla nas?
-Słuchaj w Chabówce przy Kościele masz dwa drzewa na drodze
-Zrozumiałem

Jako że raczej już nikt nie przybiegnie więc pakujemy się do Forda, Łukasz go odpala i wyprowadza przed remizę, do wozu wsiadają Michał i Kamil.

8:44 Wyjazd SLRt w 3 [ALARMOWO]

-Nowy Targ tu OSP Rabka zgłaszam wyjazd lekkim do drzew
-Zrozumiałem, w ilu jedziecie
-3 osoby bez dowódcy
-Zrozumiałem

Więc po wyjeździe w lewo i tniemy w kierunku Chabówki, przejeżdżając rondo na wprost oraz skrzyżowanie ze światłami również prosto, następnie po około 4 minutach jesteśmy juz w Chabówce w okolicy Kościoła, Chabówka również już wyjechała i dojechała do drzewa, które znajduje się przy ich remizie.

-Nowy Targ tu OSP Rabka na miejscu, przystępujemy do usuwania drzew
-Zrozumiałem

Tak więc po dojeździe zastajemy dwa drzewa, jedno przewrócone i blokujące jeden pas ruchu w kierunku Raby, natomiast drugie wisi w powietrzu i lada chwila może się przewrócić na drogę. Po dojeździe strażacy opuszczają wóz, jeden z nich wyciąga pilarkę Stihl MS 441 i ją odpala, następnie przystępuje do odcięcia pnia na długości 3 metrów, który leży na pasie jezdni, w sumie jest to cienki świerk wiec po odcięciu go pozostała dwójka szybko przenosi go na pobocze, jeszcze odcinamy pozostłą część aby usunąć ją z chodnika. Po 5 minutach jedno drzewo usunięte, teraz kierowca blokuje drogę a jeden ze strażaków odcina drzewo w miejscu gdzie było nadłamane.

Po chwili drzewo spada na drogę, też w miarę cienki świerk, który zostaje usuniety po przez przecięcie go na dwie części i następnie usuniecie z drogi na pobocze. Do nas dojeżdża zastęp SLRt z Chabówki, który usunął jedno z drzew, które podobnie jak nasze leżało na jednym pasie jezdni. W sumie po usunięciu tych drzew działania zostają zakończone, chłopaki z Chabówki miotłami zamiatają drogę z trocin i drobnych gałęzi.

Po 25 minutach działania zostają całkowicie zakończone, chłopaki wkładają sprzęt na wozy, dowódca z Chabówki zgłasza do SKKP zakończenie działań.

9:14 Odjazd do remizy SLRt

-Nowy Targ tu OSP Rabka zgłaszam zakończenie działań i odjazd do remizy
-Przyjąłem

9:20 Powrót do remizy SLRt

-Nowy Targ 998 tu OSP Rabka zastęp w remizie
-Przyjąłem

Po powrocie od razu opłukujemy wóz, oraz wyciągamy pilarkę i zostaje ona wyczyszczona, oraz zatankowana w paliwo i olej, następnie włożona zostaje na swoje miejsce. Wóz zostaje wprowadzony do garażu, chłopaki zdejmuja swoje Nomexy

9:55 Zamkniecie remizy i rozejście się strażaków


12/Marzec 2019r
Nr Wyjazdu: 31
Rodzaj zdarzenia: Powalone drzewa na DW958/Chabówka
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 8:40
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 8:44
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt-
SLRt - 4min
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt -
SLRt - 9:20
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]92 SLRt Ford Transit 125 T350/Frank-Car (3)

OSP Chabówka

498[K]23- GLBM 0,2/0,5 Ford Transit 125 T350/Frank-CarsUdział w akcji brali:

Dowódca: Michał D
Kierowca: Łukasz M
Ratownik: Kamil N

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Bogdan G
Ratownicy: Marcin G, Grzegorz M, Stanisław T

Offline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 2.011
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #343 dnia: 17 Marzec 2019, 21:55:00 »
12.03.2019r MZ

A więc jakieś 20 minut temu zastęp GBARt powrócił z pożarów traw, chłopaki siedzą właśnie w socjalnym i popijają kawkę, no bo i tak dzień już wyjęty z życia, jednak mamy dopiero dzień po silnych wiatrach, więc jeszcze zgłoszeń trochę może być...

10:19 Dyżurny SKKP odbiera kolejne tego dnia zgłoszenie o powalonym drzewie na drodze w Rabce na Ul Polnej, po przyjęciu zgłoszenia dyżurny selektywnie alarmuje OSP Rabka..

A więc chłopaki siedzą i gadają, wtedy poszła charakterystyczna "melodyjka" i słyszymy jak nasza Syrena Alarmowa, już po raz trzeci dzisiaj wchodzi na obroty, chłopaki odrywają się od stołu i biegną w kierunku wozu, wszyscy zajmuja miejsca, kierowca odpala Scanię, która stoi na zewnątrz przed garażem, Naczelnik odbiera zgłoszenie z samochodu...

-Nowy Targ 998 dla Rabki!!!
-Zgłaszam się dla OSP Rabka, jeden zastęp na Ul Polną XX, powalone drzewo na drodze
-Zrozumiałem, zgłaszam wyjazd 90
-Przyjąłem

10:20 Wyjazd GBARt w 5[ALARMOWO]

Po wyjeździe od razu kierujemy się w lewo i na rondzie zjeżdżamy 3 zjazdem na Ul Orkana, którą jedziemy około kilometra po czym wjeżdżamy w Ul Parkową i przy Urzędzie Miasta skrecamy na Nowy Świat i po przejechaniu 150m skręcamy w Skłodowskiej Curie i kilka metrów za Kinem skręcamy do Ul Polnej, którą jedziemy prawie do końca, gdzie widzimy już drzewo, które leży na drodze..

10:24 Dojazd na miejsce

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 na miejscu, mam tu drzewo na drodze, które częściowo blokuje drogę, my przystępujemy do jego usuniecia, drzewo to małych rozmiarow świerk
-Zrozumiałem, prawidłowo

Po dojeździe od razu wyjmujemy z wozu pilarkę Stihl MS341 i ją odpalamy, następnie operator przystępuje do przecięcia pnia w dwóch miejscach na około 2 metrowe kawałki, pozostali w tym czasie przenoszą te kawalki pnia na pobocze, następnie dwóch wraca do wozu i wyciąga miotły po czym zmiatają pozostałości drzewa i trocin na pobocze. Po 10 minutach droga przejezdna, sprzęt włożony na wóz.

10:36 Odjazd do remizy zastępu

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90, działania zakończone, drzewo usunięte droga pozamiatana wracamy
-Przyjąłem

10:41 Powrót do remizy

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie już nawet nie myjemy wozu, tylko sprężonym powietrzem trociny z pilarki oraz uzupełniamy ją w paliwo i olej a następnie wkładamy na miejsce, wóz wprowadzono do garażu, chłopaki idą jeszcze dokończyć kawkę...

12:02 Jednak że nic się więcej nie działo to po wypiciu kawki, chłopaki zdejmują Nomexy i po zamknięciu remizy rozchodzą się do swoich zajęć


12/Marzec 2019r
Nr Wyjazdu: 32
Rodzaj zdarzenia: Powalone drzewo Ul Polna
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 10:19
Godzina Wyjazdu:

GCBA -
GBARt - 10:20
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA-
GBARt- 1min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA -
GBARt - 10:41
SLRt -
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (5)

Udzial w akcji brali:

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Bogdan G
Ratownicy: Marcin G, Grzegorz M, Stanisław TOffline 112OSP998

 • Starszy Moderator
 • Młodszy Aspirant
 • *
 • Wiadomości: 2.011
 • Reputacja: 38
 • Jednostka JRG: [klik]
 • Jednostka OSP: [klik]
Odp: O.S.P KSRG Rabka-Zdrój (Centrum)
« Odpowiedź #344 dnia: 19 Marzec 2019, 23:50:42 »
12.03.2019r Pożar


Mamy nadal wtorek, dochodzą godziny wieczorne, większość ludzi już powracała do domów po szkołach czy pracy, jedni właśnie spożywają posiłek inni siedzą przed telewizorem i oglądają głupoty typu Ukryta Prawda czy inny szajs, jeszcze inni jeszcze cos majsterkują przy domach. Chociaż nasi strażacy dziś raczej wiele nie popracowali bo od rana do południa to był alarm za alarmem... Na zewnątrz już powoli się mroczy wiaterek nadal delikatnie powiewa sobie...

18:00 Dyżurny SKKP odbiera zgłoszenie o pożarze traw w Zarytem z za Kościoła pomiędzy lasami. Dyżurny po przyjęciu zgłoszenia od razu Selektywnie alarmuje OSP Rabka oraz Zaryte.

A więc dzień dla naszych strażaków się jeszcze nie skończył i po raz czwarty tego dnia nad miastem wznosi się nasza Syrena Alarmowa, chłopaki od razu zrywają się od swoich dotychczasowych zajęć i udają w kierunku remizy.

W ciągu minuty do remizy dobiega naczelnik oraz Michał i Kamil, bramy zostają otwarte po czym chłopaki wpadają do szatni i zakładają Nomexy, następnie naczelnik z DSP odbiera zgłoszenie.

-Nowy Targ 998 dla Rabki!!!
-Zgłaszam się dla Rabki, pożar traw Zaryte za Kościołem, jak masz możliwość wyjedź na dwa zastępy
-Zrozumiałem

W tym momencie już odpalony został Jelcz w celu nabicia w nim powietrza, a następnie odpalono Scanię, w trakcie 3 cyklu syreny do remizy dociera kierowca Bogdan z synem, a od centrum jedą bracia Romek i Paweł. Zaraz za nimi jedzie Kuba oraz Sebastian, a na rowerze już widać też Przemka, wszyscy niemal jednocześnie wpadają do remizy i szybko przebierają się w Nomexy, następnie do Scanii jako kierowca wsiada Bogdan a dowodzi Naczelnik, natomiast do Jelcza jako kierowca wskakuje Romek a Paweł jako dowódca.

18:02 Wyjazd GBARt w 6[ALARMOWO]

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 zgłaszam wyjazd
-Zrozumiałem

Zastęp wyjeżdża z remizy, następnie w prawo i do skrzyżowania na którym w lewo w Jana Pawła, następnie w Kasprowicza i na kolejnym skrzyżowaniu w prawo na Sądecką, która prowadzi do ronda na DK28, później już kierunek na Mszanę aż do Kościoła na Zarytem...

W tym czasie pozostali wskoczyli do Jelcza, który również jest już gotowy do wyjazdu...

18:03 Wyjazd GCBA w 4[ALARMOWO]

-998 Nowy Targ dla 9-91
-Zgłaszam się dla 91
-Wyjazd
-Przyjąłem

Jelcz po wyjeździe udaje się tą samą drogą, którą pojechała Scania...

Zastęp GBARt po dojeździe do budynku Poczty, skręca w prawo w kierunku cmenatrza i oczyszczalni i jedzie w kierunku łąk i pól a dalej lasu. Za mostem odbijamy w prawo i jedziemy jeszcze między domami ale już drogą gruntową, więc kierowca załącza napęd 4x4 i jedziemy w kierunku pożaru, który już widzimy. Jednak po chwili zauważamy zastęp GCBA z OSP Zaryte, który usuwa za pomocą pilarki spalinowej drzewo, które leży na drodze dojazdowej. Jako że świerk nie dużych rozmiarów, wiec zostaje przecięty w 3 miescach i przepchnięty na pobocza. Prawie gdy my do nich dojechaliśmy to chłopaki wskakują do kabiny i ruszają a my tuż za nimi...

18:10 Dojazd na miejsce GBARt oraz OSP Zaryte

Po dojeździe zastajemy pożar traw na nieużytkach na wielkości hektara, pożar przy podmuchach wiatru dość szybko się przenosi. Pożar znajduje się po dwóch stronach drogi gruntowej i rozchodzi się w kilku kierunkach, brak możliwości wjazdu wozów na pola przez podłoże bagienne oraz brak znajomości terenu.

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 i Zaryte na miejscu, słuchaj pożar traw około 1 hektara, po dojeździe mojego ciężkiego siły wystarczające, pożar rozchodzi się w kilku kierunkach, spróbujemy rozwinąć jakieś linie i podać prąd wody w natarciu a resztę będziemy działać tłumicami
-Zrozumiałem

Po dojeździe chłopaki do razu wyskakują z kabiny, i uznaliśmy że Zaryte rozwija linie gaśniczą nasz dowódca w tym czasie od Scanii rozwija LSN  Kierowca załącza przystawkę autopompy a następnie udaje się do panelu autopompy i nawadnia linie. W tym czasie jeden ze strażaków z dachu pojazdu ściąga 4 sztuki tłumic, rota I i II zabierają te tłumice i udają się na nieużytki i rozpoczynają zaklepywanie płomieni idąc od różnych stron po dwie osoby. Dowóca podaje prąd wody w natarciu na miejsca, gdzie płomienie są dość duże i opanowanie tłumicami zajmie dużo czasu

W tym czasie strażacy z Zarytego rozwijaja około 80m linii gaśniczej złożonej z odcinków 52 i równiez ich dowódca podaje prąd wody w natarciu, pozostała ich dwójka natomiast zabiera tłumice i rozpoczyna zaklepywanie pasu ognia, który ma mniejsze rozmiary

18:12 Dojazd na miejsce naszego GCBA

-998 Nowy Targ dla 9-91
-Zgłaszam się dla 91
-Na miejscu
-Zrozumiałem

Po dojeździe naszego Jelcza, nie jedzie on tą samą drogą co nasz GBA i Zaryte tylko odbijają w drogę w prawo i zatrzymują się gdzieś w połowie pożaru, następnie dowódca zastępu od razu rozwija LSN z Jelcza i kieruje sie z nią na wypalony obszar nieużytków, kierowca załącza przystawkę i udaje się następnie do panelu gdzie nawadnia linię. Po chwili podany zostaje trzeci prąd wody w natarciu na płomienie. Rota natomiast zdejmuje dwie sztuki tłumic z dachu i udają się celem opanowywania mniejszych płomieni.

Wszyscy, którzy prowadzą działania tłumicami idą dwójkami od różnych stron tak aby otoczyć pożar i odciąć mu drogę przed rozprzestrzenianiem. Działania idą z powodzeniem ponieważ po około 50 minutach działań pożar został opanowany, teraz już trwa przejście po terenie i sprawdzeniu go oraz ewentualnym przelaniu miejsca bądź doklepaniu zarzewia tłumicą.

Po ponad godzinie pożar ugaszony, trwa zwijanie linii oraz chłopaki wracają z tłumicami ku wozom po czym wkładają tłumice na wozy, i wspomagają przy zwijaniu linii. Gdy sprzęt pozwijany jeszcze chwile gadamy prawie paląc po szybkiej fajce z chlpakami z Zarytego po czym pakujemy się na wozy.

19:17 Odjazd do remizy GBARt i GCBA oraz OSP Zaryte

-Nowy Targ 998 dla Rabki 90
-Zgłaszam się dla 90
-Zakończono działania spaliło się ponad hektar nieużytków, zastęp 90 i 91 odjazd do koszar
-Zrozumiałem

19:30 Powrót do remizy GBARt i GCBA

-Nowy Targ 998 tu Rabka 90 i 91 w koszarach
-Zrozumiałem

Po powrocie Naczelnik dzwoni na alarmowy celem podania danych do meldunku, w tym czasie od razu z hydrantu przy remizie tankujemy oba nasze wozy, oraz zostają one opłukane za pomocą karchera z błota z dróg gruntowych. Gdy wozy są już zatankowane oraz w miarę ogarnięte zostają wprowadzone do garaży, chłopaki zdejmują Nomexy w szatni i idą na szybką kawę do socjalnego...

20:55 Zamkniecie remizy i rozejście się do domów


12/Marzec 2019r
Nr Wyjazdu: 33
Rodzaj zdarzenia: Pożar trawy na pow 1 hektara/Rabka-Zaryte za cmentarzem
Wyjazd Alarmowy: TAK
Wyjazd poza Gminę/Powiat:NIE/NIE
Godzina Alarmowania: 18:00
Godzina Wyjazdu:

GCBA - 18:03
GBARt - 18:02
SLRt -
SH -

Czas Wyjazdu:

GCBA- 3min
GBARt- 2min
SLRt -
SH -

Godzina Powrotu:

GCBA - 19:30
GBARt - 19:30
SLRt -
SH -

SiŚ

OSP KSRG Rabka-Zdrój

499[K]90 GBARt 3/32 Scania P370 4x4/Szczęśniak (6)
499[K]91 GCBA   5/32   Jelcz 442 /JZS (4)

OSP Rabka-Zdrój II (Przedmieście)

498[K]96 GCBA 8/32 Tatra T815/Karosa

Udział w akcji brali:

GBARt:

Dowódca: Tomasz M
Kierowca: Bogdan G
Rota I: Marcin G, Kamil N
Rota II Jakub K, Michał D

GCBA:

Dowódca: Paweł L
Kierowca: Roman L
Rota I: Sebastian B, Przemysław P