Ostatnie wiadomości

Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Zmiana III / Odp: KP PSP Wieliczka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Amiodaron dnia Dzisiaj o 02:30:20 »
3.12 wyjazd GBA 3/26 i SH-25 z JRG Niepołomice

3.15 zastępy na miejscu, rozpoznanie

Patrol policji zauważył że w jednym z domów (murowany, piętrowy, pow. ok. 120mkw.) pożar sadzy, przez komin w górę wylatują iskry. Przed przyjazdem strażaków policjanci ewakuowali na zewnątrz trzyosobową rodzinę. Nikt nie chce pomocy medycznej. W drodze zastęp OSP.

Zabezpieczono miejsce zdarzenia, pachołkami zamknięto jeden pas drogi powiatowej. Ewakuowana rodzina znalazła schronienie u sąsiadów.

Do kotłowni w piwnicy budynku wprowadzono rotę strażaków z aparatami ODO gotowymi do użycia. Wygaszono piec węglowy, żar wybrano do metalowego wiaderka i wyniesiono na zewnątrz.

Równocześnie na zewnątrz sprawiany jest podnośnik hydrauliczny.

3.18 GBA 2,5/25 z OSP Niepołomice na miejscu

Z kosza podnośnika zasypano przewód kominowy piaskiem i założono sito. Następnie ponownie wybrano zawartość paleniska. Otoczenie komina sprawdzono kamerą termowizyjną, nie stwierdzono ognisk wysokiej temperatury. Cały budynek skontrolowano jeszcze miernikiem wielogazowym, który nie wykazał niczego niebezpiecznego.

Na tym działania zakończono, miejsce zdarzenia przekazano pisemnie właścicielowi z nakazem przeglądu kominiarskiego.

4.14 zastępy wracają do koszar

___
JRG Niepołomice:
562[K]22 GBA 3/26 MAN TGM 13.290/Moto Truck - 6 osób
562[K]53 SH-25 MAN TGL 12.250/Bumar - 3 osoby

OSP Niepołomice:
569[K]39 GBA 2,5/25 MAN TGL 12.240/Stolarczyk - 6 osób


Czas akcji: 59 minut
2
Zmiana III / Odp: KP PSP Wieliczka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Amiodaron dnia Dzisiaj o 02:18:56 »
9.45 wyjazd GLBA 1/1 i GBA 3/26 z JRG Niepołomice

9.50 zastęp na miejscu, rozpoznanie

W jednym z domów właściciel po powrocie z zakupów znalazł nieprzytomną żonę w łazience. Z uwagi na obecność piecyka gazowego dyspozytornia medyczna równolegle z zadysponowaniem ZRM zaalarmowała PSP. Zespołu pogotowia jeszcze nie ma na miejscu.

Zabezpieczono miejsce zdarzenia, pachołkami zamknięto jeden pas drogi wojewódzkiej.

Mężczyzna na polecenie dyspozytora medycznego otworzył okna i opuścił budynek jeszcze przed przyjazdem strażaków, obecnie nie zgłasza dolegliwości. Profilaktycznie posadzono go w samochodzie pożarniczym i podano tlen (maska z rezerwuarem, 15 l/min).

Do domu wprowadzono rotę strażaków w aparatach ODO z detektorem wielogazowym, który od samego wejścia pokazuje obecność w powietrzu tlenku węgla. Po dotarciu do łazienki urządzenie zmierzyło stężenie CO na poziomie 600ppm. Niezwłocznie wyniesiono nieprzytomną kobietę na zewnątrz, położono ją przed wejściem na desce i podano tlen w wysokim stężeniu, w dalszej kolejności zapewniono komfort termiczny.

9.54 ZRM na miejscu

Przekazano poszkodowaną. Kierownik zespołu zdecydował o zadysponowaniu drugiego zespołu do mężczyzny po ekspozycji na CO.

Strażacy wyłączyli piecyk gazowy, trwa wietrzenie mieszkania.

10.05 drugi ZRM na miejscu

Przekazano drugiego poszkodowanego. Mężczyzna oddał klucze do domu sąsiadowi obecnemu na miejscu celem zabezpieczenia budynku po zakończeniu działań PSP.

10.12 ZRM odjeżdżają do SOR

Po opadnięciu stężenia CO poniżej poziomu wykrywalnego przez miernik zakończono działania. Miejsce zdarzenia przekazano pisemnie z nakazem przeglądu serwisowego piecyka gazowego i przewodów kominowych.

10.45 zastępy wracają do koszar

___
JRG Niepołomice:
562[K]20 GLBA 1/1 Iveco Daily 65-170/PS Szczęśniak - 3 osoby
562[K]22 GBA 3/26 MAN TGM 13.290/Moto Truck - 6 osób

Pogotowie Ratunkowe:
K01 046 Renault Master/Auto Form - 3 osoby
K01 050 Mercedes Benz Sprinter 316cdi/Auto Form - 3 osoby


Czas akcji: 55 minut
3
Jednostki OSP I / Odp: OSP Brzegi
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Amiodaron dnia Dzisiaj o 02:01:25 »
15.11 alarm OSP

15.14 wyjazd GCBA 5/32 i SLRt

15.20 zastępy na miejscu, rozpoznanie

Na autostradzie A4 doszło do wypadku, kierowca autobusu rejsowego nagle zjechał z drogi i wjechał w rozmokniętą skarpę, autobus stoi na kołach pochylony o ok. 20 stopni nad jezdnię. W środku było ok. 40 pasażerów, którzy po wyłamaniu drzwi w większości opuścili pojazd i są poza jezdnią. W drodze policja, kilka ZRM, służby autostradowe oraz zastępy PSP i OSP. Zastępy z Brzegów to pierwsza jednostka na miejscu wypadku.

Zabezpieczono miejsce zdarzenia, decyzją KDR ustawiono pojazdy pożarnicze na zewnętrznych pasach ruchu (lewy i awaryjny) i zablokowano całkowicie ruch na jezdni w kierunku Rzeszowa. Z uwagi na brak dostępu do akumulatora autobusu rozwinięto linię szybkiego natarcia. Pojazd prowizorycznie ustabilizowano przy pomocy drabin nasadkowych i pasów mocujących.

Przystąpiono do segregacji medycznej w systemie START. W pierwszej kolejności wszystkich poruszających się samodzielnie zebrano w jednym bezpiecznym miejscu za barierą energochłonną i nadano im kolor zielony. W dalszej kolejności w oparciu o parametry (przytomność, oddech, krążenie obwodowe) nadano kolory pozostałym osobom i policzono wszystkich. Ustalono, że w sumie w autokarze było 45 osób, 39 z kolorem zielonym jest poza pojazdem, jedna - kierowca ma kolor czerwony (nieprzytomny, z zachowanym oddechem), pozostałe 5 głównie z urazami kończyn otrzymało kolor żółty. Przez SKKM przekazano tą informację do dyspozytorni medycznej. Otrzymano odpowiedź, że w drodze jest w sumie osiem ZRM oraz śmigłowiec HEMS.

W pierwszej kolejności ewakuowano kierowcę autobusu na desce ortopedycznej na zewnątrz, położono go w bezpiecznym miejscu i pozostawiono pod opieką jednej roty ratowników. Oceniono ABC, wykonano szybkie badanie urazowe, podano tlen, zapewniono komfort termiczny.

Kolejna rota prowadzi re-triage wśród poszkodowanych z kolorem zielonym.

15.24 SLOp z KP PSP, GBA 2,5/16 i SLRt z JRG Wieliczka na miejscu

Z pomocą dowiezionego sprzętu udało się lepiej ustabilizować pojazd gotowymi rozsuwanymi podporami, dodatkowo od góry zabezpieczono go łańcuchami i pasami przypinając do betonowych elementów ogrodzenia autostrady.

W wyniku powtórnej segregacji spośród osób z kolorem zielonym ustalono że tylko pięć chce pomocy medycznej, głównie z uwagi na urazy kończyn i dolegliwości bólowe odcinka szyjnego. Pozostali pasażerowie chcą kontynuować podróż.

Za pośrednictwem WSKR zadysponowano na miejsce zastępy z Krakowa oraz grupę operacyjną i autobus z KW PSP.

15.26 pierwszy ZRM i policja na miejscu

Kierownik ZRM został kierującym akcją medyczną, przekazano mu wszystkie dotychczas zebrane informacje.

Policjanci zamknęli wjazd na autostradę na węźle dwa kilometry wcześniej, aby nie nawarstwiać zatoru przed miejscem wypadku.

Wyznaczono miejsce do lądowania śmigłowca HEMS na jezdni bezpośrednio za miejscem wypadku.

15.28 SLKw z JRG Wieliczka oraz GCBA 4/24 z OSP Czarnochowice i kolejne dwa ZRM na miejscu

Dowieziono na miejsce zapas sprzętu medycznego oraz namiot z nagrzewnicą.

Poszkodowany czerwony trafił do jednego z ambulansów. Trwa ewakuacja osób z kolorem żółtym pod nadzorem ratowników z ZRM.

15.30 GLBA 1/1 i GBA 3/26 z JRG Niepołomice oraz kolejne dwa ZRM na miejscu

Przybyłe zastępy dojechały autostradą z przeciwnego kierunku, zablokowano lewy pas jezdni w kierunku Wrocławia.

15.31 śmigłowiec HEMS na miejscu

Po przygotowaniu do transportu strażacy pomogli przenieść poszkodowanego kierowcę autobusu do śmigłowca.

Poszkodowani z kolorem żółtym trafiają do przybywających na miejsce ZRM.

15.32 GBA 2,5/24 i SRt z JRG-6 Kraków na miejscu

15.35 GBA 2,5/16 z OSP Staniątki i SLRt z OSP Niepołomice na miejscu

15.36 GBA 2,5/25 z JRG-4 Kraków i trzy ZRM na miejscu

Wszyscy uczestnicy wypadku, którzy chcą pomocy medycznej, są już pod opieką zespołów ratownictwa medycznego. Pozostałym strażacy rozdają folie NRC. Z uwagi na ryzyko związane ze startującym śmigłowicem oraz stosunkowo krótki czas dojazdu autobusu odstąpiono od sprawiania namiotu pneumatycznego.

Kierujący akcją medyczną w porozumieniu z lekarzem koordynatorem ratownictwa medycznego oraz dyspozytorem kieruje ruchem karetek do kilku szpitali w Krakowie oraz Bochni i Brzesku.

15.38 śmigłowiec HEMS odlatuje do szpitala

Po starcie śmigłowca, gdy wszyscy poszkodowani są w karetkach otwarto lewy pas autostrady w kierunku Rzeszowa aby rozładować korek. W dalszym ciągu pojazdy są kierowane na objazd przez poprzedni węzeł.

ZRM stopniowo opuszczają miejsce zdarzenia i jadą do wskazanych szpitali.

15.42 SLRr i SCBus z KW PSP Kraków na miejscu

Uczestników wypadku wprowadzono do autobusu, policjanci prowadzą swoje czynności i spisują dane pasażerów.

Z uwagi na wystarczającą ilość sił i środków zdecydowano o odesłaniu jednostek stojących na jezdni w stronę Wrocławia.

15.45 zastępy JRG Niepołomice oraz OSP Niepołomice i Staniątki wracają do koszar

Z pomocą ręcznego sprzętu burzącego udało się dotrzeć do akumulatora autobusu i odłączyć go.

15.49 ostatni ZRM odjeżdża do SOR

Zakończono akcję medyczną. Strażacy stopniowo zwijają sprzęt. Ruch na autostradzie odbywa się jednym pasem. Udało się skontaktować z przewoźnikiem, który za około godzinę podstawi autobus zastępczy. Decyzją KDR za zgodą policji SCBus z pasażerami przejedzie kilka kilometrów dalej na miejsce obsługi podróżnych w Zakrzowie, gdzie będzie czekał na nowy autobus. Na MOP udaje się także zastęp OSP Czarnochowice oraz jeden patrol policji. Po kilkudziesięciu minutach dotarł autobus z firmy przewozowej, pasażerowie za zgodą policji mogą kontynuować podróż, natomiast ich bagaże zostaną im dostarczone po wyciągnięciu uszkodzonego autokaru, do tego czasu pozostają pod nadzorem policji.

Ponieważ uszkodzony autokar nie stanowi zagrożenia, decyzją KDR odstąpiono od wyciągania go przez jednostki ochrony przeciwpożarowej. Do przyjazdu pomocy drogowej miejsce wypadku będzie zabezpieczane przez policję oraz jeden zastęp JRG Wieliczka, pozostałe zastępy są odsyłane do koszar.

16.45 zastępy z Krakowa wracają do koszar

16.49 SLOp z KW PSP, SLOp z KP PSP, GBA 2,5/16 i SLKw z JRG Wieliczka wracają do koszar

Przywrócono ruch na obu pasach autostrady, pas awaryjny pozostaje zamknięty przez policję i zastęp JRG Wieliczka. Na tym działania OSP zakończono.

16.55 OSP Brzegi i Czarnochowice wracają do koszar

___
KW PSP Kraków:
220[K]56 SCBus Volvo 9700 - 1 osoba
220[K]90 SLOp Toyota Land Cruiser - 2 osoby

JRG-4 Kraków:
302[K]21 GBA 2,5/25 MAN TGM 13.280/Stolarczyk - 6 osób

JRG-6 Kraków:
306[K]21 GBA 2,5/24 Mercedes Benz Atego 1329/Moto Truck - 6 osób
306[K]44 SRt Scania P450/PS Szczęśniak - 3 osoby

KP PSP Wieliczka:
560[K]90 SLOp Toyota RAV4 - 1 osoba

JRG Wieliczka:
561[K]21 GBA 2,5/16 MAN TGL 12.240/Stolarczyk - 6 osób
561[K]43 SLRt Mercedes Benz Sprinter 416cdi/Moto Truck - 4 osoby
561[K]81 SLKw Ford Transit - 3 osoby

JRG Niepołomice:
562[K]20 GLBA 1/1 Iveco Daily 65-170/PS Szczęśniak - 3 osoby
562[K]22 GBA 3/26 MAN TGM 13.290/Moto Truck - 6 osób

OSP Brzegi:
568[K]97 GCBA 5/32 MAN LE 18.280/Stolarczyk - 6 osób
568[K]98 SLRt Renault Master/Bibmot - 6 osób

OSP Staniątki:
569[K]26 GBA 2,5/16 Star 12.185/Stolarczyk - 6 osób

OSP Niepołomice:
569[K]37 SLRt Renault Master/Bibmot - 6 osób

OSP Czarnochowice:
569[K]65 GCBA 4/24 Volvo FL290/PS Szczęśniak - 6 osób

Pogotowie Ratunkowe:
K01 012 Renault Master/Auto Form - 2 osoby
K01 15 Mercedes Benz Sprinter 316cdi/Auto Form - 3 osoby
K01 018 Renault Master/Auto Form - 3 osoby
K01 19 Mercedes Benz Sprinter 316cdi/Auto Form - 3 osoby
K01 020 Renault Master/Auto Form - 2 osoby
K01 034 Mercedes Benz Sprinter 316cdi/Auto Form - 3 osoby
K01 046 Renault Master/Auto Form - 3 osoby
K01 050 Mercedes Benz Sprinter 316cdi/Auto Form - 3 osoby

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe:
Ratownik 6 Eurocopter EC135 - 3 osoby

KAP Kraków:
G012 Alfa Romeo 159 - 2 osoby
G025 Kia Cee'd - 2 osoby
G029 Kia Cee'd - 2 osoby
G034 Kia Cee'd - 2 osoby


Czas akcji: 1 godz. 25 min.
4
Dotacje / Odp: KP PSP Wieliczka (zm. III)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Amiodaron dnia Dzisiaj o 00:11:42 »
Komenda Powiatowa
Państwowej Straży Pożarnej
w Wieliczce


Komendant Główny
Państwowej Straży Pożarnej

                     

        Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce zwraca się z prośbą do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o dotację podstawową w wysokości 1 mln PLN. Środki pozwolą na zakup ciężkiego samochodu gaśniczego do powołanej niedawno drugiej JRG na terenie powiatu, w miarę możliwości planowana jest także wymiana jednego z pojazdów w JRG Wieliczka na terenowy.
Proszę o pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej
st. asp. Amiodaron

http://esluzba.com.pl/index.php?topic=16662.0
5
Jednostki OSP I / Odp: OSP KSRG Mircze
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Misiek0831 dnia 16 Styczeń 2019, 23:22:49 »
19:40 Przewrócone drzewo na jezdni.

O godzinie 19:41 wyje syrena zamontowana na miejscowej remizie. Do strażaków rozsyłane są smsy.

O godzinie 19:44 pierwszy przybyły strażak kontaktuje się z PSK celem otrzymania informacji o charakterze zdarzenia.

419 [L] 30 998 Hrubieszów zgłoś się dla 419 30

998 Hrubieszów Zgłaszam się

419[L]30 Co tam masz dla mnie ?

998 Hrubieszów Drzewo przzewrócone na jezdnię  Mircze ul. X

419 [L]30 Zrozumiałem jedziemy SCRT i GBA

998 Hrubieszów  Prawidłowo.

19:46 Wyjazd alarmowy na miejsce zdarzenia.Na miejscu zdarzenia o 18:50

419 [L] 30  Hrubieszów 998 419 35 i 31 na miejscu

998  Hrubieszów Prawidłowo.

Na miejscu zdarzenia Rozpoczeto zabezpieczenie miejsca zdarzenia, po przez rozstawienie pachołków na jezdni , pojazdy pozostawiono z włączoną sygnalizacją świetlną, oraz rozłożono flary swietlne na pachołkach. Ruch zostaje wstrzymany z wozów zstają wyjęte piły do rewna , dwóch strażaków kieruje ruchem. Drzewo zostaje pozbawione gałęzi , brak jakiego kolwiek zagrożenia ze strony lini energetycznych jak i pozostałych drzew. Gałęzie trafiają do pobliskiego rowu, a po chwili hds zamontowany na SCRT unosi i umieszcza drzewo w pobliskim rowie, w między czasie poproszono o powiadomienie pobliskiej gminy o powolanym drzewie. Wióry i gałęzie zostają zmiecione do rowu. Po zakończonych działaniach strażacy sprzątają sprzęt  i po udrożenieniu ruchu wracają do siebibe, informując o tym dyspozytora PSK.
Zakończenie działań 20:15 Powrót do jednostki.

W bazie 20:18pojazdy zaparkowane dokumenty wypełnione [pojazd zatankowany w paliwo z czasie powrotu do bazy.

W trakcie akcji użyto:

Piła do drewna [2], pachołek drogowy [5] flara świetlna dysk led[5], HDS, SCRT, GBA
6
Zmiana III / Odp: JRG Rypin
« Ostatnia wiadomość wysłana przez karabin135 dnia 16 Styczeń 2019, 21:24:43 »
Zgłoszenie nr 5/2018

Godzina zgłoszenia: 16:22
Zdarzenie: Pod osobami załamał się lód.
Adres zdarzenia: Huta, Jezioro Nadrowskie
Zadysponowane siły i środki: 511-21; 519-26, 29.

===================================================================================

UWAGA ! UWAGA ! Pierwszy do miejscowości Huta, pod osobami na jeziorze załamał się lód !!!
[1  2  3  4  5  6  7  8 .]

16:23 - Wyjazd alarmowy "pierwszego" w 4 osoby.

16:35 - Dojazd na miejsce. Działania prowadzi już zastęp z OSP Rogowo. Zaraz za nami dojeżdża 19-26.

Jak zajechaliśmy dwóch strażaków w skafandrach do pracy w wodzie sunie już z powrotem na saniach lodowych z dwiema osobami postronnymi.

Po podjechaniu bliżej zastajemy dwie osoby poszkodowane po wyciągnięciu z wody. My i Kowalki zajmiemy się pierwszą pomocą, a zastęp z Rogowa rozebraniem ratowników i ogarnięciem sprzętu wodnego (liny, uprzęże, sanie itd.).

Dwóch mężczyzn w wieku około 40 lat, przemoknięci i zmarznięci z objawami hipotermii z zachowaniem świadomości. Zdejmujemy z nich mokre ubrania i okrywamy kocami wełnianymi, trafiają do kabiny, a tam webasto na maxa.

Na miejsce zadysponowano dwa ZRMy, którym przekazujemy poszkodowanych.

16:45 - Poszkodowani przekazani i zabrani do szpitala. Kończymy czynności. Dowódca pisze notatkę z policją.

16:55 - Wracamy.

17:10 - GBA w bazie.

Raport
Nr interwencji: 5/2018r.
Rodzaj zdarzenia: miejscowe zagrożenie
Rozmiar zdarzenia: małe
Poszkodowani: 2 osoby po KPP przekazane PR
Czas działań: 48 min.
Siły i środki:
511[C]21 - GLBARt 1,5/10  Mitsubishi Canter 4x2/Szczęśniak (4 osoby) - JRG Rypin
519[C]26 - GBA 2/20  Star 14.225 4x4/Wawrzaszek (5 osób) - OSP KSRG Kowalki
519[C]29 - GBA 2,5/16  Star 12-185 4x2/Stolarczyk (5 osób) - OSP KSRG Rogowo
7
Jednostki OSP I / Odp: OSP KSRG Mała Wieś
« Ostatnia wiadomość wysłana przez michalm20 dnia 16 Styczeń 2019, 21:16:59 »
Wtorek - 18:11 Pożar sadzy w kominie


18:11 Wtorek, taki dzień, między poniedziałkiem a środą. Niczego sobie, zwykły szary. Jednak dziś jest wyjątkowy, śnieg nie pada, to są istne burze śnieżne,
          prawie pogoda taka jak u Darka i jego góralskich kolegów. Ale pogoda nie pogada, jak syrena zawyje, trza jechać. Znaczy może nie że jest mus, ale
          prawdziwemu ochotnikowi nikt nie wytłumaczy że nie trzeba.
18:13 Remiza otwarta, pierwszy strażak odbiera zgłoszenie:

- 998 zgłoś się do 569-35
- Zgłasza się 998 dla 569-35
- Gdzie mam się udać?
- Mała Wieś, na Bocznej 21, mamy pożar sadzy w kominie. Ode mnie leci SD, udaj się tam manem. Jak mnie zrozumiałeś?
- Prawidłowo, zaraz zgłoszę wyjazd.

Po odebraniu zgłoszenia strażak ten udał się do przebierani aby przygotować się do wyjazdu. Pierwszy z kierowców który przybył na alarm, dostał zadanie przygotowania mana do wyjazdu. Mimo mocno niesprzyjających warunków strażacy sukcesywnie docierają do remizy. Taka wiejska wersja szybkich i wściekłych.

18:15 Wyjazd alarmowy naszego zastępu, dowódca zgłasza wyjazd:

- 998 zgłoś się do 569-35
- Zgłasza się 998 dla 569-35
- Zgłaszam wyjazd 35 w pełnej obsadzie do pożaru sadzy.
- Prawidłowo, bez odbioru.

18:18 Bezpiecznie docieramy na miejsce zdarzenia, kierowca zatrzymuje wóz na jezdni, na podwórzu zostawiamy miejsce dla SD który jest w drodze. Kierowca
          ustawiając wóz włączył światła awaryjne oraz uruchomił belkę ostrzegawczą. Pachołków rozstawiać nie będziemy, ruch znikomy, dostęp do wozu od strony
          chodnika. Dowódca zgłasza dojazd oraz udaję się na rozpoznanie. Dwójka strażaków ubiera AODO i przygotowuje się do wejścia do piwnicy w celu
          wygaszenia paleniska w piecu.

- 998 zgłoś się do 569-35
- Zgłasza się 998 dla 569-35
- Jestem na miejscu, udaję się na rozpoznanie. Języki ognia na około pół metra wychodzą z komina.
- Prawidłowo, czekam na sytuację.

18:20 Wynik rozpoznania jest następujący i w miarę oczywisty. Mamy pożar sadzy w przewodzie kominowym, dom jest parterowy o wymiarach 12x10x9 m.
          Media w postaci prądu. Rodzina zamieszkująca dom ewakuowana z budynku. Dwójka dzieci z mamą udają się do sąsiadki, właściciel zostaje z nami.
          Sytuacja można by rzec, książkowa. Dowódca przekazuje dane na PSK:

- 998 zgłoś się do 569-35
- Zgłasza się 998 dla 569-35
- Słuchaj mamy pożar sadzy w przewodzie kominowym, dom parterowy, brak osób poszkodowanych, media odcięte. Przystępujemy do wygaszenia paleniska i czekam na zastęp z JRG. 
- Prawidłowo, zaraz powinni dojechać.

18:21 Dwójka naszych strażaków w zabezpieczeniu dróg oddechowych poprzez aparaty udaję się do kotłowni w celu wygarnięcia paleniska z pieca. Palenisko
          będzie wynoszone w metalowym wiadrze na dwór. Do wygarniania przyda się nasza saperka która jest na wozie. Strażacy dodatkowo zabierają ze sobą
          latarki, ponieważ odłączyliśmy media w budynku. Kierowca od czasu zatrzymania wozu uruchomił maszt oświetleniowy, który ułatwia działania na
          zewnątrz.
18:24 Podczas gdy jeszcze nasi strażacy wygaszają palenisko w piecu, dociera do nas zastęp z JRG. Dowódca z 51 przejmuje dowodzenia, natomiast dwójka
          strażaków z obsady przystępuje do sprawienia drabiny, przygotowania jej do pracy oraz wspólnie z naszymi strażakami przygotowują wycior oraz sito
          kominowe i dwa wiadra z piaskiem. Później KDR uda się również do budynku z kamerą termowizyjną w celu sprawdzenia temperatury wzdłuż komina.
18:27 Palenisko wygaszone, w koszu drabiny jest już dwójka strażaków z wiadrem piasku oraz wyciorem, operator wywozi kosz na wysokość komina.
18:37 Komin wyciorem został już przeczyszczony, przez sito kominowe zasypany został piaskiem, teraz strażacy w AODO wyczyszczoną w otworze przy kominie
          piasek oraz sadze które spadły na dół. W drzwiach do kotłowni ustawiony został wentylator, aby prowizorycznie przewietrzyć mieszkanie. KDR rozpoczyna
          wypisywać protokół z przekazania miejsca zdarzenia dla właściciela. Później budynek zostanie sprawdzony za pomocą miernika wielogazowego oraz
          miejsca wzdłuż komina przy pomocy kamery termowizyjnej.
18:44 Kotłownia ogarnięta, wszystko co było wyciągane z pieca oraz z otwory przy kominie znajduję się na zewnątrz, z racji zalegającego śniegu nie ma
          potrzeby nic przelewać wodą. Media w budynku zostają na nowo załączone, budynek będzie teraz sprawdzany przez KDR'a.
18:51 Działania zakończone, miejsce akcji przekazane, zwijamy sprzęt, butle od aparatów zostają odkręcone, zastęp z JRG zabierze je do nabicia.
18:56 Wszystkie jednostki opuszczają miejsce akcji, KDR poinformował o tym PSK.
18:59 Zastęp pod remizą, trwa uzupełnianie sprzętu.
19:02 Wóz w remizie, gotowy do dalszych działań, dowódca zgłasza powrót:

- 998 zgłoś się do 569-35
- Zgłasza się 998 dla 569-35
- Zgłaszam powrót do remizy.
- Przyjąłem, bez odbioru.

20:22 Butle od aparatów zakręcone, zostały przywiezione z JRG. Strażacy opuszczają remizę.

Karta Wyjazdu


Miejsce akcji:
Mała Wieś

Czas trwania akcji:
0 h 51 min

Jednostki biorące udział:
- OSP KSRG Mała Wieś - GCBA
- JRG - SD

Użyty sprzęt:
- AODO
- Kamera termowizyjna
- Miernik wielogazowy
- Maszt oświetleniowy
- Belka ostrzegawcza
- Wycior
- Sito kominowe
- Piasek
- Wentylator oddymiający
8
Zmiana III / Odp: JRG Rypin
« Ostatnia wiadomość wysłana przez karabin135 dnia 16 Styczeń 2019, 21:11:54 »
Zgłoszenie nr 4/2018

Godzina zgłoszenia: 13:32
Zdarzenie: Wybuch butli z gazem.
Adres zdarzenia: Rypin, ul. Cholewińskiego
Zadysponowane siły i środki: 511-21, 511-25, 511-51; 519-26, 519-27.

===================================================================================

UWAGA ! UWAGA ! Wszystkie an Cholewińskiego, wybuch w budynku wielorodzinnym !!!
[1  2  3  4  5  6  7  8 .]

13:33 - Wyjazd alarmowy kolejno 21 (4 osoby), 51 (2 osoby) i 25 (1 osoba).

13:37 - Dojazd na miejsce. KDR rozpoznaje. Reszta rozpoczyna działania. Odcinane są media.

Po dojeździe widoczne są efekty wybuchu w postaci odłamków budynku na pasie zieleni pomiędzy budynkiem a chodnikiem. W dwóch oknach na parterze widoczne są płomienie, do tego w miarę silny dym wydostający się wybitymi oknami i nie tylko. Padło parę szyb w oknach od efektu. Budynek 30x10 metrów, 3 kondygnacje + poddasze użytkowe i piwnica. Wybuch prawdopodobnie nastąpił na parterze.

KDR natychmiast wprowadza do środka jedną rotę w aparatach oddechowych z linią gaśniczą 52, aby zajęła się gaszeniem mieszkania na parterze. Równocześnie w aparat ubiera się kierowca/25 i dowódca z 51, a kierowca z 51 sprawia drabinę.

13:38 - Woda podana jednym prądem. Kierowca z 25 wchodzi na klatkę schodową i kogo się da to ewakuuje na zewnątrz. Na klatce zadymienie znikome i ciągły kontakt z ratownikiem. Dowódca z 51 w uprzęży wchodzi do kosza.

13:39 - Zastęp 51 zajmuje się ewakuacją 6 osób znajdujących się na wyższych kondygnacjach przez okna. Kierowca z 21 robi sobie zasilanie od ciężkiego.

13:45 - Dojeżdża na miejsce 519-26. Jedna rota ma za zadanie podanie drugiego prądu wodnego od naszego rozdzielacza, a druga przeszukania pozostałych pomieszczeń na klatce schodowej. Dowódca z kierowcą 26 sprawiają zasilanie z hydrantu dla naszego GBA 21.

13:47 - Dojazd 519-27.

13:48 - Sytuacja pożarowa opanowana. W trakcie przeszukania odnalezione zostaje zwęglone ciało. Sama konstrukcja budynku nie jest mocno zniszczona, co znaczy że znaczna część ciśnienia ulotniła się otworami (oknami). Jednym prądem trwa wentylacja hydrauliczna, a drugim dogaszanie.

13:50 - Wszystkie osoby zostały ewakuowane. Policję i pogotowie mamy na miejscu, więc wszystkich przebadają ratownicy.

13:55 - Ze względu na uraz stresowy pogotowie zabierze profilaktycznie dwie osoby. Pożar jest dogaszony. Stosujemy wentylacje nadciśnieniową.

14:10 - Policja prowadzi swoje czynności, w drodze prokurator. My zwijamy sprzęt i na miejscu pozostanie GBA.

14:30 - Zastępy 511-25 i 51 oraz 519-26 i 27 odjechały z miejsca.

15:00 - GBA 21 zakończył działania i wraca do bazy. Budynek przekazany właścicielowi z zastrzeżeniem sprawdzenia przez inspektora nadzoru budowlanego.

Raport
Nr interwencji: 4/2018r.
Rodzaj zdarzenia: miejscowe zagrożenie
Rozmiar zdarzenia: małe
Poszkodowani: 1 osoba -> lekarz sądowy stwierdził zgon
Czas działań: 88 min.
Siły i środki:
511[C]21 - GLBARt 1,5/10  Mitsubishi Canter 4x2/Szczęśniak (4 osoby) - JRG Rypin
511[C]25 - GCBA 6/32  Jelcz 325 4x2/JZS 004 (1 osoba) - JRG Rypin
511[C]51 - SD-30  Iveco EuroFire 150E28 4x2/Magirus (2 osoby) - JRG Rypin
519[C]26 - GBA 2/20  Star 14.225 4x4/Wawrzaszek (6 osób) - OSP KSRG Kowalki
519[C]27 - GCBA 5/35  MAN TGM 18.340 4x4/Stolarczyk (4 osoby) - OSP KSRG Sadłowo
9
Jednostki OSP I / Odp: OSP Brzegi
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Amiodaron dnia 16 Styczeń 2019, 20:02:21 »
19.50 alarm OSP

19.53 wyjazd SLRt

20.00 zastęp na miejscu, rozpoznanie

Pod nieobecność zastępów JRG jednostka OSP została przez SKKP zadysponowana do zdarzenia w mieście powiatowym. W jednym z mieszkań na pierwszym piętrze bloku słychać wołanie o pomoc, sąsiedzi zaalarmowali służby ratunkowe. Drzwi do mieszkania są zamknięte, nikt z sąsiadów nie ma kluczy ani kontaktu do rodziny mieszkającej tam samotnej kobiety. Na miejscu policja i ZRM.

Zabezpieczono miejsce zdarzenia, osoby postronne wyproszono z klatki schodowej.

W porozumieniu z policją zdecydowano o wejściu siłowym do mieszkania przez drzwi z klatki schodowej. Przygotowano hydrauliczną wyważarkę, przy pomocy młota i łomu wykonano szczelinę we framudze i wsunięto tam urządzenie. Przy pomocy pompy ręcznej wyważono drzwi.

Do otwartego mieszkania wprowadzono rotę strażaków z aparatami ODO gotowymi do użycia oraz miernikiem wielogazowym. W łazience znaleziono kobietę leżącą na podłodze, poszkodowana jest przytomna, ma uraz biodra. Po potwierdzeniu że miejsce jest bezpieczne do środka wpuszczono zespół pogotowia.

Gdy ratownicy przygotowali kobietę do transportu, z pomocą strażaków wyniesiono ją na desce ortopedycznej do karetki.

Otwarte mieszkanie zabezpieczy policja do przyjazdu rodziny poszkodowanej. Na tym działania zakończono, strażacy zwijają sprzęt.

20.35 zastęp wraca do koszar

___
OSP Brzegi:
568[K]98 SLRt Renault Master/Bibmot - 6 osób

Pogotowie Ratunkowe:
K01 020 Renault Master/Auto Form - 2 osoby

KPP Wieliczka:
G279 Volkswagen Transporter - 2 osoby


Czas akcji: 35 minut
10
Zmiana III / Odp: JRG-2 Gdynia Chylonia
« Ostatnia wiadomość wysłana przez charlietango dnia 16 Styczeń 2019, 19:04:56 »
jestem niestetu zmuszony prosić o urlop do końca miesiąca.
Strony: [1] 2 3 ... 10